DAGBLAD VOQR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 21 Honderd zes en twintigste Jaargang. 1924 25 JANUARI YRIJDKJ Allen naar „De Karseboom". cohtcxsrt l>tt nrnnmfr utt 2 Wacien Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N". ADEMA. Buitenland COMMUNISTEN IN BEZET GEBIED GEARRESTEE'RD. Blijkens een telegram nit Mainz aan het .Journal" heeft de rransche veiligheidsdienst een interiiationale bende communisten ont- mfskerd, die zich bezighiidd met het voeren van anti-militairistische propaganda cnder de sold'aten van het Fransche bezettingslegcr. Zeventig lieden van verschillende nationali- teit zijn gearresteerd. Ook soldaten zijn bij a'ezc zaak betrokken. ONGEREGELDHE.DEN IN SAKS'EN. In Saksen is het Woensdag in verschillende plaatsen tot bloedige botsingai tusschejq polti>- tie en betoogers gekomen. Te Schwarzenberg werd de politic met handgranaten geworpen Zeven agenten werden gewond. De politic moest van die wapcns gebruik maken om die menigte uiteen te drijVen, waarbij 16 betoo gers werden gekwetst. Te Alberodla werd een communist gedood en zijn vele agenten gie- wond. DE NOOD IN DUrTSCHLAND. De waannemende correspondent van.' het Hbl. te Geneve schrijft 22 Jan.: Het .Journal de Geneve" beritht, dat de Duitsche legatie te Bern aan de regeering te F> Tlijn heeft verzoeht geen paspoorten meer te verstrekken aan Duitschers, die voor ge- noegen naar Zwitserland komen. Deze maat- regel houdt verband met het groot aantal Duitschers, dat irf vrijweil1 alle Zwitsersche wintersportplaatsen wordt aangetroffen en de legatie corded t haar nooclig om den goedien naam van het Duitsche volk hoog te houden. In Duitsch-Zwitsetland wordt deze stap be- treurd, omdat de Duitschers steeds wel'kome gastcn in de IZwitsersche wintersportplaatsen 7'in geweest en de critiek in de pers niet de Duitschers in1 het algemeen beoogde, doeh een zeker aantal ondCr hen. wier levenswijze ""n srhrlle tegen®telKn g vormt met den nood i" hun vaderland. DE REVOLUTIE IN MEXICO. Ten gevolge van het opgeven der bl'okkade van Tampico door de rebellen heeft het Ame- rikaansche departement van marine bevel' ge- geven den kruiser ..Richmond" uit Tampico te doen terugtrekken. Naar verluidt, za'l het bergingswerk van de ..Tacoma", die den 16en Januari op de rotsen van Banquilles liep, onverwijld 'beginnen. De kruiser ..Omaha" en de zes torpedb'ja- gers, die zich nu in Vera Cruz hevinden, zui- len eveneens worden teruggeroepen. DE SPOORWEGSTAKING IN EN- LAND. Tengevolge der spoorwegstaking zijn thans honderdduizend mijnwerkers in Zuid- Wales werkloos, alsmede achtduizend ini het stualbedrijf. De stakingsteider Bromley decide mede, dat hij oen antwoord der spoorwegdirecties cnt- v.ng op het verzoek tot voortzetting der on- dcmrandelingen en dat daarin afwijzend be- schrkt wordt op het verzoek terug te komen op de beslissingen van den nationalen loon- ■raad. Het uitzicht op een sipoedige bijlegging van het geschil wordt thans gering geachit. Het uitvoerend comiite der" stakers heeft den spcoi-wegdlirecties medegedeeld, dat tot zijn leedwezen die staking, moet worden voangezet. TOET-ANKH-AMEN'S GRAF. Na den wekelijkschen rustdag werden Woensdagmorgen de werkzaamheden "ervat. Gisbnnorgen werd een aanvang gemaakt met het uit elkaar nemen van den vierden schrijti. Dit zal minder bezwaren opleveren, nu er meer ruimte in het grafgewelf is geko- men De verwijdering vap den laatsten. schrijn, wdke de sarcophaag omgeeft, zal ech- ter mg zeer veel moeite kosten, daar