MKmaarsche Courant De taak der stamboeken. uw bezoekaankondigingskaarten Boek- en HandelsMkerij Wq drukken N.V. v.h. vlug en net. Harms. GOSTER 200N, FEUILLETON. De onzichtbare hand. Voordam G 9, ALKMAAR. Hondard Zes en Twlntlgst8 Jaargang. Maanriag 28 Januari. ProTindaal Niewws «o 23. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevondeni gedeponeerd op 22, 23, 24 en 25 Januari 1924: -dames- handschoen, gevloc'hten ceintuur, huissleutel, portem., damestaschje, porteieuille, bout met mocr, ledige portemonnaie. Aanwezig en- te bevragen bij, de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 22, 23, 24 en1 25 Januari 1924. J. Romp, lste Kabelstraat 23, rozenkrans; Mevr. Mulder, Steinstraat 53, -klein poesje met rood lint; W. A. Jonker, Dahliastraat 8, fantasiebroche; T. Praat, Fnidsen 51, dames- Sortemonnaie met inhoud; O. Richarson, /esterlaanlje 6, portemonnaie met inhoud; C. Schoonhoven, Verlengde Landistraat 22, autopet; H. Engelsman, Verlengde Land- straat 13, witte bok; R. Stegerhoek, Prins Hendrikstraat 26, ho-uten hoepel; B. Schoen- makers, Westerweg 91, portemonnaie met inhoud; C. Berkhout, Stationsstraat 53, hee- lenhandisohoen; A. Lohuis, Bergerweg 9a, gummiebal; J. Th. ter K'ley, Boezems-ihgel 25, rozenkrans; J. Schoen, Kweerenpad 21, bruin handle; N. Duin, Zeglis 59, dames- parapluie; T. Keus, S'tationsweg 21, hand- schoen; P. Groot, Zuidervaart 34, po-rt-emon- naie met inhoud; S. Pastma, 2e"Tuind\vars- straat 10, portemonnaie met inhoud; Van der Wi-ssel, Westerweg, noodwoning 4, R.K. gebedenboekJ Ploeger, Fnidsen 75, dames- handschoen; N Kroeze, Landstraat 31, huis sleutel; A. Dekker, Ridders-traat 17, hond; C. Meulevel'd, Westerweg, noodwoning 1, handschoen. Wanneer men weder in het bezit is van net verloren voorwerp, wordt men verzocht bier- van kennis te geVeu aan het Bureau van politie. LIJST VAN' EIGENAARS OF BEHEERDERS VAN PAARDEN. De BU'RGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat gedurende de maand FE BRUARl a s. voor ieder ter Secretarire dezer gcmeente TER INZAGE IS NEDE'RGELEGD DE ALPHABETISCHE LIJST, bevattende de namen der in deze gcmeente metterwoon gevestigde EIGENAARS of BEHEERDERS van een of meer ter vordering en1 ter keuring aan te bieden PAARDEN, opgemaakt inge- volge artikel 17 van het Irikwartieringsbe- sluit. Alkmaar, 26 Januari 1924. De Burgemeester voomoemd, WENDELAAR. (Slot.) Laten wij eens nagaan wat het geval zou zijn wanneer de stamboekhouding en de regis- tratie geheel door de centrale organisatie werden verricht, zoodat de fokvereeniging dan enkel werkte als controlevereeniging. Wanneer dit geschiodde zou een fokker wat zijn eigen stal betrdft in het bezit komen van keuringsrapporten van de centrale organisa tie enkel van die dieren, die aan de ge- stelde eisch-cn voldoen bewijzen van in- schrijving van,1 zijn volbloed' kalveren in het jongveeregister en me Iks ta ten afgegeven door den melkcontroleur. Meer zou de fokker niet krijgen. Als hulpmiddel bij: de fokkerij levert de fokvereeniging hem veel meer, daar krij'gt hij gegevens van al zijn dieren waarmee ge- fokt wordt en niet alleen van de, voor in- schrijving in de registers van de centrale or ganisatie, het Nederlandsche Rundvee Stam boek, waardig gekeurd'e dieren. Vanwege den omvang der administratie kan ik me niet voorstellen, dat de centrale organisatie ooit zal kunnen overgaan tot registratie van den geheelen veestapel van alle leden-fokkers. Het N. R. S. registreert dus alleen