De Lange De Moraaz. Openen Rekening-Courant met rentevergoedins:. De Direeteut det gemeentewerken nualrt bekend dat de voorgenomen werkzaam- hederi tot het leggen van een zinker in de Hoornsche vaart, nabij de hooge brng aan de Zeswielen niet doorgaat en de scheepvaart mitsdien tot nadere aankondi- ging niet zal worden gestremd. DE GERUJSCHLOOZE BESTRATING. Gister is te Amsterdam aanbesteed het leg gen van 150.000 vierk, M. geruischloore wegbedekking. Amsterdam zal, wanneer deze bestratiragsv werken uitgevoerd zijn op het gebied van we- genaanleg voor het tegenwoordige sneL en autoverkeer .aan de spits staan. Tevens zal het bij deze bestrating mogelijk zijn, het auto- busverkeer uit te brelden, ter aanvulling van de bestaande tramlijnen. DE TENTOONSTELLING IN DE GE- BOORTESTAD VAN JOZEF ISRAeLS. Over Israels, ter herdaiking van wiens lOOsten geboortedag een ten toons telling ge houden is, waar prof. dr. Jan Veth een reae- voermg heeft gehouden, verneemt- de Telg aog de volgende interessante bijzonderheden: Herman Heijermans vertelit (1909): Israels, de vijf-en-tachtig-jarige, onder- neemt dagelijks eerst z'n wandeling door het bude Haagsche Bosch, langzaam loopend, gebogen, het grijze haar door den zwarten viltlioed gedekt, pas voor pas, blijlkbaar in nadenken verzonken, om zich daarna in het atelier van z'n heelemaal niet „artistieke" woning op te sluiten. Ails hij 'szomers de villa in Scheveningen bewoont, die hem door een vereerder voor z'n heele leven werd afgestaan, rijdt hij1 nog elken dag met de stoomtram naar z'n atelier in Den Haag. En in de stoomtram leest hij de boeken die hem interesseeren- Maar die leest hij op zijn manier. Voor hij: z'n villa verlaat, scheurt hij er juist zooveel uit, als hij onder den rit noodig denkt te hebben. Z'n heele bibliotheek is op deze manier de papiermand ingegaan. „Maar", zegt hij', „veei boeken ben ik op deze manier niet kwijtgeraakt, want de mces- te boeken van tegenwoordig zijn nauwdijjes het verscheuren waard Zondagmiddlag te halfdrie waren te Gro- ningen miet de besturen van het Museum van Oudhedei" voor de Provincie en de Stad Gro- ningen en van het Kunstlievend Genootschap „Pictura" in een' der zalen van geaoemd mu seum een aantali dames en heeren samen ge- kornen, om tegenwoordig te zijn bijl de offici- eele opening der tentoonstelling van schilde- rijen, door de beide genoemde besturen aan- gericht ter herdenking van1 den geboortedag voor honderd jaren van Jozef Israels. Nadat de familie had' plaats gen omen, heeft de burgemeester van Groningen, Mr. E. van Ketwich Verschuur, voorzitter der com missie van beheer over het museum een rede gehouden. De tentoonstelling omvat ruim 70 schilde- rijen, waterverfteekeningen en zwart-en-wit. A1 de tijdperken waarin des kunstenaars leven te verdeelen is zijn vertegenwoordigd, het eene tijdperk ecbter wel heel wat beter dan het andere. Gistermiddag heeft te Leiden in het Stede- lij'k Museum „De La'kenhal" de opening plaats gehad van de tentoonstelling van wer- ken van Jozef Israels, welke ter gelegenheid van de herdenking van zijn 100 geboortedag is ingericht. Bij de opening waren o.m. tegen woordig de burgemeester van Leiden Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar, enkele wethouders, een aantal leden van den gemeenteraad, be- stuursleden van kunstvereenigingen en verde- re genoodigden. Ook de zoon van Jozef Is raels, de heer Isaac Israels, woonde