DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CONCERT. Uit den Alkmaarschen Raad. No. 301 Honderd vyf en twintigste Jaargang. 1923 ZATERDAU 22 DECEMBER Hdtel „T0ELASTV Gedurende de a s. Z011- en Feestdagen Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Afoonnomentsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimtc. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herins. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Het begon met een openbare vergadering van Burg, en Weth. Wel komen die in den regel niet in de raadszaal bijeen, maar omdat zij den Kaad alsmede de Pers en diverse toeschouwers eens wilden demons treeren, hoe hfct gewoon,- lijk op een college-vergadering toegaat, hid den zij een voor ieder toegankelijke vergade ring om het indierdaad zeer interessante vraagstuk van .protectie en vrijhandel te. be- spreken. Wethouder Leesberg had zijn licht bij Pierson opgestoken (biz. 92 en 93) en ver- klaarde zich in deze abnormale tijdsomstan- digheden een voorstander van protectie, maar wethouder Westerhof keek liever naar de practijk dan naar de theorie en haalde zijn vriend Lloyd George er bij om te de- monstreeren dat vrijhandel steeds en in alle opzichten de voorkeur verdient. Hij achtte eenerzijds de door de Alkmaar- sche machinefabriek gevraagde bijdrage ab- normaal hoog in vergelijking met den kost- prijs der daar bestelde turbines en anderzijds eer te gering om van eenige beteekenis or het werkverruimingsvraagstuk te zijn. Hij kon niet overzien wie er van de ge vraagde subsidie profiteeren zouden, vreesde dat het fabriceeren der turbines maar heel kort zou duren, wees op het gevaar van na- volging door andere fabrikanten en noemde het voteeren van de gevraagde bijdrage den eersteu stap op fret gevaarlijke pad der pro tectie, waardoor nog nimmer de werkers van eenig land in betere conditie zijn gekomen. Kreeg de fabriek de gewenschte order niet, dan zou een deel der arbeiders waarschijnlijk werkeloos worden en bij de werkverschaifing komen. Dat zou ook geld kosten, maar de beste- ding daarvan zou te controleeren zijn en het gevaar van een precedent scheppen zou ver- mcden kunnen worden. Ook de Burgeineester toonde zich een over tuigd tegenstander van el ken protectionisti- scheu maatregel en het gevolg was, dat tocn de Raad ten slotte mee praten mocht de gevraagde subsidie met groote meerder- hieid van stemmcm Word' geweigerdl Het protectie-vraagstuk was daarmee niet van de iucht, want de Commissaris van poli tic bleek eveneens een overtuigd tegenstander van beschermende maatregelen ten opzichte van Alkrnaarsche leveranciers en had zijn orders daar geplaatst waar hij dacht aan de beste adressen te zullen wezen. Heelemaal waren de Alkrnaarsche rijwiel- handelaren niet voorbijgezien, want een hun- ner had een belangrijke bestelling gekregen, maar diens collega's konden zich daarmee zoo slecht vereenigen, dat zij openbare pro- testvergaderin^en belegden en mr. Kusters tot hun geestelijken adviseur kozen. Het moest natuurlijk niet voorkomen dat eep ambtenaar zii het dan ook met de beste bezuiniMngsbedoelingen eenige zelf- standigheid toonde en mr. Kusters zou er dan ook wel voor zorgen, dat zooiets geen tweede maal zou gebeuren. Hij confereerde en correspondeerde met den burgemeester en het gevolg was een serie brieven, die men zich gehaast heeft zoo- spoe- dig mogelijk ter algemeene kennis te bren- gen. Niet