Alkmaarsshe Gouranl abonnementen De taak der stamboeken. De onzichtbare hand. Boek- en Handelsdrukkerij v.h, Hera;,. COSTER ZOON, op Tjjdschriften FEIIILLETON. Voordam G 9, ALKMAAR, no. in 1924 Hondarfl £8S en Twintlgste Jaargang, Vrijdag 25 Januari. I'rovinciaal Nieuws (Vervolg.) De bereikende jaaropbrengst wordt verkre gen door bet getal dat aantgeeft het aantal K.G. melkvet, te deelen door het getal, dat verkregen wordt door de som te nemen van het aantal melk- en opvolgende droogstalda- gen en deze uitkomst te vermenigvuldigen met 365 b.v. Wordt een koe 310 d'agen gemolken en is de opvolgende droogstal 70 dagen terwijil het aantalK.G. geproduceerd melkvet 190 K.G. bedraagt, dan is de berekende jaaropbrengst 190 365 X1823$ K.G. 310 70 Deze berekeningen worden gemaakt om na te gaan of de productie van dieren met ver- schillend aantal melk- en droogstaldagen voldoende is. Is de tijd van afkalven tot afkalven minder dan een jaar wordit door deze berekening de berekende jaaropbrengst grooter dan de wer- kelijke, terwijl in het omgekeerde geval wam- neer een kali na een. tijdsverloop van meer dan een jaar geboren wordt de berekende jaaropbrengst kleiner is dan de werkelijke op- brengst. Bij de keuringen voor inschrijving in het stamregister is steeds de inspecteur of de hulpinspeoteur van de prov. commissie aan- wezig. In het stierenxegister komen, zooals reeds gezegd is, alle door de prov. commissie er- kende stieren. Tot mi met het jaar 1920 moes- ten de stieren op jarigen leeftijd vanwege de prov. comm. gekeurd worden op exterieur en aan vastgestelde exterieur en productie- eischen voldoen, om ingeschreven te kunn'en worden in deze registers. In de prac- tiik bleken aan de definitieve uitspraak wat betreft de exterieurkeuring zeer groote bezwa- ren verbonden te zijn. Immers het is een be- kend feit, dat het exterieur van jonge nog met volgroeide dieren sterk aan verandering,on- derhevig is. Het is geen zeldzaamheid, dat dieren, die op jeugdigen leeftijd een zeer goed exterieur hebben een jaar later afwij- kingen vertoonen, terwijl ook in vele gevallen verbetering valt waar te nemen. Dat aan het doen eener definitieve uitspraak over het ex terieur van zeer jonge dieren groote bezwa- ren verboden zijn, heb ik duidelijk laten uit- komen in een schets op de Alkmaarsche ten- toonstelling. Vo'lgens deze schets verschildle de uitspraak van eenzelfde jury bij keuring van dezelfde dieren meermalen. Over 6 jaren geschiedde dit gemiddeld in 38 van de ge vallen van het aantal dieren dat op tweejari- gen leeftijd wedierom ter keuring werd aan- geboden. En al was de uitspraak altijld de zelfde, dan nog kan niet meer dan een waar- schijnlijkheidsconclusie over de fokwaarde worden uitgesproken, waarop het ten slotte toch aankomt. Na 1920 worctert de stieren niet meer ge keurd op exterieur voor inschrijving in de registers van de fokvereenigingen. De af- stamming van de dieren moet evenwel aan zekere eischen voldoen1, waarom1 de afstam- mingsbewijzen bij de commissie ter beoord'ee- ling moeten worden ingezonden. De produc- tieciifers van de moeders moeten in elk geval voldoen aan de eischen die gesteld worden voor inschrijvingen in het stamregister. Ook mogen de dieren natuurlijk geen eigenschap- pen vertoonen, die bij hun ras niet thuis be- hooren. Wei moeten alle jarige stieren, die gebruikt worden voor de dekking van ver- eenigingsvee op de voorkeuringen worden ge- presenteerd, opdat de jury een omschrijving in woorden er van kan maken, terwijl ze dan tevens een gemotieveerd