Landbonw. Tooneel. veatfef. Wegens den moord op den heer Desmet te Valkenswaard word voor de Bossche recht- ban-k teg en mevr. Desmet en Kerssemaker 15 jaar gevangenisstraf geeischt. Den 17 en Juli werd deze zaak in hooger beroep behan- deld voor het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch. Bij deze gelegenheid uitten beide be- klaagden ernstige beschuldigingen aan "het adres van den advocaat, aw. Van Haastert, die volgens 'hen niets meer of minder dan medeplichtig zou zijn aan het misdrijf. Het 0. M. bleef bij> zijn eisch: veroordeeling van mevr. Desmet tot 15 jaar gevangenisstraf. Ten slotce werd mevr. Desmet wegens me- deplichtigheid aan moord1 tot 4 jaar gevange nisstraf veroordeeld en Kerssemakers tot 8 jaar. Te Batavia kwam men den 9en Sept. een politieschandaal op het spoor, met vertakkin- gen over geheel Java. In verband daarmede werd de hoofdcommissaris Van "Rossen gear- resteerd. Circa medio October deed de justitie: een inval in de ,-Brusselsche Bank5' te Amster dam, die een zwendelaffaire bleek te zijn. Tal van „beleggers" werden te zamen voor een bedrag van ongeveer 6 millioen opgelicht. De directeuren van de „bank" hadden inmiddels de vlncht genomen. Tegen den beklaagde van den aanslag en roof op een kwitantie-looper te Rotterdam werd 7 jaar gevangenisstraf gegischt. Te Maastricht werden den 22en Nov. drie onderofficieren gearresteerd, als verdacht van landverraad. In verband daarmede werd een Belg gearresteerd, beticht van spionnage. Door de justitie werden bij een huiszoeking te Rotterdam in de woning van den genoem- den Belg enlkele documenten in beslag geno men. Twee der bovengemelde officieren werden enkele dagen later vrijgelaten en gerehabili- teerd. Bij een inbraak in het kantoor van het agentschap der Nederlandsche Bank te Kam- pen werd 73.000 gestolen. Een droeve lijst van ongevallen moeten wi; thans vermelden. Wij beginnen in verband daarmede de vreeselijke hitte in herinnering te brengen, die er in die maand Juli van dit jaar heerschte en die tengevolge had, dat vele menschen be- zweken, ongeacht nog de velen, die bij het baden of zwemmen omkwamen. Den lOen en den lien Juli werd een tem- peratuur geregistreerd, die sedert 1887 niet meer was voorgekomen. Den 31 en Dec. 1922 het feit behoorde eigenlijk in oris vorig overzicht thuis, doch kon daarin toen natuurlijk niet meer worden opgenomen heeft de koningin-moeder ten gevolge van een val in haar paleis te 's-Gra- venhage het onperbeen van haar linkerarm gebroken. Verschillende zware branden hebben ge- woed, die wij beknoptheidshalve maar niet stuk voor stuk zullen opnoemen. Bij een buskruitontploffing in een artille riewerplaats te Amhem werden twee militai ren gedood. Een trein-machinist werd gedooc tengevolge van een spoorwegongeluk tus- schen Utrecht en Blauwkapel. De kapitein van het N. I. leger W. H. F Giel viel op een vliegtocht te Kali-Djata en werd dood opgenomen. De instorting van een huis aan de Ael- brechtskade te Rotterdam had den dood van twee werklieden tengevolge. Zeven en twintig personen verdronken bij een overstrooming te Kendal (Java). Een ernstige vechtpartij had plaats te Vlieghuis bij Coevorden. Een commies dood de een der betrokkenen, terwijl drie anderen ernstig werden gewond. Voor den Scheldenmond zonk half Maart het Engelsche stoomschip „Merville'" waarbij twaalf opyarenden verdronken. In Indie werd de res.