MKmaarsclie Gaurant Het Huis van Vieren. Brieven uit BerlQn. Voor het plaatsen van advertenties in andere bladen is uw adres: N.V, Boek- eo Handelfpapips y.ti, Herms. COSTER ZOON, Voordam C 9, AIKMAAR, Zaterthig 5 Jannari. No 4. 1924. Honderd Zes en iwintlgste Jaargang. In.vergelijking met andere steden heeft Aikmaar een groot aantal van die instellin gen van weldad-igheid, die men met den naam van „hof jes" pleegt aan te duiden. Men vindt ze binnen de voormalige wallen in alle deeleu van de stad, en het is dikwijls aardig zoo'n complex van oude gebouwtjes te bezoeken: bij het binnentfeden komt men onwillekeurig onder den indruk van den spheer van kalmte en rust die er heerscht en die het leven in de kleine, stille stad van de 17e en de 18e eeuw heeft gekenmerkt. A1 zijn er nu ook nog veel van zulke hofjes meer zijn er zeker geweest. In onzen bloei- t!)d, de eeuw van groote rijkdom, waren er ve- iten die bij testament een ..provenhuis" ge- sticht hebben uit christelijke -naastenliefde (m-isschien soms met een beetje ijdelheid ver- mengd, daar men immers meende door de stichting voor zijn naam een eeuwig monu ment te zulien vestigen!) Zooals men weet is de „fransche tijd" met z'n tierceering en groote daling van anders zoo soliede fondsen uiterst noodlottig geweest vOor alle instellingen van armenzorg en lief- dadigheid van die dagen. Van sommige hof- jes' slonken de kapitalen zeer en trad een pe- riode in van groote versobering; bij anderen is het zelfs op de verdwijning van het huis uitgeloopen, terwijl er dan meestal een klein ionds overbleef, dat langzamerhapd geli- quideerd werd. Van de instellingen, die op .de laa]tstgenoemde wijze verdwcnen zijn, kent men de namen zelfs niet meer totdat mis- schien een enkeling toevalligerwijs een ar- chiefstuk of soortgelijk document onder oogen krijgt. Bij de restauratie van het pantheon van oud-Aikmaar: de Groote kerk komt ocgrijpe- fijkerwijs vrij veel aan het licht wat in gewo- ne tijden verborgen bleef. Zoo was dat b.v. ipok het geval met een tweetal brokken steen dat anders in een der Zuider kapellen voor den bezoeker der kerk onzichtbaar was om-de eenvoudige reden, dat een bank ze aan het pog onttrokken hield. In de Zuider kapel C ii.l. liggen twee deelen van zerken, die op het eerste gezicht niets met elkaar uit te staan hebben. Een draagt het nummer 126 en het bpschrift: H1ER LEYT BEGRAVEN MAARTJEN JACOBS VAN DEN HOQRN STIGTER Be veil die toscrip-tie was in een medaillon gevuld met frijnslag, uitgehouwen een wa- penschild, opgehangen aan een ring. Het Bchiid was beladen met een posthoren, verge- zeld van drie rozen, 2 en 1. Het andere fragment vult het eerste aan met de woorden: N HET VROUWEN PRO NIERS-HUYS STAANDE HET FNEETSE EYLANT NEN DESER STEDE IS DEN HEERE GERUST DEN XXX NOVEMBER NO MDCLXXVI11 Het hooge nummer wijst al dadelijk uit, dat de twee bovenbeschreven helften uit de kapel zelf niet afkomstig zijn, maar blijkbaar zijn ze daarin terecht gekomen ten gevolge Van een van de vele uitingen van verhuisma- nie van grafsteenen, die .langen tijd in de Groote kerk heeft geheerscht. De grafboe- kenJ) wijzen uit dat de steenen een graf ge- dekt hebben in de Zuider Gang, dat na den dood van de stichteres toebehoorde aan „het provenhuis van Marijtje Jacobs van Hoorn". De zerk vermeldde reeds ongeveer de plaats, waar het hofje moet gestaan hebben, immers er staat: „(op) het fneetse eylant. Daarmee wordt bedoeld dat deel van de stad, dat thans nog wel hi de - volksmond „het Eiland" wordt genoemd. En b.v. in de bena ming „Eilandswal", ter plaatse, leeft de her innering hieraan ook