oordeel over het dier aan den eigenaar bekend maakt. De fokker blijft evenwel geheel vrij, het advies om het dier'al of niet voor de fokkfrij te gebruiken, op te volgen. De beslissing weik dier een fok ker zal gebruiken blijft geheel en al aan hem zelf. Wanneer de fokvereenigingsstieren 3 jaar of ouder zijn, worden zij op aanvrage op afstammelingen gekeurd, de rapporten met de resultaten van het onderzoek worden gepubliceerd. Inzake de productiecontrole en het bereke- nen der melkstaten worden ook verschillende voorschriften gegeven. De productiecontrole stamt uit Denemarken en is naar ons land ovefgebracht door den1 heer Mesdag, zuivelconsulent te Leeuwarden. De control e in Denemarken omvatte de be- paling van: le. het melkkwantum; 2e. het vetgehalte v. d- melk en 3e. het voederkwan- tum, om zoodoende te komen tot bepaling van de kosten van 1 K.G. botervet bij1 de verschil lende dieren. De controle op de hoeveelheid opgenomen voedsel is buitengewoon moeilijk en in ons land, waar de dieren gedurende een groot gedeelte van het jaar weidegang Door Douglas Valentine. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W E. P. (Nadruk verboden) 85) Zij reageerde niet op den1 klank van1 zijn stem. Het was alsof hij niet gesprota had. Zij bleef alleen kreunen en mompelen en be- wciog zieh onrustig als een kind, dat in sllaap nachitmierries heeft Toen zag Desmond tot zijn onuitsprekel'ijiken sohrik, dati haar voieten miet touwien vastgebonden waren aani de poo- ten van dfe stoel. Haar armen wareni even eens aan de lepningen van den stoel ge- snoerd1, maar haar handen waren vrij. „Barbara!" zei Desmond za'cht, ,,je fcertt jnijl Ik ben Desmond Olkewood! Ik ben geko- men am: je mee naar huiis te nemen Helfc wciord' „huiisl" scheen1 tot het :arme kind dloor te dringen want niu hief zij het hoofld" op en keek den jongen man aan. 'De uiitdfulkking in 'haar groote, sitarendie oogen was vreese''"ikhet was als de blik van een- gemarteld1 dier. gffltetflK sBuitvoerbiurr. In ons land heeft voedercontrfile dan ook niet plaats. De heer Mesdag schrijft in een rapport over de controle van het voeder o.a. het vol- gende: In verschillemde deelen van Duitsch- land, to Denemarken en elders heeft men met de controle over de opbrengst, een controle over het voederverbruik verbonden, door de rentabiliteit van het geheele beslag en van iedere koe afzonderlijk te kunnen berekenen uit de hoeveelheid voeder die iedere koe noo- dig heeft gehad voor de producte van de be rekende hoeveelheid melk. Theoretisch is hier veel voor te zeggen, want het ligt voor d'e hand dat koeien, die evenveel melk geven met een evenhoog gemiddeld vetgehalte niet steeds even voordeelig zijn in het gebruik en dat het verschil in gebruikswaarde mede afhankelijk zijn van de hoeveelheden voeder, die voor on- derhoud en productie noodig zijn geweest maar practisch is er tegen in te brengen, dat deze controle in vele gevallen uiterst moeilijk goed uitvoerbaar, in andere onuitvoerbaar is, wat uit het volgende inoge blijken. Het door elke koe verbruikte Voeder moet zoo nauwkeu- rig mogelijk worden gewogen-of geschat en wel elke soort afzonderlijk, omdat al het voe der, zooals hooi, stroo, baeten, meel en koeken enz. uitgedrukt moet worden in een aantal voedereenheden, in zetmeelwaarden of in geldswaarde. Met behulp van een d'ezer een- heden wordt het voederverbruik van eitce ge- controleerde koe uitgedrukt in een cijfer dat van beteekenis wordt geacht voor de beoor- deeling van de rentabiliteit van het dier. Maar wanneer