Alkmaarsche Gourant T 1 1923 Maandag 81 December. De Gemeenteraad. No. 306 1923 Honderd Yijf en Twlntigste Jaargang. Het afgeloopen jaar was, wat de werkzaam- heden van den rind betreft, zeker belangrijker dan de beide voorafgaande jaren. Wij wenschen voorop te stellen:, dat het, voor zoover kij konden nagaan de gemeente- naren tot groote voldoening heeft gestemd, dat Alkmaar zijn jonge, maar dnergie'.ce burgemeester door een benoeming naar elders niet heefit behoeven te verliezen. Dat men hem in Dordrecht ten zeerste be- geerde boven den man, dien de regeering om politieke redenen benoemde, daarvan getuiigde de toespraak van de wethouders aldaar bij de installatie van den benoemde. De zaak van partijbenoemingen in ons land is reeds cud en ondanks de knapste staatslie- den, in hun besten tijd, steeds betoogden daarbij wijzende op hetgeen in den regenten tijd gebeurde, toen een kind in de wieg vaak feeds werd bestemd voor betrekkingen die het later zou bekleeden, dat het met een land, dat aan partijbenoemingen doet, verkeerd moet gaan, zijn deze nog niet van de baan. Het is onze overtuiging, dat Alkmaar als zoodanig zich gelukkig mag achten, dat het tengevoige van een partijbenoeming, door de regeering, zijn burgemeester heeft kunnen be- houden. Wij weten, dat onze burgemeester het ambt van burgemeester van Dordrecht niet heeft begeerd maar gelooven toch, dat hij bij een benoeming zich verplicht zou hebben ge- aclit. die te aanvaarden. Wij zijn overtuigd, dat onze gemeente op den duur 'n man als Mr. Wendelaar niet zal behouden, maar h'open toch ten zeerste, dat hij in de naaste toekomst, zijn kradhten nog aan de bevordering van den bioei van Alkmaar zal kunnen blijven geven. Er zijn nog verschlillende zaken, die op een oplcssing wachten en het kom-t ons voor, dat het voor hem toch ©en zekere bekooring moet hebben. deze zakeit onder zijn bestuur te ver- wezeniijken. Wij e'en ken hierbij- aan de stichting van de voor Alkmaar zoo noodige schouwburg en concertzaal. Wij voorspelden reed® het vorig jaar, dat dit vraagstuk in 1*923 wel .niet tot oplossing zal komen en zeker behoeft men geen vooruit- ziend-e blik te bezitten, om voor 1924 hetzelf- de neer te schrijven. Toch zal eenmaal deze zaak tot een oplos- sinf most-en worden gebrcaht. Wij juichten bet toe, dat de Raad de for- meele bezwaren die B. en W. hadden tegen het verbouwen van de tooneelzaal van den beer Moov, heeft op zijde gezet, omdat wij in het handh 'ven van die formeele bezwaren, niets anders konden zien, dan het bemoeilijken van het particulier initiatief in onze dagen. Toch staat voor ons vast, dat de bouw van de too neelzaal van den heer Mooy niet zal brengen, wat Alkmaar op dit gebied 'be-hoeft. Wij h-o-o- pen dan oak, dat Alcmaria, in wier handen bet sehouwburgvraagstuk is gelegd, nog eens de voldoening zal smaken met plannen naar voren te komen, die verwezenlijkt worden. Voorts is er dan de kwestie van het stichten van een centraal ziekenhuis voor Alkmaar en omgeving, waarvoor de raad een commissie van onderzoek naar de mogelijkheid benoemde. Een zaak die, zal ze ooit kunnen worden verwezenlijkt, zeker d'e leiding zal be hoeven van een inriemen-de persoonlijkheid en -van iemand, die 'hoewel zelf partijman, toch de gave bezit om in zaken waar de samenwerking van alien noodig is, zich boven de partijen te stellen, O.i. heeft de burgemeester reeds be- wezen, dat hij de persoon is, die aan deze eischen voldoet. Door zijn nieuwe samenstelling mag een meer vruchtdragende arbeid van het College van B. en W. verwacht