welkome ge'egenhcie wae om stveds west te fcetui£en van zijin vices voor overval&planr uen van Duitscniand, red en waarorn dug op s pte nakonung van alle bepalingen van Versailles moest worden aangearcngen en zoo overtuigend wist hij ook in Kamier en Seniaat te spreken, dat alle aanvaEen op zijn mrn.st'ersdiap mislukten en daareni.egen me- nige motie van vertrouwsn in zijn belaid werd aangeniomen. Eenige comannniisten, on der wie de Kamerafgevaardigde Marcel Ca chin, die tegen Po in care ageerden wegens diens doordrijven van de Rubr-actie, werden gevangen gezet en eenige maanden' vastge- tiiOudcn, onaanks bet veraet dat deswege hier- tegen in bet land werd aangei.eekend. Frankrijks heele politick stond- in bet tee- ken van de schadevergceding. Menage nota is dicnaangaande met de bondgenooten (voor- al Engeland) gewissrid, waarbij' Frankrijk meanmalen een afzonderlijk standpunt in- nam, omdat het met wilde afwijken van balk geen eeamaai in het vredesverdrag of bij la tere conferences was bepaald. Poincarg blee bij zijn standpunt, dat daaraan niet te tomen viel en dat Duik-driand wel kon betalen, als bet wilde. Toch schijnt het op diit oogenblik niet cnimogelijk dat Frankrijk iets van zijn standpunt zal la ten vailen, aangezien een commissie is ingesteld, die Duitschiands rijksdom zal onderzoeken. Amerika neemt hicraan niet officieel deel, maar zcndit slecbls ..toehoorders". In elk geval toont het zijn bel ail gst el ling in de Europeesche problemen en dat is al een goed teeken, want zonder hulp uit de Nieuwe Wereld1 zal Europa waar- schi mlijk nisi uit net moeras. rafcen, waaoin het door den coring is sebrachit. Als bet mi nog maar kon komen tot gedeeltelijke annu- leering der sdutfden opdat ook de van Duitschhnd gevraagd'e somi met eenzelfdr be drag kon worden verlminderd, waren we al een heel stuk verder. Enge'and wil zijn medewerkinig biervoor wel verlcenen. Met de Fransche vredelievendbeid, door Poincare steeds verkondigd en die ook moet blijken uit de ratificatie op 8 Juli van bet ylootbepednnTsverdrag van Washington, is in strife de Fransdhe begrooting voor mili- taire luchtvrart. die op 29 Juni verboogd werd met 36 millioeni francs. De luch'tvloot zal nu vijfiig eskaders omvatten. Een gebeurtenis van intemation'aal belanig is, dat op 6 Mei de Fransche aviateur Barbot de eerste glijvlucht maakte heen en terug over het Kanaal, daarmee bewijzend dat op het gebied van aviatiek het maximum van prestatie-mogelijkheid nog niet bereikt was. En dat zal nu zeker nog niet het geval zijn! Frankrijk heeft in dit jaar verschillende personcn door den dood verloren, die om een of andere red-en- een grooile bekentdheid had den verworven. Wij noemen hiervan slechts: 21 Febr. de stdatsman Delcasse, 26 Maart de tooneelspeelster Sarah Bernhardt (op kos- ten van de stad Parijis begraven), 28 Maart generaal Mannoury, de overwinnaar van den slag aan de Ourcq. In de steenkolenmijnen en textidfabrietoen in Noord-Frankrijk was bet dill jaar zeer on- rus,ig, herhaalddijk hidden stakingten' plaats, gelukkig meestal van niet lanigen duur. Bosdib randan en overstroomingen hebben in ZuidLFranikrijik uitgestrekte gebieden ge- teisterd. Spoons-tgongdukken vielenl dit jaar in Frankrijk heel wat minder voor dan in 1921 althans veel minder ernstige. Het noodlot- tigste was dat op 18 Febr. op de lijn Parijs Nancy, waarbij. 