De Langs De Moraaz. Openen Rekening-Conrant met renteyergoedingj. HTNIDEIRWET BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen ter algemeene kennis dat zij bij hnn beslnit van 18 JSnuari 1924 vergunning hebben verleend aan J. J. Vredenburg, tot het oprichten van een wasch en strijkinrichting met plaatsing van 2 elec- tro-motoren resp. 1 en 3/10 P.K., dienende tot het in beweging brengen van verschillen- de werktuigen in het perceel St. Annastraat Wijk C. Nr. 10 ten kadaster bekend gerneen- te, Alkmaar, in Sectie B. Nr. 2768. Alkmaar, 19 Jan. 1924 Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester, A. KQELMA, Secretaris. lostebestrij-ding1 voorstel van Ged. Staten tot- wijziging van het salarisregfemeut 1920, met daarover mog uit ie brengen rapport voorstel van Gea. Staten tot wijziging der rageliiing betreffende die subsidieering van dte openbare lleerzaten en bibliotheken met het daarover nog uit to brengen rapport voorstel tot het.dcor tie provincie in bcheer en onderhouti ovememen van den Zaanland- schen Communicatieweg en tot wijziging van het reglement van bestuur voor het Hoog- hieemr aadsch ap Noordhollandis Noordter- kwartier met het versing dter afdeelingen en htet aniwoord daarop van Ged1. Staten. SPOORWEG PERSONEEL De Zaterdag gehouden samenkomsit tus schen de directie van de Nederl. Spoorwegen en de vier personeelorgainisat'tes, de Nedterl. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, de Neutrale Bolnd van spoorwegpersoneel, die Prot.-Christ bond van spoon en tram wegpersoneel es „St. Raphael", (die vijfde le B. A. N. S. was met vertegenwoordigd) heeft geleid tot 11 punten, waarover de orga- nisaties zich nog moeten beraden. .De afdeeling Utrecht van de Nederl Ver eeniging van Spoor- eni Tramwegpersoneel heeft Zaterdagavond een vergadering gehou den, waarin de bondsvo-orzitter Moltmaker een uiteenzetting heeft gegeVen van dte gehou den besprekingen met de directie der Nedter- landsche Spoorwegen ■Ten slotte werd de voUgende motie aange- nomen1 „De vergadering, enz.; gehoord de uiteenzetting door den bondsr- voorzitter gegeven betreffende het teindlriesiul- fcaat van die oudterhandeliimgen met die directie der Need. Spodrwegen; con-stateert, dat belangrijk gunstiger voo:r- waard'en zijn verkregen; juicht het vooral van hiarte toe, d'at be langrijk is tegemoet gekomen aan het werk- plaatspersoneel en de 4de klassers brengt hulde aan het hoofdbestuur voor het metb eteid gevoerde overleg; roept. dd cngeorganiseerrien en anders ge- organiseerden op zich in massa aan te sluS- ten bij de Ned1 Vereemigitag, wekt het congres op dteze uitkomst van het overleg te aamvaar- dfen; beslnit deze motie te publicoeren en gaat over tot de orde van den dag." Het hoofdbestuur van den B. A. N. S. heeft Zondag eveneens te Utrecht een vergadering •gehouden. Ten slotte werd met algemeene stemtoem de vblgende motie aangenomen: De vergadering enz. spreken hifnne veront- waardiging uit over de wijze waarop momen- teel door de directie getracht wordt, door be- dreiging met ontslag het personeel te dwin- gen tot afstand doen van hunne rechten, vastgelegd in het R. D. V., besluiten hierdoor geene verandering te laten brengen in de tot nu toe ingenomen hou- ding; stellen zich als 6en man achter het hoofd bestuur en besluiten deze motie te publ'iceeren. In de groote zaal van „Tivoli" te Utrecht is Zondag een zeer druk bezocht buitengewoon huishoudelijk congres van de NederlandSiehe Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel gehouden. Vertegenwoordigd waren 185 afdei hngen, tellende 18,754 leden. De voorzitter, de heer P. Moltmaker, be- sprak in zijn openingsrede uitvoerig de wijze, waarop de Nederlanctechc Vereeniging doior de andere organsaties wordt bestrcden, in hiet bijzond'er door den B. A Nu S., die z. i een wanhooipstaktiek voert. Spr. zette vervollgens in den breede het be- loop van de -onderhandiellihgcn, met de direc tie over de loonsverlaging gevoerd, utteen. Men heeft, zeide hij, uit ons communique de conclusie getrokken, dat wij tot overeenstem- ming waren gekomen op al'le punten, behalve over de 4de klassers, hetgeen onijuist was, want oak omtrent de 2 pet. loonsverlaging hadden wij een afwijzende houding aangtno- men. Ondier onzen invloed, vervolllgde spr., is Zaterdag de derde conferentie gehouden. Men bedenke, dat de voorstellen van de dilrectie 10,760,000 zoudfen opbrengen De directie wilde thaq's daarop terugkomen door voor te stellen 5 pet. loonsverlaging, 4 pet. hoogere pensioenbijdrage, 2 pet. minder korting voor dte werkplaatsen en 4 pet mindter aftrek voor de 4de klassers; deze maatregelen zoudlen 8,680,000 opbrengen. De directie wiMe het bebende artikel 36 van het R. D. V. weig hieb- ben. Wij hebben di't pertinenlt geweigerd, om- dat we van ons procesrecht gieen afstand will- den doen. Het resultant is thans zoo, dat hiet personeel in het algemeen 9 pet. minder loon zal krijigen, doch de werkplaatsen 7 pet. en de 4de klassers 5 pet (Luidfe bijlval). Niatuur- lijjk zullen wij, indien overeenstemming ven kregen wordt, het aanhangige proces onge- daan ma ken en zal verdere procesvoering over de overeenkomst tot einde 1924 niet plants hebben, doch onS procesrecht in zake art. 36 R.DW. Wilton wij behouden. Na af- loop van' de conferentie ontving het hoofdbe stuur van dte directie een brief, waarin zij zegt het standpunt der Nederlandsche Veree niging te biEijken en aan bet slot schrijft: .Na 1924 blijft men duS weder vrij in het ui'ten van rtieuwe protesten, kan men weer opnieuw ziiin rechten reservee'ren, en ils ieder vrij op grond van vermeendte rechten een -ecb'^varder'na' leoem de Maatschappijen of baret to to stellen doch uitsluitend ter 7-'ken van dan evonhied toe te passen Uiefuwe 'oonsverlagina" tod'on het rrnares nu dte overeenkomst n:e.t •■"nneem'. kriiiTen we de 10 pet. van de en, 7onidter vastaestieldien termijn. vV'vnit nien A-' verkregen resultaten aan, dan r de he7"to;;,tono- fen hooaste 9 net. Htet hnofd'hestuur adviseert die voorstellen, aatn to nemen. De oesnssmg is evenwej oij het con- gres. Een 40 afgevaardigden vroegen daarop het woord Vemorpen werd allereerst een voorstel om de beslissing een week uit te stellen. 'i airijke algevaardigdten, voorstanders zoo- wel als tegenstanders van de voorstellen, voerden daarna het woord, waama de heer Van Braambeek, rtdacteur van het Weekblad, den lhoud van eenige atikelen over de voor stellen verdedigde, waarbij hij er op wees, dat het hoofdbestuur gepoogd heeft de leden in verzer te krijgen, doen zonder voidoenid re sultant; vandaar dat de weg van overleg moest wordtiu itageslagen. De voorzitter zeide dat, aangezien er een aantal afgevaardigden waren met bindtend mandaat, er thans geen beslissing genomen kon wordten en het noofdbes'tuur dlaairom be st oten had, Zondag 3 Februari hiet coagres voort te zetten Spr. wees er vervolgens op, dat in de mtouwe loonregeling "de aanvaingsleaftijd) ge- wijizigd is van 21 op 23 jaar, doch diiit geldt met voor het thans in dienst