Alkmaarsche Gourant abonnementen De onzichtbare hand. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms, COSTER ZOON, op Tqdschrlften FEFILLETON. Voerdam G 9, ALKMAAR Monderdag 27 December. Froyinciaal fliienws urr schoorl. en is HET ad res vo©r zoowelBianen- als Boltenlandselie. No. *09 1928 Honderd VQI an Twlntlgsts Jaargang, De Raad vergaderde Maamdag j.L De burgemeester was wegens ziekte aiwezig. Mevr. Heringa bad in da vorige vergade- ring verzocht aan Gezinsvferpleginig te vra- gen, dat de zustler in de gemeaite kwam te wonen. B. en W. zegden toe deze vraag te zul- len doen en spr. miste dit in de notulen. Toegezegd werd bet sciirijven aisnog te verzttnden. Ook de beer Schermer bad bemerkingen op de notulen. Deze vermekten, dialt bet nuet op den weg lag van B. en W. den amibtenaax van Lienen een1 wenk te -geven te solliciteeren. De voorzitter had' integendeel, de toezegging gedaan in overwieging te geven te zullen sol- iicitaeren. De voorzitter zag er voor de gemeente geen voordeel us, ala de ambtenaar met bet salaris tevreden was, hem eien wenk te geven uit te zien naar een and'ere be trekking- De toezfg- giug was niet gedaan. De beer Schermer had dte bedoel'ing wel gehad en gaf in overweging dm aimbtenaar de wenk wel te geven. Spr. deed dit niet als een bemerking op de notulen. De voorzitter oordceldte wat de beer Schermer wilde, niet aan de orde. De heer Kaag had ook een bemerking. Spr. meend'e, dat zijn voorstel oni voor de opcen- ten op de vermogensbelasting inkomens bene- dfen 20.000 vrij, te stellen was aangeno- men. De anderen ontkenden dit, waiairop de no tulen werden va'stgesteld. De voorzitter vroeg hierop of de raad' goed kon vinden, dat met het bog op de afwezig- heid van den burgemeester, de secretaris in lichtingen gaf. De heer Schermer vond dliit goed, mite het zich bl'eef bepalen tot het geven van inlieb- tin-gen en niet, dat de seonetaris, evenals d'e vorige tnaal, als het 8ste raadslid, aan de dis cuss 1 en deelnam. De heer Duin vond er niets tegen, dat de secretaris ails loco-burgemeester fungeerd'e. De heer Schermer had daar bezwaar tegen Dit was ook in stijd met die' gemeentewet. De voorzitter wilde over die zaak stemmen- De heer Schermer wees er op, dat dit niet mocht De heer Bijl vond de grens mo-eilijk te trek- ken tussehen het geven van inlicbtingen en' het deelnemfen aan de discuSSie. De heer Schermer had geen bezwaar om het geven van inlichtingen ruim te stellen. Ook de vorige maal maakte de raad het den voorzitter gemakkelijk in het leiding geven aan de vergaderimg.- De heer Duin oordeelde dat de opmerking van den heer Schermer dan wel acMerwege had kunnen blijven. De heer Schermer ontkende dit. In behan- deling kwam ook een voorstel, dat den secreta ris persoonlijk raakte en spr. vond het niet gewenscht dat deze daarover mee praatte. Mevrouw Heringa oordeelde het, waar het geen gebruik was en geen wettelijke regeling, overbodig er verder over te praten. De voorzitter: De burgemeester heeft mij gezegd, dat wanneer ik het vroeg en! de meer- derheid er voor is, de secretaris inlichtingen' dag geven. Mevrouw Heringa oordeelde daar niets tegen. Er is alleen verschil van meening of de secretaris aan de discussie mag deelnemen of niet. De voorzitter: Het is voor mij moeielijker de vergadering te lei-den, dan voor de burge meester. De heer Duin geloofde niet dat d'e bedoe- ling was, dat de secretaris aan de discussie kan deel nemen. Mevrouw Heringa: Dan zijn wij bet eens. Het moet echter niet gaan zooals de vorige maal, toen de secretaris deelnam