alleen werden ze al spoedig in mr. Kusters' lijfblad afgedrukt, maar ook wer den zij voorgielezen op een openbare ver gadering van rijwielhandelaren en werden ze bovendien nog bens in een open brief ter kennis van de raadsleden gebracht. Opdat men toch maar goed zou weten, dat de Commissaris van politie zich misdragen had en de Burgemeester er wel voor zou wa ken, dat zooiets geen tweeden keer kon gebeu ren. De heer Van Drunen die geen gelegen- heid laat voorbijgaan om te bewijzen, dat hij als grootmachtig raadslid elke zelfstandige daad van een ambtenaar van hoogerhand kan laten bestraffen achtte de gevoerde cor respondence van nog niet voldoende bekend- heid. Had men zijn zin gedaan, dan was dat al- les nog eens in den Raad voorgelezen, maar de voorzitter die de publicatie der stukken terecht betreurde achtte het nu welletjes en deelde ter verdediging van den betrokken hoofdambtenaar nog mede, dat het college den Commissaris machtiging gegeven had de bewuste rijwielen reeds nu aan te koopen, :^odat er van eenige handeling in strijd met gemeentewet althans wat den Commis- aris betreft geen sprake geweest is. Overig-ens wil het ons voorkomen dat van deze leverantie vooral nu zij toch een Alk maarder gegund is veel meer ophef ge- maakt is dan noodlig was, dat onderlinge na- ijver van leveranciers hier een groote rol speelt en dat ook zonder juridische tusschen- komst van mr. Kusters de Commissaris aan- stonds bereid zou zijn gebleken rekening te houden met door den Burgemeester of den Raad te zijner kennis gebrachte wenschen. Gelukldg is eindelijk een regeling voor het georganiseerd overleg tot stand gekomen. Tegen invoering van dit overleg zelf bleek niemand principieele bezwaren te frebben. Slechts kwam de vraag in bespreking of raadsleden dan wel hoofdambtenaren der ge- meente als werkgevers in de commissie van overleg benoemd zouden moeten worden. Nu Burg, en Weth. tevens voorstelden de categoriale vereenigingen een vereeniging van 4 ambtenaars-leden zou al recht van meespreken hebhen tot de commissie toe te laten, bestond de mogelijkheid, dat een hoofdambtenaar tegelijkertijd als werkgever en werknemer zitting zou hebben en waar de heer Van Drunen kan dat verzekeren een hoofdambtenaar als werkgever nog lang niet zoo veel te vertellen heeft als een raads lid, is het volkomen begrijpelijk, dat Burg, en' Weth. voorstelden om vijf raadsleden deel der commissie van overleg te laten uitmaken. De heer Kusters vreesde dat deze zich te veel zouden binden, zoodat er wanneer de fractie-genooten dier raadsleden steeds volgzaam waren een Raad buiten den Raad zou ontstaan. Hij vergat evenwel, dat dezelfde toestand bij de tot dusver bestaande commissie van bijstand voor ambtenaars- en arbeidsaangele- genheden nimmer tot eenige moeilijkheid ge- leid heeft. En bovendien dat juist hij die v66r el ke raadsvergadering steeds handteekeningen op allerlei mogelijke en onmogelijke voorstel- len verzamelt de man is die meer dan iemand anders de raadsleden al voor de openbare vergadering tot allerlei toezepgin- gen en concessies tracht over te halen. Over een Raad buiten den Raad heeft deze politieke regisseur toch zeker allerminst recht van spreken. Burg, en Weth. die bij het werkloos- heidsvraagstuk ook steed's zoo nauwlettend over de belanpen der ongeorganiseerden wa ken hadden ook nu speciaal op de belan- gen der niet in een nationalen vakbond geor- ganiseerde