jBLAD voor alkmaar en omstreken. m 1924 1 FEBBUARI 58fi 6461 6828 7021 748 823! 8911 964) 10021 10261 11236 1192) 1262! 1363! 14081 1446) 15023 1540! 161 17336 17763 1807! 1846! 19202 1977! 20656 21561 22005 22474 2280) 516 714 916 VIM 1388 1656 183) 1971 2144 2513 266) 278! 3091 3181 3341 357) 392) 4073 4236 460) 486) 5061 546! 5713 5983 6101 6252 6371 6545' 6741 700! 7266 7475 7621 801! 8262 8491 8886 913) 931! 9421 9531 9758 9952 10192 1036) 10573 10793 10914 11075 1119! 11423 11648 11833 12161 12582 12661 12883 12955 13140 13355 13506 13606 13602 13841 14008 14190 14330 14603 14844 14076 15124 15355 15441 15723 15828 15001 16066 16177 16423 16627 16762 16044 17179 17358 17444 17572 17653 17812 18044 18236 18386 18595 18742 18973 19163 19266 19575 19772 21091 20443 20613 20760 20829 20987 21202 21471 21506 21744 22026 22309 22559 22787 22909 net tut 2 Maden Honderd zes* en twintigste Jaarsang. aling per 3 maanden f2—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsruimte. o N.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. AD5:MA. nornen. Bij deze wet worden het rijkspost entelegraafbedrijf in een zelfstandige on- derneming onder den naam „Deutsche Reichspost" vereenigd, en door dien rijks- postminister beheerd. DE REVOLUTIE IN' MEXIOO. Een telegram uit Mexico meldt, dat een bende van 200 aanhangers van den vermoor- den Francisco Villa, en ataan.de onder aanvoe- ring van diens broeder Hippolito, op 60 mijl ten Zuiden van Jeminez een trein in de lucht hebben doen vliegen. Bij het hevige gevecht zijn aan bedde zijden vele dooden en gewon- aen gevallen. De spoorweg- en telegrafische verbinding tusschen Mexico-City en de Vereenigde Sta- ien is afgesnedten. De order, waarbij aan de Amerikaansche oorlogsschepen bevel werd gegeven, zich uit de Mexicaansche wateren terug te trekkeni, is herroepen. Deze wijziging in de plannen wordt toegeschreven- aan de mogelijkheid van een conflict tusschen de regeeringstroepen en de rebellen in de nabijheid van Vera Cruz. De Vereenigde Staten wenschen n.l. bij den te verwachten strijd de Amerikaansche belan- ;en te beschermen. Uit Galveston wordt gemeld, dat de over- wlnnende regeeringstroepen thans naar Cor doba optrekken. Naar officieel uit M'exico City wordt bericht, zijn bij de verovering van Esperanza door de regeeringstroepen 1500 rebellen gevangen genomen. VENTZELOS' AFTREDEN SPOEDIO TE VERWACHTEN. Het wordt zeker geacht, dat Venizelos bin- 'nen een of twee dagen zal aftreden. Gemeld wordt nog, dat het Grieksche ka- binet heeft besloten het rapport van prof. Abrams af te wachten alvorens een opvolger van Venizelos te benoemen. De toestand van Venizelos blijft dezelfde. Hij klaagt over voortd-urende hoofdpijn. Gi'stermorgen d'acht iedereen, dat Venize los terstond als premier zou aftreden, doch des middags werd gemeld, dlat hij aan het be- wind zal blijven tot de meening is ingewon- nen van zijn Parijschcn arts Vaquer, die Zon- dagavond te Athene wordt verwacht De politieke crisis werd verhaast eensdeels door de ziekte van Venizelos en anderdeels door het besluit d;er republikeinen, de Natio- naie Vergadering te noodzaken die dynastie- Gliickaburg te cnttronen. Dit strevem druischt in teger. de plannen van Venizelos, die de dynastiekee kwstie, zooals bekend, door een volksstemming wilde laten uitmaken, Nader wordt gemeld, dat Venizelos blijft bij zijn besluit om ontslag te nemen als pre mier en Griekenland voorgoed1 te verlaten. Hij zal reeds over veertien dagen naar Parijs gaan om zich daar te laten. behandelen. Voor zijn vertrek zal hij een proclamatie tot het Grieeksche volk rich ten: in den vorm van een politiek testament. Hij heeft verklaard, dat hij het liefst dadelijk zou vertrekken, als zijn gp- zondheidstoestand' hem dat met cnmogelijjc maakte. KORTE BERICHTEN. De Italiaansche socialisten en commu- nisten zullen niet aan de verkiezingen deel- nemen, De Witte troepen in Siberia hebben volgens door de regeering te Moekden ont- vangen bericbten de gelegenheid van den dood van Lenin aangegrepen om den Vrij- staat van de provincie Amoer te proclamee- ren. Zij hebben de spoorwegverbinding naar Wladiwostock en naar het Oostan