zijnde personeel. Een groot aantal 4dte klassers hebben schrif- telijk medtegedeeld, dat ze accoord gaan met dte houding van het hoofdbestuur. Worden dte voorstellen verworpen, dan betalen zij' over 1924 de voile 16 pet. Daarom adviseerdte spr. de voorstellen aan tie nemen. In het voort- gezette congres zal spr. de overige vragen be- antwoorden. Er is hier critiek gdeverd1, maar zij stond op hoog peil, hetgeen het hoofdbestuur waardeert. Er blijkt uit, dat leden en hoofdbestuur een zijn, aat er geen groote tegenstellimgen tusschen hen zijto. (Bijl val). De vooriztter van de afdeeling Utrecht bood vervolgens ender luidien bijval aan ieder der heeren Moltmaker en Van Braambeek een groote bloemenmand aan als huldle voor het werk, dat zij in de laatste maanden voor het personeel en de organisatie hebben ver- rich't HET WACHTGELD BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het hoofdbestuur van de Nederl. Veree niging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft, als gevolg van zijn bemoei'ingen ter conferentie met de directie dter Ntederlandsche Spoorwegen op 7 dezer, nadat ook reeds vroe- ger herhaaldelijk pogin'gien in die richting waren aangewend, thans c^ideel de medte- deeling ontvangen, dat die opwaclitegeldlstel- lingen van de in 1916 in dienst getreden klerken zijn ingetrokken en dat bij! voohko- mendte geltegenheden in stedte van klerken voorshands als regel oudtere ambtenaren, commieezen, enz. op wachtgelld wordten ge- stteld, en wel zij die dteelgenooten zijndte van, het S. S.-pensioenfonds in 1925 den' pensioen- gerechtigden leefiiijd bereiken. Naast het bereids door de Nederlandsche Vereeniging verkregen resultant dat het per soneel dat na de opwachtgeldsitelli'ng in zijn zelfde functie weer in het bedrijf terugfcomt, c»ok weer evenveel verhooigingen boven het minimumloon zal ontvangen als het ten tijlde der opwaehtegeldstteUing waren toegekend, is een en ander voor de betrokkm giroepen van verstrekkende beteekenis F AM ILIEDR AM A TE AMERSFOORT. Over dit drama waarover wij reeds het een en ander mededeelden, meldt de Telegr. nog het volgende: Zaterdagavond omstreeks tien uur kreeg de politie te Amersfoort •elefonisch bericht, dat Mevr. V. uit de Arnhemschestraat bij haar buren hevig ontsteld binnen was gevlucht. Toen inspecteur Losekoot daarop een on- derzoek instelde, bleek hem uit de verklarln- gen dter dame, dat er bij haar thuis iets ern- stigs gebeurd was.-Zij vertelde om' half tien naar haar slaapkamer gegaan te zijn, am zich te ruste te begeven. Haar man zou nog dienzelfden avond naar een vriend te Rotter dam vertrekken, vanwaar hij Maandag weer zou terugkeeren. Terwijl Mevr. V. zich ge- reed maakte om naar bed1 te gaan en ook nog gedurende eenigen tijd, dat zij al te bed lag, hoorde ze een vreemd geraas, 't was alsof er iets werd verschoven en of er voorwerpen vielen. Even later werd zij gaslucht op de slaapkamer gewaar. Ze hoorde ook het sui- zend geluid van uitstroomend gas. In ver- band met vijandige gezindheid van haar inan en de dienstbode jegens haar is mevr. V. toen uit angst voor ernstige gebeurtenissen naar de buren gevlucht, hoe moeilijk haar dat ook viel, want ze was onlangs ernstig ongesteld, tengevolge van nog onopgehelderd geval van arsenicum vergiftiging. Na deze mededeelin- gen van Mevr. V. trok de politieinspecteur dadelijk op onderzoek uit. Inspecteur Lose koot en agent Bunt gingen dte woning bin'- nen, en brachten allereerst een bezoek aan de slaapkamer. Daar hing een verstikkende