DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 25 !>rt nurnrner utt 2 Maden Honderd zes en twintigste Jaargang. 1924 Aboniiementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. 80 JANUARI WOENSDAO Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Buitenland DE BETALING VAN DE BEZETTINOS- KOSTEN. Het ^Berliner Tageblatt" vemeemt, dat het Rijkskabinet zich met groote meer'derheid uit- gesproken heeft voor verdere betaling der be- zettingskosten, nad'at de minister vap finan cial Luther zieh energiek heeft te weer ge- steld tegen het direktorium van de renten- battk, dat in tegengestelden zin een verzoek bij de regeering heeft inigediend. Ietwat hiennede in strijd is een WoTff-be- richt, dat er op wijst, dat Luther in overeen- stemming met het gansche rijkskabinet, wel- iswaar bereid is de bezettingskosten te blij- ven betalen, maar dat hij geen mogelijkheid ziet de middelen daartoe bijeen te krijgen. Verder meidt Wolff, dat het bestuur d'er D. V. P. in een motie de regeering uit noodigt a lies te doen wat mogelijk is om de bevol- king van deze improdUctieve uitgaaf te bevrij- den. DE PALTS-KWESTIE NAAR DEN GEZANTENRAAD' VERWEZEN? Naar de Matin" meldt, zou de Belgische minister van buitenlandsche zaken, Jaspar, met Poincare zijn overeengekomen, de mee- ningsversehillen, tusschen de regeeringen en de ieden van de Rijnland-commissie te Co- blenz, ten aanzien van de meerdere of rnindfe- re mate van spontanei'teit van de beweging in de Palts, aan den Gezantenraad voor te leggen. DE VERLENGING VAN DEN WERK- TIJD IN DUITSCHLAND. De door den bond van spoorwegpersoneel uitgeschreven stemming over de werktijdver- l'enging heeft klaarheidl in. den toesitand ge bracht, hetgeen niet alleen voor de openbare bedrijven, maar oo'k voor de particuliere In dustrie van groote beteekenis is. Volgens de bladen heeft de vraag, of de voorgenomen werktijdverlenging al of niet door een staking moet worden bestred'en,, de spoorwegarbeiders veel minder gefnteres- seerd, dan men in vakvereenigingskringen, meende te mogen aannemen. Nog niet de helft van het aantal1 leden van dten bond van spoorwegpersoneel heeft aan de stemming deelgenomen. Zoodoende is el'ke groote alge- meene staking reeds bij voorbaat uitgesloten, constateert het Hbl. Naar schatting heeft zich nog niet het zesde gedeelte der in de spoorwegbedrijven werkzame arbeiders tegen de verlenging van den werktijd verklaard. DE DREIGENDE B'OOTWER'KERSSTA- K-ING IN ENlGELAND. De beslissing inzake de staking der haven- arbeiders werd genomen door een bijieen- komst van den bond van transportarbeiders, waarin 120.000 bootwerkers vertegenweor- digd waren. De bootwerkers eischen een loorasverhooging van twee shilling daags. De wefkgevers zeggen, dat zij dezen eisch niet kunnen inwilligen, daar dit twee millioen 's jaars zou kosten, hetgeen het scheepvaart- bedrijf door de slapte niet kan dragen. De verzoeningscommissie van het Vakver- eenigingscongres, die een eind aan de spoor- staking wist te maken, is permanent ver- j klaard met het oog op het direigend conflict in de havens. DE REVOLUTIE IN MEXICO. Een Reuter-telegram uit Mexico meld't, dat verwacht wordt, dat d'e regeeringstroepen na de verovering van Esperanza Orizaba zullen aanvallen, teneinde te pogen de strijdmacht der rebellen te d'esorganiseeren. EEN RADIO-SCHIANiDAAL. De voomaamsitie maiatschappijen, betrokr ken bij1 de fabri'katie en den verkioop van. Rad'io-airtikelen en he!) organiseeren van radiodiiensten z!ijn bij1 idle Federate Handiels- coimmissite aangeklaagd wegens het schep- pen en handhaven van een monopolie