DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. No. 804 Honderd vfjf en twintigste Jaargang. 192B Abonnomentsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewtjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. VRIJDAG 28 DECEMBER Buitenland. Staten-Generaal. Uit de Pers G^meng-f' nieuws L>rt ninraner bee/Cam u« 2 bladen Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N, ADEMA. In het nummer dat MAANDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom ge- legenheid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. 15 Zij, die zich met 1 JANUARI voor mjnstens 3 maanden op dit blad abonnee- ren ontvangen de tot dien datum verschij- nende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. NAAR EEN ONZICHTBARE BEZETTING. Aan de „Frankf. Ztg." wordt uit het Ruhrgebied gemeld'Uit de kringen der be- zettingsautoriteiten nemen de berichten toe, dat op 11 Jan: dje aftocht van het grootste gedeelte der in het Ruhr-gebied aanwezige Belgische en Fransche soldSaten kan worden verwacht. EEN LIJFRENTE VOOR SMEETS GEVRAAGD. De soc.-dem. „Rheinische Ztg." vemcemt uit Koblenz, dat bij den Oberprasident der Rijnprovincie een voorstel is ingediend om den separatistenleider Smeets, die in Maart 1.1. bij een overval is gewond, van Duitsche zijde een schadeloosstelling toe te kennen, bes'taande uit een bedrag in eens van 5000 goudmarkt en een jaarrente van 1000 goud- markt, te betalen door den Pruisischen staat. DE SEPAR'ATISTISCHE BEWEOING Uit de Palis wordt gemeld: De separatis- ten maken bekend, dat na 10 Januari de pas- sea voor reizen naar buiten met meer door de bezettingsautoriteiten maar door de z.g. regeering de autonomic Palts zullem worden uitgereikt. De overdracht van dit recht aan de separatistem zm bun officieele erkenning door de bezettingsautoriteiten beteekenen. GEEN DUITSCHERS IN COMMISSIE VAN DESKUNDIGEN. Nit de samensteffing der beidie commissien van deskundigetrr is bepaald, heri'nncrt de Deutsche Al'lgemeine Ztg." er aan, dat in de eerste commissie ook Duitsche gedelegeerden zittkvg zouden hebben; dcrhalve meet met bevreemding worden geconstateerdi, dat de in Parijs officieel gepubliceerde lijst geene Duitsche deelnamers aanwijst. HET PROOES TEGEN AMERIKAAN- SCHE ZEE-OFFICIEREN. Kapitein Watson en luitenant Hunter, van de Ameri'kaansche flotillc torpedojagers, ze- ven in aantal, die allle in September j.l. op de kust van Californie aan den grond liepen en net 20 man der equiipage verloren ginlgen, erden door den krijlgsraad veroordeeld en jsp. 150 en 100 plaatsen op de rangffijst achteruitgesteld. OPROEP INTERNATIONAAL ARBEIDERSHUlLPCOMITe. Naar uit Louden- bericht wordt, heeft het Intemationaal Arbeidershulpconiiite een op- roep uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de hongersnoood in Duitschland vooral onder de arbeidende klassen, toeneienit en voortdurend1 duizenden kinderen, vmuwen1 en oude licden aan den hongerd'ood zijni btooige- steld Derhalve is de organisatie van een groot intemationaal hulpwerk eene vol- strekte noodzakelijkheid. EEN VOORGENOMEN AANSLAG OP MAX VAN BADEN? Volgens het „8 Uhr Abendibllatt" is de re cherche te Konstanz een politick complot op het spoor gekomen met het doel een aa.ms.iag te plegen op prins Max van Baden of op iemand. uit zijn omgeving. Het gelukfe de ju- stitie door haar krachtig optreden op een afgelegen landgoed bij Pful-lemdiorf drie der daders voor de uitvoeriug van het plan te ar- resteeren. TROTZKI'S INVLOED AAN HET WANKELEN? In militaire kringen te Moskou, schrijft het „Journal", wordt gefluisterd, dat tot het a!