nog voort. De toevoe- ging „Veneetsche" kwam er in 1614 bij, zoo als de heer Bruinvis vermeldde-in een artike over „het Eiland" in de Alkmaarsche Cou- rant van 1893 2). De stichteres was de weduwe van Pieter Lammerts Fortuin 3). Zij had een zoon Ja- cob, die echter voor haar dood overleed. Zs testeerde den 15en Augustus 1671 voor den notaris Jan van Warmenhuijzen te Broek or Langedijk (ampliatie v./h. testam. v./ 6 Mei 1662). Zij bepaalde, dat haar inboedel ver- kocht moest worden, terwijl haar halve zuster Clara Rietwijk haar huis hetzelfde waarin het hofje gevestigd zou worden, zou mogen blijven bewonen en de inkomsten uit haar goed ten eigen behoeve mocht aanwenden Een achttal familieportretten (waar zouden die gebleven zijn!) behoorden in het huis (e blijven. Na haar zusters dood zou het aldus tot provenhuis geworden woonhuis worden ingericht „voor 2 gereformeerde weduwen en 2 roomsche maagden." Deze vier werd be- loofd per jaar 25 manden turf en kinnetje boter, meer of minder alnaarmate de midde- len van het huis het toelaten zouden. De stichting kreeg in den volksmond den naam van „Het huis van Vieren", welke typische benaming eens een schakel heeft gevormd in de reeks van de huizen „van tweeen", „van zessen" en „van achten". Het moet om te zien een aardig, knap huis zijn geweest m een geestig trapjesgeveltje, hetgeen men ten' minste zou opmaken uit de afbeelding, die in 'de prentverzameling alhier wordt bewaard. Ongeveer een eeuw geleden brak de kwade tijd voor het hofje aan. De executeuren van het testament van Maartje Jacobs komen verklaren voor de heeren weesmeesteren dtr stad, dat de woning, die door hen wordt be heerd (Staande op het eiland biiinen de stac in wijk C no. 69 en begrensd ten Z. door de stadskazerne en ten N door een ledige plaats) tot op het oogenblik 8 December 1817 ife bewoond geworden door vier pro venieressen, 2 der gereformeerde- en 2 der Roomsch Katholieke gemeente. Ze deelen voorts mede, dat de naaste huizen gesloopt zulien worden, dat het huis veel reparatie- kosten zal vorderen, enz. enz. en dus slaan ze voor werkelijke schuld-aandeelen te koopen met het doel aan de 3 nog in leven zijnde pro venieressen de revenuen daarvan ten goede t< doen komen. In de volgende vergadering van de heeren wordt dan medegedeeld, dat tot verkoop van het Irate m dat werkel. schuld-aandeelen gekocht zijn. En het huis werd afgtbroken. Daarmee iad d'us het hofje vain' Vieren opgehouden te oestaan.. Het nog niet geliquideerde fonds vinden we terug in de Lijst van gelden en- ef- lecten onder bewaring van de voormalige weeskamer dtr stad Aikmaar 4), ter voldoe- ning aan het K. B van 1 April 1835 (St.bid. \To 5 Het kap-itaal bedlroegi -toeni: 3400. Inschrijv. o/h Grootbk. der Nat. W.S. 2% pet. en1 600 onuitgelote kansbil- jetten. De heeren Mr. G. Fontein Verschuir van Hieilo en P. de Sonnavilile warcn admiini- strajteuren van dezen bo odd en ded-ea daar van om die twee jarera rekeniog aan Wees meesteren!. De wet van 20 Aug 1859 m aakte ten- sl-o-tte ook nog een eind aan het Alkmaarsche be- rear. De Minister van F in ant i en belastte zich sedert met de liquidatie van de fondsen' van dit hofje van vroeger, op de bekende wijze, waaraan de jaarlijiks in de Staatscourant te- rugkoerende veran twoordiogsstaten herinne- rcn. A'l-kmaar, 4 Jan. 1924. J. iBELONJE. b.v. Gem. Archief V, 18. 6e Serie 3. in de no's 58 rn 61. Gem. Arch. Verzam. v. paste or Kleeff H.s. 1750, met aanteek. v. Bruinvis passim. Memoriael v. d; Heeren Weesmeesteren der stad A. bldiz. 96 en 97 No. 104. .