OEVOMBBN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Lan- gestraat en a 1 daar te bevragen op alle werk- dagen ths&chen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 en 17 Jan. 1924. Damesportemonnaie met inhoud; een geld- stukje; rozenkrans in dtui2 kinderportemom- naies; R. K.'kerkboekje; dop van een rijwiel- lantaarm; 1 rijwielhandwarmer; roz:-:..;rans en een portemonnaie met inhoud; benevem verschillende huissleutels; mantelbanden; handschoenen en kinderhandschoentjes en wantjes. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, omderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 en 17 Januari 1924: wit handschoentje A. Schouten, le Kabel- straat 8; horlogeketting, J. Langenberg, le Landdwarsstraat 3; een vulpenhouder, K. de Vries, I.aat; een eend, J. C. Zandvoort, Snaarmanslaan 18; een bruine handschoen, J. Pieneman, Ruiterstraat 17; een zilverbon, G. D. Rijke, Fabrieksweg 12; een schoeVen- draaier, B. T. Luitjes, Dijkgraafstraat 14; een postduif met ring, S. Vos, Doelenstraat 25; een doubte medaillon, Narold, Ricardo- straat 2; een auto-achterlamp, J. C. Bakker, Oudegracht 42; vulpenhouder, J. Haakman, Roemer Visscherstraat 22; een moersleutel, Helderman, Doelenstraat; groene das, J. de Jong, Landsfraat 67; een huissleutel, J. van Koolwijk, Klein Nieuwland 31double da- mespolshorloge, Gebr. Schoonhoven, Achter- straat 56; een gouden collier, Pastorie R. K. kerk, Niassauliaaneen stempel, im een doosj G. Weeli, Uitembosdistraat 6; een zilveren colliertje, S. Offemberg, Lindenlaan nr. 14; een boodSchappentasch, Zaarnoordijk, Baan- singel 9; een bruine portemonnaie, J. Hui- berts, Vamebroek 8; een paar kinderhand- schoen, Buisink, Laat 108, een bel, K. Wilms Hdili,gland 17; een broche, one shilling, N'. Hakkart, Druivelaan 32; een bruine heeren- handschoen F. Meulenveld, Westerweg, Noodwoning I; een portemonnaie met in houd, C. Groentjes, Niewstraat 16; een por temonnaie met inhoud, N. van Koevorden, Baanstraat 1een geel keeshondje, P. Krom, Westerweg 144; eeni geel hondje, G. Hen- driks, Kanaaldijik 28, Iieiloo; zilveren dames horloge, W. Burger, Liefd'elaan nr. 22; een zilveren potlood, F. Maassen, Kennemer- straatweg 1een prikslee, W. Bergs-ma, Eike- lenbergstraat 7; portemonnaie J. Buurs, Uitenboschstraat 37kinderportemonnaie met inhoud, A. Tijn, Clarissenbuurt 43; blauwe ceintuur, le Kanaalstraat, J. Taman; smous- hondje, A. Geel, St. Annastraat 22; moer sleutel, P. Hoom, Stuartstraat 1kinder- handschoentje, Boom, Uitenboschstraat 8; heereprijwiel ..Turner", Wil ken, Dij'k 2; ro zenkrans, A. Wakers, Mient 9; R. K. kerk- boekje, IJ. Ilbrink, Doelenstraat 16; een zakdoek, R. Marbus, Nieuwpoortslaan 42; paardendek, Bakker, Oudegracht 33; doosje met Gilettescheermesjes, F. Emmink, Vis- scherslaan 27kinderportemonnaie, H. Kroe- ders, Molenbuurt 27portemonnaie met in houd; P. Telleman, Varnebroek 27; alpacca vulpotlood, T. Huisman, KennemeTsingel 24; een kammetje, A, Balvers, Middenstraat 15; een'schrift, A Martens, Dijkgraafstraat 17; boek, J, S>trielk5?r, Poilderstraat 17, een wit to- ralen ketting, G. Geerding, 3e Oosterstraat 1 halsdoek,A. Viisser, le Kanaalstraat 3; zwart hondje, A-Leupen, Stuartstraat 42; Vliegende Hollander, Jaap de Boer, van der Woudestrqat 21. Wamneer.pi,em weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. horn. S. Wijkens, dienstb., Stadszieken- huis, Wildervank. J. W. du Pont, R.K., arbeider, Verlengde Landstraat 14. Koedijk. E. J. Karssen, H. A., stoffeerda, ocha- genstraat 1, Castricum. H. J. Cannc Meijer, N.H., timmerman, Kanaaldijk 17a, Amsterdam. H. Troost, scheepb. teekenaar Lindenlaan 69, Duitschland1. J. Kemips^ Pullen, R.K., Baa-nsimgel 7a, Rotterdam. G. van der Leek, N.H., kapper-, Spoorstraat 29, Hoorn. G. J. Lemmers, N.H., Emma- straat 66', Wijhe. J. Rab, N.H., brig. maj. rijksveldw., Nieuwpoortslaan 148, Medem- blik. K. Bak, N.H., winkelbed., Fnidsen 103, Broek op Langendijk. J. E. Pauling, N.H., monteur, Koningsweg 87, Enschede. A. M. Dekker, R.K., dienstbode, .Oudegracht 299, Heiloo. S. de Wit, R.K., koopman, Heiligland 30, Purmerend. PREDIKBEURTEN. 