men weet dat de gebruiks- waarden van verschillende voederstoffen t.o. van elkaar niet overal gelijk wordt aangeno- men, dat steeds het gemiddelde cijfer bere- kend moet worden, terwijl toch d'e voeder- waard'e van de voornaamste voederstoffen1 zoozeer afwisselt met het weer, tijdens de pe- riode van groei en gedurende d'en oogst, dan begrijpt men dat aan deze geheele berekening zeer weinig waard'e is toe te kennen en dat ze volkomen waardeloos is voor hetschatten van de rentabiliteit van vee, dat een groot deel van het jaar in de weide loopt. Want met den weidegang zit men bij de voedercontrole totaal verlegen. Wanneer de berekening van het voedlsel- verbruik en de rentabiliteitsberekening, die er op gebaseerd wordt, veel te beduiden zal hebben, dan moet in de eerste plaats elke koe de hoeveelheid voeder hebben verbruikt, die er voor te boek staat en d'an moet in de 2de plaats het nuttig effect van elk bestanddeel van het rantsoen met de vereischte nauw'keu- righeid in de aangenomen maat uitgedrukt kunnen worden. Kan aan deze voorwaarden niet worden voldaan; dan zal de berekening van het voederverbruik veel van haar waar- de verliezen." Voor ons land1 is controle van het verbruik te voeder dus onuitvoerbaar en blijft over de bepaling van hoeveelheid en gehalte der melk. Ook deze gegevens alleen zijn voor de fokkerij van groote beteekenis. Inzake de melkeontr&le schrijft de prov. commissie in Noord-Holland1 b.a. voor, dat minstens een proefmelking gehouden moet worden om dev ier weken, terwijl verder na- der wordt a-angegeven wat hierbij1 in acht ge- nomen moet worden. Om absoluut juist opbrengstcijfers te ver- krijgen zou d'e productie el ken dag moeten worden gecontroleerd en het vetgehalte on- derzocht. In de praktijk is dit niet uitvoerbaar, waarom de controle geschiedt met kortere of langere tusschenruimten. t)e wetenschap zegt in dit verband': Hoe vaker, hoe beter. De praktijk: Hoe vaker, hoe duurder. Het komt er dus op aan de tusschenruimte zoodanig te kiezen, dat de verkregen uitkom- sten een zoo groote mate van juistheid vertoo nen, dat men er in de fokkerij staat opmaken kan. Over de toelaatbare tusschenruimte tus- schen 2 proefnemingen loopen de meeningen sterk uiteen. Wanneer de mel'kcontrole geschiedt met groote tusschenruimte dan heeft een mogelijke afwijking op d'en dag van de proefmelking grooten invloe'd op het eindcijfer. Een koe is een levend organisme en staat dus sterk onder invloed.van allerlei factoren als daar zijn: weersgesteldheid, voed'ing enz. Afwijkingen van bet normale zijn daardoor steeds mogelijk en zullen ook steeds voorko- men. Om de fouten zoo gering mogelijk te doen zijn, is herhaalde controle noodzakelijk. In sommige streken o.a. in Friesland acht men het besluit noodzakelijk dat de controle eens per 14 dagen geschiedt. In vetschillenide provincies heeft het onderzoek eens in de 3 we'ken olaats. terwiil in N H. zooals reed® gezegd voor het meerendeel om de 4 weken wordt gecontroleerd en onder bepaald'e oxn- standigheden nog tusschentijds een extra proefmelking plaats heeft. Door den heer Nobel is indertijd aangetoond, dat de cijfers, die verkregen worden met 4 weeksche contro le voor d'e fokkerij zeer goed bruikbaar zijn, al wijken de eindcijfers ook eemigszins af van de cijfers, die men bij dagelijksche controle verkregen zou hebben. Het melkonderzoek en het uitwerken der melkstaten moet geschieden door een persoon, Desmond) boog zidh voorover 'otm 'die tou- wen, waaranee Barbara's armen waren vaslt- gebotiden, 'lies te