DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ongekend lage prijzen. Cabaret. - Centrum Hotel. Rembrand-Trio. 4-6 Matinde. Vanaf Men gedurende 8 dagen Dameshandwerken, Lingeries, Kousen, Handschoenen. Honderd zes cn twintigste Jaargang. 1924 ZATERDAU 5 JANUARI Een der oplossingen van het werkloosheidsvraagstuk. „Het Handwerkhuis", Dit nummer bestaat uit 3 bladen Iboiincmeiitsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boeli- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Ook zonder de langdurige en heitige de- batten welke ieder jaar in onze raadszaal over productieven arbeid en loonen in werk- verschaifing gevoerd worden, heeft men hier ter stede heel goed begrepen, dat het werkloosheidsvraagstuk een der moeilijkst oplosbare problemen moet genoemd worden. Werkloosheid is de wan-verhouding tus- schen arbeids-geschiktheid en arbeidslust eenerzijds en gebrek aan productief werk an- derzijds, een wanverhouding, die tot loon- derving en daardoor noodgedwongen tot ar- moede moet leiden. De gebruikelijke en telken jare weer toege- paste geneesmiddelen zijn niet krachtig ge- noeg om de kwaal afdoende te bestrijden. i Ingrijpen van overheidszijde heeft natuur- j lijk ten doel de ellende in de gezinnen der i werkloozen zooveel mogelijk te verzachten door het beschikbaar stellen van Rijks- of Gemeente-financien. De gemeenschap betaalt uit de belasting- gelden het levensonderhoud der werkloozen en als zoodanig zijn de uitgekeerde bedragen zuiver steungelden. Door behoorlijke uitkeeringen wordt den werkloozen en hunne gezinnen het leven mo gelijk gemaakt en het meestdreigende ge- vaar is daarmee bezworen. Wat verder nog te regelen valt is van bij- komstige beteekenis. Daarbij gelden de overwegingen, dat loon zonder arbeid demoraliseerend werkt en dat het verschaffen van productieven arbeid en voor de gemeenschap en voor de werkloozen ook door de mogelijkheid van hoogere steun- of loonbedragen de meest gewensch- te regeling moet genoemd worden. In alien gevalle wordt door deze genees middelen het kwaad wel bezworen maar niet verholpen, omdat de wanverhouding tus- schen te weinig arbeid en te groote beschik- bare arbeidskracht bestaan blijft. Het is duidelijk, dat de kwaal zelf slechts verholpen wordt door de arbeidsgelegenheid te vergrooten of het aantal werkloozen te verkleinen. s Van het eerste kan althans in ons land - in den huidigen malaise-tijd geen sprake zijn. En ook aan het laatste is hier weinig te veranderen. De arbeidsmarkt is overvoerd, de strijd der tah'ijke overbodigen om zich een bestaan- tje te verzekeren, is mede door de propa ganda voor groote gezinnen onafwend- baar geworden. Het is heel mooi die propaganda te maken, maar men dient ook te bedenken, dat in een dicht bevolkt land, waar het geboorte-cijfer geen reden tot ongerustheid geeft, de belang- stelling voor de groote arbeidersgezinnen op den duur tot een verarmde overbevolking moet leiden. En voornameliik in malaise-jaren treedt dan de wan-verhouding tusschen arbeids kracht en arbeidsgelegenheid dubbel sterk op den voorgrond. De gemeente zij kan trouwens weinig anders doen zorgt voor een wekelijksch inkomen der werkeloozen. Zij beschermt hen dus feitelijk tegen den honger en het gebrek aan de allernoodigste levensbehoeften. Zij regelt de uitkeeringen die uiteraard zoo gering mogelijk zijn en zoekt