REGAL flf &tetytijn Vraag en Aanbod7 SIGAREN drwieadaad..tl ^aoorta i kaa&, van geroosterde ikoffie of aipenniicitien1, worden er ook foe gerekend ailllefllei spece- rijen en alcohol bevattende dranlken. Lfet zijn voornamelijk deze laatste, die er op wijzen, dat ook met genotaiddolen mauig meet wor den cimgegaan.. Uic het bovenstaande zal duidelijk gewor- den .zijn, dat bet vraagsitu'k ddr rationed# voeding zeer ingewikkeld is, en tot ai'lerlei mioeielijkheden aani'eiding geeft, zoodra men voor het geheate volk in diaill op»zidnt prakti- sche resultaten wenscht lie bcrciken. Prof, van Leersum heeft op zijn reizen in Ameriika de overtuiging gekregen, dat daar een meer gen vorderd standpumt is beraikt en dad veel1 van van betgrai nij daar zag, zij het eric met ertkele wijzigingen, bier te landc met vrucht zou kunnen worden' noegepast. M'en begin: reeds bij de jeugd'. Er bestaan dubs va^ iO- tot 18-jarigen or der bet motto Hand1, Head, 'Heart and Health, die als insigne een klaverblad van vier dragen waarvan elk blaadje een H diraagt. De leden van deze clubs leggen zidi o.a. foe op het fokken van klein vee, groemten- en vruchten- teelt en he verduurzamen van levensmidde- Iten. Dr. Emlm-a Sluiter han't aan, dat in 1918 door dit olub-werk is gdevertd 825OD0 bushels tnais, 650000 bushels aardaippelien,- 2009000 quarts in gemaalcte eetwaren, 1922390 hoeniders, -908900 diczijn eieren, 824500 pond vices c.h, 1668900 pond' katoen, bovendien nog geld, tarwe, boonen enz. Dan kernt men in Amerjfca nog de „dieti- tian", een soorl! wii'kverpleegster, die zich voornamelijk met de voeding 'bemoeit. Zij' is den dokter behui'pz'aam bij zijn wehk. Maar ook zelfsranid'iig geeft zij raad' omtrent dteel- matige voeding, zcowel wat satnenstell'mg als tcebereid'ing be'.rcft. Zij ocfenlt daarbij toe- zicht nit en controleert d? verkrcgcn resu!l>- tat-en. Inderaiaad. voor bet' instituut voor volksvoed'ing, dat op instigatie van prof, van Leersum in Amsterdam is fiat stand' grico- men, is voorloopig nog geen gebrek aan werk te vreezen. (®e«n dl»nat»anki«4ln9«H.) Laat ons aannemqn, dat Sen der langste lijnen, die wij op die kaart over ons land kun nen trekken, 200 K.M. voorstelt, dan d'wingt ict al eenigen eerMed af, al's wij wet en, dat een lijn van de Noordipuiiit van Sumatra tot Meraiuike op Nieuw Guinea 3000 zeemijlen <1 zeemijil is 1,852 K.M.) d.i. meer dan de afstand tusschen Engel'arid' en Amerika. De gezaimenlijlke opperVlakte is 55 maal -die van ons land en de bevolking i!s 7 maal die/ van Neder'land. A'lleen het Nederlandsiche gedeel te gedeelte van Borneo is zoo groot als Ftanlkrijlk en de gehee'le oppervlaikte van „onze Oost" is zoo igroot als de belft van Ewopa zonde-r bet oude Rus'land. Wij ziuillein ons verder in de afmetibgen van Insulinde niet vepd'iepen; t was ons all een te doen om aenig begrip van die afmetingen bij te brengen en oni' aan te toonen van hoe- veel onwetendbeid iamgnd bewijs levert, di'e aan een and'er, die „naar de Oost" gaat d'e graeten, meegeeft voor een kennis, als hij de- zen eens „tagen»bet lijf loopt". Wij wilden bet botihen over het bestuuir en ook daarbij zullen wij ons sterk moeteu be- pebken. Het opparbestmir over ,.,het Rijk buiten Europa" berust bij die Koningin, en i'n haar naam bij den Minister van Kolonien. 