16 personen gedood en 35 ge- wond Werden. GROOT-BR1T AN N IS. Ook in d:t eilandanirijk i*voel >te doen ge- weest over de Rubr-lbezetting en als Floyd George aan het bewind was gebleven, zou er groote kans zijn geweest op een breuk tusscher. Engeland en Frankrijk. De wa* soepe'er Bcnar Law, meer partijman dan s aa.s.nau (21 Mei om gezondbeidsradbnen als premier afgetreden, gestorven 24 Oct.), was in zijne antwoorden op de Fransche no- ta's minder scherp dan de „kleine toovenaar van Wales" en zijn cpvolger Baldwin duifde evenmin de vriendschap met Frankrijk al te zeer in de waagscbaal stellen, al beeft be! tusschen John Bull en Marianne wel eens een weinig gekraakt, in verband met die sdha- devergoed in gs'kwesi le. De op 6 Dec. j.l. geboud'en verldezingen zijn in Grcot-Brittannie afge'oopen met een groote nederlaag voor de con^ervatieva piar- tij (de voonnaamste oorzaak biervoor was de protectionnistische richting der regeeringspo- litiek), maar toch blijft zij voorloopig nog aan 't bewird, omdat zij desondanks nog de sterkste party' is in het parlemeant. Een vraag is, hoe lang zij bet nog vol kan houden, haar val als regeeringspartij schijmt aanstaands omdat de in Enge'and machiige arbeiders- partij bare principieele 'bestrijding heeft- aan- gekondigd en dan desnoods zelf die regeering zal aanvaarden. Dergelijke Hoop van zaken zou in Duitschlaind zeker graag gezien- wor- '?n allicht zou dan. de sdhuldienikwestie wat 'der beoordeeld worden en een sterkeren uia.ig in die richting ep Frankrijk worden uitgeoefend: De Iersche kwestti, die een paar jaar lang de Engelsche poll ici bezig hield, vroeg ook it jaar nog weer slachtoffers. In bet begin is jaars hadden nog ta'irijke aanslagen op ■oorwegen plaats, alsmede overvallen en jgingen tot doodslag. De rebellen, die niet voldaan waren met de vorming van een Ierschen Vrijstaat binnen het Britsche rijk, bleven ondter aanvoering van De Valera niets minder dan een republisk eischen en meenden bun doel te kunnem bereiken door een: pclitiek van vreesaanja,gi-ng, waaraan een aamtal personen ten offer v'iel. Zelfs in Londten. bad- den de republikeineni een. complot gcvormd, dat nog tijdiig ontdekt werd, waarbij ongevcer honderd Ieren werden gearrcsteerd. Zij, die door de Vrijstaatscbe troepen werden gevin- gen, werden ter dcod veroordeeld wegens he! dragen van verboden wapenien. -Den 15en Aug. werd eindelijk De VaHera gearresleerd op een verkiezingsmeeting en hiermee was de zwaarsle slag tcegcbracht aan de republikei- nen. De verkiezingen viden gunstig uit voor de regeeringspartij en waar nu beide deelen Van Ierland bun eigen parlement en gouver- neur hebben, is te verwach en dat aan den Ierschen vrijheidsstrijd een einde is gekomen. Db E»gelseh« regeenwg heeft in <fe eerste helft dezes jaars gedumide een- paar maan den overhoop gelegen met de Rtissisohe naar aanleiding van het tusschen beide landten bestaandie hsanideksverdrag, dat door de Sov iets niet zou worden nagekomen, en wegens het lastig vailen door de sovje -regeering van Engelsche vissdhers die buiten de drie-mijls- grens aan de Moermansfcusl' 'hun !bedrijf uiri cefenden. Nota's gingen over en weer, soms alb een u'ltimatum, ieen anderen keer als een verontschuldiging klinkendde onafhankclij- ke arbeiderspartij sprong op de bres. voor Rusland; onderhandelinigen werden gevoerd tusschen den allleszins begaafden Rus Kras- sin en den Engelschen minister van buiten- landsche zaken lord Curzon en het gevolg van dit alles was dat de toestand bleef zooals hij was. Bi-nned'andsche moeiTijk'heden1 had Enge land vele in den vorni van stakingen, in den landbouw, in de mijnen, in- die textieliindustrie, in bet havenbedrijf, enz., en tefkens waren -er d'uizenden menscben bij' betrokken, die alien op deze wijze protesteerdten tegen aangekon- digde loo-nsverl agin gen in hun bedrijf. M'eer- mialen hadden bij deze stakingen ongeregeldL heden. plaats vcomamielijk in Aberdeen, toen Duitscbe visscbers er bun rcilers s"in:gen "rig- sen. Al de geinoem de stakingen (bebalve die d'er bootwerkers die gdieel verliep) haddien bc't