dieren, die aan eischen voldoen. Dit heeft groote bezwa- ren, tnaar dit stamhoek kan men hier geen verwijt van maken, daar algeheele centrale registratie onmogelijk is en dit schifting moet plants hebben. Ook daarbij do-en zich zeer groote moeilijkheden voor en een gevoel van voogdijschap dringt zich hierdoor soms on- willekeurig op. Wil iemand b.v. een stier1 ge- bruiken, waarvan hij op grond van zijn af- stamming en alles wat hij van het dier we/:, veel verwacht, dan is hij: daarin- niet vfij, want zijn kalveren van dezen- stier worden niet erkend, indien de stier voor exterieur geen 75 pun-ten kan behalen. Het inzicht van den fokker wordt geheel burden beschmwing gelaten. Zoo iemand is gedwongen, _wil hij zijn 'kalveren van inggschreven koeien als volbloed erkend hebben, een anderen stier te gebruiken die wel 75 punten voor exterieur behaalde, zonder dat hem gegarandeerd kan worden, dat het boest beter zal fokken. In verband met dit laatste, wil ik er hier nog eens uitdrukkelijk op wijzen dat ik op het standpunt sta, dat de stamboeken inzake de eigenschappen waar het bij de fokkerij op aan komt, van alle dieren waarmee gefokt wordt, zooveel mogelijk moeten opteekenen. Al deze gegevens moeten den fokker ter be- schikking staan, daaruit moet hij zic'h zelf een oordeel vormen over de vermoedelijke fok- waarde en daarmee bij zijn fokkerij rekening houden. Wil de fokker advies of voorlichting in een speciaai1 geval hebben, dan moeten hem deze worden verstrekt, in cnkele gevallen ook ongevraagd gegeven worden. Maar wat hij ten slotte doet is zijn zaak. Daaivan moet hij zelf de verautwoordelijkheid dragen. Kon met absolute zekerheid gezegd worden, dat langs een anderen weg betere resultaten ver- kregen zouden worden, dan slechts zou den voorschriften gegeven1 mogen worden; zoo- ang dit niet bet gevali is ,moet met advies worden volstaan, natuurlijk voorop gesteld, dat de fokker gebruik maakt van dieren, die de eigenschappen van het ras bezitten. Daar- naast moet algemeene voorlichting gegeven worden. Een centrale organisatie kan dat alles met geven. De plaaiselijke stamboekjes, de fokVer- eenigingen, zijn daarvoor, als het ware, aan- gewezen. Ied^r fokker heeft een particulier lokregister en een kalverboekje; ae fokver- ■eenigingen zelf verschillende registers met alle bizonderhcden van alle fokdieren. In een plaatselijke vereeniging worden veel meer bi- zonderheden opgemerkt en kunnen daar ook worden genoteerd. Vooral wanneer de contro- leur die geregeld op de bedrijven komt, tevens stamboekhouder is, kan in dit opzicht veel wordeir gedaan. Een fokker konit er ook veel eer toe de registers van een fokvereeniging te raadplegen, dan naar een centraal punt om inlichtingen te schrijven. De fokvereeniging als zoodanig kan niet gemist worden en hare werkzaamheden kun nen niet door de centrale organisatie worden overgenomen, zonder dat daarin voor de fok kerij nadeelige gevolgen voortvloeicij, Dubbele registratie en stamboekhouding is onmodig, het best kunnen deze geschieden door de plaatselijke vereenigingen, de centrale organisatie moesl in dit opzicht geen taak hebben te vervullen. De centrale organisatie moest een voort- bouw zijn op de fokvereenigingen met als tusschenlkhaam provinciale controle, inspec- tie en voorlichtingsdiensten. De taak van de centrale organisatie het N. R. S. zou dan in de eerste plaats moeten zijn als controlee- rend en inspecteerend lichaam op te treden voor het geheele land boven de