(Het groote wonder van den goud- mark. Er komt orde in de chaos. De huisvrouwen uit den nood- Gene- zing en bankroet. Algemeene prijs- daling. Het einde van cafe Bauer Berlijn midden-December. Een wonder is geschied. Wat men niet voor mogelijk gehouden had, wat men nauwelijks meer hoopte, werd een feit; de Duitsche finan- cien sthijnen weer in orde te zulien komen. De papieren mark is dood1. Haar asch ruste in vrede. Ze Is weliswaar nog niet geheel van het tooneel verdwenen, wordt nog bij de gratie als wisselgeld gebruikt, maar in werkelijkheid is ze giestorven en begraven. Men neemt een bil let in de hand, waarop geschreven staat: „Een oillioen mark" en zegt: „Hier is een mark" waarmee men wil zee geneen goudmark. We hebben alien irr Duitschland met groot wan- trouwen de maatregelen van de stabiliseering tegemoet gezien. Als men zooveel treurigs be- leefd heeft, wordt men sceptisch en pessimis- tisch. En ziet: we hebben oris alien vergist, we zijn alleraangenaamst verrast geworden. Misschien is dit het eerste teeken van een aanbrekenden morgen. Het eerste, schuchtere hemeRicht, dat in de Duitsche duistcrnis door- dringt. Eensklaps krijgt het dagelijksche leven in Berlijn een ander aanzien. Als men thans een som geld in de hand heeft, dan weet men, dat ze ook morgen en overmorgen nog dezelf- de waarde bezit. Men kan weer disponeeren, staat weer op eenigermaten vasten bodem en wordt niet meer door het rekenen, met onte'- bare nullen o-ek gemaakt. Men kan ook weer koopen, w; t de zaken, die niet meer behoeveti te vreezen, voor hun waren dagelijks of zelfs ieder uur meer waardeloos geld in te ruilen, houden hun voorraden niet meer achtcr. Zelfs is er in de plaats van het gebrek eensklaps weer aanbod. Het maatschappelijke verkeer begint weer normaal te worden. De verkoopers in de win'kels worden zelfs weer voorkomend. Jaren lang hingen zede groote meneer uit, lie- ten de klanten hun macht voelen, en deden als- of het eigenlijk een gunst was dat ze iets ver- kochten. Als men een pond boter of een boorden- knoopje koopen wou, voelde men zich als de indiener van een verzoekschrift. Hierin is thans verandering gekomen. De heeren buigen weer als men binnenkomt, ze doen moeite 't publiek tot hun tevredenheid' te bedienen en als men de winkel veilaat, vra- gen ze vriendelijk en beleefd: „Komt u nog eens gauw terug". Dat zijn klanlcen en tonen, welke men bijna vergeten is. De nieuwe ,.rentemark", het waardevolle bankbiljet voor de goudmark, heeft dit toover- werk tot stand gebracht. Op het oogenblik, dat deze reddendo biljetten in vdldoende aantal in omloop gebracht werden, trad deze ommekeer in. Op een Berlijnsche markt vond tien dagen geleden een afschuwelijk schouwspel plaats. De handelaren hadden prijzenj genofeerd, welke hooger waren dan de officieej vastge- stelde prijzen. De toornige huisvrouwen haalden de politic er bij. Op bevel van de gendarmen moesten de handelaren hun woe- kerprijzen verlagen, maar ze verlieten dade lijk daama scheldend het plein. Op den vo'- genden marktdiag waren de kramen zoo goed als leeg. De heleedigde verkoopers bleven weg. Afaar twee dagen later waren ze weer heel vriendelijk, niet beleedigd meer, alsof er niets voorgevallen was. Want onder- tusschen had de rentemark zich met o-nver- waohte standyastigheid weten te handhaven De arme huisvrouwen kunnen eindelijk weer opademen. Ze behoeven zich niet meer onophoudelijk het hoofd te breken, waar ze de noodige levensmiddelen voor het gezin ha- len moeten. Zij kunnen weer ouder gewoonte van hun echtgenooten „weekgeki" krijgen, en hun uitgaven over de verschillende dagen verdeelen. Dat geeft een sedert jaren niet