Sport. Buitenland. door .T v. A. foil gemtakto Werlcing van 1 von Winterstein, Johanna 1 erwfn en Paul hot overbekende boek van Brusse. Annie Biensfeld. Moissi was schitterend, maar Li- van Ees had reeds vroeger in „Mijn en dijn et schooiertje ge- op kostelijke wijze speeld, Maar nu in Boefje wordt door haar spel het geheel.een triomf. Borel schrcel o.m.: „lk moet allereerst aan Annie van van Ees mijn compliment maken voor de inderdaad meesteriijk wijze, waarop zij het Boe,fje heeft uitgebeeld" en verder „Laat het nu ook tevens uit zijn met de praaljes, dat A. v. Ees alieen maar komiek en leuk kan zijn, want in de derde acte was zij van zullc een tragisch dramatische kracht en wist zij zu.k een kreet uit het diepst van haar ziel te doen opklinken, dat het gesnik maar niet ophield." Financieel is het succes voor 't Hofstadtooneel buitengewoon, want na meer dan 25 voorstellingen is nog steeds alles uitverkocht. Zoo'n stuk is inderdaad een bijzonder geluk voor een gezelschap. De Rotterdamsche afdeeling bracht nog een blijspel; ,,De sterkste band" en een min der sterk stuk van Sudermann: ,,De goede naam" met Fie Carelsen en Marie Holtrop in de vrouwelijke hoofdrollen. In t iaatst van December komen nog nieuwe stukken. terwijl ook verwacht wordt: „De zusters of Casanova in Spa" van Arthur Schnitzler. Onder directie van Cor Ruys wordt in den Haag de Princesseschouwburg be- speeld door het Princessetooneel en van de stukken, die het in. dit seizoen opvoerde noemen wij Dicky, Mijnheer Brotonneau, Caroussel, het Jubileum v, Venus en De mon. Dicky is het bekende stuk, dat een satyrs bedoelt te zijn op detectiveromans. Het werd reeds eerder bij Comoedia gespeeld. Nu waren Nico de Jong; Cees Lasueur en Kitty Kluppel de hoofdpersonen. Mijnheer Brotonneau, het spel van ironie van de bekende Fransche auleurs de Flers en de Caillavet, werd een speciale triomf voor Cor Ruys, die door zijn meesterlijke vertolking van de hoofdrol, dit stuk maakte tot een van de beste voorstellingen van het seizoen. Het burgermannetje, dat 28 jaar lang stipt zijn werk aan de bank heeft ge- dhan, wordt door de ontdekking van't geen er in zijn huis gebeurt uit evenwicht ge- bracht. De afdwaling en daarna het terug- keeren tot het oude doen, werd subliem door Cor Ruys gegeven. Caroussel" werd gegeven na het bezoek van de Duitsche actrice Marie Orska, met Kitty Kluppell, Pierre Perin en Nico de Jong als het eeuwige trio. Eenige sensatie verwekte het nieuwe stuk van Mr. C. P. van Rossem. „Het Jubi leum van Venus", v. n. 1. door de critiek van Henri Borel. Mr. v. Rossem heeft in spottenden vorm willen vertoonen, hoe wij er van binnen eigenlijk wel blijken uit te izien als onze intiemste gedachten naar bui- ten worden gebracht. Veel verhevens was het niet. Maar voor wie het nu niet al te zwaar opneemt, was er wel iets vermake- lijks in. Blijft altijd een kwestie van smaak. Cor Ruys en Minny ten Hove, die o. a. hun koperen bruiloft in bed vieren (begin le bedrijf) waren mede goede hoofdvertolkers Met genoegen vermelden wij hoe in deze maand onze, in haar genre, eenige actrice Tilly I us, na een langdurige ziekte weer bij het gezelschap van haar echtgenoot is te- ruggekeerd. Den avond na St. Nicolaas vieVde zij haar rentree als Melle Bourrat. In dit ontroercnde figuurtje wist Tilly Lus weer zooveel schoons te geven, dat men n;ets anders dan hopen kan, nog veel van haar te mogen zien. Thans moeten wij een nieuw stuk vermel den van een anderen Ned. schrijver en wel van onzen eersterangsauteur Jan Fabricius. Ziin stuk „De demon" (de duivel)) beleefde bij het Princessetooneel zijn premiere en met succes. Het is de strijd tusschen deugd en verleiding, tusschen de onschuldige maagd (Tilly I us) en de wulpsche schoone (Kitty Kluppell) beiden tegcnovcr den groo- ten don Juan baron Otto Paul, Nico