aan de dis cussie. In een begrootingsyergaderitog kan dit gewenscht zijn, maar niet in een gewone vergadering. Besloten werd overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten de winst van het electrici- teitebedrijf over 1922 te laten loopen door de gem eenterekening van 1922. Van het Fanfarecorps en van den straten- makere waren dankbetuigingen voor de ver- leende subsidie en voor de salarisverhooging ingekomen. Voor kennisgeving aangenomen. Bij B. en W. was een verzoek ingekomen om het Kerkwegje te Groet te verbeteren door rioleering. B. en W. hadden 2 plannen laten maken. Het eene, waarin uitbreiding tot de kom van Schoorl in was opgenomen, vorderde f 1205, het andere 224. De secretaris deed mededeeling van de beide plannen. De heer Luhrs oordeelde. het beter zooda- Door Douglas Valentine. Schrijver van De men met den KLompvoet). Geyutoaiseerde vertaling van W. E. P. (fctadrulc verb odea) Moi rimer Staande verstomd naar de op- zidirige groen met gouden letters op hot doosje. Toen liet hij den nagel1 van zijn duim snel langs den rand van het doosje glij- den, de papieren omslag llieti los, de doos barstte open en het regende sigaretien op dien grond. „Dat is dus je siter van Polen, he? nep Behrend spottend uit. „Wat heb je met den mooien glans ervan gedaan?" vroeg Max, Mortimer ruw bij den arm grijpend. Maar Mortim'er stand dbelloos dfc lecge doos uit te sdiudden, als om zich te ovefltui- gen, dat belt juwed er niet in was. Behrend vie! op zijn knieen en liet de stapel sigaret- fen nog eens en nog eens door zijn vingens „Er is niets!" schreeuwde bij, woedend epriugead. ,'i la allemaal opsnijerij; m ta vmrm, rfte latw gwMUdrt bleken voor een goed rioleeringsstelsel, dat Schoorl in de toekomst noodig zal bebben. De hew Bijl metrkte op, dat het plan „<beoogde van het overtollige hemalwater af te komen en niet van het gebruikswater van de huizeu. De heer Duin merkte op dat volgens het eenvoudige plan het overtollige wegwater in Schoorl gemakkelijk verholpen kan word'en. In Groet ging dit minder gemakkelijk. De heer Luhrs was na de inlichtingen vol- daan, waarop het voorstel met algemeenie stemmen werd1 aangenomen. Van den heer Schermer was een voorstel ingekomen- om de instructies van den1 ge- meente-secretaris, vastgesteld in 1900 te wl]- zigen en meer in overeenstemming te bren- gen met de eischen, die overeen stemmen met de groei van Schoorl. Uitgezonderd Zon- en Feestd'agen wilde spr. in de instructies vastleggen dat de secre taris dagelijks op het gemeenfehuis van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur aanwezig moet zijn en des Zaterdags van 9 tot 12. Voorts wenscht spr. voor den secretaris 3 weken vacantie per jaar, die niet samen mo- gen vallen met de afwezigheid van een van de andere secretarie-ambtenaren. In de toelichting wordt er op gewezen, dat is verband met den groei van de gemeente, de werkzaamheden ter secretaire zoodanig zijn toegenomen, dat de tegenwoordigheid van den secretaris ter secretarie, langer dan de in 1900 vastgestelde instructie aan-geeft, gewenscht is. Het salaris is in dien tijd en spr. vifldt het goed, zoo toegenomen, dat een werkweek van 30 uur gevorderd1 mag wor- den. Geoordeeld werd dat de tijden van druk het best doorgekomen konden worden door in het gemeemtehuis een goed voorbeeld te geven. De heer Schermer stelde voor dit punt te behandelen bij punt 3. De heer Luhrs was voor dadelijke behan- deling." De heer Schermer had daartegen geen be zwaar. De voorzitter deelde mede, d!at B. en W. hun antwoord op schrift hadden