20 Januari. 1 Alkmaar. Groote kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Consistoriekamer- Groote kerk, Woensdag- avond 7 uur, Ds. de Pree. Kapel, 10.30 uur, Ds. Baar. Avond 6 uur, Ds. de Pree. Evang.-Luthersche kerk, 's avonds 7 uur, Ds. Makkink. De groei van het licht. Soliste mej.L.Bosman: Les premiers p as de Jesus (De eerste schreden van het kind Jezus). Poesie de Stephan Bordese. Musique de Edmond Diet. Doopsgezirtde kerk, 10.30 uur, Ds. H. Westra. Remonstrantsch-Gerefdrnuerde kerk, 9 uur Jeugdkerk; 10.30 uur, Ds. Cramer. Gereformeerde kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer. Heidelb. Cat. Zond. 18. Collecte voor de Theol. school. Hersteld Apdstedische Genwente, 10 uur en 's av. 5 uur, benevens Donderdagavond 8 uur, samenkomst. Tuinzaal Harmonie, Donderd'ag 27 Jan., 's avonds 7.45 uur, D®. Remme, Ned. herv. pred. Amsterdam. Hotel Wapen van Munster. Kerk vani Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, geen dienst/ LEGER DES HEILS. Zondag 20 Jan.: 7 uur v.m. Bidstond; 10 uur v.m. heiligings-samenkomst; 5 uur n.m. openbare kinder-samenkomst; 7.30 uur n.m. openbare samenkomst. 22 Jan., 8 uur n.m., soldaten-samenkomst. 24 Jan., 8 uur, openbare samenikomst. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. de Vos. BERGEN-, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Kapel Elirn, 10.30 en avond 6.30 uur, de heer Stavenga. Woensdagavond 8 uur, 'onderl. bijbelbespreking. BURGERBRUG, 10 uur, Ds. van Loon. Bevestiging Kerkeraad»led«n. OTERLEEK, geen dienst, vacature. CALLANTSOOG, geen dienst. DIRK SHORN1, nm. 7 uur, Ds. de Leeuw. DRIEHUIZE'N, nm. 2 uur, Ds. Boeren- donk. EENIGENBURG, geen dienst, vac. EGMOND a. d. HOEF, 10 uur, Ds. le Gras. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, Ds. Roo- bol. GRAFT, 10 uur, Ds. Heep. GROOT-SCHERMER, 10 uur, Ds. Groot. HEERHUGOWAARD, 9.30 uur, Ds. Broekema. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielpkaal, 10 uur, Dr. L. D. Poot van Amsterdam. HENSBROEK, geen dienst. HOOGWOUD, geen dienst, vacature. I.I MM EN,, 10 uur, Ds. Bosch. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst, vacature. OBDAM, nm. 7 uur, Ds. Kruizinga. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, Ds. Boeren- donk. OUDKARSPEL, 10 uur, Ds. de Leeuw. OUDORP, geen dienst, vacature. SCHERMERHORN, geen dienst. STOMPETOREN, geen dienst. ST. PANCRAS, 9.30 en nam, 3 uur, Ds. Buiskool. URSE'M, geen dienst, vacature. 23 Jan., nm. 7 uur, Ds. Beversluis. WARMENHUIZEN, geen dienst, vac. WINKEL, 10 uur, Ds. Boeke. ZUIDSCHARWOUDE, 10 uur, Ds. van Meurs. Z.-SCHERMER, 9.30 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuiisen. Bevestiging kerkeraadsleden. (Gedeeltelijk ontleend aan het Algemeen Weekblad voor Vrijzinnig-Godsdienstigen.) Staten-Generaal. De heer Schokking (C.