u HINDERWET. BUROEMEES-TER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat hedeni op de gemeente-secretarie ter inzage is gelegd het aan hen ingediende ver- zoek met bijlagen van S. MOLENAAR, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een brood-, koek- en beschuitbakkerij met plaatsing daarin van een heeteluchtoven in het perceel GRENiSS-TRAAT nr. 16. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op VRIJDAG 1 TE- BR-UARI a.s. 's voormiddags te ELF UUR en schriftelijk voor ot op dien tijd. Gedurende drie dagen voor gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer ge- meente van de terzake ingekomen sehrifturen kennis nemen. Alkmaar, 18 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KG ELM A, Secretaris. HIN-DERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS. van ALKMAAR -brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de gemeente-secretarie ter inzage is gelegd het aan hen ingediende ver- zoek met bijlagen van J. BARKER, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een herstelplaats voor rijwiel-, motor- en automo- bielbanden, tot het plaatsen daarin van een vulcaniseertoestel en het in voorraad hebben van een hoeveelheid van ten hoogste 5 K.G. salution in het perceel LINDENLAAN nr. 100. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge- meente, mondeling op VRIJDAG 1 FE- BRUARI a.s. 's voormiddags te ELF UUR en schriftelijk voor of op dien tijd. Gedurende drie dagen voor gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen sehrifturen kennis nemen. Alkmaar, 18 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. ROELMA, Secretaris. aan de herdenkingsfeesten van de Duitsche Volkspartij ter eere van. de stichting van het Duitsche Rijik deel te nemen. Heden zullen twaalf onderzeeers en nog andere schepen der Engelisch-e vloot den rouwdienist bijiwonen, welke zal worden ge- houden op de ptek uabij Portland, waar de L 24 is gezonken. Er zal een salvo women afgevuurd, terwijl een krans in zee wordt ge- worpen. Terzeldertijdl zal op den1 wal eeui rouiwdienst plaats vinden. In verband met de in Engeland dfei- gende spoorwegstaking verklarcni de arbei- dersbladen, dat de maatschappijen*haar htot- ding betreffmde het voeren van ondlerhande- lingen hebbcm gewijlzigd, terwijl de stemming onder de arbeiders van dien aard1 is, dat alle middelen om uit de moeilijkhed'en te geraken, over het algemeen gaaime door hen in over- weging zullten worden genomen. -DE AMEKIKAANISCHE SENIAITOR BORAH OVER FRANKRIJK. In den Senaat iheef-t gisteren Boraih over de schulden die Frankrijk heeft aain' die Ver. Staten gesproken. Hij' zedde, dart Frankrijk mteii bereid is -om een regaling met die Vier. Staten -te -treffen- over de terugbetaling van de Fransche stojlden. En terzelfdertijd schiet Fra-nkrijlk groote so-mmen voor aan de Euro- peesche regeeringen. Frankrijk is tons zoo Borah'zeide de grootste miitaire mo- gendheid, die Europa rao-g ooit heeft gekend, en de Ameriikaanscbe belasitingbetalers dra- gem er itloe bij om dat mo-gclijk te maken. Wd1J gelooft Borah rniet, dat het Ita'.iaan- sche vo'l-k en het Fransche vol'k hun schulden. will en verioochenen, maar het is z.i. d-uide- lijk dat de rageerders van die lan-den hen tot zbo'n opvatting wil'len opveeden. G^meiis-'3 nienws DE MOORD TE CULlEMBORG. In verband met den in. den maeht van' 23 op 24 December te Culemborg gepleegden dnb- belen moord met roof, verzoekt de commis- saris van politie aldaar in het Algemeen Po- litieblad onderzoek en inlichtingeni betreffetD- de het volgende: Op Dinsdag 25 December, smidd'ags om- streeks 2 uur, kwamen