-luitenant G. D. I Birnie door een Amboneesch fuselier doodge- schoten. Te Baarn stortte een militair vliegtuig neer. De bestuurder, sergeant G. J. Sleeuw, overleed aan de bekomen verwondingen. Bij een gedeeltelijke instorting van den Kloettunnel in Indie kwamen twee menschen om. Een spoorwegongeluk bij Vis6 had den dood1 van een Nederlandsch en remmer tot gevolg. Een verschrikkelijke auto-ramp bij Saint- Sauveur in Frankrijk, waarbij op een zeer treurige manier een groot aantal Nederlan- ders omkwam, deed een rilling door ons land gaan. Nabij Rotterdam viel een Zweedsch vlieg tuig, welke val den dood veroorzaakte .van twee der inzittenden, terwijl een zwaar werd gewond. In de nabijheid van Diemen verdronken op klaarlichten dag twee menschen ten aan- sdiouwe van een menigte toeschouwers, van wie er geen tot het besef kwam een' hand ter redding uit te steken. Bij een brand te Eindhoven werd de brand- weercommandant door een vallenden muur gedood. Het ongeluk met de veerpont nabij Heken- dorp, waarbij zeven menschen verdronken, en dat dientengevolge een gansch dorp in rouw dompelde, houdt nog de gemoederen gaande, aangezien er een onderzoek gaande is, in hoeverre hier van onvdorzichtigheid kan gesproken worden. Zulks met het oog op overbelasting van de pont. Ons resten nog een lijst van jubilea, een necrologie en dergelijke feiten. Overleden zijn: 5 Jan. De heer H. W. L. Leur, oud- directeur van het Amsterdamsche Telegraaf- kantoor. 7 Jan. Te Leiden prof. dr. H. G. van de Sande Bakhuijzen, oud-hoogleeraar al- daar; te Zeist de letterkundige mr. W. A. Paap en te Athene jhr. mr. H. W. de Beaufort, Nederlandsch gezant aldaar. 9 Jan. Te Laren (N. H.) generaal-ma- joor J. W. Boellaard tot Herwijnen, oud- commandanit der Amsterdamsche schutterij. 12 Febr. Te St. Moritz mr. M. M. Schim van der Loeff, oud-dir.-gen. van de afd. crisiszaken aan het dep. van Land- bouw, Handel en Nijverheid en oud-secr. der Rotterd. Bankvereeniging. 2 Maart. Te Den Haag de oud-Alge- meen Rijksarchivaris, jhr. mr. Th. H. F. van Riemsdijk. 6 Maart. Te Oosterbeek mr. A. C. L&- fmet wtef-reclater te Alkwtar. 8 Maart. De natuurkundige, prof. dr. J. D. van den Waals, oud-hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit. 10 Maart. De heer Jos. Loopuit, leider der sociaal-democratische iractie in den Am- sterdamschen gemeenteraad. 11 Maart. De schilder Ch. Dankmeijer te 's-Gravenhage. 12 Maart. Mr. J. A. Baeze oud-secr. der gem. Amsterdam. 13 April. De schilder en etser Willem Witsen te Amsterdam, 15 April. Mevr. J. GoudsmitGoudsmit, een der vooraanstaande figuren in de Neder landsche vrouwenbeweging. 21 April. Het oud-Kamerlid G. L. van der Zwaag. 27 April. Mr. dr. J. Visser, lid der Ged Staten van Gelderland. 30 April. De heer S. J. Bonbey Wilson oud-directeur der Amsterdamsche Tooneel school. 5 Juni. De kunstschilder G. H. Breitner te *Amsterdam. 16 Juli. Louis Couperus te De Steeg romancier. 28 Juli. Prof. mr. dr. A. A. H. Struyc cken te Den Haag, lid van den1 Raad van State. 7 Aug. Dr. H. Pierson, oud-pres.-direc teur van de Heldringgestichten te Zetten. 14 Aug. De heer J. T. Cremer, oud-mi nister van kolonien en oud-gezant te Washington. 3 Sept. Prof. O. Kalff, hoogleeraar, te Leiden. 18 Nov. Dr. J .H. Gerretsen, hofpredi ker en emeritus predikant bij de Ned. Herv Gemeente te 's-Gravenhage. De te memoreeren jubilea, etc. zijn: 16 Febr. Prof. dr. Hugo de Vries vien: zijn 75en verjaardag. 12 Maart. Prof. mr. W. van der Vlugt te Leiden viert zijn 70en verjaardag. 2 April. Herd'enking van het 25-jarig bestaan van het muziek paedagogisch Ver bond te Amsterdam. 10 April. Dr. van Hamel Roos te Am sterdam is 50 jaar doctor in de chemie. 16 April. De musicus Anton Tierie wordt te Amsterdam op zijn zilveren jubileum gehuldigd. 