^IKmaarsche Courant Uw Prijscouranten Brief uit Indie. Parijsct&e Gaiiserieen. Laat ons drukken. Boek- en Handelsdrukkerij Herms. COSTER ZOON, Zaterdas 12 Januari. Gevleugelde Wintergasten aan bet strand. Geneeskundige brieven. Htt 10. 1924. Hondaro Zes an Iwmtigsta Jaargang, Wanneer we des winters op een paar kilo meters van het Noordzeystrand ronddobb a- ren op het zilte nat, mogen we daar een ge- lieei andere vogdwereld verwachto, dlan in den zomer. Nu toch zijn er aanwezig ver- scbillende vogelsoorten, die hun broedplaat- sen hebben binnen den poolcirkel of zich ver- menigvuldigen op de rotsen, die we in ons land te vergeefs zoeken. En dan zullen we rij- ker vogelleven vinden bij de Wadden-eilan- den, dan meer naar het Zuiden, omdat er bij pbbe in de Aegaten overal droogvallende zandplaten zijn. Wij zijn er. Over de ondiepten en de ge- deeltelijk droge gronden vliegen hoofdzake- lijk Kleine Zee- of Stormmeeuwen (Larus canus), die bij hooge vloeden bij duizenden op de weiden verblrjf kunuen houden. Ook mooie Mantelmeeuwen (Larus marinus) met leizwart mantel- en vleugeldekvederen en Zilvermeeuwen (Larus ridmunuus), wier bo- venvederen zachtblauw zijn, en van wie het wit der ondierdeelen wedijvert met dat van de maagdelijke sneeuw, kan men hier thans in grooter aantal aantreffen, dan in het zoiner- getijde. Misschien bevmdt zich onder die alle ook een Kleine Mantelmeeuw (Larus Sus- cus), doch om de identiteit vast te stellen, zouden we er heel dicht bij moeten zijn, want deze soort is slechts weimg kleiner.dan La rus marinus, draagt volkomen een zelfde ve derkleed en is hootdizakelijk te kennen aan de kleur der pooten, die geelachtig is, terwijl die bij de gewone mantelmeeuw bleek vleesch- kleurig is. Tusscnen de meeuwen die we steeds gaarne zien, ontwaren we er een van bij'zoflctere grootte Gelukkig homt ze dicht bij ons langs, zoodat we duidelijk kunnen waar- nemen, dat ze geheel witte slagpennen heeft. De snavel is okergeel met rood aan den hoek van de onderkaak, de pooten z'rn blauwacli- tig. Alle vederen zijn zuiver wit, behalVe de yleugel- en de mantelvederen, die een licht blauwgrijze tint hebben. We heboeti hier te doen met de grootste onzef meeuwen, Burgc- meester of Larus glaucus geheeten. 't Is wel een tamelijke zeldzaamheid, hier een voor- werp dezer soort in het volmaakte klced aan te treffen, want gewoonlijk zijn het jonge dieren, die hier vertoeven, en die kenbaar zijn aan hun bruinachtig witte vederen, voor- zien van vlekken. De Kleine Burgemeester (Larus leucopterus), ide siiechts 1/3 van de grootte der vorige soort heeft, vertoont zich nog zeldzamer bij ons. Wanneer we wat verder van de kust in de Noordzee komen, mindert het aantal meeu-' wen langzamerhand. Daar vliegen nog en- kele voorwerpen, die aanmerkelijk kleiner .ziin, dan de zooeven bezichtigde Burgemees- jer. 't Zijn meeuwtjes met een weinig uitge- sneden staart, een zwarten kraag aan den grond van den achterhals. Lladaen we zoo'u meeuw in handen, dan zouden we kunnen zien, dat aan de pooten gcen achterteen aan wezig is, doch wel een klein stompje. Hier- naar heet de soort Kissa tridactylus of Drie- teenige Meeuw. Men zou dan ook kunnen zien, dat de snavel citroengeel en de mond- holte fraai rood is. We moeten bekennen, dat zoo vcr van de kust niet heel veel vogels voorkomen, waar- om we het strand weer meer naderen en nu meer acht geven op vogels, die zwemmen en duiken, dan op vliegendc meeuwen. We zien hier alleen eenige Aalscholvers (Phalacro- corax carbo) kenbaar aan het zwart van het vederkleed, en in vlucht vooral daaraan, dat ze met regdlimati-ge vlteugelsl'agen laiag over het water vliegen. Ze trekken aan ons vaar- tuigje voorbij, om misschien een poosje rust te gaan