twee personen, geze- ten op een zoo goed als ndeuw grijsgroctii- kleurig motorrijwiel, uit de richtin-g van Roo- sen-daal aan het Belgisohe douanekantoor te Esse hen (B.) De ter plaatse dienstdoende d-o-uaniter, ge- naamd Jan de Peuter, wonende te Esschen, Hondsbergstraat No. 25, hield -beide perso- nen staande en vrceg hun paspoorten ter in zage Tocm zij hem verklaardten geen pas- poor., noch eenig ander ltegiti'matiebewijs te bezitien, zeide hij hun, dat zij niet in B-ellgie kon-dten worden toegelaiten. Een hammer ver- toende nog een toeristenboekje van. den- Aligie- meencn Ned'erlandschen Wielrijidersbond, doch dit -werd door die Peuter als' onvoMom- de aangemerkt, waarop hij hun aanzegdp, dat zijnaar Neddrland moesten' tcrugkeeren en hen daartoe naar de Nederlandsche grens verwees. Bedoelde pereonen keerd-en daaxop terug m de hun aanigewezen richklng. Inplaats van zich naar het Niedierlandfeche grondgebiied' te begevem, zijn ze door de zoogenaamd'e Grens- straat, zijnde een straat op Belgisch grond- gebied', evenwijdig aan en lamgs de Neder- kandsch-Belgische grens loopend, geredem Toen de Peuter dit zag, is hij naar een plaats gesneld, waar hij vermoedde, dat bedoelde personen per motorrijwiel zouden passeeren, doch torn hij1 daar kwam zag hij1 hen juist voortrijd'en over den gfoorten weg in de ri'ch- ti'ng van Antwerpen. Ze waren zeer 'gejaagd en had'den Jolijikbaar veel haast. Volgens verklaring van de Peuter waren beide perscnen, wier nameni hem on'bekcnc zijn van Nederlandsche nationalitfeit- Het miotorrijwiel was voorzien van een Nedier- landsch nummer, dat eveneens cnbekend is. Tot nu toe is van de beide personen-. niets meer vernomen Het signalement van den persoon, die he: mrvtorriiwiel bestuurdte, is- als volgt: lenlgte oncwveer 1 W) h 65 M., flinlk gebouwd, rone: spneezicht zonder baard of knevel, leeftijd T3 24 i>ar rekleedi met bruin cos- - -p on Honlcere overjas Deze zag ar zeer net gekleed uit. De man, die op de duozitting gezefen was, is van het volgende signalement: lengte in- geveer 1.70 a 1.75 M., leeftijd ongeveer 22 jaar, slank figuur, lang smal aangezicht, zonder baard of knevel, op een zijmer wan- gen een litteeken, vermoedlelijk van een brandwond. E)eze man, die volgens verklaring .van de Peuter een ongunsitig uiterlijk had cn slordig gekleed was-, dtoeg een grijze pet zeer sehetf op zijn hoofd, terwijl een lange hiaar- lok over zijn linkeroog hing. Hij' droeg een donkergrijze overjas. DE ROOFMOORD TE ETTEN. Omtrent den te Etten gepleegden roof- moord wordt nog gemeld dat de beklaagde Bals wel de schurkachtigste van zijn mede- olichtigen is. In den nacht van den moord, toen het slachtoffer Naalden met messen werd aangevallen en den strijd spoedig moest opgeven, wilde Bals, toen de arme man op den grond lag, hem den hals afsnijden doch werd door zijn kameraden tegengehouden. Het geld van den vermoorde is nog niet te- ruggevonden. De kleeren, die de van moord verdachte mannen op den hewusten nacht droegen, zijn in handen der justitie. Gebleken is dat het toezicht van overheids- wege in de 6treek waar de moord is geschied, niet toereikend genoeg is om de bewoners te gen gevaar te beveiligen. O'PLICHTING VAN DE RIJKS- POSTSPAAR'BlANK. Evenais in andere plaaJsen heeft de Am- sterdamsche recherche ook to Deventer een onderzoek ingestelld naar een op geratffi- neerde wijze gepleegde oplichting van de Rijkspostspaarbank. Een jenge man liet eenigen tijld geledam een spaahbankboekje op zijn naarn stellen met een dnleg van 2.50 en slaagde erim, de cijfers zoo te verval- sohen, dat er 7 152.50 kwam to staan, ibar- wij'l