het dak en de zijstukken1 uit een stuk bestaan DE DOOD VAN LENI'N.. Woensdagmorgen is het stoffeliijk overschot van Lenin van Gorky naar Moskou overge- bracht Talrijke delegaties van de Sovjet-repu- blieken waren aan het station aaawezig, om hun leider voor de laatste maal te aanschou- wen. De kist, die met een roode vlag beddkt was, werd gedragen d'oor Stalin, Krassiin, Boecharin, Zinowjef en Kamenef. HET PROCES HITLER. Het Beiersche ministerie van justitie heeft besloten het proces Hitler-LudendorH toch' te Miinchen te doen plaats hebben, daar de pre sident Van het AmtsgeriehiJ, die het zal1 leideni, heeft. verklaard, dat. het gevaar voor een ge- welddadige verstoring van het proCes ook te Landsberg bestaat, terwijl? daar de pliaatselij- ke toestanden hoogst onvoldoendie zijn. De Beiersche regeering en Von Kahr moeten nog h'un goedkeuring aan deze -wijziging hechten, wrarna het proces een aanvang kan nemen. De begindatum is definitief vastgesteld op 18 Februari. MUIZE'N - ASTBM A. In het Ntw York Medical Journal" lezen wii Een vrouw van 36 jaar leed sedert 7 jaar 's winters aan asthma-aanvallen, waartegen niets hielp en waarvan de oorzaak niet kon gevonden worden, tot een dokter ontdekte, dat het in het huis der patiente van muizen cn ratten wemelde Na verdelging dlezer dier- tjes verdwenen de asthma-aanvallen voor foed. - ..ZELDZAME" POSTZEGELS. Te Miinchen is eeni drietal personen gear resteerd, die zkh need® sedert een half jaar bezig hebben gehouden meit Ihet vervalschen. van postzegel-overdrukkenTen einde de fi- latellsiten in den waan te hrengen met zeer bljzcndere posizegds te doen te hebben, zijn namelijk op een grooit aantal postzegels de opdrukken oaderat boven' gedrukt. KOiRTE1 BERICHTEN. Gistermiddag overfeed ins het slot Holhen.- burg te Lenggries groothertotan Maria Adelheid van Luxemburg, de oudste zuster der gemalin van ex-kroonprfns Rupprecht van Beieren, op 29-jarigen leeftijd. Bij de Leuna-Werke te Leipzig heeft door het springen van een ammoniak-tank een emstig ongeluk plaats gehad, waarbiji drie ar- beiders Werden gedood en 25 gewond. Ook werd een groote materieele schade aange- richt. Een Belgisch militair vliegtuig, dat uit het vliegkamp van Asch in Belgisch Limburg was opgestegen, moest door motorpanne dla- len en kwam terecht in een ondergdoopen weiland. De beide inzittende luitenants wen den gedood'. Door hevigen sneeuwval en de daarme- de gepaard gaande sta;gnatie in het treinver- keer is het geregelde transport van steenkool uit het Opper-Silezische bekken gestoord. De mijnen werken thans met verminderde ploe- gen, omdat zij tot het storten der steenkool op de opslagplaatsen niet wenschen over te gaan. In de Grieksche national'e vergadering zijn een tweetal moties inged'iend, strekkendte tot afschaffing van het koningschap en uiit- roeping van de republiek. Het grootste bioscoop-theater der we- reld' is dezer dagen' te Cleveland geopend. Het theater biedt plaats aan 16000' personen in de zaal, terwijl nog 9000 personen' een staanplaatsje kunnen krijgen. De kosten be- droegen 6'^ millioen dollars. De door de Duitsche Nationale Vergade ring in 1919 ingestelde cominissie van on- dcrzoek naar de oorzaken van den wereldi- oorlog en de ge'beurtenisseni tijdens den oor- log is voornemens tot slot een werk van 10 deelen over deze kwestie uit te geven. Naar verluidt zal de-Engelsche sociialis- tische regeering binnenkort Rusland erken- nen en een gezant te Moskou benoemen Het Rockefeller-instituut heeft den