miaiken, toen 'hij buiijen de deur een1 stap hoorde. De gordiijinen voor het! raaim w'aren1 vlia'k naasit hem. Ze waren. lang en neiWeni tot 'aan den grondi. Zonder een 'seoonde te aarzelen gliple hij erach'ter en bevon i zich in de fclieine nis van een omdiep boogvensto. Hdt boogven'sltter had' dlriie gedeelteni en het middelste daarvan1 stond wijdl open. Het kwam uit op een blein balcon, dat eigenlijik het da'k Was van een boogvensiter van een van de benedenkamers. Desmond klauterde dadettjik uiifc hel: raam, 'Met zli'di op het ba'lcon- netje valllen en hurklte neer 'onder hgit kozijn. Een deur ging cpen in de jkamer, die hij juist had veriaten. Hij hoorde voetsitappen en 't gefluad van hasten, die geopend en ges'lloten werden. Toen werdrn gordijnen o'penigetrok- ken en een stem1 vlab boven hem: zed „Hiier is hij' ook nietHe zeg je, dak de vent nidt hier in huis isNu zul je me misschien eindeilijb gelooven iHeHi bafkon was vrij d!iep en het begom al te schemerem, maar Desmond fcon nauwel'ijlks hopen, dat hij niet ontdekt zou worden wan neer Betlward, want diiens stem1 had' hij! hen- bend1, het in zijn tocoid inoeht brijgen uit het fe hi?? ia, v*» vaa dS^rs«B.« vm contrSleur, zoodat ook dit werk ddor een' des- kundige wordt verricht. Hoe de melkcontro- leur 't melkonderzoek uitvoert valt buiten't bestek van deze voordracht. Genoeg zij hier, dat de prov. commissie een instructie heeft vastgesteld voor melkcontroleurs in d'ient der fokvereenigingen en voorschrijft hoe d'eze hun werkzaamheden moeten1 uitvoeren. Niiet alleen moeten er boeken en registers aanwezig zijn en melkcontrole worden inge- voerd, d'e boeken ook goed moeten wofden bijgehouden en de gegevens worden geno- teerd. De commissie vestigt er in dit verband' nog eens speciaal de aandiacht op, dat het voor het welslagen zoo belan'grijk is, dat de boek- houd'ing geschiedt door den melkcontroleur. Het beste is dat een vereeniging een contro- leur-stamboekhouder in dienst heeft en dat de boekhoud'ing niet wordt opgedragen aan een fokker omd'at het dezen dikwijls aan tijd ont- breekt om alles goed in ord'e te houden. Een groot voord'eel is het ook nog dat de controleur regelmatig op de boerderijen komt en dus weet wat er omgaat, waard'oor hij van verschillende bizond'erhed'en op de hoogte komt en1 daarvan aanteekening kan houden in de registers. Alles wordt in de verschillende registers genoteerd, zoodat een fokker alle gewenschte gegevens omtrent een ingeschreven dier ter beschikking staan. De controleur-stamboek- houd'er zal hem bij het naslaan der gegevens gaarne behulpzaam zijn. In een goede fokvereeniging hteeft elk lid nog een kalverboekje en een particulier fokre- gister, die door de controleur worden bijge houden en gecompleteerd kunnen worden met verschillende gegevens, die alleen den fokker zelf door d'en dagelijkschen omgang met zijn vee bekend zijn. De fokvereenigingen, die overeenkomstlg deze voorschrif ten werken worden door de prov. commissie gesteund door hulp en voor- lichting waar deze noodig mecht zijn, terwijl steeds geholpen wordt bij het opmaken van de keuringsrapporten voor inschrijving in de registers. Bovendien is er een controledienst ingesteld en wordt toezicht gehouden op de ad'ministratie, waardoor de gegevens waarde verkrijgen tegenover d'erden. Tot en met 1920 zijn de fokvereenigingen ook nog gesubsidi- eerd; in 1920 hebben ze per volledige melk- lijst nog een subsidie genoten van 30 ct., in 1919 van 70 ct. In zake controle en toezicht vinden we in het jaarverslag van de