zoeken op het strand. Vliegen doen deze groote voxels uitstekend, maar ook dui ken en zwemmen doen ze als de beste. De voeten zien er eigenaardig uit, daar tusschen al de vier teenen zwemvliezen zijn. Zull<£ pooten heeten roeipooten, ter onderscheiding van zwempooten, waarvan twee zwemvliezen tusschen de drie naar voren gerichte teenen aanwezig zijn, zooals bij alle eenden het ge- val is. In het bezit van roeipooten is ook de jan van Gent (Sula bassana), van welke vogelsoort daar een jong voorwerp rond- zwemt. Dat het dier nog jeugdig is, kunnen we zien aan de zwartbruine kleur der boven- deelen, welke kleur met tal van witte vlekjes als bezaaid is. Bij de uitgekleurde dieren zijn alle vederen wit, behalve de groote slagpen nen en de vederen aan den vleugduim, die zwart zijn. Nu we aandachtig rond zien, bespeuren we toch ook nog een vogel op het water, die tel- kens naar beneden duikt en eenige meters verder weder te voorschijn komt. Met onze kijkers kunnen we goed zien, dat het een voorwerp is van Urinator septentrionalis of Roodkeligen Zeeduiker. Dit dier ohtleent zijn naam aan een ruitvormige roode vlek aan den onderhals. Men vindit evenwel in de na- bijheid van ons land en ook wel somtijds in de binnenwateren aan de kust, meestal alleen jonge dieren dezer soort. Zij missen nog de roode vlek en kenmerken zich door een groot aantal kleine witte vlekken op rug en vleu- gels. Duiken doen deze vogels uitstekend, vliegen evenwel heel slecht. Ze broeden in Noordelijker streken en vertoonen zich hier alleen des winters. De tocht van en naar de broedplaatsen geschiedt grootendeels zwem- mende. De pooten van deze voxels zijn sterk zijdelings samengedrukt en met zeshoekige scbildjes bedekt. De drie voorteenen zijn door groote zwemvliezen verbonden, terwijl de achterteen van een vliezigen zoom voorzien iIn deze wateren komen ook voor exempla- Yren van den IJsduiker (Urinator glacialis) en van den Parelduiker (Urinator. arcticus). Van beide soorten treft men hier bijna nim- mer voorwerpen in het volmaakte kleed aan Zwemmen daar niet eenige Aiken (Alca torda) langs on5 scheepje? Aan het veder kleed zou men het wel zeggen, doch we zien al dadelijk aan de veel langere snavels, dat we met een.andere vogelsoort te doen heb ben. 't Zijn voorwerpen van de Zeekoet (Uria lomvia), die overigens in vorm, vederkleed en levenswijze biina geheel met den "Alk overeenstemt, en zich dan ook nauw bij deze ir.oerl juuwlutt. Vaa September tot April woont de Zeekoet aan en nabij onze stran- den, en meermalen heeft men er een ver- scheidenheid onder aangetroffen, die zich kenmerkt door een wit ooglid, en wit langs den bovenzoom van de oorstreek. Deze soort wordt genaamd Bastaard-Zeekoet (Uria iomvia var. Ringvia). Van nog een andere Zeelcoetensoort, de Groote Zeekoet (Uria brunnichi) wordt af en toe verhaald, doch deze soort is bij ons zoo zeldzaam, dat we haar bijna niet onder de Nederlandsche vogels durven rekenen, en het dus wel een bijzonder forcuintje zou zijn, wanneer we hier een exemplaar op onzen tocht aantroffcn. Nu we het strand weder genaderd zijn, zien we nog uit het water op het droge stap- pen een soort alkje met verbazend breeden, roodgek-leurden bek, die hoog ontwikkeld is. 