Verleenen credieten De Langs De Moraaz. teurm moeten worden gtehoori. Jnmiddels zijn do N.V. Middenstanda Spaarba-nk bij1 vonnia van de Arrondissemen-ts Rechtbank to Leeuwardep van gistereo fail- liet verklaard, en zijn benoemd tot rechter- commissaris mr. P. S. Gerbrandy en de heer Mosrnan, directeur van het Provinciaal Bu- reap van Adviezen voor d'en Middenstand. Naar de Telg. vemeemt worden de gear restcerde directeuren van die Middtenstands- bank te Sneek er t'hans ook van verdacht enkele door credfetniemers in cndierpand ge- geyen waardten yerduisterd' te hebben. Een der commissarissen zou nog handelingen, in strijd met dc statu-ten, verrichi helbbcn. Ei* wordt n 1. gesproken van go-edkeuring van ongedekte credieten boven 5000. Hiemaar wordt een onderzoek ingesteld. POSTVLIEGTUIG. Heet Eng-ellthe postvli-egtuig, dat gister- morgen is vertrokken, is wegens zwaren mist naar Engeland teruggekeerd. DE INVOE'R VAN f R'lESCH VEE IN ZUID-AFRIKA. De bepalingm betreffende den invoer van Friesch vee in Zuid-Afrika zijn gewijteigdl De volgende bepalingen zijn de voornaamste: 1de vader of een der grootvaders of over- grootvader moet preferent zijn verklaard; 2. voor het exterieur moeten bij een keu ring, ct voorafgaand-e aan deii uitvoer, rnt mm .r dan 75 punten zijn toeigekeiad aan st.ren en 77 punten aan koeien; 3. het vetgehalte der moeder en een der beide grcoimoeders moet minstens 3 30 pet. bedragen. In een lactatieperiode van 300 da- gm moeten deze, 5 jaar en ouder, minstens 11,000 pond melk en minstens 400 pond bo- tervet hebben gegeven; voor koeien van 4 jaar ziin deze cijfers resp 9850 pond1 en1 354 pond (Eng. penden). Verder zijn quararotaine- voorschrifteri vastgesteld. HET ONGELUK OP DE SCHELDE Omtrent het overvaren van de Hoilandsche lichter „Dato 10", hetgeen geschicdde op die Scheldt, bij Rath, doot de Duitsche sto-onti- boot „Raibod", wordt nog gemeld: Op het oogenblik van de aanvaring, die te 9 uur 25 min. plaats vond waren cr in de buurt van de ramp verschi'llende binnensche- pen, die door een sleepbopt werden voortge- sleept Tusschen Weerde en Saeftingen werd1 de „Dato 10", die voor de stoom-boot „Rabodl" voer, door de laatste getroffen. De aanvaring was zoo verschrikkelijk, dat het Hoilandsche schip geheel onder de kiel van den Duitscher Verdween. Dadelijk werden de machines van het Duitsche schip en van de „Dato 2", een motorsleepboot, die dte verongelukte ,,Dato 10" voortsleepte, gestopt. Alleen de schipper C. Pals stond op het moment van de ramp op het dek van de „Dato 10". Zijn vrouw en 4 kindeeren bevend'en zich in de kajuit Hulp mocht voor hen niet meer bafbn. De enkele getuigen van het vreeselijik omge- tuk zagen het lichterschip in de diepte ver- dwijnen en zeer spoedig daarna wrakstukken er van boven komen. Plots verschcene schi'p- per Pals boven water en werd onmiddellijk dloor de bemanning van de motorsleepboot opgepikt. De man, die begreep, dat vrouiw en kinderen waren o-mgekomen, was aan dte grootste wanhoop ten prboT. DOODELIJK ONGELUK. Op den Stratumscheweg te Eindhoven had Dinsdagavond een doodelijk ongeluk plaats Te ongeveer zes uur werd de 47-jarige arbei- der A. S. uit Gestel door een vrachtauto over- reden en tegen den grond geslingerd. In deer- niswekkenden toestand werd hij een cafe bin- nengedragen. De inmiddels ontboden Genees- kundige Dienst kon slechts den dood consta- teeren. Het lijk