prov. comm. over he? jaar 1922 het volgende: De controlewerkzaamheden bestaan uit: a. controle op de neergezette monsterreaten b. controle op de monsterneming op de boer- derij; 3. narekenen van melklijsten d. algemeen toezicht op de administratie van onderzoek en de stamboekhouding. De controle op d£ neergezette monsterres- ten heeft ten doel om na te gaan of de con- troleurs der vereenigingen behoorlijk de melk onderzoeken, geen willekeurige cijfers plaat- sen en of de toestellen nauwkeurige uitkom- sten geven. De controleurs van de vereenigin gen zijn verplicht aan de inspectie fen dienst- rooster voor het melkonderzoek te verstrek- ken, opdat deze weet waar en wanneer mon sters worden genomen. Verd'er zijn zij verplicht na het melkonder zoek van elk monster een rest te laten staan tot's middags 12 uur of bij uitzondcring in enkele vereenigingen waar het melkonderzoek na den middag plaats vindt tot 5 uur. Even voor dat d'e monsterresten worden opgeruimd en het melkonderzoek dus reed's is afgeloo- pen, zoodat de cijfers genoteerd staan, komt onverwachts nu en dan de inspectie en neemt van de monsterresten een aantal mee om deze opnieuw te onderzoeken. De door de inspectie verkregen cijfers moeten nu kloppen met die van den controleur der vereeniging. Klopt d'at niet, dat is er lets niet in orde en wordt naar de oorzaak hi'ervan een onderzoek inge steld. Een andere wijze van controleeren bestaat in het nemen van monsters op de boerderij door d'e inspectie. Deze manier van inspec- teeren heeft ten doel om na te gaan of de controleur geregeld rondgaat, behoorlijk monsters neemt enz. en bovendien of dte fok- kers niet probeeren geflatteerde prod'uctiecij- fers te verkrijgen. De inrichting van de con trole is als volgt: Wanneer d'e controleur op een boerderij des avonds en d'en volgen den morgen monsters neemt, komt-de inspectie en neemt op de 2 direct volgende melktijden van dezelfde dieren eveneens monsters. Na het onderzoek worden de cijfers van de berde proefnemingen vergeleken." Over het toezicht op de stamboekhouding lezen we in datzelf'd'e verslag dat nagegaan wordt of de boeken behoorlijk worden bijge houden, terwijl naar gelang van het seizoen toezicht wordt gehouden, of de dekboekjes door stierenhouders goed worden bijgehou den, of het verzamelen van de dekbewijzen plaats heeft, of de registratie der kalveren behoorlijk geschiedt enz. Ofschoon wel eens een enkele keer een klei- ne aanmerking moet worden gemaakt, is, zoo- raam' te Jeunen en naar beneden ite kijken. Met de kraag van1 zij'n jas hoog opgezet am het verradelijfee wit van zijn boond te vor- bargen:, druikte Desmond1 zi'ch zoo dMit rnio- gelij'k tegen dm zijgevel van het 'huis 'aan en wachtte ap den vreugdcilcreet, die zou ver- kondligem, dat hij obtdelot was. Er was geen moige'liijikheid tot on'tsmappen, want het bal een was op een hoeik van 'hict 'huis en nergens waren ramm of goten bi'nnen zijn berfiik am hem een steun voor zij'n voet te geven. Desmond wist niet of Bellward, die blijfc- baar ail'lem erop bedaeht was zoo gauw mo gelijk uit het huis weg te komen, het bateon ondierzoeht o(f niet, maar n'adat hij; eeni'ge oogen'Miikken, die !hem urten' toeschanen, in doodsangst liad gewacht, hoorde hij Stiranig- wise zeggen: ,,-Het gaat'toeh niet zoo, Bellwaird! Ik ben niiet overtuiigd! En zoolang ik geen volikoimien zekjerheid heb, dat Okewood1 niet hier is, ga ik niet uit diitl huis. Dat stoat als em paal boven water. Bellward vloekite. „We hebben den toin onderzoeht en hem niet gevonden, we hebben