Omgeving. Binnenland. 6 Sept. Opening winkelweek. 9 Sept. 200-jarig bestaan van de zaak der firma Klaverweijden aan de Laat. 12 en 13 Sept. Jubileumfeesten te Alk- maar. 22 Sent. Inwijding nieuwe provenierska- mer in het Huis van Nordingen. 8 Oct. De 350-jarige gedenkdag van Alk- maar's ontzet wordt op luisterrijke wiize ne- vierd. Aan de Ontzetvereeniging wordt door een damescomite een vaandel aangeboden De Koningin en Prins Hendrik brengen een be- zoek aan de stad en leggen een groote krans aan den voet van het Victoriebeeld. 13 Oct. Onthulling gedenksteen woning- complex Rochdale. 17 Oct. 75-jarig bestaan firma Daalhoff in het Payglop. 16 Oct. Plechtige overdracht van de nieu we omrastering en het lijkenhuis op de Ned. Isr. begraafplaats. 30 Oct. De heeren Offers, Wagenaars, Arritz en Griinwald zonder stemming herko- zen als leden der K. v. K. en F. en gekozen de heer J. Lakeman. 1 Nov. 50-jarig bestaan zaak stucadoors- firma W. Harms en Zonen. 6 Nov. De fam. D. Kouwenberg verlaat Alkmaar voor een voetreis door Europa, die twee jaar zal duren en waarbij zij een groote ton zal meerollen. 2 Nov. Huldiging van Mevr. de Boer—v. Rijk met haar gouden jubile als actrice. 6 Nov. Periodieke verkiezing leden kies- college herv. gem. Rechts behaalt de meer- derheid. Dit was hier de eerste kerkelijke ver kiezing. waaraan vrouwen deelnamen. 24 Nov. Pluimveetentoonstelling ter gele- genheid van het 40-jarig bestaan der vereeni- ging Aves. 27 Nov. Verkiezing leden afd. Kleinbedrijf van de K. v. K. Gekozen de heeren Schmalz en Kuijper (beiden aftr.) en Endel en Raat te Alkmaar en Coltof te den Helder. 1 Dec. Vlappetjesdag vanwege het Ge- nootschap tot zedelijke verbetering van ge- vangenen. Opbrengst 234.23. 10 Dec Aanbesteding circa 90 woningen van Rochdale. Laagste irischrijving 242000 van G. Hartland te Heerhugowaard. In een buitengewone leden vergadering spreekt het kaascontrolestation Alkmaar met overgroote meerderheid den wensch uit, dat blijft bestaan die maatregel, dat alleen ge- merkte kaas wordt uitgevoerd. 15 Jan. De heer C. L. Schuller tot Peur- sum, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, wonende te Bergen, plotseling overleden. 9 Febr. De nieuwe burgemeester van Akersloot doet zijn intocht. 22 Febr. De heer Jb. Tuin te Bergen 25 jaar veeverloskundige. 1 Maart. Ds. Buiskool te Schagerbrug 25 jaar jDixdikant. 16 Maart.- De gemeenteraad van Heiloo stelt een vloekverbod vast Besloten wordt tot het verbeteren van den Westerweg. 2 April. De heer H. E. Deekens 35 jaar reiziger voor de fa. W. Helling en Co. te Alk maar. 12 April. De heer J. van Reenen neemt na 38-jarig burgemeesterschap officieel afscheid van den gemeenteraad van Bergen. 15 April. Huldiging van den heer J. van Rf^nen door .Bergen's burgerij. Aanbieding van een bank. 17 April. Feestelijke intocht te Bergen van den nieuwen burgemeester, den heer mr. H. D. A. van Reenen. De gemeenteraad van Wijdenes besluit tot vervolging van den oud-burgemeester J. Ben- nnneer, wegens een tekort op de distributie- rekening. 25 April. De Raad van Heiloo stelt een rookverbod vast voor kinderen beneden 15 6 Mei. 40-jarig bestaan gymnastiek- en korfbalvereeniging Voorwaarts te Stompeto- ren. 9 Mei. Te Schoorl wordt een houten land- huis afgebroken op last van den burgemees ter, omdat het was gebouwd in strijd met de verordening. De afbraak werd gestaakt, toen drie raadsleden een vergadering aanvroegen. 