't Is een Papegaaiduiker(Fratercula arcti- ca). Langs de kust zwemt een IJseend, die er in het bruidskleed met haar verlengde mid- delste staartpennen zoo keurig kan uitzien. Op het strand trippelen eenige strandloo- pers, stellig Drieteenige (Calidris arenaria), die minstens 20 pasjes in de seconde maken. En hiermede is onze tocht voor heden ten einde. Tot later dus! J. DAALDER Dz. Dit weric wort# xataea vrow® ver- richt .en is uit dien aardi dier, zaak zeer tijdroo- jvend. Veertien dagen werk aan eeni kain is een normal'e tijd te noemen. Deze kunst ont- leent haar paam aan het geb-ruikte instru ment, dat bestaat uit een soort .pijpedoipje als was-reserevoL, waaraan een lang, fijn tuitje, dat de vloeistof op het doek geleidt. Door de ze was is een dlerde deel hars, meest daimar- hars, gemengd, wat de aanhech ting aan de stof bevondert. De artiste trekt nu met vaste hand de lij'nen op het goed, waarna de was ohmiddelliijk stolt. Meestal geschiedt dit toe- llissen uit het hoofd, somis aan de hand van een geschetst ontwerp. Is de eene zijde vol- tooiia, dan wordien aan dan anderen kant d'e lijiien zoodanig overgetroMcen, dat zij elkan- d'er volkomen dakiken. Vervolgens begint het eigenilijke verven, waarbiij dus de met was heatreken gedCelten maagdelijk hlijven. Het is duid'elijlk, dat dieze kmstwerken em die daaraan tenikoste gelegide moeite zwaar betaald moet worden in verhouding tot tjap- en imitatie-batik. De tjap^-induistriie werkt met eem s'oort strijlkijzers, waarop aan de onderzijdb het patroon in, taper is aargebracht. Dit geheel wordt in1 de was gedoirr.ipeld em daarna op het doek afgedtukt. Eem vofgende afdruk moet D\c Baiiknijverke^. Wanneer de vearre neef uit't verre Indie zijn vrienden en maigeni eem kleine attentie wi'l bewljzen, d'an pleegt hij te zoeken naar iets wat .niet veel kost en toch hoogellijk ge- waardeerd zal woi'dlen. Tien, meen honderd tegen een, dat uit het aangekondigde postpakketje behalve de ge- bruikelijke kris en het usantieele koperen bord, te voofsdiijn kom'en een der navolgem- d!e gebatikte voorwerpen naar keuze: 'n tafel- looper met wajangpctppen, 'n boekomslag met een brullendcn gebatikten leeuw, 'n re ticule met eem getjapt oorlogsschip of 'n'das met wajangpop. Wanneer de geluklkige ont- vanger(-stcr) nu nog maar zoo pienter is om die tafelllooper aan dem niuur te hangen, de das als ceintuur te bezigen en in den boekom sllag z;n tabalk te bergcn, dan zal iedereep zich verplicht gevoelen, den, oezitter van z6o- veel oosterSche ipreciosa van harte te benij den. Waarde lezer, ilk chargeeronmiddel- liijk toegegevem, maar ik hoop er mijn doel mee bereikt te hebben: u op het hart te druk- ken, d'at de genoemde artistieike gesch'enken nooiit de pretentie gelhad hebben of zullen hebben om als vertegenwoordigers van de schoone Javaansche batiknijverheid te wor den aangemerkt. Het batiikken is van hnis hit een toegepaste, eem utilitcitskunst, immers het ambacht had, geen aridler doel dan het' opsieren van de noodiweindige kleedingsitulkkem: hoofddoek en kaiinj of saroeng Aan dig kleedrngstukken, volgen® de tradi- ti'e'gedragcn, kan men lan'daard em aanziem van den draiger ibeoordeelen. Mits men al- thanis hiiervan de nood'ige stirdie heeft ge- maalct en bovenidien z"n oogen, goed den kost, geeft. Want een outsider staiait er zoo onge- veer tegenover te kijlken als de Amerikaan- sdie tourist die Mar-ken, Walcheren en Friesland, wat kleedlerdracht betreft, dooi ellkaar haalt met z'n, verzamduitroep„Aw- firily apcndlid, never saw so many skirts in my life!" Zoo word't bijivoorbeeld' de, kleeding van Mataram (de Vorstenlahden dius) gekem- merkt door gedekite kleurensoga-bruin. in, Solo; indigo-blauw in Djokja, sober, maar zdfbcwust. De Mataramer toch zal in de habijheid van zijn Vorst geem kleeding dra- gen, diig om de aandacht schreeuwt, rnaar s'telt niettemin ipiijls op het teratoobspreiden Van, een zekere waard^heid, ook in zijn Blee ding, beiwusit als hij zich is., kind te zijn van gen roemvoL rijik. Semarang daarentegen zou het 'h toe- valligheid zij'n? stelt prijs op sdireeuwen- ■die roo,de doelken, kain bangbangan. Pekalongan zodkt zijn heil! weer in veel- kleurigheid, van daar stammen de doekem, die vedal 1'oodrecht