is per politiebrancard naar het ziekenhuis te Stratum vervoerd. De over- ledene laat een vrouw en zeven kinderen ach- ter. Den chauffeur treft geen schuld, daar de man toen de auto naderde, om onverklaarba- re redenen in de riditing van het voertuig uit- week. DE KOLENDAMPVERGIFTIGING TE SPEKHOLZERHEIDE. Het schijnt nog niet zeker te zijn, dat de in hun woning te Spekholzerheide gevonden ech- telieden S., die dood werden aangetroffen, door kolendampvergiftiging om het leven zijn gekomen. Er werd z.g. kolenslik in de kadrel gebrand, doch de gassen hiervan moeten door de vele gaten, die zich in de muren, ramen en deuren van de woning bevonden, hebben kun- nen wegtrekken. Aan diefstal met gevveldpleging kan echter' moeilijk gedacht worden, daar de oudjes doodarm waren en van het Burgerlijk Arm- bestuur ondersteuning trokken. ONMENSCHELIJKE DAAD. Een /.kere J. v.d. G. te Winschoten had h:t pirn oppeyat zich van zijn hond te ont- :n 11 irats van het dier met behulp van v rukelijke gashokfe te laten afmaken, Ijegaf 3e, man zich naar de gemeentelijke mestvaalt en trachtte het arrne dier daar met behulp van een ijzerdraad op te hangen. Werklieden van den. reinigingsdienst gaven hun misnoegen over deze brute wijze van op- treden te kennen. zoodat de man het dier moest loslaten, doch thans zijn doel trachtte te bereiken door het slachtoffer hard op den kop te slaan. Het stomme dier kwam nog kwispelstaartend naar het onmensch toe en (ikte hem de hand. T)e man ping heen en de hond volgde hem kwispelstaartend. Welk blijk van hondentrouw het dier met den dood moest bekoopen. Want, thuisgekomen, greep het menschelijke monster een touw en hing het dier op. De politie heeft tegen den beul proces-ver baal opgemaakt. DE MOORD TE CULEMBORG. In een logement te Roermond is een per- soon gearresteerd, die zich Q. noemt. Zijn opsporing was gevraagd door den commissa- ris van politie te Culemborg, in verband met den aldaar gepleegden moord. Thans gaf hij op B. te heeten. Onder dezen naam werd hij door de recherche te Maastricht gezocht we gens zedenmisdrijf. De gearresteerde, een Duitscher, is naar Culemborg overgebracht. HET AUTOBUS-VERKEER. Het bestuur van de afdeeling Utrecht der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zal op 28 Januari te Utrecht met de vertegen- woordigers der gemeenten in'deze provincie ^n vergadering houden ter bespreking van het denkbeeH eener centrale keuring voor au- t^hussen in het gewest. De commissaris der Koningin beveelt medewerking krachtig bij 3e cemeentebesturen aan. EEN VECTITPARTIJ. Zondagavond1 krege-i db woonwagenbe- woncr L. ten C. en ae sphaltdeikker H. K. te Hengelo twist. De mzie Ben zoo hoog, dat K zijn tegenpartij-met een •- mm hanier op het hoofd sloeg. Ten C. zakti. Himiddellijk ineen. Met een enistsge sichedelfi - tutir werd hij1 in zeer i denkelijken toestand a het R. K. zie kenhuis opigenomem D'' maredhaussees hebben en dader gear- rest< ,:d. MET HOOGOVENBEDR1J f GEOPEND. Gister wapperde te Velsen b vlag van de hooge gebouwen van het Hoog, ubedrijf In tegenwoordigheid van de leden aor directie met hunne dames werd het vuu." in den eer- sten oven ontstoken. Ir. Ingenhousz hield een toespraak. De hoofddirecteur, de heer Wenckebach, was door ongesteldheid verhinderd tegen- woordig te zijn. VERKEERDE MEDICIJNEN. Voor twee zoontjes van dm agent van po litic M. van het Gagelplein te 'sGravenhage, die