ambtenaren en werklieden gelet en stelden voor de -categoriale vereenigingen eveneens recht op vertegenwoordiging in de commissies te geven. De Raad heeft dit evenwel verworpen. De burgemeester bracht na de vrijwel on- gewijzigde aanneming der bijlage den be trokken wethouder een woord van hartelijken gelukwensch met de door dezen verkregen re- sultaten. De heer Westerhof heeft de gelegenheid la ten voorbijp-aan de andere leden van het col lege, na afloop der Krebbesteeg-debatten, een zelfde woord van gelukwensch te doen toekomen. De geschiedenis van de loonen in werkver- schaffing speelt zich elk jaar opnieuw af. De Raad begint al of niet op voorstel Van Burg, en Weth. een zoo hoog loon vast te stellen, dat men er zeker van is, dat het Rijk daarvoor geen subsidie zal verlee- nen. Al gauw komen er brieven uit Den Haag en dan daalt het voorgestelde loon zoo be- langrijk, dat een buitengewone teleurstelling voor de werkloozen niet kan uitblijven. Ieder jaar begint men met te veel en ein- digt men met te weinig. Wanneer men werkelijk bang is, dat de tot dusver gegeven loonen in werkverschaffing, die men toch altijd als een soort steun- gelden blijft bekijken, te hoog zijn, dan had men ze in de vorige zitting niet moeten vast- stellen. Op deze wijze kweekt men ontevredenheid en nu moge iemand als mr. Kusters als man nequin in een boetekleed optreden en aan iedereen vertellen dat het hem niet ontsiert, wij zijn er van overtuigd dat vele toeschou wers hem nog liever in zijn colbertje zien ver- schijnen. Hij had als gewoonlijk een ander voorstel, waarop hij al vijf handteekeningen verzameld had. De beide nieuwelingen van vrijzinnig-de- mocratischen huize zetten blijkbaar overal graag hun naam onder, maar dfrt Burg, en Weth. met uitzondering natuurlijk van den heer Westerhof een zuiver rechtsch voorstel met betrekking tot het gezinsloon hebben overgenomen, heeft velen ten- zeerste verbaasd. Zien zij werkelijk het loon voor werkver schaffing zoo zeer in den vorm van steun- geld, dat, evenals bij het Burg. Armbestuur, i allereerst met de grootte van het gezin most i rekening gehouden worden? i Gezinsloon is niet iets van vrijzinnigen huize hoe kon de waarlijk vrijzinnig-demo- j cratische mevr. Aukes er tegen te velde trek- ken! en de Burgemeester en wethouder Thomsen, die zich zoo openlijk als vrijhan- delaars ontoopt hadden, maakten als voor- standers van het gezinsloon toch eigenlijk een heel onnatuurlijken indruk. Vanwaar die vriendelijkheid ten opzichte j van Mr. Kusters? i Was er misschien een zebere wisselwerkihg, j een soort compromis, wa'arbij. ook heft Kreb- besteeg-vra'agstuk met uit het oog was vfe-r- lorem De geschied'enis der pblftilek gecft, ter we- derzijd'sche verkrijgilng van1 resultaterv, soims beeldl:n van wonderhjke coalities. In alien geva'lle bleken 'Burg, en Wethl nu voorstanders van een- gezinislooni, dla't zoo in el'kaar gezet was, dat het voor de werkloo zen, ten opzichle der thians uitbetaaldie loo nen een beduidtnde verslechterin/g betseekent. De Raad is daar ten slotte mee accoord i gegaan en de Burgemeester zal trachtem er ook den Minis er voor -te winnern Het voorstel van den Burgemeester om de loonigrenzen v< or dm niieuw te benioemm In- specieur van PoUitie op 28003640 te hrengen, heeft nog lot ned wat beaprekmgen geiend. Hoewel overtuigend bleek, dat in andere gemeaiten van gtujke grootte als Aiikmaar veel hoogere