Deen- schen professor Niels Both 40 000' dollar aan- geboden voor de vervaardiging van weten- •ichappelij'ke instrumenten Een van de voornaamste leiders van dlen uanslag op den separatistenleider Heinz te Spiers, de ambtenaar Wiesmann, (lie zelf bij de misdaad gewond werd en dientengevolge stierf, is met militaire eer dbo-r de rij'ksweer r, zijn geboortedorp begraven. Staten-Generaal. nanden Cremer heeft .desgelijks verklaard Iemand had dit ontwerp gekwalificeerd als een verzameling puzzles. Er liggen in Indig 12 kubieke meter bezwaarschriften tegen be- lasting-aanslagen te wachten op afdoening. De heer van Rijckevorse 1 (S.-D.) er- kende dat de Minister heeft bewezen dat hij het met de inkomstenbelasting niet alleen kon redden maar hij had niet bewezen dat ieder ander systeem van correctie minder goed was dan het thans voorgestelde. De aardolie-belasting achtte hij niet de juiste oplossing. Liever had de Minister de herziening der Inkomstenbelasting ter hand moeten nemen. De heer Rutgers van Rozenburg (C.-H.) was ook niet overtuigd door het be- toog van den Minister en meende dat deze niet bewezen had dat zijn stelsel het beste was wat men kiezen kon. Hij wachtte daarom de verdediging des Ministers van de aard- olie af. De Minister had dit advies der speda- le aardolie-commissie afgewezen en dat ver- langde spr. De heer Van Boetzelaer van Dub- beldam (C.-H.) sloot zch aan bij de hee- ren Gerritsen en van Rijckevorssel. Hij was n.l. evenmin overtuigd van de juistheid der voorstelllen. De aardoliebelasting werd in een hatelijke uitzonderingspositie geplaatst De Minister van Kolonien, de heer D e G r a a f antwoordde. Hij zette uiteen, dat de bestaande extra- winstbelasting haar bezwaren heeft, en dat ook de inkomsienbelasting niet feilloos is. Herzening van deze belastingen zou zeer moeilijk zijn en Zeer tijdroovend. Hangende dit proces is het onmogelijk zonder nadere voorziening in den nood te blijven. De aan- dacht der Regeering is daarop ten voile ge- vestigd. Wanneer de voorgestelde ontwerpen niet worden aangenomen, zou een eventueele herziening der bestaande belastingen een zeer verre terugwerkede kracht moeten heb ben en1 daar'aan zijn zeer ernstige bezwaren verbonden. Hij gaf toe dat deze ontwerpen niet ideaal zijn, maar zij zijn een correctief op de extra-winstbelasting. V?n een afkeer van he1 vreemde kapitaal om zich tot Indie te richten is hem niets geble- ken Het teaendee' is eer het geval. Wat de Minister vroeg is slechts voor een jaar geldend en dus kunnen de bezwaren daaraan verbonden i.iet zoo groot zijn. De Staten-Generaal hebben zich alleen bezig te houden met de algemeene strekking der be- l?stin<ren en het ging niet aan dat zij zich met details van de regeling bezighoudt. Het s"aat niet aan dat men deze belasting zou ver- werpen omd'at men op andere bedrijven niet eveneens een belasting zou heffen. TWEEDE KAMER. "In de vergadering van gisteren werd voort- gegaan met het Wetsomtwerp wijziging en aanvulling van de begrooting van middelen van Nederlandsch-Indie voor 1923 (Verlen- ging yan de productenbelasting voor 1923 en invoering van een aardoliebelasting voor dat jaar) en de Wetsoutwerpen nadere wijzi ging en aanvulling van de Indische Tarief- wet. De algemeene beschouwingen werden voortgezet. De heer Gerritsen (V.