gevolg dat er voor beidte p-artyfen gunsitige voorwaardra werden aangenomen, in de ka- toennijverheid werd de rust zelfs voor den tijd van nieigen maanden verzekerd. ITAUe. Musbolini, de gewezen- scdalist, die in Oct. aan net nooia van zijn iasus rsai re^er ne iiauaansdtie noofusiaa mnaieniti'ok en daarna door aen koning met de vo..n...g van een nreuw minisierie werd oerast, neeic zich dit heeie jaar kunnen bandinaven met adeem, inaar bij sciiijnt zeirs zoo vast in net zadei te zwfcen, dat nij zicii zehs durit veroorloven de Kjarncr naar huis te sturen en een scont dictatorscnap uit te oefenen. Zwakheid is geen kaxaktertrek van den premier wien door den koning de hertogshoed -op net hooid is gedrukt. Dat blijfct ui. verschillende maat- regelen, zooais b.v. bet verbod van 1 -Mei- vitring, en bij stoort zich absoluut niet aan protesten van de andere zij-de. Zijn vervOl- ging van .de ccmmunisten bewijst ook, dat hij geen duimbreed afwijkt van. waij hij aanvan- kelijk in zijn program zette. In zooverre heeft Mussolini's optreden succes gehad>, dat er thans een vrij: groote mate van rust heerscht in het voor dien door partijltwisl.Cn verscheur- de Italie. 't Is edhter de vraag of de ge- bruikte maatregelen, o.a. een repressieve pers- censuur, op den duur houdbaar zullen bl'ij- ken. De op 28 Aug. gepleegde moord1 op een Italiaansche missie, door den. Gezantenraad ingesteld l!er vaststelling van de Grielcsch^Al- baneesche grens, leidlde tot een emstig con flict tusschen Griekenliand en Italie, doordat de moord op Grieksoh grondgebied werd be- dreven naar't heette door Grieken. Mussoli ni stride een zwaar ultimatum op, dat door GriekenlLand werd afgewezen, waarop de Volkenbond de kweskie zou afwikkclen, wa-ar- tegen zich Italie weer verzette. Ten slotte deed db Gezantenraad uifcspraak: Grieken- !and mo-est moreele genoegdloening geven en 50 millioen lire schadevergoeding betalfen. Onder protest voldeed Griekenland aan deze bepalirigen, waarop Italie hot eiland Korfoe, da!1 het uit voorzorg reeds had bezet, deed1 cntruimen. Om1 te bewijzen, dat het hem, niet om-financieel voorderi voor Italie te doen was geweest, maar aleen om het reCht, schonk Mussolini van. de sChadCloocstelling het vijfde deel aan de Gri eksche vluchtelin- gen uit Klein-Azie. Een weldadighcid mer een bijsmaakje Een later nog ingesteld ondlerzoek heeft uitgemaakt. dat het waarsdhijnlijfc Allbanee- sche bandieten waren, die den moord hebben begaan. In'tusschen heeft dit inrident de verhouding usschen Italie en Griekenland niet verbe- ferd1. In beide landien hadden beto'Ogingen o"iaats tegen hot andere land en Mussciir.: fwong verschillende Grieksche journalis'ten om Italie te verlaten omdat hunue bladen hem onwelgeyallige artikelen publiceerdten. Een gebeurtenis, die in heel Italie schrik en ontze!tinig veroorzaakte en de dOernis op- wekte van ver d'aarbuiten was de uitbars ing van de Etna (1021 Jun'i), eerst wel ver1- sChrik'ke"ljk overdreven. maar die toch altiild -og een schade aamichtte van eenige milli- O'enen lires. Nog een frit van belang voor Italie dienen we te verme-lden ml. de uidbreidin-g van het kiesrechl". waarbii de vrc-uw verkiesbaar werd verktaard vcor den uemeenteraad. Een1 de- ■nocratische maatregel, dien men niet van Mussolini in de eerste plaats verwacht zou hebben. Het balkan-schiereiland was als aj tijd-weer het terrein waar -het gist e en broeide, hoeweli de verschillende tandem toch den vrede bleven bandihaven, al was de toestand wel eens critiek tusschen Griekenland en Bulgarije vanwege de Bu-lgaarsche benden, die herhaaldelijk over de Grieksche grens kwarnen en dan de grensbewoners brandschatten. Over eenzelfdte optreden bcklaagdle zich te Sofia ook de