de plech- tigheid bij. De directeur van het museum, Mr. J. C. Overvoorde, heeft een rede gehouden. DOK LOSGESLAGEN'. Het Hdbl. meldt: Gistermorgen, ongeveer elf uur, stak plot- seling een hevige stormwind op. Lang heeft hij niet geduurd, maar de windstooten waren zoo krachtig, dat de tweede netft van- het nieuwe drijvende droogdok, dat Zaterdag an de werf over het IJ van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij was te water ge- laten en voor die werf lag, van de kabels is losgeslagen. De vijf zware stalen drad'en, waaraan het do'k lag gemeerd, knapten als touwtjes af. Het gevaarte,, dat uit den aard van de zaak geheel stuurloos was, dreef, voortgestuwd door den fell en wind 'het IJ op. De opvaren- den van de vaartuigen in de 'buurt maakten angstige oogenbl'ikken door, want het viel niet te berekenen hoe het zware lichaam zich zou bewegeo. De boot van de havenpolitie, met aan boord den onderhavenmeester, den heer Scholten, kon nog tijdig een paar scheepjes, welke kans liepen door het dok te worden overvaren, in veiligheid te brengen. Het gevaarte manoe- vreerde mtusschen op eiigen houtje door, maar alle vaartuigen zagen kans het gevaar te ontloopen. Alleen een boei werd stukgeva- reft, maar dat was dan ook wat zeer zeker een wonder mag heeten het eenige slacht- offer. Met een groote boeht dreef het dok naar den Noordwal, naar een punt even voorbij het Tolhuis'kanaal, waar het v66r de werf dler firma De Vries Lentsch Jr. aan dien grond liep. Het onvrijwillige uitstapje van het dok was hiermee ten einde. Met zes sleepbooten is het van de ondiepte getrokken en gebracht naar de plaats, waar het was losgeslagen. BLINDE PAARDEN. Het Hbl. schrijft: Van de Arabieren wordt gezegd, dlat ze ge- looven, dalt de lens in het oog van het paard vergroot, zoodat het dier d'e dingen en de menschen grooter zou zien, dan ze werkelijk zijn. Z'e mioeten tolt die gedach'te gekomen zijn, doordat ze waamamen, da't een1 zoo edel, zoo groot en zoo sterfc dier zich wiffig door een kind laat leiden. Zte trokken d'aaruit het! be- sluit, d!at het paard een kind' well heel groot moelt zien. De opvattihg vara Ihet vergrootende paarde- oog rnoet als een faratasie besdhouwd1 worden, maar geen fanltasie, doch jamm'erlijke waar- heid is, dlat het met de oogen van' vele paar- den, voorall op het platteland treurig gesteld is. Wij laten paarden, A Miad g^borea1 zijn, bui'ten 'beschouwing, maar we willem even aandacht vragen voosr paatden die blind worden'. Naar verschillende voertibden en ook een inspeoteur dter Sophia-vr - r. iging ons imiee- deelen, kunnen als oory. :n van het blind- worclen aan een of twee -. agen warden ge- noienid: le. dat een paard' zith nan de ruif stooit of bviten een zij het ook minimale kwetsuur van het hoorajvUes optoopt. kn ongeveer allle gvjvallen van dien aard zweeri het oog er- uilt. 2e. dat koetsiers en vcerliedi met hun lange zweep ondoordacht het -.ard om het hdend slaain, waarb|ij' de zweep door het oog striemit' en een b'eleedig'ing van het hooirn- vl'ies veroorzaakt. 