DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 23 1924 MAANDKJ Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 28 JANUARI L>tt numtner utt 2 Warten Honderd zes en twintigste Jaargang. Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland DE REVOLUTIE IN MEXICO. Naar verluidt bestaat in officieele kringen te Washington het vermoeden, dat president Obregon van plan is uit Mexico te vluchten. De juistheid van dat vermoeden is evenwel nog niet gebleken. lloewel de troepen van Obregon bij de jongste gevechten biji Jalisco cen fiasco kden, schijnt Obregon' zijn ver- liezen zonder moeite hersteld te hebben. De Mexicaansche gezant te Washington vcrklaart, dat de regeertogstroepen de verbin- ding tusschen Quidad en de hoofdstad van Tantaulipas hebben hersteld en daarmede den weg hebben vrijgemaakt voor een aanval op de rebellen in het oiiedistrict van Tampico. Een later bericht meldt nog, dat die regee- ringstroepen twee plaatsen in het oiiedis trict hebben veroverd. In de stad Mexico heerscht opwtodtog wegens den moord op een senator, die verdacht werd1, op de hand van de rebellen te zijn. De daders zijn onbekend. DE BESCHERMING VAN DEN' FRANSCHEN FRANC. Bij de voortzetting der Kamerdebatten over de belastingvoorstellen der regeering noemde de socialist Vincent Anriol de inflatie vooral veroorzaakt* door de vergroottog der vlottende scauld door de voortdurende uitgifte van bons de defense nationale. De minister van hnancien, aldus spreker, heeft op inflatie aan- gestuurd, door deze bons vrij; te stellen van {nkomstenbelasting. Auriol vroeg voorts aan de groote banker, de bevoegdheid te ontne- men om de depositors harer clientele, waar- voor zij 2 pet. vergoeden, tot 14 milliard te dekken met bons de defense nationale, waar- voer zij van den staat 5 pet. ontvangen. Auriol's rede was een heftige veroordeeling van de finandeele politiek der regeering. Daama nam Poincaxe het woord en sprak twee uur lang. Hij werd lierhaaldelijk toege- fuicht door een deel van het centrum en de rechterzijde, met uitzondering van uiterst rechts. Hij verdedigde de regeertogsvoorstel- len en betoogde, dat het buitenland, vooral Duitschlamd, een daling van den franc poogt te bewerken, om de Franschen te dwingen het bczette geb:ed te verlaten. DE SPOORWEGSTAKINIG IN' ENGELAND. Er is weinig veranderinig in den toestan'd der Engelsche spoorwegstaking. Men vreest uitbreid'ing tot den ondergrondlschen spoor- weg te Londten. De regeering acht het tijd- stip voor haar intefventie nog niet gekomen. Wei heeft het conflict de emstige aandacht der regeering, en spedaal is! Zij! bedacht op de mogelijkheid, dat andere vereenigingen bij de staking betrokken worden. Bromley heeft verklaard1, dat zijn centraal buerau reeds vol- doendle geld heeft verstrekt, om de staking 3 weken te doen voortduren. EEN SPIEGELTJE VAN TWEE DUIZEND JAAR. Aan het Britsch Museum is een brenzen hrndspiegel ten geschenke gegeven, die waar- schijnhjk gebruikt is door een voomame da me, levende ten tijde van Caesar's inval in Engeland 55 v. C.). De spiegel is te Desbourough (Northamp tonshire) opgegraven. De versiering aan den achterkant is met de hand bewerkt en heeft veel overeemkomst met die van Oostersche kunstwerken. De voorzijde, nu groen van ou- derdom, moet eens een mooi gepol'ijst stuk brans geweest zijn, waarin de Keltische dame z ch met welgevallen kon bekijiken. EEN SERUM TEGEN' ROODVONK. Amerikaansche bidden vermelden dat Dr. Dochez, een serum tegen roodvonk zou heb ben ontdekt. Dr. Dochez, die vroeoger gedurendie vde jaren medewerker was aan het Rockefeller instituut te New York, en die