De Lange De Moraaz. Open en Rekening-Conrant met rentevergoeding. HINDERWT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat zij bij hun besluit van 5 Januari j.l. hun beslissing op het verzoek van P. Kuijk Wz., om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij, met plaatsing daarin van een motor van 1 P.K., tot het in beweging brengen van een eiwitklutsmachine en een amandelpersmachine en een ijzeren oven in- het perceel Westerweg nr. 102 hebben VER- DAAGD. Alkmaar, 7 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENST- PLICHT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van de personen, die geb> ren zijn in 1905 en derhalve voor den dienst- pliclu ijchting 1925 behooren te worden in- geschreven, doch zich nog niet hebben aan- gegeven, dat voor aangifte ter inschrijving in het bijzonder gelegenheid zal worden gege ven ter gemeente-secretarie en wel op WOENSDAG 9, DONDERDAG 10 en VR1JDAG 11 JANUARI 1924, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Voor verdere biizonderheden woxdt verwe- zen naar de openbare kennisgeving van 4 December j.l. Alkmaar, den 8 Januari 1924. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. ite 's-Gravenhage meldt: De Konmgin- heeft op het op 27 October jl. gedaan verzoek van de ministers om. omt- peffing- uit hun ambt geantwoord, dat zij ge- moodzaakt is, dit verzoek niet in te willigen. Zaterdagmoigem en -middiag zegt Het Volk is een zeer druk bezochte 'vergadering gehouden van de Tweede- en Eerste Kaimer- fracties en het partijbestuur van de Soc.- jDem. Arbeiderspartij. Het grootste deel der vergadering was gewijd aan een bespreking van het beloop en de vooruitzic'hten van de oplossing van 'de. crisis; imzomderheid werd ;bet standpumt ten aanzien van de yerschib lende nog mogelijke oplossingen uitvoerig ibesproken en met eenstemmigheid vastge- stel'd. Daarna werd de vraag behandeld, of in verband met de vertragimg, van de oplos sing van de crisis (door 'de houdimg der rechterzijde) en 'de handelingen van het de- missionaire kabinet, het ini'tiatief genomen fcou worden tot een bijeenroeping der Twee de Kamer of tot andere maatregelen. Qeze besprekingen zullen Dinsdag a.s. in een ver gadering der Tweede Kamerfractie worden voortgezet. Naar aanleiding van het optreden van het demissionaire kabinet, vooral tegenover de gehuwde ambtenaressen, was reeds in een vergadering der Tweede Kamerfractie op 11 December jl. een verzoek tot bijeenroeping d'er Kamer ondlerteekenb en had dien -dag bo- vendiem een bespreking tusschen een- lid van jhiet bureau der fractie en den voorzitter der Tweede Kamer plaats. De indiening van voornoemd verzoek is tot dusverre achterwe- ge gebleven, o.a. omdat sindsdien de regee- ring de inwenkimgtreding van het ontslag der gehuwde ambtenaressen heeft vaatge- steld op een zoodanig tij dstip, -dat die zaak in ieder geval, naar menschelijke berekening, voor dien datum in de Kamer ter sprake zal kunnen worden gebracht. Uit de Pers WEER INIGEOUURD. Onder dezen tihel schrijft Het Vad.: Zoo is, wat wij; in ons ari'ikel van 31 Dec. lit. reeds voorspeldein, het eind van deze cri sis, dat de Kroon ten statte het verzoek om ontslag van het ministerie nidt heeft ingewil- li'gd. Openlijker bekemtenis van ornnach: oml te regeeren, heeft de Rechterzijde niet kun nen geven, dam dat met 60 man in- de Tweede Kamer, en 31 man in