de Jong). Vooral in de laatstc acte, in de sce ne tusschen de twee vrouwen kwam Fabri cius' handigheid als tooneelschrijver aan 't licht. Wij gelooven wel, dat het Princes setooneel tot op heden zijn recht van be- staan in den Haag voldoende heeft bewe- na Lossen leverde misschien de beste ver tolking der moederrol, die men zich denken kan. I let publiek is echter wel geneigd, iets uit't buuenland, wat met veel reclame wordt aangekondigd, te prefereeren boven eigen tooneelkunst van bijzonder gehaite. lets meer waardeering voor eigen kunst zou in deze geen kwaad kunnen. Unze grooie artiste Mevr. de Boervan Rijk, moest buiten een gezelschap staande, met een eigen gevormd gezeischapje, op jtournte gaan om haar 50-jarig tooneeljubi- xeum te vieren. Zoo zijn nu eenmaai de ioe- isianden in onze tooneeiwereld. Maar de kranige artisie heeft zich er flink doorheen gestagen en eerst met de Woekeraarster van Duiresne, later met „van Ouds de Mor- genster van Heijermans in verschiilende piaatsen een welverdiende hulde gevonden Ook in Alkmaar was waardeering voor haar, Veel is er, wat wij misschien over tooneel nog aan dit beknopte overzicht hadden kunnen toevoegen, doch wij willen het thans hierbij laten. Mochten wij vergeten hebben, wat men gaarne had vermeld ge- zien, dan excuseere men dit. Wij hopen echter, dat dit overzicht er iets toe mag bij- dragen om de werkelijke belangsteiling voor de goede tooneelspeelkunst omhoog te voeren, G. Ook in 1923 bewees ons Gemeentelijk Sporlpark onder directie van den heer Schenk weer uitmuntende diensten voor voetbal, korf- bal, tennis hocxey, paaruensport (diaveiijen Kenn. bportciubj en motoisport (motorraces *V. V. V-). Van de voetbalver. zag het vooral in't nieuwe seizoen goed werk van Alcmaria. Deze vereemging heeft er in de zware westel. 2e klas afdeeling nog nooit zoo goed voorge- staan. Ook de opkomende ver. Rood Wit speelt steeds op 't bportpark. „Alkmaar" moet zich nog steeds tevreden stellen met het terrein aan de Wilhelminalaan, een terrein dat voor goed voetual te klein en ook verder ongeschikt is. V. A. F. C. bespeelt het oude terrein van Holland aan den Westerweg. De draverijen der K. S. gaven steeds goede sport, doch hadden over t geheel wel wat meer belangsteiling mogen hebben. Van de drie gespeelde voetbalinternatio- naals bracht op 2 April Ned.-Frankrijk ons een 8—1 overwinning. Tegen Belgie werd op 30 April 1—1 gespeeld, terwijl wij in het nieuwe seizoen op 25 November een 41 overwinning behaaiden op Zwitserland. R. C. H. veroyerde in't midden van't jaar het kampioenschan van Nederland in eind- strijd met Be Quick, Willem II en Go Ahead, de andere districtskampioenen. Op Athletiekgebied werden bij de wedstrij- den in den Haag 28 Juli drie Ned. records verbeterd, en 5 Augustus te Amsterdam 4. 12 Aug. won Ned. den athletiekwedstrijd van Belgie met 54 tegen 45 punten. 19 Aug. wonnen wij de tennis-ontmoeting HollandBelg.e, en op 2 September sloegen onze tennissers Engeland met 116 te Noordwijk. Onze landgenoot P. Moeskops veroverde 19 Aug. te Zurich voor de derde maal het wereldkampioenschap profs, korten afstand eh Mazaiiac werd in de finale amateurs ge- ziide reeds herhaaldelllk gecfreigd was. 1 werkhervaftfng weer sprake was en thans fs lag als een man liac gedfend. Gelukktg voor dit nog lang niet weer in den ouden omvang Duitschland nam Berlijn terstond -krasse het gcval, omdat de werkgevers willen tornen maatrege.en (o.a. staking van bet vervccr zen. Gaarne vermelden wij thans nog iets van de Haghespelers, die zich onder leiding van Eduard Verkade nog steeds kranig staande houden en o*a. pas een prachtig geslaagde tournee door Belgie hebben gemaakt (o. a. Hamlet). De twee voorstellingen die in ons land t meeste belang konden inboezemen waren De Faun (boschgod) van Knoblauch en Bouwmeester Solness