-B.) keurde het af dat de Minister voorstelde om de slechte productenbelasting nog een jaar te verlengen, Dit was niet noodig; de instelling was als een tijdelijke maairegel bedoeld die geen dag 1 anger had mogen duren dan strikt onver- mijdelijk was. De Minister had1 tijd genoeg om andere voorstellen te doen. De invoering van de ingewikkelde aardolie-belasting keur de spr. eveneens af. In plaats dat de Minis ter zijn best doet om het gansehe stelsel te herzien, handhaafde hij de verkeerde stelsels en voegde er een nieuw verkeerd stuk bij. Het wetsontwerp is onbillijk en unfair en als cor rectief verwerpelijk. Het kan niet door den beugel dat de overheid van meening is, dat alle bedrijven te weinig belasting betalen, het noodige verhaalt op enkele bedrijven. Dat is een siecht soort fiscaal stelsel. Op deze wij- ze zal vreemd kapitaal worden geweerd uit onze kolonien. Onbillijk en onrechtyaardig was het stelsel van den Minister en bovendien onverstandig. Deze belastingen zijn geen correctieven op de extra winstbelasting. Daar voor zijn zij. te onvolledig en te eenzijdig. Uitvoerig ging spr. den stand' der finan- Cren over 1923 na om te betoogen dat de uit- komst van dit jaar niet van dien aard is dat een onbillijkheid wordt goedgepraat. De op- brencst van de overwinstbelasting en extra winstbelasting is 206V? millioen boven de ra ining gebleven: Van een oogenblikkelijken nood voor de schatkist is thans geen sprake.. Deze wet geeft de Indische regeering recht wijziging te brengen in de. berekening van den kostprijs van het product en daardoor de belasting die wordt geheven van het verschil tusschen kostprijs en opbrengst t<f verhoogen, of te verlagen zonder medewerking van den Nederlandschen wetgever. De redactie der artikelen van aardolie-be lasting is buitengewoons lecht en dat leidt tot tal van moeilijkheden. Spr. citeerde een oor- deel van een deskundige, die verklaarde, dat de wet onleesbaar was. De inspedeur der fi- Bltiiifinljind. schrifTelijk beantwoorde VRAGEN. De heer Ter 'Hall, had aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededeelen of hij van zijn ambtgenoot van financien het verzoek heeft ontvangen om in het vervolg notarissen of deurwaarders, te wier overstaan openba- re veilingen plegen te worden gehouden, in kennis te stellen, dat zij verplicht zijn in het daarvan op te maken proces-verbaal elken als verkocht afgeroepen post te doen opnemen! Zoo ja, wanneer heeft deze mededeeling deze ambtenaren langs den gestelden weg bereikt? Zoo neen, welke redenen hebben er toe geleid, dat deze opdracht nog niet is gegeven? 2. Is het den minister bekend, dat in Rot terdam, 's Gravenhage en meerdere plaatsen in ons land veilingen, speciaal van Perzische tapijten, in de nieuwsbladen worden aange- kondigd of soms door ambtenaren worden onderteekend, bij "welke aankondiging de ambtenaren, te wier overstaan deze veilingen gehouden worden (deurwaarders en notaris sen), goed kunnen vinden, dat de betreffende veiling geannonceerd wordt als te worden ge houden yOngelimiteerd"? 3. Is het den minister bekend, dat deze veilingen nagenoeg nimmer ongelimiteerd plaafs hebben, trouwens ook niet kunnen plaats hebben, aangezien deze veilingen ge- schieden, om winst te maken en het houden van ongelimiteerde verkoopen bij voortduring voor solide kooplieden tot de onmogelijkheden behoort en dat derhalve deze aankondigingen slechts geschieden om het public* in den waan te brengen, dat de te veilen goederen ongelimiteerd worden verkocht? 