het deSbetreffemde strookje handiig werd overgeplakt. Toen hij dan ook een bedrag van 1010 van- dit boielkje ikwam halen, werd hem dit aanstonds uitbetaal'd. Te Zutplhlen, waar de butt 250 bedroeg, to Arnhem: en Nijmegen heeft met suoces 'dezelfdte true uit- geh'aafd. De dader is nog niet gevondien. DE EXPORT UIT HlET R'UTFRGEBIE'D. Men 'had aanvanfcetijk algemeen verwadit, Ibgt hat HbL, dat met hot oog op het ge- ringe prestatlievermo'gen der Fransche regde- ijnen de exporLen uit het Ruhrgebied veeleer den weg via Rotterdam' en Amsterdam zou den volgen dan over Antwerpen. Dit is :even- wel niet het gevall, want de Belgisdhe 'bezet- tingsauitoriiteii'ten staan er op, dat alle op een speciale lijst geplaatste artikelen, - zooals ijzer, staal, fcolen, machines, dhaad, eniz. slech'ts dan van de cautie ter hoogte van het volte bedrag zuli'Jen worden vrij'gesteld, 'in- dien de goederan van Aiken naar Antwerpen worden gezond'en. POG'ING TOT MOORD. Bij Leiden heeft Woenisdagnachiti een1 po^ ging tot moord plaats gehad op een tand- bouwer, met het dobl dezetn te berooven. Drie personen vidian den man aan en tradhtten ham te worgen. Door het steilke verzet, dait dte aangevallene bood: sloegon de aanvaliers op de vluchit. Ziji hdbben een bedrag van 175 meegenomien. TWEE MENSOHEN VERDRONKEN. W'oensdagnacht zijn in de WitheHmtnaha- ven te Schiedam' 'twee scheepjes gezonken, waarbij vermoedelijk 'twee menschen zij|n' om- gekomen. ;De tjalfc Willy, groot 161 ton, had' aan' de werf Nicuwe Waterweg 70 ton oud ijzer ge- laden en was vasilgemeerd aan de stoomlbaot- Wuppe, eigendom van de maatschappij N.ieu- we Waterweg. Op laatstgenoemd vaartuig bevonden zich geen mcnschon, maar aan boord van de Willy waren waiarschtjnlijik de stopper, de 27-jarige Pieter Booy, en- zijn vrouw, uit Hiilllegersberg. Beide schepen zijn door onbekende oorzaak gezon>ken. OmStreeks 1 uur's nachts heeft een waker op de werf twee schrecuwtn gehoor'd, m'aar heeft d'aarop geen achf geslagen. Om 4 uur bieimerkte een dekknecht, dat de twee scheepjes; die hij wist dait daar gemeerd wa ren, verdwenen waren. Toen zag hij een mast bov'en het water uitstekeni, waaruit hem bloek, dat die beide sdiepon waren gezonken. De stopper en zijn vrouw zullen ventnoe- delijk te taat of in het geheel niiat gamerktl hebben, welfc gevaar zij liepen en zuililen in de kajuirt verdhcinklen of gestikt zijn. De Witty was Vrijidag 11 januari te Schiedam gdcomen ont <te lading ijzer in1 te nemen. Ziei behoort aan de firma C. A. die Gruiter te Filtegersberg. NED. ROODE KRUIS. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis mocht telegrafisch van het Ned. Indische Roode Kruis een bedrag van twin- tig duizend gulden ontvangen, teneinde dit te besteden ten bate van de noodTijdenden in Duitschland. DE STRAFGEVANGENIS TE HAARLEM. In de congreszaal van het Leger des Heils te Amsterdam, hield gisteravond de heer E. Cousijn, directeur der strafgeyangenis te Haarlem, een eauserie met lichitbeelden over deze inrichting. Na een inleidend woord door It. kolonel Schuurman, vertelde spr. dat, toen hij' 38 jaar geteden zijn loopbaan begon in de ge- vangenis te Leeuwarden, men hem toevoeg- de: Denk er om, bier is alles geheim. Spr. verklaarde dat die opvatting nu niet meer gehuldigd werd. Hij vertoonde daarna op het doelc een heele reeks foto's, onder zijn leiding in de gevangenis te Haarlem- geno men. Er zijm in dat gebouw wel wat veel ij'zeren hekken, zeide spr. Maar licht en lucht is overal en. het eten is uitstekenid. In geen enkele Nederlandsche gevangenis is het eten slecht! De gevangenen werken met