de Eerste Kamer, hat niet mogelijk was een Riechtsch Kabinlet sar men te steilen. Het Kabinet-Rluys de Beerlem- brouck komt nu in zijne vijfd#'fase, n.l. die van extna-parlemcntair Kabinbt. De Rechter zijde, waarop het Kabinet van 1922 heette lie ste ;inen, heeft he1.1 nu zoover gebracht door h; e adelooze bisbillcs, dat aan de Kroon c anders overbleef dan het antwoord, dat Ze gen oodzaakt was, het verzoek om onhsllhg van) 'dit ministerie niet 'in te willigen. En, ma alles wat de Rechterzijde tegemovery de Kroon; misdeed, kan het demissionaire Kabi- .net niet genoeg haast maken, om de Khoon uit die impasse te redden, waarin gemis aan deferentie voor wat zoove'to Ntedierlanders dicrbaar is, Haar heeft gebracht. Wij -omthou'dien ons van aide persiflage en van het geringste woord van ironie, waartce hdt geval zich zoo ruimschoois leent. Don't flog a man on the floor, zegt de Eingelsch- man. Maar bij aBle moeilijkheden', die dit vijfde mini'sterie-Ruys de Beerenbrouck tegemcet gaat, is er toch nog deze itroost, dat met eemigem goeden wil toch nog wel ieis go'eds uri de crisis kan worden geboren. En wel dit, dat waar iedere partij, en ook ieder Ka mer'id individueel weer ganschelijk vrij te- geniover dit ministerie komt te staan, er"<*ni- ge kans komt op dat gemeenschappelijk over- leg, dlat wij bij de grooite vriagen die ons wachten, zoozeer behoevon. Laat vooral de Tweede Kamer niet vetigeten, d)at de lange duur van de crisis wel'kom wapem- is geweeot in de handen' van liinlks- rechtsrevolu'tiiionai- ren, die, zooals -begrijpdllijlk is, in het parie- mientarisme hun ergsten vijiand zien, en dat •dezeni revoluitiomaiiren dat wapen voor goed uit de handen lean gestagen worden, als van den groo'ten emst blijkt, waaimiee het lamdsbelang than® wordtt vooropges'teld. De crisis met de snorkende vehklaring van 24 Oct. 1.1. is gebleken pityfull te zijn; dat is niet anders. Maar nu zij het parboilAan het werk, met eendoe wel en zie niet om. Gftmengy nieuws NATION A Al'KA MP IOE NSCHAP SCHOONRIJDEN VOOR DAMES. Op de prachtige banen van de IJsvereeni- ging „Zeist" te Zeist werd gistermorgen door 12 deelneemsters gereden om het na- tionaal kampioenschap schoonrijden voor da mes, waarvoor de N. S. B. een wisselbeker had beschikbaar gesteld. De uitslag luidt: 1. Mej. J. J. van Wijn- gaardett, Ufereehtj 618 punten. 2. MevT woldringvan der Hoop, Arnhem, 600 punten en 3. Mevr. Vogelzang van Doom, 486 punten. De jury werd gevormd door de heeren Obreen, 's Gravenhage; Couvee, Utrecht ea H. Meerdink. ERNSTIG GEVAL VAN GASVERSTIK- KING. Zondagvoormiddag werden in de woning van den heer C. te Goes op den Molendijk, genoemde heer en zijne dochter foeiden be- wusteloos gevondeu tengevolge van het in- ademen van gas. Het onderzoek stelde vast, datt de gasleiding in de woning niet defect was. Van de buitenleiding echter bleek een buis gesprongen. De dochter kon tot bewust- zijn worden gebracht, doch de heer C. moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hij was Zondagmiddag nog-niet tot het bewust- zijn teruggekeerd. Hoewel niet hopeloos is zijn toestand zorgelijk. EEN LEENING VOOR AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam is tegen hedenmiddag met spoed bijeengeroepen ter behandeling van een voordracht van B. en W. tot het aangaan van een geldjeening van ten hoogste 10 millioen gulden tegen een ren te