ziek waren, had de dc'kter verschillende med'icijnen voorgeschreven. In de aipotheek zijn echter de etiketten verkeerd opgeplakt, zoodat het jongetje van 10 maand'en het drankje te slikken kreeg, dat 'bestemd1 was voor het jongetje van 3 jaar. Zaterdag is het jongste kind overlecl&i. Nadat de vergis- sing ontdekt was heeft' een sectie op het lijkje plaats gehaid. Gebleken is, dat vrij zeker het kiudje niet ten gevolge van het innemen van het verkeerde drankje gestorven is Als doodls- oorzaak wordt nekicramp opgegeven. Teeen den assistenit-apot'heker, die de vergisslng heeft begaan, is proces-verbaaf opgemaakt. POKKEN. De schoener Annie M. Parker, thuis be- hoorende te St. John, op New-Foundland, welks bemanning te Rotterdam door het stobmschip Grootendijk, van de Holland— Amerikalijn, is aangebracht, is den llden December van Oporto vertrokken. Elf dagen later werd iemand van de bemanning ziek Toen de schoener in den Atlantischen Oceaan in nood verkeerde, is zijn bemanning, bestaande uit zes man, gered door de Groo- tendijk. Aan boord van. dit schip is de stuur- man van de Annie M. Parker gestorven. Drie van de overige vijf schipbreukelingen zijn nu lijdende aan pokken. Een hunner is bijna hersteld. Deze drie personen zijn naar de pokkenbarak aan-de Waalhaven overge bracht. De beide anderen zijn opgenomen in de observatieinrichting aan den Schiedam- schen dijk. De geheele bemanning van de Grootendijk ongeveer 40 man, is ingeent en gister ook naar de observatie-inrichting gegaan. Alle verblijven van de Grootendijk, die aan paal 10 in de Maashaven ligt, worden ont- smet. Het schip, dat niet op stroom gelost kan worden, zal waarschijnlijk gelost worden in de Rijnhaven. De 150 bootwerkers, die bij de lossing dienst zullen doen, worden eerst ingeent. INBRAAK. In den nacht van Zondag op Maandag is ineebroken in de villa van den heer H. Krop, aan den Vaassenschen weg bij Apeldoorn Het geheele huis is doorzocht; de kasten wer den leeggehaald en de inhoud werd over den vloer verspreid. De bewoners waren afwezig; Maandagmiddag zijn zij teruggekeerd en is de inbraak ontdekt. Er worden vermist twee heerencostuums, een damescostuum, een flu wee ten mantel, eenige gouden sieraden en nog enkele kleedingstukken. De dieven, vermoede- 'ijk twee jonge Duitschers, hebben met ach- terlating van hun oude plunje kleeren van den heer des 'mizes aangetrokken. De politie is ze reeds op het spoor. BE'DE'NKELIJKE ACTIVITEIT. De Nederlandsche Mjvanhteiid, orgaan van het Verbond van NlederllandSche fatorikan- ten-vereenigingen mieldt Een siigarenfabrikant tie Krommenie heeft eins verbond miedadfeeling gedtian van een diramia in vijf bedrijiven, waapin de voorzitter van den Raad van Abbedd -te Amsterdam de hoof-droil spicielt. Et-nste bedrijfDe fiirtna on-tvanigl een pa pier, gedlateend 2'1 December 1923, waarop vermeld staar, dat door haar op de renrekaar.