gaslucht. Krui- pende gingen de beide politiemannen in de richting der rumen, ten einde te trachten deze omhoog te schuiven. Het bleek hun ech- ter, dat de touwen der rameu waren doorge- sneden.. Door er iets onder te zetten-, konden ze evenwel toch open blijven. De gas'kraan werd opgezocht en't bleek, dat deze geheel open stond. Om tien uur moet de heer V. zich in g'e: zelschap van zijn winkeljuffrouw naar Rot terdam begeven hebben. Hij had echter verge- ten op zijn kantoor het electrisch licht uit te draaien. Ook stond het deurtje van het gas- meterkastje nog open. Mevr. V. verklaardte nadrukkelijk dat ze niets van gaslucht bemerkt had, toen ze haar slaapkamer binnentrad. Vermoedelijk is dus vooraf de kraan opengezet en later, toen mevr. ter ruste gagaan was, ook de gasmen ter. De politie alhier had sterke vermoeden® tegen den heer V. zelf en verzocht den hoofdeommissaris te Rotterdam' hem aan te houden. Dat kon betrekkelijk gemakkelijk, omdat zijn vriend in dezelfde straat woonde als de familie van de winkeljuffrouw, waar toevallig iemand jarig was. De heer V. is op de verjaarsvisite gearresteerd. Ook de dienst bode van den heer V. is gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan dte po- ing tot moord. Zij werd nog's nachts uit aar bed gehaald. Zij moet de touwen der ra- men doorgesneden hebben. V. blijft alles ont- kennen. Zij beweert zelfs niets van een gas- kraantje af te weten. Wel verklaart hij eeni ge malen. naar boven te zijn gegaan, voor het laatst om half tien. Dit deed hij, volgens zijn zeggen, om1 te zien, of zijn vrouw al sliep. Hij vond het jammer haar nog wakker te ma- ken om' afscheid te nemen. Toen hij geen Itcht meer zag, is hij reeds halverwege de trap teniggekeerd. De touwen der ramen waren- doorgesneden, zoo vertelde hij, omdat hij bang was, dat zijn vrouw wel eens uit het raam kon springen. Maar mevr. V. verklaar- de pertinent, nog lang niet levensmoede te zijn en heusch nooit zelfmoord plannen gehad te hebben. Natuurlijk wordt ernstig verband gezocht tusschen de poging tot arsenicumver- giftiging op mevr. V. gepleegd en deze ge- beurtenis. Op last der politie blijven de drogisterij ea de woning van den heer V. gesloten, totdai het parket uit Utrecht een onderzoek heeft in- gesteld. OOCAfNE. In den' laa-tsten tijd heeft die recherche te Rotterdam herhaaldeLijlk partiijen zoogenaam:- dte cocaine was voorziien van eiiiquefcten' wa ren vatsch. Aluin, bloem, enz. gingen door voor cocaine en brachten dikwijls hooge prijr zen op. Versdheidtene piartijen- van dit „nep", zdoals het onder ingewijlden 'genoemdi wordlt, zijn in bcslag ganomten. Verder zijn bij een ondeTzceik in een cafe te Katendrecht 75 flesdhjes van 20 en 50 gram inhoud mtet deugdelfijke cocaine in be- s'lag genomen en voorts nog 31 busjes co caine .n Kralingen. De -.nbeslagnemingen hebben geleid tot hot adhterhalen van een flesdh mteti een kiHogmm cocaine en eenige Heine fleschjes 'met cocaine in dte huuht van Grooswijk; ook bij1 andenen zijn nog plartij- tjes gevonden. Vij'f personen zijh aangchouden en hebben bekend, zich needs geruiinen tijdl aan den verbodten handel van dit artiktel tfi htebben schuldig gemaakt. Het onderzoek wordt door die recherche op het hoofdbureau van politie voortgezet:. Htet heeft er allien schifh van, dat men een com- binatie in- het smoikikelen van bedWtelmin-gs- middtelen op htet spoior is. DE MIDDENSTANDSBANK TE SNEEK. De beidte directeuren van de Mid'denstandS- bank te Sneek znij; thans gearresteerd De heer J. 