provinciale tusschenvormen. De verstrekte gegevens zou den daardoor door iedereen kunnen worden erkend. In de tweede plaats zou de centrale orga nisatie uniformireit in de boekhouding en re gistratie, kortom in de heele werkwijze der fokvereenigingen en der provinciale controle, j inspectie en voorlichtingsdiensten moeten be vorderen. Als centrale voorlichtingsdienst in zake de fokkerij, waarbdj vooral van gewicht is, dat de toestand1 over het geheele land wordt over- zien, kan ook heel wat gedaan worden. Een belangrijk hulpmiddel hierbij zou zijn: Het in druk uitgeven van registers. Op het oogern blik worden gedrukte stamboeken door het Nederlandsche Rundvee Stamboek uitgege- Door Douglas Valentine. (.Schrijver van De man met den Kiompvoet) Geautoriseerde vertaling van W E. P (Nadruk verboden) 87) De vnouw liet geen verwondering 'Mijkon „Zoozsi ze, „i'k dacht well:, dat) we hem ten sloitte te pakkeni zouden krijgen. Wel Strangwise. waar wiaehfcen we nog op? Moet onze vriend dto eeuwig Mijyen leven?'' „Dat wou ik ook wel eens wotenbulder- dle Bel'ward woest. - „Ik 'heb nog mliet met hem aifgerekendzei Stranglwise. „Neen, neten", dep mevrouw Malplaquet dadelijik, „Strangwisie, jij hdbt nn al een les gehad. Je hebit1 het juweel verloren en- je helbt weiniig kans het teirtig te krijgen, iteflizif je denkt, dat deze man hiat ibij zidr heeft. Wil je je eigen lieven verliezen en dat van ons all©- maal erhij Kom, vooruit nou, van dezen ke- rel is niets voor ons te halien! Eh hij1 is een gevaar voor ons allemaal, zoolang hij in le ven is f" Mina", zei' Strangwise, ,je moet me ver- ven. Gedrukte stamboeken zijn voor de fokkerij van groote waarde, omdat dc fokker daarin verschillende gegevens, die hij; noodig heeft kan vinden. Net uitgeven hiervan door de centrale organisatie moet in ieder geval blij- ven doorgaan, in dien zini dat in het gedruk te stamboek de dieren die in het boek, dat men in N.-Holland stamregister noemt, en die, wetke in het stierenregister zijn inge schreven worden opgenomen. Het was na •tuurlijk veel beter alle gegevens van alle dieren, die in de registers van de fokvereeni gingen staan, te publiceeren; het werk zou daardoor echter veel te Qitivangrijk worden en practisch onuitvoerbaar. 'Het zal dus alleen mogelijk zijn een aantal gegevens van- die ren, die aan bepaalde eischen voldoen, de stamregisterkoeien en ingeschrev-en stieren, in 'het gedrukte stamboek een plaa-tsje te geven. Bovend-ien zou het Nederlandsche Rund- veestamboek ov-ereenkomstig hetgeen nu reeds in de statuten staat vei"schillende maatrege- len in het 'belang der fokkerij in het al'gemeen kuninen nemen of het doen nemem er van be- vorderen. Wat in dit opzicht -door het Neder- landsch Rumdveestamboek reeds gedaan wordt is door den heer Wibbens, hoof-dinspec- teur van het N. R. S., onlangs uitvoerig uit- een gezet in een vergadering van den Bond van Rundveefokvereenigingen in N.-H. Wie van de hier aanwezigen die vergaderin; niet heeft bijgewoond, heeft eert uitgebrei' verslag ervan in de bladen ku-nn-en lezen, zo-oda-t het mij onmoodig lijkt, hierop dieper in te gaaa. Hiermee meen ik uiteengezet te hebben, hoe de centrale organisatie h-et Nederl'a-nd sche Rundveestamboek werken moest. Dat de beteekening van het N. R. S. -groot zou we- zen, zal ieder duidelijk zijn. De werkwijze van het N. R. S. is evenwel een geheel andere dan de geschetsfeals feit hebben we dit te aanvaard-en-. Of indertijd misschien een ande re oplossing