meer gekend gevoel. De huishouding te doen, was een zwaar, inspannend1 beroep gewor den. Vele vrouwen leden daar ontzettend on der. Er ging hun niets landers door het hoofd dan getallen, nog eens getallen en kleine zor- gen. Nu kunnen de geplaagde huismoeders er eindelijk ook weer eens aan denken, dat ze menschen zijn. Ze kunnen weer eens 'n boek gaan lezen, hun gedachten aan aangenamer dingan wijden en, hun mannen en kinderen een gezellig thuis bereiden. Werkelijk, nu eerst, nu de roes van milliar- den en billioenen voorbij is, nu we uit de on- gezonde en histerische chaos van alle verhou- dingen 'langzamerhand weer tot rust schijnen te komen, nu eerst merken we hoe arm we eigenlijk in werkelijkheid zijn. Nu eerst wordt bet duidelijk, hoe groot de afstand van de he- dendaagsche inkomens tot die van d'en vre- destijd is. Men kan' zeggen dat gemiddeld, een familie die in 1913 ongeveer 12.000 mark per jaar te verteren had, nu nog slechts 6000. tot 7000 mark tot zijn beschikking heeft. Rekent men daar bij, hoa veel do prijzen owTKi, m da grhaela w«r«I» frsstegan efa, dan kan men zich voorstellen, hoe zeer zulke families hun uitgaven bekrimpen moeten om uit te komen. Dat zij het klaar spelen, is hoofdzakelijk daaruit te verklaren, dat ieder mensch in Duitschland, vooral in Berlijn, al sedert jaar en dag, veel bescheidener is ge worden in zijn levenseischen. Men is heel langzaam in de verarming en de proletariseering verzonken. Maar d'at helpt nu niets. De weg naar een nieuwe hoogte voert door het diepste dal; dit moet eerst doortrokken worden, tot het weder bergopwaarts gaat. Zeker, velen blijven daarbij aan den weg liggen. Voor alles die- genen, die door voortdurend1 speculeeren in de laatste jaren reusachtige sommen wonnen en verspi'lden. Dat is nu afgeloopen. Ook de beurs is stil en mat, het wilde tumult door de hausse veroorzaakt, is voorbij. Een Verstan- dig man zeide eenige dagen geleden tot mij „De genezing komt, de eerste faillissementen zijn er al!" In het bijzonder echter heeft de groote volksmassa onder de overgangsperio- de, die thans ingetreden is, te lijden. Ook de arbeiders, die zich in de jaren- na de revolutie gunstger levensvoorwaarden veroverd heb ben, zien nu angstig den dood naderen. Drei- gend staat de winter voor de deur. Onder de ernstige leuze „honrrer in Duitschland" vond dezer dagen to Berlijn een conference plaats, waar deze drukkende zorgen besproken wer den. Daarbij werden verschrikkelijke dingen bekend. Er is vastgesteld, dat een Engelsch arbeider thans om een pond1 margarine te verdienen, twintig minuten werken moet; een Duitsche arbeider echter 5 uur. Het loon, dat cvereenkomt met den prijs van een paar schoenen, yerdient de Engelsche arbeider in twee dagen, de Duitsche in vijf weken. Het verbruik van rund- en varkensvleesch door de volksmassa in Duitschland is in 1921 on geveer 5.5 pet. afgenomen, daarentegen is het gebruik van paardevleesch ongeveer 70 pet en zelfs het verbruik van hondenvleesch 200 pet. toegenomen.'Dat zijn .kenmerken van een verarming, die ontzettend is. We hebben thans to het onbezette Duitsche ge- bied ee.n millioen werkloozen en in het bezette gebied niet minder dian twee millioen. Men stelle zich voor, welke lasten daaruit voor den staat voortvloeien, die bovendien nog een reusachtig aantal gepensionneerden en' ondersteunden te verzorgen heeft. Aldus blijkt, d'at de staat er niet beter aan toe is dan iedere .burger. Ook de staat is juist in dezen tijd, door de zware plichten, die op hem druk- ken geheel afgezien van de herstelleveran- ties verarmd. Wat is daar het gevolg