worden. Hierop wijst reeds de 25 October j.l. geno- rnen beslissing inzake de loonen voor de weric- verschaffing, die op 48 cent per uur werden gesteld1 en dit ondanks in den aanvang van bet jaar de burgemeester een raadsbesluit schorschte, waarbij dit loon op 40 cent werd gesteld, met het gevolg, dat de Raad het be- sluit weer introk, en het loon op* 35 cent be- paal-de, omdat de Minister bad gedreigd, de subsidie in te trekken. Dat in dezen nog geen va.ste lijn is verkregen, bewijst wel de ver- deeldheid van het College, die in de vergade- ring van 20 Dec. naar voren kwam. Toch mag verwacht worden, dat de Alkmaarsche Raad niet steeds meer zooals in vorige jaren ons lanoe discussies over werkloozen-loonen, enz.. zal brengen. Ook ten opzicbte van den volks- wcningbouw is er in het College wel iets ver- an-derd. In dit opzicht kan er zelfs van een prindpieelen ommekeer gesproken worden Hiervan getuigt het besluit om Volkshuisves- ting en Rochdale met geld van de gemeente in de gelegenheid te stellen 79 en 88 woningen te doen bouwen. In zijn vorige samenstelling gaf het College meer blijk dat het, evenals de re geering, den tijd gekomen achtte, dat de wo- ningbouw aan het particulier initiatief diende te worden overgelaten en zeker zou de Raad bij volharding van dit standpunt o.ns in 1924 uitvoerige discussies daarover hebben pebracht. Gezien de groote woningbehoefte. en de door de aanbesteding gebleken daling van de bouwprijzen, gelooven wij niet, dat de ze verandering van inzidht voor de gemeente nadeelige gevolgen zal hebben, al zijn wij wel van meening, dat particulieren met eenzelfde medewenking van de gemeente voor het geld heel wat meer tot stand konden brengen. In ieder peval was het afgeloopen jaar voor den -Raad in dit opzicht een jaar van vruchtdra- aenden.arbeid. Ook op onderwijsgebied is er in bet College wel iets veranderd. Wij noemen sbrhts bet teru.gkomen op de voorgenomen splitsing van de sdhool van den heer Zwarte- veen en het weder benoemen van de leeraren aan de Mandeisseholen. Jufs-tdeer de tegen- woordige samenstelling van het College van B. en W. kan er in het komende jaar van den Raad verwacht worden, dat er in de eerste plaats hard gewerkt zal worden. Het is mo- gelijk, dat de beer Westerhof zich door den wil van het Partiibestuur toch genoodzaakt zal zien, als wethouder af te treden om weer op den zetel van de cppositie plaats te nemen, maar in dat geval zal het hem niet mogelijk zijn, met hetzelfde succes als voorheen zijn oppcsitie te voeren, aangezien dan zijn te- genstanders. hem met recht voor de voeten kunnen werpen, dat hij beter gedaan zou hebben, als wethouder aan te blijven. Vast staat in ieder geval, dat de oppositie van den heer Westerhof, wanneer bij in uiterste instan ce genoopt wordt, als wethouder te bedanken, als raadslid zeer verzwakt zal zijn. Blijft hij deel uitmaken van het College, en hierop is, gezien den onverzettelijken wil in dezen van zijn gewest, zeer veel kans, dan zullen de dis cussies in den Raad ontegenzeggelijk aan waarde winnen. Verwacht mag dan worden, dat vertoogen als over de zaak Doornik, het niet toelaten van mej. Carels als raadslid, en die over den bruggenbouw over de Hoever- vaart, zaken, waarbij de heer Westerhof zich te veel op terrein begaf, waarop hij niet thuis is, zullen uitblijven. Dat de Raad er in zijn sammenstelling, wanneer de kiezers de leden inderdaad moes- ten kiezen heel anders zou uitzien, dan thans door het stelsel van evenredige vertegenwoor- diging mogelijk is geworden, zal wel niemand