DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dinsdag- en Woensdagavond Eerststamming. No. 302. Honderd yflf en twintigste Jaargang. 1923 MAANDAG 24 DECEMBER Dit tiummer bastaat uK 3 bladcp. •c Courarit wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. n pr. bij vooruilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door n.50. n bewijsnuminers 5 cents. DirecteUr: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERT NTlfeN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar p aaisruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij vh HERMs COSTER 70CA' Voordam C9. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Wegens het Kerstfeest zal de Alkmaarsche Courant NIET verscbijnen. De Directie. Is het wel goed om van het Kerstfeest te spreken? Daartoe geeft de Kerstgedachte geen aan- leiding. De Kerstdagen zijn geen feestdagen maar stemmingsdagen. Er wordt gezongen, maar het zijn de mooie oude Kerstliederen, er wordt verteld maar het is het altijd weer nieuwe ontroerende ver- haal van Jezus geboorte in Bethlehems stal toen de wolken zich openden en de engelen uit den hemel het „vrede op aarde, in de menschen een welbehagen" hebben gezongen. Kerstdag is stemmingsdag. Die Kerstkaarten zijn ons het liefst waar- op een eenzaam kerkje zijn wit-bemutsten to- renkop uit een sneeuwlandschapje omhoog steekt. Het is avond en uit alle gekleurde kerke- ramen straalt het schijnsel dat daarbinnen in het gebouwtje warmte en gezelligheid belooft. De torenklok roept met metalen stem uit- alle hoeken van het sneeuwlandschap de ge- loovigen ter kerke. Uit de kleine, verlichte huisjes ver in het rond komen de donkere gestalten van hen, die op dezen avond gezamenlijk naar het oude Kerstverhaal zullen luisteren. Door de sneeuw leidt een kronkelend pad naar het kerkje uit welks wijd geopende deu ren zacht orgelspel ruischt. Het is alles zoo goed en zoo vredig dien avond. Het kerkje in het besneeuwde landschap is het symbool van de vredige Kerststemming. Vrede op aarde, in de inenschen een wel behagen. Ban uit nu alle booze gedachten, alle af- gunst, alle wraak. De Kerststemming moet ze verjagen en wakker roepen wat er nog aan waardeering en vergeving in onze harten schuilt. Zijn wij onrechtvaardig behandeld, heeft men ons bespot en gehoond, liepen wij met booze plannen in ons van wraak en vergel- ding? Verlangen wij naar het oogenblik om hen, die ons pijn deden, op onze beurt te kunnen treffen? De Kerststemming zal ons helpen het .waad in eigen hart te onderdrukken. Waar- m zouden wij anderen verdriet doen als wij uit eigen ervaring weten hoe ongelukkig wij ons voelden toen het ons zelf overkwain. Het leven is maar zoo kort, de gelegenheid om een zegen voor anderen te zijn is voor wij het weten voorbijgegaan. Wij hebben een schat van liefde in ons, maar we verbergen hem. Het egoi'sme voert den boventoon, maakt ons kortzichtig en haatdragend en vergalt ons de kostbaarste uren van ons mooie leven. Nog te veel overdenken wij hoe wij ons- zelf ten koste van anderer geluk kunnen bevoordeelen. De Kerststemming brengt ons tot inkeer. Luisterend naar den vredigen Kerstzang, komt de vergevingsgezindheid, het waardee- ren en begrijpen, de liefde voor onzen naaste uit een vergeten hoekje van ons hart tot ons bewustzijn. Vrede op aarde. Alle menschen zijn nietig, onbeteekenend in de onoverzienbare schepping van millioenen draaiende wereldbollen. Maar alle menschen zijn