3e. oogkleppen die nauw aansluiten, voor- al, als die niiet behicorMjk schoon gehouden worden'. En koimit dan onreinheid in die oogen, waar zoo verzwiering on'tstaat. OpperVliakkig gezien zou men oogkiteppen rnoeten verlangen, daar dii'e de oogen kunnen beschermen, maar er zijn veel meer nadleelten aan oogkleppen, dragera verbonden dan het voordeel, dat een ipaard1 niet zoo lichit dte zwaep in het oog krijgt, en daarom rnoet het gebruik daarvan wiordten afgakeurd1. Dat geen enkele moeilijikheid ontstaat door het weglaten van oogkleppen is in dte mohliL lisatiejaren gebleken. Het leger requirteerde iben atle burgerpaarden en die werdem on- middeilijk 'bereden of voorgespannen zomder oogkleppen en dilt gaf nergens aanieidiing tot stoornis. Men:ilg paard!, dalt biji zijin- ei'genaar terugikwam, m'odht taen voortaan zignder ge- zicht-henemiende oogkloppon door hlett leven gaan. In het beroemde gedieht „Vian den Vos Reijnarde" laat Koning Nobel, de lbeuw, op zijn rech'tezittdng op zijn ho fdag verachillten- de dieren Voor zijra trlibunaal feomen. Onder de aaraklagers is gben paard, maar het: is aan te inemen, ddt het paard een dbr Wdfeite aanklagers zou zijn, alls koning Nobel th.ans eens een hbfdag hieid. 'Wat al onigteredhtig- hedten zou de wijze boning dan te hooren krij'gem: kreupele paarden, die met jamlmer- lijlk ontstofcen' pezen, in hun vbet rn'oeten wer- ■ken', bllindigeaiiagen paard'en, 'andere met uilt- zwerendb oo:gen, paardan. niet doorgdthokiken borst, paarden die afgewerkt zijn en niog vele andere gruwelijkhedbn Als dan een ros voor den troon van Koning Nobel zou staan en namiens zijn soortgenooten. met al die telle aanbliaeh'ten zou fcotaen, dan zou' het alls bewlarker van vdlb van' dii'e onheitenden mbnsch rnoeten noemen1. -Eh' boning Nobel zou den; mensch, dfcra 'hber der scheppiin'g, het h'oogste wezen van de naituuh em het mieesit besehaaflde zomder 'twijfel venoordee- len. KORTE BERICHTEN. Van de Nieuwe Werf der Ned'. Scheeps- bouw-Maatschappij, aan de Noordzij'de van het IJ te Amsterdam werd Zaterdagmiddag met gunstig gevolg te water gelaten de twee de helft van een drijvend droogdok van 25.000 ten lichtvermogen, in aanbouw voor de Amsterdomsche Droogdok-Maatschappij. Er zullen behalve nieuwe frankeerze- gels in het cij'fertype, ook nieuwe zegels in het beeltemistype worden uitgegeven. De oudste inwoonster van Vlissingen, mej. J. P. EngelsiAnjon, is op 101-jarigen leeftijd overleden. De toestand van prof. dr. J. J. Hart- mann, oud-hoogleeraar in de Leidsehe taal- en letterkunde, is de laatste dagen minder gunstig. Er is een commissie ingesteld, die een omderzoek zal doen naar de organisatie van den post-, telegraaf- en telefoondienst en de personeelbezetting van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. De rechtbank te Leeuwarden heeft een deurwaarder te Sneek uit zijn ambt ontzet. Zaterdag is te Middelburg een 25-jari- ge ongehuwde man, die aan toevallen leed, met een paar kisten, waarop hij zat, van een petroleumwagen gevallen en kort daarna overleden. Tfldschriften. De nieuwe Jaargang van „De Dakter In Hi'is" is ingetred'en. De waardbering vara het streveni van dien hoofdiredacteur, den bekendem geneeskund'ige Dr. J. Voorhoeve, is algemeen- bekend. „De Dokter in HuisT' bcoogt vriend en raadlgeoer te zijin in gezorade en ziebe dagen,, icpmerkzaam itie maken op de gevaren die in de hediendaagsdhe samenleving gezonsdheid en leven bedreigen, inaatregelen aain ilie gevera en wegen te wijzen voor het behoud eener goede gezondheid' en het herstel eener 'ge- schokte gezomdheid. Voorwaar een loffelijk streven FVorinciaal Nieuws UIT BERGEN. Het Russenduin. Bij den hedenmiddag in het „Oranje-Hotel" alhier gehouden afslag van het Landboed „Het Russenduin" te Bergen aan Zee, werd' het