in radio-tciesbellen en 'andkelen. Mediegedteeld werd, dat d'e maaJterfiappijien dtertig dagen tijd helbben1 om op die besdhuidli- ginigen te antwoorden. NA DE OIPHEFFING VAN D'E ENGELSCHE S'POORWEGSTAKING. Algemeen wordt verwacht, dat de spoor- wegdiensten heden, als gevo-lg van de beein- diging van de spoorwegstaking, weder een normaal verloop zullen hebben. Mac Do nald heeft een telegram verzonden aan het Bemiddei ingscomite, dat aangewezen werd door het Trades Union Congres, in hetwelk zijn zijn hartelijlke gelukwenschen en oprech- ten dank uitspreekt voor het succes, d'at de pogingen dezer commissie gehad hebbe.n. Bromley, de seoretaris van de stakers-Unie, spreekt zijn voldoening uit over de bereikte .oplossing en verklaart bovendien: „Het kit, dat er voor de eeTste maal in de geschied'enis van ons land een Labour-regeering aan' het bewind kwam, heeft zeer veel bijgearagen tot onze bereidwilligheid om een overeenstem- ming mogelijk te maken". EEN NIEUW BE L A ST INGSTE L SE L IN HO'NGARIJE. Naar de „Pesti Naplo" meldt is dfe minis- ier van ftinancien voornemens een wetBionit- werp tot inning van dd beflnstingom, op de basis van da goudlpaiiiiiclit, in te dlienen. Volgens dit onhverp znl'len, de vermogems-, inkomsten- en bedirijflsbellastiing voilgens .goudl- pariteit betaald m'oflten worden De Staling aan dc bela'stingkaintotren kan wdl' in papier- kronen gesohiedlen, dbch de bedrageni zulllen d'an omgerekend wordbn volgens de goudpari- teit. Het blad1 mieent te weten, diait deze verlhoo- gin der beilastingen op de goudiparilfoit/nauw samenhangt met 'bet wiornemen der regee- om een buiitenlandisidie leaning te sluiten en db maaitregelen tot financdcelle saneer ing' van het sllaatsihudsbo'uddn. In het! loopende jaar zullen de bd'ajting- kaintoiren de vermogens-, inkomsien- en be- drijfsbelastiirig in goud' Kronen uitrekenen, terwijd ooik de adhterstaltilge bedirdgen volt- gens dezelifde tabel1 zullen warden omgere kend. WEIGERING VAN BELASTING- B'ETALIN©. i Uit Bagdad wordt gemelld, diat een' toicie- penmadit uit Irak met VUegMgen gezonden werdi tegen dte opstandlige hoolden, die wei- gerden de belastingen te betal'en. Blinnien vier uur werd'en de opi^tandige hootden onderwor- pen en betaalden zij de belasltimgen. DE ZWEEDSOHE' ONDERZOEKINGEN OP LAPLAND. Volgens het uitgebracht verslag van de Zweedsche geologische ex'peditie, die belast is met het onderzoek naar de gesteldheid van den bodem op Lapland, bevindt zieh in de provincie Vesterbatten een groote hoeveelheid kopererts en zink. De Commissie van onder zoek decide voorts mede, dat de gebieden, waar de koper- en. zinklagen zijn aangetrof- fen, zeer gemakkelijk geexploiteerd kunnen worden. Zij heeft de regeering geadviseerd een bedrag uit te trekken om de onderzoekin- gen voort te zetten. EEN NIEUW SOORT LOCOMOTIEF. Te Stockholm zijn proeven genomen met de z.g. „motor-Iocomotief", welke uitgevon- den is door den Zweedischen ingenieur G Rostin. De motor-locomotief is een hydrauli- sche machine, die de kracht van de dieselmo- tor overbrengt op de assen der locomotief.. Experts hebben verklaard, dat deze uit- vinding van zeer groot belang zal blijken te zijn voor het spoorwegverkeer. De kosten zullen aanzienlijk lager zijn dan bij het ge- bruik van stoom-locomotieven. EEN MINISTER ALS D'OCUMENTEN- VERVALSCHER. De uit de voorloopige hechtenis ontslagen Thuringsche staatsminister Hermann heeft, naar thans bekend wordt, voor zijn vrijlating een volledige bekentenis afgelegd inzake de hem ten laste gelegde documentenverval- sehing en verklaard, dat hij zich te alien tij- de ter beschikking dler justitie houdt. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht van de Chicago Tribune zouden een drietal Fransche Karner- leden een voorstel willen doen tot het invoe- ren van een vreemdelingenbelasting in Frank- rijlk. Op de hotel- en pensionrekeningen zou 20 pet. gelegd moeten worden, evenals op alle kamerhuur (uitgezonderd voor Belgen) ten bate van den staat. In plaats van een winst zou zoo'n belas- ting wel eens een1 druk kunnen worden. De Paus heeft den Christusvertolker bij de Oberammergauer Passiespelen Anton Lang benoemd tot rid'der in de Sint Oregori- usorde. De Engelsche premier heeft dlen Schot- schen Labour-afgevaardigde Muir, eertijds metaalbewerker en als pacifist in 1916 we gens oprui'ing tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, benoemd tot parlementair secre- taris van het ministerie voor pensioenen. Volgens de Times' is er goed'e reden' om te gelooven, dat er gedurende bet aanbl'ijven van het huidig parlement geen stappen zul len worden gedaan voor kapitaalsheffing. De gevallen van mend- en klauwzeer in Engeland verminderen. De vorige week wa ren er slechts 46 gevaen, hetgeen het laagste aantal is sedert 27 Augustus 1923. Bij een amokpartij op een Nederlandsch vrachtschip in de Filippijnsehe wateren zijn negen inlanders gedood en zeventien gewond; twee amokmakers zijn doodgeschoten. De staking in de katoenspinnerijen, welke eenige dagen te Bombay geleden is uitgebroken heeft een onrustbarende uitbrei- d'ing genomen. Van d'e 85 spinnerijen te Bombay zijn thans 63 stopgezet, terwijl reeds 90.000 arbeiders bij de staking betrokken zijn. De spoorwegverbindingen in het Griek- sche binnenland worden belemmerd door nieuwen sneeuwval. In Macedonie zijn alle meren en rivieren1 dich'tgevroren. Volgens den Britschen draadloozen d'ienst wordt verwacht, dat de rapporten der comite's van d'eskundigen uit de Commissie van Herstel ongeveer half Februari bij de C. v. H. zullen kunnen worden ingediend. De Pruisische Landdag heeft een motie der communisten inzake opheffing van den uitzonderingstoestand aangenomen. Ook d'e soc.-dem., de democraten en het centrum, stemden voor. De Ameri'kaan Weismuller heeft in een' beslissenden zwemwedstrijid over een1 traject van 220 yard den tot dusverre ongesl'agen wereldkampioen Kahanamoku (Hawai) ge- slagen; aldus een bericht uit New York. Volcens de bladen hebben het Italiaan- sche Roode Kru'is 5.000 Lire, het Roemeen- sche Rood'e Kruis 15.000 Lei, het Grieksche Roode Kruis 25.000 drachmen en het Roode Kruis van Equador 2000 Fransche francs beschikbaar gesteld voor de noodlijdenden in Duitschland. De Poolsche minister-president Grabski heeft bekend1 gemaakt, dat vanaf 1 Februari d'e Poolsche bankbiljettenpers stilgezet zal worden. De nieuwe circulatiebank zal dan geen credieten aan den staat meer toestaan. Het Sovjet-congres te Moskou heeft be- sloten in verband met den dood van Lenin een manifest tot alle arbeiders der wereld te rich- ten. Een telegram uit Jeruzalem meldt, d'at twee Britsdie onderoffieieren, die per auto naar Jeruzalem reden, d'oor roovers zijn ver- moord. In het Turngebouw op de Konigsplatz te Leipzig is gisteren brandi uitgebroken. De eerste verdieping met alles wat zich daar be- vond is een prooi der vlammen geworden. De Fransche regeering heeft zich ver- eenigd met een door de Kamer aangenomen voorstel tot partieele herziening der schade- vergoed'mgen in de verwoeste gebied'en. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister werd voortge- gaan met de behandeling der interpeilatie- Boon omtrent de werking van den Postcheque en Girodienst en de stopzetting van dat be- drijf. Mej. Van Dorp (Lib.) wilde niet spreken over de vraag van centralisatie en decentrali- satie maar meer over de vraag hoe wij uit den chaos kunnen geraken. Zij wenscht een postzegel voor den giro in te voeren en ver- laging van de rentevergoeding. Het lagere personeel heer naar spr.'s meening zijn best gedaan, maar de leiding deugde niet. Den Minister treft ook veel schuld, omd'at hij zich liet sussen met onvoldoende mededeelingen van de direotie. Spr. betoogde verder dat de stopzetting al twee millioen gulden heeft gekost. Gemis van goede leiding en toezicht heeft ontbroken en geschooldheid in het bedienen der pons- machines eveneens.- Aan het slot harer rede diende spr. een mo tie in, waarin wordt betreurd dat nog steeds de stopzetting voortdiiurt met emstige ge- volgen daaraan verbonden, en waarin onver- wijId.wordt gevraagd hulp in te roepen van ter zake van mechanisatie van het bedrijf en bedrijfstechniek -deskundigen. De heer Ond (S.JD.) meende dat de hou- ding des Ministers niet gelukkig was. Al heeft de Minister zich laten bedotten door zijn ambtenaren dan blijft hij nog verantwoorde- lijk voor den gang van zaken. Terecht heeft de heer Rutgers gczegd dat d'oor de crisis de mi- nisterieele verantwoordelijkheid heeft gele den. De heer Krijger (C.-H.) interrumpeerde: U is bezig de Kamer te bedotten. De heer Oud (V.-D.) protesteerde tegen die interruptie. De Voorzitter vrceg den heer Krijger, of hij zich nader wilde verklaren. De heer Krijger (C.-H.) zeide alleen de uit- spraak van den heer Rutgers te hebben wil len tegensprekea. De Voorzitter. Heeft u het woord „bedot- ten" gebruikt? De heer Krijger (C.-H.) zeide dat wel ge bruikt te hebben maar reeds een uitleg te heb ben gegeven. De heer Oud (V.-D.) zou er maar niet ver der op ingaan. De heer Krijger moest dat maar met den heer Rutgers uitvechten. Spr. betoogde dat decentralisatie meer in het belang van het publiek is maar het is de vraag of zij wel houdbaar is. De chaos is te betreuren omdat men daarin eeri argument tegen centralisatie ziet en dit is onbillijk Over de rente was moeilijk te beslissen. Bij lagere rente wordt de omzet kleiner, bij hoo- gere rente grooter De bedoeling schijnt te zijn geweest om de bedragen bij den dienst zoo hocg mogelijk op te voeren, en dat achtte hij niet geheel juist. Men moet den giro-dienst giro-dienst laten en niet tot depositiedienst maken. In die richting wordt evenwel niet gewerkt. Een algemeen giro-bedrijf is in ons land noo- dig en de heer van Tienhoven heeft dat al verdedigd', zelfs als staatsbedrijf, mits de gi rodienst niet deposito-dienst zij. De heer Schouten (A.-R.) achtte van be lang wat er in de toekomst zal gebeuren met dezen dient. De Kamer achtte hij: niet het aangewezen lichaam om over het vraagstuk der centralisatie te beslissen. De practijk heeft in deze te beslissen en de insiders heb ben te beslissen. Over de rentevergoeding en de tarieven valt theoretisch te pratea, maar zij houden onderling verband met elkaar en de minister heeft daarover een beslissing te nemen. Spr. vroeg den minister het advies der comissie ad hoc te publiceeren, opdat de Ka mer op de hoogte wordt gebracht. Al deze onderwerpen houden verband met elkaar en niet incidenteel dient daarover be- slist te worden. Aan de mode-Boon kan hij daarom zijn stem niet geven, evenmin als aan die van mej. van Dorp, die de Kamer een be slissing wil laten nemen, die buiten haar ca paciteit valt. De heer Marchant (V.