DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DenieuweTetefoondienst. „Het Handwerktiuis" Uitverkoop. SpotprijzeD. KARAKTER-en ZANGDUO VAN PRAAG. No 10 Honderd zes en twintigste Jaarsang. 1924 bit ybbriillbbbiUng per 3 I.imtrbn f3.-, fr. per pott P3.50. Ibeijpi 5 eb Artrertentlepr. 35 ct. p. resel, prwtere letters peer plentsralurte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Mministr. No. 3. Redactle No. -.3. HEDEN- en MORGENAVOND optreden var 't voorheen te Alkmaar zoo geliefde Buitcnland Dit nummer bestaat alt 3 blatten. ZATEUDAtJ Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 12 JANTJAR-I. Directeur: G. H. KRAK. Met iragang van 1 Januari is de vroegere, particuliere telefocindienst in andere hanidten overgegaan en heeft Alkmaar eem Rijkstele- foonctenst gekregen In November era December zdjn de nieuwe toestellen reeds in die butizera der abonne's geplaatst en ieder, die het modeme kastje bekock en het vorgelleek met de oude to-esttel- 'leni die soms meex van eem klein biljart dan vara een telefdcntoestel hadden prees zich gelukkig, dat weldra aan den ouden dienst met zijn gebreken een dude zou ko- mea. Zoo nu en dan haddleu we op een xe- diacuebureau sitaat ae teiefoou ei'geuiijk nooiit s.tii de haaik maar weer op het groans ta ken vara ons tafcibiljartje gelegdi, em door wainhopig bellen te uneaten ekudielijik eens de opmcritzaamtietd van de ju-ffrouw van de Cen- tirare te trekken. Zoo tegen een uur of elf als de klok juist siaan zou draaidlen we raog ail) eens tevergeets en werd de veroradersi3ieJ.ui|g gcuut, dat juist de koffie klaar zou zijn of be eeae teieiociste al naar huis gi-ng, terwijl de an- aere raog met gearnveerd was. Dun, als we weiii'lg tijd! haddlaoi, dlraaddlen we r.ijdig liaiig de bedle-kru-k rond en dlat maakte in den regel, dait onze vencntwaardi- ging weer even vliug verdWetra als ze was opgekomen. De gedaicliite je gemoedlssitemmiraig dbor hard en langdung bellen lie kunnen uiten, gaf je de voMoemng, dat je 'toch op de Cen- trale even had1 laten merkera dlat je uii't je hu- meur wast En als er dan efenlig levensteeken kwam en je de bekende stem hoorde van een Alkmaar- sche telefoonjuffrouw, die toch over 't alge- merai heel gewilllig era in dtra regel bij, het eersite bclle-sein present was, dan was je weer heel tevreden met den teMoondienst en be- daeht je, dat een telefoniste, die den heelien dag niets dan nijdige bellen en diriftige abon ne's 'aan moet hooren, toch. dgenlijik ook iemand is, die het verstandigste d'oet onder alle omstandigheden zelf zoo kailm mcgdijk te blijven. Maar toch, een Rijksd'ieust was natuiurlijk im onze verwachting het al'lerbeste dat wij ooit zouden d'urven begeeren. Zooveel mooter en beter als de oieuwe tce- stelkn in onze verwachting boven de oude zouden zijn, zooveel vl'ugger en geriefelijker zou naituunij'k de hcete bedLeraing zijn m ver- geiij'kjng met wat wij tot dusver gewcon wa- ren En toen dan ook een of twee dagen voor Nieuwjaar het geheimzinraige zwarte kastje plolseling een levensteekera gaf en een crabe- lctnde stem gewicbiig informeerde of het toe- sJel goed werkte, hebben we, eerlijk giezegd, de vcrandering van' partiiculiereni- ira RijikSr dienst van' garascher harte toegejnicht. Wij hebben nu een dag of ben gelegenhteid gehad ons over d'en nleuwen teiefO'Ond!ienst te verheugen era ons enthousiasme iB al- hoewel nog niet geheel verdlwenen toch n-iet