van Ibsen. In de Faun kreeg Verkade gelegenheid een schitterend pendant te leveren van zijn Duivel. Ook nu vertolkte hij de bijzondere hoofd en titelrol schitterend, bijgestaan door Nel Stants, Hans van Meester e. a. Zouden wij ook de Haghespelers niet eens in Alkmaar kunnen zien? In Bouwmeester Solness was het vooral om de creatie van van Dalsum, dat men 't stuk ging zien. Men was benieuwd zijn creatie te stellen naast die van Basser- mann, den grooten Duitschen acteur, die hier kort geleden Solness speelde. En het is o.i. voor den serieuzen artist van Dalsum een bijzondere hulde, dat zijn vertolking met veel eer genoemd wordt naast die van Basserman, elk van hen grootsch in zijn eigen opvatting. In 't Iaatst van t jaar gaf Verkade o.m. een opvoering van Maxim Gorki's „Nachtasyl", indertijd door Roy- aards in ons land ten tooneele gebracht. De diepe tragiek van de Russische volksziel was in de opvoering niet altijd te vinden Van Dalsum soeelde heel goed. Thans iets over het bezoek van buiten- landsche artisten, waarover door de Ned. gezelschappen, in t bijzonder door Royaards, zeer is geklaagd. De stroom was n.l. heel groot en benadeelde sterk onze eigen spelers. Kunst echter is internatio- 'naal en wij mogen voor vreemden onze deu- ren niet sluiten. Het moet dan echter kunst zijn van hooger gehaite dan in ons land ge- presteerd, wordt, en inderdaad de groote Moissi en Bassermann hebben iets heel moois gegeven. Voor mindere kunst dient het publiek echter zelf, door niet te komen, het vonnis te bepalen. Dan krijgen we hier 'alleen buiten'andsche voorste'lingen als Spoken" van Ibsen, dat in -ideale bezet- -ting werd opgevoerd. Moissii Lina Lossen, klopt. Op boksgebied was belangrijk het uitko- men van P. v. d. Veer tegen Spalla te Milaan, waarbij de Italiaan op punten won. In Belgie en Engeland kwamen onze boksers dikwijls met succes uit. Onze landgenoot kapt. A. E. W. de Jong hield onze eer hoog op schermgebied. 31 Mei veroverde hij te Parijs het personeele kampi- oensehap op den salel en 30 Juni behield hij zijn Ned. kampioeuschap bij de wedstrijden in den Haag. Op 23 September won Sparta uit Rotter dam den Zilveren Voetbal, terwijl in Juli bij de Sportspelcn in Gothenburg het Flaagsche Elftal mooi werk leverde. Het jaar 1924 zal door de Olympische spelen te Parijs een zeer belangrijk jaar wor den op Sportgebied. Nederland dient in ver schiilende takken van Sport zoo goed moge- lijk voor den dag te komen. Daarvoor zal heel wat geldelijke opoffering noodig zijn, terwijl ook van .de uitverkoren Sportbeoefenaars heel wat gevergd zal worden. Zou onze voetbal- ploeg nog iets kunnen presteeren? Zorgvuldi- ge voorbereiding is beslist noodzakelijk, want er komen zware concurrenten. Wat zou men 't algemeen van harte toejuichen als Neder land in eenig opzicht in 1924 eens behoorde tot de Olympische prijswinnaars. Wij hopen het van harte. Getrouw aan onze gewoonte om telken jare, als we op den drem-pel van een nieuw in te luiden tijdvak staan, een overzicht te geven van hetgeen er in het buitenland in het heenvliedende jaar voorviel, willen wij ook thans de voornaamste dingen uit het wereldgebeuren de revue laten passeeren. Veel opwekkends zal het niet zijn wat wij voor een oogenblik in het geheugen terug roepen, daarvoor hetben er te veel schokken- de feiten plaats gehad. Directe en indirecte gevolgen van den grooten oorlog vielen er in 1922 weer bij. menigte te constateeren. Om te beginnen met DUITSCHLAND. Zwaar heeft het ook in 1922 de hand van de overwinnaars gevoeld. Eigenlijk zouden wij hier moeten zeggen: de hand van Poin- care, want hij was het voomamelijk, die in zijn hardnekkigheid om de voorwaarden van het verdrag van Versailles punctueel te zien uitgevoerd, de allie's wist te doen meegaan met zijne panlnen, of althans (zooals Enge