broeders. Straks kan plotselirtg ons leven ten einde zijn en zullen wij in het stervensuur terug- zien op een tijdperk vol haat en afgunst. Wij hebben elkanders leven verbitterd, wij hebben ihet mooie leelijk gemaakt en den lief- deschat in ons hart aiet tot ontwikkeling la- taa komen. Kerstdag is de herdenking van Jezus' ge boorte. Het groote voorbeeld van liefde en zelfop- offering wordt ons iederen Kerstavond weer voor oogen gesteld. Hebt Uw naasten lief gelijk U zelve, steunt den zwakke, troost den ongelukkige, voedt den hongerende, verzacht het leed van alien die armoede en gebrek lijden. Goddank, nog denken wij niet steeds aan ons zelf alleen, nog geven wij gehoor aan de roepstem der ongelukkigen die medelijden en erbarming vragen. Het is zoo mooi wat dezer dagen organisa- ties als het Roode Kruis doen en waaraan heel Nederland spontaan zijn medewerking heeft gegeven. Daar over onze grenzen grijnst het spook van den honger. ArmOede en gebrek hebben het ondervoede volk in de angstige worsteling met den dood reeds op de knieen geworpen. Een volk gaat ten onder. Wie helpt, wie redt, wie heeft erbarmen? Daar komen bij ons volk de liefde en het medelijden in de harten naar boven. - Wij zullen helpen. Wij vragen niet of het Russen, Hongaren of Duitschers zijn, want honger kent geen landsgrenzen. Ons medelijden gaat naar alle ongelukki gen uit, wij geven van het weinige dat wij dikwijls bezitten, wij ontzeggen ons eigen vreugde, eigen genoegen en ontspanning om anderen hulp en redding te kunnen brengen. En ziet hoe vreemd het is, dat wij een of fer brengende, toch voelen dat wij rijker worden. Wij zijn een avond niet naar een bioscoop- of tooneelvoorstelling gegaan, wij hebben het cadeautje voor ons zelf niet gekocht, wij hebben het daarvoor bestemde geld voor de hongerenden in Duitschland afgedragen. Het heeft velen van ons eenigen strijd ge- kost. Het zich steeds op den voorgrond drin- gende egoi'sme moest neergedrukt, de naas- tenliefde naar voren gebracht worden. Wij bedachten een oogenblik hoe misdeeld wij ons zouden voelen als wij een offer ten koste van ons zelf brachten. Maar dan overwon het goede en wij brach ten het offer. En inplaats van armer voelen wij ons geluk- kiger. Er komt een stil gevoel van voldaan- heid in ons, wij bemerken, dat wij innerlijk rijker dan vroeger zijn geworden en een stem in ons binnenste zegt ons, dat wij goed gedaan hebben. Goddank leeft de mensch nog niet voor zichzelf alleen. Laten wij onze eigen armen niet vergeten. Weliswaar heerscht hier geen hongersnood, dreigt niet het gevaar, dat maatschappelijk misdeelden door voedselschaarschte ten on der zullen gaan. Maar in vele kringen is er toch armoede, gebrek aan zoo heel veel, dat het moeilijke leven wat blijder en zonniger kan maken. Denk om het Kerstfeest der armen. Maak het ook hun gemakkelijk op den Kerstdag in een stemming van vrede en naastenliefde te komen. i Het Leger des Heils heeft op de hoeken der straten weer de ijzeren Kerstpotten, de groote offerbussen opgehangen. In weer en wind houden mannen en vrou- wen die hun leven aan de verzorging van maatschappelijke schipbreukelingen gewijd hebben, er de wacht bij. Beloont hun opoffering ipet een enkel geld- stuk, draagt wat bij voor een gelukkig Kerst- feest voor armen en misdeelden. Opdat ook zij door de Kerststemming ont- roerd worden, opdat ook in hun harten de zorg en het leed een oogenblik dodr een vre dig geluksgevoel verdrongen