Kippen en Eonijnen. Geestelljke en Hchamdljfoe fcracht! volgen na- tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmlddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, vepschaft no-rmale werking der imgewanden, en helpt die lever om ge- zond, voedend bloed te vormen. Alle ledeni der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flaccn van vijftig versuikerde pillen 0.65in apotheken en drogistza-ken. van bet onderliggende gebouw is als stal in gebxuik) werden naar de buitemmaniege ge voerd en daar vastgezet. Dit gebeurde in vol- maakte orde. Omitrent de oorzaak van den brand herin- neren wij aan Ihet telegram in ons vorig num- mer, waarin sprake was van het aresteeren van een hospitaal-soldaat als verdacht van brandstichting. INBRAAK IN EEN GOEDERENLOO-DS- In de goederenlOods van het station Kapeile is ingebrokeh. Eonige pakketteu met contocde- goetiLren en sigaren warden vermis L DE MOORD TE GESTEL. Maandagmioidag, verielt de leig;., werd1 de gearresteerdie echtgen-oot W. Coppens, ver dacht van nioord op zijn vrouw, te Gesiel uaar dten Bosch overgebracht, om- voorgeleid te worden voor den officier van justitie ai- daar. zaterdag arriveerde te Eindhoven, de justi- tie uit Den Bosch. Het parket was samaiige- stelid uit de hceren mr. Venneulen,substi- tuut-officier van justitie, mr. L. Sassen, rech tercommissaris, mr. Leesberg, griifier, dr Meetrcup, medisch deskundige On als scheikun- dige den politiie-expert den heer Hesseling uit Arnhem, directeur van den Warenkeurings- dienst aldaar. De justitie begaf zich, vergezitfld1 van dfen commissaris van politic, naar de woning aan de Laagstraat, waar het drama zich heeft af- gespceld, en nam alles nauwkeurig in oogen- schouw. Door den scheikundigeexpert wer- d'en foto's genomen van het lijk en van de necle situatite om en bij het l'ijk en- van de bioedvlekken. Verschillendte ariikelen, die mo- gelijk in het spel geweest zijn, werdlen iin be- slag genomen, als de dilcke plank, de haarlok- ken, die hier en d'aarop de vlioer yeispreid la- gen en aan de kachel en de kast vastzaten. Tijlens hlet ond-erzoek beyond zich een groote m-ensiigte om en bij de wening en keken vele nieuwsgkrigen naar binnew, zood'at de politie voor een afzietting van bet publiiek moest zorgen. Het lijk werd1 per politiebrancard1 naar het z-tekenhuis overgebracht, waar die inspeotile plants had. Dr. Kramer, die zooals gemeld, den dood1 had geconstateerd, verleende assis- tentie.' InmiddtelS werd de geanesteerde echtgenooit W. Coppens aan een, langdturig vcrhoor on- derworpen. Tal van ptersortcn uit die buurt zijn wedter- om gdioord, om iniiChtingen tie vestrekken. Coppens heeft ook ten oversta-au van de justi tie ontkend schuidig te zijn aan dit misd'rijf. Eerst omstreeks zeven uur Zaterd'agavond vertrok de justitie weer naar Den Bosch.. Hot schijnt, dat voorbij'gamgers' Donlder- dagavond last, dus den avond v66r het dra ma, zwaar gestommel in 'ret huis hebben ge- hoord Men hoorde slaan, maar waartlelgen on wa-nrmee ken men niet waamemen. Het lijkt niet on waarschijin l'ijk, dat die vrouw's avondte laat, toon Coppens dincnlken thuis kwam-, een zwdren slag tegen het voor- ho-ofd heeft gekiogen, vermoedielijk met de dikke plank. Hoogstwaarschijnlijik heeft men de -vrouw dadeliik bewusfeloos gieslagen, zoo- dat de buren ook niet anders gehoord hebben dan eenige slagen-. Is d'at juilst. dan is zij '^rmoedeliik op den vl'oer gevaTlen en terwliji Coppens zijn roes uitsliep, doodgebloed. M aandagmorgen negen uur had; in die Pa- rochie'kerk te Gestel1 de