ontkennen. Wij hebben reeds in vorige overzichten aan- gegeven, waarom wij dit stelsel anti-democra- tisch vinden en allerminst -geschikt voor het samenstellen van gemeenteraden en wij vol- staan dan ook ditmaal met te constateeren, dat de overtuiging van het verkeerde hiervan steeds in breedere lagen van de bevolking dc-ordringt. Voorloopig zal bierin ecbter nog wel geen verandering komen, aangezien die wettelijk tot stand gebracht moeten worden door hen, die er belang bij hebben, dat het zoo geregela blijft en bovendien twee sterke partijen in den lande de S. D. A. P. en de R. K. Staatspar- tij, die het vaakst met bemocratie schermen, maar het liefst de zaken door een handvol kopstukken regelen, aan dit stelsel de voor- keur blijven geven. Het aantal zetels in den Raad bleef voor de verschillende partijen nagenoeg onveranderd. Alleen de Ohrist-Hist. wonnen een zetel, die de S. D. A. P. moest afstaan. Mr. W. C. Bosman en den beer Van den Bosch, ontegenzeggelijk persoonlijkheden, ver- lieten den Raad vrijwillig, terwijl de heer Clceck in hetgeen zich over de verdeeling en het bezetten der wethouders zetels afspeelde, aanleiding vond, ook als raadslid te bedan ken. Dat de heer Cloedc als wethouder in het College weindg kon bereiken, was voor een groot deel ook het gevolg van het feit, dat hij in den Raad zoo goed! als niemand achter zich had. In deze tijden wordt op politick ge bied nu eenmaal in de eerste plaats gerekend met de legioenen. Dat de heer Cloeok voor al- les vasthield aan een wethouderszetel, is ech- ter wel zijn grootste fout geweest. Door het heengaan van den heer H. E. Bos man verloor de R. K. Volksbond een lid, dat de noodige handigheid bezat om in den Raad voor die door hem voorgestane arbeidersbelan- gen op te komen en voor die belangen zijn fractie te beinvloeden. Zijn opvolger, de heer Klaver, leverde reeds bet bewijs, wij herinne- ren aan de dfscussie over de stichting van een melkcentrale, dat hij op gezaghebbende wijze het woord kan voeren, maar hij is zeker niet de man, die den heer H. E. Bosman, als het arbeidesbelangen 'betreft, kan vervangen. De heer Van Slingerlandt oordeelde het blijkbaar nog beter, in deze zaken het woord door mr, Kusters te laten voeren, hoewel men van een gesalarieerden propagandist van den Volksbond iets anders bad mogen verwachten. Van Mr. Kusters mag verwacbt worden, dat hij geen gelegenheid zal laten passeeren om den heer Westerhof voor consequenties te plaatsen en zoo mogelijk oppositie te voeren. Hij was hierbij reeds de aanleiding tot ver schillende vroolijke momenten. Ter voorko- ming van flaters zal hij echter goed doen, niet te hard van stal te loopen. Hij kon d'e onder- vinding reeds opdoen, dat de heer Westerhof zich zelfs niet door een bespraakt Meester in de Rechten zonder meer in het nauw laat drij- ven. De heer Sietsma doet verstandig, met niet te zeer in ambtenaarsformalisme te vervallen. Bij die behandeling van de gaslevering aan de gemeente Bergen was hij' hard op weg, daarddor te bederven, wat na lang onderhan- delen door goed koopmanschap tot stand was gebracht. Hij bedenke, dat het Oud-Hollandsche spreekwoord: „De scha gaat voor de baat uit" ook voor zaken geldt, die de gemeente tot stand heeft te brengen. Ontegenzeggelijk zal het ook voor Alkmaar van bet grootste nut zijn, wanneer bet voor zijn bedrijven met de omliggende gemeenten tot samenwerking weet te komen. Het verloop van bet aantal leerlingen aan de beide Handelsscholen kan hem doen zien, dat met het treffen van regelingen met de bui- tengemeenten ook