18 Mei had die vergadering plaats, waarop besloten werd de afbraak voort te zetten. 11 Mei. De raad van Oude Niedorp besluit het vloeken strafbaar te stellen. 4 en 5 Juni. Feest 75-jarig bestaan afd Opmeer en Omstr. van de Holl. Maatsch. v. Landbouw. 22 Juni. De burgemeesters van Heiloo en Z.-Scharwoude herbenoemd. 6 Juli. De Raad van Schoorl besluit in rincipe tot verbreeding van den weg van de ergerschei tot Camperduin. 11 Juli. De groote hitte, die al eenige da- gen in heel Nederland heerscht, eischt te Heiloo een slachtoffer. De veldarbeider Jon- ker bezwijkt onder zijn bezigheden in het iron-Hand en sterft nog denzelfden dag. 25 Juli. De Raad van Egmond-Binnen verleent 35000 voor den bouw van een tweede R. K. school in die gemeente. Na actie der gemeentenaren in Dec. werd dit besluit gewijzigd in het beschikbaar stellen van de o. 1. school te Egmond Binnen. 27 Juli. De raad van Heerhugowaard be- sloot tot het in onderhoud nemen van den to- ren te Veenhuizen. 5 Aug. De heer J. Koopmans, burgemees ter van Beemster, overleden. 18 Aug. Veertigjarig priesterjubild van pastoor Peperkorn te Limmen. 4 Sept Te Bergen gekozen tot wethouders J. Apeldoom en C. J. Hoksbergente Heiloo te Schermerhorn I. Plugboer en Th. Wes ter hof; te Koeaiik Jb. Visser en W. de Geus; ,te Texel R. P. Keyser en D. P. Bakker; te Oudorp J. Bleeker en J. Buren; te Limmen C. Pepping en J. Valkering Tz.; te Winkel Jb. Spaan en S. Kriek; te N.-Scharwoude J. Oot- jers en A. Barten; te Broek op Langendijk Glas en Rens Slot; te Oudkarspel lb. Kroon en D. Bregman; te Wieringerwaard H. K Roster en A. D. Sleutel; te Z.-Scharwoude J. Kroon en Bekker; te Oude Niedorp F. Tromp en J. Wit; te Egmond aan Zee P de Graalf en K. de Graaff; te St. Pancras M Dpif en J. van Kampen; te Hensbroek D. Wit en K. Smal; te Warmenhuizen Jb. Swan en J. Groot; te Ursem J. Veldboer en J. van Die- pen; te Schoorl A. van Lienen en A. Bijl; te Hoorn G. Veldhuysen en P. Eriks; te Graft J. Blauw Az. en P. Brouwer; te Heerhugo waard Krom en Wijnker; te Oterleek P. E>ek- ker en P. Spaan; te Akersloot Groot en Hel- aer; te Harenkarspel P. Borst en J. de Groot; te de Rijp J. Rot en B. J. A. Stubenitsky; te Schagen P. Trapman en J. Helder. 1 Oct. 25-jarig bestaan school met den bijbel te St. Pancras; de heer J. ten Hoeve evenveel jaren hoofd. 26 Oct. De raad van Bergen besluit tot gasaansluiting bij Alkmaar. De heer J. Nagelhout, burgemeester van Oude-Niedorp, overleden. 19 Oct. De heer W. de Geus doet zijn in tocht als burgemeester van Beemster. 17 Nov. Ds. de Jong 25 jaar doopsgez edikant te Broek op Langendijk. 30 Nov. Na 30 aienstjaren neemt de heer de Geus afscheid als onderwijzer te Warmen huizen. Straksnog eenige oogen-blikken neemt Vader Tija zijn zeis ter hand en kapt van de eeuwigheid weer een cjeeltje af, dat men jaar noemt. Die oogenblikken, die ons daarvan nog resten, stemmen altijd tot naden-ken. Wij zijn een moment stil en gaan in onze gedachten eens na, wat het oude jaar ons aan lief en leed geschonken heeft. Deze herdenkt een af onder heuglijk feit, dat hem of haar overkwam, gene pinkt on- gezien even een traan weg, bij de herinnering aan het sterven van een beminde vrouw, een geliefden man, een dierbaren vader, een on- vergetelijke moeder, of een diep-betreurd kind. Een moment zijn wij alien stil. Bom! De eerste slag! Wij rukken ons weg uit onze overpeinzin- gen en zien den kring van menschen eens rond, met wie wij „het oude en nieuwe" zullen