begrafenis plaats van het slachtoffer. NIEUWJAARSRECEPTIE TEN HOVE. De Koningin heeft Dlnsdagmiddag 1 uur ter Nieuwjaarsrecep'tile ontvangen de te 's-Gravenhajge won'endle hoogere regearings-, provinciate eh st-edtel'ijke autoriteaten. O'p deze audlientie verschcnen d'e miinisiters, hoofden van dleparitementien van aljgiejneen be- sluur, de vice-president van den Raadi van State, de commissaris der Koningin in Zujd- HolTarid, de president van de Algemeene Re- kenkamer, de directeur van het kabinet der Konlingin en de burgemeester van Den Haag. Da a ma sMdle de KoningiW de leden van haar hofhoudinig en die van de hofhoudiing der Koningin-Moeder in de gelegenheid, huo, gelulkwenschen aan fc'bieden. GRENSCONTRoLE. Het tijdelijk jpersoneel aan de doorlaatpos- ten van de Necferlandsche grensstations, het- welk tegemt 1 Januairi ontslag was aange- zegd, kan voorloopig in functie 'blijven. A1 het andere tijdelijke personeel bij het Departement van Financien is met gemelden datum ontslagen. DE ZUIDERZEEVISSCHERS EN DE DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE In een te Amsterdam gehoudfen vergade- ring van afgevaardigden uit alle Zuiderzee- visschersplaatsen, onder leiding van' dien heer Deromer uit Volendam, is besloten, bij de regeering en bij den Zuiderzeeraad er op aan te Hringen dat groote spoed wordt ge- maakt met de irtdiening en behandeling van het ontwerp van de wet, regelende de tege- moetkoming aan de Zuiderzeevisschers bij dte drooglegging van de Zuiderzee. Gevraagd wordt, dat het ontwerp -vain wet, door den, Zuiderzeeraad opgemaakt, z on der eenige wi]-' ziging zal worden- ingediend en de werkzaam- hed'en aan het Amsteldiep stop zullen worden gezet tot de wet in de Tweedie en de Eer&te Kamer is aangenomen. BEROOVING IN DEN TREIN. Uit Crefeld wordt aan de Telegr. gemeld': Op het baanvak Geldern-Kevelaar is Za- terdagmiddag in een1 onverlichten coup6 een Nederlandsche handelaar in edele metalen, de heer Joaker uit Rotterdam, door twee jeugdige personen, die gedurenden de reis onopg-emerkt in een aangrenzenden coupe van -den doorloopenden wagen 'hadd'eni plaats genomen, overvallen, ernstig mishandeld en beroofd. De aanvallers sloegen het slachtof fer met een gummistok op het hoof-d, waar- door de heer Jonker bewusteloos neerviel. De roovers wisten ongem-erkt te ontkomen met 300 francs. 80 gulden en een groot be d-rag aan ma. ken. Gedurende de laatste veer- tien dagen is dit reeds de derde overval met roof o-p het baanvak CrefeW-Kfeef. Waar- schijnlijk worden deze beroovingen, wa-arbij tweemaal een Nederlandter het slachtoffer was, door eenzelfde beflde gepleegd. TREURIGE VERBINDING. Een inwoner van Goes reisde Zondagavond met die bus van- 5 u. 15 min. naar Katsche Veer, ging daar o-p -de boot en voer naar Wolphaartsdijk, waar de boot moet wachten op de autobus, die 5 u. 40 min. uit Middel- burg vertrekt. Gewoonlijk vertrekt dte boot dan ongeveer 7 uur naar Zierikzee. Men wachtte en wachtte, maar wat er kwam, geen autobus. Men wachtte tot Maandagmorgen 4 uur tevergeefs. To-en moest dte boot vertrek- ken voor den eersten morgendienst. Eerst om kwart voor vij-f is de autobus verschen-en. De bus, een gewon-e auto, (de and-ere wagens wa- ren stuk) heeft slechts tot Arnemuiuen -gere- den. Daar reed de chauffeur tegen den dijk op en werd1 d'e auto beschadigd. Men reed to-en maar niet meer en deed1 niet de moeite, dit naar het Wolp'h. Veer te melden. Het lid1 van G-edep. Stater, van Zeelan-d dte heer v. d. Weijde heeft ook den h-eelen na-cht in de boot gewacht DE DUBBEILE MOORD