zoo groot meer als het dcra eersten dag geweest is. In dtra begihne bleken takijfce1 aan'gevraag- de mummers onbereikbaar, daar diverse tele- foontoestellen 'gebreken vertoonden, die het spreken onmogelijk maalcten. Nil kan dat natuurlijjik beel goed lilet gevoilg van storiragen in dte nieuwe lending of techni- sche fouten op de Centrale zijn. Elke nieuwe. ingewikkeldte dDenst, die door brnderden dlrad'en en toestellen functionciteert, zal in den beginne gebreken veiitoonen, die spoed'ig opgvspoord en voorgoed' verbeterd1 zuEen wordten. In Rijks haraden zal de tteltefoondienst omge- hvijfeld zoo goed en' betrouwbaar mogelijk worden en zulen er geen kosten worden ge- spaard! om hem technisch zoo volmadkt mo- gelijk te docra functionneeren. dan de vroegere? Over het algemeen bereikera ons weinig klachten. De toestellen zijn ongetwijfeld modermer 01 technisch1 volmaakter dlan de vorige, maar het komt wed' voor, dat men met dten Iro-orn van den haaik dikwijds heel brag moet wachten voor men eenig levensteeken vara die Centrafe Maar er is toch nog iets andtera, dat ons bij het telefoneeren onwii'lekeurig >een ander ge^ vo-el geeft dlan wij vroeger hadidiern. Nauwelijks hebben we d'en boom van den haak of we krijgen het gevoel, dlat we als particulier met het Rijk oa zijn ambtenaren uebben te. maken. Hot teltefoonboek zelf dpat 'OnB al daddijk 'beseften; dat we raummers zonder meer zijn geworden. Tot d'usverre vroegen we naar de Pollitie, dte Gemeentesecretarie of het Slachffiuis en was elke verdeie aanduiding overbodiiig. Nu word't ons door een onbekende stem, koud en zakelijik meegcdeeld, dat Politite era Gemeentesecretarie voor de telefoniste met meer bestaani, dlat we het nummer hebbm^olp tp zoeken en ancfers zeker geen verbinding zuflen krijigen. Hot gcmo'cdtelijke is verdwenen. We voelen eras mummers, wier rechtm en verplichtTigen nauwkeurig omschriven zijn en d:ie bij, dc Ri i'ksannbtcntRfes aan dte andlene zijde van dte teltefoonlijn niet op ecradlge tege- moetkomitag hebben te rekenen als haar in- s+ruHies haar diaartoe niet verpkcht hebben. Werkt tot dusver dte dlitenst zooveel1 beter I<waad warden helpt niet meer. Wie vroeger de veiligheidsklep voor zijn aangroeiiendte boosheid! nog cans open kon zetten dbor met al1 zijn krach'ten lang en zoo hard mogelljlk te bellen, kan nu niets meer dben dan heel onschuldig den jiaak een beetje op en neer dmkken wht niet ccns lfeven' maakt en verder l^dlzaam afwachten tot het de Rijksambteraaresse behagen zal hem geh'oor te verleenen. Driemaal hebben' wij; ons dte afgeloopen week werkel'ijk over de uitvoenug van den nieuwen dienst geergerd. Na lang wachten; eindtelij'k de gevraa'gde verbinding verkregen hebbendte, bleef alles 1 stil en hoordem wij niet het telfcens orndler- broken schellera, waarmedle de aangesiotene wordt opgeroepen. De tetefoomjuffrouw bleek Iteti'gen tijld onbe reikbaar era verklaarde, nadlat wiji eindelijk door het lang op en neer bewegen van dlen haak haar aandacht getrokken haddhn op vrij snibbigen toon, dat wij1 van het toestel moesten afblijvera. De opgeroepene was volgens haar niet aanwezig, maar na opnieuw vijif minutcn ge- duldig aan den hoom gezcten ;te hebben, hoorden we plotselirag het telben® afgebroken bellien van het andere toestel- Onmiddellijk hadden we toen verbinding 01 op onze vraag vertelde d'e opgeroepene dat zijn toestel nu voor het eerst belde, en dat er van