Joe- gaslavische regeering. Griekenland vcoral vraagt den kaatsten ■iijd de aandacht door het steeds I 'oenemenlde verlanigen -naar verandering in den regee- ringsvorm. Deze roep om een republiek is niet nieuw, hij, dateert al van verleden jaar na de delbacle van bet Grieksche leger in Klein-Azie in den coring tegen Turirije. Maar nu lijkt't er dan toch in alles naar, dat de republiek er zall 'komen.. Een volksstem- ming over de vraag „Koninkrijk of Repu bliek" staai! voor de deur. De jenge koning George, die zijn verlieden jaar afgetredten vader Konstantijii (deze overieed den lien Jan. 1.1. plotseling te Palermo in Italie) op- volgde, heeft op verzoek zijner regeering het land verlaten en is naar zijn schoonvader te Boekarest gegaan, om daar af te wachten wat zijn volk over hem zal beslissen. Hij leeft nog niet veel genoegen van zijn ambt beleefa, steeas is hi} geweest als eea tn era gouden kooi gevangen gezette vogel. In zijn nog kcin.e regeetperiode is het lang niet voortdurend rustig geweest in zijn land Een groote slaking, die bijzondere maatrege len inzake voedselvoorziening noo'dig maak te, bracht in Augustus het bedrijfsleven in heel Griekenland in de war en was zelfs oor zaak van bloedige gevechten in Piraeus tus^ schen stakers en mili hiren, die de orde mcesten handhaven In October kwarnen ver schillende garaizoenen in opstand tegen het gezag. Na oneind'ig veel moeilijkheden, meestal. veroorzaakt door de Turken die ter conferen- tie te Lausanne steeds weer nieuwe punten ter sprake braChi en en altijd uitvluchten von- den om1 met de behandding van het aan de orde zijnde te traineeren, is toch eindeliijik den 23sten Juli de vrede tusschen Griekenland en Turkije tot stand1 gekomen; een vredie waarbij eerstgenoemd' land' een. greet deel van de vergrooting van zijn gromdgebied, verkregen na den. grooi'fen oorlog, weer moest afstaan. De geall-ieerde mogendheden hadden zoo- veel respect gekregen voor Kemal pacha en zijn regeering te Angora, dat een zeer groot deel van de Turksche eischen werd imsewil- ligd na de bovenaangehaalde traineering. Turkife is op 23 Aug. na de ratificatie van het vredesverdrag, weer in het bezit gekomen van de n-og altijd door de geallieerden be- zette vestingwerken aan de Klein-Azia ische kust, terwijl mede Konsiandnopri en het schfereiland1 Gallipoli werden enrruirnd. Wel -hebben de Turken het dit jaar zoo on en dan met .de .geallieerden aan den1 stok ge- had (b.v. ov-er het al of nia tcelaten. van oorlogsschepen in de haven van Smyrna, over da Miosoel-kwestie, de troepen aan de Syrische grens, de buitentamdsche banken te Ivonstantinopel en vele and'ere m.eer), maar telkens a's er echt oneenigheid dreigde, ga- ven zij iets toe en dan werd de ruzie weer biigelegd, en steeds was het grootste voordeel aan don Turkschen kant. Als de geallieerden niet zoo oorlogsmoe waren geweest en niei zoovele problemen in hun. eigen land, de voi le aandacht hadden opgeeiscbt, zouden de Turken wel een toontje lager hcbbam moeten zingen. Af's loon voor zijn strijdem ten bale van zijn land, waarmee hij een algeheele her- ziening van het vredesverdrag met de geal lieerden heeft bereikt1, is Mcestafa Kemal den 30sten Oct. door de Nationa-le Vergade- ring te Angora tot presiden benoemd van de dien dag uitgeroopen Turicsche republiek, wier regeering niet meer gezetdd zal zijn in de oude Sultansstad Konstantinopel, maar in het tot nu toe nog omherbergzame en mcei- lijk bereikhare Arngora. Er zal' heel wa!1 moeite noodig zijn om van deze Aziatische ,,Stad" een aannemeliike residentie te maken. Vooral de gezanten der Westersche mogend heden zullen- de oude Turksche 'hoofdtetad niet gaame ruilen voor de nieuwe. Joegoslavie was dit jaar opmerkelijk