- zetten van Trotzki en de benoeming van Boedjenni in zijn plaats tot opperbevelheb- ber der roode troepen zou zijn besloten. Trotzld zou veel van zijn invloed hebbeni in- geboet, terwijl onder zijn leid'ing dte geest der roode troepen sterk achteruitgegaan zou zijn. Bovendien heeft de mislukking van het communisme in Duitschland Trotzki's in vloed sterk geschokt, evenals die van de par- tij der ntilitaristische bolsjewiki ten gunste van Tsjitsjerin, Kamenef, de politici en de diplomaten. Boedjenni zal te Moskou optredten als ml- litair organisator. VERBODEN BOEKEN IN RUSLAND. Naar het „Journal" via Warschau uit Sovjet-Rusland vemeemt, heeft mevrouw Kroepskaja, de echtgenoote van Lenin, die aan het hoofd staat van het centrale beheer der politieke diensten, een circulaire gepubli- ceerd, welke befcrekking heeft op een: algehee- le herziening der openbare bibliotheken in Rusland. In principe zullen deze voortaan slechts werken mogen bevattem, waarvan de inhoud in overeenstemming is met de huidige orienteering van het Sovjet-regime. Een aan tal bekende geschriften en boeken is dlan ook op de verboden lijst geplaatst. Allereerst de Bijbel, Oude en Nieuwe Testament, de Ko ran en de Talmud. Voorts de philosofen als Plato, Descartes, Schopenhauer, Spencer en Nietzsche, en van hen ook de levensbeschrij- vingen. Dan komen nog andere groote schri]- vers als Carlyle, Solovief, Kropotkin, Octave Mirbeau en eindelijk Tolstoi voor een' goed deel. A1 deze boeken moeten volgens de cir culaire onmiddellijik vemietigd worden. DE DIXMUDE GEZIEN? Uit Tunis wortd gemeld, dat voiligens een telegram van: gister uit ln-Salah (Algiers) de ,.Di'xmude" gesi'gnaleerd is. Het schilp1 be- vond zich toen, d.w.z. gisteren, om 8 uur, op 200 Kilometer ten Zuiden van fnsalaihi. EEN POOLVLUCHT MET DE „SHENANDOAH". Een speciale commissie onder voorzitter- schap van admiraal William A. Moffett, chef van de Marine-Luchtvaartafdeeling, heeft een rapport uitgebracht, waarin aanbevolen wordt in den aanstaanden zomer een marine-pool- vludht te beproeven met het bestuurbare lucht- schip „Shenandoah" en het gebruiken van Nome (Alaska) als voomaamste operatie-ba- sis. Staatssecretaris Denby heeft het rapport, dat later nog gewijzigd kan worden, goedge- keurd. De expeditie zou tot taak hebben de Noord- poolgebieden te onderzoeken. Aanbevolen wordt, dat twee schepen, bij voorkeur tank- schepen, uitgerust met masten en zes vliegtui- gen, die op het water of het ijs kunnen lan- den, te Nome worden gereed gehouden en dat op andere Noordelijike punten voorzieningen worden getroffen. STORMEN EN SNEEUW. Naar de directie van de Bundcsbahn in Oostenrijik mededeeli, iis het gcheele D-trein- en sneltreinverkeer over den Arlberg, ten Westen van Innsbruck, taigevolge van zware sneeuwsiormen voorLoop'i'g gestremd. De Orient-Expresstreinen worden thans voorloopig geleid via SalzbuirgMiinchen— Lindau. Naar de ,,Frankf Ztg." rneld't hebben' de laatste dagen in de Taunus, in de Rlion, in de Spessart en in het Westcrwald znlke gewel- diige sneeuiwstormcn gewoed, dat die smeeuw ••p enkele punten 1.20 M. a 1.50 M. hoog ligt en. het verkeer, vooral op de spoorwegen, em- stig is gestoord. Veelvuldig bleven de treinen In die sneeuw steken de gelieid:inigm voor den cledirischen stroom zijn voor een groot ge deelte vernield, zoiodiat een aantal plaateea van licht en electrisohe kracht verstoken is. Tn het Zwarte Woud lliggen zulikc