op elkaar staande stee pen van allerhand c'oulfeur vertoonen, waar- bij op de kruisingen natuurl'ijk nog allerlei nuances ontlstaan. Voeg bij de klleurverschillen nog de groote variable' van kenmerkende patronen, en ge zult begrijpen, dat ondan'ks de schijnbare unifonmiteit der kleeding, elke streek het stempel van zijn afzonderlijken aard op de kleeding heeft kunnen dniikken. Kieniinerkend voor Solo is b.v.b. het „paj rang'Vmotief, bestaande uit schuine, golven- de banden (d'erik aan de golflljn van het wa- pen, dat parang heet). Djokja specialiseert zich weer in „ka- woeng" paiteonjen, bestaande uit ovalen ins kraisvorm geplaatst. Verder komen zuiver geometr'ische vlak- verdeelmgen voor, benevens die, vrije-re bio em- en bladlmofieven, dan wel dierfiguren. De wajang-figuur, zoo vaak ate kenmemk van -echthei-d gewaardeerd, Ikomt ini de onver- valsdhte batikilndusitrie niet voor. Door den wansmaak van de markt,. door dg intrede Van niet-Javaanischen in deze in diustrie em vooral door de fcemoei-enis der Eu- ropeesche desikundigem, „die d'at vcrouderde zoodije eens even zouden moderniseeren" wcr- dem de: inlandtah-e kunstenaars gedwongai tot Invoeren van nieuwe, onbegrepen motie- vem, waarvan zij den oorsprong niet keriden, tot het afbeelden van geheele menagericen, automobielen em vl'iegmaclflnes. Het java-instituut, d'at op het gebied1 der imlandsche nijvefhelidsikunst ree-ds veel tot Istand brach't, is ook hier bezig, die menscihem in het rechte spoor terug te brengen. Tegemwoordig ken'nem we 'drie soorten van batikwerk, waarvan 'het uit Europa ingevoer- de imitatie-'goed al dadelijk buiten 'beschou- wiing Ikan blijven. Dan resteeren nog de oud- ste vorm, hot tjanting-batilkiken en dfe tus- se'henvoirm tusschen huiisvlijt en iindusteie: het tjappen. Tjanfingen 'is de eenige kunstvorm van bet batikwerk. redes bij de vorige aansluiten om het ge- eel klcppend te maken; Het aanwend'en van vrije motieven is hier dus .uiitgesttoten, mien re- peteert vo/ortdurend den onderkant van zijn ijzer, maar is hi'erdoor in staat 20 stuks per dag te fabrieken. Eien zeer groote groep menisc'hen Vind't in de batik-industrie een bestaan, ofschoon door den oorlog de grondsitoffen duurder en de vraag naar het product miinder werden. Zoo- wer'kten in het Solosche v66r '16 een kleine ,25000 man in deze indlusteie, terwijl de uit- voer naar Buitengewesten en Britsch-Indie rond twee mil'lioen bedroeg. Bandoeng. JISKOOT. DE OLYMP1SCHE SPELEN. (Van onzen Parijschen Correspondent.) (Nadruk verboden.) Parijs, 6 Januari. Op de voorziene-uitgavenlijst van het Olympisch Comite treffen we een post aan van 10 millioen francs voor de constructie van een station en den aanleg van nieuwe spoorweglijnen te Colombes. lnderdaad is het viaagstuk: hoe vervoeren we de honderddui- zenden Olympiade-gangers naar en van het sportpark zonder het forensen-verkeer daarbij te belemmereil? een van de moeilijkste. Wan neer ge rekent, dat slechts een derde van hen, die zich Parijzenaars noemen, binnen de oude wallen woont en twee derden in de ban- lieue (waartoe ook Colombes gerekenc wordt), dan begrijpt ge dat dit vraagstuk al le aandacht eischt. Toen het Olympisch Co mite Colombes uitkoos, heeft men dadelijk er- op gewgzen, dat deze keuze een belangrijke verhooging van de kosten met zich zou bren gen, omdat de toch reeds overladen banlieue- treinen onmogelijk den exceptioneelen toeloop zouden kunnen verwerken. Vandaar die post Het verschil tusschen kain en saroeng bestaat hierm, dat de een is dichtgenaaid en dus op -eem te ruime rok gelijkt die geplooid moet worden, terwijl de ander eenige malen om bet lichaam gewonden wordt van 10 millioen. Men rekent op een toeloop van 30 40.000 reizigers extra per