rus- Jund U33 sum 3i;soMJ[-3m.nij sp usspv 'tyl dat zeer op den voorgrond trad het af- treden van een regeering is immers al bijna dagelijksch nieuws geworden, zoodat we dat maar onvermeld laten. Die Fiume-kwestie, indertijd' door den Italiaanschen dichter-vlie- ger-veroveraar d'Annunzio (thans zich voor- bereidend voor het kloosferleven) tot eert brandende kwestie gemaakt (men weet dat het gaat tusschen joegoslavie en Italie over het bezit der stad Fiume en het omringende land) is nog steeds niet opgelost, ondanks de vele nota's die dienaangaande werden gewis seld tusschen beide landen. De zoogenaamde „nationale eer" belet beide partijen toe te geven op gevaar van een toespitsing van het geschil. Wie het ten slotte nog zal winnen? In Bulgarije zette het jaar al slecht in: een aantal menschen werden op 5 Jan. gedood bij een munitie-ontploffing in de hoofdstad. Veel erger onheilen hadden ec'hter nog plaats aan de staatsgreep van- 9 Juni, gericht tegen het ministerie-Stamboelinski, dat volgens de ontevredenen niet genoeg deed1 om het land de gevolgen van den (aan Duitsehe zijde ge- voerden) verloren oorlog te boven te doen komen. Nu zat daar veel waars in, want Sta-mboelinski en de zijnen beschouwden het als een hunner eerste plichten om de minis ters, die aan het bewind waren. tijdens den oorlog, voor de deelname aan den krijg te straffen. Velen hunner, alsmede eenige ge- neraals werden dan ook reeds voor langen tijd in de gevangenis geworpen. Eenzelfde lot onderging nu het ministerie- Stamboelinki (deze zelve echter niet, want hij werd gedood bij een o-ntvluchtingspoging tij dens zijne overbrenging naar de eel). In de tusschen voor- en tegenstanders van Stam- boelinski geleverde gevechten vielen vele slachtoffers, maar de ontevredenen bleven overwinnaars. Dezen kwarnen intusschen hunne verplichtingen tegenover de geallieer den, voortspruitend uit het vredesverdrag, eerlijk na en het moet gezegd worden, dat zij tot heden wel hun best hefcben gedaan om hun land er weer boven op te werken. Vlaar ook de nieuwe regeering had hare belagers, -n.l. de communisten, die een corn- plot smeedden, om haar ten val te brengen. Nog voor zij daaraan een begin van uitvoe- ring konden geven, werd het ontdekt en de leider Kolarof gearresteerd (2 Juli), maar daarmee was de agitatie niet geeindigd, want in Sept. barstten onlusten uit, waarbij de communisten werden ter zijde gestaan door de a-grariers die verbolgen waren omdat men hun hunnen beschermer Stamboelinski had ontnomen. Tal van arrestaties hadden plaats en met hulp van regeeringstroepen werd de opstand gedempt, die, naar de be- richten meldden, tienduizend1 slachtoffers- had geeischt. In SPANJE is het vooral de eerste helft' des jaars weer woelig geweest door verschillende stakingen en ongeregeldheden, trouwens is dit wel iets bijzonders voor d'at land? Weer was het de Marokkaans-che kwestie, die de politick be- heerschte. Nieuwe troepenversterkingen wa ren in Marokko noodig ten gevolge van groote verliezen, en toen die nieuwe troepen zouden vertrekken, hadden te Malaga ernsti ge onlusten plaats, die de onmiddellijke aan leiding waren voor't aftreden der regeering (1 Aug.) Wij zouden dete laatste bijzonder- heid misschien niet vermelden, ware het niet dat zij een geheel nieuw regiem in Spanje had doen geboren worden. Immers de gouver- neur v. Barcelona kondigde den 12 Sept. aan dat de militaire partij het bewind in handen zou nemen en deze revolutionnaire daad had het gevolg dat in twee dagen heel Spanje zich bij deze omwenteling had aangesloten en de regeering, die niet anders dan voor weld hdd willen wijken, vrijwillig heenging, toen zij den Snellen groei der beweging zag. De koning moest wel berusten in