4. Is de minister niet van oordeel, dat een dergelijke handelswijze (het aankondigen van quasi ongelimiteerden verkoop) van deze ambtenaren (deurwaarders of notarissen) onwaardig moet worden geacht, daar door en een ander de bon afide h andel aar on tegen - zeglijk schade lijdt? En, zoo ja, is de mi nister alsnog bereid dezen ambtenaren, op de daarvoor aangegeven wijze, kenbaar te ma ken. dat bij hun medewerking tot dergelijke veilingen, tenzij' de zekerheid kan worden ver- kregen. dat inderdaad ongelimiteerde ver koop plaats heeft, ook al zouden alle posten in het proces-verbaal voorkomen, niet mogen verleenen en niet mogen medewerken tot het in het leven roepen van oneerlijke concurren- tie? 5. Is de minister bereid de ammdissements rechtbanken of welke colleges het anders mocht aangaan een aanschrijving te doen toe- komen, dat de curator in het faillissement zich ten deze heeft te vergewissen, dat bij openbaren verkoop van faillissementsgoede- ren slechts dan bij deze veiling goederen mo- fen worden bijgevoegd, indien uitdrukkelijk uidelijk aan het voorwerp in den catalogus en de publiciteit vermeld wordt, dat het voor werp in quaestie geen deel van den faillieten boedel uitmaakt en derhalve niet tot het fail lissement behoort? Ten vervolge op de beantwoording van deze vragen heeft de minister thans geant- woord: Op vragten 35 van- het lid der Kamer den heer Ter Hall antwoordde de onderge- teekende, een onderzoek te willen instellen en te zullen mededeelen of, en zoo ja, tot welke maatregelen de resultaten van dat onderzoek leidden. Dit onderzoek heeft thans plaats ge had' eh geeft den ondergeteekende aanleiding tot de volgende mededeelingen. Inderdaad sluit de aankondiging van een veiling als „ongelimiteerd" niet in, dat de goederen (speciaal Perzische tapijten) te gen elken prijs van de hand worden gedaan. Dergelijke aankondiging heeft daarbij slechts de bedoeling koopers te winnen, gelijk bijv. ook vaak een- mededeeling in winkels van tatalen uitverkoop, opruiming enz. Ondertu3- schen is niet gebleken, dat de bezoekers van deze veilingen in den waan verkeeren, dat de goederen tegen elken prijs, hoe laag deze ook zouden zijn, worden verkocht. Dat het pu- bliek tegen dergelijke aankondigingen bijzon- derlijk behoort te worden beschermd, is niet aannemelijk. Het beste middel schijnt de alge meene bekendheid en het gebruik van het ge- zond verstand, dat zegt, dat de eigenaar (bij een vrijwilligen verkoop) niet kan verkoopen tegen elken prijs, temeer wanneer de gegadig- den onderling afspreken de prijzen te druk- ken. Het is dan ook dp vraag, of de „bonafi- de handelaar" (waarmede blijkbaar wordt be doeld de handelaar, die geen veilingen houdt) door een aankondiging als ..ongelimiteerd" wel wordt benadeeld. Hij zal schade onder- vinden (minder afzet hebben), indien in het algemeen de prijzen, op veilingen gemaakt, lager zijn dan die daar buiten, Dit is ten slotte de maaistaf, welken het publiek aanlegt Voor de aankondigingen zorgt veelal de directie van het veilingslpkaal. Bij de vericoo- .ping wordt als regel een afslager gebruikt. Voor zoover notarissen en deurwaarders hier- bij zijn betrokken, zij opgemerkt, dat de no tarissen staan onder toezicht van de Kamer van toezicht en de notarissen en candidaat notarissen, terwijl de rechterlijke colleges (kantonrechter daaronder begrepen) naar de omstandighedeii maatregelen kunnen nemen tegen de deurwaarders. De ondergeteekende is voornemens deze autoriteiten in de gelegenheid te stellen van de resultaten van het onderzoek kennis te ne men, opdat zij kunnen oordeelen in hoeverre zij' termen tot stappen hunnerzijds aanwezig achten. Voor wettelijk ingrijpen vindt de onderge teekende geen