van? Men verzint nieuwe belastingen, har der, onverbiddelijker dan ooit te voren. Dat moet verdragen worden. Het koste wat het wil, we moeten ons weer in- de geordende ver- houdingen inwerken en moeten de tanden steeds op elkaar klemmen. Een nieuw Sehlagwort is ontstaan, dat than®' alles beheerscht: het woord „Abbau" - De zaken „baiien" hun prijzen „ab". Voor alle winkelramen in Berlijn hangen schilden en plakkaten, die verkendigen, dat alles on geveer 25 pet. goedkooper geworden 13, slechts op die wijze kan men het publiek aan- lokken. Ook de groote bedrijven „bauen ab" namelijk hun loonen en salarissen. En de staat, in de eerste plaats houdt d'e staat zich hiermee bezig. Juist staan een- reusachtig aantal beambten op het punt zander erbar- men ontslagen to worden, terwijl de salaris sen der overigen belangrijlc verlaagd worden. Vooral de vrouwen, die in Staatsdienst zijn, zulien te lijden hebben. Gehuwde vrou wen to de eerste plaats als de echtgenoot reeds een bezigheid heeft en verdient. Het lijdt geen twijfel, dat dit groote onrechtvaar digheden met zich brengt, en een nieuw groot aantal werkeloozen, die niet weten, hoe ze zich de volgende maand voeden zulien, is ontstaan. Maar ook dat is onvermijdelijk. De staat moet sparen, al3 hij zijn finantien uit den chaos redden, zijn budget in even- wicht brengen en de tegenstanders en vrien- den van Duitsth'ai-d toonen wil, dat hij ern- stig en oprecht zoekt naar wegen en middd- len, om langzamerhand d'en reuzenlast van de buitenl.indsche verp'icktingen af te wen- telen De algemeene „Abbau" is ook in het open- bare leven en op straat duidelijk merkbaar. Het aantal uitspamningsplaatseo, dat toder- daad te groot geworden was, vermindert zienderoogen. Reeds daarom; omdat de bui- tonlanders meer en meer wegblijven. De tij den zijn voorbij, dat de vreemdelingen valu ta's hier hemelhoog to koers stonden. Zeker, een Hcllandschen 'gulden is ook heden nog een bilioen zeshonderd milliard papiermark v/aardl Maar dat beteekent in de huidige Berlijnsche taal niet meer dan 1.60 mark en daarmede kan men op het oogenblik in Ber lijn niet meer doeri dan to Holland, ja, nog mindpr! Zelfs een zoo oud1 en beroemd' ldkaal als hot cafe Bauer Unter den Linden op den hoek van de Friedrichstrasse, is ten doode opge- sebxeven. Het zal binnenkort verdwijnen. Het was eens de trots van de Berlijners en een punt van aantrekktogskracht voor alle vreemdelingen. Toen het meer dan veertig jaar .geleden geopend werd als het eerste oTootsteedsche cafe in de hoofdstad' van het Duitsche rijk, was het een bezienswaardig- heid. Toentertijd sloot het zijn poorten in het geheel. niet, maar was dag en nacht geopend. Als in den vroegen morgen de laatste boeme- laars daar nog zaten en hun kopje koffie of reeds een bordi soep slurpten, kwamen de schoonniaaksters en maakten de zaal schoon. Later was het slechts twee uur per jaar ge- slotenvan elf tot 1 uur op Oudejaarsavond. De herrie was dezen nacht zoo dol geworden, dat de politie deze regeling trof. Toen kwam de oorlog met zijn „Polizeistunde", waarop alle hotels eesloten moesten -worden. Meer en meer verbleekte de roem van het cafe Bauer. Tenslotte ontmoetten hier hoofdzake lijk allerlei soorten smokkelaars elkaar, en de Berlijnsche buroer richtte nauwelijks meer zijn schreden daarheen. Nu verdwijnt het en zijn heengaan is als een symbool van het feit, dat het oade Berlijn van den bloeienden en srlansvollen tijd omstreeks 1900 absoluut ver dwenen is. Dr. MAX O'SBORN. Provinciaal nienws UIT AKERSLOOT. Donderdagmorgen 10 uur kwam de raad in spoedeischende vergadering bij een. De