mogelijk gewees-t was, behoeft hier niet besproken te worden, daarmee ver- andert de toestand toch niet. Een zoodanige wijziging te b-rengen, dat h-et N;. R. S. een- voortbouw is op de fokvereenigingen, is thans niet gemakkelijk, maar waar een wil is, is een weg. De vooraaamste bezwaren zijn m. i. wan neer we het geheele land1 besdiouwen: le. niet alle fokvereenigingen werken goed; voor volledigheid der gegevens wordt niet voldoende gezorgd; juist-heid en b-etrouw- baarheid -der gegevens zijn niet steeds vol doende gewaarborgd; 2e. niet ajle leden van de fokvereenigingen willen zic'h voor de centrale organisatie uit- gaven getroosten. Laten we maar precies zeggen hoe de redeneering van dez-e personen bij den tegeniwoordigen toestand is: „Zij zeg gen: Ik wil mijn veestapel v-erbeteren voor mijn eigen bedrijf, zoodat ik meer en vettere melk -krijg en mijn beesten een beter en bouw krijgen, Daaraan heb ilc wat. Van het N. R. S. word ik geen lid, omdat het verkoopen van overcornpleet goed1 fokvee naar andere provincies of het buittenland waarvoor ik iiaast mijn afstammingspapieren van de fok vereeniging ook die van het N. R. S. noodig heb zoo weinig voorkomt, dat ik daarvoor geen extra uilgaven will doen. Voor mijn doel heb ik genoeg aan hetgeen de fokvereeniging mij bi-edt; 3e. niet alle leden van het N. R. S. zijn aangesloten bij een fo-kvereenigmg. Wat het eerste bezwaar betreft meen ik, dat in een tijd van 3 a 4 jaar reeds zeer veel verbeterd zou zijn, wanneer evenals in N.-H. de provinciale commissies in over!eg met het stamboek -een inspecteur aanstelden die in sa- menwerking met d-en veeteeltconsulent belast werd met een algemeene comtrole-inspectie en voorlichtingsdienst ten behoeve van de fok vereenigingen. Van te voren zou precies moe ten worden vastgesteld, in overleg met het N. R. S. hoe gewerkt zo-u worden, waarbi] vooral aand-acht geschonken moet worden, dat voldoende waarborgen besiaan, dat de gegevens, die verstrekt worden volledig, juLst, betrouwbaar^n zoo objectief mogelijk zijn Ik wil -hier -geen oordeel uitspreken over den toestand in de verschillende provincies, maar wat Z.-H. betreft, kan ik u hier wel meedeelen dat de Prov. cominiissie niets voor de fokvereeniging doet. Een inspecteur heeft zij niet, de Bond van fokvereenigingen even min, 't toezioht op't melkonderzoek berustie tot nog toe bij den zuivelconsulent. Er zijn fokvereenigingen, die goed werken, maar dat er bij vele nog al wat aan de werkwijze ont- breekt zal duidelijk zijn. Wanneer het N. R. S. er van overtuigd is, dat de registratie en de stamboekhouding in de plaatselijke fokvereeniging van zeer groot belang is dan zal het steilig willen meewer- kea om de genoemde d-iensiten in de verschil lende provincies in te voeren. Misschien dat het N. R. S. daardoor tijdelijk eenige leden zou verliezen, daar deze zouden meenen ge noeg te hebben aan- de fokvereeniging, wan neer -die zoo volledig w-erkt, maar het belang van de veefokkerij gaat h-et N. R. S. toch bo ven alles, zoodat het daar naar niet zal kijken. Gedurenide deze period-e zou bet Neder landsche Rundveestamboek gewoon moeten doorw-erken. Wanneer er nadien nog fokver eenigingen waren, die onvolledige gevens ver- strekten of wanneer voor de juistheid, be- trouwbaarheio en objectiviteit volgens het oordeel der prov. inspecties in N.