en koers nader door B. en W. na overleg met de commissie van bijstand der finanrien te bepalen. VIJF PERSONEN DOOR HET IJS GEZAKT. Aan den Scharnderweg wordt te Maas tricht druk schaatsengereaen. Het ijs is ech ter niet al te best. Zondagmiddag zakte een meisje door het ijs. Bij de pogingen om het kind te redden geraakten vijf personen te wa ter. Met heel veel moeite werden tenslotte al ien weer op het droge gebracht. DE OONFEREftTIE MET DE SPOOR- WEGDIRECTIE. „Het Volk" meldt: Gistermorgen is te Utrecht de conferentie aangevangen die aan- vankelijk zou plaats hebben tusschen de di- rectie der Spoorwegen en de Ned. Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Naar wij vernemen, zoo meldt het bericht, hebben de Protestantsch-Christelijke Bonk en de R K. organisatie Zaterdag een brief aan de Di- reotie gezonden als gevolg waarvan ook de ze organisatie voor de conferentie genoodigd zullen worden. De besprekingen zijn nog niet ten einde gebracht en het Volk vemam dat men gisteren ook niet klaar zou komen. Daar- om zal een tweede conferentie gehouden wor den op Maandag 14 dezer, DE VERDWENE'N SECRETARIS VAN) DIDAM. De Telg. vemeemt nader, dat die plotseling verdwenen gemeenilesieaietariis vani Didam, H. Th. van Mum, domidlie heeft gekozen ten kantore van mr. Th. V. J. M. Ftledc vrugge te Amheni, en diat .hij' het verwijt, dat het itekori van 25.000 aan hem 'te wijr iten zou zijn, ver van zich afwerpt, daar hij geen comp.labd aimlbtleniaar was. Door het optreden van den burgemeester, Jhr. van de Pol, zoudlen zijn zenuwen zijn onddilmijnd. omidat deze hem) telkens zou hebben foedreigd, waardoor hiji in overspan- ming zijn betrekking, wellke hij 18 jaar lang had- vervuld, plotsiling neerlegde. DE VALSCHE MUNTER RABBAT GEARRESTEERD. In een voorstad van Weenen is de d'oor de Nodterlandsche, Duiteche, Beigische - en Luxemburgsche politie gezochte valsche mun- ter Gabriel Rabbat, een uit Srie geboortige Turk, gearresteerd. Hij woonde sinds maanden onder valschen naam in een vil'Ha, waarin de politie een ge- heel ingerichte werkplaats voor het nlakea van1 valsche Nedprlandsche banlkbiljettcni van 1000 en Engelsche bankbiljetten ontd'ekte De 'gearresteerde gaf zich uit als groot- industrieel dr. Joseph Naszir. Behalve Rab bat is ook zijn huishoudster, een Berlijnsche weduwCj met haar zoon gearresteerd. Rabbat was vroeger advocaat in Parijs en betrokken bij ecu spionnagezaak. In oorlogs- tijd vluchtte hij naar Zwitserland. Het was door het optreden van Rabbat, dat de Ned'erlandsche regeering in het voorjaar van 1921 ©verging tot d'e stichtiag van een valsche geHdcentrale. In verband met de arrestatie van Rabbat heeft de politie een weduwe, Ann Fischer ge naamd, met een harer twee zoons aangehou- den, die in betrekking stonden met de eommu- nistische partij en door middel van hun poli- tieke relaties aan Rabbat, legitimatiepapieren wisten te verschaffen, zoodat hij zich steeds aan de nasporingen van de politie in alle midden-Europeesche landen kon onttrekken. DE AANSLAG OP DR. DEELEN. Gistermorgen stond voor de Bredasche Rephtbank terecht de 21-jarige D.L. uit Rot terdam die op 4 Dec. j.l. een aanslag had ge- pleegd op Dr. Deelen in diens spreekkamer. De dader bekende. De offider van justitie eischte vier jaar gevangenisstraf wegens po- ging tot diefstal voorafgegaan door geweld. Verded'iger was Mr. J. de