'Reijenga word't verdacht van verduih- tering van gelden, welke hij uit hioofde van z n toeroep ate zaakwaamemer onder ziich had, en de heer H. M. Rteijienga is aangtehioup den- onder verdenking van verduistering van sommen, welke hij- in zijn lcwalMt van secre- taris-ontvanger van het waterschaip „Homr melt-Sneek" en ail's zaakwaamemer onder zich had. Er moet zeer geknoeid zijn door de gearresteerdten. Zoo schijnen van dte bedragm van en aantal spaarbankboekjes van dte Mid- denstandsspa arbank afgeschreven en in pllaats daarvan door de gearresteerden persoonlijik geteekendte kwitanties aan de bonders te zijn ui'tgereikt. De burgerlijke recbter zal nu heb ben uit te makrn of houders van dtengdiij-ke lewitanti-es wordeen bschouwd1 als crediteui- ren van de middenstaudsspaarbauk, dan wel van de verdachten Reijenga perso'onlijk. JuiSt deze zaak maakt het moeilijk den toestand der Middenstandsibank en hare crediteuren thans reeds te beoordteelen De bedragen, welke naar aaleiding van de ainrestatie van dte beide zaakwaamemers genoemd- wordten, spre ken van 100 000 en meer. Men verzoekt ons te meldten, dat de be- trokken bank niets te maken heeft met de Alg Cen'tr. Bankver voor den Midckeistand, v/aarvan ook in Alkmaar een kantoor gieves- tigd is. IS HET AL OF NIET GEWENSCHT, HET MON'D- EN KLAUWZEER TE SCHR'APPEN VAN DE LIJST DER BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN? De Zuid-Hollandsche Bond van Veehande- delaren heeft gistermiddag onder voorzitter- schap van den heer M. de Haas, een druk bezochte builengewone algemeene vergade ring gehouden, in hoofdzaak tor behandeltog van dte bovenstaande vraag. Dr. Hoefnagel, directeur van het abattoir te Utrecht leidde het onderwerp in. Na uitvoerige gedachtenwisseling betoog- de de voorzitter dat de centrale landbouw- en veeteeltorganisaties de zaak met den veeart- senijkundigendienst moeten bespreken. AUTO-ONGEVAL. Uit Oegstgeest wordt gemeld: •Nabij Postenbrug heeft hedenmorgen om streeks 9 uur een) angevol plaats gehad met een Ford-auto. De auto, die uit den Haag kwam en in de richting Oegstgeest reed, kreeg waarschijnlijk plotseling een defect aan de stuurinrichting en begon slingerende be- wegingen over den weg te maken, zoodat hij' tusschen de tramrails terecht kwam, vervol gens bovenop den hoogen slootlcant kantelde, waama deze manoeuvre nogmaals herhaald werd, zoodat de wagen weer op zijn vier wie- len kwam te staan. Door dat aan den kant houtgewas stond kwam de wagen niet in de sloot terecht, hoewel de schade vrij aanzien- lijk is. De chauffeur, die met een passagier al deze zonderlinge capriolen meemaakte, kwam met den schrik vrij. Zijn metgezel Hep eenige ontvellingen op. LID PROV. STATEN- BENOEMD. In dte gister gehouden zitting van het Cen- traal Stem-bureau is beniocmid' tot lild der Prov. Staten van NoordhoIIand in de vacarure ont- staan door het overlijden van den heer S. Prins, de heer G C. Dekker te Purmerenid. DIEFSTAL Ten nadeele van mevr.. W., van- het Leetui- werikplein in Den Haag, zijn uit haar woning gestoien een gouden hailsketting en een gou- den schakelring. Naar aanleiding hiervaa is in een woning aan de Irisstraat aldaar aan- gthouden d'e Duitsche diensitbode E. K. Op een door haar in gebruik zijnde kamer in de Fahrenheitsiraat zijn de voorwerpen in be- slag genomen. iKWITANTIEDIENST. Enkele postkantoren hebben onderzocht of in den kwitantiedienst besparing kan worden bereikt door op bepaalde dagen vain die week slechts in een bepaalde wijk van de stad