lhst aan tnco tage, maken meubels en matten. In zeven jaren kwam een geval van werkweigering niet voor. Eens per dag worden de opgeslotenen gedurende een half uur gelucht in. de be- kende loophokken omgeven aan drie kanten met huizen1 en voor het overige met tralies. Omdat het verblijf in de eel zoo somber is, zeide spr., maakt men de eel wat gezelliger. En hij wees op een papieren randje dat langs de hoekplankjes waarop zich eenige noodza- kelijkste benoodigdheden bevonden, gespij- kerd was. Op den steenen muur van deze eel himgesi twee kalendertjes en. em1 f&nr prenfbnefkaarten en portretten en voor het raam een bloeiend plantje. Men moet zeide spr. de eel niet ongeschikt achten omdat er soms plantjes in dood gaan! Lepel, vork en mes hebben de arme breeders ook, al is het te begrijpen dat niet alien een mes hebben. 3e mensch is nu eenmaal geneigd tot het verkeerde. Eens per jaar worden de dekens van een gevangene gewasschen, en om de drie weken zijn lakens. Overigens was de vertoonde eel er een van het geijkte type. Ook de strafhokken en de handboeien met een slot er op we'rden vertoond. Zoo'n in strument houdt soms twee of drie uren een paar onwillige handen op den rug van een recalcitrant gevangene. Orde hoort eT te zijn! Elke maand krijigt iedere veroordeelde een douche. De badkamer gebruikt men alleen voor speciale'baden. Verder zijn er drie zie- kencellen die weinig gebruikt worden. Het is merkwaardig, meende spr., dat waar er zoo- velen ziek naar lichaam en ziei bij ons ko- men, ze bij ons niet erger worden Want voor ze komen hebben ze al heel wat doorge- maakt 's Zondags is er in de kerk, waar ieder nummer —"want de gevangene verliezen hun naam in het administratiegebouw voor ze de gevangenis binnenkomen dan in het voor vein bestemde hokje zit, een zanguitvoering. De gedetineerden vinden dat altijid prettig. Voor het onderwijs zorgen een hoofdonder- wijzer en een onderwijzer, terwijl er veel lec tor is en aan teekenen en taalstudie gedaan wordt. Spr. besloot zijn eauserie met te wijzen op net nuttige werk dat door de reclasseerings- ambtenaren in de gevangenis gedaan wordt. DE VALSCHE POSTWISSEL-AFFAIREi Toan bet gistermidd'ag bekend w-crd, dat de beide daders van de oplichtinig door midldbl van valsche postwissels aan het Centraal- Station te Amsterdam zouden aankomen, stroomde het publiek naar den 9tationsu.it- gang. De fotografen, die htat geval wildcn kieken. kwamen leelijk in het gedrang. Omgo- ven door een aantal poli'tiebeambten' werden Ronkel cn Hommerson naar den arrestanteni- auti geleid, die beiden aan het bureau St. Pietershal afleverde. Bij dit verhoor is een nieufw belangrijlk feat aan het licht gekomen. Het is n.l. gebleken, dat beide airrestanten even'eens schuldig zijin aan een postwisselvervalsching wclke verle- den jaar is gepleegd en tot nu niet was op- gehe'.derd. Dit betrefij de vervaiardiging en de verzilvering hier ter stede van acht postwis sels elk van 400 elk. Bij het verhoor hebben Ronkel en Mommer- son verklaard inderdaad ook aan dit misdrijf schuldig te zijn. Met hun arrestatie blij'kt dkis die politie een paar gevaarlij'ke heeren te hebben igeknipt. Over de juffrouw die in het gezelschap van R en H, is gezien, hebben- beidte arrestan-tcn zich- bij! het verh-oor niet wi'llen uitiaten-. Roilkel en H-ornmers-o-n warden as. Zater- dag ter bcscliikking van de justitie gestieldl. ONTGINNIN'G VAN WOESTE GRONDEN. Te Jipsing'huizen, een mooi plekje te mid den der oude heerlijkheid Westerfolde heeft men een aanvang gemaakt met den bouw van 5 groote barakken, welke zullen dien'en tot huisvesting van, voorloopig, 