MKmaarsche Courant Vulpsnhouders. De onzichtbare hand. N.V. Book- en HandelsMkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, FETJILLETON. Oooto Swan Waterman Voordam G 9, MKMUR, Woensdas 30 Januari. btadsnieuws ProrinCiaal Nieuws No 25. Hondsrd Zes en Twlntlgste Jaargang, GEMEENTEBEGROOTIN'G VOOR 1924. (Vervolg.) VII. Subsidies. Zooals U uit de begrooting zal blijken, zijn de gewone subsidies nagenoeg tot dezelf- de bedragen opnieuw uitgetrokken. Ingekomen zijn aanvragen om nieuwe sub sidies van: a. de Vereeniging tot oprichting en exploita- tie van een „Reizend drankweer-museum". b. het bestuur van het Sanatoriumfonds van het Nationaal Verbond van Gemeente- ambtenaren. c. het Bestuur van het Ntedterl'and'ch Olym- pisch Comite. d. het Hoofdbestuur der Noordhollandsche Vereeniging „Het Wi+te Kruis". Wi) stellen U v66r: het adres sub a in te willigen in dien zin, dat voor 1924 25. wordt toegestaan; het adres sub b at te wij zen, omdat de gemeente zell de sanatorium- verpleging van haar ambtenaren bekostigt; het adres sub c eveneens af te wijzen, daar die gemeente indirect voor sportdioeleinden reeds vol doen de uitgeeft, en 1 et adres sub d in te willigen door te besluiten aani de Ver eeniging tot wederopzegging een subsidie toe te kennen van 1 Yt cent per inwoner, uitslui- tend in het belang van den ontsmettings- dienst. VIII. Werkplan. Met be trekking tot ons werkplan voor deze vierjarige zittingsperiode dieelen wij U het volgende mede. 1. Teneinde tot geleidelijke afschaffing van het tonnenstelsel te geraken, zullen wij als beginmaatregel voorstelkn bij nieuw- bouw het aanbrengen van septic-tanks en waterclosets verpldchtend te stellen. 2. Voor zoover het gemeentebelang door aansluiting van meerdere omiiggende gemeenten aan de Gasfabriek kan wor- dien gediend, zullen wij in die richting werkzaam zijm. 3. Vooropstellende, dat wij blijVen streven naar een sluitende exploitatie van het Sportparkbedrijf, meenien wij toch dat de afwerking van het sportpark, t. w. de bouw van de 2e tribune en de bouw van een eenvoudig midden-paviljoen (volgens het oorspronkelijik plan) zal moeten ?laats hebben. Ju er blijkbaar behoefte bestaat aan eene vriesilnrichting bij het gemeentelijk slachthuis, in elk geval de beschikbare 'koelruimte te gering blijkt, zal worden nagegaan, of daaraan op eenigerlei wijze is tegemoet te komen. 5. Hoewel de gasprijzen in vergelijking met die in andere gemeenten niet hoog zijn, zullen wij op de mogelijkheid van verlaging ervan onze aandacht geves- tigd houden. Eene verlaging van den electriciteitsprijs is reeds tot stand geko- rnen. 6. Wij zullen nagaan, in hoever in de be hoefte aan bouwterrein kan worden voorzien door van gemeentewege meer bouwrijpen grond beschikbaar te stellen. 7. Eene betere huisvesting van het bedrijf van gemeentewerken zal worden voorbe reid. 8. De plannen voor den nieuwen weg naar Bergen zullen wij voorbereiden, terwijl wij een voorstel zullen doeni tot verbree- ding der Turfmarkt, verband' houdende met de verbreed'ing dor Bierkade en de Voormeer. Plannen tot afdoende verbe- tering van sommige straten en wegen hopen wij U voor te leggen. 9. Het vraagstuk van de afbraak van het Scharloo en de daarmede samenhangen- de kwestie van de huisvesting der aldaar wonende gezinnen zullen wij tot oplos sing trachten te bremgen, 10. Wij zijn voornemens U voorstellen te doen tot betere huisvesting van de 5e gemeenteschool, door bouw van eene nieuwe school, zoomede tot verbetering, eventueel vernieuwing van de 4e ge meenteschool. 