TE OULEMr BORG. In verband1 met dtea dubbclen moord te Cu~ lemborg zijn drie perso-nen gtearres.teerd, van- wie twee weer op vrijte voteten werden gesteld. Onder diit tweetall is ook een1 inwoner van -Cu- lembcrg. Op den derden verdachte, die in arrest ge- hou-aell, "is, rust een zeer ernsitige verdenking. LOONSVERLAGING SPOORWEG- PERSON'EEL. De direclie van dte Ntedterll1. Spoorwegen heeft het personeel bij dienstorder mied!e(ge- dteeld De b-estaandle lioonregeling, neergeliegd1 iln het R. D. V. 1921 (S.S. H.S.), sluit zich niet meer aan bij -dte 'tegenwoordige -omsltan- dighe-den. Niet alleen zijn. de toonen in de particuliare -n'ijverhciids^ en -lanidlbouwo-ndter- nemingen aanmerMijk gedaa-d, waa-rdoor de than® bij de spoonvegen betaaldte ibezicil1- diigi-ngen over het -algemeen ver d-aarbo ven uii.steken* maar ook zijini de ikosten van Ite^ venson-dethoud- -sedtert ein'db 1920, to-en htet gel-den-die R.D.V. tot stand lewam, in becru'i- d-ende mate afgeniomeh. En is -dus allteszins ■aanleiding, htet loonpeil o-ok bij. dte spooi we- gen 'te herzien- en diat bij de gewijzigate om- standighedten -te dlcten aanpass-en. Geltet nu op -de zeer ongunsitige u'i'.komsten van -oris bedlrij'f hebben wij1 geen vrij'hieid1 ge- vonden den 'bestaanden- totebi'and. wat betreft -dte lo-onregeiliSng,-na 31 Decemlber -a.s. te be- stendigen en hdbben Wij' -d'us ook geen- gevb'Jg kunnen geven 'aan het advies van den loon- raad, die geen -aanleiding voor eenige loons- veriaging aan-wezig adrtte. Wij htebben miiitsdien beslbiien een -nieuwe loonregel'ing, gteldendte van 1 Janu-ari a.s. af, in te 'vo'eren. Vermits evenwel aan de toepas- -sing diaarvan reeds op dlien- datum, ook al zou -de wijziging daarvan reeds o-p dien da tum, ook al zo-u de wifziging in een- -uniforme loonsverlaging -met 10 -pCt. bestaan, -adminisi- tratiieve bez-waren verbonden zijn, en aan-get- ziten wij: voor ons er dte vo-orkeur aan zoudien -geven- zander fdverhaastinlg tot een nieuwe regeling .tie ikomen, we'ke dte meestt'bi-llijke op- loissing van het vraagstuk geeft, -i§ -dte moge- Tijkheid geop-eind o-m- voortto'opig iin afwachtin-g van de tot stamdkomling der nieuwie -regeling van -alle bezoldigimgcn en van alle met dte ■bezold'ing verband hteudanidle uitkeeringen, toit nadtere verreken'ing over den tijd na 31 De cember a.s. Dien- procent in lite Ihouden. DE BOSSCHE HANZEBANK. In Januari zullen de administraties der 22 bijbanken van de llanzebank naar den Bosch worden overgebracht. Dit beteekent, dat al de ze bijbanken en die daarondter ressorteerende correspondentschappen worden opgeheven. KORTE BERICHTEN. Za-terdag is als verdacht van brand stiehting gearresteerd vrouw Z. te Westerlee, wier hui's in den nacht van Vrijdag op Zater- da-g is afgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Blijham ili-t de afgesloten boerderij van den heer Oosthoff een paard gestolen. In ver band hiermee zijn twee personen gearresteerd. Oud-luitenant-generaal J. H. van der- Hegge Zijnen is overleden. De Maatsdhappij Nederland bestelt een sch-ip in St. Nazaire, in Frankrijk. De nieuwe president van de Duitsche Rijksbank is op reis naar ons land. EIERPRODUCTIE IN DEN WINTER. Op de boerderij zit men eerdter in dte eieren- dan in het stadstuintje. Daar heeft men den warmen stal en de voordteelen van 'het vroeg- beginnen met het werk, waardoor de ho-en- ders veel eerdter in den mo-rgen gevoerd wor den- dan- in de stad, waar het werkzame leven veel later begint. En toch wil d'e s-tadsliefhebbet o.ok zoo graag een eitje rapen in de korte