-H.) achtte de op- losaiag ook niet de gelukkigste, maar het slee- pend tolijven van de crisis achtte spr. een groot nadeel. Of de coaiitie nog bestaat? Spr. meende dat de opvatting van den heer de Sa- vornin Lohman dat de coaiitie niet meer be staat, duidt op het accoord van 1922. Er is geen gesloten rechterzijde. Er zijn drie groe pen, die een accoord plegen te sluiten. De be- leekenis vac de rechterzijde hangt voor een deel af van de linkerzijde Tusschen rechts en links bestaan verscHllen waarbij die tusschen Protestantsch en Xatholiek klein zijn. Bij de oplossing is van sabotage bij de rechterzijde geen sprakc geweest. De pogingen van den heer Beelaerts zijn bij spr.'s fraetie niet op tegenstand gestuit. Wat echter precies een extraparlementair Ka binet is weet niemand te zeggen. Afspraken met dit Kabinet zijn er thans niet gemaaikt. Er zal nu en dan overeenstem- ming zijn en dan weer verschil van opvat ting. Spr. vertrouwt dat het Kabinet rekening zal houden met het vbtum van 26 October, maar in dien zin dat de defensie niet ver waarloosd zal worden. Bij herindiening van de Vlootwet zal de Regeering rekening hou den met de geopperde bezwaren zoodat niet alleen de geheele rechterzijde maar ook de Vrijheidsbond kan tneegaan. Naar spr's oordeel moet ieder Kabinet zoo- veel mogelijk naar steun in de Kamer zoeken bij1 alle partijen of zooveel mogelijk partijen Spr. ze-gde zijn steun toe. De heer Wijnkbop (C.-Fr.) betoogde dat de heer Ruys is gebleven omdat ook de heer Colijn met de olie achter hem Stond. Overi gens bepleitte hij de noodzakelijkheid van. Kamerontbinding. De heer Rutgers (A.-R.) zeide met zeker ■enoegen het oude Kabinet terug te zien. De egeering aanvaardt de beslissing van 26 October. Zij kan moeilijk anders doen. Het Kabinet heeft indertijd verklaard dat het de verantwoordelijkheid voor de verwerping van de Vlootwet niet kan dragen. Nu het toch zit, is er iets abnormaals in. Het draagt de verantwoordelijkheid slechts ten deele en legt een deel daarvan op de Kamer. Dat is een merkwaardige constitutioneele toestand. De heer Kersten (St. Geref. partij) meen de, dat de Ministers niet op hun ontslagaan- vrage konden terugkomen en dat dus weige- ren de eenige oplossing was. Hij hoopte, dat het kabinet met kracht de teugels zal voeren en vooral de defensie niet Zal verwaarloozen De heer Schaper (S.-D.) ?eide, dat tie Kamer door dfc redevoeringen van rechts niet wijzer is geweden. Misschien zou het Kabinet nil mededeelin- gen doen Spr vilde weten waarom dit Ka binet er weer zit. Het is de voordeur uitge gaan en de achterde ir veer n g.komen. Het bewijs. dat het ntec aii i'.'s k;:i is niet gele- verd. Waarom hebben de Ministers de weige- ring niet afgewezen? Het was onmogelijk dat ze bleven na de weigering der antirev. frac tie. Spr. had andere pogingen willen wagen en wilde weten of die andere pogingen niet zijn gedaan. Overigens bestreed hij de rede van den hr. Schokking en vroeg meer licht over de gan- sche crisis. Waarom was-de Kamer niet naar huis gestuurd? Minister Ruys heeft daarme- de gedreigd. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, dankte de af gevaardigden die het wederoptreden van het Kabinet welwillend bespraken. Na de beslis sing van 26 October dacht geen der Minis ters aan de noodzaak. dat zij de verantwoor delijkheid weer op zich moesten nemen. De steun des heeren Marchant en Dresselhuys geeft moed om de regeerjngstaak weer op te vatten. Gaame wilde spr. antwoord geven op de vragen die gesteld zijn. Veel daarvan ech ter valt buiten het gebied van 's Ministers verantwoordelijkheid. Om te beginnen; lit-t geheele verloop der crisis. Het Kabinet is daar buiten gebleven. Als een lid geraad- pleegd is door de Koningin, dan is dit niet als lid der regeering geschied. Op de vragen of een ander Kabinet mogelijk was, kon spr. niet antwoorden. Wat een nationaal Kabinet is, weet spr niet. Op 7 Januari heeft de Koningin meege- deeld het ontsla'g niet te kunnen aanvaarden. Overleg