- van een barer arbeiders nog verschuldigd is een bed-rag van 3.00 wegens -te weinig be- faalde -premie, -omda-t over het tijdva-k 28 October 19l23—8 December- 1923 geen ze- gels zijn- geplakli. „I;k n-ood-ig u u-i-t", sta-at verdlsr op d-i-J -p-ap-ier gedrukt, „dit bedbag binnen 8 dagen te vokfoen op een- dier vbl- gende wijzen-a. bebailing te m-ijnen fcanto-re, aifd. zegelverkoop, b. door bstal'iirrg aan het bij-kantoor t-e Zaamdam, c. door storting of ovr-rschrijvimg op Giam-een-iegiirorekenin-g R 60-0. De voGTz-i-lter van d'en Raad van Ar- beid te Am'siierd-ami Keulem-ans". Het wa-s aan de firmla bekend waard-cor deze schuld cntstaan was, n.l. door het te vol zijn van het bcekje, cmida-t er tijdeilijk dagzegels gepla'kt waren. Tweede bedrijf: De firmia verz-ondt een postwi-ssel groo-t 3.60 aan den Raft'd- van Arbrid, met opgave van den naam1 van d'en atbeider en- van de -oo-rzaak van het' niet vol- d-oende plakken. IDerd-e 'bedrijf: De fi-rmia ontvangt op 7 Januari weer een schrijven van dbnzdfden voorzitter met veracek omi de vo-lgen-de vra- gen te beantwo-ord-en Naar aad'ieid-iu g van- 'het dbor u d.d. 3/1— 24 per postwissel b-etaalde bed rag ad 3.6-0 ter void-oeming eener dezerzijds in-gesteld-e niavo-rd-erin-g, verzo-ek ik u miij, voor zoover mc-gelij-k, om.'.rent -het navoilgende in te li-ch- ten: 1. Welken datum droeg -de navordieriingis- kaart? 2. Wel-k rentenumm-eii was daarop ver meld? 3. Hoe luiden naam en voornamen van de(-n) verzekerde(n-)' voor wie(n) betaald werd- 4. Wat is ziin- tiiaar) ad-res? Vierde bedrijf. D-e firm-a- vult een- en a-nder in en. zendt h-e-t stuk 'terug. Vijfde brdrijf. Dc firma ontivangtt op 9 f jn-uari een -papier, daarop gedrukt sit'aat Waa-rsohuwing. Daar gii geen cevolg heb-t oegeven aan on-ze uitnoodiging om voor den ver/.ekerde (vo'ri de naam van den bewus- ten- arbe-ider) de tics' verschuldiode oremie ten h ilrao-e van f 3.60 te b-'talen, wordt gij aaneemaan-d- alsno-o- b-inn-en 8 das-en- aan uw verp-lichtins te voldcen dc-or storting van ge- n-oemd bed-rag ten kamore vain den Raad van Arbeid, Droegtbak 1 a (tamer 10), onder vermelding van rentenummer en naam van den verzekerde. Bif nala-tigheid- zal het door u verschuld-igde bij! dwangbevel moeten wor den ingevorderd. E)e vcorzit-ter van. den- R'aad van Arbeid te Amsterdam Keuletnans... DE FORENSENBELASTING, In aansluiting wat omtrent de voorgeno- men scheiding van de forensenb-clastinig van de gemeenteriike inkomsten'belasting -bericht is, deelt de „N. R-ott. Ct." nog med-e, dat de bedieling van het in voorbereiding zijndle wetsontwerp is de forensen'belasting te heffen als een afzonderlijke opbrengstbelasting van werk- en woonforensen. De ,.N. Amh. Ct." verduidelijkt: „Volgens't ontwerp zal de forensen-belas- ting.in den vervolge niet meer door het Rijfc, doch door de gemeente zelve worden ge'ind, terw-ijl o. a. het beginsel is aanvaard1 dat dte forms in d-e gemeente' waar bij geen arbeid verricht, forenscn-bela-sting zal betalen slechts voor dat -lee! van zijn inkomen dat hij daar ter pTaatse verdient". Er zou n-aar worden gestreefd de ni-eiuwe regelin-g reeds op 1 Mei a-s. in werkin-g te doen treden. Voorts meldt de „N. Rott. Ct." n-og, dat het in de bed'oeling van de- regeeri-n-g liigt om aan leden van Ged Staten restitutie te verlcenen van wat zij sedert 1921 aan deze belasting heb-ben betaald. BOOT pEZONKEN. In dten Rijn, voor Arnhem, is giStermiddiag de motorboot „Wilhelmina", afkomstig van Amsterdam, geladrn- met sinaasnppelen en bestemd voor een handelaar te Arnhem, door aanvaring met een aan'egboot gezonken De opvarenden wisten zi-ch te redden. KINDE RMOO-RD. Het Parket uit Maastricht heeft Dinsdag- m-d'dag te Nieuwenhagerheide gem. Ni-eu- wenhagen, het lijkje van een- halfjarig kind1 doen opgraven. Bij de lijikschouwing zouden, naar de „Limb. Koerier" vemeemt, vcrschijnsclen ge- conislateerd zijn welke er op wijz-m, d-at de dco-d zou veroo-rzaakt zijn- dloor vergifti-ginig of te wijten zou zijn aan mishandeling. Als verdacht de vermoe-delijke dader te zijn. is iemand aangeho-ud EEN WRAA'KNiEMING Een onderofficier van het Nederlandsche leger zegt de Telg. word-t op '-t -oogenblik sterk verd-acht p-ogingen te hebben aangic!