dagen van 'tjaar. Vooraf zij o-pgemerkt, dat de kippen in het stadium van legrijpheid moeten verkeeren, dat ze du® voldoen-den- leeftijd en- tevens de noodige ontwikkeling en gezondheid' moeten bezitten- om van haar iiehaams-overvloed- a-f te geven in den vorrn- van eieren-. Want daar gaat het toch om. Na doorgemaakten rui, die zoo-veel vormende bestandd'eelen van het bloed opeischte, moet ex een zekere overmaa-t van eiwitstoffen zich in- de verschillendte vloeibare en vaste deelen van het hoender- lichaam opgehoopt hebben-, de weer ver- bruikt kunnen warden om de inmiddels ach- tereenyolgens rijpwordende dooiers na hu-n loslaten te o-mhullen. Dan moeten er ook zijn die stoffen, welke de vliezen vormen en de kalkdeelen van de scha-al. En waaruit zou- den al die benoodigde stoffen anders kunnen ontstaan dan uit het opgenomen voer? Hier- uit volgt de groote belangrijkheid1 van een vo-eding, die al deze onderscheidtene stoffen in verbonden- of in vrijem vorrn bevatten kan. Niet alleen het voer zelf, maar ook dte voe- dermethodte is van belang. Zoo is het mijns inziens voor stadskippen voordteeliger het zoogenaamde morgenvoer niet in den inor- gen, maar midden- op den- dag te geven of zelfs als laatste voed-ering. Wat heeft in dit opzicht de ondervinding den- stedeling ge- leerd? Als zacht-voer in den morgen wordt gegeV-en, vullen de kippen snel ,hun kro-p en zijn dan geneigd om in den. een of anderen hoek op een koppel te gaat staan in plaats van de to dtezen tlfd zoo iraWgeysr noodtge lichaamsbewegmg te nemen door krabbem en zoeken naar eten. Bijzondere oplettendheid vereischen de over- jarige hennen, waaronder er zijn, die tot laat in den herfst gele-gd hebben. Dat worden dlaa late ruiers. Die moeten, omdat ze soms in kou- de dagen roud moeten loopen met weinig dek op 'tl ijf, bijzonder verzorgd en bij vriezend en guur weer binnen gehouden.,Het ligt voor de hand dat van de late ruiers pas ongeveer Jan. eieren te wachten zijn. Eenige kleinigheden zijn soms bevorderlijk aan den vroegen leg. Zoi-g voor zindelijke leg- neSten, aanlokkelijk voor een'kip om in te zit- ten. Een zindelijk nest geeft zindelijke eieren. Kunt u zich een onoogelijker gezicht denken dan een mand met door mest bevuilde eieren Het naclhthok moet overd-ag vooral eens flink kunnen uitwasemen met open deur of raarn; in den namiddag weer afsluiten. Geef niet dag aan dag hetzelfde voer, er moet afwisseling zijn. Te lang vasten kan bij voering -kropoverla- ding ten gevolge hebben, waardoor soms em- stige spijsverteringsstoomissen .kunnen ont staan. Niet alleen zindelijke leghesten. maar o8k zindelijke en gemakkelijke slaapstokken. Voortdurend1 strijd te voeren tegen mijt en luis is ook een van de hoogstnoodige handelin- gen van elken hoenderliefhebber. Het onge- dierte geeft de kippen bloedarmoede en ieder- een vat, dat een bloedarme stadiskip geen eitje geeft. En dan nog een wenk voor hen, die van stadshennen broedeieren willen hebben, iets dat zeer goed mogelijk is, daar dte ondervin ding geleerd heeft, dat van een goeden fok- toom bij goede houdin'g, wel uitstekende be- vruchting verkregen kan worden. Ik bed-oel hier behalve de vereischte leeftijds- grens ook het eenigszins gewijzigde menu, waarin vooral het dierlijk voedsel niet mag -ach-terwege blijven. Ook moet de grond waarop de legkippen moeten leven, volkomen droog en Jhooger lig- gen dan de omgeving, dan de voetpaden in den tu-in bijvoorbeeld. Bij regenval blijft de goed afgedekte fen dan droog. Het omge- keerde, als n.l. het niveau van de ren lager is, m-aakt