voldoenden grond. Wanneer zich inderdaad een geval van oneerlijke me- dedinging voordoet kan de dader ingevolge artikel 328bis van het Wetboek van Straf- recht worden gestraft. Wat betreft dt verkooping van faillisse- ments- en andere goederen te zamen, zij me degedeeld, dat ook hier niet is bevestigd, dat het publiek de dupe is. Intusschen worden, blijkens het voorafgaande, de rechterlijke colleges in de gelegenheid gesteld van de re sultaten van het ter zake ingesteld onderzoek kennis te nemen. Stadantpims DE VERLAGING VAN DEN ELECTRICI TEITSPRIJS. De directeur van de gem. lichtbedrijven deelt ons mede, dat de volgende veranderin- gen thans in den stroomprijs aangebracht zijn: 30 ct. per eenheid (voor verhchting) wordt 28 ct. 20 ct. per eenheid' (voor kracht) wordt 18 cent. 15 ct. per eenheid' (voor motoren en verwar- mingsinstallaties sterker dan 3 Kilowatt) wordt 14 cent. EEN EIGENAARDIG JUBILEUM. Een eigenaardig, desniettemin een aardig jubileum, werd gister door den heer W. E. de Haas, Limmerhoek 12, alhier, herdacht. Het was n.l. gister wij herinneren aan het ingezonden stuk in ons nummer van Woensdag 50 jaar geleden, dat de Kraton op Atj eh werd genohien, hetgeen aan Neder- land het bezit van Sumatra verzekerde. Aan de inneming van die Kraton heeft ook genoemde heer De Haas medegedaan, wellc feit nu gister eenigszins feestelijk is herdacht in hotel Suisse, Langestraat. Voor de huldiging, die de jubilaris daar onderging, had die afd. Alkmaar van de ver- eeniging van oudgedienden van het Oost- en West-Indische leger „Voorwaarts" gezorgd. Een flink aantal belangstellenden, bloed- verwanten van den jubilaris en leden van de afdeeling, waren daarbij tegenwoordig. De krasse heer de Haas was aan het hoofd der tafel gezeten, tegen den wand, dien men met guirlandes en dergelijke versierselen wat opgemaakt had. De heer Slotboom, voorzitter van „Voor- waarts" nam allereerst het woord, er op wij- zende dat de afd. gemeend had dat dit jubi leum niet onopgemerk mocht voorbij gaan. Het plan was dit feit ten huize van den heer de Haas te herdenken, doch ziekte van d'iens echtgenoote maakte dit onmogelijk. U zult vragen: is het zoo belangrijk, dat wij daarvoor bij elkaar moeten komen. Ik zou ZATSRDAG en ZONDAG door den harmonica-virtuoos Corn. Zwanen- boro (de man met de witte pot.) zeggen: ja! want de dag vai- de inname \'an den Kraton staat in de geschiedenis geschre- ven. Voor hen, die niet weten wat het zeggen wil, gaf spr. een klein stukje geschiedenis. Nederland was in het bezit van een ge- deelte van de Westkust van Sumatra Door- dat echter de Atjehers het ons lastig maakten door zeeroof, hadden wij een kwestie met den sultan. Ook Engeland had nog iets te zeg gen over een gedeelte van de kust. Bij een contract met Engeland in 1871 kreeg dit land een stuk van Nierw-Guinea en wij ge- heel Sumatra. Toen de sultan van Atjeh trachtte met de consuls van Amerika en ltalie een contract te sluiten om ons weg te krijgen, verklaarde on ze regeering hem den oorlog. Bij de tweede expeditie in 1874 de eerste was in ons nadeel verloopen werid'en de Kraton en de Missikiet genomen. Een van de strijders daar is in ons midden, n.l. de oude heer De Haas, aldus spr., die (daarop aan den toegesprokene ,een enveloppe met in- houd overhaandigde, den wensch uiEnde, dat de heer De Haas nog lang moge leven. Een drie-werf hoera van de aanwezigen bekrachtigde dezeir wensch. De voorzitter deelde daarop nog mede, dat de burgemeester bericht van verhindering had