- vvend om de draadljooze insta-llatie van de O-ranje Nlassau-kazerne -te Amsterdam- -te be- schadigen-. Hej schijnt, d-at de man-, die sin-ds een-iga maanden ontslagen is, zes vveken ge- leden brut-aal de kazenne is bin-n-en ^e-sfcapt. Hij ontmoette d'aar een- opizi-chter, die Vermoe- delijik niet wist, d-at hij oni'.slagen- was en pleegde -openslu-iting, dbor met eem sleuillcil dte deur van de ruim-te, waarin d-e diraadlooze t-cestellen staan, open te maken. D'aam-a heeft teji een kldnigheid aan- de insta-lfiatie -onfclaar gemaakt en -is weer vertrokken. Siindsd-i-en heeft niemand hem meer gezi-en. De politie z-oekl: hem- thans op grond van oponsluiting. DIEFSTAL VAN MILITAIRE GOEDEREN. In de eavaleriekazerne te Deventer miste men sedert geruimen tijd h.erhaaldelijk goe- deren, die op de rustkamers werden gebor- gen, wat het instellen van een wacht aldaar noodza-kelijk maakte. Maandag zag de bewa- ker, die zich in de b-etro'kken rustkamer ver- dekt had op-gesteld, daar deni 19-jarigen vrij- williger-huzaar van B. van B. van H. binnen- sluipen en een militaire jas ontvreemden. De bewaker sprong te voorschijn, maar werd' op letzelfde oogenblik door den dief bed'reigd, die een revolver, in een wapenrek aanwezig, greep en dit wapen op den bewaker richtte, om daarna een goed heenkomen te zoeken buiten de kazeme. De dader van dten diefstal werd even-wel later-gearresteerd en overgele- verd aan de militaire politie, die thans een nader onderzoek instelt. DE WATERLEIDINGKWESTIE. In den Haag is een waterieidingkwestie -ge- rezen tussdh-en hu-iseigenaron en de gemeente, waardoor dc toevoer voor verschillende per; ceelcn werd1 afgesloten. Bij den wethouder van fin-ancien en de ge- mecntebedfijven en bij den directeur van dte Duinwaterleiding is ee ntelegram in'geko-men van dten vol'genden inhoud: Besturcn „Het Eigcnd-om", „Ondeme- ming en Vrijheid" en „Ondierling Belan-g" titokken collcctief de opzeg-gin-gen in van 15 December. Wij zul-len mdividue-ele intrekkinig der leden met den meesten spoed bevorderen". e In verband hiermee wordt gemeld, dat met de afslui ting van de perceelen vandlaag niet zal wordm voortgegaan. Tusschen dten vertegenwoordiger der organ isaties en den betrokken wethouder is overeengekomen, dat de individueele intrekkingen 'Zaterdagmorgen voor 8 u'ur 30 bij ded'irectie van de Duinwa terleiding moeten zijn ingekdmen. De reeds afgesloten perceelen wo-rd'en on- m-iddellij-k weer van water voorzien, zood-ra de in-trekking van d-e opz-egging van de be trokken eigenaren is icntva-ngen. G-isteren zijn -nog 250 wc-ni-ngen -in 10 stra-ten, gelegen in Bezuidenhout, de Trans- vaalbuupt en- itu> Schevaoingen van water af gesloten. De -president van dte rechtbank, uifspraak doende in tort geding, heeft den eisch van de huiseigenaren afgewezen. KO-RTE BERICH-TEN, De heer M. P. Voute is gehuldi-gd naar aanleiding van de verwerving van de collectie- Oldcnbu-rg voor het Rijksmuseum. De directie van de Nederlandsche Bank heeft met ingamg van heden alle rentetarieven met V2' pet. verh-oogdi. B. en W. van 's-Gravenhage