dag. De gare Saint-Lazare, vanwaar de bezoekers voor Colombes vertrekkcn, is voor deze gelegen heid eens opgeknapt. Maarde forensen waardeeren dit buitengewoon, dloch zijn nog niet gerustgesteld dat het verkecr niet hope- loos in de war zal raken, dat de treinen niet uren te laat zullen aankomen of vertrekken. We hebben daarom eens een onderhoud aan- gevraagd met den oppersten bedrijfs-chef op de Oostelijke banlieue-lijnen, die ons zcide: We fiopen het uiterst moeilijke probleem aldus op te lossen: Ten eerste moet ge niet vergeten, dat de ftren voor de Olypische spe- len, de uren waarop we den grooten toevloed moeten yerwachten, geheel verschillen van die waarop de banlieue-reizigers gebruik ma ken van de lijnen. Zij reizen in de richting naar Parijs tusschen 6 en 9 uur's ochtends, en in de tegenovergestelde richting van 7 tot 9 uur's avonds, terwijl de Olympiade-men- schen tusschen 1 en 3 uur van Parijs af gaan en tusschen 6 en 7*uur terugkomen. Voor de verbinding met Colombes hebben we ten eerste onze oude lijn Asnieres-Argenteuil; dan de, nieuwe, die langs Bois-Colomb^ gaat, onder den nieuwen tunnel door, en wanneer dat nog niet voldoende blijkt, dfin hebben we nog de lijn naar Saint-Germain met een zijspoor op Colombes bij Becon-les- Bruyeres. Op de dagen dat er wedrennen in Maisons-Laffitte worden gehouden, vervoe ren we over een enkele lijn 15.000 a 20.000 reizigers. Niets zal ons dus beletten om, mocht de nieuwe lijn niet voldoende blijken te zijn, tevens treinen op de andere twee lijnen te laten loopen, zoodat we makkelijk de 30.000 reizigers voor de Olympische spelen zullen kunnen vervoeren. Reeds nu is het sportpark te Colombes vol- tooid. Het is een magnifiek terrein, omsloten door tribunes, welke plaats bieden aan 50.000 bezoekers. Hier zullen de athletiek-wedstrij- den, benevens rugby- en voetbal-matches wor den gehouden. Daamaast is een stadion voor tennis-wedstrijden en een groot bassin voor de zwemmers. Kleedkamers, badkamers en alles wat bij een modern sportpark behoort, zijn ruim en practisch. Daartegenover staat, dat men .voor verschillende andere sporten ate schermen, boksen, wielrijden, zeilen, roei- en, polo, enz. geen gelegenheid in Colombes vindt. Het Cirque de Paris is aang^wezen voor het schermen en voor de boks- en wor- stelweds trij den; de wielerwedstrijden zullen op de gemeentelijke baan te Vincennes plaats hebben; de roeiwedstrijden worden te Argen- teuil, de -zeilwedstrijden te Meudon gehouden, en polo in het bassin van de Country-Club de St.-Cloud en in Bagatelle. Op de onkosten-nota, welke het Fransche Olympisch Comite heeft opgemaakt, komen deze (de belangrijkste) posten voor: Aanleg der drie stadions te Co- lombes 10.000:000 Aanleg van het bassin te Tou- relles Gereedmaken van de roeibaan Banen te Chamonix Aanleg van een station te Colom bes- Nieuwe spoorlijnen Aanleg speciale telefoon- en tele- graaflijnen Maar daar komt nog wel iets b!}. Nu reeds is het schandaal van het bassin te Tourelles iosgebarsten: op het postje van 6.300.000 frs. komen er maar 5 millioen tekori En we zijn nog niet aan het einde. Het sportpark, of liever de drie groote cen tra te Colombes, zijn nu zoo goed als gereed. Het groote veld is zoover, dat er deze week ieeds voetbal-weds trij den op konden plaats vinden. Bij ons bezoek aan het sportpark te Colom bes zijn we tegelijkertijd eens poolshoogtc gaan nemen hoe het met het bouwen van het y h nieuwe hulp-station staat, waarvoor het Co- 1,1,1 mite 2 millioen francs heeft uitgetrokken. Wni-,rflom P q We hebben een afgebakend terrein gezien, UUluam u a, een massa materiaaldat is alles. Maar uit een gesprek met den architect bleek ons, dat we ons niet bezorgd hoeven te maken: 1 Mei is het station