Alkmaar meer gebaat is bij het betrachten van eenige soepelheid dan bij het vasthouden aan wat formeel onaantast- baar is. Dat de Raad in het afgeloopen' jaar tot een belastingverlasring van 25 pet. besloot, zal door de belastingbetalers wel het gewich- j tigste besluit zijn geoordeeld. Dat de heer Westerhof zelfs nog veel la- I ger wilde gaan, is iets, waaraan de voor d'e deur staande verkiezingen wel niet vreemd zullen zijn geweest, aangezien de groote voor- deelen van die verlaging in d'e eerste plaats aan de groote belastingbetalers ten goeae zijn gekemen. 'n Arbeider die pl.m. 60 belasting had te betalen, zag zich door .het raadsbesluit j een 15 'bespaard, terwijl een belastingbetaler die pl.m. 2000 moest opbrengen, d'oor het besluit 500 minder behoefde te betalen. Van den heer Westerhof had men mogen verwacb- ten. dat hij als Soc.Dem. in de eerste plaats de sod ale maatresfelen die met de op te bren- ?en belastinggelden tot stand kunnen worden 1 gebracht, op den vcorgrond zou hebben ge- i steld. j Intusscben leverde hij hier het bewij^ dat j ook hij als Soe.-Dem. niet blind1 kan zijn voor oractische politiek. Nu Ged. Staten de navor- deringsbelasting voor 1919, die ongeveer /•TO.000 la de fiwrneeattkM braetit, eageldig hebben verklaard, is het voor de financiea maar gelukkig, dat de meeste van de aange- slagenen in de navorderingsbelasting maar van het reclameercn hebben afgezien, waar- door de gemeente van de reeds geinde 50.000 nog geen 10.000 zal hebben terug te betalen. Het zou anders nog wel eens noo dig kunnen blijken, dat weer tot belasting- verhooging zal moeten worden overgegaan. De verkiezingen zijn weliswaar aditer den rug maar vooral thans zijn de belastmgbetaleis allesbehalve op verhooging gesteld. Moge 1924 dan ook in dit opzicht niet al te groote teleurstellingen brengen! K. 11 Jam De Raad necrnt een voorstd der R.K. aan om het loca in werkverscli ailing te bepalen op 40 cent per uur pllus 20 pot ver- ho-oging'bij taakwerk. De S. D. A. P.'ei's hadcen 48 cent vocrgesteld. De burgemeester ontried aanneming voor de stemming. Toen het soc. vooorstel was verworpen met alleen de stemmcm der S. D. A. P vo6r en daarop het audere voorstel aangenomeni met als voot- temmers de S. D. A P. en de heer en Hi. E. Bosman, v. d. Bosch, Keij'sper en van Veen, zeide de burgemeester, dat nu een crnstigen toiestand was geschapoa en B-. en W. zicii emstig zouden beraden wat hum te doen stond. (Het rijk en de provincie stellen als maxi- mumloon bij werkverschaffing voor Alkmaar 35 cent en weigeren subsi'die als meer gegeven wordt Tot gemeente-secretaris beuoemd! die -heer A. Koelma, referendari's ter gemeente-secreta- rie te Haarlem. 12 Jan. De Burgemeester schonst het raadsbesluit inzake locnien biji werkverschaf fing. De Miniister ioformcert nadeie gege- vais, omdat bij het besluit wit vernietigen 25 Jan. De S. D. A. P. keurt sterk al het toepassen van art. 70 bij het raadsbesluit in zake loonsregel'ing bij werkverscliaffinig, Na zeer uitvoerige besprekingen wordt arn- geniomen om voor kenndsgeving aan te nemen het verzoek van deni heer R. vani Doornik te Enikbuizen, om 7000 vergocding voor schar de, door hem geleden bij de unvoering van rioolceringswerken te Allonaar. De leeftijdsgrens voor ambtenaren wordt op 65 jaar gesteld 1 Febr. Onder protest der soc.-dem. tot h'Ocf.d der 8e gemeenteschool benoemd de heir J. G- van Burken te Alblasserdam. Twee soc.