gesteld. De secretaris las op verzoek dit antwoord voor. In dit antwoord zeggen B en W., dat de voorgestelde wijziging hen overbodig en on- gewenscht voorkomt. Zij oordeelen het aanta-l uren, dat de secre taris, volgens de instructie op de secretarie aanwezig moet -zijn, op voldoeinde wijze ge- regeld. i Voor een goede gang van zaken oordeelen zij voorts -de voorgestelde wijziging niet noodig. Voorts zeggen- B. en W. aanleidin-g te kun nen vinden zich gekrenkt te gevoelen, ware het -niet dat zij aannemen dat deze niets kren- kends 'heeft bedoeld en slechte gemeend heeft het gemeentebelang te dienen. Voorts zeggen zij De wijze toch, waarop d'e t-egenwoordige functionaris steeds zijn taak heeft vervuld1 en nog vervuld heeft onze voile instemming en bevordert den goeden gang der administratie ten zeerste. De taak van den secretaris is er nu een- maal niet eene, die kan worden afgemeten na-ar een aantal ur-en, dat hij op de secretarie dienit aanwezig te zijn. In dit verband meenen wij zelfs te moeten vaststell-en, dat het welbe- grepen belang der gemeente meerma-len- juist zijn-e afwezig>eid van het Raadhuis vordert. Wij geven de voorsteller verder dadelijk toe, dat de omvang der gem eente-aam i n is t r a - tie sin-ds -de vaststelling der instructe e-norm is toegenomen-, en dat de arbeid aan de uit- voerimg van den nog altijd wassenden stroom van wetten verbonden, steeds meer van die met die uitvoering belaste ambtenaren blijft vergen. Uit -die omstandigheid volgt echter niet, hetgeen de voorsteller als conclusie zou aan- vaard willen zien: n.l. dat de arbe-idstijd van den secretaris op een- „normaal peil" mo-et worden gebracht. Deze immers staat op een normaal peil, wanneer de zaken behoorlijk marcheeren, en- o. i. is dit het geval. D-e secretaris overigens behoort als het ware, te alien tijde gereed te staan, wanneer het gemeentebelang dit vordert. Zijne betrek- king is- zeer uiteen loopen-d, want buiten het administratieve gedeelte, wordt qua bijstand in de leiding van gemeentezaken- zijne voort- durende hufp als vanzelf spre-kend aangeno men. Het zou er dan ook veeltij'ds eigenaardi-g uitzien, indi-en -de secretaris aan werkuren- gebonden- werd. Waar wij in -dit geval dan ook beter mee nen te kunnen oordeelen, dan de voorsteller, achten wij het onze taak U te adviseeren op het voorstel Schermer -niet in te ga-an, op grond van ten- slotte deze eenvoudige, maar klemmende redenen. Voord-eel voor -de gemeente wordt er niet door verkregen terwijl de wijziging op den door de*i voorsteller aangevoerde motieven kren-kend- zou zijn voor den tegenwoordigen- den secretaris, voor wieris werk wij, zooals Hij bliijfib van het begin "tot't eind. Kijk maar, hij d-oet niet' eens moeite zijn. mooie juweel te vinden! Hij w-eet, dat het hier niet is!" Maar Mortimer lette er niet op. Hij staar- d:e recht voor zich uit, een a-l'lerdroevigst ge- zicht met zijn slordige 'haar en zijn romdte goggle-oogen. Toen viel de sigarettendtaos met een smiak op den- grond, want Mortimer Ifet zijn handen met een gebaar van wan- hoop langs zijn zij' neervaden. „Barbara Maokwaytef" flu-isterde hij met gesmioorde stem, hlijkbaar er niet- aan den- kend1, dat hij hardio-p sprak, „dat was het dus, wat je met Nlur-el-Din te s-mcezen had!" Desm'ond stand vfliak achter Mortimer en ving de fl-uisterend gesproken woordlen np. Toen -hij Mortimer Barbara's naam hoorde noemen, had- hij- een p-lotseling voo-rgevoel, dat zijn eigen ontmaskering hem nu boven het hoofd 'hing, hoewel hij evenveel van de beieekenis van d-e opmerking