-H. geen voldoende waarborgen bestonden, zouden' de afstamm'ingsbewijzen van deze laatste ver eenigingen niet erkend mogen worden. Wan- neer deze vereenigingen -eveniwel de goede richting uit willen', dan moet hen de behulp zame hand g-eboden worden, opdat na verloop 'van tijd wellicht tot erkenning kan worden overgegaan. Daarma komen we aan de tweede moeilijk heid -dat verschillende leden van de fokver eeniging zich voor een centrale organisatie geen uitgaven- will-en getroosten, hetgeen toch een orwermijdelij'k gevolg zou zijn, al dunkt me dat die kosten nooit h'oog kunnen zijn. Hier zal wel niets- anders opzitten dan de knoop doorhakken en zeggen dat alleen die- fokvereenigingen kunnen profiteeren van de provinciale controle-inspectie en voorlich tingsdienst, -die zijn aangesloten bij^-de centra le organisatie. v Ten slote de derde mo-eilijkheid, dat een groot aantal leden- van het N. R. S. niet zijn aangesloten bij. -een fokvereeniging. Wanneer -de mogelijkheid -gelaten wordt, dat ook fok vereenigingen met een zeer klein aantal leden worden opgericht en erkend, en niet wordt voorgeschreven verplichte stierenvereeniging verbonden aan de fokvereeniging, hetgeen op verschillende plaatsen g-ebeu-rt, dan meen ik diat dit bezwaar wel zal zijn te ondervangen, terwijl in zeer bizondere gevallen de provin ciale diensten een beslissing zouden kunnen nemen, hoe te hand'elen. Wel wil ik -er nog even op wijzen, dat groo te vereenigingen verkieslijiker zijn dan, kleine, omldat dan de controleur-stamboekhouder zooveel kan verdienen dat hij, een behoorlijk bttdaaB k«af* m *1 rSjia aan-daclil <t» fokvereeniging kan wijden. Bij een kleine ver eeniging is dat niet steeds het geval, daar hij om tot een behoorlijk bestaam te komen1 bij- verdi-ensten moet hebben. Ook hiervoor zou wel een oplossing te vinden zijn. Wanneer in de aangegeven richting zou worden gewerkt zou de centrale organisatie dus voorloopig gewoon moeten doorwerken en zoo krachtig mogelijk moeten helpen o-m de provinciale diensten te krijgen. Daarna eerst zou wijiziging in de werkwij ze der centrale organisatie moeten komen1 om het vereenigingsgebouw van die veefokkerij te voltooien. Ik ben er van overtuigd dat het een practisch huis z-ou worden, dat aan vele fok- kers, zoowel groote als kleine, een goed on- derdak zou bieden. UIT OUDKARSPEL. Het onderling Ziekenlonds Hulp in Nood vergaderae Donderdagavond in het Iokaal van den heer Oudhuis met 34 ieden. De voorzitter decide mee omtrent de boekhouding waarover in de vorige ver gadering gesproken werd een conterentie gehad te hebben met den penningmeester uit Noordischarwoude, waarbij bleek, dat de boekhouding vrij precies is zooals die hier gevoerd wordt. Omtrent het idee Kuyer, heffing van 2x/% cent premie per verzekerde gulden heeit het bondsb-estuur een zoodanige uitspraak gedaan, 'dat het niet uitvoerbaar wordt ge- acht. Meegedeeld werd diat er spoedig een districtsvergadering zal plaats hebben waar de reorganisatieplannen van den bond zullen worden besproken en waar in deze zoo veel mogelijk een lijn zal getrok- ken worden. Meegedeeld werd dat als bestuursleden bij enkele candidaatstelling herkozen zij a de heeren K. Bakker en L. de Wit en geko- zen is de heer H. de Oeus in die plaats van den heer van Dok, die niet meer in aan merking wenschte te komen. Uit de rekening van den penningmeester over het afgeloopen half jaar bleek, dat -de ontvangsten lu:bben bedragen 1331.92, de uitgaven 1070.49, alzoo een saldo van 261.13. 