heeft vooraf niet plaats gehad. Dit Kabinet kan zich niet ontrekken aan den olicht en het was volkomen in overeenstem- min met goede constitutioneele gebruiken Spr. nam dus de voile verantwoordelijkheid weer op zich en was bereid refcenschap te ge ven van zijn gedrag. Overleg van het accoord van 1922 kon spr. niet toezeggen. In de troonrede 1922 is het program geopenbaard. Wat 'het Kabinet wil heeft het in de ver- klaring gezegd. Het is niet tot de nleening van den heer Dresselhuys bekeerd, maar aan- vaardde "de beslissing van 26 peto'ber als feit. Het be'zuinigingsplan zal in hoofdzaak gehandhaafd blijven. Overleg met de Kamer zou spr. op hooge;n prijs stellen. Ontbinding van de Kamer is niet noodig; omdat niets doet vermoeden dat overleg met de Kamer onmogelijk is. De vergadering werd verdaagd tot heden een uur. Provinriaal nienws UIT HEILOO. Het Onderlinge Veefond's alhier Field Woensdagmorgen 10 uur de jaarvergadering in het cafe van J. Morsch. De voorzitter, M. Sengers, opende de ver gadering en betreurde het dat de opkomst niet grooter was. Spr. Wekte alien op dat zij de thuisbliivers zuilen aanmoedigen om de eene vergadering die wordt gehouden te be- zoeken. Spreker wensc'hte ook de leden en hunne huisgenobten een voorspoedig jaar en sprak de beste wensehen uit voor het vee- fonds. Naar aanleiding van de notulen merkte de voorzitter op dat de leden. die opzetters zijn, het inleggeld gehandlhaafd1 blijft wanneer zij een jaar geen vee hebben. Rekening en verantwoording van den peni- ningmeester: sal do vorig jaar 288114,' totale ontvangsten 4963.31 uitgaven f 4925.05, voordeelig saldu 382614, bij de leenbank is 1100 afgelost. De penhingmeester gaf de volgende cij- fers1: uitgekeerd was aan afgekeurde koeien en kalveren 2461, ontvangen aan omslagen over de leden 4204.29, inleggeld f 29, het ledental bedraagt 102. De rekening werd nagezien door de heeren P. Pilkes Jr. en M. Zonneveld en in de beste orde bevonden, de penningmeester werd ge- decharcheerd. Besfuursverkiezing, aftredend H. Bakker als directeur en J. Verduih als correspondent, beiden werden herkozen. De heer J. Admiraal Uzn. had een' opmer- king over een afgekeurde koe, z. i. was er f 30 te kort uitgekeerd. Spr. wilde ten slotte nog 10 toegeven. De voorzitter zeide, namens het geheele bestuur, dat het bestuur in Zijn volste recht stond, den heer Admiraal had zijn recht overgegeven aan zijn broer, die met het be stuur had gecontracteerd. Een uitvoerige dis- cussie volgde. De heer Admiraal wilde zijn voorstel, nog 20 uit te keeren, aan de uitspraak der ver gadering onderwerpen, doch het bestuur meende ernstig bezwaar te moeten maken om daar over te stemmen. Verschillende leden meenden dat zij daarln geen uitspraak kondfen doen, men zou een gevaarlijk precedent scheppen. De voorzitter br'acht ten slotte in stem ming (opstaan of zitten blijven) wie de han- delwijze van het bestuur goed of afkeurde. Met bijna algemeene stemmien keurde men de handeling van het bestuur goed. De heer Akkerman stelde voor om de leden vrij te laten of zij wilden aansluiten voor een jaar en het volgende jaar zelf de-risico dra gen. De voorzitter meende dat dat niet in het belang van het fonds was, doch men moet dan ook als men een jaar geen lid is en het daarop volgende jaar wel weer lid wilde zijn opnieuw entree betalen,. Dezelfde spreker hield een uitvoerige be- schouwing over het afkeuren van vee. Het bestuur moet zich houden aan het regleipenit en geen uitzondering maken om zelf het vee te verkoopen (beschouwing afkeuring koe van J. Admiraal Nz.) De voorzitter zeide dat het bestuur geheel vrij uit gaat doch