kunnen, worden. Wij vieren het Kerstfeest in het kortste der i dagen en niet het minst daarom is het ons lief geworden. Hoe dieper het duister, hoe schooner het Kerstlicht. Laat't alom in onze harten den innerlijken I vrede ea de liefde voor oazan naaste wakken. Buitenland EEN KERSTBOODSCHAP VAN DEN RIJKSKANSELIER. Heden zal een Kerstboodschap van Rijks- kanselier Marx aan het Duitsche volk wor den gepubliceerd. In deze boodschap zegt de Rijkskanselier aan het adres van rrankrijk en Belgie: „Geef ons vrede, maak een einde aan de unfaire sancties en onderdrukki.-igen, geef ons een kans te werken en te lev n. Dan zal Duitsch land zijn financien in c de brengen, en dien- overeenkomstig schadevt rgoeding betalen". Rijkskanselier Marx zegt verder: „Een Duitschland, waarin orde heerscht is de grootste waarborg voor Frankrijk, is een grootere waarborg dan verdragen, militaire overeenkomsten en bewapening". Meer dan ergens anders, heet het in de Kerstboodschap, wordt in Duitschland Kerst- ,mis gevierd onder het verlangen naar vrede. „Wat wij de laatste drie jaren hebben mede- gemaakt, is niet anders dan een voortzetting van den oorlog tegen een machteloos, ontwa- pend volk te midden van een officieelen, doch niet bestaanden vrede." De Rijkskanselier wijst erop, hoe ontelba- ren het Kerstfeest moeten „vieren", van huis en haard verdreven, omdat het vaderlandsch gebied door vreemde machten bezet is. De financieele en economische ellende is nauwelijks te dragen. „Op den Kerstavond vraag ik: Is dit Vrede? Is dit Vrijheid?" De Rijkskanselier herhaalt, dat de Duit sche regeering bereid is de schadevergoeding te geven tot de grens van haar vermogen, doch geen Duitsche regeering zal de rechten op het Rijnland en het Ruhrgebied opgeven. „Waar wij gaan door den d'uisteren nacht, schijnt het licht der waarheid van hen, die gelooven in vrede en vrijheid". De Rijkskanselier doet een beroep op het Duitsche volk en hij legt er den nadruk op, dat gedurende de laat- e dagen de toestand in Duitschland een weinig is verbeterd en idat nog meer verbetering zal worden verkre- :gen, dank zij het nieuwe program, dat „onme- teliike offers vraagt van iedereen." De Rijkskanselier gelooft, dat „de hulp van het buitenland, welke Duitschland noodig heeft, niet zal worden verleend, voordat Duitschland heeft bewezen, dat het nog steeds wil leven en in staat is te leven. Twee jaar geleden verwekte de conferentie te Ge nua, waar voor de eerste maal na den doode- lijken strijd, de overwinnaars en overwonne- nen, vriend en vijand, elkaar ontmoetten, de hoop, dat de vrede nabij was. Doch deze hoop was vergeefsch. Sindsdien zijn de won- den, die de oorlog aan alle volken heeft toe- gebracht, verergerd, gevaarlijker geworden en moeilijker te genezen. Vooral Duitschland is verarmd". De Rijkskanselier wsijt er dan op, dat er te velen zijn, die door den staat gesteund moe ten worden. „Zonder werk, zonder brood, be- langrijke districten van ons land gescheiden, ziek in zijn ziel, kijkt het Duitsche volk ver- twijfeld naar hetgeen het volgende jaar zal brengen, hoop of geen hoop". „Wij moeten ons zelf helpen; medelijden heeft geen groote waarde in de harde taal der internationale politiek en economie. Daarom moeten- wij trachten ons een positie in de we- reld te veroveren." DE GOMMUNISTISCHE ACTIE IN DUITSCHLAND De verbod'en „Rote Fahne" is Zaterdag wedfer (onwtettig) verschneni Het Wad! putoli- ceert een manifest, gericht