-dem. verldeten tijdtns de stemming de zaal, de anderen weigerden te stommen. Aangenomen werd het voorstel van B. cn W. tot stichting van- een muziekpark. Vervoi- gens werd de begrootiing behandeld. Daarbij werd beslioten een commissie van raadsleden en anderen in het leven te roepen ter onder zoek van d'e mogellijkhei'd van stichting van een nieuw centraal ziekenhuis; de 48-urige werkweek voor het gemeente-personeel werd. ingevoerd, de vatantietoeslag werd afhankelijk gesteld' van de hierdoor te feiitea bczmni- giig. De begrooting werd vasbgestdd op 3 604.705,96 3d in ontvangsten en ui'tgaven en 54.901,01 aan onvoorziene uAgavcni. 28 Febr. Installatie nieuwe gemeente- secretaris, d'cn heer A. Koelma. De burge meester en de heer v. d1. Bosch spreben harte- lij'ke woorden tot den sclieidendeu secretaris, d'en heer C. D. Donath. 's Avc.rds afschtei'd' ten stridbuize, waarbij: tal van oud'-raadsledlen en vele autoriteiten. 21 Maart. Heftige debatten en rum'oer in den Raad naar aanleiding van een motie- Govers en een miotic der R K., om B. en W. te verzoeken een onderzoek in te stellen naar gezinsverpleging -der weezen, zulks in ver- band met het voorstel van B.' en W. om over te gaan. tot den bouw van een nieuw wees- hute De Raad herriep zijn besluit van 11 Jan. inzake loon bij werkverschaffing, nad'ait de minister had gedreigd de subsidie te zullen. inhouden. 28 Maart. Concessie aan de paardentram verleend. Motie aangenomen met 109 stemmen om B. en W. een onderzoek te doen instellen naar gez'tiisverplegibg der weezen. Tegen de hteeren mr. Bosman, J. Ringers en de Boer, alsmede de soc-dem. fractie. Besloten werd1 tot vemieuwing van de Texelsche brug. 2 Mei. De Raad houdt aan een voorstel van B en W. tot belastingverllaging met 6 petom te onderzoeken de juilstheid van de meening des heeren Westerhof, dat 'de verla ging 20 pet. kan zijn. 16 Mei. Bij de gebouden Raa'dsverkiezing werd'en gekozen: Van de kathieken de heeren: H. E. Bos nian, C. W. Keijsper, lH'. A. J. M. Kusters, O van Slinigierland, A. J. M. Leesberg en F. Bak. Van de anti-revelutiionnairen de heer: D Sl'uis. Van de vrijizinnig-demacraten de heer: Jb. Cloeck en mej. Nt Carels. Van de chrisM'ijk-hi'storischen de heeren.: J Ringers en J. Vogelaar. Van de sociaal-democraten de heeren: J, Westerhof, G. Veen, H. van. Drunen, D Plevier en mevr. J. Westerhof-Koopal. Van den Vrijheidsbond de heerenA. F. Thomsen, D. Govers Jz. en P. A. Offers. In totaal werden thans uitgebracht 11459 geldige stemmen Hiervan verkregen de anfrrevolutorma'- ren 516 stemmen: De S D. A. P. verkreeg 3231 stemmen. De R. Kath. verkregen 3733 stemmen. De Vrijzinnig-democraten verkre- stommenp. De vrijzinnig-democraten verkre gen in totaal 1028 stemmen'. De christeltijk- his''irischen verkregen 1231 stemmen. 7 Tuni. De burgem-eester huldigt de natgie- d achten is van wijlen den heer Bruinvis. die dr 'fremeente eeni bel'angrijlk legaat schcnk. Tot marktontvanger der boter- en eieren- markt en tot opzichter, der kaasdfalgers be noemd de heer H. E. Bosman, tot zijn assis- tent C. Mus; tot marktontvanger der green- ten-. kippen- en kleirte kaasmarkt ,G. J. Em- m^ng <>n tot diens assistenlt J. JooS'ten. de dkrde maa-1 word't besloten tot ver- verbreeding van die Krebbesteeg. De aanleg van een mieuwen verbinditigsweg van Lan'ge- cfrr>-+ naar Nieuwesl'oot wordt niet moer ver- lan ?d s BesToten word't met 117 stemmen oom de belaw'i'ng te verfegen me't 25 pet. B, en: W. Vd!den vocrgesteld 20 pet. Een voorstd d.er D. A. P om met 34 pet. te vertriincfereo werd met 12o siermnen, verworpen. De heer W. Mooiji, wien toestemming tot het bouwen van een tooneelzaal was gewei* gerd op grend. von