bod van 20700 verhoogd tot 31000' door den notaris K. Haalmeijer te Amster dam, voor rekening van den heer P. W. Jan- scn aldaar, zoon van wijlen den heer Jansen, in leven eigenaar van het landgoed. UIT HEERHUGOWAARD. Door velerlei medewerking mocht het de afd. van den Bond1 voor Staatspensionnee- ring gelukken wederom een uitstekend ge- sl a rgde propaganda-avond te houden in heet 1 - kaal van aen heer Rus Mt genoegen constateerde'de voorzitter, de heer Brugman, dat het programma zoo velen had aangelokt om een wandeling langs de vuile wcgen en bij slecht weer naar het ver- gaderlokaal te maken Allen riep h'iji een. har- teliik welkom toe. inzonderheid1 hun, die wel- wi'lend gehoor haddten gegeven aan het ver- zoek om iets ten beste te willen geven tot het welslacen van den afdeelings-propaganda- wond H'^on A>mrd door den voorzitter een korte nrom,-ondarede gehouden, waarvan hij' 'wvrvD^ Hot het resultaat zou mogen wezen, dat de leden, ieder in eigen kring, propagan da zouden maken voor het Bondsbeginsel en d"t nog- niet aangeslotenen in de pauze de o-elegenheid zouden benutten cwn zich voor fcet I'dm^oterhap der afdeeling aan te meldfen en danrmede zteh zouden scharen in de gelte- aeren der medestrijders voor dlt beginsel. Een vijftigtal exemplaren van het liederen- bundeltje „Sta op voor de grijsheid" vond zijn weg onder de aanwezigen, zoodat de verder afwerking van het programma werd1 afgewisseld met gemeeuscnappelijk gezang. Door eenige leden van het tooneelgezel- schap „Harmonie" werd opgevoerd: „De ontknooping". Daar een der medespelenden terstond moest vertrekken, nam na het krach tig applaus der aanwezigen de voorzitter even het woord om de spelenden hartelijk dank te zeggen voor hunne welwillende medewerking, doch vooral ook voor het uitstelcende spd, waarvan ze te genieten hadden gegeven. Graag riep hij: hun, enstellig ook n a mens de aanwezigen een tot weerziens toe. Voor's werden door mej. Hittema-Vet eeni ge coupletten van Speenhof en door den heer P. Geus eenige Hullebroeklicdjes gezongen, waarvan blijkens het krachtig applaus door die aanwezigen ten zeerste genotem werd, eevenals \an het vioolspel met pianobegelfei- ding, ten beste gegeven door het clubje „0. O." Nog werden een paar liedjes gezon gen door Iefje Zomer, daarbij met viool be- geleid door haar zuster Anna, terwijl de voorzitter een voordracht ten beste gaf, ge- titeld: ,,Met de autobus door de Streek". Ongeveer half 12 werd tot sluiting overge- gaan, waarbij de voorzitter verklaarde, niet te weten wie het eerst, wie het meest te rnoe ten bedanken. Uit de aangenamge, prettige stemming ineend'e hij! te mogen opmaken, dat men inderdaad genoten heeft Namens zijn medebestuurders, doch ook namens de aan wezigen. dankte hij alien recht hartelijk voor hetgeen is gegeven tot het welslagen van de- zen inderdaad mooien avond en hoopte een vo lorn den keet weer op veler medeweridng te rnoffen rekenen Deze wenseh en het woord van dank werden met een spontaan applaus krachtig bezegeld- UIT BROEK OP LANGENiDIJK. Beroepen bij de Ned. herv. kerk te Amster dam Ds. J. Kooij1 alhier. UIT HEERHUGOWAARD. Den lsten Maart zal het 25 jaar geledea zijn dat de heer P. M. de Vries, thans brie- vengaarder (Zuid), tevens telefoonbouder, zijn aanstelling bij de Posterijen ontving. Ge- durende 20 jaren was hij besteller, gedurende 5 jaar brievengaarder. UIT HOORN. Naar we vernemen zal de heer Stumpel (R.