11. Met ingang van 1 Januari 1925 vervalt de door Gedeputeerde Staten verleende vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwij® in lichamelijke oefe- ning. In verband daarmede zal wordien nagegaan of vervanging van vak (vrije en ordeoefeningen der gymnastiek) door het vak „lichaoielijke oefening" op de lagere scholen mogelijk is. 12. De instelling van een 4e leerjaar aan de U. L. School voor jongens en meisjes zal een punt van overweging uitmaken. 13. Onderzocht zal worden, in hoever wijzi- ging en uitbreiding van het door- het filbibeeld te geven aanschouwelijik onder- wijs m'ogelijlk en gewenscht is. 14. Maatregelen zijn genomen om den E>oor Douglas Valentine. (Schrijver van Dt man met den Klompvoet) Geftuiomeerde vertaling van W E. P (Nadruk vsrboden) 89) „Kom nu", riep Strangwise, „je hebt mijn TOorwaarden gdhoord. E>eze Ster van Poten beteekent niets voor jou of jouw regeering. Je geeft mij het ding terug en ik zal je zelfs niet eens een vrijgeleidle vragen om naar Duitsdi- land terug ite gaan Ik zal geruischloos ver- dwijnen en heti zal net zijn alisof lik nooit in Engeland geweest was. Wat mijn heele spo- onnagedienst betreft, die heb jij, Desmond Okewood, hemidlhoog in de ludht laiten spirin- gen-!" Hiji strekte de hand uit naar Desmtond, als- of bij! verwadiiite dat deze het juweel uiitl zijn zal te voorsdhijn zou halen. Maar Desmond1 stood op en sloeg die hand veraebtelijlk weg. De glkulach was van' zijn gelllaait verdwe- nen. „Ben je er zeker van. dla/t diit alles is wat je me te zeggen hebt?" vroeg bij. Saraa^vvise was oak c schoolarts, bij wij1!*) van proef, assisten- tie te doen verleenen door wijkverpleeg- sters. Deze voorziening brengt voor de gemeente geen kosten mede. 15. Wij zullen trachten den bloei van het vervolgonderwijs te bevorderen, door aan het doel en het nut van dat onder- wijs meer bekendheid te geven'. 16. Nagegaan zal worden, of en zoo ja, welke verdlere maatregelen1 zijn te nemen om een verdcren teruggang van het han- delsonderwijs te voorkomen en dit weder zijin vroegeren omvang te doen aah- nemen. 17. Een voorstel tot instelling van een in- stituut voor beroepskeuze is in voorbe- reiding. 18. Wij hopen spoedig de resultaten van het onderzoek naar de mogelijkheid der op richting van 'n nieuw centraal ziekenhuis aan Uwe Vergadering te kunnen mede- deelen. 19. Voor het ontwerpen van plannen voor een stadsgehoorzaal hebben wij opnieuw een post op de begrooting uitgetrokken. 20. Wij blijven er op bedacht, onzerzijds er toe mede .te werken, dat een jbetere en ruimere lokaliteit aan de openbare lees- zaal en boekerij wordt verschaft. 21. Eene nieuwe regeling van het school- geld voor het nijverheidsonderwijS', waar- door dit in goede verhouding komt te staan tot dat voor. het handelsonderwijs, zullen wij U aanbieden. 22. Het vraagstuk der werkverschaffing en het verstrekken van steun aan werkloo- zen heeft onze voortdurende aandacht. 25. Het is ons voornemen om, zoodra de mogelijkheid daartoe bestaat, te trachten eene matige verlaging te verkrijgen van het maximum aanital vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein. 24. Voorstellen onderscheidenlijk tot vast- stelllng en herziening der rechtspositie van de gemeenteambtenaren en werklie- den zijn in overweging. 