ander- zijds naar werkverruiming om de nadeelige gevolgen van het steun-trekken zonder arbeid en voor de werkloozen en voor de gemeen schap zoo gering mogelijk te doen zijn. Maar het jaarlijks terugkeerende vraag- stuk tot een definitieve oplossing brengen, kan zij niet. Wie nagaat hoe nu reeds in malaiaediijlden de strijd cm het bestaan voor duizenden ar- beidersgezinnen uiterst roofeilijik is, mag niet voorbiji zien dat op dten duur de wanverhou ding tusschen arbeidsigdegenheid en arbeids kracht tot een catastrophe moet leiden. De belemmering van onze export door wr- kleinde afzetgebieden maakt het eenerzijds steeds moeilijiicer buitent'aadsche levenism.dde- lea in ruil voor eigen nijverheids-producien te vcrkrijgen en vergroot andterzijdis de werk loosheid door slutting en inkriinpi'ng cnzer fabrieken. Dat alkls leidt onafwijsfoaar naar emigratie. Breng werkeloozen, wien het gedwonigen nieisdoari, het onteerendte stauntrekken tegen- staat, naar een gebied, waar zij vo/ldoenden locnenden arbeid kunnen vinden. Canada, zoo vertelt ons het bovengenoemde bemiddelingsbureau, een gebied zoo giroot als Europa, doch met een bevol'king van slechts 8 millioenzielen, heeft dringend ar- beiders op zijn vruchtbaren bodem noodig. Een niet geviseerd'e pas, fehaimelijke en geestd'ijke gezondheid, een bianco strafre- gister, een beetje kennis van ltezen en schrij- ven en oen mondje-vol Engelsch, ziedaiar wat een werklooze in Canada een levenspositie ican verschaffen. Een aankcmend landbewerker verdiient er 15 dollars en een meer geschoolde kraeht 40 dollar per maand, allies melt kost en inwoning. De werklooze weet, dat hij daar loonenden productieven arbeid kan vimdien, d<iit hij, door zijn vertrek de geTneentekas on theft van de zorg voor zijin onder'houd, de werkgelegem- hei'd' voor anderen helpt verruimen en indirect meewerkt aan het herstel der economisehe verboudingen, Daarom is het emigratie-vraaigstuk ook van zoo groot bel'ang voor de gemeentebcsturen. Wanneer cemnaal de aarzeling am zich uit het oude, bdcendte kringetje los te maken ©vcr- wonnen is, wanneer eenmaal die levensd'urf er is, liever in den vreemde op eigen, beenen je staan dan in het vaderland op liefdadigheid te zijn aangewezen, zijn de practische bezwa- ren heel gering De heer S. L. Veenstra, die in 1912 door de Engelsche regpering en in 1920 door de Ned,. Ver. Landverhu&inig, ter besfcudeering van het emigratie-vraagstuk, naar Amerika werd gezonden, heeft in 1912 het bovengenoemde Bemiddelingsbureau voor Transadantische Emigratie gcsticht. Het bureau w a a r b o r g t> in dit voorjaiar ran 5000 geslchikto mannen en vrouwen tus schen 20 en 40 jaar, tenzij zij1 in gezel- schap van gescliikt geachte biocdverwanlien vertrckken een behoorlijike betrekking in dai Canadeeschen laindbonw. De waarborgen waike het Bureau den werkgevers in Canada biedt, worden gevormd door »dc sanctie van plaatselijke camon.ssies, a'Je van verschillende gennuenten Leiden voveeerde d'e vorige maand nilet minder dan 10000 voor dat dcel de benoodigde gel den cntvangen. De cmigranten krijgen desgewcnscht reiskosten en de voorgeschoten geltib.n wor den in Canada geleidelijk terug «evorddrd'. Voor het geval e:n uitgezondefte d^oor on- voorziene omstandigheden teruggestuurd moet worden, kan hij gebrui'k ma'ken van het in wording zijnde ncodfcnldls. Spoedig zal een