voorzitter: Met deze eerste vergadering wensch ilk van de gelegenheid g ehruik te ma il m vnm ftHrtHe gstoWflg ntwuvjaar toe te wenschen, eveneens de ingezetenen en hoop dat 1924 een goed en voorspoedig jaar voor u en voor de ingezetenen moge zijn en d'at de gemeente in groei en- bloei moge toe- nemen. Wethouder Groot: Mijnheer de Voorzitter: Als oudste lid van den raad dank ik u voor de woorden tot ons gericht en hoop wederkee- rig dat het u en uw gezin goed moge gaan. De voorzitter deelde mede dat deze verga dering bijeen was geroepen om te beraadsla- gen over de werkverschaffing voor werkeloo zen. Gisteren, ging spreker voort, kreeg ik ten raadhuize eenige werkloozen, waarvan soinmigen wel werk hadden, maar met dezen winter niets konden doen. Voorloopig heb ik ze te werk gesteld aan het sneeuwopruimen, hoewel het wel nuttig maar geen productief werk is en de toezegging gedaan, dat voor loopig het uurloon 30 cent was- en nader zou worden vastgesteld d'oor den raad. Daarom zijn wij nu bijeen om het loon vast te stellen maar erger is het wat moet er-met zulk weer gedaan worden. Dat wij daarover een be- spreking houden is nuttig en noodig. Bur- gemeester en Wethouders stellen voor het uurloon te bepalen op 30 cent en 1 cent per uur toeslag te geven voor ieder kind' benedem 16 jaar tot een maximum van 5 kinderen, dus dan zou het loon hoogstens 35 cent per uur .bedragen. Verleden jaar konden wij nog we gen verbreeden maar dat kan nu niet met de vorst. B. en W. hebben er ook over gedacht om to zekeren toeslag aan werkgeverfs te ge ven, wanneer ze werkloozen te werk stellen to hun bedrijf. De voorzitter zeide dat dit een moeilijke zaak was, want dan konden er wel menschen zijn die hun werkvolk wel konden missen, en ze nu door den winter helpen. Na eenige besprektog werd daar niet ver- der over gedacht. De heeren Groot en Mul zeiden dat het uurloon hier dan zeker hooger was dan to de Schermer, want voor 30 cent per uur komen de arbeiders zich zelf aanmelden. Het standaardloon was 30 ct. per uur en nu gaan wij daarboven en algemeen was men van ge- voelen dat de prikkel moet blijven bestaan om bij anderen werk te zoeken, terwijl onge- huwden niet worden aangenomen, tenzij zij kostwinner zijn eit ook geen gehuwden die door inwonende kinderen inkomsten hebben. De heer Rijmberg: De levensmiddelen zijn d'uur, er zijn er al eenigen tijd' zonder werk en to enkele gezinnen is behoefte, en de gele- genheid voor de gemeente als die zich voor- doet om werk te geven, zou ik voorstellen te beginnen met 35 ct. per uur en. met het voorstel van- B. en W. meegaan wat de kin- dertoeslag betrof, dan wordt het maximum 40 ct. per uur. De heer Helder: Als ge boven het stan daardloon gaat, dan moet u eens a an geven hoe wij de menschen kwijt raken. De heer Rijmberg: Er is weinig werk, ve len hebbep wel werk maar geen geld. De heel Helder: Er zijn te veel kleine mid- denstandens die niets- krijgen en hierdoor worden belast. De beer Aafjes: Ik ben het met den1 heer Rijmbeig wel eens dat er behoefte is, maar ik ga toch met wethouder Helder mede, om dat ik ook hang ben dat niet naar ander werk wordt uitgekeken. De heer Berkhout koo zich we! met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Schut: Er is verschil in het standaardloon 35 of 40 ct. per uur, ik stel voor het uurloon te bepalen op 30 ct. en een kindertoes'lag te geven van 2 ct. per kind tot een maximum van 3 kinderen beneden 14 jaar dan wordt het 36 ct. per uur, hoewel het weinig is. De heer Rijmberg wijzigde zijn voorstel, dat nu w-erd 30 ct. per uur en- 2 ct. kindertoe- slag tot een maximum