tegen de militaiire dictatuur van von Seeckt en tegen poli'itiepre- sidtent Ricbter. Het bl'ad notxlgt de werkloo- zen uit zich aaneen te skuiten voor den strijd. De politic kon nagenoeg de hjeefe oplaag in beslag nemen. DE VERKIEZINGEN TENGEVOLGE VAN DE BEZETTING. Met het oog op den hooigst ernistigen fihan- ci-eelen toestand1 des Riiiks zijn de schadel oos- sW'hiren voor de doer die bezetting van het Ruhrgebied ontstane verliezen biji verordiening aanzienl'ijk ingekrcmpien. Er wordeni slechtls verwoedingen tot 5000 goudlmiark ten Volte uitbetapiid, van hooigere -bedragen word)t 50 ptcrefrokkm. terwijl het maximum op 200 000 gondmadk te vastgesteld. MAATREGEI.EN TEGEN BEIERiSCHiE NAT.-SOCIALrSTEN. Ete Maden melden uit1 Mfineheni dat de bewaking van generaal Ludlendorff in zijn woning de laatste dagen aanzienlijk is ver- scherpt. -Een aianltall personen, die hem wil- den spreken, werden gearresteerdi en naar het politiebuieau overgebrach't. Als reden voor dezen maatregel wordt de nieuwe agi- tlatie in de nat.-soc. kringen cpgegeven. De laatsite dagen zijn in Beieren ook in grooten getale aanlhangers van Hiittler gear- resteerd. DE ONDERHANDELINGEN TE PARTIS VOORTGEZET. Poincare zal hedfenmididag den, Duitschen 7a-ibrre1asHgde te Pa-.Tja, von Hosch, ontvan- gcn In het onderhoud d'at hij met hem- zal hebben, zullen- deb esprekingen, die'aterdag j I. bogoninen zijn, worden voort'gczet. DE CRISIS IN GRIEKENLAND. De bladen te Athene berichten, dat de be- weging ten gunste van dlen terugkeer van Venizelos zich heeft uitgebreid' tot de mili taire vereemigimgen in Athene en in de provin- cie. Ten einde het berStel d'er normale toe- standen te vej-zekeren, besiloten de o-fficieren een oproop tot Venizdlos te richten, waarm hem zal worden verzocht naara Griekenland terug t-e keeren en, voorzien van onbeperkte volmacht, te trachten den' binndniandscben toestaad te regelcn. Na den terugkeer van Venizelos verplich- ten zich dem lltaire vereenigingen toft ont- binding, terwijl zij' zifch niet meer in die poli tick zullen mengm en uitsluitend kwesties van militairen aard behandtelen. De vereenigingen hebben reeds in dezen zin naar Venizelos ge- seind Bovendien zond de groote groep liberate afgevaardigden, ondier wie Goniatas moet worden gienoemd, een telegram aan Venize los, waarin de partij hem geluk wenscht met het succes. Plastiras heeft verklaard, dlat Griebenland zich zoo spoedig mogelijk tot de Groote- en Kleine Eniicnte zal wenderu, dlaar slechts dCze in staat zijn het evenwichit op dlen Balkan' te herstellen. LABOUR BEREID MINISTERZETELS TE AANVAARDEN. Ramsay Macdonald hield gisteren zijne eerste rede te Elgin na de verkiezingen. Na zijne voldoening te hebben betuigd over de successen der arbeiderspartij bij de verkie zingen, besprak hij in het kort de' positie der voornaamste partij en in het Lagernuis en verklaarde, dat indien hem verzocht werd, de functie van eersten minister te aanvaarden, hij zulks zou doen. DE REVOLUTIE IN MEXICO. De Mexicaansche consul-generaal te Lon- den heeft een telegram van zijn regeering ontvangen, waarin de successen van de troe- pen van Obregon tegen de rebellen onder leiding van Huerta, worden bevestigd. Vol- gens dit officieeie telegram hebben de re- geerings'troepen San Marcos bezet en rukken zij op naar Vera Cruz, de voornaamste posi tie der rebellen. De andere reo-eeringstroepen, die tegen Puebla oprukten, hebben deze stad veroverd en