den' nieuw geschapen toestand en deed als zijn Italiaan sche collega- tegenover Mussolini verleden jaar deed: hij benoemde den aanlegger van den opstand, Primo de Rivera, tot hoofd1 van een door dezen ingesteld directoire. De nieu we dictator is lang niet gemakkelijk. Een zij ner eerste maatregelen was het ontbinden der gemeenferaden, die hij liet vervangen door vertegenwoordigers van handel en in- dustrie, die zelf hun burgemeesters kiezen, terwijl hij. voorts een herziening van alle eenigszins belangrijke rechtszaken uit de laat ste vijf jaren gelastte, omdat hij misschien niet ten onrechte vreest, dat niet altijd door de rechters naar eer en geweten is ge- vonnisd, maar veelal partijdig. De schuldig bevonden rechters zuilen worden gestraft. Primo de Rivera- doet zijn leermeester Mus solini alle eer aan. Hij d'enkt er blijkens een uitlating bij zijn terugkomst uit Italie, waar hij met koning Alfons een bezoek bracht aan den koning van dat land en den paus, hard over om het fascistisch regiem ook in Spanje in te voerem. POLEN heeft dit jaar meer dan eens echt „Poolsche" toestanden te zien gegeven, wat het zelfde is als verwairing en opwinding. Op 10 Febr. had men den moord op den metropoliet te Warschau door een geestelijke, die zijn sladjtoffer verdacht van anti-nationalistische gezindheid. En dat geidt in Polen voor een erge misdaad. Verder hadden er op verscnil- lende tijasuppen pogroms plaats, waaraan vele israelieten ten offer vieien. Of er aanlei ding was voor zulk ongevoelig optreden te genover medebewoners' van hetzeltdte land, vroeg men zich niet af. Het was al voldoende te beweren dat de joden oorzaak waren van een of andere ramp of tegenslag, om het grauw bereid te vinden er op los te slaan. Verder was er een bijna algemeene staking in het laatst van Juli, tijdens welke een com- munistisch complot ontdekt werd, dat bedoel- de den staatsvorm van het land te wijzigen en er een sovjet van te maken. Een paar ernstige rampen hadden plaats: 24 Aug. een spoorwegramp met meer dan 50 dooden en 100 gewonden en op 13 Oct. een ontploffing in een kruitmagazijn te War schau met als gevolg 200 dooden en 50 ge wonden. Het feit dat dit onheil aan misdadig opzet is te wij ten, maakt het nog meer be- treurenswaardig. Een oorzaak voor vreugde in heel het land was de beslissing van den Gezantenraad van 14 Maart, waarbij het gebied van Wilna aan Polen werd toegewezen en waardoor aan de nationale aspiraties van de naar gebiedsuit- breiding strevende Polen werd tegemoet ge komen. (Zooals men zich herinnert, bezette de P oolsche generaal Zeligofski twee jaar geleden reeds gedurende geruimen tijd deze landstreek op eigen houtje). Hoewel Polen meende het geweer bij den voet te moeten houden, omdat Rusland nog steeds in gebreke bleef de vredesvoorwaarden in alles na te komen, durfde het toch den militairen diensttijd te verlagen met een half jaar en te brengen op anderhalf jaar. Echter het leger zal op voldoende" peil worden ge- houden, zooals de heeren militairisten het uitdrukken: er zal voor ettelijke millioenen oorlogsmateriaal worden aangeschaft, waar- voor bij Frankrijk, dat nog steeds de groote vriend was, een leening werd aangegaan. Is het misschien in verband hiermee dat Trotzki namens de Russische regeering dezer dagen verklaarde dat zijn land de bepalingen van het vredesverdrag stipt zou nakomen? Hij heeft in dit jaar ook wel eens een rede gehou- den, die een andere gezindheid liet doorsche- meren en beslist anti-Poolsch was (b.v. op 12 Mei), waarna velen zich reeds afvroegen ot het dan nooit meer vrede zou worden in Europa. LITAUEN deed in Januari van het nu afloopende jaar alsof het een grootere rol zou willen spelen dan het in het wereldgebeuren