vieren. Vieren! Natuurlijk! La ten wij vroolijk zijn. Wij staan aan den aanvang van een nieuw jaar: 1924. Deze periode kan ons immers door den onzaligen malaise-tijd brengen en ons naar een aangenamer perspectief heenvoeren. Hopen dus! En met deze hoop op het gelaat uitgedrukt, staan wij alien op, wanneer de twaalfde en laatste slag nog even naklinkt en het uur- werk al weer doortikt in het niewe jaar en wij reiken elkander de hand onder het uit- spreken van den al-ouden hoewel dik wiils zeer gevarieerden wensch: Veel ge- luk en voorspoed! Het is zoover nog niet. Wij moeten nog wachten tot het oogenblik daar is. Intusschen zetten wij ons neer om ook eens een oogenblik na te denken over het aan- stonds gepasseerde jaar. Wij peinzen er over hoe wij alles, wat wij gedurende 1923 als vermeldenswaard'ig hebben opgeteekend, in een leesbaren vorm aan onze lezers kunnen voorzetten. Ago quod ago, aldus luidde de zinspreuk van Jan de Witt, hetgeen'beteekent: ik doe een ding tegelijk. Wij achtten dit zeer verstandig gezien en bepalen ons er dus ook toe, een ding tegelijk te doen, m. a. w. rubrieksgewijze alle voor- naamste feiten van 1923 te memoreeren. Laten v/ij beginnen met all wat er op het gebied van de Staten-Generaal, op parlemen- tair terrein dus, is geschied. Zaken, die de algemeene belangstelling in hooge mate hebben gewekt, zijn wel: de zonnetijdkwestie, de vlootwet-geschiedenis, en de kabinets-crisis. De heer Braat, vertegenwoordiger van den Plattelandersbond, heeft het tot veler ver- wondering misschien ook tot zijn eigen groote verbazing kldar weten te spelen een voorstel tot afschaffing van den zomertijd, door hem ingediend, in de Kamer van hon- derd te doen aannemen. Daar ging een storm van verontwaardi- ging op in den lande, den len Maart A. D. 1923. Was het pnecies een maand later geweest, men zou gedacht hebben aan een lugubere April-mop, doch neat, „es hat nicht sollen sein." Hier was geen sprake van een grap, men stond hier eenvoudig tegenover de treu- rige werkelijkheid. De zomertijd zou afgeschaft wordera! Ons levensgeluk staat op het spel, aldus redeneerden de stedelingen, onze kostelijke lange avonden worden opgeofferd! De „storm van verontwaardiging" had tot resultaat, dat er een nationale actie op touw gezet werd om handteekeningen te verzame- len tegen dit onzalige besluit. En het regende handteekeningen Nog' was er kans dat de Eerste Kamer een andere uitspraak zou doen. En dit heuglijke feit geschiedde. De tegen- standcrs van afschaffing hadden succes. Met 35 tegen 9 stemmen werd het voorstel-Braat vei worpen. De voorsteller kon intusschen ook op een klein succesje bogen, de datum van ingang n.l. werd iets verlaat en vastgesteld op 1 Juni. Toch hebben de stadsmenschen .nog ruim 4 maanden van hun lange avonden kun nen genieten. Nog geven de h.h. Braat c.s. het niet op: den 21 en Nov. n.l. besloten de dagelijksche besturen der drie centrale landbouworganisa- ties een nieuwe actie op touw te zetten, om tot afschaffing van den wettelijken zomertijd te geraken. De vlootwet-kwestie is er eene, die tot de meest zeldzame feiten in onze geschiedenis behoort, door de plotselinge wending, die de zaak plotseling kreeg. Wij kunnen kort zijn. Een en ander ligt ons nog zoo verseh in't geheugen en hangt bovendien zoo uiterst nauw samen met de kabinets-misere, waar wij nog middenin zitten dat uitweidingen ab- soluut overbodig zijn. Het begon met de ontslagaanbieding van den heer De