sfelten den- raad voor, dee motic-Wittert van- Hooigland- ten gunste van den bouw van een nieuw s-tad- huis op het A-lexanderveld aan te nemen. Te Vorden is de arbcider Gerriisen gis- teren door een goederen-tram- overreden. H'ij was op slag dood. Stiidxni'wnvx GEO-RGANISEERD OVERLEG. Naar aanleiding van het Raadsbcsl-uit van 20 December j.L, waarb-ij- tot in-voering van het georganiseerdi overleg voor het gemeente- pcrsoneel is besloten, heeft gisteravon-d de Burgemeester de Commissie van overieg voor de ambtenaren en die voor de werklieden in een gemeenscbappel ij ke vergadtering geinstal- leerd. De Burgemeester achtte de invoering van het g-eo-rganiseerd overleg een belangrijk punt in de gcschiedcnis van Alkmaar, vooral omdat dit hier is gelegd in een vorm, die wel o-veral is begeerd, maar slechts in enkele ge- vallcn bereikt en daarmee een wcnsch van een deel der inweners, n.'l. het personeel in dienst der gemeente, is vervuld- In deze vergadering is- door dten- voorzitter nog aan de orde ireste-ld een- verzoek van Burgemeester en Wethouders, advies te willen liii'br-rngen omtren-t h-un voomemen om aan d-en Raad voor te stellen- over te -gaan tot af- schrffmg van den vacantietoeslag en heffinig van 3'd pet. pensioens-bijd-ragen Over dit vo-onnemen waartegen alle organisaties op-p-o- sitie vocrdeci, liadden breedVoerige besprekin gen plaats De Commissie heeft echter nog geene beslissing kun-nen nemen-, zoodat de vergadering tot 5 Februari a.s is verdaagd. DE PRIJS VAN- DEN ELECTRISCHEN STROOM. Door een zetfo-ut, is in ons vorig num-mer medegedeeld d-at de prijs van d'en electrischen stroom met 5 ct. per een-heid verlaagd- is. Dit moet zijn 2 cent per eenheid. D'ROEVIG EINDE. De heer S. Jansen, cafehouder Verdron- kenoord alhier, werd hedenmorgen op de Nieuwesloot door een beroerte getroffen, met het gevolg dat hij onmiddellijk oveileed. GESLAAGD. Bij de in December 1.1. gehouden- examens in handelscorrespo-ndentie (Mercuriusdiplo- ma) zijn geslaagd: voor het Frans-ch dte heer G. L. van der Post, voor het Duitsch de heer J. Waal em voor het Engelsch de heer A. J. van Houtum. Deze candidates werdera opge- leid door d-en heer K. Hart Sz., leeraar in de modeme talen, alhier. OPBR-ENOST COLLECTE. De opbrengst der collecte ten -bate dier Israelitis-che arm-en heeft opgtebracht die som- ma van 425,50. V-OO'R HONGEREND DUITSCHI.AND. In-gekomen is bij het No-ordih-olandisch Lan-d'bouwcrediet 244,60 va-n den b-urge- meeter van Wieringerwaard- voor het Nederl. Roode Kruis. LICHT OP I Heden-avond voor rijwieton en andtere voer- tuigen te 4 50 uur licht op. p'stolen zouden in handen der rebelten ge- vallen zijn. EEN GEVECHT OP DE MEXICAAN- SCHE KUST NEW ORLEANS, 24 Jan. Bij- een her- n-ieuwde poging der rebellen om dte haven- van Tamp-ico te blokkeeren, zijn deze slaags geraakt met een in de nabijheid van d-c haven varende Amcrikaansche kano-n. neerboot, onder bevel van kapitein Maw- son. De Amerikan-en openden een hevig vuur op derebeellesi, dlie aanvankelij-k niet weken Mawson rapporteert de rebellen een voelige ned'eriaag te hebben tocgcbracht. STAATSLOTERIJ. Hoofd'prijzen, Trekking van h-eden-. Ns 2589, 2846 en 11537 f 100-0. Ns. 11432 en 1363-9 40-0. Ns 4419 en 13304 200. Ns 4094, 9052, 13536, 13780, 18073, 18270 en 19759 100. Pmrirtriaal Xirtms uit f :rgen. Het vroor in den afgeloopen nacht in dier mate, dat de iiefhebbers