afwezig'heid zijnerzijds geen sprake ge weest was. Een kwartier later werd ons na lang wach ten, door de telefoonjuffrouw meegedeeld, dat er op de Gemeente-secretarie het was midden op den morgen niemand aanwe zig was. Ook toen bleef de bekende schel-oproep uit en nauwelijks weerklonk deze later of wij hadden verbinding en bleek opnieuw, dat de opgeroepene in net geheel geen waarschu- wingssignalen gehoord had. Ook gisteravond werd ons verzekerd, dat een opgeroepene niet thuis was, tot wij na lang aanhouden zijn telefoonschel hoordten en in werkelijkheid bleek, dat zijn. bel in het geheel niet was overgegaan. Wie dus bij den oproep niet het bekende afgebroken schellen hoort, late zich niet te spoed'ig afschepen, maar tracbte door het op en neer bewegen van den haak opnieuw de aandacht der telefoniste te trekken. Trouwens, veel anders zal hij ook al niet kunnen doen. De aangesiotene bij den Rijkstelefoond'ienst staa't vrij machteloos tegenover zijn toestel. Hopelijk zullen de gebreken in de naaste toekomst verholpen kunnen worden, want de abonne's hebben werkelijk alle recht om van Rijkswege zoo vlug en goed mogelijk bediend te worden. Het Rijk is een lastige leverancier, hef voelt zich vrij onafhankelijk en houdt dik- wijls te weinig rekening met de wenschen van particulieren. Trachtte de gemeente zonder bezwaren van eenige beteekenis voor de aangeslotenen een nacht- en Zondagsdienst in te voeren, het Rijk maakt dit door de bepaling dat de gemeente daarvan zelf alle kosten moet dra- gen, thans vrijwel onmogelijk. Welk verschil het voor het Rijk maakt of de gemeente het benoodigde bedrag door vrijwillige offers van de belanghebbenden dan.wel uit het belastinggeld van alle inwo- ners verkrijgt, is ons nog steeds niet duide- lijk geworden. Het wil ons juist voorkomen, dat belang hebbenden allereerst de kosten hebben te dragen. i Naast deze weinig tegemoetkomende hou- dirag vara het Rijk blijkt de niteuwe dienst op sommige punten onvojlediger dan de oude. Voor 9 jaar konden de abonne's 'snachts voor 0.25 per gesprek opbellen. In den laatsten tijd hadden verscheidene abonne^ behalve de enkelen die nu en dan tijdelijk's nachts of Zondags verbinding aan- vroegen buiten diensttijd vaste verbindin- /gen met een of twee andere abonne's. Di't geschieddte geheel' gratis en voor ver binding met kenmissen, familio-lecl!en,, politite- dienst, spoordienst, geneesheeren enz. werd daarvan door niet minder dan een 50-tal aan geslotenen gebruik gemaakt. der brandweertelefoonkosten heel wat meer dan vroeger heeft te betalen, spreekt vanzelf en wij vinden dat zij na al deze offers volkomen recht heeft om van het Rijk, zonder extra kosten harerzijds, een nacht- en Zon dagsdienst ten behoeve harer ingezetenen lie verlangen. Over het in exploitatie overnemen van den Alkmaarschen telefoondienst zonder ook maar eenigszins reker.ing te houden met het personeel, waarvan sommigen twintig jaren hun beste krachten aan het bedrijf hebben ge- geven, zullen wij om de belangen van dat personeel niet te schaden thans niet on- omwonden onze meening zeggen. Hopelijk zullen, ais straks de Kamer weer bijeen komt, eenige leden der Volksvertepen- woordiging op deze zonderlinge en voor de belanghebbenden hoogst onbillijke behande- ling wel de aandacht van den betrokken mi nister willen vestigen. Het ligt o. i. ook op den weg van ons ge- meentebestuur de belangen van het geda- peerde