Geer als minister van financiten. Dit hield verband met het besluit,18 Juli van den ministerraad om bij de Staten- Generaal in het najaar aan te dringen op onverwijlde behandeling der vlootwet, voor inwerkingtreding op 1 Januari 1924. Minister de Geer achtte zich niet verant- woord langer de financien te blijven beheeren, wanneer de vlootwet, waarvan een hoog be- drag benoodigd was, in behandeling kwam en aangenomen zou woraen. Hetgeen natuurlijk de vaste meening was van den Ministerraad, getuige de verklaring inzake de inwerkingtreding op 1 Jan. 1924. De Geer ging Colijn kwam. (Kon. be sluit van 11 Aug.) We weten het, slechts kort heeft de heer Colijn zich mogen ontfermen over onze financien. Hij, de voorstander bij uitnemendheid van de vlootwet, moest zijn woord gestand doen. Hij had beweerd zijn minister-ambt weder te zullen neerleggen, wanneer de vlootwet even- tueel zou worden verworpen. En met hem gingen den 26sten October een bijzondere dag in onze parlementaire geschiedenis de overige ministers. Het volk had gesproken. Een krachtig en machtig ,,neen!" klonk uit het petitionnement van de S. D. A. P., dat van ruim £6n millioen handteekeningen was voorzien. Een millioen mannelijke en vrouwelijke Nederlanders had onomwonden te kennen gegeven hiets van een vlootwet, laat staan van een vloot, te willen weten. Weg er mee! Dat was het wachtwoord. Een wachtwoord, dat enkele Kamerleden tot nadenken- heeft gebracht. En die zijn het ten slotte geweest, die het wetsontwerp heb ben doen kelderen. De 10 katholieke tegenstemmers hebben hun geweten geraadpleegd en konden het daarmede niet in overeenstemming brengen een wet, als de betrokkene, mede te helpen aannemen. Intusschen was't maar net op't kantje af. 't Ging om &n stem, 't Stond 50—49. Er mankeerde in de Kamer 6en Christelijk- Historisch vertegenwoordiger, wegens ziekte. De algemeene verwachting was, dat de wet er doorgehaald zou worden. Men de onderteekenaars van het petitionnement en nog wel vele andferen hoopte nog altijd. evig moet de spanning in de vergader- zaal der Tweede Kamer geweest zijn tijdens de stemming. Wat geen wonder is. Als een loopend vuurtje ging het bericht van de verwerping door het land. Alle Ne- derlandsche dagbladen, aanstonds telefo- nisch of radio-telefonisch ingelicht vanuit Den Haag, publiceerden op de meest snelle wijze den uitslag. Een uitslag, dien men niet had verwacht, slechts had gehoopt Het gevolg van deze verwerping was, zro- als gezegd, de kabinetscrisis. Den 27en October verzochten de ministers aan de koningin ontheffing uit hun ambt, denzelfden dag, dat mr. P. J. Troelstra, den leider van de S. D. A. P. een ovatie werd gebracht. De koningin nam de ontslagaanvrage van de ministers in overweging, doch verzocht hun, zich te willen blijven belasten met de behandeling, zoo mogelijk afdoening, van de looperrde zaken. Verschillende vooraanstaanden op politick gebied werden door de koningin o-p Het Loo ontvangen in verband met de crisis, t. w. dr. W. F. van Leeuwen, mr. H. C. Dresselhuys, mr. V. H. Rutgers, dr. Nolens, mr. Schok- king, mr. P. J. Troelstra en mr. H. P. Marehamt. Bovendien werden de voorzitters der R.