-D.) wenschte nog een enkel woord toe te voegen aan het betoog van den heer Oud. Spr. zeide, dat het Giro- bedrijf een praehtbedrij f is geweest en geen bank kan er over denken daartegen de con- curreeren. Het bedrijf dient daarom hersteld te worden in den ouden bloei. Alles is bedor- ven door twee fouten, n.l. door alles gratis te geven' en door de onbeholpen organisatie. De belastingbetalers moeten nu het gat stoppen. Het komt niet d'oordat het bedrijf een over- heidsbedrijf is. De keuze der leiders was fout. Er zijn in het bedrijf krachtea te vinden die voldoende op de hoogte zijn en het was niet noodig van buiten krachten te betrekken. Spr keurde het goed dat de Minister openlijk er- kent dat hij bedot is. Maar dat is niet vol doende. Spr. moet waarborgen hebben, dat hij niet meer bedot zal worden. Bij de P. T. T. kunnen, volgens inlichtingen, die spr. kreeg, wel 2000 a 3000 ambtenaren gemist worden. Hoe denkt de Minister het gansche bedrijf op pooten te zetten? Spr. wenschte op die vraag een duidelijk antwoord1. IDe Minister van Waterstaat dfe heer Van Swaay beantwoordde de sprekers. Hij bleef betoogen, dat sluiting onvermijdelijk was en dat werken metb lanco-rekeningen niet mo gelijk was. De rekeninghoudets haddfen geen lust gehad met blanco-rekeningen te begin- nen, terwijl zij groote bedragen op den giro haddfen staan. Een dubbele dienst ware in elk geval noodig geweest. Er is meer personeel in dienst maar dat is omdat het uitzoeken der fouten veel personeel eischte. Bij een goede centralisatie zouden 700 ambtenaren noodig zijn. Van de' rekeningen boven 00.000 12 duizend zijn er 9278 terug-ontvangen waarvan 8433 er goed zijn, 514 niet goed, en de rest kleine verschillen opleveren. Slechts 117 leverden. grootere verschillen. De motie-Boon had weinig nut. Absolute zekerhdd kan niemand geven, zelfs niet bij te- rugkeer tot decentralisatie. Spr. had niet eerdfer ingegrepen omdat hij niet genoeg gegevens had Hij kon het pu bliek niet inlichten omd'at hij zelf geen gege vens had. Spr. is ten voile verantwoordelijk maar hij heeft om te beginnen de erfenis van zijn voorganger moeten overoemen. (Geroep: En die werd directeur-generaal!) Hij is door de salarisregeling gebonden en kan voor de salarissen niet dfe krachten krijgen, die hij noodig heeft. (Geroep: Och kom: u kunt daarbuiten gaan!) Het deed1 spr. genoegen deze interruptie te hooren. Het was voor het eerst dat hij die op- vatting 'hoort. Voor dfe rekeninghoudfers heeft de Regee ring gedaan wat zij' kon. Zij' heeft de gele- genheidi geopend om geld terug te ontvangen. Het was onmogelijk dit te doen zonder goede waarborgen. Achteraf is het gemakkelijk te zeggen dat de Regeering eerder had' moeten ingrijpen, maar de toestand in de eerste da gen was zeer ingewikke'd De motie-van Dorp achtte spr. ook overbo- dig omdat hij dfe adviezen der Commissie wil afwachten. Moties zijn daarom thans van geen nut t i De heer Boon <y.-B.) dupliceerde. Hij wees op dfe beslissing van de Haagsche rechtbank die den Staat i!n het ongelijk heeft gesteld en heeft veroordeeld tot 5 pet. rente vergoeding. De Minister moet nu niet al te optimistisch zijn. Hij hoopte her opening binnen eenige weken; spr. steldfe dat eenige op ten hoogste vier maar het is onmogelijk om den dienst over vier weken te heropenen. De minister wordt nog bedot of, bedot zich zelf. Als hij een goede kracht voor directeur- generaal kon krijgen, zou hij stellig het noo- dige salaris daarvoor kunnen krijgen. Spr. trok zijn motie in nu de Minister heeft toegezegd, dat hij de Kamer zou inlichten over de adviezen van de Commissie. De heer Marchant (V.