de oaan op den Hof- vijver weer in gebmik konden nemen. Hun aantal groeide hedenmiddag gestadig I Uurafnnieii lerton ver- Paso VERBRAND. AMERSFOORT, 24 Jan Hedenmorgen te 7 uur geraakte de 20-jarige dienstbode G v. P. in perceel Oldebarneveldslaani 14 in brand bij het aanmakem van het touken- fornuis. In levensgevaarlijken toestandl werd het arme m-eisje in het St. Elisabetbgaisthuis opgenomen. Haar lichaam is geheel met brandwenden overdekt. DISCONTO-VERHOOGING NED. BANK AMSTERDAM, 23 Jan. De Remtestand werd heden door de Directie van de Neder landsche Bank vastgesteld als volgt Wisseldisconto verhoogd tot 5 pet. Promessend-isconto verhoogd tot 514 Beleening van Binnenlandsche effecten verhoogd tet 514 pet. Beleening van Bui- tenlandsche Effecten verhoogd tot 6 pet. Beleenning van Goederen verhoogd tot 514 pet. Voorschotten in Rekening-Courant hoogd tot 614 pet. Ingang 24 Januari 1924. MlJ'N INGESTO'RT. 50 mijnwerkers ingesLoten. NEW-YORK, 24 Jan. Uit LI (Texas) wordt gemteld, dat 50 Mexi-caan- sche mijnwerkers ingesloten 'zijm in de E-ruepcioni-mijn te Viiiahumadd (80 mijl-en; ten zuid-an.- van E-l- Paso) waarva-n het grootste gadeel-ite lis ingesto-rt. DE SPOORWEGSTAKING IN EN'OELA-ND EEN OPLO-SSING N-ABIJ? LONDEN, 24 Jen. Het Uitvoerend Co- mite van de staken-de spo-orwxgarbeiders heeft dte directie der Spoo-rwegen vcrzocht een conferentie t-oe te staan om de moeilijk- heden, waarop de staking is gebasoerdl, na>- der onder de oogen te zien en- zoo mo-gelijk tot een* overeenkomst te geraken, Het heet, dat de stakingsleiders zeer opti- mistisch gestemd zijm wat de oplo-ssing van het conflict betreft. GRO-OTE BRAND TE LONiDO'NVI'LLE. NEW-YORK, 24 Jan. Te Londonviile, in dte provincie Vermont (Ccnada), heeft gisteren een hevige brand gewoed. Tot dusver is komen vast te staan, dat vier personen in de vlammen zijn omgeko men. De schade word-t geschat op 500 000' d-oil- lar. DE STRIJD IN MEXICO. .EEN WAPENTR-ANSPORT DOOR DE REBELLEN OVERVALLEN. NEW ORLEANS, 24 Jan. Vol-gens een telegram uit Loredo hebben de troepen van de la Huerta wederoip een voor president Obregon bestemd wap-en transport aa-nge- houden. Eenige duizend-en geweren en aan. Volgens het weerbericht is voor deij ssport de voorspelling niet gunstig, toch heeft men althans dit jaar van de ijssport volop geno- ten. De vorige week ton zelfs nog een avend op de verlichte baan worden gereden. LANGENDIJKER GROENTEN CENTRALE. Oenoemde vereeniging vergaderde cp 21 Januari in het vergaderlokaal van het be- taalkantoor te Broek op Langendijk. De voorzitter, burgemeester Slot, opende de vergadering, en zeide, dat dit de eerste vergadering was in het jaar 1924. Hij acht te het goed-, elkander te feliciteeren, met de hoop, dat 1924 guristig zou blijven voor de tuinbouw, zooals het begin was. Afwezig was de afgevaardigde van de Rijp en de E-re- voorzitter. De notulen' werden gelezen en goedge- keuid. Naar aanleiding van de notulen werd medegedeeld, dat de aanvang der veiling's morgen 9 uur te laat scheen te zijn in ver band met het vertrek der gce-lerentrem, zoo- da: vervolgens om 8 uur zou begonnen wor den. Ingekomen een verzoek van de afd. Hoorn der Mi;, van Landbouw om voor de !n dit jaar te houden tentoonstelling, een bed.' iz, be- thikbaar te stellen voor het garantief Olds' of een medaille beschikbaar te stellen. Beslo ten werd een gouden medaille ter waarde van 50 