er een modderpoeltje van, de welige groeiplaats van allerlea ziektekiemen. In antwoord op dte vraaig: M'ijn kippen h-ebben de snot, wat kan men- daar aan doen en- wat is beter, het ochtendvoedter dies mor- gens of des avonds f? gteven, schrijft onze medewerker het volgende: Zorg dat uwe dieren niet buiten in d; sneeuw kom-en, d'och in een tachtvvij-e schar- relruimte, waarin- een laag kaf of iturfmolm. Htet graanvoeder* hi'erin ondterhiarkem, zpo- dat ze i-n! de bezigheid zijni otn dit op te zoe~ kenm. Voo'ra-1 zorgen dat deze ru-imte nitet t-e warm wordlt of een duffe luchi bevat, -en d!at ze des naichts ook in een besl'ist tochtvfij verblijf zijn ondtergebraeht. Het zachtvoeder geve, men 's middags, tenvijl men daaraan toevoegt 1 paplepelge- ma-h-n gembei-wortel1 per 5 kippen en een wei- nigje fenegri.ek. Dan neme men voor 10 cen t perniaganiis en doet dlit in een- fl-esch met water; van di-t ex tract doet men- regelmatig enkele druppel® pi het drinkwa-tter, dtech niet zotoveel dait het wa ter een wijnroode klteur heeft. Geregeld groenvoeder of suikerbieten ge ven-. Het hierboven opgegevene is iin1 elke goede drogistzaak verkrijigbaar. lugezonden Stukken. Buiten veraniwoordelijhheid van de Redac- tie. De opnante in deze rubriek bewifst gaens- zins dat de redactie er mede insiemt.) Alkinaar, 29 December 1923. Geaclute Red'aeteur, Ik hoop, dlat er nog een klein plaa'tsje over is vo-or dit lngezionden stukjfe wat betreft de Kersimis m de Diaootiie. Verleden week kwam het eene oudlje het andere tegen, die vlieesch gchaald had), -en v'roeg voor wie dat vlteesch was. Hij ant- woordde, dat het was van een edtelen gever en wij kunnen- met Kerstmis vleesch krij-gen. „Nu", zegt de ander, ,;dat kan j-ij wel zegr gen, maar wij krijgen't toch niet." Met dit zeilfde praatje komt dat oud-je naar mij- toe en v-ertelde dat Nu, ik zal u dad-elijk»zeggen wat i-k zeidte. Wel, krijgen jelui dan met Kerstmis geen cxtratje, want er wordlt voor airmen juist met Kerstmis veel gegeven en niet voor dte oudjes, dat wilde Ik niet gelooyen,,Wel- "ueen", zegt liij-, „misscliien pap of zoo iets." Ik zeg: nou, als dat vleesch voor het doel ge geven is, krijgen jelui het ook, dat is vast." Hij wilde met me wedden -dat hij- het niet kreeg. E-nfin, dacht ik, het zal1 wel udtikomen. 2de Kersidiag sprak ik dien man weer en gekscherend kom-t hij1 aan en zegt: „Mljn vri-end is haast gestikt in een. stuk vleesch, hij was erg boiauwd1." Ik zeg en- natuurlijic overheen„Zie je wel dla-t jelui het wel' zouden krijgen?" „Ja, dat is wel zoo", zegt het ou'djc weer, „maar, het was in wefkelijkheid rijs-t en karnemelk." Nu, gea-chte ltezers, een Kerstmasviering vo-or oud'e armien der Dia-ccnie intet rijist en. karnemelk. Nu zeide ik ook weer, diat het undere o-udje ook een- foefje gebruikt heeft om. e zeggen dat vleesch- voor Kerstmis gegeven s. Ik zeidte: „Je hebt je hlieromtrent wat wijs tatrai maken." V-erder zullen wij maar hopen, dat de oud- :es in die Diaconite het volgende jaa-r Kersimis en betere Kerstmis mogen hebben. Di't zullen de Alkmaarsche burgers wel' met true eens z'ijn. Met deze bij1 voorbaat mijn d'ank voor die (Naar wij vernemen zijln het bestuur van bet Diaconi'eh-uii-s als geschenk van een expor- t-eur voor de oudjes eenige geslachte varken- tjes aangebodeh. Dit geschiedde door bcmi'ddeling van het -genr.