98 uitkeeringen zijn gedaan aan 20 ver sohillende personen. In de rekening commissie werd benoemc de heer C. Blokker. Uit het jaarverslag bleek o.m. diat 9 be- stuurs- en 3 ledenvergaderuigen zijn ge- houden. De ontvangsten in het afgeloopen jaar, hebben bedragen 2509.06, de uitgaven 2035.19, alzoo een voordeelig saldo van 479.87. Daarmee is het bezit der ver eeniging gestegen tot 2989.21 192 uiticeeringen zijn gedaan aan 49 ver schillende personen met een aantal zieken- dagen van 941. liet ledental is gedaald van 252 op 244. Naar aanleiding van een vraag in de vorige vergadering heeft het bestuur ge- informeerd naar die mogelijkheid van ver- zekeren tegen de kosten van ziekenhuis- verpleging. Er is gebldcen, dat daarvoor bij een ver- zekeringmaatsdhappij geen speciale tarie- ven bestaan, zoodat deze pogingen op een mislukking zoudfen zijn uitgeloopen als niet dfe heer Paarlberg met een idee naar voren was geko-men om deze zaak in on- darling verband voor elkaar te zetten. Het doel is dat elk lid vrijwillig tot dit verband toetreedt en dan alleen een omslag wordt betaald als een ziekenhuisrekening alleen voor wat de verpleegkosten buiten den dokber om binnenkomt. Op deze wijze kan zonder veel kosten het gewenschte resultaat bereikt worden. De heer Paarlberg, die zijn idee nader uiteenzette,. wees op de wenschelijkheid dat reeds op de vergadering een flink aan tal leden zich opgeven. Oebeurt diat niet, d'an kunnen de pogingen' wel gestaakt wor den. Het moet een vrij algemeen gevoelde wensch, doch geen opdringen worden. De heer C. Kuilman zou -dan ook subsidie willen vragen van het Kerk- en Arnibe- stuur, omdat -die lichamen er voordeel bij zullen hebben. De heer Paarlberg voelde daarvoor niets. Een ieders doel moet zijn, zich zoo veel mogelijk zelf te redden. Men klopt dan veel vrijer aan als zelf redden niet mogelijk is. De betaling van deze zaak moet zoo ge regeld worden dat het voor niemand be zwaren kan hebben. Na verdere bespreking werd met 32 stemmen voor en 2 bianco besloten het voorstel te aanvaarden. Het volgende voorstel van het bestuur om elke vergadiering 'bij loting een der aan- wezige leden van contributiebetaling gedu rende een half jaar vrij te stellen, werd bij acclamatie aangenomen. Dit om het verga- derbezoek te bevorderen. Er werd ook reeds tot loting overgegaan en de gelukkige was dezen keer het lid Jb. Stet. Een voorstel van den heer C. Kuilman om de candidatenlijsten af te schaffen, dat nog pas in de vorige vergadering verwor- pen was, werd ook nu na breedVoerige be spreking met 20 tegen 13 voor en 1 bianco verworpen. Bij de rondvraag stelde die heer J. Keizer voor om op de volgende agenda te plaat sen een voorstel betreffende herdenking van het 25-jarig bestaan het volgend jaar. Spreker zou verder een presentiegeld willen instellen voor d'e ter vergadering aanwezige leden en ten derde besprak hij afscheiding van den bond. Hij vroeg zich af of langer aanblijven dienstig is. Komt de ziektewet tot stand, dan zullen we een reuzenambtenarij krij gen, doch komt ze er niet, dan krijgen we vanwege den bond een reuzen baantjesja- gerij. De bond is niet den weg van bezuim- ging, dioch van steeds duurder worden op- gegaan. De voorzitter deelde mee, diat het eerste reeds de aandacht van het bestuur heeft. Betreffende het tweede zou de voorzjtter het voorloopig willen laten bij het loting- besluit en wat het derde betreft is dit direct niet voor elkaar. In de districtsvergadering zal het ge heele bestuur aanwezig zijn; daar zal be kend gemaakt worden hoe onze leden over den bond en haar plannen denken. De bode deelde