Voort te Tilburg. IJ S-„ VE R M A A K". Zondagmiddag kregen een paar jongelie- den ruzie tijdens het schaatsenrijden op de Kolik te Over\'een. Een der knapen sloeg den ander een bloedende wonde in het gelaat met zijn schaatsen. Toen iemand de vedhtersbazen wilde schei- den, kreeg deze van een ander zulk een klap in de nek, dat hij door de politie moest ver- bonden worden. Tegen den jongeman is pro- ces-verbaal opgemaakt. Deze vechtpartij deed natuurlijk veel afbreuk aan de prettige ijs- vreugde. MINISTER AALBERSE. De „Nederl. Hanze" vemeemt dat een be- noeming van Minister Aalberse in de hoofd- redactie van „Het Centrum^' binnen afzien- baren tijd kan worden tegemoet gezien. DE STAKING IN HET TAXI-BEDRIJF OPGEHEVEN. In een gistermiddag te Amsterdam gehou den vergadering van stakende taxi-chauf feurs werd met 108 tegen 82 stemmen beslo- ten de staking op te heffen. De chauffeurs zullen zich heden aanmel- den bij de A. R. M., de A. O., Entam en de B. W. T. Omtrent een steunregeling voor de chauf feurs, die van het bedrijf uitgesloten zullen worden, zal door de besturen der vakvereeni- gingen onderhandeld worden met het Ge- meentabestuur. De thans ge€indigde staking Is uitgebro- ken dsn 17en Jul! j.l. en heeft dus bijna zes maanden geduurd. DE N.O.C.-RIT VAN „DE PEDDE- LAAR". Zondagmiddag werd in een der zalen van Hotel Metropole te Amsterdam een vergade ring gehouden, waarin de door.de A. W. V. „De Peiddelaar" te organiseeren betrouw- baarheidsrit door Noord-Holland nader werd besproken. Behalve het uitvoerend co- mite waren eenige leden van het eere-comite bij de besprekingen tegenwoordig. De voorz., de heer S. Zwiep, zette in zijn openingswoord't ontstaan en't do-el van den rit uiteen en deelde mede, dat de datum defi- nitief was vastgesteld op 23 Maart a.s., hoe wel men gaarne zou zien, dat deze rit het slot zou vormen van den voor het N. O. C. in ons land te houden Olympische sportweek. Vender bevestigde -de voorzitter, dat de rit zuiv-er nationaal zou zijn en open was voor vier categorieen, t.w. voor amateurs, nieuwe- lingen, veteranen en- toeristen. j In verband met verschiltende bezwaren I o.m. de slechte wegen nabij Amsterdam en de pout te Velzen- was.besoten -den start niet an Amsterdam, doch boven het Noordzeeka- naa, n.l. in Beverwijk te doen plaats vinden. Alsdlan volgen de amateurs en nieuwelingen den weg over Castrium, Alkmaar, Schagen, Medemhli-k, Enkhuizen, Hoorn, Edam, Mon- ni'kenda-m, Purmerend, door de Wormer, via naar d'e finish te Beverwijk, een gezamenlijke afstand van ongeveer 175 K.M. De toeristen en veteranen volgfen dezelfde route tot Alikmaar ep gaan vandaar v-erder noordlwaarts, langs Schermerhorn, Aven- ihom, Berkhout en Hoom, vervolgens langs d'en Zeedijk om ten- slotte over -dezelfde route der amateurs naar Beverwijk terug te keeren, afstand plus -minus 120 K.M. Voor amateurs en nieuwelingen bedraagt he,t inleggel'd, zooals reedis bekend, 2. voor de anderen 1.50, terwijl het batig sal- ido bestemd is voor het N. O. C., als steun voor -de uitzendimg van Nedbrlandsche sport- menschen naar de Olympische spelen te Parijs. Behalve door de inleggelden hoopt men -door allerlei hulpbronnen de inkomsten te verineerderen -en dien rit tot -een zoo groot mo gelijk financieel succes te maken. Mededee- ling werd gedaan, dat r-eeds een 25-tal fraaie prijzen gratis waren beschikbaar