-K.), in de te houden raadszitting tot B. en W. het verzoek richten om met betrekking tot het voorstel van nieuwbouw van een Zusterhuis aan het Stadsziekenhuis een com missie te willen benoemen, welke den Raad zal rapporteeren, of in't vervolg de zieken- pleging in het Stadsziekenhuis evengoed kan geschied'en als thans,-doch met minder finan- cieele las ten voor de gemeente. In verband hiermede wordt dan aanhou- d'ing gevraagd van het voorstel tot bouw van bedoeld Zusterhuis. In het Park gaf het zoogenaamde „Vrije Toon eel", van Amsterdam, een voorstelling Op het programma kwam voor de schets „Verlaten", een klucht „HijZij en Karel- tje", benevens voordrachten. E>e aanw.ezigen, die in gering aantal wartn opgekomen, zul'len tot de overtuiging zijn ge komen, dat het gebodene van minderwaardi- ge kwaliteit was. Onder leiding van Ds. W. Klaassen is in de Groote Kerk de eerste Liturgische dienst gehouden, waarin spreker het doel uiteenzette van de Religieuse Jeugdbeweging. De dienst werd opgeluisterd door orgel- en vioolspel van de heeren Haalebos en Boedijn. Ongetwijfeld heeft deze avond veel bijgedra- gen om het werk van den V. C. S- B en V. C. J. B. meer bekend te maken. UIT NOORDSCHARWOUD'E. Maandagavond had de lOde jaarvergadie- ring plaats van de Begrafenisvereeniging. 15 Leden woonden de vergadenng bij. De voorzitter hield1 een korte inleiding in verband met het 10-jarig bestaan. Uit het jaarverslag bleek, dat 13 begrafe- nissen zijn uitgevoerd, waarvan 6 voor niet- leden der vereeniging. Het bestuur heeft drie- maal vergaderd en de verhouding tusschen bestuur en personel is best te noemen. Uit de rekening van den penningmeester bleek een cntvangst van 1094,79, een uit- gaaf van 994,10 alzoo en saldo van 100,69 tegen 57,18 het vorig jaar. Van den, heer J Barten was bericht inge- komen dat hij bedankte had bestuurslid era als lid van het Bondsbestuur. Als bestuursleden zijn aftredende en her- kicsbaar de heeren P. Kramer, A Swager Jz. en K. Hemke, die met bijna algemeene stemmen herkozen werden. In de plaats van den heer Barten werd ge- kozen de heer A. Peijs. Besloten werd, behoudens bijzondere ge vallen. op Zondag niet meer rond te zeggen. Aan de orde kwam hierna een voorstel van Het bestuur tot aanwerven van nieuwe leden. Op het oogenblik bestaat de bepaling, dat buiten de bestaande gezinnen der leden geen nieuwe leden kunnen toetreden, wat enkele leden gaarne verenderd willen zien. Onder het bestuur blijkt ook verschil van gevoelen te bestaan. Sommigen wilden het toetreden van leden bevorderen, met een contributie naar leeftijd, anderen zijn van oordeel dat *t aantal leden groot genoeg is, oordat toch ook de niet-leden meestal de hulp van de vereeni ging ingeroepen. Ten slotte werd dit punt in handen van het bestuur gesteld om- een contributierege- ling te maken en daarmee in de vo'lgende ver- gadering naar voren te komen. De voorzitter deed nog enkele mededeelin- gen betreffende de laatste bondsbestuursver- gadering, waaruit bleek, dat de bond zal worden uitgebreid ook met gemeenten buiten den Langendijk. St Pancras is reeds toege- treden en met verschillende omliggende veree- nigingen worden besprekingen gevoerd. Een en ander gaat vooral om de overname van eli- kanders leden bij verhuizing te bevorderen. Ook werd een finaincieele regeling vasfge- steld betreffende vervoer van leden uit het ziekenhuis te Alkmaar. Het reglemen't werd