Alkmaarsche personeel ten krachtig- ste op het Departement te bepleiten. Waar de rechtspositie van personeel in overheidsdienst en particuliere bedrijven in den laatsten tijd tot vaste en door beide par- tijen erkende regelingen geleid heeft, waar ieder beseft, dat het mmoreel is bij de over- name van een bedrijf alleen aan de financi- eele baten en niet aan de belangen van het in dienst zijnde personeel te denken, verwach- ten wij, dat men van Rijkszijde de zeer zeker iechtmatige aanspraken van het personeel van den Alkmaarschen telefoondienst ten- slotte niet zal durven ontkennen. Het is slechts te betreuren, dat men de betrokkenen maandenlano in onzekerheid laut en dat men er van Rijkswege tot dusver niet aan schijnt te denken dat er naast wettelijke ook noo moreele verplichtingen bestaan. Onze telefoondienst heeft in Rijks handen wel het karakter van een op zoo groot moge- lijke winst beluste, zuiver financieele onderne- ming gekregen. Begon vo6r 1 Januari de dagelijksche dienst reeds om 7 uur, bij het Rijk is dat 8 uur geworden. Goedkoopere huishoud- en locale aanslui- tingen zijn vervallen, het abonnementsgeld stiigt straks automatisch bij het inboeken van den duizendsten abonne, extra schellen en telefoons zijn verdubbeld in abonnement en in totaal maakt dat naar ons van des- kundige zijde verzekerd wordt voor onze gemeentenaren reeds em hooger bedrag aan abonnementsgelden van pl.m. 10.000 nood- I'Sikcliik Dat de gemeente door haar talrijke aan- sluitingen en een belangrijke verhooging DE MOORD TE SPIERS. De correspondent van de „Thnes" te Spiers meldt nadere bijzonderheden omtrent den moord op de seperatistische leiders. Hij deelt het volgende mede: „Ik was D onderdagavond niet in staat meer bijzonderheden te melden. Voor mij stond een Engelsch sprekende separatist, die dreigde de telefoonverbmding te zullen ver- breken, indien ik slechts een enkel woord zou uiten tegen de „autonome regeering" en twee stoere gemeen uitziende kerels met de bajo- net op het geweer stonden achter hem om zijn bedreiging kracht bij te zetten. Het restaurant, waarin' de moord plaats had, was buitengewoon druk bezocht en vroeger in deni avond1 had ik reeds een aan- tal goed gekleede jongelieden opgemerkt, die ibij elkaar zaten. Heinz zat aan de tafel, waaraan hij met de andere leden van zijn „kabinet'.' gewoon was tegen negen uur 's avonds plaats te nemen. Elken avond na het diner zat hij daar eg dronk wijn, s-oms tot vroeg in den morgen. Meermalen hadden er woordenwisselingen tu'sschen deze heeren plaats. Den vorigen avond zaten drie andere „mi nisters uit het kabinet" bij; hem, doch Woens- dag waren het andere vriendten, geen minis ters. Bij het komen en gaan der gasten ha,c niemand het 'binnentredien van twee of drie mannen gemierkt, die recht op de tafel van Heinz aanliepen en onmiddeTlijik schoten. Een andere man verscheen en begon eveneens te scbieten. Tien a vijftien schoten werden ge- lost. Heinz sprong op en wilde heengaan. Hiji viel evenwel dood' neer. Twee andere mannen aan zijn tafel vielen voorover; het bloed stroomde uit hun hoofden. Een was onmic- dellijk dood, terwijl de ander nog ademhaal- de. Deze stond kalm op, vreeselijk gewond, en verklaarde dat hij geheel vreemdeling was. Daarna viel hij neer. Een andere man strom- pel'de door de zaal, eveneens hevig uit het hoofd blotedende. Hij schreeuwde om hulip. Blij'kbaar bevreesd te worden gearresteerd, bemoeide