salarisseui nitgekeerd worden, o'ndanks net feit dat de Burgemeester, door die kraohtige medewerking van dan Commis saris van Lodi'tie, reeds duizenden guldens op het corps heeft kunnen bezuinigen en nu ook d'en hoofdiinspecteurs-rang wiwuie laten ver- vaden bit-el de heer Bak, als lid dier sa-la- ris-commissie, zich aan een- bedrag vain 200 vasthouden cm wensdite 'hij de salarisgrenzen daarmede te verlagm Toen mr. Kusiers van mogkHijlkc bezuini- gingi hoorde, was hij natuunijk dad'elijk in ache en ook hij wensdite d'en Burgemeester de gevraagde 200 niet toe fe stain1. Boven-dioai was hij ontstemd over de bij lage. r De toon van's Burgemeesters woorden was een beetje te dreigend en dat kwani heelemaal niet te pas. De Burgemeester moet voortaan weten1 te gen wiiat hij- spreekt. Dat is niet meer d)£'n netjes eni bdeefd'. Trouwens er zijn er meer, die wel' eenis een lesje molgen hebben. DJ heer Van Drunen moet voortaam ook niet meer zulke brutale opmerkingen tegen- over mr. Kusters maken. Dat is evenm-in behoorlijik en- ook den heer Westerhof wordt a'bsohiut verbod'en over de kathofli'eke regeering te sprekai. Laat dat nu voor eens en voor ail hij dl goed! begrepen zijn, zoodat meneer Kusters het niet voor de tweede maal behoeft te zeggen. Het hoofd van onze dorpsschool heeft heel wat te doen om de achterlijike jeuigd' een beetje manieren te leeren. Na deze kleihe interruptie eni na het uit- spreben van de hoop, dat het aanslaan van een hoogen toon teguiover 'sRaads Benja min nu werkelijk vooreerst niet meer zal voorkomen, kuninen we tot het politie-vraag- stuk tmigkeeren. De Burgemeester, zooals gezegd, wetischte de salarisgrenzen op 2800—/ 3640 be- paald te zio.ii, maar het heeft hem ncg heel wat moeite gekost dat plan te verwezeniijlkeni. Was er nu werkel zoovoel bezwaar die 200 uit te keeren, heeft men nu geen cogea- blik bedacht, dat de Burgemeester ails hoofd der politie de voile verantwoordelijkheid d'aarvoor d'raagt en- waar het om zoo'* klein bedraig gaat toch niet bemoeilijikt ma.g worden om don candiidlaat zijner keiuze te kunnen krijgen. Hier is sprake van een bezuiniging, op zijn smalst. Een bezuinigings-inspecteur, die tegen- over den uitdlruikkelijkien wensch van den Bur gemeester op het losliateni van 200 blijft aandringen, is ons even sympathiek als de Rijksambtenaren, die van het zuur verdiende loon der werkloozen efactelijk 4 per weeic voor achterstallige belasting laten innen. De Burgemeesiter heeft dank zij die me dewerking van het overgroote died der raaids1 ledten ten- slotte de overwinning behaald en het is te verwachten, dat wij1 -thains een InspeCteur van Politic zullen krijgen., die in andkre plaatsen zij'n sporen reeds verdliend heeft en volkomen bekwaam is, deni Commis saris bij diens afwezigheid te vervangm. De salarieering bij het politie-corps is nog steeds een zeer zonderlinge. Dat in- tegenstelLing met andere hoofd ambtenaren de elders doorgebrachte diienstjaren van den Commissaris niet meetel- leni, ew deze hier dus, met verwaad oozing van zijn geheel'en vroegeren diensttijd, op het minimum moet beginnen, is een' zeer groote onbiil'lijkheid, die niet goedgepraat 'kan. war den door de verklarirag, dat deze hoofdanib- tennar door de Koningib benoemd word't. Ten slotte wordt toch in Alkmaair het sala ries vastgesteld en waar dit in vetrgelajking met het inkoroen van andere hoofdambtena ren buitengewoon klein is, moet