gestel-di, ter wijl ook eenige bezitters van automobielen zich reeds bereid hadlden verklaard hun auto's voor controle en vo-or bet volgen van ■den rit kosteloos te zullen' afstaan. Voorts ,was reeds gratis levering van een gedeelte van het drukwerk toegezegd. Op een vraag uit de vergadering wat het uitvoerend comite zich voo-rstelde van het financieele resultaat van dien rit, deelde de iheer Doon het een en ander mede. Spreker zeidg hoewel men nog geen betgrooting had gemaakt dat het comite rek-eni-ng had gehouden' met de mogelijkheiid, dat het fina-i- cieele resultaat van den rit mogelijk niet ge- heel aan de v-erwachtingen zou beantwoor- dei. Daarom had men eenige bijzaken aan den rit verbonden, waarvan ,de voornaamste was het organiseeren van een grootsch opge- zetten feestavond in „B-elleveue", waar ook de prijzen na afloop van den rit zullen wor den uitger-eikt. Van dezen feestavond, welke zal worden -gearrangeerd door den heer Max van Geldier, verwachtt-e spr. zeer veel, ook financieel, hetgeen hij door het noemen van eenige globale cijfers trachtte aan te toonen. De heer Doon zette de plannen, zooals hij zich deze gedacht had, uitvoerig uiteen, doch tot bepaalde voorstell-en of -ctefinitieve vast- stelling van een en ander is het nog ni-et ge- komen. Ter gelegener tijd komt men hierop dus nog nader terug. Verschillende sprekers, onder wie -de heer H. N. v. Leeuwen, Gemeentielijk Inspecteur der Lichamelijke opvoeding in Amsterdam voerden nog het woord en uit alles bleek, dat het -uitstekende Lnitiatief van „De Ped- del-aar" van alle zijden den steun zal er- langen, wel-ken het voor het sportieve doel ongetwijfel-d verdient. Mr. B. ORT 70 JAAR. 'De 70ste verjaardlag van den- oud-miinister van: justitie mr. B. Out, raadsheer. in dten Hoo-gen Raad, is gisteren uitsluitend in in- tiemen huiselijken kring gevierd1. E>e heer Otrii heeft van zijn talrijke vricn- den vele blijken van belangstelling onitvan- gen. OPHEFFING PORTVRIJDOM. De minister van binnenl'andwdie zaken en landbouw heeft aan de gemeentebesltunen ge- schreven Naar mij' is gebleken, kan mijn dfculaire van' 7 December 1923, betreffende verzen- dingskosten van dienststuikken, aanleiding geven' tot versdhi! vani opvaitiling 'ten aanzien van de vraag, welke uiitgaande con-esponden- tie van gemeentebesturen valt onder die, waarvoor d'oor mijn departemenf de porto- kosten aan het siaalsbedrijf der post en tele- graaf zullen worden betaald. Het ligt voor de hand, dat het begrip „dienststukken van de gemeentebesturen" niet maar kan worden uitgieibreid tot alio stukken, mtgaanda van gemeen te-instel Lmgen. Alieen die -takiken van gemeentedienst, die tot taak hebben het uiit- oefenen van bestuursiuncties, komen in aan- mericiing voor ai'koop item laste van mijn de- portement van de fcositen van' de uiigaande dienstoorrespondentie. Hierondier vallen' der halve in vollen omvang de gemeentelijke diensten ter vervulling van de aan de ge- meente wettelijk opgedragen functies. Uiti dteze omsdirijving vollgifc, dat niet voor afkoop in aamnerking komen de gemeentebe- drijven; dezie toch worden zoovee1!1 mogelijk commefci-eel geexpl-oiiteerd -en val'l-en buhen den eigemlijk gezegden puibliefcrediitelijiken overheidsdienst. Ook de uitgaande dilenstcorresp'onden'tie van hoof-den van o-nddrwijsinrichtin^eri kan b.v. niet worden geramgsdi'ikt onder die, welke