25. Het woningvraagstuk blijft onze voile aandacht behouden. A1 zullen wiji trach ten den woningbouw door particuliercn zooveel mogelijk .te bevorderen, wij ach ten het niettemin raadzaam om, zoolang het woninigtekort zich handhaaft en de omstandigheden ons daartoe aanleiding geven, verdere stappen te doen in de richting, waarin eveneens reeds goede re sultaten zijn bereikt, n.l. die van bouw door woningbouwvereenigingen met financieelen steun van de gemeente. UIT BERGEN: De raad vergaderde gistermiddag ten 3 ure. Aanwezig alle leden. Een vacature. De voorzitter opende de vergadering met de beste wenschen voor het komcude jaar. Spr. zou een terugblik kunnen werpen op hetgeen het afgeloopen jaar gaf te ziea. De tijid gaat echter zoo snel en spr. verondei'stel- de dat alien zoodanig meeleven, dat hij van meening was te kunnen volstaan met diit even te releveeren en te verwijzen naar het gemeen- teverslag. Spr. uitte den wensch, dat uit de aangeboden begrooting veel goeds mocht voortvloeien: Uit de begrooting blijkt, dat B. en W. conservatief zijn geweest. Dit was ten- gevolge van noodzakelijke bezuiniging noo- dig, doch wilde niet zeggen, dat B. en W. een stap terug wilden voor uitgaven die voor de gemeente nuttig en noodig zijin. Met den wensch, dat alien in het belang van de ge meente zullen blijven werken, eindigde spr. De notulen werden hierop vastgesteld. Van de V. V. V. was de voorloopige reke- ning voor 1923 en de voorloopige begrooting van 1924 ingekomen. Deze werden in han- den van B. en W. gesteld. Voor kenniisgeving werd aangenomen een dankbetuiging van de familie Beeldman, in- zake het door haar moeder genoteh pensioen. In verband met een door den heer Bogtman gedane vraag over het voldoen van hygieni- sche eischen van de school der Berger Sehool- vereeniging, was van den Hoofdinspecteur van de VolksgeZondheid een schrijven inge komen, waarin deze bericht, dat hij het ge- bouw heeft geinspecteerd, dat dit gebouw niet in alle opzichtcu voldoet, maar dat zijner- zijds, gezien het feit, dat een aanvrage is ingediend, om een nieuwe school te bouwen, geeni reden tot ingrijpen bestaat. Van den heer P. Bakker was bericht inge- men, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijik Armbesituur aanneemt. Van den heer Swakman was een schrijven ingekomen, waarin verzocht werd, de vergoe- ding voor den Secretaris.-Peniniingmeester van het B. A. te verhoogen. Dit schrijven ging in handen van B. en W. om advies. Van Gedep. S'taten was de goedkeuring m- gekomen op het besluit om een deel van de Stroomerlaan in onderhoud en eigendom over te nemen. Van hetzelfde College was de goedkeuring ingekomen op de suppletoire begrO'Oting, op een besluit tot het doen van af- en oversehrij- vingen en op dat inzake de instructies voot de kassiers van de bedrijven. Voor kennisgeving aangenomen. „Ja, dat zou ik wel denkenzei hij. „N)u dan'', zei Desmond op vasten to-on, ,-,iluisier dan eens even naar mij. Hior is iwijn an'twioord. Je bent het juweel voor een® en altijd 'kwijit en je zu'lt het nooit terugkrijgen. Je aanbod om je handlangers aan' mij1 tie ven- radeni hoef je miij heusCh niet te doen, want die zullen' tegelijk met jou gearresteerd wor den. Tenslotte geef ik je de wrzekering, diat ik het miji tot mijn persoonilijikien plidhit zal stellen', te zorgen, dat je niet door brave En- gelsche soildaten wordt igefusilleerd, maar dat je wicrdt opgehangen'door een gewonen beu'l, mioordenaar die je bent!" Srangwise's getat onderging een merk- waardige veranderiing. 