land) zoover wist te krijgen, dat zij zich niet tegen die plannen verzetten. Een dezer plannen was het bezetten van het Ruhrgebied, dat begon met het zenden van eenige ingenieurs, die toezichf zouden houden op de leveringen, die Duitschland krachtens het vredesverdrag verplicht was te doen. Maar niet volvoerde, omdat het zich onmachtig achtte. De Commissie van Her- stel verweet het een in-gebreke-blijven en daarop zond Poincarf 40 ingenieurs, bege- leid en beschermd door soldaten. Fransche zoowel als Belgische. Daarmee was de be- zetting begonnen, waarmee van Fransche De Duitsche regeermg was begrijpelijker' wijs alles behaive te spreken over nezen Franschen maatregel, dien zij, on. eiHtmaug noemde en een mLieuk op het verdrag van Versailles, dat volgens haar wel sancties (dwangmaatregelen) toeliet voor het geval Liuii'seii.and ac verplichtingen van dat ver- arag met nakwam, maar niet het LezeUen v«u» nog inter LiuA.'.n gebitd. Deze mcenrng j met die van Engeland, maar de reden waaroni ait lauu iiwi ntti nam aan de LtZet- ting, was geiegen m tie vrees, dat dan nog maider aoor Duitschland gcieverd zou wor den. Amcnka wiide ook niet meedoen enriep zijn bezcuing uit het Kijniand terug. Den 24 Jan. veraokken deze soidaten. De Duitsche jegeenng begon met protes- ten te sturen naar de geaincerden en toen die geen sucoes hadaen (zelfs door Frankrijk weruen geweigerd), riep zij haregezanten te Parijs en Brussci terug en deed zij t vervoer van steenkool voor de scbadeloosstellmg sta- ken. Verschiilende belangrijke synu.eaten verplaatsen hare kantoren over de grens van het kuhrgebied. Zelfs verbood het uuit- sche rijkskoiensecietariaat om kolen aan Frankrijk te leveren, ook nog als het die be- taien wnde. Een en ander had natuurlijk weer maatregelen van Fransche zijde tot gevolg: bezetang van verschiilende steden en mijnen, aanhouding van kolendansporten bestemd voor onbezet gebied en arrestatie van mijn- directies, die weigerachtig bleken om aan Frankrijk te leveren. Met werd een spel van hard tegen hard. Elke zet van de eene partij werd beantwoord met een maatregel van den anderen kant en zoo konden we het beleven, dat de arbeiders het voor hunne directies _op- namen, weigerden te werken als de bedrijfs- leiders in arrest moesten blijven, dat er bot- singen ontstonden tusschen hen en de vrcem- de soldaten, waarbij meermalen dooden en gewonden vielen, dat er herha^ldelijk sabo tage werd gepleegd en dat als antwoord door de Franschen honderden mijnarbeiders en spoorwegmenschen uit het Kuhrgebied werden verbannen en tal van hooggepiaatste Duitschers door de Fransche kiijgsraden werden veroordeeld wegens verzet tegen de maatregelen der bezetters, aanvankelijk tot geldboeten, later ook tot gevangenisstraffen. Er werden z lfs eenige doodvonnissen uitge- sproken en ook voltrokken. Dit alles had tot gevolg dat Frankrijk en Belgie steeds meer ingenieurs en andere be- kwame menschen moesten zenden om zelf de leiding der mijnwerkzaamheden ter hand te nemen en dat bovendien de piaatsen der ban- nclingcn door lieden uit het eigen land moesten worden ingenomen. Al spoedig was't zoover, dat de Lezeltingsautoriteiten overal voor moesten zorgen: spoor en scheepvaart, mijn- en boschbouv. en hetgeen daaruit volg- de, in alles moesten zij voorzien, want de Duitschers weigerden te werken „onder de bajonetten der lndnngers", zooals zij dat noemden. Dat er op die manier aanvankelijk niet al leen niets overbleef van hetgeen Frankrijk nog uit het Kuhrgebied wist te halen, maar dat er zeer veel geld bij moest, is duidelijk. Reeds 25 Jan. vroeg en kreeg de Fransche regeering van de Kamer een crediet van 45 millioen francs voor de uitgaven der bezet- ting. ten deel van die kostcn wist Frankrijk terug te krijgen door boeten op te leggen aan stedten, binnen wier grenzen Fransciien waren