't Is echter duidelij'k, dat noch de Koningin, noch de Minister Van Kolonien dat opperbestmur kunnen uitoefcnan op zoo grooten afstand. Well sluit de Koningin verdragen met buiten- lan'dbche mogendheden en bekradhtigt die; zij stel't gouivemeursplaatsen in en verdeelt de gouvernementen in gewesten; zij1 heeft het recbt van de miunlt en beeJft andtere prerogatle- ven alls in, ons land zelf; maar het'bewind wordt gevoerd door een G0uvemeur-Gene- raial, die door haar banoemd en be^eddgd wordt en bet bestuur leidt in overeenstem- milng met het Regeerjngs-reglement, dat men EVenafbs voor om "land is er een AUgtsnee- ne Rekonkatmer, die, ge'bonde.n is aan de In- dische Comptabiliteitswet, die de regeling van bet finandeel bebeer bevat. Ziledlaar in korte treklken een overzicht van de bestmirs-inricbting. Wij zoudlen nu nog over de gewestel'ijlke en plaatsdijlke besturcn kunnen spreken maar dat laat op dit oogen W fcilik de bescbilkbare ruimte niet toe. 1'icht komcn wij daarop nog terug. iJruvmciiLui Meuv\s 'el- TE KOOP wegens omstandigheden een praeht SALON-PATHePHOON gekost hebbcnde 150.voor den halven prijs. Adres LANDSTRAAT 35. TE KOOP, spotprijs 40, E1KENH9U- TEN DRESSOIR, zoo goed als nieuw. LAAT No. 80. TE KOOP. Zoo goed als nieuw, pracht FIETS TE KOOP „Everready" met dub- bele remmen, klokslot, Berkolamp en groot nieuw model zadel, paar maanden oud. Adres DRUIVENLAAN 30. de Indiische Orondwet zou kunnen noemen terwijl de invloed1 van de Staten-Generaal op het bestuur van Indie wordt omschreven in de Grondwiet. Daarom 001k wordt elk jaar een zeer uitvoerilg versing omtnertt atles wat In die betreft aan de State'n-Qeneraal aangebo- den en moet dte Indiische begrooting door d'e bride Kamers worden goedjgeke;urd. De G0uVemeur-Generaa 1 (thans Mr D. Foclk) oefent name.ns de Kbn'ingin de regee- ring ui't. Niatuurlijlk moet hij Nederiand zij'n; bij moet ten iniinste 30 jaar zijn en niiet in fami- liebetrekiki'ng staan' tot de ied'en van de booge regeeringscolleges. Ook mag hij geen dieelbebber of bong zijn in ondernemingen die met de Indieiehe rcgeceri.ng handel'sovor-' eenlk'omsfen aangaan, of in gevestigde han- dels- en scheepvaartondernamingen. In 't algemceh moet hij tegcnoveir alles wat Indie* raald, vrij sitaan, De G.-G. stelt al'gemeene verordeningen vast voorzoover niet de wet of een Koninklijlk 'bes'luit iin de behoeffe voorziet. In 'dtringen'de gevallenmag hiij echter op wet of K. B. voor- uit l'oopen of deze tij'deldjk opschorten. f 5.75 administratiekosten voor het inuen van f 1.— De gemeente Heiloo heeft volgens deu Dieust van Weg en Werken der Ned. Spoor- wegen, sterkstroomkabels ter plaatse van 1e overwegen Kerkelaan K. M. 45851 en Pbliglaan K. M. 46—952 van den spoorweg 11 elderAmsterdam. De Gemeente Heiloo beweert evenwel bij de Kerkelaan geen kabel te bezitten en er slechts een bij het station te hebben linnen, maar dat is op't oogeoblik van minder be- teekenis. Het gaat er slechts' om, dat als vergunning voor het ter plaatse liggen dier kabels tot dusver 1per jaar moest betaald worden. De Ingenieur van den Weg ter standplaats Alkmaar schreef op'18 October de gemeente Heiloo aan, dat die vergunning opnieuw ge regeld zou worden. Een nieuw ontwerp werd ingezondeu, waarin de tot dusver verleende vergunning opnieuw verleend werd en verschilleade voor- waarden gesteld werden. Voor het toezicht ten behoeve van de veilig heid van het spoorwegverkeer tijdens de uit- voering der werken inoet .de gemeente per dag of nacht waarin gewerkt wordt 10.