daar o.a. zeer goed werk over d'e bacteriologie van de rood vonk heeft verricht, is thans professor aan de Columbia University. Het blijkt dat hij in den1 laatsten tijd inderdaadi onld'erzoekingen over roodvonk heeft gedaan, en ook reeds waardevoTlre resultaten Heeft verkregen. Zelf legt hij echter den nadruk er op, 'dlat mem nog lang niet zoover is dat werkelijk eem ge- nezend serum is gevonld'en. Maar men' is vol gens hem op den1 goedlen weg en1 met deze verklaring geuit do'or eem bekwaam baeteri- oloo^ als Dochez is, moet mem voorloopig al heel tevredem zijm. Roodvonk is een zi'ekte, veroorzaakt door z.g. ultra-microbem, dat zijn., parasietem, zoo kleim, dat men ze miiet met het microscoop kam waamemen. Boven- diem is het nog miet gelubt ze te kweeken. Het bereiden van eem serum tegeni eem dergelijke ziekte stuit ddm ook op groote moeilijkheden. HET OUDSTE SCHRIFT TER WERELD. Volgens een mededeeling van den heer Woolley, lid van de Engelsch-Amerikaan- sche archaeo'logische expeditie in Iraq en „Ur van de Chaldeeen" (het geboorteland van Abraham) zijn er overblijfselen van een tempeltje gevonden, dat de oudste tot nu toe bekende kunstwerken 'in metaal be- vat. Ook heeft men een marmeren tafeltje ontdelct, beschreven in de oude Sumerische taal, waarin een kroniek van koningen en dynastieen wordt gegeven, waarsohijnlijk dateerende van 4500 j. v. C. De heer Woolley schrijft hieromtrent: „Zelfs warmeer dit jaartal niet juist mocht zijn, hebben wij toch het oudste exemplaar van geschreven schrift gevon den en d'e oudst-bekende triomfen van de kunst van Tubal-Kain". Het marmeren tafeltje bevat een bericht over het bouwen van den tempel, gewijd aan de godin Nin, in dten tijd van de derde dynastie der koningen van Ur na dten zond- vloed. Tubal-Kain was „de man van invloed in den tijd toen de aarde jong was, die „de eerste ploegscharen vormde", zooals Charles Mackay zegt in zijn commentaar op Genesis IV, vers 22. KORTE BERICHTEN, Op de dezer dagen ite Belgrade gehou- diera,1 confereni'ie van Russische emigranten werd besloten gemaraal Wrangel en andere Russische auitoriteiten uit Joegoslavie the dloien vertriakken. De nieuwe minister van onidlerwijs en eerediienst in Saksen heeft de verordlaming van zijn voorgamger opgehOven, volgens wel'ke er in de openbarie sChoilen buiiten die uren, bestemdi wor godSdiemsltlonderwijis niet moch'ti worden gebeden. De Fransche bezettingsauto riiteiten aan de Ruhr hebben' voor Spiers de con'trole over de in- en uitgaande post ingevoerd'. Mrs. Virigin G. Harding, wedhwe van den overleden president, is thans als rcdac- trice verbonden aan de „Marion Star". Zij zall oeder haar eigen naiam voor genoemd blad schrijven. Volgens een verklaring van den gjroot- linduSthiedf Klockner in den Pruisischen Staatsraad zou de maandelijksche opbrengsit van de Rijln- en Ruhrindustrie op grond van bet Micum-verdrag 80 millioen goudknarken moeten bedra'gen. Volgens de „Weaf!mSnster Gazette" heeft dte Engelsche regeering besloten met hdt cog op de bezuiniging bet Singapore-vtootplan op te geven. Toen d'e ochtend-express van Pittsburg naar Cleveland Donderdag met een vaart van 40 mijlen per uur een tussdhenstation vooibij stoomde, sprang dte stoomketel van de loco- motief met een vreeselij'ken knal! uiteem. Een machinist en twee stokers werdlen gediooid. De eerste arbeidersregeering In Engeland. Mr. H. J. de Lan'ge schrijft oms: Als men Anatolte France's Les dieus ont sodf leest, waarin beschreven worden de ge- voefens en indrukken van den gemiddelden Parijzenaar gedurende de Fransche revolil- tie, dan wordt het oms dubbel duidel'ijk, dlat