500 werkloozen uit de omliggende gemeenten: Hoogezand, Zuid'broek, Scheem-da, Veen-dam, Wildervank en de Pekela's, om in midden-Wesierwolde werkzaam gesteld te worden bij de ontginning van woeste gronden, onder leiding van de Nederl. Heidemaatschappij. Zoodra het weder zulks toelaat, zullen de werkzaamheden kunnen aanvangen. DE WEDSTRIJDEN TE ST. MORITZ. De correspondent te Bern van de N. R. Crt. sei'nt uit St. Moritz: DUITSOHE FABRIEKEN IN NEDER LAND. De heer Russel, bankier te Vaals, heeft, naar de Telg. ineldt, 10 H.A. grond aange- kocht, gelegen aan den tramweg. Hierop zul len fabrieken gebouwd worden. Een der eerste zal waarschijnlijk zijn de Wagonfa- briek Jossen, uit Brand bij Aken. PROVINC1ALE ST AT EN* VAN NOORD-HOLL AND. Dijlkgraaf en hoogheemraden van het hoog- heemraadschap Noordholland's Noorder- kwartier hebben een uitvoerige beschouwing tot de Staten gericht, naar aanleiding van het voorstel vah Gedeputeerde Staten om de inning van de lasten van de streekbelangheb- benden van den Zaanlandschen Communica- tieweg aan hun waterschap op te dragen. Zij verzoeken om, indien hun instelling met de administratieve bemoeiingen wordt belast, ook het wegenonderhoud aan hun waterschap op te dragen, waardoor h.i. een economisch beheer in de hand wordt gewerkt. Wanneer bij overheidsbedrijven, zoo schrijven dijk- graaf en hoogheemraden, niet steeds de meest economische yijze van werken gevolgd- wordt, vindt daf vele malen zijn oorzaak hiei- in, dat het technisch element niet steeds door het economische in evenwicht wordt gehou- den. De inrichting van een waterschap geeft in dit opzicht h.i. vereischte waarborgen. Ten slotte geven dijkgraaf en hoogheem raden in overweging de wegengeldbelasting, die Gedeputeerde Staten voorstellen in te voe ren, niet als retribute voor het gebruik alleen van provinciate wegen, maar als een bijzon- dere belasting voor het gebruik van alle, voor automobielverkeer opengestelde wegen te hef- fen. Daardoor zal het weggeld eerder en reeds aanstonds tot een hooger bedrag kun nen worden geiheven, dan volgens het voor stel van Gedeputeerde Staten mogelijk is. DE LOON5VERLAGING BIJ D'E SPOORWEGEN. Naar wij vernemen, zegt dte Telig, z,ullen dte onderhandelingen over de bezuinigingia- v oorstiel'l'en tusschtn d'e dlirtectie deT Ntedier- lrn-dsche Spoorwegen en dte vertegeniwoordi- gers der vakbonden, die Maandag werden af gebroken, dwo-rdlat beide partijen niet tot over- emstemming koniden komen-, weder worden opigevat. Zaterdag a.s. zal opnieuw een conferenitie plaats hebben. BEROOVING. In perceel Ceintuurbaan 326 huis te Am sterdam is iemand beroofd van 10.500 aan bankpapier. In perceel Warmoesstraat 9 een- hoog vo6r aldaar is iemand beroofd van pl.m. 120, 120 billioen mark en pl.m. 25 fransche francs. Een Duitscher heeft aangifte gedaan, dat hij gisternacht tijdens zijn verblijf in een woning van perceel Kerkstraat 3S3 een be drag van 500 is kwijt geraakt. HOENDEROHOLERA. Bij enkele in-gezetenen- van die gemeente Voorschoten heerschit ender de plluimveesrtapel de zoozeer -gevreesde hoendercholera. De Rij'ksveeairts, de lieer K. de Waal, trachit de zi-ckte door het inspuiten met serum tegen te gaan. BRAND. Bij den landbouwer C. Meulenbroeks te Hoogeloon, is gisterennacht brand uitgebro- ken. Woonhuis, stal en- schuur waren in een oogwenk een'prooi der vlammen. Geliikkig siaagden de bewoners er in zich nog bijtijds te red-den, hoewel dit, daar er zeven kleirie kinderen in de familie waren, met vrij groote moeite gepaard ging. Een ponney kwam in de vlammen om. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een defect aan den bakoven of den schoorsteen. De inboedel. waarvan veel verloren ging, was gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. WIJZIGINO DER PENSIOENWETTEN. Naar aanleiding van de geruchten, zegt de Telegraaf, als zou een wijziging der pensi- oenwetten in voorbereidinig zijn, waarbij het in het voornemen zou liggen, de -pensioen' storting met 4 pet. te verhoogen em het jaar percentage van 2 pot. op l3/4 pet. te brengen, waardoor het maximum-pensioen niet bereikt zou word-en in 35-, maar in 40 jaren, terwijl tevens een wijziging zou worden aai bracht in de weduwenpensioenen, hebben wij ons om inlichtingen gewend tot het minister rie van Financien. D-aar weigerde men even- well alle inllichtingen en wenscht noch beves tiging, noch ontkenning te geven. Er was over het departement een ministerieele circu- laire verspreid, waar-bij de ambtenaren er op werden gewezen, dat zij geen inlichtingen aan de pers mochten verstrekken omtrent za ken, het departement betreffende, waarover geruchten naar buirten waren g-etreden, voor- dat de zaak zelf door den minister r'ijp voor publicatie wordt geacht. Van andere zijde veraamen wij echter, dat inderdaad aan een wijzigings-ontwerp der pensioenwetten wordt gewerkt en dat de in- diening daarvan binmenkort is te verwachten. Of de geruchten echter ook in details juist zijn, staat niet vast. KORTE BERrOHTEN. De gemranrteraadi van Amsterdam heeflt een- niiouwe vero-rdening op dfe win'keMuitinig vasitgesteld1. Te Leiden is het 7-jarige jongetje H in de Haarlemmertrekvaart in een wak geloo pen en verdronken. Gisfermiddag is door onbekende oor zaak het magazijn van de veterfabriek der firma Van Stokkum aan den Bredaschen weg te Tilburg geheel afgebrand. De in het ma gazijn opgeslagen voorraad is verloren ge- gaan. Door het krachtige optreden van de brandweer bleef de fabriek behouden. HIST'ORISCHE ANECDOTEN'. Van de in 1858 overleden hertog van De vonshire wordt gezegd, dat hij van alle koud- bloed-ige Eng-elschen wel de meest phlegma- tieke was en dat hij door niets uit zijn rust was te brengen. -Het volgende voorval is daar een bewijs van. Hij bevond zich op zekeren avond nog zeer laat in zijn club om de kranten te lezen. Buiten hem was er nog een oude heer, die eveneens de bladen bestudeerde. Om midder- nacht kwam er een bediende in de zaal om nieuwe lampen aan te ste-ken. Deze zag, dat de oude heer over de leuning van zijn stoel' hing; het blad waar-in hij gelezen had, was op den grond gevallen. Meenende dat de man in slaap gevallen was, raapte de be diende de krant op en wilde hem wekken. Maar toen hij in het verwrongen gelaat van den heer zag, week hij ontsteld -terug en riep uit: Mij-n hemel, de man is al dood! Wel ja, zei de hertog kalm, terwijl hij even van zijn krant opkeek. Die is al 'n half uur dood. rfth'-israiiiiiHTt "in jhmHmi TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 18 Jan. Bij de he- denmidddg vo-ortgezette repl-iekcn diendle de heer Troelstra de volgende motie in De Kamer, niet bevredigd door dte ven klaringen der regeering omtrcci-t de oplos- sing der crisis; van oordeel dat de grcadWeltelijke prac- tijk in deze n-iet is gevolgd overwegend'e, dat on-verwij-'.!de Kameront- binding df-enrt p-laate te hebben gaat over tot de orde van den datg. Deze mo-tie kwam dladtelijk in behandeling. DE BRANDSTICHTIN'G TE BLAKICUM. BLARICUM, 18 Jan. De geheimzinnige zaak van de brandstichting te Blaricum van Zaterdag j.l. is thans tot klaarheid ge- bracht. Waar de verdachten hun alibi kon- den bewijzen, was het vrijwel zeker dat een derd-e in het spel moest zijn. Als