vaste aimbteinaar in Ca nada zich geheel aan de belanigen der uitge- zonidenen kunnen wijden. HEDEN en ZONDAG 12-13 Januari PIERRE LEENHOUTS. ELKEN AVOND CONCERT. Wie daar aan wil meewerken moet dat vraagstuk eenigszins anders bekijken. Een I dezer dagen van het Bemiddelingsbureau voor Transatlantische Emigratie (Laan van Nieuw Oost-Indie 196 te's Gravenhage) ontvangen propaganda-artikeltje geeft ons daartoe een ongezochte aanleiding. j Hier wordt een middel tot bestrijding der j werkloosheid aangegeven, dat bij voldoende j toepassing de kwaal zelf aantast en kan doen verdwijnen. Logisch geredeneerd komt de theorie van het bureau hierop neer, dat in een land met te weinig werk en te veel arbeidskracht ieder- een geholpen kan worden, als men de over- bodige arbeidskrachten eenvoudig overbrengt naar een gebied waar te veel werk en een te kort aan arbeiders is. D: ardoor wcrden d'e wehkwiffigen weer aan locnenden. arbeid' gdio'Jpen, herkrijgt men i in eigen land1 weer ©in normale verhending usscnen vraag en aanibod, blijft men vrij1 van demoraliseerende steunregelingen en kunnen bolangrijke bedragen aan belastimggelden bespaard worden Op het overbevolkingsvraagsituk wordt ook hier nadrukkelijk de aandacht gpvestigd. Do stijginig van het ziekntal van 3 tot 4 mil'.i'oen duuirde 29 jaar, die van 4 tot 5 mil lioen 19 jaar* die van 6 tot 7 millioen nog geen 10 'jaar en de jaarlijlksche stijgimg is fhans reeds pl.tn. 130.000 personeo. Wanneer mien bedenkt, dat de Britsche re- geering 540 millioen, gulden, te verdeelen over lo jaren, besemkbaar gesteld heeft ter be strijding der werkloiosnejd ribor middel van l'andverhuizing alleen, begrijpt men wel, dat Nederland in dit opzicht nog niet voldoende belangsieding getoond heeft. Men verged, dat in deze malaiise-jaren niet Canada maar Nederland bij het emigratie- vraagstuk alereerst belangnebbende is. Hiec werk op dcia abker is voor iedorcn man of vrouw in korten tijd te Icemen. Menig werklooze, die nu met vaak weinig productief grondwerk een sober weekloonitje kan verdiencn, ziet zich de gelegenheid ge- opend zich door gezonden' landarbeid een fliiu c bestaan te verzekeren Die gelegenheid tot positie-vcrbctering mag zijn aandacht niet ontgaan en evenzeer 'Cischen doel en werkwijze van het Bemidde lingsbureau de cnverdeelde belangsteliing der voor werkverschaffing betalende ge- meentebesituren. Door een bureau als het bovengenoemde te steunen, verzacht men niet alleen de ge volgen der malaise, maar tast men tevens door verbetering van de verhouding tusschen arbeidsvraag en arbeidsaanbod de oor- zaak der werkloosheid aan. Waar de emigratie half Maart begint en begin Juni ntoet zijn afgeloopen, zullen be- jp-TfbpViHp-den "tied dam z'ch zoo snoed'g mogelijk met het bemiddelingsbureau in ver- n- •'•rt.'Y te stellen. Bui ton land alsof't Fransche antwoord op't jongste me morandum van Duitschland zuiver negatief is, niet op eenige tekst steunen. De gedachten wisseling tusschen Parijs en Brussel zal waarschijnlijk nog verscheidene dagen duren om het antwoord definitief vast te stellen. NAAR DE ONTZICHTBARE BEZETTING. •Naar de bladen bit Essen vernemein, heb- ben de bezetting'sautoritiaiten aldaar't stadis- besiuur medegedeeld, dat met ingang van gister de geal'lieerde passenbuieaux in't be1- zeiite gebied bun arbeid bebban stopgezet. De in- en uitreis naar