het voor ons die meer dan een eeuw later le- ven, veel minder moeilij'k is omi het to'em plaats grijpende op juiste waarde te schatten. Op dezelfde wijze is het thans, nu de ge- sehiedenis wederom met snelle schredten voor- waarts gaat, niet altijd1 gemakkelijlk ten voile bewust te worden van de diraagwijdte van het hedenid'aagsch gebeuren. Niettemin zijn er nu en dan gebeurtenis- sen, die zelfs ooggetuigen doen begrijpen, dat iets van buitemgewoom belang geschied is. Het aan de regeering komen van de Engel sche arbeiderspartij mag als een zoodanige gebeurtenis aangeteekend worden. Evenals de Fransche revolutie de opkomst van den Derdlen Stand verhaast heeft, zoo is de Vierde Stand, het proletariaat, door den wereldoorlog meer dan oo't op d'en'voorgronid geplaatst. Op het oogenblik echter beleven wij een tijdperk van reactie, dat, hoe natuur- lijlk op zichzelf ook, toch bij te groote door- voeriug gevaarlijk kan worden. Het omder- aardsche vuur der hartstochten en wenschen, die in den oorlog een gewelddadigen uitweg zochten en ook gedeeltelij'k vonden, is nog niet volkomem uitgewerkt. Een kortzicbte re- pressie van den' Vierden Stand, die op meer- dere rechten aanspraak maken mag, nu door t onderwijS'em anderzins zijn ontwikkeling min der elementair geworden is, zou tot nieuwe verwoestende empties aanleiding kunnen geven. De groote beteekenis van het aan het be- wind komen der Engelsche Labourpartiji in dit verbamd is, dat aan de gindsche zijide van de Noordzee een weg geopend is om op vreed- zame wijze de geschiedenlis der beschaving een beter lot voor een grooter aantal zich te Men ontwikkelen. De arbeiders-regee- ring die tnans in Westminster haar imtree deed, is als het ware de vdligh'eidsklep, waardoor die tot stoom verhitte wenschen en begeerten van tallooze millio'enen' memschen naar grooter geestel'ijke ontwikkeling, meer- derg kemnis en minder l'imitaties zich bevrij- den kunnen. Imderdaad een gebeurtenis van verstrek- kemde beteekenis, niet alleen voor het Brit- sche Rijk, maar ook voor geheel West-Euro- pa! Het is niet toevallig, dat deze evolutie zich in Engeland afspeelt. De Engelschen' hebben als gevolg van nun visie voor wereldhandel steeds een open oog voor het essentieele, en zijn daarom bereid om binnen de perken van zekere el'ementaire gronldbegrippen van orde en billijkheid, andersdenkenden omder hen zjelf en buiten eigen land vrijl te laten tot het volbrengen van wat door dezem onder gege ven omstandigheden het beste gevonden wordt. Hoewel in zekere conservatieve kriin- gen, voordat de arbeiders-regeerinig een feit geworden was, mogail opposiitlile em vrees axm' dteni dag gelegd werd, is diaianim thans een verandering getreden. Nu Ramsay MacDomald zijn intrek- genomen heeft in Downing street no. 10, waar Baldwin's ver- huiswagens nog voor de deur staan, is het Engelsche publiek bereid den Labour leider en zijn collega's een fair chance te geven. Men behoeft geen moodelooze eni kleimzielige te- genwerkmg vani conseawa'tieven en iliiberailem te verwachten. Eveneens is het typeeremd voor het Engelsch gezondl verstand, dat de nieu we Premier met zooveel gematigdheid op- treedt. Hij deed de extremisten in EngelsCh Indlie weten, dat zij niet veel van hem te ver wachten hadden, tenzij langs volkomen lega- len weg; hij nam. in zijn mimisterie mannen' van groote techmische bekwaamheid buiten de partij op voor de vexvulling van posten die speciale vakkennis vereischteni; terwijl in het geheel genomen zijn regeerimigsprogram door bijzondere moderatie uitblinkt. Mocht men nog twijfelen aan de politieke evolutie die het gemoedsleven