gemolesteerd en dat gebeurde nog al eens of door beslag te leggen op gelcien der filialen van de Duitsche rijhsbank of van gemeemen, voorzoover deze sommen waren bestemd voor ondersteuning van door het verzet der regeering werkloos geworden in- woners van het Ruhrgebied. Al'gauw hadden de Franschen in de ga- ■ten, dat de steun, dien de werkloozen vanuit Berlijii kregen, fnuikend was voor de resul- taten van de bezetting, en begrijpelijkerwijs maakten zij fel jacht op alle voor ondersteu ning bestemde gelden, soms gelukte het hun pakketten papiermarken tot bedragen van biljoenen tege.ijk te achterhalen. Nu betee- kend'e dat betrekkelijk weinig, want herhaal- delijk daaide de waarde van, het Duitsche geld als gevolg van het steeds maar in om- loop brengen van papier zonder dat daar werkelijke waarde tegenover stond. Zoo erg was fen slotte de waardevermindering, dat de mark verre beneden den Russischen roe- bel kwam en dus feitelijk had opgehouden een betaalmiddel te zijn. Het duurde lang voordat Berlijn inzag, dat men op den verkeerden weg was. De steun- verleening, vaak in het wilde weg ook aan hen die er absoluut geen behoefte aan hadden (in den loop der laaiste weken heeft een spe ciale briefschrijver in dit blad1 duidelijk uit- eengezet hoe het daarmee dikwijls ging en wat er van terecht kwam), verslond zooveel, dat daarmee ruimschoots had kunnen wor den betaald wat Duitschland schuldig was aan zijn voormalige vijanden. Nu is het dat geld evenzeer kwijt en bovendien nog de enorme kapitalen, die de bezetting heeft ge- kost. Een ander en diep treurig gevolg van de toeneinende financieele moeilijkheden des rijks en de daarmee gepaard gaande waardevermindering van het geld was de stijgende duurte, die zoo nijpend werd1, dat bijna niemand meer in staat was te voorzien in zijn dagelijksche behoefte. Aangrijpend heeft onze Berlijnsche briefschrijver hierover verschiilende malen geschreven, waarbij hij duidelijk liet uitkomen, dat het speciaal de klasse der intellectueelen was, die tot de d'iepste armoede verviel en wegkwijnde van den honger. Wij behoeven in deze kolommen niet meer bij die treurige verhalenvan honger en ellende stil te staan. Ieder heeft er ge- noeg over gelezen en herinnert zich hoe spon- taan meermalen geofferd is, als plaatselijke comite's hulp vroegen voor den steun aan het Duitsche volk, noodlijdend tengevolge van verkeerde inzichten zijner regeerders, waar- door het hongerd'e bij voile schuren, wijl die regeerders door hunne maatregelen het voed- sel zoo duur hadden doen worden, dat het onbetaalbaar was geworden. Pas in het Iaatst van Sept. werd door de regeering te-Berlijn hef lijdelijk verzet in het Ruhrgebied opgeheven wegens gebrek aan de midd'elen om het op d;en tot dien gevolg- den voet voort te zetten. Maar wie denkt dat er van dat oogenblik af rust heerschte en dat er weer overal gewerkt werd, heeft het mis. Wekenlang duurde 't eer van eenige hervatting weer sprake was en thans is dit aan de door de werklieden in dien loop der jareti verworven rechten. Dc onrust werd vcrhoogd door de dreigende of reeds voltrokken stopzetting van steunver- leening, waardoor de nood nog hooger steeg, zoodai t volk de straat op trok cm steun af te dwingen. Ernstige duurte-onlusten waxen in verschiilende steden hiervan 'het gevolg, waarbij helaas velen -het lev en moesten laten. De onveiligheid nam toe, rooverijen, ovcrval- len, plunderingen en diefstallen waren aan de orde van den dag. Langzamerhand kwam er ontspanning in den ernstigen toestand. toen de mijnarbeiders hier en daar weer aan den a; beid togen, ech ter onder beding, dat de arbeidstijd gewaar- borgd zou blijven. Wel waren zij bereid tot het verrichten van overwerk. Half Oct. vol'g- den de spoorwegarbeiders het ad'vies der re geering op, om zich aan het Fransch-Bei- gisc'h