hot huis van onder tot boven nagefkelken zonder emig resulltaa't. De vent is hier niet, maar verdomd, dadelijk komlt hij hier met eeni paar politiekerels en al« an -mrata^ imm de getaaele auk goed verzorgd. Er wordt gezegd, dat de meeste contrSleur-stamboekhouders lief de voor hun werk hebben, en hun administratie" keurig verzorgd is, waardoor zij in staat zijn een mass a gegevens aan d'e fokkers te ver- strekken en zij van zelf propagandisten zijn voor de zaak. Een fokvereeniging, die een goeden controleur in haar dienst heeft, heeft zich als regel haar bestaan verzekerd1. (Wordt vervolgd.) U IT NOOiRDSCHARWOtUDE. De raad dczer gemecnite vergaderdje Woensdagavcnd vodtailig. De voorzitter opmde deze icerste vergade- ring met een lucepasselijik woord wijzemde ap dm verbe.erdm to'estand in de gemiemte en de hoop uitspirekende dat dit nog geruimen tijd zO'O bllijvmi mag. Het voonlezen van de nioiullen waarmee 20 minutm weg gaat gaf de voorzitter aan'lei- diing om voor te steilen deze vaortaan ter visiia 'te leggen bij. de ingekomen stukken, wat veel tijd zal uitsoaren. Nla 'bespreking werd besloten den ouden regel te handlia- ven. De secreiaris botuigde daarna zijn dank voor het icntvangen cadeau hijl gelegenheid van zijn huwelijfc, waanin hij zkt em bewijs van erkentelijkheid voor zijn arbeid. Voor hem1 is dit een aansporing om op de ingeslagm weg voort te gaan de hoop uiill- sprekend'e diat hij' nog jarrn zijn krachten aan de gemeeute zal kunnen geveni. De voorzitter verheugt 'het' dat het gei- gesohenk naar genoegen van de jongge- huwden was en hoopte dat ze er nog jaren dienst van mogen hebben. B'ericfci was inigckamen d'at de heer A. de Geus ?Jls zetter benO'emdi is. Goedgevonden werd' voor de ontvangen geldten door verkoop van het oude huis to koopen obligaties Ned. Werkel. schuld. De heer de Geus dantol) de raad voor zijn benoem'ing als zetter, waarin hij ziet een daad' van waardeerimg voor zijn overleden vader. Ingekomen was het versing van1 de com missie tot wering van schoolverzuim, d'ait1 zonder bespreking voor kennisgeving aange nomen wordt. De ijsdub Nut en Viennaak verzocht om geldelij'ke steun in verband met uiiitbetaalde en te beta'len loonen aan werkloozen. B, en W. stel'lm voor om! voor de helft bij te dhagem in ,de tacisten welke voor die be- strijding van werkloosheid wordm uitgege- ven, tot ieen maximum van 50 gulden. De heer Duijves vond dit bedrag te 1'aag, vooral als het wat lang winter is. De voorzitter meende, dat de gememtekas gem' hoogere uitgave toelaat. De heer D'uijves zou het jammer vinden als dtoor de leegte der kas het werk moest worden stopgezet. Hij zou het op ten hoog- ste 75 wii'llen brengen. De heer Kooij' memde d'at he'.i beter was h'ier tot 150. lot 200 te gaan' als er ige- legen'hrid geboden wordit voor productief weik. De heer B'arten zou het dan liiever wllen geven aan de ijsd'ub V'oorwaarts, die meer productief werk geeft. Zij verkrijgen hunne inkotnisten door em omel'ag bij de ledten, waardoor 300 bin- nenkom't, doch als het wat doorwintert' zijn die gauw op met 11 a 12 m'an tn de ijs- boeier. Ook die heer Jes adh'tte 50 te 'laag en wees er op, dat Voorwaarts een gehaeil an dere vereemigiinig is. Dit is em vereeniging uitslui'tend' voior de belangm1 van en betaald door de bonwers. Als er itetoort komt m'oeten de bouwers bijl- nassen, welken maatregel Nut en Vermaak niet nemen kan. Ten slotte werd' met aligemieene stemimen 'beslotm om tot 75 te gaan. Ged. Staten vroegm-het gevoelm van d'en raad over een verzoek van