— TE KOOP EEN KINDERWAGEN. TE'S'S E L SCH AD E STR A AT 5. TE KOOP een zoo goed als nieuwe luxe GODiN-KACHEL No. 122 met pl.m. 6 Meter pdjp voor 40. Adres Bureau van dit blad. TE KOOP een prachtig VLOERKLEED en eenige HEERENPANTALONS. BOTERSTRAAT 7. TE KOOP AANGEBO'DEN een in goe- den staat zijnde GODINKACHEL voor 18. DIJK No. 9, Alkmaar. 't Juiste adres voor nieuwe of 2e handsch MEUBELEN is en blijft bij P. VENNIK, Koningsweg 30 t.o. de Lombardsteeg. (Let op het adres.) Eerste klas BREIMACHINE MET TAFEL TE KOOP. U. JONiGSMA, Koedijk. Uit enze Staatsmachine. Bestuurv van Nefd. Indie. Ind'ie is altijd belangrijtk voor ons, Nteder- landers, gewecst, aanvankelijlk alls wingewest en leverancier van handelsartikdenlater als op'brenger van badge saildo's, waarop het moederland teerd'e; tegeniwo-ord'ig om de voiortdurend vei-anderendlen verbondi'ngen tusschen ons land en Insulindie, de verbou- dingen, die wel vaiak bezoirgdbeid' weikiken, maar die ook leiden tot maatregelen,- die we'liidht vroeger genomen haddlen nioeteb wordien. Indie wordt met andere oogen ge- gezien dan voor een 30 jaar. Ds ontiwikkeling van, gansch andere toestanden is bezig zich dlaar te voitrakken. Maar niettegenstaande de belangrijkheid van Onze Oosit en oudanks de vormeerdierde zorg, die aani Indie wordt gewijd, blijft voor de mee'ste Nedeiianders .1 ndie aen verafgele- gen land, waar dieze of gene beentrekt in de hoop vain er na eenige jaren rijk uit terug te keaeen; voor weer anderen is Indie nog al tijd het „apenlland",, waarvain' ,/nen niets moet hebben". De onbekendheid met Indie i® groot en nu kolmit 'het on® voor, dat de .kabinetscxisis, ge- durende wefke geen wetsontwerpen worden ingediebdi en waardoor de gebeeeil Staats machine, voorzoover het wetgevenden arbeid betireft, s'tJUstaat, een gesdhikte gelegenbeid is om eens een blik te doen sl'aan, op Indie. Zelfs van de grootlte van Indie hebben vele Nederlandars weinig begrip O'p school heb ben zij er wel wait van geleerd, maar die ken nis is denzelfden weg gegaan als zooveel, dat in de schooljaren gel'eerd is. iope Verder benoemt bij airhbtenaren en officie- nen en beyordert ze j'hiij laat vreemdelibgen toe en kan person en, die gevaartijk zijn voor d'e openlbare orde-en de rust intern eeren of Merbannen. Hij kan gnaitie verteenen; heeft het oppertoezh iht over 'het al'gemeen bestuur; in een woord: bij is onderkoning van Indid. Be'ha'lvc, dat-hij zich stri'kt te hou'den beeft aan de uitvoering en naleving van bet boven roods genoemde Regeerings-reglcmient, heeft hij de z.g. ,.gcbrime instructie te vofgen, voorscbriften die hem bij de aanvaarding van zijn ambt gegeven worden namens de Koningih door den Minister van Kolonien en die soms tot wrijving tusschen hem en den Minister, aanleiding kan geven. Wat hier te ilande het Kabinet d'er Ko ningin is, is in Indie do Algemcene Secretar^e die de brug Ls tusschen den G.-G. en den Raad van Indie ien de d'epartemienten van Algcancen Bestuur. De Raad van Indie bestaat ui.t een vice- president en vier leden. De G.-G. is voorzit- tar met een raadlgevend'e stem. Die Raad ver- gadlert eenmaal per week in bet paleis te Weltevreden,- De G.