gereed. Men moet zoo vertelde de architect een hulp-station van hout hebben, maar het moet heel groot zijn. Kijk, hier komen de barakkSn voor het per- soneel en voor het nemen van plaatsbewijzen. Midden op het terrein komen twees groote perrons en opzij nog vier kleinere voor het geval de toeloop te groot wordt.'De perrons worden zoo lang gemaakt, dat vier treinen, samengesteld uit veertig waggons elk, er voor kunnen stationneeren. Op het perron ko men afsluitingen: is de voorste trein vol, dan vertrekt hij en kan de volgende gevuld worden. Aan het einde van elk perron komt een breede trap, welke naar een tunnel leidt die uitmondt vlak bij den ingang van't sport park. Het station, dat hier gebouwd wordt is uitsluitend voor de nieuwe lijnen naar Colom bes aangelegd; de oude verbindingen eindi- gen in het bestaande station van Colortibes. Eveneens komt hier het einde van de tram- lijn, welke geheel nieuw wordt geexploiteerd door de Parijsche tramwegmaatschappijen ook het eindpunt van een uitgebreide autocar- dienst. De electrische lijnen, die in Maart in ge bruik worden cenomen, zullen echter eerst veel later worden doorgetrokken tot Colom bes. Ondanks dat hebben we uit ons onder- zoek toch den indruk mee naar huis genomen, dat de afstand ^een beletsel zal vormen voor de Olvmpiade-gangers om hun weg naar het stadion te vinden zonder het banlidue-verkeer al te zeer te hinderen. Zitten de gastheeren dus niet stil, ook de yerschillende gasten maken zich op voor den amicalen strijd. In de Ve'reenigde Staten pakt men de zaken flink aan. Reeds hebben de Amerikaansche afgevaardigden een boot voor hen alleen .afgehuurd, welke hen naar Europa zal vervoeren, en hun leider die reeds maanden "eleden naar Frankrijk is ge- komen om hier alles voor te bereiden heeft het kasteel van Prins Murat met daarbij be- hoorende sportvelden, tennisbanen, zwembas- sin, enz. gehuurd om z'n mannetjes onder te brengen en in d'oorloopende training te hou den. 'n Grapje van een millioen dollar De Engelsche regeering heeft 40.000 pond sterling toegezegd voor de deelneming der Engelsche sportsmen. Zoo zijn er verschillende grocpen, die zich een home hebben verzekerd- Behalve Rusland en Duitschland hebben alle Europeesche Staten hun medewerking toegezegd: in totaal 52 verschillende lailden. Frankrijk zelf is voortdurend in training. De Federation Fran^aise de Football heeft aan den in Nederland welbekenden trainer Griffith het verzoek gericht om het Fransche nationale team te komen trainen. En in de diverse athletiek-clubs oefent men doorloo- pend en zal binnenkort tot keuze overgaan wie in de Olympiade de nationale kleuren zullen verdedigen. Stade Francais, de Me- tropolitain Club, de Societe Athletique de Montrouge hebben den laatsten tijd wed- Strijden gehouden, waarin we deelnemers hebben gezien die ook in een internationale ontmoeting een behoorlijk figuur zullen ma ken. En de annalen der voetbalsport in Frankrijk maken melding van zoo menige roemrijke overwinning van Olympique en Red Star, dat de combinatie van de beste spelers uit die clubs een gevaarlijke tegen- standster kan worden voor de beste Europee sche elftallen. Trouwens, ook in andere sporten, als schermen en tennis bij v., hebben de gasthee ren een uitnemen-de kans. Dat de gasten onder wie gelukkig ook een flinke Holland- be deputatie rekening ermede houden. Frankrijk is .voor de Olypische spelen alle opzichten klaar. v LEO FAUST. in 6.300.000 500.000 800.000 2.000.000 8.000.000 2.000.000 Totaal frs. 29.600.000i XLI. De voeding van den mensch 111. Het is wel een eigenaardig, doch niette- mi-n niet .te mis'kennen fedt, d'at het een gevolg der beischaviing is, dat de besipreking van '■s menseheo raitioneele voedi-ng zoo zeer