den Weer Reinders om in Zuiid- scharwoude ite miogen wonlen. B. en W. hebben geen bezwaar en die raad' bleak er ook niet tegen te hebben. Als lid' van d'e plaatselijke schooltocmim'is- sie werd herfoozen mej. Linthout, terwijil in de plaats van den heer Janssoniu® gekozen werd de heer J. Gorter. De raad had ziibh n.l. eerder needs uiitge- sproken dat het niet 'geWenseht is om1 hoof- dm van scholen in de commissie te hebben. Ails lid van het burgerlijk armbes'Juur werd met algemeene steminen1 herkozmi de heer H. Bekker. Bij de rondvraag vroeg de heer Jes, wat kan en micet gedaan worden voor de -werk- loozm. Nu de vorst weg is loopen er ver- scheidme 1'a.ngs de straat. De voorzitter m'erkte op, dat dit punit breed- voerig bij1 de begrooting besproken is. Inder- daad zijn er werkeloozm ail zijn het er niet veel. De meeste werketoozem' zijn lid van em vereeniging en genieten alzoo gedbrende en kele maandlm uitkeering. Gem1 enkele is nog uitsetrokken. Spr. hoopte dat de verbeterde plaatse- toestandOn ook aan die werHoozm ten is HET adres voor zoowel Blnnen- als Bnitenlandsche. dan is het te laiait! Nu voor It iliaatst, S'trang- wise, ga je nu m'Ce?" Er was em oogmblik stil'te. Toen hooade Desmond de hdldere, kalme stem van S'i'rang- wise zeggen: „Daar is nog een L'alconnetje... onder het1 raam hed'oel i'k." ,,Daar heb ik al geikekm", anltwoordde Bellward, „en 'hij is ier n'iet. Kijlk dto zelf maar." Het moment van entdekking was gekomien. De spanning scheen Desmond ondragel'ijk toe. Hij hoorde een taarsend geliuid alsof heit raam verder 0pm1 werd gtschoven. ,.Vremid Strangwise mompelde d'it woord vlak bo ven Desmond's ho-ofd. Toen hoorde hij, tot zijn onuitsprekelijke opluchting dm: ander zeggen „Hlij is er niet!" Eln Desmond begreep, dat die d'iwpte van het balcon zijn redding was geweest. Door- d'at hij zich zoo vlak tegen den muur had' aanged'rukt, hadlden ze hem over het fcozijn hem niet 'kunnen zien. De liNvee mannen gi'ngm in de feamer ife- rug en weer werd 'allies sKiil. Buiten op het vo'cWtige balcon in de^tomomende duisternls voich't Desmond tegen de verieiding om naar goede mogen komen. Alsnog achi.m B. en W. het niet noodig cm in te grijpen. De heer Jes wees er op, dat bijina alien sinds 'kort lid zijn en dus nog geen uitkee ring genieten. Er zijn er niet een enikale doch wel een stuk of 15. Ze loopen aMe dagen rond. Enkelen zijn hier geweest dloch ze werdm verwezen naar het armbestuur. Er is tcchi wel productieve arbeid te vinu den. De voorzitter merkte nogm'aals op, d'at er bij B. en W. nog geen aanklding bestaat om in te grijpen. De heer Kooij wees op d'e ontvei'ligheid in de autobussen doord'at er geen noioddeur achiter 'is. Spr. vraagt of daaroimltrent geen maatrcgelcn te nemen zijn b.v. door er die endernemers op te wijzen. Overdgms voorzien deze diensten in een behoefte en geven ze veel gemak. De voorzitter d'eelde mee, dat dit niet aan deze gemeente is, doch aan de gemtemte waar in die ondernemers won-en. Sprekers d'oet de toezeggingen melt zijn collega te Oudkarspel lover te zul'llm spreken. Hierna sluiting der vergadering. In de 24e jaarvmgadering van Onder- liing Hulpbetoon welke door ruim 100 led'en was bezochti, werd1 o.m. meegedeeld, dat in plaats van den heer K. Spaan die vertrok- 'ken is als commiissaris benoemd is de heer A. Heynlams. Als ledlen van. het bestuur werden met groote meorderheid van stem- mm herkozm de heeren J. Kuiper en D. Kansen. terwijil in de pll'aais van den heer J. Hopman die niet mieer in aanmerking wenisch- te te