verdacht van brandstichting werd toen- gearresteerd de 19-jarige slagersknecht J. V. uit Hui zen, in betrekking te Hilversum. Gisteravond legd-e deze voor den Burge meester van Blaricum een volledige beken- tenis af. De eigenaar van den verbranden inboedel had d-en jongen eerst 100 en daarna 200 toegezegd, als deze het vuur zou aansteken. De groote haast, waarmee de jongen het misdrijf volvoerde, is oor zaak dat de zaak aan het licht kwam. De eigenaar van den inboedel, een zekere J. Zeeman, geen onbekende van de politie, is in verzekerde bewaring gebra-cht. De aanvankelijk mede-verdachte P. H. is reeds op vrije voeten gesteld. J. V. en Zeeman worden morgen ter be- schikki-ng van de Justitie gesteld. HET S-POO'RWEGONGELUK BIJ WEESP. AMSTERDAM, 18 Jan. Heden werden voor het Gerechtshof in hooger beroep voortgezet de pleidooien in de zaak van het spoorwegongeluk bij Weesp. Voor de eis-chers pleitte mr. J. de Vrieze. AUTO-ONiGEVAL. GAASTHUIZEN, 18 Jan. Gisteravond is op den Rijksstraatweg te Voorthuizen onder Barneveld een auto, welke een gang had van 30 a 3-5 K.M. -per uur, doordat de bestorder plolseling, wegens een defect, zijn macht over het s-tuur verloor, tegen een boom opgereden. Beide inzittenden waren handelsreizigers uit Utrecht. De bestorder bekwam lichte _verwondingen aan zijn hoofd, doch zijn mede-inzittende werd zoo ernstig verwond, dat hij spoedig overleed. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. BARNEVELD, 18 Jan. Hedenmo-rgen :s een auto, waarin zich d-e handelsreiziger Cramer uit Utrecht en zijn vriend bevon den, tegen een bo-o-m gereden. Een der in zittenden is gedo-od. HET BANDITISME IN- PHILADELPHIA. PHILADELPHIA, 18 Jain. Doo-r het hoofdbureau van politie te Philadelphia zijn 1600 brandWeerheden van wa-pai-en voor zien -ter assi'stentie van de poilitic tegen'het banditisme in doze stad. DE REV'OLUTIE IN MEXICO. NEW-YORK, 18 Jan. De biokkadte van de haven van Tampico, welke door H-uerta was bevo-len, heeft niet to-t werk-elijik resul- taat geleid. Het rebel!!'enschip_, da-t Maandag voor dte haven g-esignialeerd is, is niet meer tcr-uggekeerd. kitesschen zijn schepen van allerlei types zonaer eenige stoornis de haven in- en ui-tgevaren. DE DUITSCH-NATIONALEN EN DE RIJKSDAG. Z-ERLIJN, 18 Jan. De Duitsch-N'a tied ale Rijksdagfractie heeft een voorstel inge diend tot spoedlge cmtbanding van den Rijksdag. D-E SPOORWEGSTAKING IN ENGE LAND ONV'ERMIJDELIJK. LOND'EN, 18 Jan. Henderson verklaar de gis,eravoa-d:, dat dte spoo-rwegsta-king on- verm-ijd-elij-k is DE SHENANDOAH" GELAN-D. NEW-YORK, 17 Jan. Hed-enmorgen vroeg is het Amerikaansche reuzen-lucht- schip d-e „Sh'Cna-nd'oah" veillig te Lakehurs-t ((New Yei'sey) gelan-d. Uit het verhaal, door de bemanning van de „Sh'cnand'oah" th-ans gedaan-, blij-kt, dat zij- Woensda-gnachit een WEoho-pigen strijd met den storm gevoerd heeft. MIJNWERKER'SSTAKING IN CANADA NEW-YORK, 18 Jan. Twaalfdluizend arbeiders, werkzaam in die mijinen te Syd ney (Nova-Scotia), zijn in staking gegaan, daar dte onderhandelingen met de directeies der mijnen inzake loonsverh-ooging mis- lukt zijn. Het werk in -alle mijnen van Cape Breton en Nova Scotia ligt rthans stil. DE SEP E R AT 1ST ISCH E BEWEGING. BERLIJN, 18 Jan. Volgens een berichl uit Kaiserlautern hebben de Franschen een ovatie verhinderd van de bevolking voor Clive, den Engelschen commissaris-gene- Het weer is gelukkig beter geworden. Onder gunstige omstandi-ghfaden, wimdstil-te, een paar graden vorsten nu en d'an zo-n koindbn d'e wed=- strijdeai te St. Mori-tz tussc'hen Nederland en Zwitserla-nld vanidaag voortgezet worden. De