-enfei'ijk sl'achthuis. Het vleesch is d'adielijik in d-eh pekel1 gezet en komt den oudjes dus geheel ten goede. Of het de bedc-elin.g geweest -is er op Kerst- dag reeds gebruik van te maken, is het bestuur niet bekend. Door, een onbekende werd als Kerstgave nog 25 en een kistje sigaren gegeven. Voor't field zim de oudjes op k-rentienbrood en gebakjes bij de koffie getracteerd. Het is van algemieene bekendhedd, dat over het algemeen m net DiRoonientns goed en voidioende voedSel verstrekt wordt. Red.. Alkm. Cri.) HEILOO, 31 Dec. 1923. Geaclite 1 ker Redaciuur. Naar aanleiding van het stukje, voorko- m-enue in de Alkmaarsche Co-urant van i.l. Donderdag, 27 December, handel-en-de over d-e Keistun'tdteei-ing aan de armen- van He loo, wilde ik u even een- kleiiae o-pheiclmng geven-. Dezte is niet geschied door een comiite on der mijn leiding, dioch door de Meisjesveree- nigi-ng, waar ik leidetef van ben. De meiajes veigadteren eens per week en- naaien- dan- de k leer en die met de Kersidagen uitgietilaeld wor den. Het is een -onderafdeeliog van de Evau- gehsatie. 't Is dezeifde veranugin-g di-e melt de J ub.lemufecsL-ea voor Ja-pan gecoilecteerd h-eett Met beleefde groeten, Achtend, C. STIKKEL-v. d. KOMMER. Mijnheer de Redacteur. Voor een nachtje te Bergen logeerendte trok het mijn aanda-cht -dat twee paarden van den heer Lauwe, ondanks 'dte m-assa sneeuw, die het geheele land bedtekt, toch dag en nacht buiten (op het land) moeten blijven. Nu begrij.p ik wel dat deze dieren wel op tijd zullen- worden gevoedterd, maar ik zou zoo zeggen, dat in't bijzonder in dtezeni tijd een stal toch wel geen overtollige weeld-e voor zulk-e nuttige dieren1 za-1 zijn. Of hier wettig of wel middels de dierenbescherming iets aan te doen zal zijn, is te betwijfelen, maar toch zou ik gaarne d. m. v. uw blad hierop de a-andiacht willen vestigen. Baat het, dan1 reken ik op den atillen -dank van deze dieren. U bij voorbaat da-nkend voor de plaatsing. Hoogachtend, W. BROERTJES, Weezenstraat 21,' den Heldter. VERGEET DE VOGELS NIET! Nu vorst en sneeuw 'het de vogels weer on- mog-elijk maken voldoende voedsel te viniden, is het te %oorzi-en, dat sommige soorten vooral m-eezen-, roodborstjes, spreeuwen, enz. (nuttige vogels dus) b-elangrijke verliezen zullen moeten lijdten. D-e afgeloopen broedtijd was zeer ongunstig en iindien er nu een stren- ge winter volgt, is het gevaar niet den'kbeel- dig, dat het zoo noodzakelijke even-wicht in de natuur zal worden verbrokentot scha- dte ook va-n den men-sch. Dit gevaaf kan nog, ten deel-e al'thans, wor den afgewend, n.l. door het verscha-ffen vain voedsel en water aan onze vogels. Bevestig met 'behulp van een touwtje een sptekzwoora, een kaaskorsf, een siuk bru'in brood1 of een halve cocosn-oot aan- een- boom- tak en de meezen in verschillendte soorten zullen- -niet lang o-p zich laten wa-chten. R'ijg een snoer pin-da's en hang -die tusschen pa l-en of boomen. Maak een voerplaats (zoo mogelijk een voertafeltje) -en leg daarop alle tafelafval; zoo mogelijk nog iets meer. Hen- nepzaad, zonnepitten, raapzaad, enz. wor- dten door vele vogels met graagte gegete® en het voer vo-or volierevogels, zooals dat i-n den handel verkrijgbaar is, bewijst ook in de vrij-e natuur goede dienst-en. Snipper kaas- korsten fijn voor de ro-odborstjes en a-ppel- schillen, banenschillen1, enz. voor dte lijsters. Bruin brood en gekookte aardappelen worden door bijna alle vo-gelsoorten gegeten. Laat vooral nlets verloren gaa-n! Plaats ook een1 ondiep bakje met water; vogels moeten ook in den- winter kunnen baden. Om de mussehen van de voedterplaats-en der andere vogels te weren kunnen zwarte draden ges-pannen worden; d'e meeste vogels vreezen die niet. De mussehen kunnen' zo:o noodig op een