17 April. De organist Willem Petri te Amsterdam op zijn 40-jarig jubileum gehul digd. 11 Mei. Prof. dr. B. D. Eerdmans her denkt zijn zilveren professoraat te Leiden. 19 Mei. Minister Westerveld, op zijn verzoek eervol ontslagen als dir.-generaa der posterijen. Benoemd als zoodanig de heer Konig, oud-minister van Waterstaat. 6 Juni. De A. N. W. B. bestaat 40 jaar. 9 Juli. De oud-generaal M. Segov. be kend uit verschillende oorlogen in Indie. 10 Nov. De Maatschappij Feijenoorc (oorspronkelijk Ned. Stoomboot Maatschap pij) herdenkt haar 100-jarig bestaan. 12 Nov. Het Nederlandsch Genoot- schap tot zedelijke verbetering der gevange- nen bestaat 100 jaar. Ons binnenlandsch overzicht is hiermede geeindigd. Het geeft dit jaar al weer heel veel leed en weinig lief. Wij zouden met den wensch willen beslui- ten dat dit het volgend jaar anders moge zijn M. J. G. Bij de jaarwisseling is ook de landbouw geneigd zich te herinneren wat het afgeloo- pen jaar bracht of wel verzuimde te brengen. Ter beoordeeling van de resultaten van het afgeloopen jaar moet men tot vergelijking van malaise uit een vroegere periode terug gaan en zelfs dan gaat nog niet iedere verge lijking op. De laatste algemeene malaise op landbouwgebicd, hoe ingrijpend ook voor den landbouw, was van anderen aard dan de tegenwoordige. Bovendien worden onder den verzamelnaam landbouw" zooveel takken van bedrijf en bedrijfsvormen begrepen, dat men licht vergeet dat ieder bedrijf een eigen economische geschiedenis heeft. Reeds in be- trekkelijk gunstige tijden verkeerden onder- deelen van den landbouw met plaatselijk of tijdelijk karakter in eene positie die afweek van de algemeene. Hiermede gaat onvermij- delijk samen dat in slechte tijden sommige bedrijfsvormen nog loonend kunnen zij« en de kans is niet gering dat van buitenaf het oordeel naar de uitzonderingen bepaald wordt. Dezelfae fout, maar omgekeerd, werd gemaakt in gunstige tijden. Zelfs binnen de grens van afzonderlijke bedrijfsvormen wordt de invloed van ongunst der tijden niet in ge- lijke mate gevoeld. Dit geeft eenige elastici- teit. De bedrijfsresultaten als zoodanig heb ben in den landbouw nimmer groote winsten opgeleverd. Dooreengenomen is kapitaal- kracht in den landbouw ontstaan door aan- koop of pacht op langen termijn bij den aan- vang eener periode van hoogconjunctuur. Op dezelfde wi'ze is de kapitaalkracht verdwenen in tijden van dalenue conjunctuur. Eenvoudi- ge leefwrize en "cringe behoefte hebben eer- tijds gezorgd voor wrijving die dwong tot scherpe concurrentie bij koop of pacht van land. Deze concurrentie leidde tot de juiste bepaling der gebruikswaarde van den grond wanneer andere factoren niet storend waren opgetreden. Vooral de oorlogsomstandighe- den hebben noodlottig gewerkt op prijzen van den bodem. Tijdelijke abnormaal gunstige uitkomsten met benaalde cultures onttrokken land aan andere bedrijven tegen prijzen welke deze niet konden lijden. Ook deed gebrek aan hulpmest of duurte daarvan nieuw land in aanmerkino- komen voor bepaalde teelten. In- tusschen duurde de hoogconjunctuur niet tot de hooge koopsommcn waren afgeschreven uit de abnormale winsten en staan velen thans voor een schulddelging waaraan bij matiger uitkomsten niet te denken valt. Voor ben in het zelfde bedrijf die vo6r den oorlog hebben gekocht zijn de matige uitkomsten van thans minder noodlottig. Zoo blijken dus engere verhoudingen tusschen bruto-in- komen en bedrijfsonkosten niet alien in de zelfde mate te treffen en daar het percentage van de landbouwers wat tijdig gekocht heeft steeds afneemt, gaat de gemiadelde toestand achteruit. Hierbij