-D.) diende een mo tie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat onvol doende organisatie en beheer in het bedrijf der P. T. T. is gebleken en. de Regeering wordt uitgenoodigd de noodige maatregelen te nemen voor betere organisatie en beheer. De heer Schaper(S.-D.) begreep niet wat deze motie wilde. De heer Nolens (R.-K.) vond dat er niets in die mode staat. De gansche interpellatie bed'oelde verbetering te bepleiten. Dat behoefde niet nog eens in een motie gezegd te worden. De heer Boon (V.-B.) achtte de mode ook overbodig. De heer Marchant (V.-D.) zeide, dat hij wilde constateeren dat de desorganisatie bij den giro een symptoom is van desorganisa tie bij de P. T. T. en dat spreekt de mode uit. De Minister zeide dat de motie-Marchant te ver ging en buiten de interpellatie liep over het geheele bedrijf d'er P. T T. Dat behoorde bij de P. T. T.-begrooting thui®. "Mej. Van Dorp (Lib.) trok haar motie in De motie-Marchant werd verworpen met 49 tegen 16 stemmen. Voor sociaal- en vrij- zinnig-democraten. De vergadering \yerd verdaagd tot heden een uur. Binnenland. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD- HOLL'AND. Gistermorgem is de najaarszitting voortge- zet, onder voorzitterschap van den comtnis- saris der Koningin, jhr. mr. A. Roell, die na de opening van de vergadering hulde heeft gebracht aan de nagedachtenis van het over- leden statenlid den1 heer Simon Prins. D'e voorzitter meende de tolk te zijn van alter gevoetens, als hij verzekerde, diat Noord,jHol- land zich al hetgeen Simon Prin® voor het gewest is geweest en heeft gediaan, steeds dankbaar zal herinneren. Het nieuwgekozen lid de heer G. C. Dekker, van Purm'erend, heeft zitting genomen. Naar aanleiding van het bericht van het bestuur der Noord-Hollandsche vereeniging tot bestrijding van de tuberculose te Haar lem, dat het bereid is tot aanvaarding van cfe voorwaarden voor de verkrijging van een su'b- sidie van de provincie stelden Gedeputeerde Staten voor, aan deze vereeniging, te begin nen met 1924 en tot wederopzeggens, een jaarlijksche bij'drage van ten hoogste 10000 te verleenen. Dit voorstel werd aangenomen. Aan de orde kwam vervolgens het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het salarisreglemeat 192(X Naar aanleiding van enkele opmerkingen van de heeren Otto en Lafeber verdedigde de heer Gerhard (Ged. Staten) de opneming van de functie van hoofdingenieur bij het water- leidingbedlnjf in het salarisreglem'ent. De heer Lafeber was tegen de opneming van deze functie, omdat dit weer to salaris- venneerdering aanleiding zou geven. Het voorstel van Ged. Staten' werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen1. Behandeld werd verder het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de regeling be- treffende -de subsid'ieering van de openbare leeszalen en bibliotheken. De heer Gerhard verdedigde dit voorstel en merkte op, dat het d'e bedoeling is, ook gemeenten, die een open- bare leeszaal hebben, te laten profiteeren van het provincrale subsidie. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daama was aan de orde het voorstel tot het door de provincie in beheer en onderhoud ovememen van den Zaanlan'dschen Comtrnu- nicatieweg en tot wijziging van het reglement van bestuur voor het hoogheemraadschap Noordhollan'd's Noordierkwartier. Mevrouw IdenburgHoedemaker achtte het noodzakelijk, dat de kwesde betreffende den Zaanlandschen communicatieweg behan deld wordt los van de principieele kwestie, of er een provinciaal wegeninet in Noord-Hol- land moet komen. De heer Van Leeuwen oordeelde, dat het voor de gemeenschap