-K., A. R. en C. H. Tweede Kamerfracties door de koningin in conferentie ontvangen. Het resultaat was voorloopig nihil. De heeren Co'ijn, Troelstra en Marchant e. a. hielden politieke redevoeringen. De eerste betoogde o.a. naar aanleidjng van een bewering der anti-rev., een rechtsch ministerie te willen steunen, op voorwaarde, dat de bezuinigingsolannen van minister Colijn onverkort werden overgenomen dat hij niet geloofde, dat een kabinet van rechtsch met anti-rev. medewerking te verwezenlijken zou zijn. Mr. Marchant bepleitte in een vergadering te Amsterdam een regeeringscombinatie van vrijz.-dem., soc.-dem. en roomsch kath. De leider der soc.-dem. Kamerfractie zei- de, dat de S. D. A. P. mede de verantwoor- delijkheid der regeering moest aarivaarden mits er Kamer-ontbinding plaats had. De- zelfde verklaarde later, niet in een ministerie zitting te kunnen nemen in verband met zijn minder gunstigen- gezondheidstoestand. En het bleef sukkelen met deze zaak. Ten slotte werd van R. K. zijde op mr. D. A. P. N. Koolen den voorzitter der Tweede Kamer, aandrang uitgeoefend als kabinets- formateur op te treden. Den volgenden dag, 12 Nov., meldden de bladen, dat mr. Koolen vermoedelijk zou po- gen een ministerie te vormen. Den 16eh Nov. ontving hij daartoe op- dracht van de koningin, welke opdracht hij in beraad nam. Eenige dagen later deed hij al stappen In de richting van een nieuw kabinet op den grondslag der coalitie waartoe hij confe- reerde met de drie groote rechtsche kamer fracties. Het succes bleef uit en mr. Koolen gaf ten slotte te kennen niet in staat te zijn een mi nisterie samen te stellen. Jhr. mr. Beelaerts van Blokland verscheen ten tooneele. Het ligt ons nog versch in het geheugen-. Deze zou trachten een extra-parlementalr (een zaken-) kabinet te formeeren, Het verging hem als zijn voorganger-for- .mateur in spe. Den 6en Dec. verklaarde hij aan de ko ningin tot zijn leedwezen niet bij machte te zijn de hem gedane opdracht te vervullen. Zijn pogingen schenen voomamelijk afge- stuit op moeilijkheden in verband met de be- zetting van het depaitement van financien. Na tal van onderhandelingen tusschen de Kamerfracties en besprekingen met de ko ningin, is het thans zoover, dflt de opdracht tot samenstelling van een nieuw kabinet is gegeven aan de rechterzijde (de heeren Schokking, Rutgers en Nolens). Een ander drama, waarmede zich de Sta ten-Generaal hadden te bemoeien, alhoewel het zich niet direct in de beide Kamers af- speelde, was de grenzelooze en onbeschrijfe- lijke verwarring die er ontstaan is in't post- cheque- en giro-bedrijf. Werd deze chaos oor- spronkelijlralleen aan de reorganisatie in den dienst toegegchreven, al spofdig bleek, dat ook slordigheid in de administratie zooal niet de grootste, dan toch een van de voornaam- ste factoren. was. Het bleek althans o.a. dat een grooi aantal- adviezen waren verloren geraakt. De eerste dagen van den chaos brachten vermakelijke vergissingen. Ze zijn bekend, alsook de ontelbare giro-moppen. Er werd o.m. weer gesproken van een tot nu toe cnbe- kendc soort os, dat in Nederland ontdekt was: de girocha-os, enz. Intusschen de z.g. reken-inghouders waren de dupe en groot was dan ook de veron-i- waaraiging toen op 3 Oct. de dienst geheel werd stopgezet. Toch moest deze maatregel genomen worden. Verdere handhaving van het bedrijf zou slechts meerdere verwarringen tengevolge hebben. hen en ander geschiedde in overleg met de regeering. v'erschillende Kamerleden hadden vragen ericht tot de minister van Waterstaat inza- e het bedrijf. De minister had geantwoora, nog geen oordeel te kunnen vellen. Eerst moest een deskundig en onpartijdig onderzoek hem daartoe gegevens verstrekken. Verwacht werd dat dit onderzoek