geen enikele Duitscher zich met de zaak. Daarom' trachtte ik dten- man te helpen. Na ongeveer twintig minuten, verschenien de gendarmens, Marokkanen en separa'tistis- sche ,,troepen", sommigen in 'grij'ze unifor m-en. Het waren gedegenereerde typen. Het geleken jongens van achttien tot twintig jaar. Het was geen prettige taak d'oor de donkere straten te gaan onder geleidte van gewapen- de en zenuwachti'ge jongens en boeven, die slechts weten te rooven. Tijdens den tocht, die gewoonlijik niet alnger duurt dan zes1 mi nuten, werd ik driemaal gefouilleerd of ik wapens bij; mij had. Toen ik in het hotel terugkeerde, vroeg een onbekende burger mij mijn -pas, opmerkende „ik behoor tot de autonom-e regeering. Wij' hebben de teugels van het bewin-d in handen -g-enomen. Britten tellen hier niet." Hij ver klaarde voorts, dlat een Fransch paspoort niet van waarde was. Dat heeft niets te ft* ken met de au+onome regeering". De ,,Echo d-e Paris" verneemt uit Mainz, dat, naar aanleiding van den moord op de separatistenleiders generaal Demetz de vol gende maatregelen heeft getroffen: De toe- gang tot -de Palts is verboden voor ieder, af- komstig uit het onbezette -gebied, die geen vaste woonplaats heeft in de Palts. De bruggen over den Rijn worden afgeslo- ten, terwijl- alleen de spoorbrug Luidwigsha- fen-Mannheim op bepaalde uren voor het vervoer -per trein van- levensmiddelten naar de Palts open zal zijn. In het stadsgebied van Spiers wordt van 7 uur's avonds tot 6 uur's m-orgens elk ver- keer verboden. In dien tijd moeten ook alle openbare gelegenheden -gesloten zijn, terwijl teven-s alle vergaderingen van welken aard ook, verboden zijn. Het onderzoek naar de daders van den moord is in weerwil van alle pogingen der Duitsche politie en der Fransche gendarme rie'tot dusver vruchteloos gebleven. De separatisten zetten hun terroristisch-e vervolgingen voort. Op vele plaatsen zijn nog meer gijzealars gearresteerdi, o.a. te Lud- wigshafen de directeur. der Badische Anilin- abrik, Weibel. De rijksregeering zal te Parijs en Brussel een protestnota do-en indienieni naar aanlei ding van het gevangen nemen van gijzelaars-, Gist-ermorgen. w-erd ook de brug tusschen Mannheim -eru Ludwigsh-afen afgeslo-ten, zoo- dat het verkeer -tusschen den linker- em den rechterover volkomien is afgebroken. De separatisten- gaan voort, gijzelaars ge vangen te nemen naar aanleidin-g van de moorden. De Landgerichts-direktor Giessen en de burgem-eester van Frankenthal, alsme- de de off icier van justitie bij het Eandgericht te Essen zijn gevank-eiijk naar Spiers ge- brach-t. De te Zweibriicken door de separa tisten als gijzelaars gearresteerde personen zijn alien weer vrijgelat-en. Zij moesten zich echter schriftelijlk verbiaden de stad niet te verlaten. EEN PROTEST VAN BERLIJN. Naar verluidt zal de Rijksregeering tegen het registreeren der besluiten van de Separa- tische regeering van de Pfalz protest aan- teekenen. Langestraat S3. Tel. 744. GEEN BU IT'ENLANDSCHE WERK- KRACHTEN IN DUITSGHiLAN.D. Wegens den ongunst-igen ito-esifcanid! vain dte arbei'd-smarkit in Dui-tlschland1 zijn alle vergum- -ningen aan werkgever-s om! buitenlandsche arbeidskrach-ien in dieneil1 te nemen ingetrofc- ken. Zij die in 1924 buiten'landsche arbeidiers in dlienst wi-llen nemen- moeten vooraf ver- gunning vragen- aan het arbeidsbureau, dat eerst zal onderzoeken of't aannemen van buitenlandsche