komt nog dat vooral in de laatste maanden veel land wordt gekocht als beleggingsobject tegen prijzen die in geener- It: -vwrkeuding stnan tst de fehnitktwasrde. Zonder buitengewone factoren zou een la ger beleggincsrendement hier weer tot het noodige evenwicht kunnen leiden, ware het niet flat een zekere landhonger de pachtprij- zen doet opvoeren tot een hoogte die, blijkens vroegere ervaring, niet ophoudt zooiang de pachters iets te verspelen hebben. Zeker geen oowekkend beeld wat het einde van 1923 de alndbouw te zien geeft. Van de grootere bedrijven die het minst te lijden hadden zijn te noemen de zuivel en de vee- fokkerij. Komt er geleidelijke aanpassing van land en pachtprijzen aan de bedrijfsinkoms- ten, dan schijnen deze bedrijven er nog niet het slechtste voor te staan. Vooral de Ameri- kaansihe immigratiepolitiek, tariefmuren enz. moet leiden tot dure productie, ook van land- bouwproducten. Dit kan ons land en den landbouw ten goede komen, mits hier de boel niet ook bedorven wordt door onbekookte maatregelen. De verbouw van granen en handels- gewassen schijnt iets beter dan het vorig jaar, maar verre van bevredigend. Abnormale koude in het voorjaar, abnor male hittegolf in den zomer en buitengewone nattigheid in het najaar hebben veel schade teweeggebracht. Van de laatste moeten de in- directe nadeelen nog blijken. Bij den groenten teelt waarvan de uitkomsten bij het verschij- nen van dit overzicht nog niet geheel overzien kunnen worden, schijnen de resultaten op verre na niet goed te maken wat het vorig jaar heeft bedorven. Het feit dat in de betrokken gebieden maar een gering deel van de hardwerkende en on- dernemende bevolking voor een heffing op een belastbaar inkomen in aanmerking kan komen spreekt boekdeelen. De misschien iets betere uitkomsten van dit jaar zijn lang niet voldoende om aan ie sluiten aan te hooge pacht- en koopprijzen van land, om van andere uitgaven, die de uitkomst bei'nvloeden, maar te zwijgen. Bedpelde aanpassing zal vermoedelijk nog heel wat ondernemers, groote zoowel als kleine, finantieel doen struikelen. In meer dan een opzicht wordt deze toestand noodlot tig. Gunstige periodes hebben als regel wei nig bijgedragen tot intensiveering der bedrij ven. De zucht hiertoe is altijd ontstaan in tijden van tegenspoed, mits deze geen afme- tingen aanneemt die tot moedeloosheid voe- ren. Dit zou hem, den landbouwer n.l., lei den in de richting dezer tijden om te willen steunen op anderen. Hij zou hiermede de in- eenstorting van het economisch leven van den staat, volgens veler meening in uitzicht, riel- pen verhaasten.Mocht bij verdere inzinking van den landbouw de energie van den land bouwer worden ingeboet, dan zou dit, met den berooiden toestand van's lands financien en de verpolitiekte mentaliteit van de bevolking, de oorzaak worden dat aan den staat alle steun onder de voeten wegviel. Sommigen be- schouwen een verbeterde pachtwetgeving als lichtpunt, naar de meening van anderen zou hiermede het kwaad verplaatst, niet weggeno- men worden. De landelijke bevolking, met groote' vitaliteit dan de gemiddelde, levert een bevolkingsoverschot dat in normaler tij den emplooi vindt in de steden, in handel en industrie. Dit gaat thans niet en blijft zoo on- danks eventueele invoeririg van andere pachtregelingen. Als 70 pCt. van de land- bouwbevolking boven noodzakelijke uitgaven aan waterschaps-, gemeente en sociale kosten op den beschikbaren bodem een bestaan kon vinden, zou 30 pCt. nog niet geholpen zijn, ondanks pachtregelingen. Zien wij de wereldkaart waarop de bevolkingsdichtheid staat aangegeven, dan