zoooanig gewijzigd, dat een andere mer practische regeling werd gemaakt voor het vervoeren van jonge kinde- ren. UIT LIMMEN. In het cafe „Tramwacht" had gisteravond een schaakmatch plaats tusschen de clubs „Castricum" te Castricum en „Vita Nova", alhier. Door de laatste club was hierv&or een zil- veren medaille bcschikbaar gesteld. Er werd met 9 borden gespeeld De uitslag was, dlat „Castricum" 3'/z en „Vita Nova" 6 V* punt 'behaallde, zoo dlat de laatst winraaar was. UIT SCHAGEN. Het Schager Marktfonds, ter verzekering van tuberculeus slachtvee verzekerde in 1923 3731 stuks runderen, waarvan in de openbare slachthuizen 22 werden afgekeurd. De ont- vangsten bedroegen 24796,08, waarbij1 8408 batig saldo van 1922, de uitgaven waren 16394,9 DA, alzoo een batig saldo van f 8401,165. Het aantal leden bedroeg 113; nieuwe leden zullen een inleggeld van 30 rnoeten betalen. Destitutie van verzeker de koeien van leden, werd bepaald op 1, per rund. Tot lid van het bestuur en voorzit ter werd herkozen de heer J. de Veer, alhier. Sparta I speckle Zondag alhier een com- petitie tegen R. C. Zaandam; uitslag: 21 in net nadeel van Sparta. UIT ANNA PAULOWNA. De kantoorbediende 2e klasse bij; de Poste rijen alhier, mej M. Lekkerkerker, is van diiar overgeplaatst naar Amsteiveen, terwijl de Leer M. M. E. Kroni van Winkel naar hier gaat, UIT KOEDI JK. Zaterdagavond werd door de Begrafenis vereeniging „De laatste eer" haar jaarverga- dering gehouden in het lokaal van den heer J'b. Groot, onder leiding van den heer P Hart. Uit het jaarverslag zij vermeld, dat de aan- besteding van lijkkisten niet is gelukt. Het jaar ving aan met 772 Men a 2 cent en 6 leden a 3 cent. In het einde van 1923 was dit 768 leden a 2 cent en 23 leden h 3 cent per lid per jaar. Het verslag der financieele commissie, uit- gebracht door den heer C. Klorap, luidde dait all'es in de beste orde is bevonden. De rekening van den penningmeester gaf aan een vooruitgang van 199,97de reserve voor het kleedingfonds is 136. Behalve de aandeelen is er nog een schuld van 500! Van de aandeelen "kon nog diets uitgeloot worden Na breedvoerige besprekingen. door vra gen eenerzijds en antwoorden door het be stuur anderzijds werd de rekening goedge- keurd, met dank aan den penningmeester en de financieele commissie. Bij den secretaris was ingekomen een schrijven van den Bond van Begrafenisver- ecnigingen aan den Langendijk, om aanslui- t'ng bij den bond. Op voorstel^ van het bestuur werd1 hierop no? niet ingegaan. De nu volgende bestuursverkiezing gaf tot uitslag. dat de aftredende leden, de heeren L Vethaak en M Mulder, werden herkozen, die hun benoeming aanvaardden. Als lid van de financieele commissie werd :n de plaats van den heer C. Klomp (niet her- kiesbaar) benoemd de heer C. Vrifes. Bij de nu volgende rondvraag werd voor- gesteld dat de dragers en streksters op de ver- gadering aanwezig rnoeten zijn, hetgeen aan- srenomen werd. Donr den heer D. Booij1 werd gewezen op een onsol'iede brug over de Achterringvaart, om daar met een begrafenis overheen te gaan. Aan den heer W. de Geus werd', als wet- houder, verzocht d'eze zaak in de vergadering v°ri B. en W te bespreken. De voorzitter zal bij voorkomende gevallen controle over de bruggen uitoefenen Na emige besprekingen van huishoudelij- ken aard volgde sluiting der vergadering. Ingezondon stukken. (Buiten verantwoorclelijkheid van de Redac- tie. De o-pname in deze