van- den ander begreep als van den stapel sigaretten, die daar op het karpet lagen. Toen Mortimer zich naar hem omwendde, vatte Desmond m-oed en keek hem re-tiht aim de oogen. Maar Mortimer's gezicht had de uiltldrukking van iemand, die to.taa-1 hopel-oos is. Zijln oogen zagen n-iets. Anders wa-s 'het met Desm'ond. Misschi-en 'had die bitten teleuntelline Mortimer mdndir De heer Schermer stelda romrp, ttort b?' niets kxenkends heeft bedoeld en voegde «r aan toe, dait het niet gaat om den persoon maar om de instructies van den functionaris. Het kan hier ook gelden voor iemand die dea fegemwoordigen op-volgt. -Volgens de tegen- woordige instructies is de secretaris gebon den om van 9 tat 12 en van 1 tct 2 uur op de secretarie aanwezig te zijn, behalve des Zaterdags en Zon- en feestdagen. De raad erkende in 1900 dus wel dlegdijk dat de werktijd voor den secretaris wel dege- lifk omsohreven behoort te zijn eij ook de ge meentewet eischit d-i't. In 1900 was er wei-nig werk in vergehj- 'king met nu. Het is dus noodig de werktijd te wijzigen., Wanneer toen in 4 uur per dlag het werk kon worden afgedaam, dan zijn nu meerdere uren noodig. Spr. is van meening, dat- iedere ambtenaar in dienet van de ge meente gebonden moet zijn aan instruatiies. Men- mag die dus van dm secretaris niet achterwege laten en dient ook die te houden in het kader van onzen tijd. De tegenwoor- d-ige zijn dit niet. Wij leven- in abnormalle ffijden. Iedere gul den moet warden o-mgekcerd. De werkzaamr heden zijn -toegenomen, maar ook het salaris (wat ik goed acht). Ik zal de laatste zijn die rich tegen een behoorlijk salaris verzet, maar daar naast behoort het gebonden zijn aan een zekere werktijd'. Aan het salaris kan nfet worden geknab- beld. Ged1. Staten stellen dit vast en d-i-t vi-nd ik juist, maar daar naast rnogen wij- de werk tijd wel gelijk doen zijn aan- die van de an dere anjbten-aren ter secretarie. Voor de an dere ambtenaren is hat' een goed' voorbeeld, dat -ook de chef aanwezig is. De secretaris is nu sorns geduren-de tange tijden n-iet in de gemeente aanwezig. Spr. denkt daaPbij1 niet aan ambtsmzen-. Spr. is er voor, dat voor bijzondere gevallen B. en W toestemming kunnen verleenen voor het af- Wezig zijn van den secretaris. Volgens de itegenwoord-ige instructie kan hij echter steeds af-wezig zijn en heeft hij al leen voor een afwezigheid van- meer dan 24 uur verlof van B. en- W. noodig. Spr. wil daarom een betere omsdirijving van werktijden. Hij wil ook een vacantie van 3 weken, om-dat hij van- meening is, dat' dit iemand, die verantwoordelijk admin-ist'a-tief werk doet toekomt. De heer Duin oordedde de bestaande In structie niet zoo achteriijk. Spr. is er niet voor den secretaris zoo ver aan ba-nden te leggen. v Spr.. vo-nd het geen bezwaar dat de secre taris z-onder veriof van' B. -en W. gedurende 24 uur buiten de gemeente kan zijn. Bindt men- hem te veel, dan kan hij na de bureau- uren een raadslid of een burger weigeren te helpen en- zeggen Kjorn maan op m-ijn kantooruren. Sp-r. gelooft niet, dat de se cretaris dit zal doen, maar als de raad zoo onwelwillend is, dan kan de goede verhou- ding wel eens een beetje verkoelen. Dit l'egt in de lijn. Ook hij is een mensch. Spr. gelooft niet dat met het voorstel het ge meentebelang wordt bevorderd. De 'heer Luhrs had de indruk, dat het niet gaat tegen- den secretaris, maar meer om- de veranderdie -instructies van 1900 *te herzien. Spr. vond dit geen moiiief. ISpr. zit 4 jaar in den raad. Voor dien tijd bemoeide hij; zich niet veel met het gemeen- schapsleven. Na