afzonderlijke plaats gevoerd worden. Het drukke bezoek op de vo-erplaatsen vonnt een1 genbt voor uw kinderen en over enkele weken zult U bovendien in den len-te- zang een rij-ke 'belooning vind'en1 voor Uwe zorgen in den winltertijd Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging tot Bescherming van Vogels. Amsterdam, Heerengracht 260266. Marktberichten PURMEREND, 31 Dec. „Afs-la-gvereenl- ging Beemster, Pu-nnerend en Omstreken1". Roode kool 3.80—/ 10.50 per 100, Wit- te kool 1.80—/ 2.90 per 100, Spruitkool 3.15—/ 6.45 per 15 K.G., Boerekool 2.60 per 100 struiken, Andijvi-e 0.40 per 100 krop, Raped 5.80 per 100, Uien 0.85 1.85 per 25 K.G. Handel vlug. PURMEREND, 2 Jan. 1924. Aanvoer en prijzen va-n heden: 8 stapels fabriekskaas 59 per 50 K.G. m-et rij-ksm-erk 61.5-0; 8 stapels bo-erenkaas 52, met rij-ksmefk 60 52-0 K.G. boter 2.35—/ 2.45 per K.G.; 267 runderen w. o. 180 vette 11.35 per K.G., 81 melk- en geld'ekoeien- 150400; 6 stieren, handel runderen- matig; 8 paardten 150200, handel stu-g; 11 vette vark-ens 1.401.65 per K.G.100 nuchtere kalve- ren: voor de slacht 10-4-0, fo-kkalveren 1632, hand-el matig; 385 vette varkens voor dte zouterij 0.72.0.76 per K.G., voor de slacht 0.76/0.84, 77 varkens 20—/ 40, handel stug; 81 biggen 14— 22, handel stug; 1071 schapen 3052, hand-el stug; 18 bokken; kipeieren 1214 per 100. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Gro-entenveiling), 31 Dec. In dte heden gehouden veilingen werd betaald voor: Losse wortelen 4.30f 4.40, Rood-e kool le soort 57.80, Gele kool l e soort 4.40—/ 7, 2e soort 1.80, Witte kool le soort 2.403.60, 2e soort 11.80 Uien le soort 8.8010.20, Drielin-gen 8.508.70, Gele nep 12.30 alles per 100 K.G. Aanvoer: 43900 K.G. Roode kool, 46-000 K.G. Gele kool, 6300 K.G. Uien, 15900 K.G. Witte kool, 2475 K.G. Wortel-en. NOORDSCHARWOUDE, 31 Dec. Grove uien- 9.109.80, Drielingen 8.60—/ 8.70, Nep 11.3-0, Peen 4.30, Rood-e kool 5.507.40, Doorschot 5.50 tot 6.70, Gele kool 5.1-06.2-0e Door schot 4.70—/ 5.60, Deensche Witte 2.90 tot 3.60, Doorschot 2.60—/ 2.90, alles per 100 K.G. Aanvoer op 29 Dec.: 7625 K.G. Ui-en, 4800 K.G. Peen, 62700 K.G. Roode kool, 36200 K.G. Gele kool, 37400 K.G. D. witte. WARMFNHUTZEN, 31 Dec. 1925. Roode kopl le soort 5.80—/ 7120, 2e soort 5.60—/ 6.70, uitscho-t 24.30, Gele kool le soort 5.5-0—/ 5.90, 2e soort 5.20—/ 5.40 2e soort 5.20—/ 5.40, uit- schot 2.90, Witte kool le soort 3f 3.30 uitschot 1.40—/ 1.70, Uien 9.3-0—/ 9.40 Aanvoer: 67675 K.G. Roode kool, 5850 K.G. Gele kool, 9600 K.G. Witte kool, 111-0 K.G. Uien. Zeetfldingen STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Enggana vertr. 31 Dec. v. Amst. n. Hamb. Boeroe (thuisr.) arr. 31 Dec. te Genua. Jan Pieterszoo-n Coen- (thuisr.) vertr. 30 Dec v. Colombo. Radja (thuisr.) arr. 31 Dec. te Suez. Riouw arr.. 3-1 Dec. v. A'dam te Hamburg. Batjan (thuisr.) arr. 30 Dec. te Caddalore Kangean (thuisr.) vertr. 29 Dec. v. Malta. Karimata (uitr.) vertr. 29 Dec. v. Holehaven. Lombok vertr. 28 Dec. V. Batavia n. Amst. Prins der Nedterlanden arr. 29 Dec. v. Amst. te Batavia. j Rembrandt (uitr.) vertr. 30 Dec. v. Algiers. Rondo arr. 31 Dec. v. Hamb. te Amst. Sembilan (uitr.) vertr. 28 Dec. v. Suez. KON. NED. STB. MIJ. Achilles arr. 31 Dec. v. Hamburg te Amst. Ariadne vertr. 30 Dec. v. Samos n. N'auplia. Aurora vertr. 29 Dec. v. Amst. n. Ham-b. Berenice vertr. 30 Dec. v. Santander n. Gyon. Ceres arr. 28 Dec. v. Salonica te Smima. Erato vertr. 30 Dec. v. Bordeaux n. La Palli- ce. Hebe arr. 29 Dec. v. Amst. te Barcelona. Tuno arr. 28 Dec. v. Tunis te Bona. Merope arr. 29 Dec. v. Vigo te Oporto. Neptunus vertr. 