de moei-.i* waand is. Vo-or de meeste dieren is het eigenflijk in- fast g-ehee!) geen- vraagstuk. Die, weten ate bij intuitie wail zij wel en w-at zij met -moeten eten. Over het a-lgemeen gel dit voor hen- de eenvou-dige wetwat mij smaak.. is goeid voor m-ij-.' Zander twijfel speelt ook voor den memsch de smaak een belangrijke rol bij. het v-oedinigsproWeem. Maar er is geen breed b-etoog ncodig o-m aan te toon-en daii1 het niet diodmatig zou zijn, als de mensc'h uitslui'tend zijn -smaak lifet geM'en bij het be- paten- van een voot hem r'aitlioneel vicedsel. Doot de 'beschaving is het to-ch vo-O'mamelijk, dat op hail gebied van den smaak een zoo groote verschei-d'enfheid wordt waargeno-men. Allle deelen dier werdd wisselen- 'hun produc- fen elkander uit. En zo-o Jiebben diemien- schen uit een- bepaalde streek voedsd- toeren kennen, dat daar ter plaatse voorheen ten - eenenmale onbekend was. Wie zou zich thans een maatsdi-aipp-ij1 kun- voo-rstellen zonder aa-rdap-pelen? En to-ch was de aardia-ppd voor enkde eeuwen in Europa nog totaal onbekend. Het kost groteie moeite om ergens a-ch-teraf op bat p'latte land meg een plaats te vinden, waar -de oonspromke- lijke bewlking zich nog uiiteluitend of a-1- tha-ns zoo go.ed' ate geheel met inheemsdie produc'ien; voedt. In! dem geregdden gang van bet dlagdijksch levem geeft men er zicb nauweiijks rekenscbap van, welk een- inge- wikkeld en teer mechamismc de voedlsd-voon- ziening voor het gansche voilk is. Een; kle'ine Stagnatie, zooals wij g-edurende den noting aan- den 1'ijve omdervonden hebben, maakt het einenwel duidelijk en doet dien, hoe las ig bet in de -praktijlk 'is, om zich te bebelpen buiten de tot sleur geworden eetgewoonten om. Vo-or de vas'tstelling van een ratieneele v-oeding zal in de eerste plaa-is moeten worden nagegaan, welke bestanddleelen aan het li chaam moeten worden toegevo-erd opda-t het in stand1 kan blij-vcn. In geiaili kan diit wor den uiitgedrulkt door het geta-1 caiorieen aan lie geven, dat voor de geoegelde st-ofwisse-ling '■Aicrdt gebruikt. Zocals bekend, is een calorie de eenheid der verbrandings-waarde, in staat om 1 K.G. water van O gr. C. tot 1 gr. C. te verwarmen. Gemiddeld -levert 1 gr. c-iwit rui-mi 4.1 gr. koolhydra'ten evenveel, 1 gr. vet editer meer dan 9 cal-ori-een. Wanneer de in het voedsel aanwezige hoeveelheid van de genoemide -s'loffen- nu maar in haar ge heel nuttig gebruikt werd1, dan was de reke ning zeer eenvo-ud-ig. Z-o-o is 'het echter niet. Zelfs van de beste voedingsmiadolen gaat een gedeelte onverteerd, dus onnut door het darmkanaal heen. Wat het eiwi't beiircft, gaat aldus verlicrep van vleesch, visch en -harde ei-eren circa 2% pGt., van tarwebr-ood1, rijst, erwten en aardappelpuree iets meer of min-der dan 20, van boonen 30, »an roggc- brood 37 en van koolrapen 39 pCt. De ge- tal-kn voor vet uit harde eierem en me Ik zijn 4.4 en 5.3 pCt. De fcoolhyd'rai'.ien uit rhelk, de mei'ksuiker dus; wordt geheel ver- teerd, terwijl daarvan met opgeno-men wor den van tairwebrood 1.1, van roggebroo-d 7.9, van rijst 0.9, van erwten 3.6, van aardappel puree 0.7 en van koolrapen 18.2 pCt. Ilier- u-it zi-en wij d'us, d'at er ten- opzi-chte* van- de ventoerbaaPheid zeer groote verschillen be>- staan. Veel han-gt daarbij nog van de wijze van toebereid-ing af. Zoo kan van tarwe en rogge al® het niet voldoende fijn vermailien bewerkt wordt zelf 30, resp. 46 pCt. onver- leerd het lichham verlaten. 