van het tegen- woordig geslaoht in de laatste tien jaar door- gemaakt heeft, dan kan wellicht een enkel voorbeeld die twijfel doen verdwijnen. Te Lond'en overweegt men op het oogen blik ernstig, of het niet wenschelijk zou zijn Ramsay Macdonald, dten premier en minister van Buitenlandsche Zaken, Thomas, den mi nister van kolonien, en wellicht nog een der de lid1 van het Kabinet tot Lord te verheffen. De bed'oeling hiervan is dte arbeiders-regee- ring een betere vertegenwoordiging in het House of Lords te geven. In tegemstelling met het parlementaire stelsel, in Nedlerlamd, inoet een Engelsch lid van het Kabinet lid van een der Huizen zijn om dlaarim te kunnen verschijnen. Voor de mentaliteit van 1914 zou het als een sprookje geklonken hebben dat een arbei- derslteider, die als boodSchappenjongen bij een spoorwegmaatschappiji zijn loopbaan be- gon, opklom niet alleen tot lid van het Kabi net met eem inkomem van 60.000 jaars, maar bovemdiem tot lid van bet roemruchtig Hooger Huis verheven werd, terwijl als zijn collega en minister van Buitmilandsche Za ken een amder arbeider van even zeer beschei- dien huize optrad. Imderdaad, de geschiedenis heeft zich ge durende die laatste jaren gehaast! Laat ons toch bij voortduren bteseffem, dat wij' leven in een tijdperk van grooter en smeller evolutie dan wellicht ooit te vortm; en laat ons dlank- baar zijn dat onze mentaliteit zoodanig ver- riiim.fl1 is, dat dit wijdsche gebeuren zich voor ons geestesoog kan afspelen. BiimenJamt. DE STAATSBEGROOTINIG 1924 De memoric van amtwoord op het voorloo pig vers tag vain de Tweedte Kamer nopens hioofdstuk I (algemeane beschouwimgen) van de Staatsbtegrootiimg voor 1924 is 'thans verschemen. Ete'aruit hilijkt, dat dte regeering den aanvankelijk heflaiamden maatregtel van tijdelijike stopzetiinig van allilte periodlieke trak- 'temien'tsveilhoogingeE meenlt oiielt ta moeten 'handhiavieindeze fcwesfite zal mader ovetrwo- gen! worden bij' de herzieninlg dter jaarwedde- regelitng, diie tevenis een onderdeel van de plamnen der regeeTiinlg voitat. BeballVe dlat afgeziien wordt van de towe ring van bet1 zewamde leerjiaar, zal worlloopdg van verdlere uitbreiding van het aanttall lialgere scholen en van' opric£ting van nieuwe boo- 'gere burgersdhoilen en gymnasia geen' sprake mogen zijn. Vender is een hd'ziento© van die pensicien- wetten in voorberddiimg, waarvan htet1 ont- werp magemoeg gareedi lilgt en aan den stij- genden ctouk dter wachtgteldtem zal zooveel m'o- gtelijk paal en perk worden gesttelld. De doorwarking van de wetttelijlke voonzie- ningen dter rteorganisatie en Wknimpiiing van den- stdatsdienst zullen mteendiene jaren vor- deren. Wordt na voMiedilge doorwerktog iop een bezuiniging van1 oogeveter 40 millioen gerekendi, voor dte eetotwlgendte jaren wordt het cijfer geraamid! op oogeveer 30 millioen, waarvan 12,500,'000 op omderwijs, 12,500,000 op die dtefenlsie en 5,000,000 op dte overige dtepprtemienten'. Ter bezuioiigkig op dte uiltgavem voor on- dterwijs zullen woreerst in de laagsite twee klassen dter lagere scholten de ondlerwijZers vervangen worden1 door hulponlltertwijlzdres- sen met! eeovoudilgter diplbma. Verdtelr zal opni'euw in overweging gemotmem wcirdlen het todtertijd door dte regeeTilng ingediendle voor- sttel tolt bezuiniigilnlg op die fcosten van heit U. L. O., Tyaarvan toen een niet onbteliangrijk deel Moor gin!g door overtatemling van een amendeiruent van' mej. Westertman c.s. Nog verdere ooncentraltite dten toen beoogd, is n'itet mo'gdlijk. Ook hiett nijVedhteidisondlerwijtei zal worden beperkt. Hbt Sdhooltoezidht zal wor den gereorgamiseerd