'Het had zijn zoeitsiap- ■piglheid verloren, de vbiendelijkie glimlach ver- dween' en hij keek diep dlcndig zijn tegen- stander aan, die hem zonder vrees in de oogen keek. „Als je een Duitsdhei" bent, zooails bliijlk- baar het geval is", giing Desmond vooit, „dan zeg ik je, dat ik het nooit vermioed! zou hbb- ben' tot op diit loogenblik. Maar een man, die een hulpeloozen grijsaard' kan vermooirden en een jong mteisje maitelen en die dan hot voorstel doet zijn makkers te verkioopem aan een' Engelsch officier ten koste van diens eer, kan niet adders dan een sdhurk zijn. En je Eat verzoek van da Berger Toonedlvwreeai- ging om een subsidie van f 500 voor volks- Voorstellingen werd in handen van B. en W. gesteld om advies. De rekening 1923 en de begrooting voor 1924 van Beigens Harmonie iVerd in handen van B. en W. gesteld. Van den heer L. den Das was het verzoek ingekomen, B. en W. te mogen interpelleeren over het planted van bo omen langs de ber- men en' wegen. Op voorstel van deb voorzitter werd beslo- ten, de gevraagde gelegenheid aan' het einde der vergadering't- geven. Een aanvraag inzake het plaatseni van een kiosk voor den verkoop van chocolade werd in handen' van' B. en W. gesteld ter afdoe- ning. Van de electriciteitscommissie was inzake het plaatsen van straatlantaarns een rapport ingekomen. Dit rapport werd gevoegd1 bij de stukken voor de begrooting. Tot leden van de conunissie tot het nazien van de geloofsbrieven van den heer De Wit werden' de heeren Baltus, Brugman en Bar- naart gekqzen. Na eenige oogenblikken van schorsing rap- porteerde de heer Baltus tot toelating, waar- toe werd besloten. De Voorzitter decide mede, dat de heer De Wit in de volgende vergadering zitting zal nemen. Aan de orde kwam hierop de aanbieding der gemeentebegrooting dienst 1924 met be- grootingen van het Gem. Electr. bedrijf en' Gem. Won. bedrijf en de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter stelde voor, een commissie van drie personen te benoemen om hierover rapport uit te brengen. De heer Den Das gaf de vookkeur aan een behandeling in afdeelingen met rapporteurs, waarvan een een centraal rapport opstelt, op welks rapport B. en W. een Memorie van Antwoord geven. Spr. was overtuigd dat daardoor de tijd van behandeling verkort wordt. De Voorzitter was zelfs niet tegen een be handeling door den geheelen Raad. De heeren Zeiler en Brugman vondlen dit het meest gewenscht. De heer Baltus geloofde niet, dat dit de zaak zou 'bekorten. Spr. vreesde, dat er avon- den zouden komen, waarbij men's morgens om 4 uur nog bij een was. Ten slotte werd1 z. h. s. besloten, den ge heelen Raad1 voor het nazien aan te wijzen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten tot aanvaarding van grond van Mevr. Essers en den heer Boekel voor verbreed'ing van den Natten Weg. Hierop kwam aan de orde de behandeling van een schrijven van het Gemeentebestuur van Werkendam, houdende verzoek adhaesie te betuigen aan een door die gemeente aan H. M. de Koningin gericht adres, houdende verzoek bij de Staten-Generaal wetsvoorstel- len tot wijziging der Hoogeronderwijswet en Middelbaaronderwijiswet aanhanigig te ma- ken, opdat de gemeenten ten aanzien dier on- derwijskosten niet onbillijk worden belast. De Voorzitter deelde mede, dat Werken dam wil dat voor kleine gemeenten het Rijk de kosten voor instandhouding van scholen, verschuldigd voor leerlingeni uit de buitenge' meenten betaalt. Spr. vond dit niet logisch en was