geweldi'ge sneeuwmassa's, dat het verkeer ten deele be- dreigd wordt, teirwijl ook van een pllotselin- gen dooi noodlottiige gevolgen zijn te ver- wachten. Ook ui't Beieren komen berithten nopens sneeuwstormen en emstige stoiringen van het vetkeer, vooral op de spoo'rwegeu. Volgens berichilen uit Madrid heeft iin het begin dezar week een heVige Storm gewoed in de Middeilandsche Zee, waardoor een groot aantal visschersbooten zou zijn veron- gelukt. Gevneesd wordt, dat meer dhn tweehon- dterd personen ten gevolge van: het nioodweer het leven hebben veHoren. AMeen' in de streek van Barcelona zouden reeds honderd- tadhtig personen worden vermisti, terwijl be richten uit andere havens ontvangen, spre- ken' van een dertigtal doodlen. Door zware sneeuwstormen zijn in Schot- l'and tal van wageni onbegaanbaar geworden. De heuvels liggen onder de sneeuiv. Op dlen Eersten Kerstdag hieeft het ito ver- sch'JM'ende deeleg van DuiiSchland hevig ge- sneeuwd, met stormachtigen wind. Dienitenge- volge was het treinverlkeer hijna overal be- ianigrijk vertraagd1. Uit hetReuzenigebergte komen berichten, volgens wd'lce verscheidene treinen zijn ingesneeuwd1. Het telegraaf- en t'elefoonverkeer was vrijlwel overal gdheel of i oedeeltelijk gestoord; Doordlat die avond van j den eersten Kerstd'ag eeni Sterk dalende te i» i peraiuur had :gebracht, in Beriijn zelfs tot 15 j graden onder nul, was h'et den- 'tweeden dag overal heerlijk winterweer, waarvan skiHoo- j pers, liefhebbers van' bobsleiighen en schaatl- l senrifden tijdens dfe feestdagen hebben gepro- fiteerd. j Vijf personen zijn gedbod en een schadle 1 van 200.000 dollars is aanseri'cht door he- j vige stormien op het Noordieliik gedbelte van den Sti 11 en O'oeaan en in gedleelten van den I Amerikaanisch'eni staat Washington en Britsch j Columbia in Canada. Twee schepen zijn wrakgesla'gen. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. Woensdagavond heeft een groote brand gewoed in het staatsziekenhuis „Dunning" te Chicago. Vijftien krankzinnigen zijn in de vlammen omgekomen. Uit de afdeeling voor tuberculose-patien- j ten moesten vijf honderd personen in den re- i gen naar het hoofdgebouw op 2 K M af- stand vervoerd worden. Onder de 3500 overi- I ,ge Ziehen ontstond een paniek, die slechts I met groote moeite kon worden bedwongen. De zieken hadden bij het vervoer ernstig van de koude te lijden. De oorzaak van den brand is onbekend KORTE BERICHTEN. 1 Te Oviadlo in Sptanje is in dlen' Kerst- nacht een plafond van een woonhuis mge- stont. Twee personen werden gedoO'd en vijf gewond. De Saksische regeering heeft besloten een reeks leerboeken, die biji het M. O. in Saksen in gebruik zijn, op den index te plaat sen, daar hierin geaeelten voorlkomein, die te- gen de belangen van ten republikeinschen staat indruisdien. Op den Italiaansche oudmiinister Aimlen- dola is een moordaans'lag gepleegd. Als da- der wordt een luitenaniti genoemd. De chauf feur, die de mioordenaars heeft vervoerd, is geainesteerd. De fascistische partij heeft alle fascisten uitgesloten, die aan dlezen' aanslag zouden hebben meegewerkt. Roovers hebben1 gepoogd de woiningen binnen te dringen van1 den Japansdhen 'pre mier Jamamoto en van Goto, den' minister van binnenlandsche zalken, Zij werden daar- in eChter door de -politic verhinderd. In Londen is, naar een- draadloos be richt meldt, een Nederland'sche dame aange- houden, die er van verdacht wordt een' pla- tina broChe met diamanten, ter waarde van 160.000 te hebben ingeslikt, welke