meende dat zij eenige zeg- gingschap moeten houden, men houdt zich stipt aan de afkeuring van d!e veearts, branti- systeem enz. De vergadering decide de zienswijze van het bestuur. De heer P. Pilkes Jr. stelde voor een re- servefonds te vormen door bij v. 2lA ct. per f 100 en per maand te hebben; 2. salarice- ring van bestuur en functionarissen geregeld naar de omslag em geen vast salaris; 3. af- zonderlijke omslag voor veehouders (zomer- boefen) en opzetters (winterboeren). De voor- steller lichtte een en ander uitvoerig toe. Daarover werd een uitvoerige bespre'king gehouden doch ten slotte werd het voorstel aangehouden, alleen werd met algemeene stemmen bepaald dat er bij een geval dat er over een, maand geen uitkeiping moet plaats even goed omslag te heffen en dat bedrag voor een reservefonds te bestemmen. De heer Ruiter stelde .voor het vee alleen te taxeeren bij afkeuring. Dit werd om ver schillende redehen onuitvoerbaar geacht. Het is noodig dit op geregelde tijden te d'oen. De heer Stuifbergen wilde dat het fonds ook verzekerd tegen brand, het was al-erg ge- noeg als de eigenaar alles verliest. Na bespreking stelde de voorzitter voor om met een maatischappij bespreking te houden voor verzekering voor rumderen van alle le den. Op voorstel van J. M odder werd met alge meene stemmen besloten 1 boete te heffen van hen die niet op de jaarvergadering aan wezig zijn met inachtneming van art. 22, zij die wettig verhinderd zijn moeten- dit aan den secretaris bekemd maken. Een beshiui'svoorstel om nooit meer af te keuren zonder brandmerk werd na uitvoerige bespreking aangenomen. Het brandmerk moet binnen 8 dagen na de afkeuring bij' den secretaris bekend zijn. Op voorstel1 van den heer M odder werd be sloten een buitengewone algemeene vergade ring in Mei te iiouden.'Art. 22, boeteplich- tige vergadering, zal daarop niet van toepas- sing zijn. De voorzitter zal het overwegen of het voortaan mogelijk is om des avonds te ver- gaderen. Op voorstel van het bestuur werd besloter. het verzekerde bedrag voor kalfvaarzen -e verhoogen, de grootte van het bedrag van de verhooging werd1 aan het bestuur overgela- ten. Het gaat in 1 October a.s. Het opnemen van kalveren in het fonds werd 2 maanden vervroegd en gaat in op 1 October. Na bespreking huishoudelijke zaken volg de sluiting. UIT SCHERMERHORN Door de Jongelings-IJsclub zijn voor as. Zaterdag wedstrijden voor kinderm ultge- schreven, terwijl Maand'ag zal gereden wor den, tusschen inwomers dezer gem'oenite om het kamp:oenscha,p hardrijlden van Scliermer- hom, waarvoor door het bestuur een zilveren niedaille beschikbaar word't gesteld'. Woens- da'g hardprikken voor volWassenen en Zon- d'ag 27 Januari a.s. groot gecostumcerd ijs- feest. UIT ST. PANCRAS. Mej. de Wed. A. -Kriek heeft tegen 1 Mei a.s. ontslag aangevraagd als kosteres der Ned. Herv. Kerk. UIT WARMENHUIZEN. De ijk en herijk voor maten en gewichten zal in deze gemeente worden gehouden op 9 September 1924. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. E School alhier is met ingang van 1 Februari benoemd Mej. J. van Schagen te Alkmaar. Tot tijdelijk gasfitter aanhetgasbedrijf is met ingang van 16 Januari benoemd de heer N. Kutterink, alhier. De malarjabestrijding in het district Warmenhuizen is 16 Januari aangevangen. De twee muggenverdelgers zijn begonnen te Warmenhuizen en Harenkarspel. Ds ingeze tenen worden verzocht zooveel mogelijk hun ne medewerking te willen verleenert. Bioscoop. Naar we vernemen zal de Wieringerbioscoop op Zaterdag en Zondao;- avond een bioskoopuitvoering geven in ae kolfbaan van H. Slikker. UIT URSEM. Na afloop der godsdienstoefening