daarna mee, dat 5 leden vertrokken en 4 leden ingekortien zijn. UIT NOORDSCBARWOUDE. De afd. Langendijk van de vereeniging voor Vacantiekolonies vergaderde dezer dar gen in .Concordia". Aanwezig bestuur en pers, meer niet. De secretaresse deelde mede, dat de gehou- dar collect-e tijdens de jubileu-mfeesten 43 0414 heeft opgeb-racht. Uit het jaarverslag bleek, dat 4 kinderen zijn uitgezo-ndlcm, waarvan 1 een dlubbele ter- mijn. Drie kinderen zijn naar Egmond en 1 naar Heel'sum geweest. De minste gewichte- toename Was 3 pond 2 ons, de hoogste 5 potid. Een zware slag voor ouders en vereeniging was het overlijlden van een kind; te Egmond. De m-eest goede geneeskundi-ge hulp kon het kind niet redden. Het bestuur was ten deele bij de teraardebestelling aanwezig en een krans van de vereeniging d'ekte de -baar. Door de hooge kosten was- de vereeniging niet vertegenwoordligd op, de bo-ndsver-gade- rins' te Utrecht. Het aantal leden is 263, liet bedrag der contribute 359.37V2verder is in-gekomien vn de collecte 43.04, van bijdragen der ou ders 39.75 K van het batig saldo vorig iaar f 41.29H, zoodat de totaal-ontvangst 483.47 is De uitgaven waren 419,74, al zoo een saldo van 63,73. O'p een verzoek om steun voor het tie boa- wen boschhuis te Nunspeet werd besiloten f 10 te zenden. Besloten werd in de wintermaanden nog ppn k:nd near Heelsum uit te zenden van 21 Februari tot 25 Maart en zoo noodzrkelijk tot 29 April. Verder werd besloten voorloopig voor drie V;nderon voor de zom-ermaanden, van half Mei tot half Juni, plaats aan te vragen. N'fdat nog besloten was nieuwe p-ropa1- gandaplaten aan te vragen, een adres te rich- ion tot de p-emeent-ebesturen om een vaste iaarliikscHI: b!:dra-ge ongeveer gelijikstaande met de kos-ten voor een kind, en te trachten een gezelligen avond1 te organiseeren voor striving der kas, werd de vergaderin-g gcslo- fen. UIT ZUTD-SCHARIWOUOE. Vrij-dagavond1 was h-et voor „Kunst na Ar- beid" feest. Deze avond zouden de nieuwe instrumen- mo-uwen. B-ovendien...", fhij; boog zi'di voor- over en fliuisterde haar lets in het o-or. W-Nu", hernam hij; hardop, „aeein jij. nu Bdilwardi mee naar buiten en rant miji even- under vier 'oogen met oozen vriendl hier spreken." Tot Mlward vcegae hij' ehbij': „Mina zal je vertellen wat ik zei. Maar", en hij wees op Barbara, die his ilevemtoos in haar stoel zat, „breinig haar eerst weg. En dam.' goloof life, diat ge liever naar 'bed mioest gaan. „Maar die behandeling vannadit dan:?' vroeg mevnouw Malplaquet. Strangwise gliimtechite geheiimlzimnig. „Ik weet niet, of verdere behiandeling nog wel noodiig zal zijn", zei- hij1. Ondentuschea had Bellward zich over het mdsje gebogen en haar, door een paar rnaal met die hand over haar gezicht te sirijken-, weer tot 'bewusiiizijn igehracht. Zij, zat ovier- eirad, met een hand tegen- het gezicht, en 'keek wezenlloos om zich heen. Then zij Desmond1 herkende, gaf zij een gi'l1. „N;eem haar mee!" heval- Strangwise. Bletlilward had de touwen losgemaaw; waarmee haar voeten- gebondien waren en hi} en mevrouw Malplaquet mamlen het meisje tusschen zich in en sleepfeni -en droegen deels hat arme ding (want ze was nauwelijiks in staat te loopen) de kamer uiiit. T'Oien de deur achter hen: gesloitlen was, wees Strangwise Desmond een stoel aant en haalde zijn siga-rettenkoiker voor den dag. „Ga zitten, Desmond", zei- hiji, „en- 'lalt'en we eens praten. Wi'l je roo'ken?" Hij stale hern zijn aigarettenk-oiier fee. Een sigaret was