bro'Che van een Parijsch j uwelder was gesColen. De dame ontlcent, maar wordt in observatiie ge- hiouden. De Duitsche R'ijlksregeenmg heeft een vertegenwwrdiger naar Thuringen gezen- den! om zich met de regeering in verbinding te stellen en speciaal inlichiingen in te win- nen naar aanleiding van de bij de Rijksrege:- ring ingekomen klachten uit het land. Dr. Sohach, de nieuwe president van de Duitsche Rijksbank, zal begin Janiuari naar Londen gaan, Hij zal waarschijinlij'k om te tracbten de cred'ietJon<ierhandelingen met Britsche financieele kringen, die tijdelijk af- gebroken werden, ite hervatten. Met het cog op den noodtoestand heeft de Beierschie regeering alle gemaskerdte bals en andere feestelijkheden in verbandi met het caimaval verboden. Draadloos wordt gemeld. dat Maritz, de leiid'er van den opstand in Zuid-Afrifca in 1918, die van Dorenzo Marquez naar Pre toria was vertrokken, bij het overschrijden der Britsch-Portugeesiche grens is geairres- feerd. Er worden' pogingen gediaian tot hereeni- grng van de Roomsche en Angiicaansche kerk in Engeland. Volgens den Franschen. minister van financial staan de geldhiiddelen des lands er goed voor. Naar uit Rome woridlt gemeld, maken wolven het land om Napels onveil'ig, waar zii -groote schade arnrichtenl EERSTE KAMER. In de vergadering van gister was aan de ordte het voorstel-Fleskens tot verlenging van den duur van bet Schoenwetje. De heer v.d. Bergh (V.-B.) zeide geen principieel debat te zullen voeren over dit ontwerp, omdat het een voortzetting is van een besta^nd. Hij staat er verbaasd over, dat op zulke vage gegevens een ontwerp wordt gebaseerd. De heer Fleskens meent, dat het als een paal boven water staat, dat dit wetje een belangrijke ui'twerking heeft, maar hij kan dit niet aantoonen. Van een merkbare afne- ming van de werkeloosheid was spr. niet over- tuigd, de cijfers wezen die afneming niet aan. Is de invoer van schoonwerk venninderd? Volgens den heer Fleskens wel, maar spr wijst op het woord van den heer Loving, die op algemeene vermindering van invoer wees. Evenmin staat vast, dat de prijzen zijn ge- daald in plaats van gestegen. De wijziging van de toestanden in Duitschland heeft in het algemeen veel invloed' gehad en daarmede houdt de invoer ten nauwste verband'. De wij ziging is zoo groot, dat thans onderhandelin- gen gaande zijn over uitvoer van sdioenen uit Nederland naar Duitschland. Spr. heeft nooit 'begrepen, dat Minister Aalberse tot het slecht- ste middel zijn toevlucvt heeft genomen en op zoo'n ouderwetsche en dilettantiscihe wijze een oplossing heeft tot stand gebracht. Een be- hoorlijk onderzoek is nooit gehouden en dat was noodig geweest. Tal van industrien gin- gen slecht, maar waarom juist moest de schoe- nen-industrie geholpen wordfen? Minister Aalberse liet zich door die fabrikanten intimi- deeren. Had de Minister een behoorlijk on derzoek laten instellen, dan had hij heel wat anders gevonden. Spr. weet een geval van een schoenen-indus'trie, die met zes ton kapitaal werkt en die van 193521 veertien ton winst uitkeerde, terwijl alle dgendommen volledig waren afgeschreven. De schoenenindustrie hier te Iande is geen export-Industrie. Zij had het kunnen worden, maar het is niet zoo. Spr.'s bezwaar is dat deze ind'ustrie regee- ringshulp kreeg, terwijl alle industrieen ern stig leden. Met dit wetje was dit niet te verhel- pen. Spr. is dus tegen dit wetje. De heer Heerckens Tijssens (R.