minstens 3 maanden zou duren. En de gedupeerden wachttenen wach ten nog. Het is thans bekend) geworden, dat de dienst met 1 Januari weder zal beginnen te functioneeren. In den Haag was inmiddels een comity voor de belangen van rekeninghouders bij den post- cheque- en giro-dienst gevormd. Prof, mr. B. H. Druoker had als zijn meening te kennen gegeven, dat de gedupeerden het recht hebben, hun gelden bij den dienst op te vorderen vermeerderd qiet rente. In hoeverre met deze wenschen rekening zal gehouden worden, zal nog moeten afge- wacht. Wij keeren terug naar de werkzaamheden der Staten-Generaal en brengen de geschie denis van het schoenenwetje in herinnering. Den 19 Februari werd een wetsontwerp tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk ingediend. Zulks met het oog op de belangen van de schoenen-fabrikanten in eigen land, Dit wetsontwerp werd door de Tweede Kamer aangenomen met een meer derheid van 13 stemmen. Ook de Eerste Ka mer nam het voorstel aan, op 3 Mei n.l. De Nederlandsche schoen-fabrikanten kon den dus gerust zijn. Echter niet lang, aan- gezien de wet zooals gezegd slechts als een tijdelijke maatregel golcf Het Kamerlid Fleskens, van oordeel, dat deze wfet niet lang genoeg van kracht was, diende een wetsontwerp in tot verlenging der invoerbeperking tot 1 Juli 1924. Dit wetsont werp werd kort geleden 11 Dec. door de Tweede Kamer aangenomen met 4533 stemmen. Gelijk bekend heeft ook de tabakswet nogal wat stof o-pgewaaid. Verschillende protest- vergaderingen, moties enz. waren hiervan het gevolg, om deze gehate wet van de baan te krijgen. Toen bovendien de regeering voomenjens bleek den accijns op de tabak te verzwaren werd de verontwaardiging onder de betrok- kenen nog grooter en ook tegen deze verhoo- ging werd protest aangeteekend. Tot verhooger is het echter voorloopig nog niet gekomen. Wat de tabakswet betreft, de actie daarte- gen werkte niet. veel uit, integendeel is de conitrole op de tabaksbelasting juist nu scher- per dan ooit. In het jaar 1923 is een aantal banken in ernstige moeielijkheden geraakt. Het geval dat de meeste aandacht trok, was dat van de H anze-Credietba n ken Het begon met de Hanze-Bank tc 's-Herto- genbosch, die in ongelegenheid geraakte en surseance van betaling moest aanvragen. Enkele andere volgden. Getracht werd van regeeringswege steun te verleenen aan de instellingen, die in finan- cieele moeilijkheden waren. Een daartoe strekkend wetsontwerp werd door beide Kamers der Staten-Generaal aan genomen, tengevolge waarvan de betalin-gen weder doorgang konden hebben, hetgeen een groote opluchting was voor de z.g. „kleine" beleggers, menschen, die hun geheele kani- taaltje aan de een of andere bank hadden toevertrouwd. Het afgeloopen jaar was het jaar van de bezuiniging, die we hoewel' ze in nauw verband staan met de vlootwet even apart willen behandelen. Diep wilde de regeering het mes zetten in verschillende takken van dienst. Deze bezuiniging werd toegepast, juist daar waar niemand ze wilde. Ambtenarem en arbeiders werden ontsla- gen of op wachtgeld gesteld1 wegens inkrim- ping van werkzaamheden; salarissen moes-' ten worden verlaagd (art. 40 van het bezol- digingsbesluit!) nieuwe belastingen moesten worden geheven. Voorgenomen werken e. d. moesten voorloopig onuitgevoerd blijven niemand en niets werd ontzien. Alle bezuinigingsmaatregelen zijn niet doorgevoerd geworden. Door de verwerping der vlootwet werd plotseling een andere toe- staiid geschapen. Het geld, benoodigd voor de uitvoering dier wet, had men nu niet van noode. Inmiddels is en blijft bezuiniging voorloo pig toch nog de eisch en het is absoluut ver- keerd te meenen, dat ze thans niet meer toe gepast zal worden.' Wa zullen wel degelijk moeten afwachten, wat een nieuwe regeering zal doen-. De koningin en de koningin-moeder wil-den bij de algemeene salaris-verlaging niet ach- ter blijven en kondigden aan een deel van Haar inkomsten niet te zullen aanvaarden. De C.