in de Ned. hervormde kerk alhier werd een gem een- teavond gehouden, welke door een groot aan- tal personen werd bijgewoond. Nadat de predikant der gemeente, Dr. A. de Buck, had uiteengezet, wat het doel van deze bljeenkomst was, werd door verschillen de personen over allerlei onderwerpen het woord gevoex-d, hetwelk tot aangename dis- cussien leidde. Een der sprekers voerde aan, dat het hem- gewenscht voorkwam religieuse onderwerpen te bespreken of problemen uit het inaatsehap- pelijk leven, die met het godsdienstige ieven in nauw verband staan. Een ander gaf in overweging het kerkje van electrisch licht te voorzien, welk punt van bespreking tot resultaat leverde, dat reeds een cOmite werd gevormd om dit plan te verwezenlijken. Een derde besprak Protestantsch Belang, hetwelk uiteen gezet werd. Door verschillen de personen werd deze kwestie bekeken, doch bij nadere beschouwing bleek, dat een deel der aanwezigen onbekend was met het stre- ven dier vereeniging. Nog enkele onderwerpen van intiemen aard passeerden de revue, welke door den voorzitter werden toegelicht. Aan het einde der bijeenkomst besloot men de volgende maand weder een gemeente- avond te houden, welk voorstel aller goed- keuring wegdroeg. UIT ZUID-SCHARWOIUDE. In deze gemeente en ifce Nbord-S charwou de zijn zegt' tie Msb. een groot aanitall huisei-ge- naren, die weigercn hun weningen1 aan, te sluiten bij de waterleiddng, wat voigens de ingevoerde bouwverorden'ing moet geschietien. De kamtonrediter te Alkm.aar heeft er ithans een1 25-ital vcroordoelt tod 2 boete subs. 1 dag. We vernemten, zegt het Mad, dial enko len in hooger bero,ep zuilllen gaan ten einde en uitspraak in hooger* ressiort uit te leikiken. UIT HEER- 1JUGOWAARD. Bij het kappen van een boom kreeg de pol- d'erwerker P. v. E. door het uitglijden van den bijt'el een slag tegen het hoofd. Met her- senschudding werd het slachtoffer naar huis - vervoefd1. liuituniand TROTZKY MOET PLAATS MAKEN. De „bcho de Paris" varneenrt uit Stock holm, Olat 'iro'tsiai uiy het besiuur van- de ooim- mumstisctie partij, is getreden. Het ttiumviraat Kantenet, Zinowjef, S.a- tin, teacitiit hem als oppeirbevelhenber 'te'ver- vangen door den cavateriechei Boedjtnny. hen medlewerker van het Htoidi. scnrij'ft 0 ver deze zaafc Eenige dagitn geleden: heefit het Ru&sische 1 elegraaf-Ageutscnap het berioht geseind, dat fro.(ziky ziek is en1 rust moo-dig heeit en dat hij daarom voor een paar maanden naar het zuiden zail moeten gaan en zich niet met de staaiszaken zal kuninen bezighoudlen. Dit1 berichit bcteekenf voor den ingiuwijde, dat Trotziky den sJrijd, dien hij aangcboindeni heeft tegen zijn vijandien, heeft verloren en dat hij nu door de overwiinnaar® uit de re geering wordt gedirongen. Wat e.r eigemlij'k in Rus'land gebeurd? Toen het Meek, dat Lenin- ongevaarlijk was en d^t h'ij dus n-ooiit meer zijn positie aan, het hoof-d van. de regeering zou kunnen im- nemen, on Ibranddle in -de paritij een, hevige strijd tusschen dto verschillende leidlers, want iedereen dacht, dat hij de aaugewezen cipvol- ger van Lenin was: Het meestwas biervan Trotzky wertuigd en hij eischte, dat al ien hem zouden gehoorzamem, evcna1szij vroeger Lenin geboorzaamden. De keuze van den toPkoimstigieirt regenl! mioest tile almaehtige bolsjcwistiodhe partij: doen ,en haar beslissing was voor Trotzlcy verniei'igendzij stelde een' triumviraat in Kamenef, Sta'lin en Zinowjef) en droeg aan deze personen, de leading tier Staatszaken, op. Kamenef werd wall wij zouden noiemen pre mier. i Trotzky heeft dus een nederlaag gelederr. Als oflganisator van het Roode leger had hij echter veel