het des te onibill'ij'ker goa'cemd worden, dlat thans alle vroegere dienstjaren volkomen onopgemerkt bliiven. Komt de Inspecteur door zijn dienstjaren op het maximum, dian verschilt hij maar 360 met het inkomen van den Commissa ris. Juist voor die functies, waarin naast vab- belcwaamheid absolute onafhankeKjkhieid en onVreukbare eerlijkhfeidl als eerste eischen ge- steld worden en van eenige verleiding zelfs geem sprake zal mogen zijn, mioet een behoor- fijk safaris een eerste vereischte genioemd Worden. Wat natu'urlljk evenzeer voor dm Inspec teur als voor den Commissaris geldt en waar- om het ons dan cok gencegen d'oet, diait cle Burgemeester ten slotte door de meerderheid van den Raad! gesteund1 is gewordhn. Over het Krebbesteeg-vraagstuk zullen wij m- iar niet veel meer zeggen. Dat is eigenlijk het beste, opdat het treurige figuur van den Alkmaarschen Raad' maar zoo wilinig mogelijk naar buiten bekend wordlt. Zcs nieuwe ra'adsleden die heer- Van Slinigeiiand was zoo zelfstaodlg 0m1 een ei- gen opinie te hebbenwaren door mr. Kus ters voor het zegewagentje van Burg, en Weth. gespannen. Ze traptco en redeni over het Hichaam1 van den ouden Raadl, maar het deerde hca niet. Zij begrepen trouwens niet hoe handiig de politieke rcgisseurs van bun oamondligjheid geprofiteerd hebben. Zij waren voor vcorloopig uitstel en' in plants van de motie-Keijspcr te steunen, dte niets anders dan uitstel beoogt en eerat •in 1926 het eerste geld wil voteeren, liepen ze, tot groot vermaa'k van Burg, en Weth., alls jontge eendjes achter elkaar in de wijd oiptn- gczette fuik van niir. Kusters. Die klapte het deksel dicht en1 toen waren ze gevrngen. Eu dte heieren Thomsen en Kusters wissel- dfen een knipoogje. Twee raadsleden weten wat een Krebbe- steeg kost. De Krebbesteeg is ondanks het verlan- gen van een groot deel dier bevolking van de baan. Niet voor altiid natuurlijk. Want de pro-Krebbestegers hebben' van de Burg, en Weth. een kunstje afgekeken en al's wc goed inigeticht zijn, is er bij den1 Raad in zijn tegenwoordige samenstelling nog min- stene vier maal een voorstel te verwachten am de steeg wel te verbreedeni. Totdiat de heele steag aan presentile-gdd evonveal gekost heeft als voor de verbreeding noodlig zal zijiiv Eens zal er wellicht een Raad komen, die uit evenveel pro- als anti-Krebbestegers be- staan zal1. Dan zullen Burg en Wetlh. pllotsell'nig tot die ovrrtuiging komeni dat er eis-ienlljk niets anders dan de vroeger verworpen Principe- straat behoort te wezen. Mr. Kusters heeft't werkelijk druk gehad. Het valt niet mee, van den eenen stoel naar den anderen te moeten loopen, overal nog eens een wenk en een waarschuwing te moe ten uitdeelen en de bijeengezochte zieltjes ondanks de dikwijls logische redeneeringen der tegenpartij zo6 bij elkaar te houden, dat er ten slotte niet eentje verloren gaat. Slechts de heer Sliinigeiil'andi wist hem op't laats'te oogenblik te ontglippem Hij zal in zijn fractie wel spoedig te hioo- ren krijlgeni, dat zooiets in de toekomst niet meer meet voorkomen1. Dat hij voortaan beter naar het gezicht van zijn buurman moet kijken en op zijn eigen houtje geen Krebbesteeg heeft te ver- breeden.. Mr .Kusters heeft geliijk. Er zijn werkeliik vrijzinnigen die heel wat volgzamer dan zijn eigen fractie-genooten zijn gebleken. Buitenland. EEN COMPLOT TEGEN VON KAHR Officieel wo'rdt uit Miinchen mcdeged'eeld, dat on'langs ami de