-G. kan ambtenaren en officieren aanwijzen om de vergaderingen hi] te wonen ten einde mon'delinge inlicbtingen te verstrekken. De Raad) van Indie moet ge'kend woiden in alle belangrijke b es tuu rsa a ngeleg en he hen -. ontwerpen van reglementen, .regelingen met inlancbcbe vorsten, de begrooting, maatrege- lien bij oorlog of oproer, benbeming van hoo- ge functionarissen, en alle gevallen waarbij groote belangen betrokken zijn. Onder zekere vooi'waaiJden mag echter de G.-G. op eigere gezag handelenk wanneer hij d'at voor de vei- lig'heid en de goede orde noodi'g acht. Om ook Nederlanders en inlanders en vreemde Ooster'l i'ngen gelegenbeild1 te geven mee te werken tot de behartiging der ailg'e- meene belangen is de V'olllcsraad Ingesteld, die bestaat uit 49 ieden en waarvan de voor- zitter d'oor de Konilngin wotdf aangewezen. Van de overige 48 led en womdlen 24 benoem'd door, den G.-G n.T. 8 inlanders en 16 Euro- peanen, terwijl de Raden van gewesten of ge- deelfen daanvap de overige 24 benoenien n.l. 12 inlanders en 12 Europeapen. De Vol'ksraad moet in enkele geval'len door 'den G.-G. worden gehoord o.a. omltrent d'e begrooting en bet slot der rekiening, de, be- stamming van het batig slot en de dekkiing van het nadeeTig slot omtrent ge'ldldenihgeni omtrent ontwerpen vap afgemeene vefOT'de- ningen 'en omtrent enikeile bepaald aangewe zen punten van bestuur. Verder zijn er Provinciate en Gewestelijke en Plaatsel/ijke raden en iin enkele ste'den ge- meenteradejn, waarvan de leden bij de instel- ling van dlen Gemeenteraad door cfen G.-G. worden aangewezen maar later bij verkiezin- gen. Voorzitter van' al deze raden is eeni amibtenaar. De burgemeesters genieten a'ls zoodanig geen bezoldiging. Het adttninistratief beheer berust bij de Departemeniten, van Allgemeen Bestuur, aan wi'er hoofd een d'irecteur staat. Deze direc- teuren zij'n geen bestuurderS, zooals onze mv nisters, maar hooge ambtenaren, die hum in- structie ontvaingen van den G.-G. Er zijn 7 dcpartementenBihnenllandsch Bestuur; Burgerlijke Openbare. werken; Fi- nanciem; Gouvernementsbedrijven; Justitle; Lamdbouw, Nijverheid en HandelOnid'erwijs en Eeredienst. Bovendien zijn er Hoofden van d'e Departemeniten van Oorlog en Mari ne ep a.l deze d'irecteuren vormen samen een Raad van DepartementShoofden, die door den G.-G. kam wordeni samengeroepen. betalen. Ten bewijze dat de vergunning tot weder- onz'egging is vei'leend, moet de gemeente jaarlijks een recop-nitie van 1.betalen, te voldoen ten kantore van den Stationschef te Heiloo. Daarbij vermeldt het ontwerp thans nog het volgende: „Onverminderd de uit de overige bepalin- gen voortvloeiende betalingen, zal de vet gunninghouder ter vergoeding van de lasten welke voor de exploitante verbonden zijn aan het hebben, gebruiken en onderhouden van de krachtens deze vergunning gemaakte werken en inrichtingen, in de maand Januari aan de Exploitante ten kantore van den genoemden Stationschef te voldoen een jaarlijksch be- arao- van 5.75." Op het verzoek te willen melden waarvoor deze 5.75 eigenlijk betaald moesten worden, antwoordde de Ingenieur van den Weg, dat de voor de Maatschappij uit de eventueel aan de gemeente te verleenen vergunning voort vloeiende lasten bestaan in de administratieve behandeling dezer aangelegenheid. 