en' nitet oinbtellanlgri]lk in- gekrompien, o!.a. dbor een wijziigiimg van dte ^eeirltchtwclt, waarbiji wordtem geSdirapt 'die bepalinigeni tot heti Ittegenigaan van het abso lute schoolfyerzuitml. Op het igeblited vtan htt homager onderwijS wordten eveneens versdhil'- lende bepnlingen overtwogen. In de bezntoi'gingen op dte dtetonsie wordt verwezen naar A hetrekktelijlke memories van anitwO'ord. Die op dte overilge dlepartleimenitlen zullen zoo spoedig mogelijk in afzondlerlijke voorstellen' worden uitgereikt. Wat de overige departemenften betreft zul len de ter vermindertog van' het tekort te treffen voorzieningen ten spoedigste in af- zonderl'ijke voorstellteri worden uitgewerkt. Zij zijn zooveel mogelijk over allte departe- menten verdeeld en na zorgvuldig onderzoek van alle voor vermtodering in aanmerking komende posten verkregen. Wat de nadere uitwerktog der salarisver- laging betreft, nu, door dten loop der om standigheden de algemeene korting van 10 pet., welke de regeering zich ahnvankelijk als voorloopigen maatregel voor 1924 had voor- gesteld, toch niet met 1 Januari zal kunnen in weriring trteden, zal1 ten spoedigste gevoe- len van de Centrale commissie van georga- niseerd overlteg in ambtenaarszaken ingewon- meo worden over de vraag, of een1 evenredig deel van het bedrag, dat die regeering zich had voorgesteld over 1924 uit dien voorloo pigen maatregel te vinden, wellicht door een andere verdeeling ware te verkrijgen dan door op alle salarissen een gelijke korting van 10 pet. toe te passen. De voorgesteldte intrekking van' art. 40 van het BezoldigingsbeSlUit 1920 wordt uifVoe- rig beschouwd. In afwachting van een nadter ondierzoek is die toepassing van den voorgenomen maatre gel om de onderstcuning van werkloozen voortaan onder toepassing der Annenwet te brengen, opgeschort. Biji dte werkloosheids- vterzekering zullen in 1924 de hoofdtrekkem van het beleid worden gehandhaafd. Pogin- gen van gemeentebesturen' en particulieren1 in de ricbting van werkverschaffing worden „zooveel' slechts. eenigszins mogelijk", door de regeering gesteund. In verband met de beperking tot 1930 van de leerplicht tot 6 jaar wordt verandtering to dte indeelimg der leerstof overwogen, die er wellicht toe zal kunnen leidlen, dat bij1 kor- teren leertijd de resultaten van het onderwijs niet aanzienlijk gertoger zullen worden. In den1 zomer van dit jaar zijn, behoudens de voorgesteld rechten op thee en bier, voor- stelleH te wachten tot nog nieuwe indirecte hefftogen. Ten einde den idruk der directe belastingen te kunnen verlichten, zal vooreerst een techni- sohe herziemiiig van1 het tarief worden voor- bereid, terwijl voorts een omzet- en luxebe- lasting to bewerktog is. Tevens ligt to het voomemen een wijziging aan- de wet op de Rijksinkomstenbdastmg te bevorderen, waar- bij de grens van het belastbaar tokomen, die thans Biji 800 ligt, te veihoogen'. Behalve de reeds togediende rijwielbelas- ttog is een belasttog voor het gebruik van kunstwegen, met belaid aan te geven voer- tuigen, to bewerktog, mode om daaruit de midldelen te vtoden om de kunstwegen beter aan de hoogere eischen van het modeme ver- keer te doen beantwoorden. Ook thans l'igt „eem radical e overgang van vrijhandtel tot bescherming" niet to de plannen der regeering. Omtrent den Wontogbouw is de regeering van oordeel, dat overheid'ssteun alleen moet worden verleend daar waar dat ter verbete- ring van wontogtoestanden' onvermijdelijk is te achten. De gewone womtogproductie dient zoo snel mogelijk wtedterom aan het particu- l'ier bedrijf te worden overgelaten. Met het oog op de urgentie van andere aangelegenhed'en zal zijn af te wachten of tot spoedige behandteltog van de Zondagswet en van de Begrafeniswet kan worden overge- gaan". Ten aanzien van dte Staatsloterij en den vacctoedwang zijn maatregelen to voor- bereiding. HET RIJKSSCHOOLTOEZICHT De heer Gerhard, lid van1 de Twcede Ka mer, heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vra- gen gesteld: 1Is het waar, dat plannenin bewerktog zijn ter reorganisatie en tokrimping van het Riilksschooltoezicht? 