di'en tijd heeft hij1 het werk van meerdere personen meer ieeren waardee- ren dan hij vroeger deed. Gaat spr. na -hoe de to-estand' was vo-or deze secretaris in fun die itrad en h-iji neem-t d-aarbij in- aanmerking dat het werk is toege nomen-, dan vraagt hij! of in vergelijking daarmede de wijziging van de instructie wel noodig is, o-mdat ze zijn verouderd. Spr. oordeelt herztening alleen noodig, wanneer de gang van zaken n-iet goed- is. Spr is zeer voor -het vastleggen van werk zaamheden, doch oordleelt, diait! men de werk zaamheden als zoodanig apart moet bekij-- ken. Een gem'eentearbeider kan men de vrij- heid niet geven die de secretaris heeft. Dat is niet mogelijk uit de aard van de werk zaamheden. Wanneer men door vrije werkuren den boel klaar -kan krijgen, zou spr. er voor niemand lets op tegen- hebben. De verhouding van den secretaris tot dien raad i-s een zood-auige, dat er niet van wan- toestanden kon worden gesproken. Spr. ge- voelt er dan ook niet voor om op grond van de door den heer Schermer naar vo-ren -ge- brachte motieven, d-ieper -op de zaak in ta gaan-. Is er niets anders dan het moti'ef, dat de instructie is verouderd? Spr. is voorzich- tig gestemd'om aan de instructies van een hoofdamb-tienaar steik te tornen. Het keeren van iederen gulden is zeker noodig, maar men moet oppassen, wil de gemeente daarvan niet de dupe,worden. Gveral probeert men in de raden de' werkuren te verlengen en dan vol- gen de loonen. Wij moeten meer kij-ken naar de koop-kra"ht van den gulden. De werkuren zijn een internationnal reehit en waa-r de re- geering er naar ijivert alles naar beneden- te werken, da-ar wil Spr. als het niet noodig is, optottend gemaaklt, misschi-en -had' de m;.- nier, waarop hij- Barbara's naam ui-tsprak een herinnering in Desmond- wakker geroepcn. Het slordige haar, dat over het vooihoofd ge- borstald was, de dikke bri-lfeglazen en de zware sn-or vormden een masker, dat ondbor- dringbaar was voor Desmond's oogen.Maar de stem herkende hij. Toen. Mortimer hem jankeek, ging Desmond een licht op en- hij wist, dat de m-an- naast hem Maurice Sfran-g- wise was, zijn wapenbroeder in Frankrij'k. Op dat oogenblik weerkl-on-k een luid -ge- kraak door d-e kamer, een koude luchtetroom kwam naa-r bjjnnen en deed de lamp -op d'e tafel wild fl-ikkeren -en daarn-a- uitgaan -de kamer was donker, alleen het vuur gaf eenig schijnsel. E-en diepe stem riep: „Mag ik vragen wat julffie daar allemaal d-oen in mijn -huis?" De geheime deur van de boekenpl'anken was opengewaaid- en in de .d'onkere ruimte, die nu te zien kwam, zag Desmo-nd een- d'on kere mannenfiguur. HOOFDSTUR XIX. De ongenmde gasi. Er zijn van die oogenblikken in het leven, waarin de noodzakclijkheid van snel -hande- lea zoo gront is. dat gedach'ia, bealuit «t aw: suaewlKlmk .Mevrouw Heringa oordeelde diat het per- soonlijke -buiten besdiouwing kon blijven. Het gaat om de instructies van den secretaris. Waaxom moet Schoorl- een uitzondering maken met andere gcmeenten? B. en W. zeg gen, dat de secretaris in zijn werikuren niet aan bandlen gelegd1 moet worden. Andere gemeen-ten die het wel doen, hebben- diaar- voor wel hun redenen. Spr. oordeeLt hec ge wenscht dat er in Schoorl -ook een regeHing is. De bedoeling is, dat de secretaris meer op de secretarie in de kantooruren aanwezig is, opdat de burgers die er komen om hem te spreken, hem daar vinden Alleen voor dienstaangelegenhedea is het geocrloofd, dat da secretaris daar diet aanwezig is. Spr. oordeelit, dat geen raad en geen- col lege van B. en W. daartegen