-K.) had het Schoenenwetje nooit goedgekeurd, Het sys- teem deugde niet, want Nederland was al vol- ges'topt met schoenen. Het wetje kwam te laat, maar daarom is het nog foutiever den duur te kort te maken. De >tijdl was nog te kort en dus is spr. voor verlenging. De heer v.d. Bergh heeft alleen over Duitschland gesproken en Belgie heeft hij vergeten. De heer Wibaut (S.-D.) njotiveerde de stem zijner fractie, tegen dit onderwerp. Spr. wees de proteotie, die er in schuilt, af. Voorts con- stateerde 'hij, dat de toestand1 in Duitschland zeer is veranderd en juist tegen den Disitschej?, invoer was het wetje bedoeld. De concurrent tie uit Belgie wordt alleen nog maar ge- vreesd, maar wie vreest dan niet de repressail- le-maatregelen. Juist in Belgie en Frankrijk is men zeer gevoelig voor beperkende bepalingen en zoekt men gaame een aanleiding voor re- presaille-maatregelen. Vervolgens wees spr. op het kunstmatige van het scheppen van werkgelegenheid, wat leidt tot het te werk stellen van- vreemde werfc- krachten. Spr. achtte het stelsel verkeerd en is dus tegen dit wetje. De heer Van Embden (V.-D.) was tegen dit ontwerp, omdat hij de materie niet geschikt achtte voor een initiatief-voorstel. Zal de re geering voor dit ontwerp de verantwoordelijk- heid willen dragen Spr. denkt van niet, want het ontwerp behoort niet tot de rubriek loopen- de zaken, die de Regeering alleen afdoet. De heer Blomjous (R.-K.) betoogde, dat verlenging van het wetje noodzakelijk is. De invoer van Duitsche producten is zeer gedaald hetgeen spr. met eenige cijfers toelichtte. De heer Haazevoet (R.-K.) betoogde, dat de werkeloosheid zeer is gedaald, zelfs met 75 pet. als gevolg van dit wetje. Spr. heeft vele cijfers uit de plaatsen in de Langstraat. De heer v.a. Lande (R.-K.) meende, dat dit wetje voorziet in een leemte in onze wetge- ving. U'itvoerig betoogde spr., dat het niet een tegenstelling is tusschen vriihandel en protec- tie, die hier aan de orde is. Het gaat om een praiktische kwestie. De heer De Jong (R.-K.) achtte het ontwerp billijk en reddijik. De invoer was volgens zijn gegevens zeer gedaald sedert dit wetje heeft gewerkt. De heer Diepenhorst (A.-R.) betoogde, dat 5 Mei de principieele beslissing was ge- vallen en dat er nu dus niet op teruggekomen moet worden. Ieder moet toegeven, dat de duur te kort is geweest. In elk geval is't kwaad, dat van dit wetje is gevreesd, uitgebleven. Duitsch land is thans misschien uitgeschakeld, maar wie weet hoe het verdere verloop daar te lan,- de zal zijn. Spr. schaarde zich dus gaarne aan de zijde van den voorsteller. De heer Fleskens (R.-K.) wenschte jibo- tectie en vrijhandel buiten bespreking te laten Hij betoogde, dat het effect van het wetje wel was na te gaan, al is niet te zeggen wat er gebeurd ware zonder het wetje. Spr. verdedig- de zijn daad van't indienen van 'n initiatief- voorstel. Hij achtte eenverlenging van den duur gewenscH en het mocht niet mislukken op de toevallige omstandigheid, dat er geen ikabinet was. Vervolgens ging hij den valuta- toes'tand na, speciaal in Belgie, waar het feit zich voordoet dat reeds zeer veel schoenwerk uit Belgie naar Nederland is uitgevoerd. Door de invoer-beperking is de omvang van de in- dustrie toegenomen en was men met kleinere winsten tevrcden. Het wetsotwerp werd goedgekeurd met 22 tegen 17 stemmen, links tegen rechts, behalve de beeren Arntz en Van der Hoeven. De vergadering werd, tot nadere bijenroe- ping, gesloten. DE KA'BINETS-CRISIS. De (c.