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid de Kamer met deze plannen in kennis te stellen en met de vaststelling er van te wachten tot- dlat dte Kamer bij dte behandeling der begroo ting van hoofdstuk V A. de gelegenheid heeft gehad haar oordeel er over uit te sprekem? BEZUINIGING OP SALARISSEN. Ten aanzien van de door de regeering in overweging genomen salarisvermindering,. gceft het terzake in het Voorloopig Verslag voorkomende, haar aanleiding: tot de volgen de opmerkiogen. iii de eerste plaats wordt de formeel-juridi sche bevoegdheid der regeering tot salarisver mindering betwist. De aanstelltog van een ambtenaar op een bepaalde wedde zou tus- ocnen het betrokken gezag en den amb'tenaai een rechtsverhouding vestigen, die althans in haar rechtsgevolgen gelijk te stellen zou zijn aan een burgefrechtelij'ke overeemkomst, waar van dan die bepaalde wedde een der voor- waarden zou zijn, die dus door het 'betrokken gezag niet zou kunnen warden gewijzigd. Naar het oordeel der regeering wordt al dus het karakter der ambtenaarsverhouding miskend. Voor hen, die een1 ambtelijke functie ■vervullen, gelden toch de regelingen ten aan zien van die functie, ok ten aanzien' van het salaris, door de overheid gesteld. Het eigen- aardige van deze regelingen is, dat zij door die overheid, krachtens haar gezag, dat zij met niemand deelt, niet anders dan eenzijdig kurtnen worden vastgesteld en gewijizigd. De aanvaarding van een ambt is dus niet het aangaan van een overeenkomst met onveran- derlijke termen, maar een d'aad, waantoar men komt te staan onder vigueur der rege lingen, die voor het ambt geldten en die steeds voor \vijziging vatbaar zijn. Worden zij gewijzigd, dan staat de ambtenaar omder de gewijzigde regeling. Zoo is het met dte instructies, zoo is het met de werktijdrege-. Umg, zoo is het ook met dte wedderegeling. Alleen deze opvattimg doet aan den aard der verhoudtogen recht wedervarem. Men wordt anders ook verstrikt in onhoudbare conse- quenties. Artikd 40. De voorgedragen beschouwtog schijmt ook het oordeel van de formeel-juridische betee kenis van art. 40 van het Bezoldigimgsbe- sluit tte moeten beheerschen. Wijziging: of to- trekking ook van dat artikel is jmidisch niet ommogelijk en zoodanige intrekking heeft dan het gevolg, dat vanaf het oogenblik toier 'in trekking aan het artikel geen verdere aanspra- ken kunnen worden ontleend. Intussclien, daargelaten de formceli-juridische vraag, wordt de moreele kwestie opgeworp'ea: mo- reel zou een wijzigtog van eemnaal toegeken- d'e wetten to het brjzonder buiten dte termen van art. 40 van het Bezoldigtogsbesluit on- toelaatbaar zijn. Men kan ook hier wederom de consequcn- tie doen spreken. Zelfs indien toestanden to- treden, waarbij handhavtog van het peil der eenmaal vastgestelde salarissen niet alleen to strijd zou zijn met het algemeen belang, maar zelfs de ambtenaren zou schaden to ved em- stiger mate dan d'ocfr een verlagtog ge- schiedt, zou de Staat moreel gebonden zijn? Als men dit staande houdt, vervalt men in de in het Voorloopig Verslag voorkomende con- tradictie van de moreele verplichttog tot het unmoreele. Neen, onder