komt van zelf de ge- dachte aan emigratie op. Bedriegen de tee- kenen niet, dan zou voor goed onderleede Ned. landbouwers hier een oplossing ziin te vinden. Bij een vroegere crisis op landbouw gebicd is hiervan in ruime mate gebruik ge maakt en veelal met succes. Waar de thans heerschende wanverhoudingen grooter zijn dan de toertmalige en nog verscherpt worden door tal van bijkomstige omstandigheden, schijnt voor ondernemende jonge landbou wers, die de vruchten van eigen arbeid en on- dernemingsgeest niet willen zien terechtko- men in de bodemlooze Nederlandsche schat- kist, emigratie te overwegen. De geschiedenis geeft meer voorbeelden van landverhuizing na geweldige beroeringen. Als kwijnende of verdwijnendte handel en industrie het bevolkingsoverschot van den levenskrachtigen landbouwstand niet kunnen opnemen, is verplaatsing naar landen met dunner bevolking te verkiezen boven het ver- vallen tot steun op een gemeenschap waar aan het steunpunt gaat ontbreken. Juist de landbouwer en nog wel de Hol- landsche schijnt bij dit proces de beste kan- sen te hebben. De Oudejaarsavond geeft aanleiding te denken aan het verleden onder vroeeere ver houdingen, de naderende nieuwjaarsdag voert de gedachten naar de toekomst onder misschien nieuwe omstandigheden. D. d. B. Dz. Stompetoren. Wanneer wij ditmaal bij 't einde des Jaars weer eenige beschouwingen geven over het tooneelleven in ons land, dan kan het niet anders of wij moeten beginnen met iets te zeggen over den algemeenen toestand. En deze is niet rooskleurig. Nog zelden is er een tijd geweest, als de laatste maanden, waarin door alle gezelschappen geklaagd wordt over het poovere bezoek, over de gerlnge publieke bclangstelling, over algemeene malaise in het bedrijf. Ver schillende omstandigheden werken samen, om het onze gezelschappen niet voor den wind te doen gaan. De exploitatie van een tooneclgezelschap kost inderdaad zeer veel geld. Op tijd moet alles betaald worden, moeten de acteurs en actrices hun salaris ontvangen enz. Waar moet al dat geld vandaan komen? Hierop is maar 6en antwoord. Van het publiek. Maar de tijds- omstandigheden zijn thans zoo, dat vele personen, die vroeger tot de geregelde schouwburgbezoekers behoorden, nu nood- gedwongen slechts een heel enkele maal een tooneelvoorstelling kunnen bijwonen. 3e hooge belastingen op publieke verma- kelijkheden in onze steden, maken dat de directies de toegangsprijzen slechts heel weinig kunnen verlagen. En't gevolg is heel slecht bezochte voorstellingen en weinig recette. Dat kunnen de directies op den duur niet velkeuden. Rn see heeft h.v. het afzonderlijke gezelschap van de Chrispijns in Rotterdam den strijd al opgegeven. Nu valt niet te ontkennen: er zijn te veel ge zelschappen. Maar dat komt ook al weer, doordat de voornaamste niet meer krach- ten engageeren, dan zij denken noodig te hebben, waarna de niet-geengageerden, die toch ook moeten leven, met elkander, op hoop van zegen maar weer een nieuw gezel- schapje oprichten en daarmee de provincie intrekken. Daar is 't echter ook niet opge- schept, want men heeft daar alleen voor in zijn geheel goed verzorgde opvoeringen, de gevraagde entreeprijzen over. Ook valt niet te ontkennen, dat er te veel acteurs en ac trices zijn. Niet de werkelijk uitmuntende krachten, die zijn er nooit te veel, maar wel een aantal personen, die meenen geroepen te zijn, doch niet tot de uitverkorenen gere- kend kunnen worden en allicht in een an dere branche beter op hun plaats zouden zijn. Merkwaardig is in dit verband zeker de ontboezeming van Henri Borel, die wij na 't schrijven