-H. Kamerleden willen eveneens een gedeelte van hun schadeloosstelling over 1924 niet in ontvangst nemen waartegen hun overige collega's hevig protesteerden. De ministerraad besloot tot verlaging met 20 pet. van de salarissen der ministers. De Eerste Kamer heeft den 27 Juli door de verkiezingen op dien dag voor dit college een verandering ondergaan. Was dte oude verdee- ling 42 rechts tegen 8 links, de verkiezing bracht een overwinning voor links, dat er 11 zetels bij kreeg. Gespecificeerd was de uitslag als volgt: R. K. 16 (vroeger 21), A. R. 8 (14), C. H. 7 (7), S. D. A. P. 11 (3), Vrijheidsbond 5 (1), V. D. 3 (4). Daarentegen won rechts in de Provinciate Staten verscfleidene zeteis. Het zou ons te ver voeren op deze plaats meerdere tot stand gekomen wetten uitvoerig te memoreeren. Wij volstaan met ze even in volgorde op te noemen. Aangenomen werden: De wet op de erfopvolging; de gewijzigde huurcommissie- en huuropzeggingswetten; het wetsontwerp op de onderwijzerstoelagen; de gewijzigde stoomwet; de jachtwet; de wet op den stemplicht; de wijziging der invalidi- teitswet; de kieswetswijziging; de arbeidsge- schillenwet; de Lager Onderwijswet; het wetsontwerp-dienstweigering, het Indische leeningsontwerpj.het wetsontwerp betreffen- de de medewerking aan.den economischen en financieelen opbouw van Oostenrijk; het wetsontwerp tot wijziging van de Hooger on derwijswet; het wetsontwerp tot ontbinding van de rechtbariken te Zierikzee en Heeren- veen; het wetsontwerp tot wijziging der dienstplichtwet; het wetsontwerp betreffende de evenredige s;imenstelling der Eerste Ka mer; de militaire weduwenwet. Verworpen werden: De bioscoopwet; het wetsvoorstel-Marchant betreffende de benoembaarheid van vrouwen in rechterlijke betrekkingen; het amendement- Beumer tot afschaffing van den stemplicht; het voorstel Bakker— Nort tot aanvulling der pensioemwet ten opzichte van de zuster- huisnoudster; het afschaffen der strij-k- en plok-gelden. Het wetsontwerp tot wijziging der Leer- plichtwet werd door de Tweetfc Kamer van de agenda gevoerd. De koningin heeft haar 25-jarig regeerings- jubileum gevierd en met haar een groot deel der Nederlandsche bevolking. In verband met dit jubile werd ook de ver- jaardag van H. M. in verschillende plaatsen met luister gevierd, dan- dit anders het geval was. Op dien 3len Augustus had o. a. te 's-Gravenhage een huldebetooging plaats. De koninklijke familie bezocht verschillen de plaatsen in ons land en overal stond een groot deel der inwoners geTeed de uooge gas- ten spontaan en naar behooren te ontvangen. Een zeer groot aantal arbeidsconflicten, stakingen e. d. valt dit jaar te memoreeren. De typografen, die om een contract-kwestie in vele steden het werk hadden neergelegd moesten dit weer opnemen, zonder veel succes van hun actie te hebben gehad. Bij referen dum keurden de leden van de Ned. Typogra- fen-bond het nieuwe collectieve contract goed. Ook het conflict in