'ierek ItBlM „De berekening heeft plaats naar regelen, vastgesteld in overleg met en ten genoege'n van Z. E. den minister van Waterstaat, zoo- dat uit den aard der zaak dat bedrag niet voor vermindering vatbaar is. Het gemeentebestuur van Heiloo schreef daarop aan den minister zich met de beide eerstnenoemde heffingen te kunnen vereeni- gen, maar de derde huffing in hooge mate onbillijk te achten. „Zou de administratieve behandefing dezer aangelegenheid," zoo schreef zij o.a., „dic zich bepaalt tot het ontvangen van het ver- schuldigde bedrag, 5.75 per jaar kosten? wij kunnen het moeiliik gelooven. Is het dan billijk, dat de Spoorwegmaatschapmi een hef- fing verlangt voor Lets waarvan zij hoege- naamd geen hinder heeft, wellicht van het hebben van werken in grond, die oorspronke- lijk eigendom van de gemeente geweest is en aan de maatschappij is efgestaan? Is het billijk dat voor werken, die moeten blijven be staan, naderhand betalingen worden gevor- derd, die vaag worden geargumenteerd? Zou het in wederzijdsch belang zijn wanneer ook de' gemeente ging speuren of zij van de Spoorwegmaatschappij iets zou kunnen vor- deren? Om die redenen komt het ons niet wenschelijk voor zonder meer het nieuwe con tract aan te gaan en vefzoeken wij Uwe Ex- cellentie beleefd Uw tusschenkomst te willen verleenen om voor het hebben van werken als fie bovenbedoelde geen hoogere heffing toe te laten dan noodig is voor erkenning van het ejgendomsrecht. Waar talri'ke ~°meenten in hetzelfde geval zullen verkeeren, wehdden Burg, en Weth van Heiloo zich tot het bestuur van de Ver. van Nederl. ^emeenten met verzoek om tus schenkomst. Deze wendde zich eveneens tot den Minis ter van Waterstaat en ontving van dezen de mededeeling dat de vqrgoeding enkel moet worden beschouwd als tegemoetkoming in de lasten en schade aan het verleenen van ver- gunningen verbonden, welke lasten en schade zich niet beperken tot de bij de voorbereidende werkzaamheden optredende onkosten wegens het maken van teekeningen, het houden van besprekingen, het voeren van briefwisseling, doch ook betreffende verdere administratis aan de verleende vergunningen verbonden. Bovendien moet bij de uitvoering van spoor- wegwerken met de aanwezigheid van de ver- si hillende werken van anderen rekening wor den gehouden. De minister gaf ten slotte te kennen, dat de gevraagde vergoedingen billijk worden geacht en dat ook in aanmerking moet wor den genomen, dat door verschillende gemeen- te-besturen voor het verleenen van de vergun ningen als de onderwerpelijke, vergoed'ingeu worden gevraagd, welke aanmerkelijk hooger 'zijn dan die, welke door de Nederlandsche Spoorwegen in rekening worden gebracht. Het komt ons voor, dat de argumentatie van den minister vrij zwak is. Heiloo en waarschijnlijk vele andere ge- meenten die in hetzelfde geval verkeeren zal ten slotte wel moeten toegeven. Aan de in den grond licgende werken is niets veranderd en wordt niets gewjizigd Alles blijft als vroeger. De jaarlijksche gul den wordt ter erkenning van net eigen- domsrecht der Maatschappij aan den stati onschef betaald en tegelijkertijd zullen hem 5.75 voor administratieve kosten uitgekeer J worden. Wellicht kan de gemeente met dat financi- eele goochelkunstje haar voordeel doen en de Spoorwegmaatschappij binnenkort een- zelfde aangename verrassing bereiden. dienatett. cAi £et Oft de Manie LIT HEILOO. Door belanghebbenden is aan de commis- sie van het G. E. B. alhier verzocht verlich- ting aan te brengen in de Zevenhuizerlaan (vanaf den Straatweg tot den Heerenweg). Deze weg, welke veel door de kerkgangers wordt gebruikt, is dan ook zee in Egvptische duisternis