het eenige, waar Desmond let- terlij'k naar sn-akte. -Hij nam er een- en1 stak op. Strangwise zat aan dlan anderen kant van 'n eigenaardig gesneden ebbenho-ute ta li Mi; zijn groolte revolver lag voor hem1. „Ik denfe dat je well slim genoeg bent om ite begrijpen, dat jo het verloren hebt, Des mond", zei hij1. „Je hebt een zwaar geveaht m'oeten leveren eh tot vanmiddag toe was je me de baas, dat will1 ik je toegeven. En- ik w il ook wet erkennen. daf te mijin organisatie -in de war hebt geschopt, tenmi'nste voor het oogenMii-k.' Maar nu ben ik de overWimnende -pa-rtiji en jij -bent in enze. mlacht, 'man." „\Veli," anifwoordide Desmond diroogjes, „w-at denk je nu te doen1?" „Ik ben van plan van mijin- voordeel zoo- veel mogelijk partijl te trekken", zei Strang wise, ,,dat is goede tactiiek, is 'het niet, Des mond? Dat ieert imtaors 'Haml'iey ook en at de andere sohrijrers op miititair gebied,. is hat niet? En ik zaJl opan kaart raeiii j« sp«- len. Ik \-eronderstel dat je je weil bewust bent geweest, dat je leven aan' een draiad heeft gehan-gen, in deze kamer, een paar minuten gel-eden. Wiaet je waarom ik tusschenbeide -kwam om je te redden?" Desmond gLimllacfotle. Zijp gewone opge- wektheid kwam 'terug. Hij vond het moeilijk zich in te denken1, dat deze vnoegare kame- raad, die daar itegenover hem aan- de tafel kringetjea rook zat te blazen, een vijand was. ,,Iik veronderstel nliet uit pure Irief de voor miji", a-ntwoordde Desmond, en hiji wreef de built! op zijh hoofd1. Strangwise za-g de beweging en gtonlachte „Luister eens", hemam hij, beide handen op tafel leggend en voorover leunend, „i'k verlang er naar dit gespionneer te laten va- ren. Het was bovend'ien niet mijn rechtstnek- schie bezdgheid. Het eigenlijke doel waarmee ik in dit lahd kwaru, wa9 die diamanten ster weer in bez-i't te 'krijgen. Wanneer ik die een miaal heb, heb ik met F.igeland afgedaan. „Maar met met het leger", Uel Desmond hem fe de rede. ,,we hebben Goddank 'n goe de gewoonte in Engeland om snel met ver- raders af te rekenen!'' „Ja zeker", antwoordde de ander, vmaar zia je, 'besta vriend, het leger heeft mij nog niet. En ik -heb jou! Ma-ar laten we nu met die iftauwe praat ophoiuden"', ging hij voort. ,,I'k ben geen meester in het -onderhandel-en, Desmond dat zijn weiniig mdi'tairen, -dat weet je dus zal 'ik zel-fs niet probeer-en met je ite sj'acheren. Ik za'l je ro-n-d-uit vertel len wat ik bereid ben1 je aan te bieden.^ Jij hebt opdracht gekregem deze organisatie te vetbreken, 'is het niet?" Desmond zweeg. Hij' 'begon zi-dh! verwon- dbrd af 'te vragen waar Strangwise been wil-de. „0„ je hoeft je niet de tnoeife te geven het te -o-ntkennen. Ik heb je nooit gesnapit, diat geef ik feezellifs inietl to-en de werkellijke Bell- ward opdiaagdei; die gedaohte om! je ma-ami op de verliezenlijtet ite plaatsen ©nder de ,,-ge- sneuvelden" was geni'aal; want ik d'ach't er nooit -aan- dat je weer levend zoudt 'kunnen- opduiiken om1 mij te dlwareiboomm. Maar om teru-g te komen op wat ik zei-: je opdra-cMi was mijn gedoe cmver te gooien, en wanneer je het fc'laar speelt,-. is h^ een plulrrt op je hoed. Nu, je hebt twee van mijn menschen- gedlood en de boofdipensoon gevangen1 geno- men." „Beddel je Behrend?" vroeg Desmond. „Behrenid! Laat naar je 'kijken-! Ik bedoel Nur-el-Din „Nur-el^Din was niet' de ho'ofdpersoon", zei Desmlt-nd, „dat weet je even- goed als 'ik, Straagwka r (W or it vowolgd1)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5