gezonden, evenals de 'oud-kapitein ZaacT- nooraijk, welke laatste evenwel een geldelijke bijdrage had gezonden. De heer Oostenveld sprak hierop als voor zitter van cten bond van oud-onderofficieren eenige hartelijke en waardeerende woorden tot den jubilaris, dezen complimenteerende met dezen dag. De heer Willemsen, secretaris van „Voor- waarts", deelde daarop nog mede, dat zich in Alkmaar nog een oud-strijder van den Kraton bevindt, n.l. de heer R. S. de Vries, Wildemanstraat 10. Spr. haalde nog eenige Indische herinne- ringen op, o.m. releveerende den altijd wel- doenden en zorgenden pastoor Verbraak. - De heer Kloppenburg sloot zich bij deze woorden aan. Daarna sprak de heer J. F. de Haas, een zoon van jubilaris, die namens zijn vader dankte voor de onderscheiding en de eer. Spr. vertelde dat zijn vader het altijd over Indie heeft, evenals over „Voorwaarts", waarvan hij, zooals hijzelf zeide, tot zijn dood toe lid wenscht te blijven. Nogmaals dankte spr. voor de hartelijke woorden en de belangstelling. De heer Willemsen wees er op, dat hij in zijn ingezonden stuk met betrekking tot den heer De Haas gesproken had van „oud en arm." Spr. nam natuurlijk aan, dat ae familie van den heer De Haas wel zorgt, dat het •hem aan niets ontbreekt, doch hij had willen laterf uitkomen, hoe de regeering de oud-ge- dienden behandelt. Een woord van protest wilde spr. tegen de huidige pensioenre-geling doen hooren. (Ap- .plaus). De heer De Haas Jr. overhandjgde hierna, namens zijn broer, namens zijn zoon en na mens zichzelf een bundeltje bloemen aan den oud-strijder. De voorzitter sloot het officieele gedeelte. Men bleef nog langen tijd gezellig bijeen. BILJARTEN. Voor heeren biljartliefhebbers zal er Maandag as. in cafe "Central van den heer Berkhouwer zeker heel wat te genieten zijn. Op het groote matchbiljart, dat daar sinds eenigen tijd is geplaatst zullen dan de heeren J. Dommering, momenteel Nederlands sterk- ste biljarter (kampioen le klas) en C. B. Koopman uit Zaanaam elkaar ontmoeten en wel in twee seances van 2 Yi5% en van 8—11 uur. Koopman is eveneens een prachti- ge speler en hij zal evenals Dommering met zijn fijne spel heel wat te genieten geven. ALKMAARSCH BIOSCOOPTHEATER. Naar reeds gemeld, heeft hedenavond in Alkmaarsch Bioscooptheater, Langestraat, de eerste vQorstelling plaats van de film „Grootmoeder's jongen Wij laten hieronder iets volgen uit het weekblad „Cinen n en Theater". „Grootmoeder'.. jongen heeft het record ge stagen van alle filmwerken in Amerika. De film werd tegelijk vertoond in twee-en-zestig theaters in Amerika cn liep negentien weken in Los Angelos. We hebben in deze film de meest merkwaardige comedie uit die annalen van de filmgeschiedenis. En is dat te verwon- deren? Harold Lloyd in „Grootmoeder's jon gen" is geschikt zoowel "voor de provincie als voor een paleis. En een Amerikaansch bi- oscoop-theater-directeur gaf den raad: Draai deze film niet als de stoelen in uw zaal zwak zijn of als uw personeel geen slag heeft om met een opdringerige menigte bezoekers om te gaan. „Grootmoeder's Jongen" is een goede, zui- vere comedie met geen enkel dof moment. In levendig tempo gespeeld met een prachtige regie. De grappen zijn nooit geforceerd en de lachwekkende momenten verschijnen spon- taan. Harold Lloyd munt in deze film uit. I Hij heeft een rol, waardoor hij sterk een ka- rakter moet uitbeelden, en hij laat zien, dat 'hij even sterk is in serieus spel als in de OURA

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1