van 4 kinderen' dan wordt het 38 ct. per uur maximum. Dit voorstel als het verst strekkend zijnde kwam to stemming en werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Groot, Helder, Mul en Berkhout. Het voorstel Schut werd aangenomen met 4 stemmen coor 3 tegen n.l. de heeren Groot, Helder en Mul. De heer Groot vroeg hoe lang of het kan duren, de werkverfechiaffing. Wij moeten er aan deniken dat wij die bdJangen van die ge- heele gemeenta hehartigen, De voorziT'er zei, dat wantneer er -geen' wetk is, er mee wo-rd't opgeho-uden. De h-eer Groot achtte verbreedtog van de weg van de sluis tot Meijh-s no-o-dzakeflijik, deze weg is zeer srnal. Na nog eenige be sprektog waarbiji mim-i-gmaal in herh-a'ling wo-rdlt geireden, woirdit algemeen beslbten de verdere regeling aan het beleid van B. en W. over te la-ten. Van Ged. Sliiaten was terug 'omtvangen de Instructie van' -de gemeentiegeneesheer, waar een paar artikelbn eenige wijziging en aan- vuTtog heh'iCiefden. Zonder op of aanmerkmg goedgekeurd*. Een v-erzeek van het -gemeentebesituur van- Werken-dam <om adhaesie te betuigen aan een a-dires o-m -de kosten van het bezoeken van leerlingen uit da -gemeente aan Midldellh. en Ho-ogere Burgerscho'len elders' niet door de giemeenten tie laten dragen. De v.ciorz'itter siiel-de voor daar dit reeds een- besprektog heeft udtgemaakt in de ver- een-iigtog van Ned. Gemeenten dit adres voor k-ennisgeying aan te nemien. Aizoo besHoten. Ro-ndv-raag. De heer Rijmberg verzocht hij hett zendlen van de agenda een afschrift van de te behandieileni stukkien. Zoo ails die vo-rige mia-al met de sch-oolgeldiregeling komt mien wieil een onheslagen ter ijs. De voorzitter gevoelt er wel veel Voor, maar het is een icimvangrijik weric en daar is te fcort personeel vo-o-r. Ik wil, wanneer U een piaar dagen- voo-r de raa-dsvergaderinig de Sl-ukken "iter secretarie komt in'zien U aTOe gawenschte iinlii-chtingen verschaffen, dan is- het mi-sschi-en on-dervan- gen, aldus spr. De heer Rijmberg nam biermed'e genoegen. Ook werd' door hem gevra'agd waaro-m' -gere- geld het paard' van Tambach voor gemeente- werk gebruikt wordt. Leernig en Renkel zijn er ook nog. De voorzitter zei, dat hier al eens vanaf is -geweken. Leerniig zijn naardi is o-ok al eens gebruikt en daar komt bij, de workman kan met alle paarden voor den grintwagen niet omeaan. Maar B, en W. zulien er wel de- gel ijk rekening mee houden. Dan brs-nrak hij nog om bij hevigen snesuwvl apoadiger mat de A. rcind te gaan. De voorzitter zal hier den gemeentewerk- -man op wijzen. De h-eer Berkhout vroeg o-f de beplan-ting van de Kanaal'dijk nog vdorlgang zail heb ben. De voorzitter zal nog 'eens ter b-evoeg- der plaa.se informeeren. Ddarna sluiiting der vergadering. De scheepvaart over het Alkmaarder meer is wegens het ijs gestremd. Het verkeer met de Zaanstreek— Amsterdam en omge- keerd heeft nu plaatsl angs het Gr. Noord- Holl. Kanaal en markervaart. De grasverpachting van den West- Wouderpolder heeft over 1924 226.75 min der opgebracht dan het vorige jaar. De prij zen van het riet gaven weinig verschil. UIT KOEDIJK. Damd'erdagavond vergaderdie de afdeding Koud'ijk v/.a den Ned!. Bond van- Arb-ci'dbrs- in net Land-, Tuinbouw- en Zuivelbcdrijf, in het .okaai van- dm- heer Jb. die Jong, onder loi- utng van den heer P Hart. De voorzTter onendie met een wooid van weiLoOiii de vergianering cn wees op den meer gunetigen- t'oestond iki het latidb-ouwbadrijf Spr. hoopte, dat dit ook gunstiig mag zijn voor de arbeiders. Er zal woer steun verkend worden aan -den uitgetrokken arbeiders -naar -' ."i teding van d-c