de bouvwerordenaiig en wcgens brandgevaar, dat B. en W. meuiden dat aanwezig was, kwam van dit beslui.lt in beroep bij den Raad Het besluit werd door den vcorzittcr' tn mr. Leesberg verdledigo, door verschhlende raadSA-dui aigekeurd, met het gevolg, dat met 3 stemmen1 (de wethou ders) tegen, het bouwen werd tccgestaan. b Junii. Op advies van de comm. tot on derzoek van de geloofsbrieven worden ai'le onlangs gekozen raadsledien toegelaxn, be- halve mej. Carels, wegens hare wexkzaam- heid aan de huishoudschcol. Deze wordt be- schouwd als een functie bij het opentoaar on- derwijs. Aangenomen wordt met 126 stemmen een motile van B. en W. om niet over te gaan tot opridffimg van een gemeentelijfce melkcen trale. In de plaalts van den pas afgetreden heer H. E. Bosman meemt als raadslid zitting de heer H. Klaver. 25 Juli. Aangenomen wordt een1 vaorstei' om 5000 subsidie te verleenen aan de com missie voor de feesten ter gicitegcnheid van het regeeringsjubile. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Mr. Bosman en da Boer. Voor herstel van de Groote Kerk wordt 15 pet. der kosten toegestaan tot een maximum van 69.000. Besloten wordt de koninigih te vragen om bevordering van de totstandkoming van een1 wet tot onteigening van de voor de verbree- ding van de Krebbesteeg: bemoodLgde percee- lfen. Tot gemeentelijk commissaris van dfe -tram wordt benoemd de heer-L. van der Vegt. 28 Jull. Ged. Staten vernieti'gen het Raadsbesluit, waarbij mej, N. Carels niet als raadslid was toegelaten. 23 Aug. Aangenomen wordt een worsted van den. heer de Boer tot wijziging van- het reglement voor het Burgerfijk Armbestuur. De sohoolgelden voor het handdsonderwij9 worden verlaagd. Afscheid vertrekkende raadsleden1. Aan mevr. Jorritsma worden bloemen overhan- d'igd. 4 Sept. Benoemd tot wethouders de hee ren A. F. Thomsen, mr. Leesberg, J. Wester hof en J. Ringers. De heer Cloeck ncernt onts- slag als lid van den Raad. 11 Oct. Besloten wordt tot het d'oen geven van gemeentewege van vervolgondierwije. De heer Veen interpelleert B. en W. wie de versiering en verlichting van het stadlhuis op 8 October moet 'betaten en verwijlt het Colle ge overtredrng van de gen^eentewet daarbij, Besloten wordt tot het maken van een nieuwe brug over de Zandersloot aan den Kennemersimgel, 'het vemieuwen van' die landL hoofden der Sandersbrug, tot vemieuwing van de brug over de Hoevervaart in den Ken- ncmersingkl en tot afzetten van het voetbal- terrein Alcmaria Victrix. 25 Oct. Aan de Vereeniging voor V'olks- huisvesting „Alkmaar" en die Arbeiderswo- ningbouwvereeniging „Roch-dlale" worden vcorschotten verleaid voor den1 bouw van resp, 79 en 88 woningen. Uitvoerig debat over werkverschaffing aan werkloozen en het loon daarbij-. Voorloopig wordt 48 cent vastgesteld. De uitgetro-kken georganiseerde g-ehuwden en 'kostwinn-ers zu'llen voorgaan. Coedgevondcn wordt de arbeid'sbeurs al- hi-er aan ie wijzen als districtsarbadsbeurs vr or een in te stellen district Alkmaar. 29 Nov. De Raad besluit tot verplaatsing van den Aceijnstoren en daarvoor een crediet boic- te staan van 14000. De overeenkomst om gas te 1'everen aan de gemeente Bergen wordt gcedgekeurd. 20 Dec. De raad besluit tot invoering van ht georganiseerd over leg en neemt een motie aan van Mr. Kusters c.s. om de loonen in werkverschaffing op ten hoogste 40 tot 48 ct. per uur te stellen. Een voorstel Mr. Kusters c.s. om de geno- men maatregelen tot verbreeding van de Krebbensteeg uit te stellen, werd eveneens aangenomen. Personalia. 