rubrcek bewijst geens- zins dat de redactie er mede insierrtl.) Aan de Redactie van1 de Alikm. Crt. Gaarne zag onxtergelleekende eemiige plaats- ruimte voor dit ingezondera stulkje. Bij voor- baat mijn dank. De hulipelooze toesitandl voor die werldlloozen' in oras klledrae Nedierland. Eera bl'ijldle bood- schap: Hall werkloozenvraagstuk .otpgeloSt, en wel in die hdedanliigheid zoo als geschre- ven is (de emligratie maar Canadia,) maar dlat is igeen' oplossing voor die armie werkilioozein', dat is een verdere opeenstapeling van, auim'oe- de voor den werkman. We hebben den vorigen zoimer eem goed voorbeeld gehiad, dat er veel werklloiozen naar Franlkrijk em Belgie gegaam zijn, en die meesit zijra teruggekomleni in earn toestand die mog zorgwekkender was. Zoo zal, het misschien het geval in 'Canada ook wel' weziera. Want a'l's iem'and een' paar duiir zend gulden heeft 'die hij 'over heeft bijvootr- beelid (buiten zijn reistoosten em wat er nog hij koiri't) die zal' we1 tans van slagem heb ben. Maiar als de armie werikmian daar naar toe gaat dan zal het wel ndt 2»o wezen- als in Fran'krijk dat mem aan een, volk dat niets met den werkman op heeft, is overgeleverd. Maar zou er nu geen heitere opl'ossimg we- zen M. i. ja en wel dezeDaar er verschei- dene fabrieken: en kantoren' zijn die hun man- personeel oratslaan en or vrbuwellijk i personeiell voor in de plaats zatlten. Daar geen Hollandsche diensliiboden zijra te krij. gen, warden deze vervangen door Deutsche Nog giUco'ter -schundaalEera Dui'tsche ahbeih1 der biedt zii'dh aan voor eera betachelijfe looa- tje. Daar staat die goede Hollander met zijn hamdera in de zaikken. Neen even wachten, (er is een oplossing) 'deze kan nog naar Canada^ dat is at weer eem uitlkotmsit, (ais hij' ten- miinste maar Itaai is). 'Nu zullem er misschien wel bezwaren wezen tegen dit geschrevene, maar alls de orgamisaltlies van dte werknemers zich uit alien macht verzetten tegen den in- voer van versphililendle artikelen (die hier te lande geprod'uoeerti kunnen wordlen) dan zul len de bezwaren wel een heel eind weggaruimd zijra naar mijn inzicht. Een klein vciorbeeld; In de confedfeind'ustrie (een heerencosfuunii) dat kost, na eenigszdns ingelicht .te wezen, uit het buiteniiand' dien winfcelier 6.50 inkoop, Deze wordbn1 vetkodhit voor 25 toil1 35, die laveren m'aar een klein winstje op, niet waar? Zoo zijn er meer airiiiikelen die 'hier gemaakt kunnen worden, maar uit het buitenland, door de Holiland'sche werkigeverl hier plaatst worden. Dus daar staan d'e Hicllland sche werkl'ieden ook naast. Z'oo ook een te- langrijk vraagstuk. De Rijks-gepensioneerde werklieden worden jllis (terwijl ze een goed pensioen hebben) nog weer aan een baantje aan het' Rijk geholpen, dbs een dU> bel inkomen. Zij zijn op een leeftijd, dat za geen klettmen fcinderen bezitten dus meil z'n tweeen. Kt wordt die menschen niet ontgund, maar daar staat 'tegemover dat de andere werkman1 en zijn gezin b'auw van den, hon'ger en armtoede worden; zijn belasting niet kan vold'oen, geen kooptaacht meer bezB, dus financieel, j'a, g»- heel naar den kelder gaat. Dus 'lever geen pressie ui'tgeoefend oim naar een ander land, te verhuizen, maar wee met den vrouwenar- beid op fabrieken en kantoren. Zoo ook met de pncduoten die hlier geproduceerd word® en van builten 'ingevoerd' worden. En een andere miniisterieele beschikking met gepenSiloneerdC arbeiders. Nog