komen gekozm werd' de heer C. Kuiper. Allen namen de benoeming aan. ■Hoewe1' de kas er niet slecht voors'iaat, werd besloten om de uitkeering wellce 10,50 is, niet hooger te brm:gm terwij! evenems be sloten werd om de conkributie op 20 oenit te laten. In verband met hed ouder wOrdm dier le- den en de weinige foetredliing van jonige !e- dm werd' het alleszins wmschelijk geacht de reservekas zoo mogelijk nog wat1 op te vo'gren ot te voorkomen, dat later m'oeilijk- hedm zou den kunn en ontstaan1, of de uit keering lager ge'bradht zou moe'.en worden. Nog wqrd besl'oten om bij een geval van overiijdm niet 2 doch1 4 weken uiitkeerinlg daahnia te verstre'kken, waardoor deze uit keering op 42 kom't. UIT BROEK OP LANGENDIJK. 7e Jaarvergadering van de Cooperatieve Aankoopvereeniging „De Vooruitgang" op j.l. Dinsdag in het lokaal van den heer Vij- zelaar. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, en constateerde dat het bestuur om 2 redenen zeer dankbaar was, hetwelk spreker met blijdschap de vergade ring mocht mededeelen. Ten eerste dat dit jaar de omzet nog gestegen was, en dus een goed jaar voor de vereeniging geweest was, en ten tweede dat de prijzen onzer sfapelpro- ducten flink waren, zoodat er wederom geld komt om onze akkers te bemesten, en mis schien wat beter te bemesten dan het verloo- pen jaar nog, met kunstmest. De vraag wordt wel eens gedaan' of men niet te veel uit het oog verliest dat kunstmest eigenlijk hulpmieststof is, en of baggermest, •koe- en paardenmest niet natuurlijker is. Spreker wilde hier niet dieper op in gaan, vooral ook niet over het punt als zouden onze producten sneller tot rotting overgaan, wat wel eens beweerd wordt betreffende de sta- pel producten. Spreker verwees hiertoe naar eemie inzen- d'injg van 200 stuiks Lecerfjb"Joemkool op de tentoonsielling te Amsterdam, welke zonder kunslmestbemestinig geteeld waren. Zij sche- nen zeer mooi en prachtig, doch na vierliciop van een dag waren: ze ail beduidend minder mood dan dte inzending bloemkool wet in kunstmest geteeld. Na de notulen werd het Jaarverslag uit- gebracht, waari'n medegedeeld werd dat (on- danks de meening dat door invoering van contante betaling de afname minder zou zijn) dit niet geweest is, ja het zoo goed bevallen is, dat het bestuur besloten heeft dit zoo te doen doorgaan. Acht maal had het bestuur b'innen te stormen en alles op't spell te zet- ten in een wanbopige paging om ha)' meisje van haar vervcilgens te bevrijidten. Maar hij had voorzichtigheid geleerd1, en hij' wislii, dait hij zijn 'tijid moest afwadh'ten. Er gingen- misschien vijf mlinuten voorbij, gedurende wef'ken tijd Desmand geen be- paald geliuid nit de noode Ikamer feon onder- schdddn, hijl hoorde allleen een zadh't gamom- pel van1 stemmen. Toen kliinkt plaMinig een sdhel'le, gillen- de kreet. Desmiond ridhtte zich snel: op, en -wenddle het hoof d z'C'o dat hij i'eder geM'd uit de ba- mer kon apvangen. Weet jammierdo het meisje. een kfegeiijikc 'kreet, alsof zij getmJar- teld werd. „Groote God1!" datihf Desmioindi, „dat kan1 ik niei verd'r'agen1!" Zijn ho'Ofd was op gelijke hoogte met het fcozijh van het raam), dat gslukkig vrij breed' was. Hij greep met beide handeni sKevtig het ruwe cement vast en heesch zichzelf door de de kradht van zijn a.rrnen alleen, naar boveni op het bozijn, zat daar een oogenblik in evenwichit en btom toen behendiig en zander geruisch door het raami ds fcamer binnen. Terwijl hij d'it deed', jamimerde het meisje weer. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5