gehuld, dat men groot gevaar loopt om in de beek terecht te komen. Naar we vernemen heeft een der ge- meenteraadsled'en weer contact gekregen met den heer K1. Limmen, een der eigenaren wiens grond noodig was voor de verbreeding van. den Molenweg. Zooals men zich zal herinneren heeft de Raad in zijn vorige samenstelling de onder- hondelingen afgebroken en zal de weg op dat gedeelte niet verbreed'worden. Het is te bopen dat de onderhandeling er weer toe zal leiden dat het,in den Raad wordt gesproken. De gemeente mag zich daarvoor wel een extra uitgave getroosten. Door het bestuur van de Heilooer IJs- club is aan elk gezin waarvoor Dinsdag door t-eu persoon werd deelgenomen aan de hard- rijderij op schaatsen een bedrag van 3. ter hand gesteld. Zooals uit een verslag van de veilings- vereeniginn- „St. Willebrordus" is gebleken, heeft de vergadering zich uitgesproken voor verlaging salarissen en meer economisch be heer. Nu is door een der leden wederom een voorstel ingediend om de salarissen te verla- gen als volgt: voorzitter 100, secretaris f 50, overige bestuursleden 10 per jaar. Voor den veilingmeester-administrateur wordt 1 pet. van den omzet voorgesteld, met een minimum van 600 per jaar. In de memorie van toelichting wordt ge- zegd dat de veiling, een seizoenveiling, geen veilingmeester-administrateur over het ge- heele jaar een salaris kan uitkeeren, alsmede dat de voorzitter niet dagelijks'behoeft aan- wezig te zijn. Ook voor den emballagemeester wordt ver laging van salaris voorgesteld tot 200 per jaar. Daar de meeste leden van oordeel zijn dat een zuinig beheer dringend noodzakelijk is, heeft dit voorstel wel kans aangenomen te worden. Intusschen zal het bestuur die nalatige le den die weigeren de schuldbekentenissen te teekenen, vervolgen. Maatregelen zijn reeds getroffen. Ook zullen de leden, die weiger- achtig zullen blijven om hun product'en aan te voeren, worden vervolgd. De toestand is dus wel critiek en de Ver- h'ouding tusschen bestuur en leden zal er niet beter opworden. UIT WA'RMENHUIZEN. Donderdag hield alhier de IJsclub een wedstrijd in lret hardiprikken met handicap. Niettegenstaande het slechte weer waren er 34 deehiumers. De eerste prijs 25 werd ge- wonnen door H. Driver te Anna-Paulowna, de tweede 15 door K. Kossen te Eenigen- burg en de derde 5 door M. Blankendaal alhier. Naar wij vernemen is de voordracht voor hoofd der school alliier als volgt: 1. Tj. Dotiia, hoofd der school te Smallingerland; 2. P. de Ruijter, onderwijzer te Egmond aan Zee; 3. N. H. Reuvers, onderwijzer te Heiloo. UIT PETTEN. De afdeeling Zijpe van den Nederland- schen Bakkersbondi heeft een beroep gedaan, op de vakgenooten voor steun aan het bak- kersgezin alhier, wrik gezin zwaar door de typhus getroffen worcj en waarvan de vader en broodwinner aan dieze ziekte overleed. De oproep om steun, was niet tevergeefs. De afdeeling had genoegen het belangrijk be drag van 1938.61 te ontvangen. UIT SCHAGEN. De ziektevereeniging „Hellp u Zelf' alhier klom in het 4e kw. 1923 tot 151 leden. In dat kwartaal werd ontvangen' 330, uitgegeven 378.4314. Onder 11 leden kwamen 274 ziektedagen voor, waarvoor eene uitkeering van 291.25 noodig was. Vier leden kregen een ongriuk 1 beenbreuk, 2 zaagmachinever- wondingen en 1 horstkneuzing door val. De vereeniging zal zich tegen een al te bekrom- pen centralisatie door de regeering, of de or- ganisatie