bestuur aan te melden ter werkhervat- ting. Om de werkzaamheden in de mijnen on der deskundige leiding bcter mogelijk te ma ken, stelden de Franschen eenige gevangen zittende mijndirecteuren (o. w. Krupp von Bohlen) voor onbepaalden tijd in vrijheid, wat beschouwd kan worden als algeheele vrij- lating. Onderhand-elingen tusschen verschii lende groot-industrieelen en de bezettingsau- toriteit-en en de ingenieursmissie (Micum) namen een aanvang en- leidden tot goede re- sultaten inzake hervatting der leveringen aan Frankrijk, maar de werktijd der arbei ders was weer het struikelblok, waardoor aan de uitvoering der overeenkomst nog niet kon worden begonnen. Echter, nu een paar weken geleden ook in dezen overeenstem-ming is bereikt (de mijnarbeiders 8 uur en de bo- vengrondsche collega's 9 uur), wordt de toe- stand gaandeweg beter. De overeenkomst hield in, dat de leveringen in natura op de schadevergoedingsrekening ten behoeve^ van Duitschland zullen worden geboekt. Uit de opbrengst van de door de bezettingsoveiheid geheven' belastingen zal een fonds ter bestrij- ding van de bezettingskosten worden ge vormd. Waar bovendien Frankrijk en Belgie be gonnen zijn verzachting van het bezcttmgs- regime in te voeren, om zooals zij het noemen in afzienbaren tijd te komen tot een onzicht- bare bezetting, is te verwaehten dat het werk allerwege spoedig hervat wordt in zijn vollen omvang. Het bovengenoem-de verschijnsel van toe- name der onveiligheid was waar te nemen in het hecle Duitsche rijk en- ergerlij-k was het daarbij, dat de joden zoo menigmaal als de oorzaak van de debacle werden beschouwd en zij het vaak waren, die het moesten -cn> gelden. Vooral- in Berlijn was dit het geval. Midden op den dag werden, zij dikwijls in drukk-e stralen achtervokgd, .uitgeschud, mis- hand eld, soms gedood en van 'hun kleeren be- -De' onrust en radeloosheid onder hot volk werden gevoed door verschiilende j>erocn-en van hoog en laag, die het in het belang van hunne politieke over.uiging achtfcen, dat er een toestand van anarchic ontstond, waaxin zij dan de macht in hand-en zouden- pogen- te krij-gen. B-erlijn was waakzaam, al kan mot worden ontkend, dat de regeering-Streseman-n (dr. -Cur.o, die het lijdelijk verzet aan, de Ru-hr had -en ketend m-et al'e gevolgen van d'i-en voor -het geheele land was 12 Augus tus tot aftreden genoopt) niet naar alle kan- ten nelijkelijk optrad. Nada-t de rijiksdag o-p 13 Oct. de zoogenaamde machtigingswet had aangeno-men, waardoor een soon.- dictatuur werd ingesteld, deed de rijkswerminister Gessler zijn eereten slag in de ri-diting van Saksen met zijn uit socialist en en communis- ten bestaande regeering, die tot aftreden werd gedwongen en plaats m-oest maken voor een door Berlijn waard'ig geacht socialistisch ibewind. De naaete aanViding tot deze aciie van Berlijn was het terroristisch optreden van de zoogenaamde proletaris-che honderdscha]> pen in Saksen, die verschiilende wandaden -bedreven, die men eigenlij-k wel rn-of kan noe men. Nu is gebleken, dat de regeering van Sak sen niet ve-el zaaks was, de leider dr. Zeigner bleek zich te hebben schuldig gemaakt aan corruptie en werd deswege d-en, 22s'en Nov gearres-teerd, na zijn teru-gkomst u-i-t Zwitser land, waarheen hij aanvankelijk gevlucht was. Verschiilende andere autoriteiten on,- dergingen hetzelfde lot, terwijlVneerder h-un»am'b-. werden ontzet wegens verzet tegen de rijksweer. De Saksische hon-derdschappen, die, gelijk gezegd dingen deden die niet door^ den beu- gel konden en speciaal de induslrieelen be- dreigden, waren voor de sterke monarch-isti- scbe m-acht in Beieren een zeer geschikte aan- leiding om nog meer actic te vo-eren, zoo-dat gegronde vrees voor een omwen-teling ont stond. Deze bleed dan ook niet uit. Pr-oclama- lies van -de rijksregdering om to-ch asjeblieft