en vaft hieit oude en het nieuw-bezette gebied is derhalve van 'hedlen af zander pas toegesitaan. Alleen een1 Duitsch persoonlijk indenlitteitsbewijS is nog noodig. HET WERK AAN DE RUHR. Het aantal werkloozen in het Ruhrgebied is aan het verminderen, ofschoon bij een aan tal bedrijven weder ontslag van arbeiders heeft plaats gevonden. De werkgevers heb- ben besloten tot slutting van alle bedrijven, waar de arbeiders weigeren tien uur te wer- ken. Te Dusseldorf zijn de transportarbei- ders in staking gegaan om te protesteeren tegen de afschaffing van den achturigen ar- beidsdag. Zij zijn op staanden voet ontslagen Ten gevolge daarvan vreest men, dat een hoeveelheid levensmiddelen die aan de Rijn- haven zijn opgeslagen verloren zal gaan bij het wassen van het water. Volgens een bericht aan de „Vossische Zei- tung" uit Essen heeft de hervatting van den arbeid in het Ruhrgebied in den laatsten tijd geen belangrijken vooruitgang meer ge maakt. De mijnen produceeren op het oogen- blik 40—50 pet. van de normale opbrengst De ijzerindustrie heeft nog geen vijfde van de productie van voor den oorlog bereikt. ver schillende hoogovenbedrijven en staalfabrie- ken hebben't bed'rijf nog slechts in zeer be- perkten omvang hervat. Andere liggen nog geh'eel stil. Ook de tcestand in de klein-indus- trie is nog zeer onguns'lg. Volgens die „K61nische Zeitung" liggen de Fri'edrich-Alfred Werke van de firma Krupp in Rheinhausen, welke veertien dagen gele- den werden stopgezet, daar de arbeiders wei- gerden den verlengdien arbeidsduur te aan- vaarden, thans wederom stil, aangezien slechts 40 pet. van de arbeiders zich bereid heeft verklaard met dit geringe aantal arbei ders niet winstgevend te kunnen werken. Volgens verdere berichten uit het Ruhrge bied is het productiecijfer van de mijnen in het district Gelsenkirchen n de laatste weken sterk gestagen, en zulks wel van 9587 ton tot 20.606 t. steenkool. De sokosprod'uctie steeg van 679 op 924 ton. Het aantal arbeiders, is gestegen tot 28.063, terwijl tegelijkertijd het aantal werkloozen is gedaald tot 6969. HET CONFLICT IN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE. Het loonconflict in de Berlijnsche metaal- industrie is weer verscherpt. In totaal zijn van de ca. 240.000 metaalbewerkers reeds meer dan 150.000 door de werkgevers uitge- sloten. Tot de bedrijven, die de arbeiders nog niet hebben uitgesloten, behoort o.a. de ka- belfabriek Oberspree, waar gedeeltelijk wordt gewerkt, gedeeltelijk lijdelijk verzet gepleegd. Gistermiddag had de rijksminister van ar beid, dr. Braun, de beide partijen onder be- dreiging met straf nogmaals uitgenoodigd tot onderhandelingen. Er werd volgens het Hbld. in zooverre overeenstemming bereikt, dat de besprekingen tusschen de werkgevers en arbeiders hedenochtend zullen worden .hervat. v De industrieelen wilden den door den rijks minister van arbeid aangewezen scheids- rechter, den oud-minister Wissell, als zooda nig niet accepteeren, daar zij vreesden, dat 'deze, die, naar men weet, soc.