over' tuigd, dat men dit nooit gediaan kreeg. De heer Baltus meende te weten, dat to: Schagen was medegedeeld1, dat de Vereen. van Nederlanidsche gemeenten zich met deze aan- gelegenheid bemoeit. «t De Voorzitter had dit niet gelezen. De heer Baltus wees er op, dat het kan voorkomen, dat een kind van te Bergen wo nende ouders, dat eeni school in AlkmaaT be- zoekt de gemeente meer kost dan de vader he- lasting betaalt. De Voorzitter bevestigde dit, maar wees er op, dat die ouders alien' hetzelfde schoolgeld moeten betalen als de ouders in Alkmaar. De onderwij'Sinrichtinigen dekken hun kosten met het schoolgeld niet en vorderen daarom van de buitengemeenten per leerling een be- drag voor de instandhoudingskosten. De ge meente mag daarvan de helft verhalen op de ouders. In Werkenid'am1 deed het geval zich voor, dat die instandhoudingskosten voor een lieerling 1300 bedroegen. Vandaar het adres. B. en W. zijn van meening, dat het ge wenscht is, dat het Rijk een maximumbedrag dat de instandhoudingskosten per kind mo gen bed'ragen, vaststelt. De heer Baltus was het hiermee niet eens. Bergen wordt een eigeniaardige gemeente Spr. wilde daarom van de ouaers, evenals vroeger, iets terug eischen. Dit mag nu van de wet niet meer dan de helft bedragen. Spr. wil daarom instennming met het adres be tuigen. De Voorzitter oordeelde het voor Bergen van belang, dat men de kinderen de kans niet beneemt, het voor hen gewenschte onderwijs te volgen. De heer Baltus wilde een grens stel'len en beneden een zeker inkomen niete verhalen. De Voorzitter v/ees er op, dat de meerge- goeden reeds meer door de progressie in de belasting betalen. schijnt: een mooi vcategernvgardigier van je Has te zijn Straogwise heheei^schte blijkbaar met mocite zijn drift; maar zijn geaidnt stand on- heilspiallend, tcrwijil hij1 sprJc. „Ik heb dat 'inensch Malplaquet afge- scheept doOT gehruik te mlakcn van h'aar heb- zuch't zei hij, „ik heb haar en Bellward ieder duizend pond beloofd als een deal van dfe Mooning, die ik zo-u krijigen voor heti te- rughalen van dat juweel. Iilc hieib maar een woord te spreken, Gkewood, en het is met je gedaanEn ik wou je mateen ook maar zeg gen, dat Bellward zijn hypnose op jou zal prcibeercn vcordat hij je doodt. Wan neer dat meisje had gewefen, waar de S'ter van Polen' was. zou Belliwatid het well Hit haar gekregen hebben. 'Driemadl1 per dag heefili hij haar ondiar hypnose gebraicht, ik waarsohuw je, je zu't zoo'n ondervtaging niiet plezieriig vinlden!" De deur vloqg open en Bellward kwam binnen. Met gretig verlangen kwam hij' naar Sitrangwise 'toe. „Wel, heb je het?" vroeg hij. „,Hcb je verder nog iets te zeggen, Des mond?" vroeg Strangwise. „M'isschien w(il je je nog een® bedeniken op je beslissing?" Desmond sehudide hat hoofd. De heap Apeidoera waa het Btew met drat heer Baltus eens. Spr. zou daarom adhaesie met het adres willen betuigen. De Voorzitter vond, hetgeen' het adres vraagt, buitengewoon onbillijk. De gemeente, di? de inrichtipg heeft, verhaalt het tekort op de belastingbetalers. Het gaat dus niet aan, dat voor kipderen uit buitengemeenten het Rijk betaalt. De heer Den Das was het met den voorzit ter eens. Het onderwijs is een gemeenschaps- belang. De Voorzitter was wel van meening dat kleine gemeenten beschermd moeten worden, dat zij niet betrokken kunnen worden in on- derwijsinrichtingen, waar b.v. 1300 per leerling moet worden opgebracht. De heer Apeldoorn oordeelde, dat nu de