kwi- tantien te doen aanbieden, zoodat in elke wijk in het algemeen slechts tweemaal per week aanbieding van kwitantien plaats vindt. In verband met de bij die proefnemingen verkregen resultaten is besloten, dit stelsel in te voeren op alto kantoren, waar de aanbie ding van kwitantien door afzonderlijk be- stellerspersoneel geschiedt. Ten e.nde een regeimatigie behandtelinig van zaken te bevorderen, is bepaald-, dat aljge- meen onder ,,'kwitantien met 8 dagen zicht" behooren te worden verstaan, kwitantien, waarvan de looptijd 7 dagen telt, zoodat kwi tantien, des Maandags aaageboden, op dlen Maandag d.a.v. ook haar tweede aanbied'ing ondergaan. Hierdoor wordt voor de kwitan tien met 8 dagen zichit en met 14 dageni zicht een overeenistemmendle werkwijlze bereikt. iDe noodige voorzieningen zijto getroffen, opdat de invoering van dit stelsel van aan bicdling op een voor den dienst meest voor- deelige en voor het publiek mitost. bezwaar- lijlke wijze plaats vindt. Inzondenheid zullen, zoov-eel doenilijk, dte z.g. vaste betaaldagen in acht genomen worden, dan wel daaromtrent, waar mogelijk, overtag werden gepleegd. HULDIGING VAN PROFESSOR Dr. B. J. KOUWER. In1 de aula van de universifeiit te Utrecht is Zaterdagmidldag prof. dr. B. J. Kouwer gehulidigd in veriban-d met zijn 25-jariig hioogle'eraarschap in die verloskunde en vrou- wenziek'tem aan die universiteit. De groo'te zaal was geheel bezetgeen plaatsje bleef onbezet. Otoider de italrijke be- langsttelilenden bevonden zich naast tall van hoogleeraren., studenten, geneeslieeren uit verschililende deel'en dies lands, veto verpleeg- sters en diaconessen. Aanwezig was ook mr. dr. F. A. C. graaf Van Lynden van- Sanden- burg, commiissaris der Koningin -in 'die pro vincie Utrecht. ('Burgemeester Fockema Andrae was door de raadszitting verhinderd er ite zijn). Toen- prof. KouWenl, vergezeld van' zijto echtgenoote, de aula binnenkwami, stonden alien- daar op, en werd -de jubilaris veriwel- kornd door een hnrttelijk handg'eklapi,, waar- vo-oir hij buigenid dankte. De eerste, die hem1 toesprak, was die heer dr. K. de Snoo, geneesheer-directeur der RijksfcweeksdioOl voor Vroedvrouwen te Rot terdam, voorzitter van het huldigingsoomiltie. Sp.reker bood dlen jubilaris ten. slotte een door den heer Andiiesse ontworpen borst- beelid1 aan. Mevrouw Kouwer wendem bloemen aange- boden. I .Tali van toesprakm volgdten', waama prof. Kouwer dank zegdte. Na afloop van dte plediitighud in de aula ontving de jubileerendle hoogieeraar -en diens echtgenoote in hotel des Bays Bas, waarvan zeer vtelten gebruik maakten. Verder werd1 -daar aan den heer en mevr. Kouwer een- maaltijd aangebeden, waaraan een 80-tal hoogleeraren en doktorien aanza- ten. Hot album aan- prof. Kouweir aangsbodten, vergezellende het geschenlc (het borsitlbeel'd), bevat de namen' van meer -dan' HOOO> dlee"ne- mers, zo-owtel personen hier te lande wonendie als in Indie. Van de lingekomen bijdragem is nog zooveel overgebleven, dat men prof. Kou wer een bed-rag 'in geld kon ter hand stelllten, waarover hij naar welgevallen kan- beschiik- ken. OPSPOIRING VAN EEN ONTSiVAPTE. De officier van- justitie te Haarlem heeft de opsporing verzO'Ght van den 23-jarigen J. K., geboren ite Rotterdam, van beroep losse work man, wonende Atjestinaat 112 lb Amster dam, die Zaterdagavond uiit het huis van be-, waring te Haarlem is onitvlludit. S'ignaile- ment lang 1.81 M., geen ba-ard of Sknevel, klein 'MiJteSen aan een der lippen, -ietwat ge- 'krtoldi haar, blauwe