verzetten. Zij voldoet reeds nu aan de eischen door den Noordhollandschen bond gesteld. De heer Th. Roep, die als voorzitter had bedankt, is op verzoek op dit besluit te rug gekomen. De kaasfabriek aan den Molenwijk al hier betaalde over het tijdvak 11 November 8 December f 10.77 per 100 K.G. melk uit. Loop der bevoIking over het jaar 1923. De be vol Icing bestond op 31 December 1922 uit: 1804 m. en 1886 vr., totaal 3690. Zij vermeerderde gedurend»e het jaac door: Geboorte met 39 m. en 29 vr., totaial 68, door vestiiging met 172 m. ,on 179 vr., totaal 351. Alzoo een vermeerdering van1 211 m. en- 208 vr., totaal1 419. Zij, verminderde gedhrende hot jaar door: Overlijden met 25 m. en 20 vr., totaal 46: door vertrek met 178 m. en 177 vr., totaal 355, alzoo een veriniinderinig van 204 mi. en 197 vr., totaal 401. De bevolking vermeerdierde dus met 7 m en 11 vr.,. totaal 18 en bedroeg dbs op 31 December 1923: 1811 m. en 1897 vr., to taal' 3708. Gedurende het jaar werden voitrakken 31 huwelijken, weitlen 4 huwel'ijken door echt- schei'd'ing onitbondcn, en werden 2 geborenen als levenloo® aangegeven. UIT BARSINIGERHORN. Ds.'Spaans alhier, sedert 1907 Doopsge- zind predikant te Snkruizen, hoopt op 15 Jan. zijn 25-jarig ambtsjubileum te herden- tel. UIT WARMENHUIZEN. Maandagavond vergaderde onder voorzit- terschap van Ds. Oterdoom de afdeeling Warmenhuizen van* het Witte Kruis. Aanwe- zig waren 10 leden en 4 bestuursleden. Behandeld werd een schrijven van de afd. Schoorl van het Witte Kruis, waarin werd aangedrongen .om de wijkverpleegster door het Witte Kruis aan te stellen en dit niet meer te doen als tot heden toe door de Ge- zinsverpleging van de Classis Alkmaar der Ned. Herv. Diaconieen. De Voorzitter deelt uitvoerigjnede, hoe de Classis Alkmaar der Ned. herv. Diaconieen er toe is gekomen om de gezinsverpleging ter hand te nemen. Nadat de medische kring verklaard had hiertoe niet te kunnen over- gaan, besloot ten slotte de Classis Alkmaar deze voor het platteland zoo noodzakehjke en nuttige instelling in het. leven te roepen. foen eenmaal de gezinsverpleging werkte met subsidie van gemeenten en andere in- stellinp-en, hebben zich daarna verschillende genieenteu afgescheiden, o.a. Schagen en zajpe. Hierdoor ontstond eenige verbrokke- ling, wat niet ten gunste was van afgelegen dorpen o.a. Eenigenburg, Venhuizen, welke gehuchten thans geheel zijn verstoken van een wijkverpleegster. De bewering, als zou aan de instelling een bepaald cachet zijn, is niet waar, omdat iedere gezindte in het be stuur een vertegenwoordiger kan hebben. Verder hebben volgens de statuten der ver eeniging de medici alle rechten in handen en werkt de zuster uitsluitend op advies van den geneesheer in ieder gezin van welke richting ook, waar hulp nood'ig is. Het mo- tief van de afdeeling Schoorl om een andere- vereeniging dus daarvoor te spannen, heeft in het minst. geen doel om het beter te doen en gezien de kosten van een wijkverpleegster zal ieder& gemeente niet spoedig overgaan zelf een verpleegster aan te stellen. Uit het adres blijkt verder niet om welke redenen de afd. Schoorl van het Witte Kruis de zaak zelf in handen wil hebben. Ter zijde is wel eens vernomen, dat de wijkverpleegster thans te ver woont, n.l. in Warmenhuizen Het bestuur van de gezinsverpleging heeft indertijd wel geprobeerd om de zuster in Schoorldam geplaatst te krijgen, doch