dezer regels in ,,het Vader- land" aantroffen. ,,De kwestie is: er zijn te veel directeurs met te veel gezelschappen, en er zijn veel te veel acteurs en actrices, of menschen, die zich zoo gelieven te noe men, terwijl de in de laatste jaren zeer hoog gestegen salarissen niet evenredig zijn aan hun nrestaties. Het is eenvoudig ontstellend hoeveel jonge mannen en vrouwen, zonder den minsten aanleg, tegenwoordig aan het tooneel zijn. Spraakgebreken zijn zelfs geen beletsel. Het weten te dragen van een chic japonnetje, het behoorlijk weten op te ste ken van een sigaret, het zich kunnen bewe- gen in een goed passende smoking, worden reeds vaak voor talent aangezien. Het is voor een criticus, die niet gaame voor scherp en venijnig wordt aangezien, niet wenschelijk, altijd precies te zeggen wat hij denkt, en daarbij namen te noemen, maar het zou mij gemakkelijk vallen, direct hier- onder een dertigtal namen neer te schrijven van acteurs en actrices met vrij hooge sa larissen, die ik absoluut ongeschikt voor het tooneel acht. Dikwijls ook zijn het mannen van talentvolle actrices, of vrouwen van ta- lentvolle acteurs, die ,,op den koop toe" er bij worden geengageerd, omdat anders de wederhelft 't engagement weigert. Al deze overtollige krachten, die geen krachten zijn, verzwaren het budget en verminderen het succes." Een ander belangrijk punt is de ^con- zijn. Een ander belangrijk punt is de con currentie der bioscopen. Wel wil men dik wijls met grootsch gebaar beweren, dat de bioscoop een groot aantal vaste schouw- tooneelbelangstelling, doch het is onze vaste meening, dat dit wel zoo is. Vroeger keek men laag op de film neer, maar sedert deze op bijzondere wijze is ge- perfectionneerd wat aankleeding, enscenee- ring en bovenal goed spel betreft, heeft de bioscoop, de film geen schade doet aan de burgbezoekers tot zich getrokken. Zij stel- len een prima tooneeluitvoering zeer hoog, doch zien liever een goedgespeelde film, dan een zwak en middelmatig gespeeld stuk. En er zijn onder de vooraanstaande filmartisten een groot aantal prima krach ten, die de belangstelling ten voile waard zijn. Wanneer het aantal tooneelgezel- schapschappen werd ingekrompen, de goe de krachten bij elkaar werden gebracht en deze er absoluut voor te vinden waren zon der afgunst samen te werken, tot het ver- knjgen van een zoo goed mogelijk geheel, dan gelooven wij, dat de toestand op too- neelgebied veel beter zou worden. Maar wij vreezen, dat deze reorganisatie alsnog wel tot de vrome wenschen blijven behoo- ren. Nergens heerscht misschien zoovee zelfingenomenheid als onder de dienaars van het tooneel en wellicht is ook nergens zooveel gebrek aan zelfkennis, de goeden natuurlijk niet te na gesproken. In Amsterdam trekken in de allereerste plaats het gezelschap van Dr. Royaards in de Stadsschouwburg en ,,Comoedia" in het Centraal Theater de aandacht. Veel nieuwe stukken zijn er op het Leid sche plein tot op heden niet gegeven. Als de twee voornaamste mogen we zeker noe men ,,Het teeken op de deur" en ,,Zijn we dat dan niet allemaal?" twee stukken, door dr. Royaards uit Amerika mee na^r Holland gebracht. Het eerste stuk met zijn spannen- den inhoud (men denke even aan de film- bewerking met Norma Talmadge in de hoofdrol) had bij het publiek zeer veel sue ces. Magda Janssens en Jacq Reule waren de voornaamste vertolkers. Het andere stuk met den eigenaardigen vragenden titel was zoo in alle opzichten verzorgd en werd door Royaards in de hoofdrol zoo fijn ge speeld, dat overal waar het stuk werd ge geven, men terecht enthousiast was. Hij maakte van den