mindergegoeden moeten opbrengen voor de goed gesitueerden. De Voorzitter: Juist omgekeerd. De heer Brugman vertrouwde er op, dat de noodzakelijkheid om maatregelen te treffen, bij het Rijk wel naar voren zal komen. De heer Baltus was van meening, dat Ber gen, wanneer de kosten niet verhaald kunnen worden op de ouders, straks de put ingaat. De Voorzitter: Maar die ouders betalen toch een belasting, die progressief is. Ook met het schoolgeld1 is dit het geval. De heer Baltus: Zooals de heer Den Das het zqu willen, zou niemand schoolgeld moe ten betalen. De beer Zeiler: Dat zou ook het zuiverste zijn. De heer Baltus wilde, dat aan de Ver. van Nederl. gemeenten advies werd gevraagd: Z. h. s. werd ten slotte het voorstel van B. en W. aangenomen, zoodat alleen gevraagd zal worden. een maximumbedrag vast te stel len per leerling voor de instandhoudings kosten. Overeenkomstig het advies van de Commis sie voor het uitbreidingsplan werd afwijzend beschikt op een adres van den hr. C. Nap, om een verbindingsweg te mogen maken van den Russenweg maar den N'otweg. Over een gelijk adres zal in een volgende vergadering beslist worden, wanneer ook daarop bet advies van de commissie is inge komen. (Wordt vervolgd.) Voor dan afslag van het landgoed „Het Rluisaemduim" te Bergen aan Zee waren gisr termliiddag in hot „Gramje Hotelli ieen grooit1 aaniaal belangsMlenden aanwezig. Er waren er uit venschillende hceken van het lland. De tegenstelling met den' dlag van opibod was groot, tech besitond het mieerendeel uiiiti Ber gen ai*en, Om 2 u'ur deed de nofariils nog eens rnedie- deeling van de verkoopivooivvaarden In het algemeen golden de gewone ver- too'p-condiities van Reemern en voorts, d'aiti iop het terndm allieen mocht worden gebouwd het bij den verkoop overeengekonDen gebouw met anexen. Veor yeEbouw of vengrooiiling was die goedkeuring vain de verkoopere noo dig. Voorte dtond onder de voo'rwaardbn ver- meid, dat op hot ten-rein geen a;i-beiderslwonin- gen, "fabrieken, tmfieken1, bordeelen, nacht1 huizen. dansihuizon, boffdehuizen, wijnhui- zen, bierihuizen, speelhuizen', pakhuizen, 'in- riditiingen voor publiake vermakeiijkhedien', winbelneeringen, lcerlcen, blO'OSters, zielcenhui- zen, sanatoria's of andere inrioh'tingen voor zieken of herstelltendcn, noch imrichtiingen' als bed'oeld in ant1. 2 Van de kimdierwet modhten staan De notaris dteelide med'e 26 dezer van- de Bouwexploitatie Miaatsch'app'ij Bergen aan Zee een' schtijiven te hebben onttvangen, waar in deze medededlde, op grond van' vole inge- toomen verzoeken te hebbeni besloten hieit vcr- b'od tot het bestenrmen voor koffielhuiizen, wijnhuizen1 en bierliuizien ite laten vervallten en dit om de erven in de gelegenheidl ite stel len ieen hooger bedinag te bedingen. Deze madedeelitag biradh't de noodiige emo- tie. v Een der aanweziigen stallde nog zekeriheids- halve de vriaag of het landhuis voor hotel- pension mocht worden gebruikt. De notaris antwiciordde toeslemimend', doch meende de opmerkiing te m'odllen maken, dat het niet was uitgesloten, dat ler :in verband met een eventueel strijkje geen versdhil over de letter van een woord ikon ontstaan. Nloig werd de vraag gediaan of well vaist- stondi dat heii certifdcaat Inzake bof fie, wijn en bieEhuizan bwam te verVall'en. De notaris bevestigde dill door te veEbl'a- ren, dat hij te dien aanzien in het bezit was van een schrijven van dei hiouwrnaa'tschappij. Een dier aanweziigen, die blijkbaar