'Bestaat hot voed sel uitsluitend of grootendeels uit aardappe- lemi, dan gaat veel meer verloren djan bo-ven voor puree is aamgegeven. Tevens is de ver- menging .van verschillende stoffen van in vloed. Toevoeging van kaas a-an melk- of maisltaSt verhopgt, mayonnaise-saus bij v-isch vermin der t die verleerbaa-rheid. Een juiste vermenging van vet -en koolhydra'ten is daarom van belang. Allies wat goed verleerbaar is, wordt daar om nog niet goed verdragen. Sommi-ge men- sdhen kunnen harde eieren niet verdragen al worden dteze ook'goed verteerd. Soms kan m'en een bepaald voedsel- des avonds niet verd'ragen, terwijl men er op den middlag geen last van icmdervindit. HaS honger-gevoel. han-gt niet alileem af van de behoefte der weefsels aan nieuwe vo-or den opbouw -geschikte sto-ffen of van het vereisChte verbrandingsmateriaal, doch even- zeer van de vulling der spijsverteerings -or- ganen. Hierb-ij speelt de gewoomte een groote roil1. Wie gewend -is, zeer copiieus te dineeren, zal zich niet bevred'igd gevoelen met een ge- ringere hoeveelheid1, ook al bevindon zich daarin evenveel voedingsbestanddeelen. Hot begrip, dat men door grooteren toevoer beslist ee-n sterker of krachtiger voeding \-erkrijgt, wordit -nog maar a! te veel -aangetooffen. Hot is merkwaardig hoe sommige menschen er in slagen, steeds grcotere ho-eveelheden te ver- -orberen. Dat zij zich zoodo-ende beter v-o-e- den, is echter niet w-aar. Imtegemdeel, die groote massa voedlsel heeft eer een belemme- ren-deo invloed op spijsvertering. Een -der eerste gevolgen is uitzetting van de maag. De voor:durende rekkipg -der -spiervezelen in de maagwand doen deze verslapoen en- ook de afecheiding d-e-r vert-eringaeappen wo-rdt er niet beter op. Zul-k een gerelkte maag -geefit op dien- duur aanleiding tot -hongergevoel en - andere onaangename gewaarwordingen. Deze pro'beert man dan dikwijl-s te verdrij- ven -door hot gebruik van- pirikkalende stof'- fen, vo-oral alcohol en speoerijen, waardoor echter het pro-ces nog verergerd wordit. T-ot zekere hoogte kan het gebruik van veel water in dezelfde richting wedken. Maar dan toch in veel minddre mate. V-ooneerst heeft het lichaam- betrekkelijk veel water noo- d'ig. M-a-ar bovendien w-ordt waiter z-oo snel opgemomen door die wanden van het spijs- verleeringskanaal, dat hierdoor een bepaal de overvulliing vrij-wel is uitges-loten. Men zou het zelfs zoo kunnen vo-orstallen, dat die wanden- de eigenschap hebben, al naar het no-odig te, water aan den inhiciud -te ont-trelk- ken of wdl- het iuist daaraan af te geven. Een minder directen. maar nieltemin hootrst belan;grii!ken invloedi hebben de genot- midd-elen, Zonder deze is op d'en1 duur het voed'sel nimmer voldoende te a-chten. De ge- notmiddelen zijn van de -meest verschillende soort. Sorns ziin zij1 reeds in het voedsel- aan wezig, soms worden zij door de 'to-eberading gevor-md of ei-ndelijk oo'k wel oipze'Jte'Jij'k toe- gevoegd1. Ehfcele voed'ingsmiddelen, zoo-alls 9ulker en zout, zijn als zoodanig reeds te vens gen-otmliddelen. De in vlees-dh a-anwe- zige genotmiddelen zijn' in- water -oplosbaar. Wie bedenkt. luce weinig smaksliik a-fgeko-okt vleesch zonder eenige toevoeging is, begrijpt cemakkeliilc d-e beteekenis van d-ie eigenaar- dige stoffen. Proeven met bonden hebben pie- leerd, dat deze dieren. indi-en men ze uiit- si'hitendi met uii'igjetao'kt vleesch voederi. ook al bevat dit d!an nog 'genoeg wericeliilkie voe- di'ngsstoffan, op den d'uur weigeren- het te eten. De werkinp der genotmidddlen berust op prikkelin-gf van de -klieren. die de vexbelte- ri'npssappen afscheiden. D'i'c geschiedt tangis reflectorischen weg. Dili bliikt o.a. omd'ait ook die renk -"eewerkt.H-et miken van gebradlen vleesch kan reed® de speekselklieren tot groote werkzaamheid a-anzetten, het zo-ogc- ti-aatn-dp waterta^d'pn H"t begrip penotmiddel fca-n mien' meer of min-der ver uitsirekken. Behalve de peur van ctebakken- brood1, van gebraden vleesch van 111

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 9