bezwaar kan hebben. De menschen in Schoorl, die iter se cretarie komen om den secretaris te spreken, willen- graag dat hij ter secretarie aanwezig is. Wat is daar tegen? De voorzitter vroeg of stagnaties wel eens waren voorgeko-men. Spr. oordeelde, dat hoe meer iemand aan banden wordt gelegd, hoe meer remands werkkracht wordt ontnomen. Zoolan-g wij de itegenwoordige secretaris -heb ben, hebben wij- een goede secretaris, die voor iedereen klaar staat efi alien helpt. Om hem zoo aan ba-nden te leggen, dat hij geen dag kan ontbreken, vinden B. en W. ongegrond. De heer Schermer was het met mevrouw Heringa eens, dat de kwestie zakel-ijk moest worden gehouden. Oip de stagna-tievraag wensehte sp-r. echter de vraag te stel-len, of eerst stagnatie geconstateerd moet word-en o-ni de zaken te regelen. Wij' moeten -stagnatie voorkomen. De gemeentewet Wil urouwens ook een regeling. Er is bovendien een instutitie, m-aar een verouderde. Het gaat niet over het aan banden leggen, die zij-n reeds gelegd', maar beh-ooren wat m-eer -o-mschreven te war den, omdat er meer werk is en meer gelid wordt verd-ieniil. Spr. zal hot niet bebben over wat de heer Lu'h-rs vraagt. Allen kennen de toestand-. Het constateeren van wantoestan- den wil spr aan den heer Luhrs overlat-en. De heer Luhrs is langer raadlslid qn heeft in deze wel -een overtu-iging. HlaL gaat wel do- gel ijk over de veroudferde instructie. Wanneer de neer Luhrs een kn-echt voor een paar uur per dag heeft en deze moet meer geld ver- dienen -om-da-t het drukker word-t, dan zal de heer Luhrs ook logisch vo; deren, d-at er iecn paar uur per dag langer wordt gewertkt. Sp-r. -kan de koopkrach-t van het salaris het beste beoordeelen, als er op gezette tijden wordt gewerkt. Nu brand des avon-ds wel eens het 1-idi-t op het gemeen-tehuis, maar gezi-en d'e vele bij- funnies die de -heer Smite bekleed, is het -n-iet te constateeren waarvoor. M-et mevr. Heringa wil ook spr. op andere plaatsen wijzen. In Warmenhuizen moet de secretaris van 10- tot 5 uur ter secretarie te bereiken zijn. In Ber gen zijn de in-strudties scherper dan, spr. voorstelt. Waarom in Schoorl nito. Zijn er bijzond-ere redenen. De soepelherd is ook te bereiken door wat omschreven- wordt soe- pel toe te passen. Wanneer de persoon goed is, is er geen rede toegevelijk te zijn en om een oogje dich-t lie knijpen. Wij' -kunnen ech'ter andere toestandea krijgen. Instructies wobden niet anders toegepast dan wanneer het noo dig is. Zoo is het -ook met de wefcten. Spr. be- grij-pt niet waarom de heer Luhrs er tegen is. Spr. is kassier van' de boerenleenbank. Eens per week mioet hij- er zijn om de nueh- schien te helpen. Hij helpt ze dagelijks als ze -komen, maar het zou toch te gek zijn, als hij ze niet bielp in den tijd dat hij, er moest zijn. Waarom instructies voor het secretarieper- soneel en den stnaten-mafcer, waartoe B. en W. 'het voorstel doen en niet voor den se cretaris. Te vorderen, dat de le ambtenaar lifer se cretarie 301/9 uur per week aanwezig is, is geen cisch, maar een billij'ke w-ensch. De heer Bijl vond het niet goed om iete, omdat het oud was, te veranderen. 