door de groote regisseurs te Parijs (Gezantenraad) was toe- bedeeld. Het bepaalde zich echter bij een in- val in het Memelgebied, dat door de Fran- schen nog altijd was bezet in afwachting van een definitieve regeling der Baltische kwesties. Op voorbeeld van Polen (dat im mers het Litausche Wilna bezette en later de- finitief kreeg toegewezen) wilde Litauen de machthebbenden voor een voldongen feit plaatsen, en, warempel, het kreeg zijn zin. Na eenige gevechten, onderhandelingen er ultimatums over en weer werd de souvereim teit over het Memelgebied aan Litauen toege kend (20 Febr.) Over OOSTENR1JK valt weinig meer te zeggen dan dat het mei groot succes werkt aan zijn herstel. De 0[ gezette tijden verschijnende rapporten vai den Volkenbonds-commissaris Zimmermai luiden geregeld gunstig en kan men betei verlangen voor een land dat zoo diep in der put was gezakt? Dat bij de jongste verkie zingen de regeeringsmeerderheid nog were iversterkt is wel een bewijs dat de meeste Oos- tenrijkers den thans gevolgden weg den bes- ten achten voor hun land. De soc.-dem., die steeds het sterkst tegen Zimmerman's politiek ageerden, moesten het loodje leggan. TSJECHOSLOWAKIJE, een der uit de oude Donau-monarchie gespro- ten onafhankelijke staten, schijnt al voor een goed deel de kinderziekten achter den rug te hebben. Het voert een krachtige handelspo- litiek naar buiten (soms wel wat heel erg krachtig, getuige de uit Nederland hiertegen ingediende protesten) en beschermt den in- landschen handel en het belang van den con sumed tevens met alle mogelijlre middefen (nu laatsteiijk nog weer door bepalingen op den suikeruitvoer). Niet geheel zonder schokken gaat nog het schip van staat (in Maart werd nog een wetsontwerp aangenomen op de bescherming der republiek en op grond cliaarvan werden in Juni talrijke deelnemers aan een communis- tisch complot gearresteerd), maar de toe- komst van dezen staat schijnt alleszins zeker. Langzaam maar zeker veroveft RUSLAND zich een plaats onder de Europeesche staten, die de een na den ander inzien dat geen enkel volk op den duur gemist kan worden in de groote wereldorganisatie. Nu met dit en dan met dat land werden handelsovereenkomsten gesloten of de reeds bestaande hernieuwd en uitgebreid en het gevolg zal zeker zijn dat het Sovjetbestuur de erkenning der andere mogendheden erlangt. Vooral als de onmis- kenbare ruwe kanten van het in Rusland ge- volgde regeerstelsel nog wat meer worden bij- gevijld dan in de laatste paar jaar onder den drang ook van het eigen volk reeds ge- schiedde. Een dezer ruwe kanten is ongetwijfeld de ook in 1923 weer tot uiting gekomen geloofs- vervolging in het voormalige tsarenrijk. Het katholicisme moest het geducht ontgelden. Nadat in 1922 de kerkschatten waren ge- confiskeerd, werden in het begin van het heenvliedende jaar verschillende vertegen woordigers van de hooge geestelijkheid onder allerlei voorwendsels (meestal onder be- schuldiging van contra-revolutionnaire ge zindheid) gevangen genomen en veroordeeld tot langdurige opsluiting en soms wel tot den dood (31 Maart werd b.v. mgr. Boedkiwitsj ter dood gebracht, het doodvonnis tegen aartsbisschop Cieplak werd na vele protesten ook uit het buitenland, o.a. van den paus, ge- wijzigd in 10 jaar gevangenisstraf). Overi- gens wees de sovjetregeering iedere buiten- landsche bemiddeling ten gunste der geeste- lijken af. De groote internationale hulpactie ten be ll oeve van de hongerlijdenden in verschillen de districten kon dit jaar beeindigid worden, zelfs was het Rusland al weer mogelijk graan uit te voeren (bet eerste graanschip sinds 8 jaar vertrok 24 Febr. uit Petrograd). BELGI'e. Een zeer uitgebreide staking onder de spoor-, post-, telegraaf- en