noodzakelijk is, dat er een goed provindaal verkeer komt. De heer Spier zeide, d'at dfe toestand van de wegen in N'oord-Holland niet goed is; speciaal die van den Zaanlandschen Commu nicatieweg is slecht. Hiji kon zich volkomen met het voorstel van Ged. Staten vereenigen, maar is er voor, dat de aanleg van d'e wegen door d'e provincie zelf geschiedt Ook het on derhoud van de wegen moet de provincie z.i. niet uit band'en geven. De heer Rodrigues de Miranda sloot zich omtrent het algemeene beginsel geheel aan bij het betoog van Ged. Staten. Hij' ziet in d'e verdere ontwikkeling van het vervoer met zware vrachtauto's voor d'e provincie een perspectief van zeer groote beteekenis. Ook hij is voor het uitvoeren van d'eze werken in eigen beheer, wat een uitstfekende werkver- scbaffing zal zijn. Hij is tegen1 het verlieenen van provincrale subsidies aan gemeenten. voor het onderhoud van' d'e primaire wegen in Noord-Ifolland. Spr. is beelemaal niet ge- schrokkeoi van het totaal bedrag van 18.000.000 voor het overnemen van deze wegen. Aan wegenbelasting kan men' z.i. een jaariijksch bedrag van vij'f ton verwachten, en het is van een buitengewoon groot belang, als het verkeer van gemeente tot gemeente gemakkelijker wordt cemaakt. AiVorens een dfinitieve beslissing wordt genomen, wensch te spreker evenwel van Ged Staten te weten, over welke bedraeen de provincie eventueel kan beschikken. Hij kan het nu nog niet ge heel overzien. Daarom diende hij een mode in, waarin de Staten aan Ged. Staten verzoe- ken, met een ontwerp voor het overnemen en ondferbouden van primaire en 'hoofdwegen te< komen, maar met een goede beschouwing. De heer Dorbeck was wel dankbaar, maar niet vol'daan. Hiji bracht wel een woord van hulde aan' Ged. Staten voor het indienen van een dergelijk veel beteekenend voorstel, maar had toch liever gezien, als het college eerst een principieele uitspraak van de Provinciate Staten- te dien opzichte had gevraagd. Hij betreurde het, dat het hoogheemraadschap Noorcf-I lollanci's Noordferkwartier alleen de belangen van de provincie benoord'en het IJ behartigt, en hij is er tegen', dat dit hoog heemraadschap het beheer over het heffen van dfe weggeleden zou krijgen. De zitting werd daama geschorst tot half twee. Na heropenieg van de zitting deelde de voorzitter mede, dht Ged! Staten een bezui- nigingscommissie hebben benoemd, bestaan- de uit dte heeden Koolman, lid van Ged. Sta ten, voorzitter; A. Colijn, lid van de Prov. Staten; De Coster, rijksbezuinigiiigsiinspec- teur; mevrouw Van Kuykhoff, lid' der com- m'issie van bestuur voor Duin en Bosch Modoo, idem voc het Prov. zieken'huis nabij Santpoort; Sap, directeur van het- krankzin- nigengesticht te Loosduinen, en Bijl, direc teur van het kra nkzinnigen gestich t te Zutphen. De heeren Van Leeuwen c.s. hebben bij mode voorgesteld, dat de Staten qls bun oor- deel zullen uitspreken, dat alleen zij, die van onderhoudslast van primaire wegen1 worden bevrijd, behooren verplicht te worden tot een uitkeering ten behoeve van de provincie in de onderhoudskosten van die wegen, d'och tot geen hooger bedrag dan d'at, waarop hun de onderhoudslast jaarlijks gemiddeld te staan is gekomen. De heer Kemkamp was er wel voor, den Zaanlan'dschen Communicatieweg over te ne men, maar wilde het onderhoud er van aan het hoogheemraadschap Noord-Holland's Noorderkwartier opdragen, voor rekening van de provincie. De heer Bosman bestreed het voorstel van Ged. Staten. Hij ontkende -dat deze Commu nicatieweg een primaire weg zou zijn, en zei- ALRMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1