2 Jan. De heer Jac. Groat, meesterknecht -ter drukkerij Kluitman, 25 jaar daar in dknsc. 24 Jan. De- heer D. Kessdaar 25 jaar in: dienst van de H-oll. Sp-oor. 27 Jan. Mej. Groor-Fekken 30 jaar werk- zaam bij de firma M. Meijer en- Zoom Ds. Guldenann 35 jaar predikant-gods- dienstleeraar acn d-e strafgevangaus. 3 Febr. Benoemd tot commissaris van po litic de heer C Chr. Walraven te Sneek. 15 Maart trad de benoemde in functie. 9 Febr. 50-jarig huwelijk echtpaar De Munk aan het Verdronkenoord. 12 Febr. De heer J. C. van Dijk, commies bij de Spoorwegai, 25 jaar in- dieast der H. IJ. S. M. 19 Febr. De heer W. de Vri'es vijftig jaar lid van het Stedelij'k Muziekeo-rps. 21 Febr. De heer W- F. J arisen op ver zoek eervoi ontslagen als di'recteur van- het telegraafkantoor. 4 JVlaart. De heer P. J. Westerop- 40' jaar werkzaam bij de N.V. Bouwstoffen voorheen P. MesseLaar, 5 Maart. De heer G. Wililekes 25 jaar alls kleemiaker bij- de firma- van Gijzen. De heer w. van der Snel 40 jaar werlc- zaam bij de NV. Boek- en Handelsdrukkerij vo-o-rh. Hermsi Goster en Zoon. 16 Maat. De heer J. van MaarlWeld, as sisted ten p'osticantore, 40 jaar in dienst bij 'e po-sterijen'. 21 Maart. De heer W. de Vri'es 25 jaar werkzaam bij; de firma Huiberts en Zonen 26 Maart Mej. Lobach 40 jaar baker. 28 Maart. Overleden de heer J. Kuilman, ou-d'-hoofd der school te Schermerhom. 1 April. De heer H. M. van Helvoort, di- recteur van het Huis van Bewaring, 25 jaar in rijksdienst. De heer P. Klilnkert, directeur der strafge- vangenis, 35 jaar in rijksdienst 19 April. In een vergadetrin-g van de afd. van het Rc-odte Krais wordt den- voorzitter, dr. S-chrdfler overhandigd- het hem dooir het hoofdbestuur verleende krui's van verdifenste 21 April. Afscheid! hoof da-gent van -politic Grondsma 26 April. De heer C. A. Witte 25 jaar aan de N-V. v-h. Herms. Coster en Zoon verben- den. 30 April. Afscheid van den heer J. van Reijendam als directeur der ambachtsschbol. Idfem van den heer C. H. Ruijgrok als chcf- commies vrachtgoederenkantoor Ned. Spoor- wegen. Idem van den machinst der Spoorwegen, den heer J. F. Hagmeister. 7 Mei. Te Hfeemstede overleden de heer J. J. C. de la SablomAre van Eelde, 1 Mei li. afgetreden als directeur van het postkantoor, 15 Mei. Overleden dte heer L. H. J. Ek- kart, accountant, commandant van de burger- wacht. 26 Mei. De heer Jan van Heerdlen 25 jaar in dienst bij dte firma Ringers'. Afscheidsfeestje van den heer R. Oostea- veld als opzichter over de kaasdra-gers. 28 Mei. De heer Jb. Hoek 25- jaar werk zaam in d'e bakkerij der Coop. Vereeniging „Ons Bel'ang". 14 Jun-i. De heer P. Joon 25 jaar in dienst van den heer S. Fraijman'. 28 Juli. De heer C. C. Bouman, concier ge school Snaarmanslaan, 25 jaar in ge- m-eentedienst. 1 Aug. De beer J. A. Zwarteveen, 25 jaar in dienst van het onderwijs te Alkmaar. 10 Sept. De heer Seelen, chef der firma Vroom en Dreesmann, 25 jaar aan die zaak verbonden. De heer G. A. de Vries 40 jaar bij den kaashandel Van den heer Kool; de heer Julsing 5-0 jaar bij -de rijtuig- en carosserie- fabriek Jac. Met. Overleden de heer E. G. B. Blommendaal, rector van het gymnasium. 20 Sept. De heer Jn. Kraakman 25 jaar in dienst bij den heer Jac. de Winter (firma Schipper). 22 Sept. De heer Lodewijks, opzichter- machinist, 25 jaar in- dienst der Ned. Spoor wegen. 1 Oct. De heer P. Eiland, .25 jaar. in dienst van de tram. 1 Oct. De heer M. J. Huijberts, meester knecht aan -de Alkm. IJzer- en Metaalgieterij, 25 jaar aan die fabriek werkzaam. 10 Oct. De heer D. Koot, fraiser aan de Alkm. ijzer- en metaalgieterij, 25 jaar al daar werkzaam. 