rukken thans op naar Guada Lajara. De regeeringstroepen heb'ben' na ernstigien strijd Puebla genomen. Generaal Castroi, die bevelhebber d'er ops'tandiclitigen, werdi gc- wionid. De opstandtelkigea trckken' thans op Vera Cruz terug. MAATSCHAPPELIJ'K-VERONGE- LUKTEN IN BERLIJN. Bij een razzia, welke'door de politie in den afigeloopen nacht is gehouden in een toe- vluchtsoord voor dakloozen-, werden alle aanwezigen, t.w. 434 mannen' en 731 vrou- wen naar het hoofdcommissariaat van politie gebracht, waar men al spoedig aanleiding vond om 104 mannen en 95 vrouwen in- ar rest te houden, omdat zij alien- nog een of an der met de politie -hadden a-f te rekenen. Onder de gasten van het toevluchtsoord werd gevonden een vroegere kapitein van het leger, die geheel aan lager wal was geraakt en thans een- baantje had in een pakhuis van' een industrieele ondern-emieg. Toen de diens-t- doende commissaris van politie hem zijn hulp aanbood om- hem te laten reclasseeren, wees de kapitein dit aanbod met beslistheid van dte hand. Hij had zich geheel aan zijn tegenwoordige omgeving aangepast en was zeer tevreden met zijn lot. Ook trof men- on der de gearresteerden een vroegeren- eersten lui'tenant aan, die na- den -geheelen oorlog te hebben gediend, eerst een baantje had gekre- gen op een' kantoor, en na dit kwijtgeraakt te zijn, thans in totale armoede verkeerde. Voorts werd nog gevonden een voormalig advocaat, die na den- oorlog in zijn werk- zaamheid -geen bestaan meer had kunnen vinden. Hij had later bij de politie gediend, doch was na zijn deelnemen aan den Kapp- Putsch ontslagen. Het was hem sedert dien- tijd nog niet gelukt een of andere betrekking te vinden. DE ERKENNING VAN RUSLAND. De Poolsche regeering heeft thans den Bond van Sovjetrepublieken officieel erkend. De commissie voor buitenlandsche betrek- kingen van den Amerikaanschen Senaat, van welke senator Lodge voorzitter is, zal ver- moedelijk terstond na de vacantiedagen de Russische kwestie bespreken. Tot dit onder- zoek werd Donderdag besloten na de indie- ning door Borah van een resolutie, waarin er bij president Coolidge op wordt aangedron- gen de Sovjetregeenng te erkennen. Borah verklaart, dat er geen enkel bewijs is voor de beweerde bolsjewistische propaganda in de Vareenigde Staten. KERSTMIS BIJ DEN EX-KROON- PRINS TE OEHlS. Voor het eerst 'sedert den oorlog zullen de Hohenzollerns hun Kerstfeest vieren in den familiekring met den Kroonprins, die uit de ballingschap is teruggekeerd, in hun middten. Het feest zal plaats vinden in de zalen van het kasteel te Oehls. Alle broeders van den Kroonprins worden te Oehls verwacht. Mor- gen zal een speciale plechtige kerkdienst ge houden worden in de Kapel van het kasteel, welke geheel versierd is onder leiding van den Kroonprins zelf. De Kroonprinses heeft als een goede huisvrouw met eigen handen de „feestcake" gebakken, een traditie, die iedere Hohenzollern-prinses in acht neemt Gemeld wordt, dat de feestcake dit jaar een groot succes belooft te worden. Deze groote van allerlei specerijen voor- ziene cake is gemaakt volgens de onver- valschte eeuwenoude Hohenzollern-recepten, en ieder die tijdens het Kerstfeest vertoeft in. het huis der Hohenzollerns moet van deze cake meeproeven. De Kroonprins moet evenzoo p-ersoonlijk de schotels met ap pelen ,- no ten en chocollade be- reiden voor iieder persoon in het huiis. De Kroonprins heeft een groot aantal Kestinkoo- pen ged'aan bij