ntoig in de hoop verfceerde een builtenigewooni boop'je te doen en vreesde, dialt dit hem door een tme- dedeeling zou omtgaan, merbte op, dat diit1 hierdbor nog niet vaststond, aamgezien hij1 dte beiwijzen hiad van het tegendeel bij' een dergeillijk :geval met dte Hollandsche Spoor. Ite notaris anitwioiordde eohtor dali! mien hier niet rnetl dte Hiolllandsclhe spoor, mlaar met de Bouw-Expl'ioiitatie Maa'tschappiJ Ber gen aan Zee" te doen had en decide nog mede, dat de eventueelte mifmer, wqnneer hliii bon betalen onvoorwaaEdtelijlk eigenaar werdl. Een grappennlaber zag zijn vraag of er „Mijn 'antwoord' heb je!" zei hijl kortaf. ,,Dan zul jij", zei Strangwise tot Bellil- waixi' „na het eten je kracht eens beproeven op dtezen hardnebkigen dwaas. Maa# we zul len hem eerst naar boven brengen." Hiji stand1 vtlak naast Desmlond en bij de laatste woorden vatte hij' hem plio'tseling bij die keel en duwdte hem met gewgld in den stoel, waarin ook Barbara vasilgtebonden was geweest. TegenstEibbelen gaf niets, en Des mond mioest toelatien, dat ze zijn arrni§n ien voeten aan den stoel vastsnoerden. Toen ma- men de beide mannen hem met stoel en all op en droegem hiem uit de barnier naar dte der- de verdiiepiing. Daar brachlen ze hem' naar eeni donkere kamer, waar ze hem alleen lie- ten, bij1 het weggaan dten sleutel in het slot' oimaaaiend1. HDOFDSTUK XXIX. Punt en streep. Lamgen tijd nadat de voetstappen van S'trangwiise en Bellward zich verwijaieidl hadi- den, zat Desmiond1 in gedachten verdiept lusieloos voor zich uit te starem. Die gedadh- ten waren niet van dte vroolijkste. Ite sinds- terw aifrhosfear van hat hula UruMo h«an ails eeaai 'oremaitorium of begraafplaali© gevestiigd mocht wordten, nog in bevestigenden zin be- annwoord en hierna kreeg de afslager,, de beier Meijer last om boven het bod van 20700300000 te vragen, wat eenige hilariteit en uitroepen als: „wij mogen' wel machllipermiissie aanvragen" of ,,geef hern, een glas waiter om op adem te blijven" ontlickite. De afslager lief zich e-chter niet van de wijs brengen en rustig ging hij, af en toe den raad „denk om je mijners gegevende, door met afslaan, telkens 1000 minder vra- gende. Toen het tensloiilie om 100000 er boven ging werd do 'Spanning grooter. Het was te zien, dat verschilienden een „mijn" zo'uden laten hiooren, dbdh de een voor den ander dacht: „Het zal wellager gaan". Toen het nog om 50000 ging en die heer Meijer zijn „dienk mm je mijnen" nog eens liiet hooren, ging er een zichf van' verwonde- Ekng, dlat nog nliemand een „miijn" lliteti hoo ren, door dte "zaal. Om nog 49000, zoo ging de heer Meijer door totdlat plotseliibg bij het om nog 3100© een ,,mijm" door de zaal ging. De spanning was gebroben. !Dc afmijner, 'die heel Ha'almieijer u'if Ami- sterdam, die destijds het landhuis bouwdte, drong naar voren en dteelde den: notaris mtede, dat hij in opdracht van dten heer P. W. Janssen, zoom van whiten den heer Janssen, die in 1918 het" ilanidgood silSchtte, had ge- handeld. De zoon had hierdoor voor f 51700 uit den boediel htet landgo'ed als eiigendbm ver- kregen', welks stiichtihg zijini vader 600000 had gevorderd. Onze indii-uk was dlat hiji het er wel op aan' heeft laten bomten. Voor Bergen 'is het te hopen, dat het land goed' nu spoediig een woonibcstemmnig krijgt. Nadat het 5 jaar heeft leeg gestaam, is dit wel wenschelijk. UIT HOORN. De Westfriesche Bond van Harmonie- en fanfarecorpsen heeft onder leiding van