door mijn departemonli zou moellen' word'en- betaald. Ik doe van dit laatste in het bijzonder medededing aan mijn amibtgamoot van icnderwijS, kunsten en we'tensehappen. Ik heb dte eer u te verzoeken, bij de uit- Vdaring van mijn circulaire van 7 December ji. meli het bovenstaande refcening te houdien. Fr. VAN CAUWELAERT IN NEDERLAND. Naar onze correspondent te Brussel meldt, zal mr. Fr. van Cauweiaert, burgemeester van Aatwerpem, op uitnoodiigimg van Nleder- landsche vereenigingen, binnenkort in ons land drie voordrachten houden. Op Woens- dag 30 dezer spreek't hij; te Utrecht, Dicnder^ dag 3-1 dezer te Amheni en Vrijdag 1 Pebru- ari te Nijmegen overDe strijd van Vlaanidle- ren voor zijn geestelijk leven. H. J. STRATEMEYER. f Een bekend- Haagsch journalist en too- neelcritieus, de heer H. J. Stratemeyer, is ptoteeliing in den oudcrdom van 67 jaren overled'en. Da heer Stratemeyer werdi in 1856 te B-olS- ward geboren. Hij onriung zijn opleidi-ng voor on-derwijzer, maar enkelle j-aren nadaili hiji als zooda-nlig was werkzaam geweest, koos hij' 'de journa'listiek als loopbaan. 'Na kiorten tijdi deel te hebben- uiigemaakt van die redlactie van- het z.g. Geeltje ite Am sterdam, kwam hij nlaar Den Haag, waar hij geru-imten tijd! verbondien was aan- die Ha-ag- sche Couranit, van welk blad hij circa 20 ja ren gdleden o-vergiing naar de Avonidpost. Dit orgaan verliest in deni heer Stratemeyer een kundig en- onvormoeid- medewaiiker zoo- wel op litterair alls op tooneel-gebied. Want 'behalve zijne boekbeoordeelngen en zijne tooneelcri'tidken, bevatte die Avonidlpost geregeld ondier een sehmlnaam letterkundige hijdragen van idle hand van den1 heer Strate meyer. Ook aan verschillendle andere dag- of wieek- bl'aden en tijidschriftien verleeinde die thans ontslapene zijn medewenking. In den kring van zijn collega's zal het ploitsding verscheiden van den' heer Strate meyer zeer zeker met groot leedwezen worden vemomen«. Want in 1921' ter gelegenheiid van- zijn 65sten verjaandag deden zijn Haag- sche ambtslbnoeders nog van hunne sympa- tliie jegens hem blijken. OPLICHTINO. Te Vlissiimgen is een schippcrsknecht uit Rotterdam aangehoudtei, die een ingezetene voor 200 had! opgelidvt. Bij! zijn aianhou- ding had hij nog 75 cent over. DE VE'RKEERDE GETROFFEN De sl-a'ger S., uit de Koestraat te Tilburg, die Dcnderdag bij, het slhchten van eeni rund- door het vallen van bet schietapparaat door een schot getroffen werd en een kogel in het onderlijf kreeg, is gisternacht in het zieken huis aan de gevolgen bezweken. GESNAPT. - Te Amersfoort zijn Zateidiagavond in het station der Ooster stoomtram twee inbrdkers, W. en v d* L, gearresteerd Een van hen, v. d L. sta-ait in het Politieblad gesig-nal-aerd,, terza-ke van inbraak en diefstal te Leiden. Hij is een oud-'ingezetene van Amersfoort. DE MOORD TE CULEMBORG. Nadat Zaterdag bewijlsstukken in zafce den moord te Cu-lemborg naar het parket te Tlid waren overgebracht, zijn in het Huis van Be waring aldaar proeven/ met een pollitiehond dags te 2 uur met de vier verdachten naar genomen-. Daarop is het Paricet des nlamM- Culemborg vertrokken en van daar om 7 uur teruggekeerd met drie van hen, metaalbewer- kers, wononde te Utrecht. De vierde, de Cu- lemborgschd parkvi'nker, is 'gistermorgen weer uit Cu-lemborg naar Tie! gebracht. DOODGEVALLEN Op den stra-atweg van Enschede naar