-democraat is, partij dig zou zijn, doch dr. Braun heeft deze weigering ongegrond verklaard. De indus trieelen handhaven niettemin hun bezwaar. HET FRANSCHE ANTWOORD OP HET DUITSCHE MEMORANDUM. In diplomatieke krin'gen te Parijs wordt verklaard, d'at de in de buitenlandsche .pers verschenen berichten, die 't doen voorkomen HET DUITSCHE KAPITAAL IN DE VEREENIGDE STATEN. Volgens een bericht uit Washington aan de „New York World" hebben tusschen pre sident Coolidge en staatssecretaris Hughes en den Amerikaanschen vertegenwoordiger in de tweede commissie van experts, Robin son, besprekingen plaats gevonden over de kwestie in zake het instellen van een onder zoek bij Amerikaansche banken aangaande hooge Duitsche deposito's. Naar verluidt, staat men in officieele kringen op het stand- punt, dat zulk een onderzoek zoowel prac- tisch als wettelijk niet kan worden ingesteld. VENIZELOS TERUO. Nauwelijks is de oud'e veel verguisde en toch weer door velen trouw gevolgde Oriek- sche staa,tsman in zijn land terug gekeerd, dat hem niet meer wenschte nadat indertijd koning Konstantijn zich ten tweeden male de kroon op het hoofd zag gedrukt, of hij heeft reeds een interview toegestaan, waarin hij zich uitliet over zijn terugkomst. Hij sprak in zeer voorzichtige termen, wetende dat hij nog altijd veel tegenstanders heeft. Hij zou be- proeven, zei hij, het land uit de moeilijkheden te helpen, doch hij zou niet lamg te Athene blijven. EEN EI LAND TE KOOP. Vijf jaren geleden geraakte Lord Lever- hulme in het bezit van het eiland Lewis, van de Hebridengroep. Hij was geheel vervuld van philantropische ideeen, droomde zich het scheppen van welvaart en vooruitgang, wilde de plaatselijke cultuur moderniseeren en stel- de zich voor, de exploitatie der zalmvisscherij te bevorderen. Echter ontmoette hij bij al zijn pogingen van de zijde der inboorlingen een stillen, doch stevigen tegenstand; vasthou- dend aan hun tradities stelden zij zich met 'groot wantrouwen tegenover de hervormin- gen, die de lord trachtte in te voeren. Teleurgesteld trachtte Lord Leverhulme de koppige eilanders te overwinnen door hun een klinkend bewijs van zijn materieele be- langeloosheid te geven, hij bood n.l. aan het eiland te verlaten en het hun in algeheelen eigendom te geven, doch beleedigd wezen de bewoners dit aanbod van de hand. De eige- naar heeft het eiland thans •te koop aangebo- den, en wenscht slechts een klein deel voor zichzelf te behouden. Hij heeft groote som- men gelds uitgtgeven in het belang der bewo ners, doch zij zijn er hem niet in het minst dankbaar voor. Wellicht dat zij over vele ja ren zullen inzien hoe goed de bedoelingen van den toenmaligen bezitter waren. R'OODE SNEEUW. Gedurende een zwaren sneeuwval te Halm- sted in Zweden heeft men opgemerkt, dat de vlokken diep-rood gekleurd waren. Het on derzoek wees uit, dat deze kleur afkomstig was van-milliarden kleine insecten, waarvan men een aantal heeft verzameld voor weten- schappelijk onderzoek. D'E REVO'LUTIE IN MEXICO. Volgens bericht uit bet boofdkwartier der rebellen te Vera Cruz zijn thans alle petro- leumvelden in Mexico in handen der rebellen. De Vereenigde Staten hebben/ die regcering van O'bregon 5000 Efielcigewcren modlel 1917 ,vijf millioen stuks aimmubi'tie en adit vliegmachines verkocht. De staatssecrelai'is van oorlog der Vereenigde Staten/ deeldle me de, dat de hdft van den prijs contant zal worden betaald', d'e rest over dertig daigea De hoeveelheid tnunitie Icwam met overeen met wat Mexico had gevraagdi, doch zou in de oogenblikkelij'ke behoefte van Mexico voor- zien. De „Proigrcsso", een s:ioomschip dei rebei- kn, is, naar gemel'dl wordti, met voorraden en troepen op weg