4 jaar is spr. raadslid en een poosjo weihouder, doch noo'it merkte spr. dat er iete aan mankeerde. De burgemeester weet het beter _als wij en heeft ook geen bezwaren. Veranderino- is niet noodig. Stelt men uren vast, dan iheef-t de secretaris het recht, na die ur-en te zeggen: i „Ik trek mij er niete meer van aan". S-pr. vind't d'it voor een ldein plaatsje niet g'oed en is er voor de zaak zoo -te la-ten, zoolang de bestaande constructies goed! werken. De heer v. Lienen merkte -op, dat de hetr Schermer die nu naar andere genteemten ver- wij'st, de vorige -maal, toen, bij- het v-oorsiieil om de levering van de consumpt-ie vo-or de raadsvergaderin-gen aan t-e besteden, spr. op- merkte -d'at hij niet geloofde, -dat er een plaats was waar dit gebeurde, opmerkte, dat. wij m-et andere gemeenten niets te maken hadden. Spr. oordeelde dit nu ook het geval. De heer Luhrs nam- aan dat het niet te gen den secretaris gaat. Het gaat om een systeem dat ingaat tegen- de tegenwoord'ige praktijk.Spr. is voor instructieherziening om den secretaris d-e voile vrij-heid te geven, zooals dit nu wordt toegepast. Met den heer Dum vreest spr., -dat de boel in- de war kan daad bijh-a alls een enkel-e working van die her- senen moeten zijn. In de algemeene oonster- natie, die -op de dram-atische vehschijning van dezen -ongenooden gast vol-gde, had Des mond een en!kel oogenblik om zijn toestand te overzien. Zou hij er 'tussehen uit renin-en of blijven waar hij1 was en- de verdiere ontwikkeling af- wach'tem? Zonder to aarz-elen bcsl-oot hij tot't laat ste. Met de overmadht van deze samonzweer- ders tegen zich, was he[i meer dan twijfelach- tig of hij' zelfs maar de deur van de biblio- theek zo-u kunnen bereiken. B-oven-di-en, weg- an betoekendte zooveel als alle hoop opge- ven de ben-de in -hech-tenis te nemen want zijn vltich-t zou d-en samenzwecrders een waarschuwing zijn, dat hot spel uii't was. Aan den anderen kant, de nieuw-aan gakomene kon ook een bomdgan-oot zijn, missdrien een afgezant van den chef. Het vreemde gedrag van den ouden gek was hem het bewijs ge- weest, d-at er bui-ten iete gaa-nde was, waar die gasten in de bibl-iolheek niets van' afwisten. Was de ongenoode gast de deiis ex machina, die hem, Diesmond, uit dezen neteligem toe stand moest helpen-? Ondertussdhen was de vreemde die kamer binnen-gestapt en had' de geheime weur ach ter zich dich-tgetrokken. Desimond hoorde loopen, door de zaak scher-p te stellen. Wanneer sprt een- man heeft, die hij ten voile kan vertrouwen, dan kan het hem niet schelen o-f hij eens een middag weg- gaat, als hij maar voldoet aan de eischen, die hij mag stellen. Spr. gelooft, dat den secretaris langer werkt dan geeischt wordt. Spr. wil -dan- ook niet me-d-ewerken om den toestand', die in groote lijnen- goed' is, te verslecbten. Mevrouw Heringa oordeelde dat het er om gaat of den raad zich verantWoord' ge- voeld aan den- secretaris toe te staan afwe- zig te zijn op uren- waarin hij volgens -dte in structie aanwezig moet zijn. Spr. oordeelde, dat de raad zich zoo niet verantwoord kan gevoelen. Men moet m-aar bij stemming uit- maken of -den secretaris ten alien tijde af- wezig kan zijn als hij ter secretarie 'behoort te wezen. De heer Duin: Het -gaat er om of de raad zich verantwoord! gevoelt met de oiide in structies. Mevr. Heringa constateerde, -dat in Schoorl van- de oude instructies wordt afge- weken. De heer Bijl: Dan- maar stemmen over de oude instructies. De heer Luhrs: Het gaat er om af wij op onze verantwoording -durven nemen, dat de oude instructies n-iet worden nageleefd. Mevr. Heeringa: Juist! B. en W. zeggen: „Wij- zijn tevreden". Maar bet gaat om de gemeentenaren, die ter secretarie komen- om door den secretaris geholpen te word'en. en niet geholpen- kunnen worden. Vin-dt d'e raad dit verantwoord dan is het uitgemaakt. Met vier tegen twee stemmen verwierp de raad het voorstel van den heer Schermer. De heer Luhrs stemde vo6r -herziening van de instructies en- deed