tweede dag was een verblij-den-d'e herhas ling van -den eersten: een -besli'ste Nederlan-ds sche overwinriing op ide Zwitsersche kain.pis oenen en aanzden-lijke recordverbetertngen. N-a dezen -dag kan verklaard worden dat Nederi- land vier a-mateurdiardrij-ders bezit, die den Zwitserschen kampioenen op ko-rten en iana gen afstand beslist de baas zij-n, mamelijk Boot, Blaisse, K'os en C. J. de Konin-g. De oudakampi-oen J. P. de Koning ree'd n-iet mee. Genoe-mde vier rijders, met wellicht den jongen Tilburger Van Eyk, vormen -onder de Nederl-andsche renners een cate-gori'e op zich= zelf, terwijl van hen Boot en Blaisse nog bij zo-nder uitmunten. Over de vijfti'en h-ond'erfd meter was de uit* slag: wiinnaar Boot (Purmerend) in 2 min. 32.7 sec. (C. C. J. de Kondng's record van 1917 te Tilburg was 2 min. 50 sec.); 2. Blaisse (Amster d'am), 2 mi-n. 38.1 sec.; 3. Kos (Oudikarspel), 2 min-a 42.4 sec.; 4. C. J. de Koning (Edam), 2 min. 43.4 sec.; 5. Spengler (Zwitsersch kampi- oen over dezen afs-taiid), 2 man. 46.2 .sec.; 7. de Zwitser Ge-romilni, 2 min. 46.3 sec. B'ehalve deze rij-d'ers reed ook Krul (G-ronin* gen) bin-nen -dbn ouden recordtij-d. De I-aa-tste wedstrij'd, over vijifduizend meter, braohlt m-e-de een overwinning voor onzen land* gemoot Boot, die in den fraaien tijd van 9 min. 29.5 sec. Blaisse versioeg, wienis tijd 9 min. 38.8 sec. was. H-et -oude Nederlandsche record sto-nd op naam van C. C. J. -de Koning, (Tib burg 1917) met 10 miiin. 10 sec. Den d'erd-en prijs won -de j-on-ge C. J. -d'e Koning; tijd 9 min. 42.8 sec.; vierde was Kos in 9 m-in. 44.2 sec. De tijiden vain de a-n-dere dee-lnemers w-aren belangrijlk minder goed: Krul en Haag volgden met 10 miln. 15 sec. De Zwitsersche la-nge af* stand kampioen Geromini was no. 7 in 10 'min. 19.6 sec., -sneller dan -de Leidsche student Wi'1-dervanck die Blecourt. Spengler was num< mer laatst van de -twaalf deelnemers. Van Eyck, De Boer, Staverman, Tetzner en van Smi-nia -reden -dien mid-dag niet mee. Het einid-resultaat is dus, dlat Boot (Pur* m-erenld), -dlie pas 19 j-nar ou-d is, den eerebeker van den sultan van Boelo-enigan en een -groote gouden medaffle van -den Nederlandschen Schaatsenrij-dersbond heeft -gewoninen d-oor drie overwi-n-ningen in vier nummers. H-et rij= den van dezen sympathieken, zeer sp'ortieven jongem-an wekt verwachtingen voor toekomsti> ge internaltionale lauweren op het gebied van NederlandT s oude nationale sport. Da Holtamdseha Sporteluh 4a St. Moritz, kan met groote voldoening op deze wad-strijden te* rugzien, die aanleidlinig zijn geweest tot oefe* nitng van 16 van de -beste Nederlandsche rij ders in Davos en St. Moritz en de -goe-de hoe* danigheden van vel-en en vooral vain Boot, Blaisse, Kos, C. J. de Koning en van Eyck overtuigend aan het licht hebben gebrachit. Den heer Van Laer, als igedelegeeirde van den Neiderlan-dschen Schaatsenrijdersbond en leader van d-e reis, onzen oud^kampioen Jacques d-e Koning als technisch raadsman, den heeren Van de Werk en James als leaders van de Hob landschb Spo-rtclub te St. Moritz en alien deeb nemers voor hun -erostiige oefenin-g en hun uit* nemend-e stemming ikomt een woord van bij* zo-n-deren dank -to©. Het Nederlandsche succes te St. Moritz is ©en welverdiende beloon-ing voor hun arbea-d. Heden, Vrijidag, nog een wedstrij'd -op d'e korte ba-an (160 M.) om die Li'ndemanschaats en 's avond's naar Davos, .waar -de Noren en Finnen onzen veelib-el'oVenlden j-o'nigen rijdlers wel l'e-eren zullen dat zij nog lang niet zijn waar zij o-p d'en duur kunnen komen.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2