politie medededling lis ge daan van een voorgenomen aanslag op den staaifocommissaris-generaal Von KHir. Het onmiddellijk iinigestelde onderzoek leildldh tot de arrestatie van den toonoallspeliar Hans Bar- thel, Salfiser van geboorte. B<arthel, die toegaf het voormemen te heb ben gehad Vcn Kaihr te d'oodien en tot dit doel reed's informatics had ingewonnen, is ter besch'ikking van die justitte1 gesteld. DE LEENING AANi HONGARIJE. De Raad; van den Volkenbond heeft het rapport ontvangen van de Financieele Com missie, bevattende een plan voor een leening aan Hongarije, en dm tekst goedgekeurd' van twee protocel'len, wiaarin de noodige voor- waardten zijn vaSligesteld, waarop de leening van twee honderd vijftig millioen gouden kronen kan worden uitgegeven. In'tusschen moeten. zekere factoren van het probleem nog worden bestudeerd en een ver- dere zitting van de Hongaarsche Commissie van Herstel zal in Januari te Loinden wor den gehouden. Het pHan zelf beoogt in dh eerslte plaats het doen beeindigen van de inflatie, 0m1 d6 Hon gaarsche kroon te stafriliseeren en de opridh- ting van een onafhankelijke circulatiebank mogelijk te maken. Ten tweede de begrooting in evenwicht te frrengen tegen 30 Juni 1926, na wel'ken daiittn de gewone ukgaven gedekt moeten worden door belustin'gen. Ten derde een reconstructideening tot dekking van het deficit tot dien datum en teen vierde een con- tele door een commissaris-generaal, te be- noemen door d'en Raad. Voorpestel'd1 wordt. dat Hongarije niets froeft te 1everen' voor de schadevergoeding tot- dien datum. DE TO'ESTANiD AAN1 DE GRENS VAN AFGHANISTAN. Dfe toestand aan de NoordWestelijke grens van Britsch-lndie wordt als gespannen ge mote}. Volgens eenKtelegram uit Ddlhi zijn de gfrV zelaars van de benden, die zich aan die moor- den schuM'ig hebben gemiaakt erin geslaagd gedurend'e den nacht te on-tvluch'ten. DE REVOLUTIE IN MEXICO. President Obregon heeft opschorting der recruteering gelast. Hij verklaarde, dat het landsbestuur voldoende macht bezit om de orde te handhaven en de opstandlge bewegin- gen te Vera Cruz, Jalisco en Gaaica den kop in te drukken. KORTE BERICHTER De Amerikaanschie president zou voor- nemens zijn een nieuwe onlttwapeningaoonfe- rentie, vooral ter zake van onddrzeeers en vliegtuigen, bijeen te roepen, indien h'ij; offi- cbieel de linstemminlg dfer betrokkeoi rcgeerin- geni kan verkrijgen1, Verwacht wordt, dat in Enlgaland na den val van het kabinet-Balldwin de dan aan Wet bewind komenide regearing Rusland1 de jure zal erkennen om tot votledige handelsibe- irdkkingen te geraken, Tot heden zijn er in Engeland 47,388 runderen, 20.749 schapen en 24.999 varkens als lijdende aan mond'- en klauwzeer afge- maakt, ter waarde van 1H millioen pond sterling. De Intern. Arbeiterhilfe heeft te Ber- lijn een keuken geopend, waar TOO studenten van spijs worden voorzien. De middelen daartoe zijn door de Russische jeugd bijeen- gebracht. Op last van generaal van Seeckt is het bureau der D.