daar was indertijd geen gelegenheid voor. Trou- wens, dit mag geen bezwaar genoemd wor den, de zuster toch is voor Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen aangewezen en indien de medici haar hulp noodig heeft, dan kan ten alien tijde over haar beschikt worden. De ver gadering is het dan ook geheel met den voor zitter eens om niet op het verzoek in te gaan. De voorzitter deelt dan ook nog mede, dat de gezinsverpleging wel wil wijken, als de toe- stand beter wordt, doch eerder niet. Daarna had de bespreking plaats over de enquetrice en zal de wijkzuster, die hiervoor een cursus volgt, daarvoor worden aangc-' steld. Eene enquetrice heeft tot doel raadge- vingen te verstrekken aan de gezinnen in het algemeen om de tuberculose te weren en te bestrijden. Wanneer het Witte Kruis een enquetrice aanstelt, dan ontvangt men een rijkssubsidie van 4 cent per inwoner om diverse benoo- digdheden en ontvangt de gezinsverpleging in samenwerking met het Witte Kruis nog een bijdrage in het salaris. van de zuster. In verband hiermede worden de statuten der vereeniging gewijzigd en goedgekeurd en wordt de afdeeling teveas lief van de Vereeni ging tot bestriiding der tuberculose. In verband met drie vacatures in het be stuur heeft een verkiezing plaats en worden tot bestuursleden benoemd de heeren J. Cu- perus te Krabbendam, M. Klerk te Schoor.- dam en H. G. Rijs te Warmenhuizen. Bij de rondvraan- vraagt een der leden of tegen de vele kwakzalversmiddelen, waarvan de kranten vol staan, wel wordt opgetredea ten nagegaan of zij schadelijk zijn of niet. Men leest hierover heeft weinig. De secretaris, Dr. van Hesteren, deelt me de. dat er een vereeniging bestaat ter bestrtj- ding der kwakzalverij, welke. vereeniging alle mopriijke middeltjes wetenschappelijk onder- zocht of zij al of niet schadelijk zijn. Wel kan gezegd worden, dat 95 pCt. der middeltjes afcekeurd of als nietswaardig worden be schouwd. Algemeen wordt opgemerkt, dat het groote publiek weinig van het bestaan van deze vereeniging merkt en zal eens- onder- zocht worden, hoe deze vereeniging hare on der zoekingen aan het publiek bekend maakt. De vergadering wordt hierna door den voorzitter gesloten. UIT HEERHUGOWAARiD. De bevolking dezer gemmnte iis in d'en loop van 1923 toegenomea met 70 zteten. Ze was op 31 Dec. 1922: '4364. Geboren: 1.33; inigekomen: 316, toitaaH 4813. Overleden 38 en vertrokkai 341, totaal 379, zoodait op 31 Dec. 1923 de gemeente 4434 ziden telde. UIT EGMOND AAN ZEE. Loop der bevoilking. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1923 uit 1633 m. en 1523 vr. In dein loop van het jaar werden geboren 42 m. en 31 vr., er ves-tigd-en zich 65 m. en 115 vr., -er werd'en elders geboren 2. m. Al zoo bedroeg de bevolking 1742 mi. en 1669 vr. Deze getallen ondergingeni in dlen loop> van het jaar de navol'gendle vermindering: Wegens overlijden 36 m. en 15 vr., wegens vertrek naar elders 71 m. en 99 vr. Alzoo een totale vermindering van- 107 m. en 114 vr. Z-ood'ait. het zielenaanta! op 1 Januari 1924 bed'roeg: 1635 vr. en 1555 vr., in totaal 3190. LIMMEN' Deefember 1923. Geboren Simon Petrus Gferardus, z. van E. Pepping en A. C. J. Beslteman. Tacobai, d. van P Zeeman en E. van Dijik. Tohannes Comelis, z van A. Verver en C. ferluin Overleden Cornelia van der Laam, fes tirii t) S-ifiCredjen

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 10