-h.) Nederlander zit blijkbaar ern stig met de zaak verlegen. Ziehier wat het blad er op verzonnen heeft: Bij onderzoek bleek ons, dat van eene ver- gissing aan de zijde van het Corresponden- tie-bureau geen sprake is. Er moet dus, tot ons leedwezen, gedacht worden aan eene ver- gissing bij het kabinet van H. M. de Ko- ninginwant de opdracht, gelijk die is vervat in het bovengemeld bericht, lijkt ons niet wel uitvoerbaar: ten eerste omdat er geen georga- niseerde rechterzijde van de Tweede Kamer bestaat, zoodat de Koninklijke opdracht haar adres zou missen; ten tweede omdat moeilijk is aan te nemen, dat H. M. de Konirrgin zou bedoelen, dat de zestig leden, die gerekend worden te behooren tot de rechterzijde der Kamer, te zamen als kabinetsformateurs zou den optreden. Het schijnt ietwat inconstitu- tioneel. Wij mogen- vertrouwen, dat de geble- ken vergissing, die terecht aan menig blad aanleiding gaf tot minder gunstige critiek, herstel zal vinden,- zoodat dan aan de heeren Nolens, Rutgers en Schokking de opdracht zou zijn verstrekt: hetzij tot vorming van' een kabinet uit de rechterzijde, hetzij tot voorbe- reiding van zoodanige kabinetsformatie. En alsof hetgeen het blad veronderstelt nu ook maar ineens zoo is, borduurt het daarop voortc Het voorbereideni van de oplossing der cri sis is dan' nu in handen van' de heeren No lens, Rutgers en Schokking, drie mannen, die terecht het vertrouwen genieten niet alleen van hunne naaste vrienden. Nederland en in't bijzonder deze kring van naaste vrienden mag verwachten, dat dit drietal zijne taak niet zal' houden voor volbracht, dan door het aanbieden aan H. M. de Koningin van zoodanig weloverwogen en grondig voorbereid advies, dat het middellijk of onmiddellijk tot oplossing der crisis kunne leiden. Mijne heeren, het is hoog tijd! In een driestar wijst „De Standaard'' op het ongewone van de opdracht omtrent de kabinetsformatie aan „de rechterzijde": „We dachten ons de Kabinetsformatie steeds verbonden aan een persoon, die te be- schouwen is als de drager van de gedachte waarop het geheele Kabinet straks rust, zegt het blad Toch is deze vorm van opdracht geen no vum in ons politieke leven. Wij kennen haar reeds uit 1907. Ook toen ontving d'e rechterzijde opdracht tot formatie, door bemiddeling van den toen- maligen Voorzitter der Eerste Kamer, den heer Schimmelpenninck. Destijds was de bedoeling aanvankelijk 66k niet heel duidelijk. Velen meend'en zelfs dat eigenlijk aan den heer Schimmelpenninck op dracht gegeven was om uit de rechterzijde een Kabinet saam te stellen. Dit was niet juist. Gelijk later bij het Kamerdebat bleek. De heer De Savomin Lohman- heeft foen duidelijk gezegd wat er bedoeld was met de boodschap des heeren Schimmelpenninck. Dit n.l., dat de rechterzijde zich beraden zou over den persoon aan wien gevoegelijk de Kabinetsformatie zou ikunnen worden op- gedragen. Is dat ook nu de bedoeling? Dan zou er plaats zijn voor de opmerking, dat zulks zond'er bezwaar ook wel duidelijk gezegd had kunnen worden. Als de eerst gevormde indrukken later on- juist blijken te zijn, blijft er in den regel toch altijd wat van1 hangen. En dragen we. zoo- doende een stuk omjuiste voorstelling met ons mee." V66r half Januari zit er, meent „De Stan daard", geen nieuw Kabinet in den zadel em voor Februari vangt men niet aan met die be- handeling der begrooting: Dit schijnt zoowat het eenige, dat met vrij groote stelligheid gezegd kan worden. Afge- zien dan van- de omstandigheid dat de Kroon uit de onderscheidene besprekingen, de laatste twee weken gehouden, blijkbaar den indtuk