naar Vera Cruz tusschen Progresso en Vera Cruz op de rotsen geloo- pen en verkeert in gevaar. Schepen der Mexi- caansche regearkig geven gehoor aan de sei- nan. om hulp. GEHEIME POLITIEKE BESLUITEN' VAN MUSSOLINI. Het Agentschap S'tcfcni puWiccert hot vol- gende bericht: De president van den minis- terraad1 heeft begin December j.l. onheri'oe- pelijke besluitirn genomav ten' aanzien van den politieken toestand. Deze besluiten zullen in den loop van Januari openbaar wurdlen ge- maafct. Een gelu'kki'g land, waar 'een dictator zoo abscluut ken .regeeren EEN ROOVERSBENDE TF. BERLIJN! Donderdagavond' zijn vijftien gemaskerde roovers een Berlijnsche margarinefabriek binnienigedlrcngen eni hebben, terwijl zij het perscneel met revcilvers in bedwang hidden, uit de kas 10,000 goudmark gestolen. De bandieten warm gewapend met legerp/stolen en handgranaten. Zij hadden overal alle tele- foonwrbindingen doorgesncden. KORTE BERICHTEN. De Engelsche federatie van machinisten en stokers bij de spoorwegen heeft bij refe rendum een beslissing van den natjonalen- loonraad omtrent wijzigingen in de arbeids- voorwaarden verworpen. In het steen;koolbekken Swansea heeft in de Rhosemanmijn een ontploffing plaats ge- •had waardoor zeven man werden gedood. In Engeland zijn totnutoe wegens mond- en klauwzeer afgemaakt: 68,161 koeien, 24,992 schapen en 32,808 varkens. Aan schadevergoedingen werd een/ bedrag •groot 2,024,000 pond sterling uitbetaald. Naar gemeld wordt, zou er een gehei- me Czaristische 'organisatie opgericht zijn, met vertakkingen over de geheele wereld, ten doel hebbende grootvorst Cyrill op den Rus- sischen troon te brengen. De „Demokratisdie Zeitunfsdienst" te Berlijn deeldle gister mede, dat de verkiezin- gen voor den Rijksdag waarschijnlijik op 1 TELEFOON 744 LANGESTR. 93 ALKMAAR. echec in de Tweede Kamer, ontbinding dezer Kamer te wachten. „Het zou dus wel eens kunnen gebeuren, dat we binnenkort voor algemeene verkiezin- gen komen te staan. Is de Katholieke Partij daarvoor gereed? Eenige spoed is zeer ge- wenscht. Al valt de Rechterzijde thans uit- een, de Katholieke Partij zal dam vooral haar eendracht hebben te bewaren, daar we geheel op eigen krachten zullen moeten steunen." OENERAAL-MAJOOR J. BINNENDIJK. t In Den Haag is, 81 jaar oud, overleden gep. generaal-majoor J. Binnendijk, oud-in- specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, ridder in de orde van den Neder- landschem Leeuw. De ter aardebestelling zal geschieden Maandagmiddag om half twee van het sterf- huis op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui- nen. Binneiilaiid. DE KABIN'ETSCRISIS. Uit parlementaiT'en kring schrijft men aan „Het Centrum": „Is de Kabinets-formatie-Koolen voora. mislukt door de al te stramme houding der Anti-Revolutionnairen, de jongste poging, om alsnog maar een Kabimet der Rechterzijde te streven, is voornamelijk spaak geloopem door den onwil der Christelijk Historischen. Behalve een formeel bezwaar, schijnt voora' hum weinige instemming met de bezuini gingsvoorstellen van Min'ister Colijm hierbi ■gegolden te hebben. „Er is nu nog maar een mogelijkheid; een extra-parlementair Zaken-kabinet, onder lei- ding van een man als Cort van dter Linden. „Kan ook dit niet geformeerd worden, dan zal er niets anders opzitten, dan dat't Ka- binet-Ruys de Beerenbrouck aanhlijft. Maar dan is