-Volkische Rijksdagsleden te Berlijn gesloten en verzegeld. Wegens den voorgenomien m'cordaan- slag op den Beierschen com:missaris-gener'aal Von Kahr heeft de politie nog vier nationaal- socialisten gearresteerd. Ebn aantal Duitsche trawlers, die voor dd Schotsche kusltt hebben1 gevischt, hebben hun vangst te Aberdeen verkocht voor 10.000 pond sterling. De Amerikaansdhe senatcren Borah en Ladd betwijfelen of de Russische documenten, waarop Hughes zijn weigering heeft geba- seerd, om met Rusland te ondeihandelien, wel authentiek zijn. Zij hebben verzochti ape betreffende Russische documenten aan den Senaat over te lteggen. In het proces tusschen prins Friedtich Leopold van Pruisen en den Pruisischen fis- cus, in zake de bezi'ttingen van dm prins in Klein-Glienicke, heeft de rechtbank thans ook de bij de kasieeleri behoorende parken aan den prins als eigendomi tcegewezen. De Japansche bladen1 maken1 melding van het voornemen der Japansche vakorgani- saties, die tot d'usverre tegenstanders van net partementarisme zijn geweest. om een p li- tieke arbeiderspartij in het leven te roepen, Gemengd NieiiTTSi LOONSVERLAGING SPOORWEG- PERSONEEL. Op een verzoek om inlichtingen omtrent den afloop van de conferentie, welke gister- middag te Utrecht zou worden gehouden van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met de personeelorganisaties omtrent een verlaging van 10 procent van alle jaarwed- den en loonen, ingaande 1 Januari a.s., heeit de heer Moltmaker, voorzitter van de Neder landsche Vereeniging van spoor- en tramweg- personeel en lid van de Eerste Kamer, mee- gedeeld, dat alleen de Nederlandsche Ver eeniging zich had laten ver tegen woordigen; de andere organisatiesde Bond'van ambte naren in dienst bij de Nederlandsche Spoor wegen, de R. K. Bond van spoor- en tram- wegpersoneel St. Raphael, de Neutrale Bond van spoorwegpersoneel en de Protestantsch- Christelijke Bond van spoorwegpersoneel, hadden bericht gezonden, dat zij de baspre- king niet zouden bijwonen. i De heer Moltmaker heeft tegen de directie 'o.a. betoogd: lo. dat den loonraad voor het 'spoorwegpersoneel feitelijk door de directie de nek is gebroken2o. dat het zeer wensclie- lijk is, dat er een betere regeling voor het georganiseerd overleg tusschen de directie en het personeel tot stand home; 3o. dat de Nederlandsche Vereeniging zich moet ver- klaren tegen de loonsverlaging van 10 per cent en 4o. dus ook tegen de invoering van het ontworpen artikel 185 bij het reglement dienstvoorwaarden 1921. Naar aanleiding van de door de directie der Nederl. Spoorwegen op 15 dezer aan de organisaties voorgelegde punten voor bezui niging, die alle de geldelijke positie van het personeel raken, en waarop de directie reeds vandaag antwoord verwachtte, heeft de Neu trale Bond van Spoorwegpersoneel gisteren een spoedvergadering van den bondsraad ge houden. DE REGiEERINGSCRISlS. ■Naar de „Nederlander'J' uit goede bran verneemt wensclit minister De Visser in ieder geval als hoofd van het depariement van Gn- dterwijs, Kunsten en Wetehsclrappen af te treden. Naar veduidt zou dan minister Col'ijn ge- negen zijn delei ding van dit departement en d'at van Financien op zich te nemen. De inlichtingen, die wij te bevoegd'er plaat- se inwonnen, zegt de Telg., geven alle reden om aan te nemen dat het bericht voor wat het eerste gedeelte betreft op goede gronden berusit. j BEGRAFENIS JHR. MR. F. G. VAN PANHUIJS. Onder groote belangstelling is te Bern het stoffelijk overschot van jhr. van Panhuys ter aarde besteld. De geheele bondsregeering en zeer vele leden van het diplomatieke corps waren in de kathedraal bij den plechtigen lijkdienst aanwezig. De bondspresident Scheurer en minister Motta waren ook aan wezig op de begraafplaats, waar ds. Morel, ALKMAARSCHE COURANT. W

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1