telefoonbeambten heeft de heele Meimaand geduurd en zeer veel stagnatie in die voorname takken van verkeer veroorzaakt. De regeering paste, toen de staking een paar weken had geduurd, een eigenaardig middel toe om den treinenloop zoo goed mogelijk te verzekeren: de spoor- wegmannen en andere stakers onder de staatsbeambten werden gemobiliseerd en toen moesten zij als militairen doen wat zij als burgers weigerden. Maar toch duurde des ondanks de ontwrichting van den gewonen gang van zaken nog een tweetal weken, deels Jen gevolge van een weigering der regeering om met de ontevredenen te onderhandelen al- vorens het werk hervat zou zijn. In dien tus- schentijd verrichtten in enkele steden b.v. Brussel en Antwerpen tal van studenten e. d. brievenbestellersdiensten, maar dat dit lang niet afdoende bielp, ligt voor de '-and, want de achterstand was zoo groot (op een gege ven oogenblik lagen in Antwerpen 800.000 brieven op bestelling te wachten), dat de hulp van de ongeschoolde hulptroepen betrek- kelijk slechts weinig kon uitrichten. Een ge- voeligen slag werd den stakers toegebracht, toen op 30 Mei vijftien hoofdbestuurders van het Nationaal Syndicaat, dat de leiding der beweging had, gearresteerd werden. Na een korte opvlamming moest de staking twee da gen later worden opgeheven. Volgens de opvatting van de vrienden van ontwapening en wie zou daar tegen kun nen zijn is Belgie in'den loop dezes jaars een stap achteruit gegaan: het heeft een wet aangenomen, waarbij het leger werd uitge breid en ook heeft het den militairen dienst tijd verlengd, een en ander ondanks heftige bestrijding van de tegenstanders. Een andere belangrijke beslissing was de vervlaamsching (pedeeltelijk) der Gentsche hoogeschool, maar de Vlaamsche studenten, wien deze maatregel niet ver genoeg ging, begonnen een boycot met het gevolg, dat zich slechts zeven studenten voor die Vlaamsche afdeeling lieten inschrijven. Om deze ver vlaamsching had nog een ministercrisis plaats, toen de Kamer een voorstelDe Broqueville afwees. Veertien dagen later werd de crisis opgelost door het weer onge- wijzigd optreden van hetzelfde kabinet. In dit jaar bracht de Engelsche kroonprins een bezoek aan Belgie, om de oorlogsgraven te zien en een oorlogsmonument te onthullen in Brussel. Wenden wij- ten slotte onze blikken naar andere werelddeelen, om de belangrijkste ge- eurtenissen de revue te laten passeeren en aan wij dan allereerst als in vogelvludit na /at in AMERIKA oorviel, dan dienen wij in de eerste plaats te erinneren aan den dood van den pres. der ereenigde Staten, Harding, gedurende een /is voor zijn verkiezingscampagne. De eerste eruchten, dat hij vergiftigd zou zijn, werden /gengesproken door de latere verklaringen 'er doktoren, die een beroerte als de doods- >orzaak aangaven. Opvolger (tot het tijdstip waarop Harding lad moeten aftreden, d. i. Sept. "1924) werd loolidge, die tot dusver vice-president was. De politiek van dezen nieuwen bewindsman is al ongeveer gelijk aan die van zijn voor- ?anger, en dit is een teleurstelling voor alien die hopen dat eindelijk de Europeesche pro blemen eens worden opgelost, iets wat zonder Amerikaansche hulp nog wel een tijdje kan duren. Tot dusver hebben de Amerikanen het nog niet verder kunnen brengen dan tot het zenden van een „toehoorder" naar conferen ces die de geallieerden hebben gehouden ter bespreking van die problemen. Zulks toe- hoorders zullen er ook weer komen op de dezer dagen aan te vangen zittingen van de door de Commissie van Herstel ingestelde :ommissies inzake de schadeloosstelling. Ve len zien in dergelijke officieuze deelneming een belofte voor de toekomst. Wij hopen dat t J a V v.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 13