aauhanras ondier de troepen, zoo dat het triumviraat den strijd niet op den spits durfde te drijven. Er on stond 'een rege- ling, waarbij Kamenef c. s. de gewicine staats- zaken zouden voeren en Trotziky ilegeir en vloot zou besturen Voor debuitenwere'd teefden beide partijen 'in vrede en batpigdien elkaar hoogadhting ,en trouw, miaar in stilte werd een bardheiklldge s'.irijld gevoerd. Zoo was de toestand, toien, Trotzky zidk werd. Of zijn z'iekte ecnt of gefingeerd was is niet met zekerheid te zeggen. Wij: veron- deratelHem, dat Trotzky inalerdaad ziek is (ge weest, want zijn afwezigheid was voor zijn irigenstanders voordeeliger dan voor hem. Hoe het o-ok zij, ernstig is zijn ziekte niet ge weest, want zij bdette hem niet de dagelijkr sche zitiihgen van het Poliltieke Bureau bij te women. De I'legenstanders bebben dankbaar ge- bruik gamiaa'kt van -de afwezigheid van Jroltz- ky om in diens burelit, het Rioode leger, vas- ten voet te 'krijgen. Oorsprcnkelijk was die be- doeling, dat Kamenef het oppercommando ,over leger en vloot zou ovememicn. Dil onlt- 'mjoette ech'er in het leger ve^t verzet en leidde tot antisemietische demonstraties: het lecer duldde wel den Jood Trotzky, maar wildig zich niet onderwerpen aan- den Jood Kamenef. T-oen, heeft bet triumvir a,ail een an der middel bedacht: het benioemde dbn zeer popu'lairen generaal Boedjenny, in wien het vertrouwen kon stdlen, tot substituut van Trotziky, „omi den ziekeh' leiider zijn zwame ilaak te vtaiiliehten", zoio-als het oEficieel neet- te. Trotzky kon deze benoeming niet on,ge daan maken. Hij begroep, dat zijn teganstam- ders hem langzamierhanid uit tie regeering zuilen dringen en heeft bes'ioten een tegenaan- val te doen. Hiervoor had hij een "leus en bondgenicioten noodig, miMEChen, die den Sfcormdoop tegan hell triumviraat zouden om- dennem-en. En hij heeft zoo wel het eene als het and'ere gevonden. De bolsjewistiG'cbe partij 'is geo'Pganiseeird. alls e^n gedisciplineerd leger., De paniijge- nooten moeten de bcvelem dbr Riders onvoor- waardielijk gehoorzamen, zij miceten de leden der comite'si kiezen, volgens aanwijizimgen van hoven; zij mo,eten zonder protest aanvaar den alles wat de pabtijleiding heeft beslo ten. Zoolamg er gevaar beetond, dat een an dere partij1 zilch van de madht zou willen meester maken, zoolang de burgerooriog in het land wcieidde verdrcegen do gewone bois- j'ewiild deze discipline, maar toen a'le .-gevnm was geweken, begonnen zij er tegen, lie pro- testeeren. Zoo o-ritsitond de eene opposiitie- groep na de andere. Deze groepen waren echter slecht georganliseerd en hadden geen ervaren leider, zoodat het de regeerende kliek glgig TWEEDE KAMER. In d« vergadtering vam gister werd voortge» gaain met het -debat over de afgelegde regee* ringsverklari'mg, zaoals wij gisiter reed's kort ge» meld hebben,. D® beer Nolens, (R.«K,), zei'd'e, dat hij uiterst gereserveerd moest zijn. Het aanblijven van bet Kabiiniet -is niet de meest gewenschte op'lossing van de crisis. Wic meent dat was aangestuurd, op het aanblijven,, dan igeldt dlit zeker niet voor srpr. en zijn fraetie en spr. ver» moedde dathetzelfd'e gezogd kan worden vain de airid'ere fracties. Het wns niet oinmogelijk dat als een and'erc oplossiing was gevonden, men zou ervaren hebben dat bet maar beter ware geweest bet oude Kabinet te houden. Welk Ka» binet ware dan bet bestie geweest? In ieder ge» val hebben wij een vemntwoordelijk K«binet noodig, Want een anider Kabinet kent omze Constitutie niet. De grondslag voor d® verants woordelijkbeid van det Kabinet ligt in het be« rusten bij de we&gering van het onitsl'ag door de Koningin. Het