ouden lord Grenham een prachtfiguur. Sophie de Vries als lady Frinton en Mevr. Royaards stonden hem uitmuntend ter zijde. Dat is nu een stuk, dat ook in Alkmaar zeker geweldig succes zou hebben. Van de reprises noemen wij verschillen de Shakespearestukken, het F'ransche stuk De Veroveraars, met Hubert la Roche in een glansrol, en het oude beestje Groote Stadslucht", dat dank zij la Roche als Schroder en Bart Kreeft als dr. Crusius weer opnieuw groote voldoening gaf. Ook „Peggy m'n kind" en „Oud-Heidel- berg" waren met de feestdagen echte kas- stukken. Opvoeringen van het stuk van Shaw: „De Vlinder" moeten wij nog even memoreeren. J erwijl wij dit schrijven zijn in voorberei- ding een opvoering van „Ik dien" van Her man feirlinck en een wederopvoering van „Grompie", langen tijd Sen van Royaards" succesrollen. De eerste opvoering van het laatstge- noemde stuk had met Kerstmis veel succes. Het gezelschap Comoedia (Lobo, Kerck- hoven, Verbeek) heeft inderdaad getoond op zeer serieuse wijze te werken en het verdient aller belangstelling voor den moed en durf, waarmee het verschillende nieuwe werken voor 't voetlicht weet te brengen. Diverse nieuwe werken hebben dit seizoen reeds een groot succes behaald. Mevr. Lobo-Braakensiek toonde zich ook nu weer een zeer begaafde actrice. In een opvoering van ,,Haar Ihuis" had zij gelegenheid haar opvatting te gevea va* de beroemde Mag- da-rel, Zeer aieei was de epveertmg „De terugkeer van Peter Grimm." Een verdienste was het mede, dat Co moedia deed kennis maken met het stuk, dat den ltaliaanschen schrijver Luigi Piran dello, we zouden Dijna zeggen, wereldbe- roemd heeft gemaakt. Wij bedoelen: „Zea personages op zoek naar een schrijver". Het is misschien niet meer dan een mij- mering van een auteur, die na een dag van harden arbeid achterover geleund in een stoel, in zijn kamer zit. Hij ziet in zijn ver- beelding het tooneel en daar verschijnen plotseling zes personen van een stuk, dat hij eens begon, maar niet afmaakte. En de ze personen werken verder in zijn geest. Hij ziet de tragedie van vader en dochter. Om zijn stuk heen ziet hij de moeilijkheden van de opvoering. De acteurs verdwijnen voor zijn geest, de personen schuiven vaag over het tooneel, ieder in de houding, die hen karakteriseert, zoekend naar een ander tooneel, waar zij misschien eens zullen le ven. Dit is slechts kort enkele dingen aan- gestipt. Velen, die voelden, wat de schrij ver bedoelde, vonden het stuk prachtig, anderen stonden er zeer vreemd tegen- over. Maar het is stellig de uiting van een bijzonderen geest. Het Amerikaansche blijspel „de Sirene" amuseerde uitstekend, evenals een weder opvoering van van Rossums ..Phyllis", Dat ook Pygmalion" met Mevr. Lobo als Elize niet op 't program ontbrak, spreekt haast vanzelf. Interessant zal't zeker zijn weldra de op voering te zien die Comoedia denkt te ge ven van ,,Het Geheim", het sterke speel- stuk van Bernstein. Vroeger vierde Mevr. Mann hierin triomfen, thans zal Mevr. Lobo er in optreden en naast haar van Kerckho- ven in zijn zelfde rol, die hij ook'bij ,,'t Ne derlandsch" speelde. Ook een nieuw stuk van Herman Roelvink: ,,Het Galgemaal" zal spoedig bij Comoedia worden opge- voerd. Wij twijfelen'niet of dit gezelschap zal zich in Amsterdam handhaven. Een gezelschap onder directie van Adolf en Frits Bouwmeester bespeelt de Plantdfce Schouwburg, Nieuwe experimenten in 't begin van 't seizoen brachten weinig financieel succes en men is weer tot oude successtukken te- ruggekeerd als ,,Een zeer wild huwelijk", Robert, Bertram en Co." enz. en half December gaf men er zelfs