Hen- gelo onder de gemeente -Lonne'ker is gister- nami'dd'ag de 21-jarige m-ej. A. A L. uit Lon- neloer gevaili-en, doordat haar fiefs op den gladden weg slipte. Zij viel met -het hoofd' te gen de juist passeerende auto van de familie Hoist uit Enschede en- was tengevolge van een schedelbreuk onmiddeffijk db-od. HET ONTSLAG DHR GEHUWDE AMBTENARESSEN. Het Agitat'ie-Comite inzafce h-ct ontslag van de gehuwde ambtenares heeft bei'icht -gdkre- gen van H:. M. die Koningin, dlat zij,1 Woens- dagmid'dag, 9 Januarii, te kwart voor zes oen- dieputatie uit het coiftite zal! onrtvangen. Dc deputatie -zal bestaan uit mevr. W. Dru-cker, mevr. Koek-Mulder en- mevr Schwier-Rutters. Prbyindaal Nienws UIT HEILOO. De heer M. Opdam Jzn. behaaldle een: di- pi-ma voor boekhouden. De raadscommissie, welke belast is met het te werk steilen Van werklooizen/ heeft het klaargespeeld, om aan een 30-taT werkloozcn produ-ctief werk te verschaiffen. Er wordt o. m brand'hout gehakt, wat aan de behdef- gen wordt ui-tgedeeld. De onbegaan'bare Rijjkss'traatweg heeft reeds menigen fietser parten gespeeld. Zoo is zck re L. zoo emstig gevailllen o-p het ijs, dat geneeskund-ige hullp moest wordlen ingeroe- pen. De Rijksstraatweg is ombegaanbaar en O'ewcl men overal zand strooit, schijnt dat op den Rijksstraatweg niet noodig. Men ikt er zich hier wel gema'kkelijk af. Op den vijVer van het landgoed „Nijen- burgh", daarvoor welwiliend afgestaan, had. Maanaagmiddag een hardrijderij plaats voor jongens beneden en boven de 10 jaar. Er werd in -twee ptoegen gercdai, n,l. be neden de 10 jaar en boven de 10 jaar. In de eerste groep werdcni de prijzen be- haatd door :J. Koninlg, le pr.B. Kuiper, 2e pr.K. Rozing, 3e pr. en K Klaasse, 4e pr. Voor buderen: J. IJpelaan-, le pr.; J. Bak- •ker, 2e pr.; S. Hoetjes-, 3e pr.W Hoekstra, 4e pr. Voor den wedstrijd was vedli bel'angstel- linig Na afloop werdten comite en -kilmd'eren door de familie Van Foreest op thee -en koek ont- hlaald. lelo^raniuieri van heUen DE KABINETS-CRISIS. DEN HAAG, 8 Jan- Naar aanleiding van v-ragem van verschillende zijden ge steld omtrent het al dan niet aanblijven vain enlk'ela -ministers mbenen wij 'te !ku,nln/en medddaelen, dat het Kabinet zijn w-erk- zaamheden zal bl'ijven voortzetten in de' samcns'telling' zo-oals die was op het tijd- stiip waarop de ministers ontheffing uit hun ambt verzochten. DE MOORD TE CULEMBORG. CULEMBORG, 8 Jan. De commissaris van politic te Culcmborg vcrzoekt aan chauffeurs, motorrijdlers, wielrijders en voetganigcrs, die in den avomd waarop de roofmoord op den -landbouwer en zijn zus- ter heft pl'aaits geliad, aan de overzijdc van de Lek nabij De Heul een automobiel heb>- ben- zien staan, met de lkhten naar Culcm borg gericbt, zicli onverwijild te widen aan- melden bij de politie in hum woonplaats tot het zoo mogelijk v-erstrekken van nadere in- 1-ich'iingen. COMMUNISTISCHE AGITATIE. BiERLIJN-, 8 Jan. In Haniau werden 8 personen wegens deelmeming aan een ver- bod'en communistische vergadering gear resteerd. ERNSTIGE BRAND BOEKAREST, 7 Jan. Een' miltai-re mo- len is geheel doer brand vemield'. Bij den- brand zijri drie brandweerl'iedien omgeko- inen en lien gewond. Meer dan tachtig wagons graan en meel gingeo verlbrenu De schad'e bedraagt meer dan dertig miHioen Lei.. EEN AANSLAG OP KEMAL PACHA. ATHENE, 7 Jan. Uit Smyrna wordt gemeld1: Een onbekend-e heeft ccn pogin'g tot moord gedaan- op Mustapha Kemal Pa cha, die tot bet nernen van rust in Smyrna vertoeft, d'oor een handgranaat naar hem te, werpen. De President werd niet -gewond, dbch zijn echtgeenoote, Latife Klianum, is door de ontpto-ffing gewond. KONUNG FERDINAND TERUG? PARIJS, 8 Jan. Het verluidt hier, dat kerning Ferdinand van Bulgarije naar Sofia- zou -terugkeeren Op het Quay d'Orsay was hiervan gister- avond evenwe'I niets bekend. DE SEINE VALT. PARIJS. 