circulaire van den Minis ter. Aan de o-rdfe kwam nu- die besprektog over- ,de 'o-cnactiie" wa-arvoo-r aanwezig was het hoofdbestuurslid, de heer Jonkman. Na ampele besprekin-g werd besloten een canf.notic met de Patroonsvercenigin-g aan- te vragen, waarvoor een aantal pun-t.a zijn vaslges'.eld!. In bespreking kwani nu een propaganda- feestavend. Met het ocg op bezuiniging zal gelrtjcht word-cn een- bedoten- b-ijixn'komst te 'houden, zoo mcgelijk einde Februari. Het lossen van een wagom brandsiioffcn door een vasten arbeider werd afkeurend be sproken, daar dit werk is voor losse arb„ei- dera. Na een ermtig besprektog za! -geti'acht worden. d'at dit niet mcer gebeur-t. Na can'iige bespr-ekinigen' van huishouddij- leen aard' voligdte slaJltog. UIT SIN-T PANCRAS. Vrijdagmiddag werd op de Kerkesloo-t de wedistrijd ito het hardirijddn voo-r mannen ge- h-oudai met 12 deetocmers. Er werd1 flank ge- reddn ten aanscho-uwe van een belangs-tel- lend publidc Winnaa-rs waren- D Konnig, le prij-s; R. Wever, 2e prij'sH, Westra 3e prijs. UIT SCHAGEN. In d'e laatste d'rie wek-en kwamen hier gecn-e nieuwe gevallen- van memd- cn kliaiuw- zeer bij. De zieke beeslen zijn herstelld. De z,dc.c is deriialve geweken. Tot pkegzuster in het Hlu'is voor Ouden van Dagen is uit 34 sollicitantcn bcnioemd benoemd' mej J. KlO-mp te Ou'dkarspel. UIT PETTENi. De heer W." van Twuijver, rijlksveldwaich-ter brigadier re't Zand, is bencemd! lot briga dier en gaat als zoodanilg naar den Burg op Texeli De hoer G JBo-uman, rijiksveldwach'er le Pet'taa gaat naar Haarlem cn wo-rdlt te Peti. n vervarugen- door den heer G. Visser, Rij-ksveldwachter te Amsterdam. UIT JULIAN-ADORP. Alhier is het buizenn-et van- de wa-terlei- d'nr z'ov-er d'at de in-gezetcncn water kun- nen" .krijgenje H-eld"r zijn die buizen het nompsta-iion genaderdl. UIT ST. MAARTEN. Do prider Valk -og en onze gemeente ver- koos tot m-ol-en-meester dlen, lncer D. Burger fe Groenveld en tot hoo-fdilnigeland den heer t. r.<, o; y? stroet. UIT OBDAM. Staat der bevolking op 31 December 1922 bestond uit 786 -m. 733 vr. totaal 1519. 1923. 32 m. 30 vr. totaal 65. 57 m. 67 vr. totaal 124. Geboren Ingekomen Totaal 878 m. 830 vr. totaal 1708. Vertrokken Overleden 68 m. 9 m. 79 vr. 8 vr. totaal totaal 147 17. Totaal 77 m. 87 vr. totaal 164. G-eheele total-e vermeerdering van 15 m en 10 vr. totaal 25. Zoodat op 31 December 1923 de bevolking bestaat uit 801 m'. en 743 vr. totaal 1544. UIT OUDKARSPEL. Door de ingevallen dooi konden de opge- zette plannen van de ijsclub „Volharding" geen doorgang vinden. Toen echter Donder- dag in den loop van den dag de wind meer en meer naar het noorden trok, werd niet alle hoop opgegeven en toen 'savonds de ther mometer het vriespunt weer bereikte, werd reeds verwacht dat het slechts een uitstel van een paar dagen zou beteekenen. De morgen bracht dan ook vele zorgen voor het bestuur van de club en zoo werd reeds spoedig het Waardje in oogenschouw genomen en kon geconstateerd worden, dat verlegging van de banen noodzakelijk bleek. Nu zal vrij zeker Zaterdagmiddag de kin- derwedstrijd gehouden worden en is blijkens een in dit nummer voorkomende bdvertentie voor Zondag de groote bondsweastrijd uit- geschreven. Als het nu niet al te langzaam doorvriest, worden de banen zoo mooi als ze niet ge weest zijn. Voor dezen wedstrijd, die op het Waardje gehouden wordt, zijn de volgende medailles beschikbaar gesteld: Verguld zilveren medaille door het Nuts- departeiment voor 1 e prijs 500 meter. Zilveren medaille door de Gymnastiekvereeaigisgee

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 9