de kleeding-industrie eindigde in het nadeel der stakers. Eveneens legden de meubelmakers het bijl- tje er bij neer, wegens een aangekondigde loonsverlaging. Ook voor hen bleef succes uit. In de steenindustrie kwam het tot een uit- sluiting, waarbij vele werknemers waren betrokken. Den 2en Mei werd ze opgeheven. Wegens een arbeidsconflict '*rd n de bei de werven der Nederlan^che Schecpsbouw- Maatschappij te Amsterdam gesloten. Circa een halve maand later (20 April) werden ze weer heropend, doch een zeer groot aantal werklieden werd ontslagen. De mijnwerkers in Limburg moesten zich een loonsverlaging laten welgevallen. - Het conflict in de textiel-industrie is er een van langdurigen aard. Het einde is "r nog niet. Een bemiddelingscommissie werd inge- steld. Ook werd de bemiddeling van den- mi nister van arbeid ingeroepen, hetgeen door Z. E. werd aanvaard. Zijn arbitrage-voorstel werd door de fabrikanten-vereeniging te Al- melo afgewezen. De Twentsche fabrikantenvereeniging stel- de aan de werklieden-organisaties voor een arbeidsverlenging tot 53 uren per week en een loonsverlaging van 10 pet. De arbeiders verwierpen dit voorstel en den 26en Nov. is te Enschede en te Lonneker de uitsluiting begonnen. Het einde schijnt er nog lang niet te zijn. In het laatst van October gaf de spoor- wegdirectie haar voornemen te kennen met ingang van 1 Jan. 1924 dte loonen van hpt personeel met 10 pet. te verlagen. De Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram- wegpersoneel hield te Amsterdam een de- monstratief congres tegen deze plannen. Ook de bond van Spoorwega-mbtenaren verklaar de er zich tegen ,evenals de bond van neu- traal spoorwegpersoneel. Spoedig daarop viel het besluit van den Loonraad voor het spoorw- gpersoneel de be handeling van de plannen tot loonsverlaging nit te stellen. Later heeft de directie ver- "klaard met deze beslissing van den Loonraad niet accoord te kunnen gaan. De Duitsche kroonprins, „de ongekroonde koning van Wieringen", is plotseling ver- trokken. Dit feit, dat op 10 Nov. geschiedde, ligt ons alien nog versch in't geheugen. Juist toen hij weg was, overhandigden de gezanten der geallieerde mogen-dheden een nota aan den minister van Buitenlandsche Zaken een nota, om zijn vertrek te verhinde- J ren. Het was te laat! De vogel was gevlogen! Kwade tongen beweerden, dat de regeering hem met opzet de gelegenheid geboden heeft, althans geen moeite gedaan heeft, hem in't land te houden. Hoe't zij, Wilhelm Jr. zit in Oels en idenkt na over de rustige en kalme jaren, die hij op Wieringen, waar hij algemeen- geacht was, heeft doorgebracht. Een interpellatie-aanvrage van den heer Van Ravesteijn over de aangelegenheid van het overhaaste vertrek van den ex-kroonprins is door de Tweede Kamer verworpen, op voorstel van den voorzitter. Een groote serie opzienbarende strafzaken, misdaden enz. vergt in ons overzicht een plaats. De Bank van Ned. Indie te Soerabaja werd door een Chinees opgelicht voor ruim twee ton. Het Arnhemsche Gerechts-hof veroordeelde de bedrijvers van den dubbelen moord te Houtdorp (Dijkslag en De Graaf) tot 15 J. gevangenisstraf. Een cassatie-beroep van be- klaagden werd door den Hoogen Raad ve'r- worpen. In de z.g. boschjes van Poot te S.chevenin- gen werd een lafhartigen me 'daanslag ge- pleegd op een meisje. De dader is tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van 7 maanden pre-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 10