onmiddellijk het voor stel om te besluiten de oude instructies toe te passen- als tot nog toe geschiedde, omdat hij de overtuiging had, dat zoo a-ls het tot nog toe ging, het in het belang van d'e gemeen- schap was. De secretaris behoort zonder of- fieieele omschrijving -de vrijheid te hebben afwezig te zijn. De heer Schermer wees er op,- d'at een jaar-werkdag de gemeente 400.kost. Door de vele b'ij-werkzaamhed-en valt niet te constateeren- of de secretaris soms's avonds voor de gemeente werkt en ook niet of geen1 ambtenaar meer noodig is, omdat -de secreta ris Vrij'd'ags in Alkmaar vertoeft. De heer Bijl oor-d'eelde, -dat B. en W. het beter kunnen constateeren en de burgemees ter vooral, en d'eze schrijft, d'at het wel goed gaat. De heer Schermer: De administratie gaat goed, maar -gebeurd1 -dit niet ten koste van de gemeente, die misschiem nood'elooa een derde ambtenaar betaalt. De 'heer Bijl: Zoolang d'e burgemeester zegt, dat het zoo goed gaat, neem ik dit aan-. Mevrouw Heringa: „Wij zitten hier al# raadsleden met eigen verantwoordelijkheid". De heer v. Lienen: Het is alleen te doen am den Vrij-dag van- -den heer Smits. Mevrouw Heringa: Niet alleen. Het gaat -hier om het gemeentebelang en vooral om het financieele gemeentebelang. 'In de vorige vergadering werd over den derden ambte- *naar gesproken en de secretaris zeide: „be- doelen d'e heer-en dat ik wat meer moet doen". Spr. heeft gezegd „natuuriijk, wil ik d'at". Wij moeten het op prijs stellen, d'at ieder zijn vrije meening uit, als het maar gebeurd op een goede manier. Spr. neemt niet voor haar verantwoording, wat den heer Bijl blijkbaar wel voor zijn verantwoording wil nemen. Het gaat niet om den Vrijdag van den heer Smits, maar om- het gemeentebe lang. De voorzitter: Dat kan wel waar wezen, maar ik g-eloof het niet. Mevrouw Heringa wensehte op te merken, dat de voorzitter haar n-ooit op een leugen had betrapt. Spr. wensehte uitdrukkelijk te constateeren, dat -het voor haar om het ge meentebelang gaat De voorzitter w-enschte mevrouw Heringa niet van leugens te betichten, doch hij was overtui'gd d'at het gemeentebelang eerder werd geschaad door de voorgestelde rege ling, dan er door bevorderd'. De heer Schermer had menigmaal ge- zijn zwa-ren stap en ook -het! do-ffe gel-uid, wa^rmee het beweegbare vak op zijnr plaa.a sch-oof. Dit geluid scheen de betooverin-g te verbreken, die over de kamer lag. Mortimer was de eerste, die zijn- tegen woordigheid van geest terugkreeg. Hij schreeuwde naar no. 13, dat hij de deur naar de hall mioest afsluiten en hij- schatrrel- de een oogenblik bij de tafel. Desmond hoor de hem''een- lucifer afstrijken -en hell v-o-lgende oogenblik was de bibliotheek weer door het zachte licht van de lamp beschenen. Mortimer nam de lamp -op -en liep regteil- recht op den vreemde af. „Wat kom jij- -hier d-oen:?" vroeg hij razend, „en wie de duivel..." Hij bleef midden in den zln steken en deinsde van verbazi-ng een stap terug. Wa-nlt ft schijnsel van de lamp viol op het bleeke gezicht van een forschen, gebaarden man van middelbaren leeftijd, die tegenover Mor timer stond. En het gezicht was het gezicht van den' anderen forsdien man met den zwa- ren baard1, ook van middelbaren- leeftij-d, die in'de schaduw een -paar pas achfer Morti mer stond'. Elke man w^s een1 vol'komen du- plicaat van den' ander, behalve dat het ge zicht van den- laatet aan-gekomene mager en verwilderd was en d-ien geelachtigen tint had, die wijst op een lang-opgesloten-geweeSt- -zijn.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5