dergelijke omstan, digheden wordt juist verlagtog een welto waar moeilijke, doch moreele plicht Het is de harde noodzaak van's lands fi- nancien, die dwingt en welke mede to ver band met de evengenoemde factoren1 een ver mtodering moreel verantwoord doet zijn. Gemengr' nieuws VER'EENIGING SECRETARISSEN VAN ARMENRADEN. Onder voorzitterschap van Mr. J. Everts werd te Utrecht een1 vergadertog gehouden van de vereenigtog van seqretarissen van armemraden. Na af doen tog van verschillende huishou- delijlke zaken' werd besproken de vraag to hoe- verre het mogelijk is om een centraal toforma- tiebiyeau te vestigen waar tolichttogen kun nen worden togewonnen omjrent de werkwijze van verschillende personen en tostelltogen van weldad'igheid. In deze en vorige vergadertogen van ge- noemde vereenigtog werd' vastgesteld hoe telkens to den lande tozameltogen werden gehouden voor liefdadige doeletoden, terwijl bleek, dat op bedriegelijlke wijze liefoaddgheid werd' voorgewend, terwijl de inzameltog ge- schiedde voor eigen beurs. Op deze wijze worden' telken jare duizenden guldens opge- zameld, die hun bestemmtog niet bereiken, terw'ijl deze gelden ten nutte hadden kunnen: worden gemaakt voor liefdadige tostelltogen, die in deze tijden to moeilijke ftoaneieele om standigheden vericeeren. Er wordt een' com missie samengesteld bes'taandle uit de heeren: G. van Roekel, Mr. A. M. S. Pastor en N. A. B. Francken welke commissie opdracht onitvangt een plan' op te stellen tot vestigtog van een centralen tolichtin'gs'dienst. Beliandeld werden verschillende klachten, die zijn togekomen over de onvol'doende re- gis'tratie door de betrokken plaatsings-co- mite's van buitenlanldlsche kinderen, die tijde- l'ijk to Holland worden ondergebracht. Deze zaak zal aanhangig gemaakt worden bij het Gentraal Comite te 's-Gravenhage. BRAND. In het sigarenmagazijn van de Amster- damsche firma Mast, aan de Vos to Tuinstr. te's Gravenhage heeft gisteravond een felle binnenbrand gewoed. De brandweer was spoedig ter plaatse. Met drie stralen wteted water gegeven, maar ofschoon men het vuur vrij' spoedig meester was kon niet worden voorkomen, dat de geheele eerste verdieping uitbranddte en de zolderverdieping en het dak door het vuur vrijwei geheel werden ver- nield. Ook de brandlschade to het sigarenma gazijn is groot. MENGELBERG IN AMERIKA. Na een stormachtige overtocht zijn de heer en mevrouw Mengelberg Zondlagmorgem met de „Rotterdam" te New York aangekomen. Mengelberg vo'elt zich uitstekend gezond en zal DtoSdagavorp to het Metropolitan Ope- ra-gebouw het eerste concert van het Philhar- monie-orkest dirigeeren. AUTOBUS TE WATER. De autobus uit Wapse, waarin zich 17 mannen en1 2 vrouwen bevonden, is Vrijidag to de SmildeVaart geraakt. Het; ongeluk ge- beurdte door het schichtig worden van een paard, dat zich op dten weg bevond en waar- voor d'e bestunrder te veel moesit ui'twijiken Alle tozittenden werden gered; dte meesten hadden eenige verwondtogen bekomen. EEN ERNSTIGE VECHTPARTIJ. In het logement „De Roos" aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam zijn twee vrou wen, die daar towoondten, door dten liogement- boudter to vereenigtog met drie van zijn kor- muiten vrij ernstig mishamdeld. Het was de bedoeltog dezen vrouwen het verdter verblijf to het logement te ontzeggen. Die aanzeg- ging is op zoo hardhandige wijze geschied, dat de vrouwen naar het Btonengasthuis moesten worden gehracht, waar zij werden verbondten. Bij deze eigenaardige huuropzeg- ging heeft ook een 78-jarig man een verwon- ALRMAARSCHE SOURAN

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1