is in zijn wezen een reohtsch Kabinet: de groepen waaruit het is voortgeko> men zuilen hun nauwere betreikking tot het Kabinet niet kuninen vorloochenen, Krakende wagens loopen dSkwijls het iangst. Het Kaibinet heeft ook wel lets geleerd en nu gezien diat bet miissebien op meer steun van links kan reke» nen. Aaq ,(le groepen der reohbefzijde kan d'e lan» ge duur en de oplossinig idler crisis worden to®' gesohrevem. De rec'h'terzijde is tekort gesohoten en het is 'moeilijk te bepalen hoeveel ieder der drd® groepen er schuld aan heeft. Men bedenke dat een recbtsch Kabinet de Kab'inetsikwesitie stold® en het zou voorbariig zijn af te leiden dat de samenwerking tusschen de dri® groepen voor goed van nfe baan is. Sommigen wensehen dit wel, maar die sas menwenking bestaat reeds lang en heeft wel eens verkoeling gekend. Zij berust nog al'tijd op een gemeenschappelijke wereld« en levens» beschou'wing, ook op politiek terrein. Daar' door is versohil van opvatting over concrete vragern niet uitgesloiten. Daarbij kunnen zich moeilij'khcden voordoen die een vcrgelij'k noo' diiig maken. Spr. heeft a! 27 jaar lang gehoord dat een andere partijgroepeering moot komen, maar dat moet men afwachiten en niet afdwin« gen. Het verloop der crisis besprckend® vroeg spr. of volldoenide pcginigen zijn aangewend cm tot een andero oplossing te komen. Spr. is niet voor het verloop verantwoordelijk. Hij ging de verschillende opdrachten na. De opdracht van een recbtsch Kabinet mishifcte; die van een extra'parlemeintair Kabinet eveneens. Er is toen een opdracht geweest aan de rechterzijde. Wio daartoe geadviseerd heoft, weet spr. niet. Die opdracht is niet aanvaand. Het dcnkbeeld was niet van spr. uitgegaan. Een antecedent is er gewieest in 1907, toen de opdracht is gege» ven aan de rechterzijde. Gczegd is dat rechts en links moesten samenwerken. Bedoelde men dan de geheele rechterzijde en de geheele lin» kerzijde? Dat zou niet gemakkelijk geweest zijn. Met een deel der linkerzijde zou de rech' terzijide hebben kunnen samenwerken om een z.g. burgerlijk bloc te vormen. Daarvoor was ren de omstandigheden niet geschikt. Voor een z.g. demooratisch Kabinet is igepleit Maar zouden dan de drie groepen rechts hebben meegewerkt? Spr. zeide dat in het verloop van de crisis spr. zich heeft moeten vergewissen van de stemming in zijn fraetie. Zij was bereid de sa' Tnenwerking met de andere rechtsche fracties \oort te zetten, ook na die mi'slukikinig van Mr. Koolen en dat zij niet bereid was samen te weiken met de sociaahdemocratische fraetie. De regeeringsverklaring staat op den grond« slaig van de realiitieit. Het votum van 26 Octos ber berustte.op verschillende motieven: 't Ka« binet aanvaard'de het als een feit en die aans vaarding reohtvaardigt zijn aanblijven. Spr. hoopte dat de financieele toestand zoo spoedig mogelijk hersteld moige zijn. Het beroep op de Staten'Generaal sluit de verklariwg. De afgeloopen maanden zijn rijk aan ervaring op staatkunidig gebied en hebben geleerd dat deze Kamer en deze Regeering het met elkaar moeten trachten eens te word'en. Spr. verwaehtte van het Kabinet overleg met de geheele Kamer. Het veiheugde hem dat de heeren Dresselhuys en Marchant dien steun zuilen verleenien en wat spr.'s fraetie betreft, zal zij gaame bet' Kabinet stcunen en er mee aan het werk gaan. Mej. van Dorp (lib.) acbtte do positie van het Kaibinet volkomen constitutioneel, want 't heeft zich bij de besl'issing van 26 Oc tobe'r neergeilegd. 'Spr. steundo het Kabinet voorzoover het wil werken in de richting van ,de economische reoonstruoti®.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6