oogen. Hiji was geklsed in pilo 'bu'is en broek, droeg een grij'ze d uk- hoed- en zwart leeren pantoffels. K. zat al vier maanden in voorloopige hech tenis; hij werd verdacht van inbraak in Haariemimermeer. Zaterdagavond, tcien de gevangemen eten moiesten halen onder toe- zidit van een bewaardter, werd aan K. opge- dragen, een wiagentje naar de remise lite brem gen. Hiji reed dill wagenije tegen een' m'uur, sprong op het wagentje en vervolgens over den muur. Hij kwam in den tuin van een hoofdbewaarder, juist op een kip'penh'ok, waarbij hiji door een' ruit zafcte. Vlug sprong hij toien over een' hek en ontkwam over den spoordijk HaarlemAmsterdam. Onmi'ddtellijlk zijn die bewaardfens, rijkspolt- tie en gemeenltepoli'tiie op jaoht gegaan, maar dte vluchtelinig is niet meer gezien. Zoeken met een polititeh'ond had geen' resultant. ONWOORZICHTIG Toen gisteravond de rijksveldwachter Pi- kaar met zijn vrouw zijn vriend v. d. K. op de Oranjeliaan te Leiden op bezoek was, vroeg dteze hiam, zijn revolver eens te mogen zien. De veldtwadhter voldbed aan dit ver- zoek; hij- ontllaadde de revolver, miaar liiet er 'abusdevelijfc een piatroon inzitten, met het 'ge- volig, dat bij de dtemonstratie de vrouw van dten veldwach'ter een fcogel in den- buik kreeg. Zij is in hoogsit emstigen toestand naar hiet academisch' ziekenhuis vervoerd'. ST A ALDRAAD GEBROKE'N. Glstemacht is bij1 die werkzaamhed'en op de spoorbrug te Nij'megcn een staaldraad ge- broken, waaraan een- zwaar ijzeren voorwerp wed opgeheschen. Dit viel op dten 28-jaigen opzichlier Del Grasso, uit Utrecht. Deze was onmid'dtelliijk dood. INBRAAK. Zondagavond, toen de heer K. even zijn woning aan de Willemstraat te Slikkerveer verlaten had, is er biji hem- ingebroken. Een bedrag van plim. 2000 is gestoien. De po litie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld. Ols sterk verdacht de inbraak gepleegd te hebben, zijn aangehouden M. v. D. en P. de J. aldaar. HET CIRCUS BUSCH NAAR NEDER- LAND. Het bekende circus Busch gaat naar het buitenland. Vermoedelijk zal het ook een be zoek aan Nederland brengen. Voorts zal het circus naar Zwitserland en Italie gaan. De hooge belastingen op vermakelijkheden heb ben de directie het besluit doen nemen, Duitschland te verlaten. EEN RARE DOKTER. Gedurende eenigen tijd was een Duitscher in pension bij een dame te Amsterdam. Hij had zijn hospita verteld, dat hij dokter was. Al spoedig sprak hij, van trouwplannen, en zij, zeer vereerd, dat een ,;dokter" haar had uitverkoren, le-ende hem zoo nu en- dan wat geld. Maar hij betaalde nooit terug en ook zag zij nimmer een cenit kostgeld. Toen bleek op een goeden dag, dat de Duitscher noch dokter was, noch plannen had om haar te trouwen. Ze zag in, dat ze bedrogen was en deed aangifte bij de politie, dat ze opgelicht was voor een bedrag van ongeveer 1100. Op aanwijzing van een rechercheur' werd gisteren de trouwlustige „dokter", die een 48- jarige kleermaker bleek te zijn, aangehouden. DOOR HET IJS GE'ZAKT, Onvoorzichtig genoeg waagde zich gister een zoontje van den heer Rademaker uit de St. Annastraat op het ijs van het Verdronken- oord. Het gevolg was natuurlijk dat hij er door heen zakte. Een zoon van den heer Lust hielp hem' om weer op den vasten wal te komen. PAARDENSMOKKELAARS AAN GEHOUDEN. Terwijl laatst gemeld werd, dat te Gen- dringen Duitsche koeien werden binnen ge- smokkeld, legt men zich daar blijkt aar thans toe op den frauduleuzen uitvoer van paarden. Twee smokkelaars werden aldaar deze week