terstond, of althans bij't eerstvolgend Gemengt3 nieiiws DE VERDRONKEN TRAM GELICHT. Gistermorgen, vertelt het Tbl., is de ver- ongelukte tramwagen van lijn 18 te Amster dam uit het water van de Buitensingelgracht gehaald. De drijvende bok van de Gebroeders Goed- koop was in den afgeloopen nacht de spoor- brug gepasseerd. Het plan om het lichtings- werk reeds om zeven uur te beginnen, ken niet worden uitgevoerd, daar het moeilijk was den bok door de voetbrug tusschen Nas- sauplein en Haarlemmerplein te krijgen. Om halfnegen werd die brug gepasseerd, en spoe dig daama werden de voorbereidende maat- regelen getroffen. Tegen tien uur kon de eerste strop onder let boven water stekende gedeelte van de tram worden gebracht. De wagen werd daar- na iets gelicht, waardoor het mogelijk werd, den tweeden strop aan te brengen. Langzaam maar zeker steeg nu de tram wagen en circa halfelf hing hij waterpas, nog half in het water. De talrijke toeschouwers aan beide kaden zagen den wagen langzaam stijgen, tot cir ca elf uur nog slechts een klein stukje van de wielen onder water was. Dan kwam het moeilijke oogenbhk, het gemaneuvreer met den zwaren bok, waaraan de tram hing, tusschen d'e gemeerde schepen door. De bok moest draaien, daar het de bedoe- litig was de tram op de Marnixkade aan wal te zetten. Een wonderlijk gezicht was het, den wagen als het ware door het water te zien „rijden". De tram, een van het oudste type, bleek vri] ernstig gehavend. Een der groote zijruiten was geheel verbrijzeld, -van het voorbalkon was geen ruit mieer hed- Het dak was gedeel telijk ingedrukt door 'n „aanvring". Gister- ochtend vroeg was namelijk een vaartuigje tegen de tram* aangevaren. Op de Marnixkade werden intusschen een paar losse sporen gelegd, waarop de wagen zou komen te staan. Tegen het middaguur was de tram zonder ongelukken op het droge gekomen. Het lichtingswerk stond onder lading van den onder-havenmeester, den heer Scholten, in samenwerking met de hoofdingenieurs van de Gemeentetram, de heeren Neiszen en Stof- fels en den ingenieur Huysinga. Het was de bedoeling den „geredden wa gen in den aanstaanden nacht over te bren gen naar de bij-remise Brouwersgracht. R Teen de wagen op den wal stond, bleek het, dat ook de baanruimer gedeeltelijk was vernield. Een onderzoek in den wagen, naar even- tueel achtergelaten voorwerpen van passa- giers leverde niets op. Wel lag er tusschen de bankeneen af- getakelde kerstboom, blijkbaar door de gebro- ken ruit naar binnen g'edreven. OVERREDEN. Gistermorgen is op het station te Haarlem de 17-jarige D. Baars door een rangeerenden ^'n overreden. Baars stalk op een verkeerde plaats de rails over om naar 'n goederenloods .e loopen Op dat oogenblik zag hiji een smel- trein aankomen Hij wacbtte 'tusschen, de rails a/cbter een stilstaanden trein, Toeni de sneli- tre'n voorbij was, zette dte trein, waarachter Baars stond, zich plotsellin/g in- bewegin'g. De iongon' viel en ziin beide beenen werdlcn 'hem afgereden. Dr. Wolterson verleende onmiddel lijk hulp waarna de jonigen naar het gasthui's vervoerd werd. De toestand is zeer zorgielijk. DE POSTCHeQUE- EN CI ROD I EN ST. Men meldt dan de N1. Rt. Ct. 'Het aan sommige schrijvers, 'die tijdelijk bij de directi'e van den postcheque- en1 giro- ALRMAARSCHE COURANT. jy mimmnn oPRumma

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1