imaa's d'ankend voor uw plaatsruimlte, teeken ik, W. DE MO'ES, Alhier. I Tflftrranimen ran hfifen DE PRINS GAAT O'P REIS 's-GRAVENHAGE, 29 Jan. Naar wij vernemen, moet het in het vobmcmen lig- gen van Zijn Koninklijke Hoogheid den Prins, om op een nader te bepalcn tijdstip in Maart e.k. zich in de havenstedem van de Middellandsche Zee aan boord te bege- ven van H. M. pamtsersehip „Heemskerck (dat naar men weet, op het oogenblik een defenimgsreis in die zee maakt), ten einde met dezen bodem een bezoek aan Spanjc te brengen. EEN P'ROCES OVER DEN POSTCHeQUE- EN G1RODIENIST. 's-GRAVENHAGE29 Jan. De Haag sche rechtbank, heden uitspraak doende in de procedure tusschen het bestuur der Van Oldebarneveltschool te Rotterdam en den Staat der Nederlanden over de uitbetalkig van gelden staande op rekening van den postcheque- en girodienst, heeft den Staat veroordeeld tot betaling van het gevorderde bedrag van 5000, vermeerderd met 5 pet. rente van den dag der dagvaarding tot aan de voldoening, terwijl het meer of an- ders gevorderde werd ontzegd. Herinnerd wordt dat de Staat anderhalf procent had aangeboden. ERNSTIGE BRAND. FARRELL (Pennsyl'vande)-, 28 Jan. Vier personen verbrandden en vier anderen wer den ernstig gewond bij een brand, die hier viler huizen verwoesitte. GROOTE ONTP'LOFFIN'G. PAW 1 UCKET Rili od'a Island!), 28 Jan. Een diubbele ontploffing, gevolgd door een brand, veroorzaakte d'en dood' van vijftien inwoners van een kazernewoning, Maandagmorgen rook een der vrouwelijke bewoners een gasl'ucht. Zij ging met een brandende ol'ielamp 'het lek zoeken, waar- door een hevige ontploffing veroorzaakt werd, die zich mededeelde aan een in den kelder door- een der bewoners opgeslagen voorraad' dynamiet. Een tweede ontplof fing volgde. De schok werd tot een halve mijl in den omtrek gevoeld. HET HERSTEL VAN HONGARiJE. LONDEN, 29 Jan. Gemeld wordt, dat de Raad van den Volken'bond den directeur van de „Federal Reserve Board" te Was hington, W. P. G Harding, zal benoemen tot commissaris-generaal van den Volken- bend voor Hongarije. GEEN BANK VOOR HET RIJNLAND. BERLIJN, 29 Jan. Met het oog op het gunstig verloop der besprekingen van den heer Schacht t-e Parijs inzake de stichting van een circulatiebank op goud'basis, werd het plan tot oprichting van een bijzondere Rijnlandsche circulatiebank opgegeven. DE ENGELSCHE SPOORWEGSTAKINO OPGEHEVEN. LONDEN, 29 Jan De conference tus schen de spoorwegdirecties en de verte- genwoordligers cfcr sllakendb spioorwegar- beiders is hedenmorgen te half vijf geein- digd met het bereiken van overeenstem- ming. De stakers zullen den arbeid onmiddel- lijk hervatten op voorwaarde, dat later een regeling zal worden tot stand gebracht. GEVAAR VOOR HAVEN ST AKING LONDEN, 29 Jan. De haven arbeiders zullen, met ingang van 16 Feb-ruari in alle Engelsche havens in staking gaan, indien- voor dien1 datum geen overeenkomst is tot' standi gekomen,. DE REVOLUTIE IN MEXICO. MEXICO CITY, 28 Jan. Esperanza, welke stad als he.t belangrijkste strategische punt op den spoorweg tusschen de hoofd- stad en Vera Cruz wordt beschouwd, is Zaterdag door de regeeringstroepen geno- men. De regeeringstroepen te Sal tepee versloe- gen de rebellen eveneens te San Miguel en vervolgen hen. ■stnrtvuufM'ws EERVOL ONTSLAG VERLE'END. Bij kon besluit van 24 Januari is met in gang van 1 Februari op zijra aauvrage een

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2