8 Jan. Het water van de Seine blijft langzaam vallen DE KOUDE. N'EW-YORK, 8 Jan. Tengevolge van de strenge koud'e zijn te Chicago tien per sonen en iln de, omliggetade steden, vijf per sonen omgekoman. SCHOONR I JD'E N Hed-enmi'ddag hadi op het ge'de.elte, vani d'en simgel tusschen de Hedlooerpoort -en de Kinep- pelbrug een wedistrijd in schoonrijden voor paren plaats^ Terwijl wij dit besridht s'dhrijven zijn de me- dedingenlde paren 13 in getal nog in voile actie. D-e. uitslag kan voor het af-drukken onzer courant n'og niet bekend zijn, doch, iteneinde onze -lezers alth'ans voortoopig op de hoogite te steilen, hebben -wij geinf-armeerd naar de namen der deelnemers(sters). Deze werden ons welwiliend verstrekt. Zij zijn): De heere J. Bakkr en mej. A. Robbers; -d'e heer Joh. de Vries en mevr. Sine-ding de Vries; de 'heer W. de Waal en mej. N. B'laauboar; de heer Jan Met en mevr. Luij- tinig—Met; de heer J. E. Ruyter en mej. K-o-oiman; -de heer j. Amour-eus en mevr. Amoureus; de heer C. Zwaag en mej. T. Vader; dfe heer J. de Vries en mej. A. Scbcien- maker; de 'beer A. Tauber en mej. S. Baring; de heer Th. v. Laltium en mej. Marie Pooljde heer C. Go-otjes -en mevr. LevertdilgHaas- 'hr-oek; de' beer H. J. Landman en mevr. Landman; de h-eer Lamia en mevr. Muiis. De' jury bestaat uit de he'eren Wijdeman, Teerkik en G. Cloeck. Over het algemeen wordt -er, naar reeds ge- constateerd kon worden, heel m-o-oii gereden, zoodat de zeer vele betongstellaiden alies- zins genieten kunnen van deze kunsti'ge sport Een jeugdig paartje tro'k bijKonder de aandacht door het schoone rijdcn. De baan is zoo goed1 mogalij'k in ordb ge- oracht Enkele scheuren veroiorzaken den rij- dersjsters) weinig hinder. Het weer werkt prachtig mede. Last van wind heeft meo niet, daar de baan in d'e hiw- te lig t. Kortom, al'el faCtoren werken mede tot sla- gen^ zoodat die eerste wedstrijd, die de Alk- maarsche IJsclub in dit seizoen organiseert, een uitstekenden ihdruk zal maken en veel be- looft vo-or die, welke nog op het -programma staan. Morgen komen wij op het bovenstaande nader terug. ONDER TOEZIGHTSTELLING VAN MINiDERJARIGEN. Op Maandag 7 Januari 1.1. werden drie miinderjarigan do-or dien Kinderrech'ter onder toezicht gesteld volgens de bcpalingen van de nieuwe Kinlddrwetteneen te Alikmaar, een te St. Maanten en een 'te Hoom1, allies volgens -den- buigerreChteriijlken wieg, d. w. z. niet in verband met een strafvervo-l'ging. In het eene geval betrof het het dioobtertjie van een echtpaar, dat m'in geschifct was voor de opvoeding en waarvan de man' zich aan dirhnfcmisbru'ik sch'uldig rnaakte. Het kind1 waarop weinig of niets te zeggen viel em dat ziekelijk was kwam aaim opvoeding en zorg te tooirlt en dat was de rede,n waarom onder toezichtstelling werd uitgesproken, d. w. z. dat een „gezinsvoogd" benioemd werd,

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2