30 Dec. v. Malta -n. Oran. s-terdam. Nero arr. 30 Dec. v. Gothenburg te Amst. Orestes vertr. 30 Dec. v. Smirna n-. Gibraltar. Orpheus v. Amst. n. Kopenhagen arr. 31 Dec te Brunsbu ttel. Saturnus vertr. 28 Dec. v. Oran n. Patras. Tellus arr. 30 Dec. v. Barcelona te Amst. Venus vertr. 29 Dec. v. Beyreuth n. Alexan- drette. Vulcanus vertr. 29 Dec. v. Catania n. Messi na. Clio vertr. 1 Jan. v. Rott. n. Lissabon. Pluto arr. 31 Dec. v. Valencia te Rott. Vesta vertr. 1 Dec. v. Ro-tt. n. d. Midd. Zee. Euterpe vertr. 1 Jan. v. Amst. n. Stettin. Nereus arr. 1 Jan. v. Kooenhagen te Amst. kon. West ind. maild. Agamemnon arr. 1 Jan. v. Puerto Plata te Amst. Tason arr. 31 Dtec. v. Hamb. te Amst. Almelo vertr. 28 Dec. v. Talcahuano n. San Antonio. Amsterdam v. Amst. n. Chili, vertr.-30 Dec. v. Bilbao. Carna vertr. 28 Dee. v. N.-York n. Port-au- Prince Oranje Nassau vertr. 29 Dec. v. Cristobal n. Puerto- Colombo. Poseidon (thuisr.) arr. 29 Dec. te Havre. Stuivesant arr. 31 Dec. v. Hamb. te Amst. HOLLAND AMERIKA LIJN. Blotnmersdijk vertr. 30 Dec. v. Rott. n. N. York. Drechtdlijk v. Rott. n. San Francisco arr. 29 Dec. te Antwerpen. Leerdam v. N.-Orleans n. Rott. vertr. 29 Dec v. Havana. Maasdam v. Rott. n. N.-Orleans vertr. 29 Dec. v. Vigo. Moerdij-k arr. 30 Dec. v. Rott. te San Pedro Ndeuw-Amsterdam vertr. 29 Dec. v. N.-York n. Rotterdam. ROTTERD1. L-LOVD. Kawi1 (thuisr.) vertr. 29 Dec. van Tan-ger. Rind'jani (uitr.) air. 30 Dec. te So-utho-mpton. Set'oebon-do (uitr.) vertr. 28 Dec. van Catania. Tambora vertr. 29 Dec. van Batavia naar Rotterdam. Tosari (thiuisr.) v-ertr. 28 Dec. v Port Said o Marseille. Blitar (uitr.) vertr. 31 Dec. y. P-o-rt Said'. Kawi (thuisr.) wordt hedtenmidldlagi voor dien N-'euwen Waterweg verwach-t. '"abanan (uitr.) vertr 31 Dec v. Po-ilt Salildi. HOLL AND-AUSTRALIE LIJ'N. Nagtekerk arr 31 Dec. v. -Hamburg tie Rot terdam. Siantar (thuisr.) arr. 31 Dec. te Suez. HOLL.-BRITSCH-INDIE LIJN. lovenkerk arr. 31 Dec v. Rangoon te Cal cutta. Hoogkerk (thuisr.) vertr. 31 Dec v. Bimffi.1- patam. Koudekerk arr. 1 Jan. v. An-tiwerpen te Rot terdam. ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisr) vertr. 29 Dec. v. Santos \ldabi arr. 30 Dec. v. Antwerpen te Rotterd. Poeld'ijk (u-ltr.) a-rr. 29 Dec. te Santo®. STOOMVAART-MIJ. „OCEAAN" Autolycu-s, v. Japan n. Ro-tt, arr 28 Dec. te Singapore. Machaon, v. Japan n. Rotterdam-, vertr. 30 D:c. v. Port Said. Polyphemus, v Amsterdam n. Ba-tavila, vertr. 28 Dec v. B-el'awan. HOLE. WEST-AFRIKA LIJN. Maaisland- arr. 1 Jan. van West-Afrika, Lv. Havre, te Amsterdam. Ambon (uitr.) airr 29 Dec. te Lome IJsdstroom arr. 31 Dec. v Hamburg te Am sterdam. HiOLL. OOST-AIZIE LIJN. Oldekerk (uitr.) vertr. 31 Dec. v. Shanghae Oudierkerk (thuisr.) vertr 31 Dec. v Mar seille. Zosma (thuisr.) vertr. 30 Dec. v. Shanghai HOLL. OOST-AFRIKA LIJN- Atwaki- (uitr.) arr. 1 Jan te Port Soedan-., Heemskc-fk (uitfarr. 31 Dec. te Beira. Nijikcrk (uitr.) afr. 1 Jan. te Zanzibar. Tosari (thuisr.) vertr. 28 Dec. v Port Saliidl n. Marseille. HOLL. ZUID-AFRIKA LIJN. Klipfonttei'n arr. 31 Dec. v. East Londlon te Algoabaai. Randfonteiu (thuisr.) vertr. 30 Dec. v Kaap- stad. JAVA B.ENGALEN- LIJN. Ceylon arr. 29 Dec. v. Calcutta op Javai. fava arr. 29 Dec. v, Java te Rangoon JAVA-N-EW-YORK LIJN1. Anjer. v. Java n. New-York, vertr. 28- Dec. v. Colombo. KON. HOL-L. LLOYD. Oelria (thuisryertr. 30 Dec. v. Batria. Delfland arr. 29 D'ec. v. Amsterdam- te Ham burg. s

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6