den heer B. Koolhaas te Twisk in cafe Sopar al- hier zijn algemeene vergadering gehouden Uit net jaarverslag bleek, dat er thans 31 leden bij den bond zijn aangesloten. In de vereeniging heerscht een opgewekt leven. De rebening en verantwoording van den Pen- ningmeester wees in ontvangsten aan 738.35i/?; uitgaven 183.17i/9, zoodat er een saldo is ad 555.18. De heer F. van der Meer werd tot bestuurs- lid herkozen. In de vacature van dten heer B. Koolhaas (wegens bedanken) werd' gekozen de heer Brinkman te Andijk. Hartelijke woorden wordten gericht tot den scheidtenden voorzitter, jaren de ziel van den Bond. Bij besluit der algem. verg. wordt onder luid applaus de heer Koolhaas het eerelidmaatschap aangeboden en hem een oorkondte geoffreerd. Tot juryledeti werden benoemd de heeren Schuitemaker, Brouwer en Vlessing. Verzoeken zijn ingekomen van de Vereen. ..Concordia", te Hoogkarspel en „Winkels Harmonie" te Winkel tot het ontvangen van het dtezen zomer te houden concours. Bij meerderheid van stemmen werd voor het a.s. concours Hoogkarspel aangewezen Aangenomen werd een voorstel van de ver. „De Eend'racht" te Kolhorn, dat de keuze der verplich'te stukken voortaan dient te geschie- den door de Jury en niet zooals tot 'dusver ge- brui'kelijk door de Dlrecteuren der deelnemen- de corpsen. De contributie voor 1924 werd bepaald op 10.per vereeniging en 15.voor nieuw toe te treden vereenigingen. De medtewerking der vereenigingen zal wordten gevraagd voor een mogelijk te Win kel te houden muziekeoncouTS ter gelegenheid van ht 35-jarig bestaan dezer vereeniging Hierna sluiting. De Kamer Van Koophandel en fabrie ken voor Westfriesland heeft haar eerste ver gadering in dit dienstjaar gehouden, waarbij de voorzitter de beer Utermohlen een zeer breedvoerig en gedetailleerd overzicht gaf over het afgeloopen jaar. Ten aanzien van het Bureau werd het vol gende medegedeeld: In 1923 waren ingeschreven: 205 nieuwe zaken. 242 wijzigingen aangebracht en 107 opheffingen. Het laatste dossiernummer was op 31 Dec. 1923 3005. Er werden 739 inza- gen in het Handtelsregister verleend. Behalve de ambtshalve verleende afschriften werden 34 afschriften van dossiers gegeven. Zeer veel aanvragen om adressen van in- lood en miaafcte hem nog meer somber. Om zijn 'eigen toestand btekommierdte hij zich niet. Dit was geen pure onzeffzuchtig- hei'd; het was gewoon een voorbeeld1 'hce dte kracht van de fucht een' m'an er aan ban wennen dte zaak waarvoor hiji staat, als alles en zidhzelf als niets te rekenien. En Desmond had de afstehuwtelijke overtulging voor oogen, dat nu al zijin middelen uitgepu'i wa ren en dat miefs de schandtelijike mlislukking van Zijn opdracht meer kon goedmaken Hiji had Bar bare1 Mackwayte opgeoffeEd'; hij had Nur-el-Din prijsgegevenhij was zelfs niet eens handig genoeg geweest ziiin eigen' corpus te redden. En Strangwise een spiicn en moordenaar, was1 ontsnapt en was nu vrij om zijn bende te reorganiseeren, nadat hjiji Barbara en Desmond uiiti dten wteg had geruimd. Die gedach'te was zoo onidragtelijk, dat zij Desmond1 weer tot 'handtelen jhracht. Strang wise zou htem niet dte baas worden besloot hij, en hij had slechts diit korte 'oogenblik van alleen-zij'n, waarin hij' een plan kon uitdten- ken om Barbara te hulp te komen' en de ge- vangenneminig van SliEangwisie en zijn twee mtedeplkhtigea te verzekereni. Maar hoc? (Wawit verv»lgd.) t»24.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5