arbeid'skrachten noodig en gewensch-t is. DE REVOLUTIE IN MEXICO. De regeeringstroepen hebben te Lu'bla hun front vooruitgeschoven en naar vermeld wordt, zijn de rebel 1 en, zonder slag te leve- ren, teruggetrokken. Men verwacht dat ook reeds het front aan de Guadalajara naar voren zal worden verlegd. Door het Mexi-caansche mlinistteriie van Oorlltog wor-dt 'toegegevem, dait" dte rebel-ten Pa-chua htebb-en- veroverd. Er zijn regeerings troepen op weg, om de stad te omtzetten. AMERIKAANSCHE WAPENS NAAR MEXICO. Door de Amerikaansche en Mexicaansche au'toriteiten wordt medegedeeld, dat de zen- ding van Amerikaansche geweren, legermo- del 1917, naar Mexico is geschied. DE AUTONOME BEWEGING OP DE PHILIPIJNEN. De commissie voor de onafhankelijkheid der Philippijnen heeft aan het Amerikaan sche Congres een verzoek gericht om de eilan- dengro-ep onafhankelijk te verklaren. Dit ver zoek is vervat in <An memorandum, waarin de gouverneur-generaal Wood wordt aange- vallen. D'li VR E-DE SP RIJ SVR A AG. EDWARD BOK. De teleurgestelde mededingers naar den vredesprijs, uitgeloofd door Edward Bok, hebben geeisdht, dat bij rechterlijk bevel aan de jury wordt opgedragen, al de ingediende plannen (22900 in totaal) openbaar te ma ken. Voor de kosten dezer publicatie zou men heel wat nuttigers kunnen doen. D'E BOMAANSLAGEN INT IONGARIJE. Uit Boedapest wordt jjemeld. dat uit het ondehzoek in verband met den bomaanslag te Csongrad is komen vast te staa-n, dat d'e door den beruchte-n luitenant Hejjas aang-e- voerde Alfoelderbrigade tot opdracht had n-aar Boedapest op te rukken, -graaf Bethlcn af te zetten -en den -militairen dictatuur onder leiding van Hejjas uit te roepen. O'PSTAND IN VOORBEREID'INIG. De „Rteichpost" meldt uit Belgrado: Uit Uskub wordt gemeld, dat in het Noorden des lands, nabij de Joego-Slavische -grens, Baj- ram Dzur met 2500 man een afstand voorb-e- reidt, met het doel de regeering omver te werpen. In het komend-e voor jaar zou door d-e op-standelingen een groote actie ingezet worden om in Djako-vica, Pec en Plava den opstand te verwekken. Als dte plannen reeds zoo vroeg bekend zijn, zal er van den op- stand niet veel k-oihen, doordat all-erlei tegen- maatregelen kunnen worden genomen. AMERIKAANSCH Miss Mellicent Rogers, de erfgenarae van ongeveer veertig millioen dollars, wier naam in de Vereenigde Staten zeer bekend is, daar zij korten tijd geleden gedanst heeft met den Ptins van Wales, toen deze New York be- £ocht, verraste haar ouders Woensdagavond met de mededeeling, dat zij zoo juist in het huwelijk was getreden met Graaf Ludwig Salm von Hoogstraten uit Oostenrijk. Bij het vernemen van het nieuws stelden d'e ouders een voorgenomen reis naar Enge- land pit en maakten het huwelijk officieel bekend. Het paar liet zich te New York in- schrijven en werd den volgenden dag kerke- lijk getrouwd. De bruid is 20 jaar oud. Zij is een kleindochter van een der stich- ters van de Standard Oil Company. De graaf drijft een automobielhandel. IDE POiLITIEKE TOE STAND IN GRIEKENLAND. Venizelos heeft de -opdracht aanvaa-rd om een kabinet te vortnen. De niieuwe ministers zouden gistenavond ite zeven uur den eed af- leggen. Venezoillos heeft bet arnbt van premier aan- vaard. EEN AANSLAlG OP 'HET GR1EIK6CHE' KONINIGSPAAR? Naar uit Czernicwitz geseind wcrdt, heb ben de koning en -de koningin van Griek-en- la-nd een aulom'obiel-onigel'uk gehad. De ko ning bleef ongedeerd, doch