beschikbaar te stellen voor de mooiste en volledigste inzerrding groenten. Tot Commissielid werd aangewezen den heer d-e Boer. Een schrijven was ingekomen van de heeren Jb. Kostelijk en P. Ploeger als eigenaars van de perceelen grenzende aan de laadplaats en verzoeken het maken en het onderhouden van een schoeing langs hunne akkers, welke vanwege de doorvaart naar de laadplaats veel hebben te lijden Fiier werd afwijzenc! op beschikt.. Uit het verslag van het betaalkantoor bleek, dat er over de maand December is geveild voor een bedrag van 153.542.38, waarvan voor Broe'k op Lan gendijk 48.039 89, St. Pancras 16.127 54 1 idem R. K. 967.25, Koedijk 37.327 46 Zuid- Scharwoude 21.743.69, 'idem R. K 933.08, Heer Hugowaard 11.990.06, idem R K, 7538.99, de Schermeer 1904.60, Oterleek" 677.63, Hensbroek 730.82. Di- versen 5561.37.— Besloten werd op de algemeene vergade ring den Groep veiiingen zooveel mogelijk ac- tie te voeren tegen het invoeren vari den zo- mertijd. Dit punt zou ook gebracht worden onder de aandacht van de Ned. Tuinbouw- ra-ad. Van enkele schippers was .een verzoek in gekomen om eenige vergoediiig te ontvangen voor het openhouden van de ringsloot. Besloten werd 50 gulden te geven als ook de Noord-ermarktbond dit bedrag beschik baar stelde. Besproken werd het leggen van vaartuigen onder de overkapping, welke niet gelost -kunnen worden, en van vaartuigen welke gebracht worden om de volgende dag te veilen. Men meende dat ieder evenveel recht heeft, doch dat er voor ieder vaartuig liggeld betaald moet worden. Medegedeeld werd dat het tochtschot in de overkapping is aangebracht. Van St. Pancr as een voorstel om T. Keizer een gratificane toe te kennen, voor het meerd-ere werk bij vriezend weer. Hierop werd afwijzend beschikt. Nogmaals werd er ge sproken over het vele publiek dat's morgens het veilingslokaal bezocht, wat zeer storend is voor de kooplieden om zich naar de tele- fooncelleq te begeven. Besloten werd den Con troleur op te dragen, niemand zonder entree te te laten. eh degenen, welke er geen belang hebben-te weren. De vereeniofng te Heerhugowaard werd gevraagd afgevaardigden te zenden tot het n a zien d er rekening. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. UIT DE Rrj'P. Te Delft slaagde voor bet Ingcnicurs- examen- voor scheikundig inigeni-em' de heer J. S.- Do-ting, alhier cum laude. UIT KOEDIJK. Woensdagavon-d vergaderde de Tuinbouw- vereeniging „De West" in het lokaal van, den heer Jb. Groot, on-d-er leiding van den heer W. Visser. Na opening en- lezing der notulen, deelde de voorzitter m-ede dat verbeterin-g was ge bracht bij het lossen der wagons door eerder te beschrijven, een- opwekking do-et de voorzit ter om het vakblad „de Tuin-derij" te lezen. Dat de contributie voor de provinciate ctem- missie is verhoogd; d'e ligplaats ond-er de overkap-ping heeft ongeveer 900 opge- bracht. Door d-en bode aan de veiling zijn ver schillende lekke vaartuigen boven water ge houden. Het is nood-ig dat een elk daaraan denikt dat hij- daarvoor betaald moet worden-. Wanneer de tool niet gelost wordt moet nog maals onder de overkapping betaald worden door de aanvoerders. Op voorstel van het bestuur zal aan den heer Jb. Keemaii vergoeding gegeven worden voor zijn beschad-igde praam. De nu volgende rekening van den pen- ningmeester gaf als uitslag: ontvangen T

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2