heeft gekregen dat de vormin-g van een rechtseh parlemen+air Kabinet, onder be- paalde omstandigheden, -nog niet als uitge sloten behoeft te worden' beschouwd". Aangezien zulk een Kabinet het best bij den algemeenen politieken toestand past, acht het blad het geenszins onverklaarbaar, dat nog een laatste poging ondernomen wordt om tot de samenstelling van een zoodanig Kabinet te geraken. DE R.K. EENHEID EN DE-VERWER- PING VAN DE VLOOTWET Vervolg. Een van de katholieke tegenstemmers, n.l. den heer van Schaik bleef echter het antwoord niet schuldig en verklaarde dat hij liever had gezwegen, doch nu hij tot spreken werd ge- n-oopt wilde hij onomwond'en verklaren dat hij de vlootwet een slecht ontwerp achtte en dat hij het als een weldaad besdhouwde aan 'de Katholieke Partij bewezen de tot stand koming te hebben verijdeld. Dat is voor iedier verstaanbaar en er zullen er meer zijn die de woorden „van die coalitie hadden we al 10 jaar eerder moeten af zijn", volkomen onderschrijven, doch er zijn ook an- deren en dit is zeer zeker de meerderheid die een andere rich ting zijn toegedaan en die vrij zeker geen verbreking der coalitie willen. De igroote meerderheid der katholieken stelt op de samenwerldng der drie rechtsehe par- tijen prijs en wil met alle kracht bevorderen dat die blijft hestendigd. Ook de heer Suring meende dat Pastoor van Overmeer jn het midden la tend of de coalitie tijdelijk of blijvend verbroken zal zijn, en veronderstellend dat de verbreking een feit wordt maar niet meer uit het „post hoc" het „proper hoc" mag concludeeren. Hij wenschte echter met nadruk op te komen tegen de bewa ring als of er tusschen de verwerping der vlootwet en de verbreking der coalitie verband zou bestaan. Pastoor van Overmeer zal dan slechts recht hqbben dit dilemma vast te stel len wanneer hij het bestaan van de oorzaak en het verband tusschen het Kamervotum van 26 October en de veronderstelde verbreking der coalitie met bewijzen heeft gestaafd. Men bedenke dat de coalitie het middel, en de wet- geving in's lands belang het doel is in onze rechtsehe politiek en ninuner mag het doel worden prijs gegeven om een middel te sauvee- xen. De heer van Schaik was ook van meeting, dat het dilemma van Pastoor van Overmeer niet cbgaat en dat Z. Ew. geen juiste conse- kwentie volgt. De heer Suring heeft onomwonden ver- klaard dat zijn bezwaren tegen de vlootwet zoo zwaar wogen dat hij moest tegenstemmen „De Tijd" vraagt: dus ook wannee* de recht sehe samenwerkmg in de toekomst onmogelijk zou worden, dus ook wanneer de rechtsehe sa- menwerking niet alleen bemoeilijkt wordt wat als onvermijdelijk gevolg heeft, dat wij in een bijna onoplosbare crisis worden gestort, wel ke ons land vier ton per daig kost, waarmede nota bene de annuiteiten, voor de vlootwet in 1924, 1925 en de eerste helft van 1926 had den kunnen betaald worden. Men zou daar tegen kunnen aanvoeren of het politiek gedoe geen schande voor onze na- tie is en of het een behoefte is dat wij een politiek gekleurd kabinet hebben en of het niet in de eerste plaats noodig is dat we hebben bekwame doortastende mannen die uitsluitend en alleen het Staatsbelang willen dienen, waarvoor zij geroepen zijn, een kabinet dat zich alleen ricbt naar inzichten van gezond verstand der kamer leden, onverschillig tot welke kleur ze behooren. Wanneer men echter aanneemt dat samen werldng tussc en de 3 rechtsehe groepen noodzakelijk is dan is het beslist noodig dat ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1