de winkeliers van Oehls, en niet alleen voor zijn familie, doch ook voor de beddenden en die n-oodilijdewde families met groote gezinnen in Oehls. Hij heeft dlen burgemeester van- het stadje verzocht hem een complete lijst van dleze fa milies te overhamdigien. De Kroonprins heeft een prachtigien kers-tbootn uitigekozen, die slechts met kaarsen versierd! zal worden, daar de traditie der Hohenzoilterns hen vex- bied't den boom te versieren met zilveren en gouden garneersels. Alle kindeTen van den Kroonprins, die sedert de vori'ge week te Oehls vertoeven, helpen mede om het Kerst feest, dat zij1 voor het eerst sedert den oorlog met hun vader zullen vieren, zoo prettig mo gelijk te maken. OPGRAVING VAN OUDE BOUWER KEN IN PALESTINA. In een verslag, dat in dte „Dailyy Tele graph" wordt gepubliceerd verklaart Prof. R A. S. Mc. Alister, dat de uitgravingen, waar- van hij de leiding ge-hadi heefit in het gebergte aan de Zuidzijde van het „Tempelgebied" in Jerusalem geleidl hebben tot ihet blootleggen van de fundamenten van oude bouwwerken, waarover reeds geschreven werd in de oude Boeken van Samuel en de Koningen. Verder zijn er sporen ontdekt van den ouden Jebuzie- ten-muur en de bres die erin gemaakt werd door Koning David, alsmede van een groot bouwwerk, dat een ornamentale zuilen-galerij schijnt te zijn geweest van Koning Salomon en de latere verdedigingswerken, die in aller- ijl werden opgetrokken door Koning Hezekiah voor een aantal dter Assyriers, onder de regee ring van hun koning Sennacherib. Daar het gevaar bestaat, dat deze histori- sche overblijfselen gesloopt en door de in- heemsche eigenaars als bouwmateriaal ver- kocht zouden kunnen worden,- een lot, dat reeds vele historische bouwwerken is ten deel gevallen! heeft Prof. Mc. Alister de uitgra vingen met water doen vullen na zorgvuldige opmetingen en fotografische opnamen. ^KORTE BERICHTEN. De Grieksche koning en dte keningin zijtn te Conslanza aangekomen, waar ze werden opgewacht door het RoemeenSche kroionprin- sdiijk paar, prihs Paul en prinses Irecile van Grilakenland. De rijkspresident van Duitschland heeft den commissaris. voor het geldiwezen, dr. Schaeht, benoemd to president van1 de Rijks- bank. Schacht zal evemwel tevan® zijn functie all® rij'ksvalutacommissaris blijven waarne- men. Nabij Emmerik is een Nederlanders ge- arresteerd, die met drie Duitschers had ge- oogd valsche 20-markstukken in omloop te brengen. Zij hadden er nog een heele partij bij zich. Uit Benia (prov. Oviedo, Spanje) wordt gemeld, dat bij den jongsten hevigen storm twee schepen voor den ingang van de haven zijn omgeslagen en gezonken. Zestien opvarenden zijn daarbij verdronken. Oos worden er nog scheoen vermist. De vertegenwoordigers van de Duitsche mijnwerkersbonden hebben voor de boven- grondsche arbeiders den terugkeer tot den dagelijkschen arbeidsduur van v66r den oor log aanvaard. Bij een spoorwegongeluk in de nabij- heid van Rawalpindi in de Punjab (Britsch- Indie) zijn drie personen gedood en een acht- tal gewond. In Sovjet-Rusland is om redenen van bezuiniging besloten tot beperking van de provinciate besturen. Er zullen 30 a 40 pCt. van de ambtenaren in provincialen dienst worden ontslagen. Het Pruisische ministerie van Justitie heeft de processtukken opgevraagd van de zaak tegen de beide dagbladredacteuren, die door da scheepenrechtbank te Werder ieder MIMMRSSII GODRAN b

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1