orde en ru-st te b-ewaren, gaven niets. Men wilde van haar niets meer weten, zool-ang er rocia'isten deel van uitmaakten, zoo luidde het bes-cheid van den oud-premier Von Ka-hr, die doo-r de Beiersche regeering tot commis- saris-genera-al, d-. w. z. dictator uitgeroepen werd. Hier blijk;- het groote versdi-il van optre den van Berlijn tegen twee recalcitrante sta- ten: in Sa'ksen wordt dwingend1 opgetrede-n en tot Beieren worden verzoeken gericht, die worden afgewezen, waarop, als een- regee- ringscrisi-s is uitgebroken en de socialisten zijn afgetreden ais m'i-nis'ers, rijkspresidient Efbert persoonlijlk tuss-ch-enbeide ko-mt en Miinchen verzoekt zich weer onder het ge- zag der rij-ks-autoriteiten t-e stellen. Belang rijke concessies werden door Berlijn ge- daan. o a. een herziening van de republikein- sche rijksgrondwet in uitzicht gest-eld. Echter. al --h-et cnd-erhandelen mocht niet bewerken om d-e nationalisten.te kalmeeren. Op 8 Nov., den-verjaardag der Duitsche revo- lutie, die van het keizerrijk een republiek maakte, bra-k de omwenteli-ng los onder lei ding van den Oos-'enrijkschen agitato-r Adolf Hitler. Deze vormde een nieuwe regeering, waaraa-n hij als staats-hco'fd to-evoegde den dictator V-cn Kahr. Tot zijn eeuwige schande nam- de uit den corlog 'bekende generaal Lu- dendnrff een werkzaam aandee'1 in d°n Putsch, zoodoend-e ten- -tweeden male (ook in van levensimiddelen en geld naar zoodai de btweging niet erg om z-ich he en kon grijpen. Von Kahr nam een andere hou- ding aan en koos weer de zijde van Berlijn en al, hee-1 gauw was het weer rustig in. Miin chen. lntusschen hadden weer versdii knde menschen het leven er bij gel a ten. Of en wanneer de oproerstokers zullen worden be- rech., is nog niet bekend. Ludendorff is op eerewoord uit de gevangenschap ontsiagen, terwijl Hitler n-cg in arrest zit. Een andere beweging, die aan de Berlijn sche regeering veel- ho-old'brekens zal heb-ben gekost, is die der Rij-nlands-che sep-aratisten, die den nood waarin het rijk: verkeerde ten gevolge van de dating der gekl-waarde en de toenemen-de duurte, gebruikt-en o-m ,e -pogen hun streven naar een afzonder'iijke Rijnland- republiek te •verwezenlijlken. Den 22sten Oct. sloegen zij hun eerst,en openlijken slag door zich meester t-e m-ake-n van verschiilende open- bare g-ebouwe-n te Aken en daar ter stede de republiek uit to roepen. Dat de beweging -oversloeg oo'k naar andere steden in het in- dustriegebied is t-e begrijp-en, maar toch is de stcrmloop mislukt tengevolge van de af- wijz-en-de hou-ding der 'bevolking. Dat het volk niets moest hebb-En van de afscheidings- pogingen, bleek wel uit den moordaanslag op 17 Maart op een- der leiders, Jozef Smeets, en de bestorming en veraieling van de drukkerij van 'n anderen leider, dr. Dorten, t« Coblenz op 24 Januari te voren. Opm,erkelijk is, d-at aanvankelijk de Fran schen en Belgen het optreden der sep-aratis ten z66 in het oog loop-end begunstigden, dat men niet anders kon denken dan dat de a-c- ie hun welgevallig zou zijn. O'ffi-eieel werd dit wel door hen ontkend, maar Al'ieen toen zij zagen, d-at de -bevolking zelf antip-athiek ston-d tegenover de beweging, grepen de bezeltingsautoriteiten hier -en daar in door de scparati-sjen te ontwapen-en, zoo als zij zeiden als een algemtene vciligheids- naatregel. Blo-edig is er meermalen gevocbten tus schen voor- en te'genstanders der Rij-nlapd- republiek, maar voorloopig is de beweging vrijwel tot staan gebracht. Of het nog met .al komen tot een afzondertijk-en Rijnland- staat binnen het rijksvertband, zal de tijd mc-eten leercn. Onmogclijk lijkt het niet. E'eni-gszins vreemd klinkt het, dat bijl alle mogelijke herries -en- relletjes in Duitsch land steeas bleek dat er, hoewel het vo'lk ont- wapend he-etle, toch altijd weer vuurwapens rrenoeg waren. Bovendien