weer ,,De twee Weezen" met Coen Hissink als gast. Ook Willem van der Veen werkte meermalen mee. Onder directie van Louis de Vries tracht- te ook het Holl. Tooneel zich weer te hand- haven. Naast verschillende reprises gaf het half December een eerste opvoering in Ne- derland van „Kain", een mythisch gedicht van Dr. Anton Wildgans, waarin Louis de Vries en Julia Cuypers de hoofdrollen ver- vulden. Het ongeluk, dat onzen grooten nestor Louis Bouwmeester trof, enkele maanden geleden (aanrijding door een auto op het Roelof Hart Plein) wekte algemeen mede- lijden en medeleven, en men vreesde in 't begin 't ergste. Doch zie, de patient is thans reeds in zooverre hersteld, dat hij Zondag 16 December een ware triomftocht maakie door Amsterdam en waarschijnljjk spoedig een tournee zal ondernemen door ons land. Wij wenschen den onverwoestba- ren 81-jarige geluk met zijn voorloopig her- stel. „Het Schouwtooneel" heeft zich langza- merhand een blijvende plaats in ons too neelleven veroverd, door zijn goede voor stellingen, zijn goede regie en zijn prima krachten als Mevr. v. d. Horst, Jan Musch, Ko v. Dijk e. a. In de Alkmaarsche kermis- week heeft men diverse goede opvoerin gen van dit gezelschap gezien en wij ver- wachten het stellig nog weer eens terug. Wij noemen als het voornaamste werk tot op heden in dit seizoen vertoond „Wij groote menschen", een vroolijk spel door Sling, waarin de jonge bakvisch Evelientje zoo van t pensionaat een levenswijsheid verkondigt, waar ten slotte braaf om ge- lachen wordt. Emmy de Leeuwe, Co Bal- foort, Pine Belder en Ko van Dijk, met Ezerman als procuratiehouder gaven er een goede voorstelling van. Verder werd voor het jubileum van Ko van Dijk vertoond het blijspel in drie bedrijven van Austin Strong: Drie wijze gekken, waarin het trio van Dijk, van Warmelo en van Staalduynen perfect was. Naar wij vernamen, is er kans op, dat dit stuk ook in Alkmaar zal worden opge- voerd. Een goede greep van het Schouw tooneel was verder ,,Vera", een Russisch stuk van Leo Urwanzow, waarin spanning zit en dat ten zeerste valt in den geest van het volk. Mevr. v. d. Horst viert in dit ster ke speelstuk triomfen, terwijl Jan Musch zich in een kleinere rol weer een zeldzaam artist toont. In de laatste week des jaars is dit stuk hier in Alkmaar vertoond en heeft men van stuk en spel der uitmuntende artis- ten kunnen genieten. Dr. Herbert Kranz, de auteur van „Vrij- heid" is tegenwoordig ook als regisseur aan het Schouwtooneel verbonden. Onder lei- ding van hem en van der Horst zal men voor het voetlicht brengen: „Als de jonge wijn bloeit" van Bj. Bjornson, een stuk dat in 1910 door de Rotterdammers werd ge speeld. Ook „Vrijheid", het expressionistisch tooneelspel van Herbert Kranz werd op nieuw opgevoerd, terwijl als nieuw stuk dat vlak voor Kerstmis zijn premiere beleefde. nog moet genoemd, ,,'t Krokodilletje", een satirieke graoperij in drie bedrijven van Karl Strecker, waarin Jan Musch de hoofd rol van Hugo Huschke vertolkte. De combinatie Hofstad-tooneel-Rotter- dammers blijft nog steeds succesvol arbei- den onder directie van Cor v. d. Lugt.Mel- sert en Frits Tartaud. v. Eijsden heeft rust genomen. Als eerste succes memoreeren wij het nieuwe stuk van Dario Niccodemi: 's Mor- gens, 's middags en 's avonds, een stuk in drie bedrijven, waarin slechts twee' perso nen handelend optreden Zooals het echter door Annie v Ees en Cor v. d. Lugt werd gespeeld voldeed het overal bijzonder. Doch een bepaalde trouvaille heeft het Hofitadtooneal gedaaa net „Boefj«". tea

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 11