3 Oct. De heer P. Nagel 40 jaar in dienst van de apotheek Wanna- aan het Ritsevoort. 5 Oct. De heer R. M. Oden, commies bij de Ned. Spoorwegen-, 25 jaar in -dienst dier Maatschappij. 12 Oct. De heer A. van Ham, commies Ned. Spoorwegen, 25 jaar bij -dien dienst. 14 Oct. De heer J. Heertjes 25 jaar in dienst der Gemeentereiniging. 20 Oct. De heer H. Lind, commies bu reau stationschef, 25 jaar geleden in -dienst der spoorwegen gekomen. 22 Oct. De hter B. Ha-rteveld, 50 jaar in dienst van de N. V. „Woningmaatsehappij Alkmaar". 24 Oct. De heer C. Koning, 25 jaar in dienst bij -de Gemeentereiniging. 2 Nov. De heereni P. J. C. van Toornen- burgh en C. G. Steen 25 jaar notaris te A. Ilcins3r 13 Nov. De heer M. A. v. d Rijst, 35 jaar in- dienst van de 2e N.-H. Tramweg- maatschappij. Varia. 1 Jan. Bloemendag van de Vereeniging tot Gezondheid in de grafische vakken. Op- brengst 268.36. 7 Febr. Uit de rekening van de tentaon- stelling in Sept 1921 blijkt; dat de gemeente behalve de garantie van 5000 nog te beta len heeft als de helft van het verlies 6904.30 lA, verminderd met de belasting en huur van het terrein, waarna de gemeente in totaal moet betalen 7670.13. 25 Febr. De R. K. muziekvereeniging St. Caecilia heeft een drietal collecten gehouden op Zondagen ten bate van de algemeerie ar- men. Totale opbrengst 328.47. 21 Maart. Eerste kievitsei gevonden te Eg- mond aan den Hoef door Adriaan Meine, van 't Woud. 27 Maart, De eerste spinazie van den kou- den grond op de veiling aangevoerd door den heer J. Schoenmakers. 29 Maart. De ooievaar terug. 10 April. De zaak der firma Koster en van Batenburg aan de Zaadmarkt bestaat 75 jaar. 20 April. De collecte voor het „Tehuis voor alleenstaande blinden" te Wolfhezen brengt 127.70 op. 21 April. De collecte Emmabloem brengt 424.27y*. 27 April. Comite gevormd voor de feesten bij het regeeringsjubile der Koningin. Voorz. de burgemeester. Een 10-tal sub-comite's op- gericht. 6 Mei. Officieele opening Muziektuin. Veel publiek. Ook's avonds zeer veel men- schen bij het concert, dat aangebodlen werd door eenige muziek- en zangvereenigingen hier ter stede. 31 Mei. Een door 17 leden bijeengeroepen vergadering van de V. V. V. besluit de mo- torraces en het concours-hippique te laten doorgaan in tegenstelling met een besluit van het bestuur tot aflasten in verband met door de Kennemer Sportclub geopperde be zwaren. 9 Juni. Etalagewedstrijd door de markt- kooplieden. 16 en 17 Juni. Jaarvergadering Ned. Ver. van Staatsburgeressen in ae Unie. 22 Juni. Eerste snijboonen op de veiling aangevoerd. 24 Juni. Huldiging wegens ver trek van broeder Theodorus als directeur van het R. K. Muziekko-rps. 27 Juni. Jaarvero-adering Vereeniging van Houthandelaren in Nederland. 30 Juni. Huldiging ds. Vinke, die den volgenden dag in de Groote kerk zijn - af scheid preekte. Opbrengst speldjesdag Witte Kruis 593.5814. 9 en 10 Juli. Jaarvergadering van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Pharmacie. 6 Juli. Het gemeentebestuur koopt de villa van mevr. wed. van Spall aan de Kenne- mersingel. om te dienen als weeshuis. 14 Juli. Officieele inwijding tractortram. 15 Juli. Internationale kaatswedstrijd HollandBelgie. op het Sportpark (de eerste dergelijke wedstrijd in Alkmaar). Winnaars de Friezen. 13 Juli. De eerste augurken, perziken en tomaten op de veiling aangevoerd. 21 Juli. De speldjesdag van Herwonnen Levenskracht brengt 473.70 op. 4 Aug. De eerste appelen op de veiling aangevoerd.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 9