ontdekte de politic herhaald-e malen groote voorraden wap-ens, die hier of daar veiborgen waren. Dat daar- om de geallieerden op 23 Nov. de mi'iitaire controle in Duitschland weer hervatten na maandenlange staking, is wel te verkla- ren, ornda'- het vredes-verdrag van Versailles die voorschrijft en Frankrijk (althans Poin- care) steeds benauwd is voor een plotselin- gen overval van Duitschland. De veto mc-eilijkheden, die Duitschland in dit jaar te doorworstelen had grootendeels in onmid-del'lijk verband met de bezetting van he! Ruhrgebied waren oo-rzaak van me- nige ministercrisis, gelijk met een enkel woord al is gezegd. Steeds moeilijker gin-g het om man-nen te vinden, die bereid waren om te pogen den- in het moeras vastgeloopen regeeringswagen weer op gang te -helpen. Voor het land is he-fc te wenschen dat de .hans aan het bewind zij-nde regeering er in mag slagen een op-lossing te vinden van de vele economische en politieke problemen, die zoo vaak in het afgeloopen jaar lefdd-en tot en, becire irei-gmgen, enz dat onlusten, sta-kingen, wij ons niei aan een opsommmg ervan zelfs niet van de ergste gebeurtenissen durven wag-en. Vo-or wat de binnenlandsche kwes ies betreft -k-cestert men nog al hooge verwacht! n-gen van den huidigen riikskanse- lier dr. Marx, van wien men- hoopt dat hij het verband tusschen Rijnland en- het ove-rige Duitschlan-d kan bewaren, De commissaris voor het geldwezen, thans president van de rijksbank, dr. Hjalmar Schacht, nister van financien dr. Hjalmar Schacht wordt een specialiteit in dien -tak van- dienst geacht -en nu hij zijn schanders gezet heeft onder d-en f-inan-cieelen last van het Duits-che rijk ziet me-n den toestand weer iets rooskleu- riger in. Het een d'rietal weken geleden in om- loop gebrachie waardevaste geld .de zoo genaamde rentemaric heeft vertrc-uwen ge- wekt en reeds prijsdalingen van tal van ar- tikel-en, vooral levensmiddelen, tengevolge gehad. De -leiding der buiten'andsche poli.iek blijft in 'handen van dr. Stresemann, die na dr. Wirth de eerste Duitsche minis'.er is, in wien Frankrijk eenig vertrouwen stelt. En dit vertrouwen juis-t is eerste vo-orwaarde voor de besprekmgen, die de vroegere vijan den n-u weer -gec-pend hebben (zool-ang het lijdelijk verzet aan de Ruhr d'uurde, weiger- de Frankrijk te onderhandelen). Over die nu weder o-pgevat-le besp-rckingen is vooralsnog weinig te zeggen, maar als de vcorteeken-en niet bedriegen, zullen zij vruchtbaarder zijn dan tot dusver de onderha-n-deiingen tusschen Duitschland- en de geal'-ieerden war-en. Dat d-e teru-gke-er op 8 Nov. van den ex- kreonprins in ziin land na een viifiarige bal- lineschap op Wieringen een slechten invloed zal hebben op het tot stand- komen van goede resultaten van de onderha-nd-elin- gen, is niet te vreezen, al was Pom-care daarover aanvankelijk ook al heel weinig gesticht, zoo zelfs dat 'hij te- gen-maatrege'ien wilde nemen (o.a. uitleve- ring van Wilh-elm Jr. eischt-e als ,,oorlogs- misdadieer".) Stresem-ann, toen nog rijks- kanselier, wees dien eisch pertinent af en de prins leeft rustig op zijn land-goed in Silezie, dezer dagen bij r-echterlijk von-nis als zijn on- betwis-t eiET-endom eikena. De nationalisti-sche oud-officieren zouden wel graag zien, dat de vroegere striidmakker zich wat minder berustend toonae. FRANKRIJK, dat geregeld ten o-pzichte van Duitschland waars-chuwend den virger op'hief, vond in den premier Poin-care d-en mees! onvetbidde"- lijken vertol'ker van de idee: de overwonnene moet alles betalen. Weken aaneen heeft hij den Kapp Putsch werkte hij- mxe) o-nrust j des Zondags in verschiilende: p-laat-sen -co-r- brengende in zijm land, dat hij in den o-or- i logsmonumenten onthuld, wat voor hem een i 1 .1.1 jiron pn opm naar jji0i€Tl6fl)j

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 12