de koningin werd ernstig gewond-. Men geliooft, dat opzet in het spel is geweest. De Tel. -teakent hieibij aan: Bovenstaand bari-cht, dat ons ook van an dere zijdle bevestilgd wicirdt, is niet gdheel dluh dtelijk. De koning en koningin van- Gnieken- land waren Dondterdag van R 'ttne-naar Na- pels verlrokk-en, om daar gieter een' herdeiii- kingsdienst voor wijilan koning K-onstantijn bij te wonen./Zelfs edi'tcr indlien- ze waren ver- trokken, en dus hun reis naar Napeils er aan hadden gegeven, hadden- ze gister bezwaar- lljk een auito-ongeluk bij; Czernowits (in die Bicekowina, Roemen'iekunnen hebben. Veel minder natuurlljk, wan-neer ze -gister nog te Napels waren. Vermoedtelijk heeft, veronder- st-eld dat; het bericht zelf juist is, een vergis- sing in den- naam van de stad, waahbij- het -ongeluk geschieddte, pilaafegehad. De R'oemeenlsche 'legatie te Parijs verkliaabt niets te wet-en van het bebicht van een onge luk met het voebtuiig van het Grieksche ko- ninWJijk paar op Roemeensch gtebicd. SGHOLEN VOOR ZEER BEGAAFDEN IN NEW YORK. Op Amerikaansche scholen wordt een veel- vuldig gebruik gemaakt van tests om den in- telligentiegraad1 der kinderen te meten. In overeenstemmin-g met den uitslag dezer on- derzoekingen worden de kinderen in groepen en klassen verdeeld. Al de scholen hebben een leertijd van acht jaar, elk helfjaar heeft de overgang naar een andere klasse plaats. E-lke klasse van de schobl wordt in drie groepen verdeeld, waar in de leerlingen naar de mate van hun intel- lectueele vermogen geplaatst worden. Tevens zijn er klassen voor kinderen, die in't een of ander opzicht abnormaal zijn. Zij worden herhaald-elijk onderzocht om te weten de ko men -of zij inderdaad profiteeren van de bij- zondere zorg aan hen besteed. „Pour 1'Ere Nouvelle", Revue interna- tionale d'educatio-n nouvelle, vertelt van een interessante proefneming, die thans te New- York o-ndernomen wordt in een school voor zeer begaafde leerlingen, n.l. in de Public School 165 Manhattan. De kinderen, die deze school bezoeken moe ten op zijn minst bij de tests een intelligence quotient van 160 hebben. (Dit quotient wordt verkregen door den intelligentieleeftijd door den werkelijken leeftijd te deelen.) Kinderen van 7^4 t°t 9Jh jaar worden opgenomen. De schrij-ver van het artikeltje in „Pour l'Ere Nouvelle" wijst er op, dat er bij de proefneming moeilijikheden waren in de keu- ze der enderwijzers en eveneens in de keuze der leerstof. Het bleek o.m., dat h-et niet noo dig was om oefeningen in de techniek van het lezen te ho-uden, omdat de leerlingen daarbij alien de leerlingen van het zesde leer jaar overtroffen, ditzelfde was het gev-a-1 met taal en spelling. De tijd, die gewonnen werd met het over- si aan der onnoodig gebleken oefeningen, werd aan vrijwilligen arbeid, aan excursies en discussie -gewijd. Een cursus in't Fransch werd aan de lessen toegevoegd en er zijn plannen voor onderwijs in latijn en algebra. Indien de gunstige verw-achtingen, die men van dit experiment en van de zeer begaafde kinderen heeft, vervuld worden, zullen de leerlingen van de 165ste school binnen drie jaren hun lagere-schooltijd achter den rug hebben' en bovendien nog een cursus gevolgd hebben in 't Fransch, Latijn en algebra en dus veel meer algemeene ontwikkeling bezit ten dan de gemiddelde schoolleerlingen. ALRMAARSCHE COBRA blimhi

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1