gearresteerd en in de gevangenis opgesloten, nadat zij trachtten een- paard1 naar Duitsch land te smokkelen. ABORTEUSE GEARRESTEERD. De Centrale Recherche heeft Zaterdag te Amsterdam een vrouw gearresteerd, die zich schuldig had gemaakt aan overtreding van art 251 bis. Eenige maanden geteden. had zij ziicb eveneens aan dat misdrijf schuldig ge maakt. OnlangS' kwam de recherche er aich- ter,, dat wederom een meisje behandeld was en- ziek was geworden. Er werd1 een inval ge- daem en een en- ander werd' in beslag geno men De vrouw zelf was verdiwenen en hield zichl, zooals vanmorgten bleek, bij kenndssen schuil Het behandtelde meisje is inmiddtels ber- steld. Proyinoiaal nieuws DL UIT OUDKARSPEL. Onze plaategen'oot, de bekende jeugdige hiardrij'dter Willem Kos, die en'ktele weken in Zwitserland was, zail hedteto Dinsd'agavond weer thuiskomen en door het besituur van dte ijsclub officieel ontvangen worden in dte zaal van den heer Vis. Dit zal geschieden na af loop van de operetteclub „Camlia". De bestolen lantaarn, waarvan we gis teren spraken is, weer terecht en de d-ief is gesnapt. Het is een porsoon u-i't Zuidstehar- woude, die door de politie reeds geruiraen tijd! in het 'OOg gehouden werd:. Bechtszaken ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van Dinsd'ag 22 Januari. D J. B., Amsterdam, apptelVonnis overtre ding Motor- en Rijwitelwet, hervatting van het onderzoek op 5 Februari Peter G-, Alkmaar, appelvonni'e openbare drnnkenschap, ototslagen van- rechtsvervol- ging Gerrt BPetten belemmering ambtshan- deling. f 30 boete of 30 dJagen hechit Pi'eter V., H'oom, verdui'stering in diensb btorekktog. 5 maanden gev. sn-oedig door een accoord1 zal kunnen wor dten, beeindigd. Door de directie in prive scliiijnen- groote verliezen geleden te zijn. relcgraittmen ran heo©ri DE MIDDENST ANDSBANK TE SNEEK. AMSTERDAM, 22 Jan Men deel't ons rnede, dat de arrestatie van de dii'ectie der Middenstandsbank te Sneek geen verband houdt met de zaken der Middtenstanidsbank, doch uit een onderzoek is geblteken, dat de directie een vrij belbngrijlk bedrag van der- den op eigen naam heeft opgenomen Hoewel de reeds opgemaakte balans der Middenstandsbank allesziins aanleiding gaf Om op het verkrijgen dter suceanoe te reke- nen, heeft het bestuur gemeend nu die aan- vraag to-t surceance te moeten terugnemen en faillissement aan te vragen-. Het motief hi'ervoor is, dat, nu de direc tie in hechitenis is genomen, bij1 een do-or- gezette aanvraag om surceance de bank vr geruimen tijd onbeh'eerd zou zijn, n.l. de tijd', noodiig om alle crediteuren op te roepen en te hooren, hetgeen iin deze o m- standighedten wel zeer ongewenscht is- Het bestuur meent ech'ter, dat het faillissement DE M'OTIE-TROELSTRA INZAKE K A M E R'ONTB IN DI NO VE R WO R P E N. 's-GRAVENHAGE, 22 Jan. De de vo- rige week door Troelstra voorgestelde mo tie waarbij onmiddellijik Kamer on tbinding werd geeischt werd heden verworpen met 65 tegen 18 stemmen. Voor stem-den de soc.-dem. en de communisten. De motie-van Ravensteijn, inhoudende een scherpe afkeuring van de houding der regeering en de kroon werd verworpen met 81 tegen 2 stemmen, die der communisten. VOOR DE REPUB-LIEK. ATHENE, 22 Jan. Hell Grieksdhe kabi- net heeft voligens de bladten besloten de Nar donate Vergadering te verzoeken de eeden nogmiaals af te leggen, doch thans ten gun&te van de Republiek. DE REVOLUTIE IN MEXICO. NIAOQ ARIZ, 22 Jian. Meer dan 1500 *iin 01 1IH Scli.'ilk

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2