verbroken. Een draadloos bericht meldt, dat het Australische Kabinet deze week voor het eerst heeft vergaderd in Canberra, de nieuwe hoofdstad van Austraiie. Door onbekend gebleven personen zijn pogingen gedaan, om den trein, waarmede de leiders der oppositie naar Tokio terugkeerden van een door hen' bijgewoonde demonstratie te Osaka, te doen ontsporen. Niemand werd' gewond. Vier jongemannen bedreigden den ope- rateur van een Berlijnsche bioscooptheater,, waar de nationalistische film „Fredericus Rex" werdl vertoond. Ziji vemielden het toe- stel. Te La Haitna (Eiland Maui, Sandwich- eilanden) zijn zes personen gestorven en 25 aoderen ennstig ziek door een nekkramp- epidemie, die aldaar Zaterdag is ontdekt. Het zijn alien Japanners. Naar verluidt, eischt de Engelsche mi nister van financien, Snowden, een verminde- ring van vijf millioen pond1 op de begrooting voor de vloot ten bedrage van 58 millioen pond Deze eisch heeft bij1 de admiraliteit ^froote opschudding verwekt. Prins Ferdinand van Orleans, hertog van Montpnsier, is in den ouderdom van 38 jaar in Randau (Puy de Dome) overleden. In 1913 werd' de prins aangezocht om zich candidaat voor den Albaanschen troon te stellen, hetgeen hij weigerde. Uit Peking wrdt gemeld, dat de „Kei- zer" van de tegenwoordige regeering geen toelage heeft kunnen verkrijgen. Hij: heeft zich daarom genoodzaabt gezien, tegen on- derpand van' kostbare kunstschattan bij een buitenlandsche bank golden op te nemen. De Deutsche Z tg." is voor den tijd van 1 tot en met 3 Februari verboen wegens per- soonlijke aanvallen op de Rijksregeering. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs dr. von Hosch, zal in het begin der volgende week naar Parijs terugkeeren en wel in zijn nieuwe functie van Duitsch ambassadeur. Tuschen de Ruhrmijnen en de Micum (ingenieursmissie in bezet gebied) is thans een overeenkomst gesloten betreffende de bij- productenvan kolen, welke eveneens tot 15 April van kracht blijft. Na goedkeuring der overeenkomst door de Rijn 1 andcommissie zul len de in beslag genomen voorraden worden vrijgegeven. Ter bezuiniging zullen dit jaar de va- canties der Duitsche ambtenaren met een week worde verkort. De Fransche Kamer besloot tot herzie- ning van alle dossiers der bevrijde gebieden, waarbij een schadeloostelling van meer dan een millioen francs is toegekend, zulks in ver- band met overdreven voorstellingen van de chade door de gedupeerden- De Belgische minieter van nijverheid en arbeid1 heeft bij de Kamer een wetsontwerp in- gediend tot wijziging der wet waarbij de ar- beidsdag tot acht uur wordt bfcperkt. On- lang® hebben eenige liberale Kamerleden reedis een dergelijk voorstel ingediend. DE VE R ZEK E RINGS R A AD Naar het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag verneemt, mist het bericht van De Telegraaf, als zou de regeering het voorne- men hebben, den Verzekeringsraad op te hef- fen, alien grond. TUBEROULOSEBESTRIJDINIG. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft ter kenmis van de belamghebbende vereenigingen op het gebied der tuberculose- bestrijiclng gebracht, waarmee met betrekking tot het Rijkssubsidie voor de bestrijding van de tuberculose voortaani rekening moet wor den gehouden. HET BIJZO'NDERE PLANTTJE. Men1 bericht ons uit Zaandam dlait het bijj- zondere Afrikaansche pilantje waanover wij dezer dagen schrevem, voor komt in de Kaap- kolonie op rotsachtige bodem en genoemd' wordt Sp,nkeretjien:t& DE ARB'EIDSWET 1919. Het Verbond van1 Nedbrlandsche Fabrikan- tenvereenigingen heeft een adres aan de> mi nister van arbeid, handel en nijverheid1 ge- zonden. Het verbond1 acht zich gerechtigd er thans opnieuw op aan' te dringen te willen bevorde- ren, dat de Arbeidlswet 1919 zal wordlen her- zien in dien zin, dat voor het Nederlandsche bedrijifsleven als wettelijke norm zal worden gesteld een arbeidstijd van 10 uur per dag en 56 uur per week. Wij vragen, zegt bet adres, geen onmatigen arbeid. Zware en gevaarlijke arbeid zal vaak tot een minder aantal uren beperkt moeten blijven. Daartegen rijst dezer- zijds geen bezwaar. Maar in het algemeen dient op den uniformen maximal ?n arbeids- dag van 8 uren te worden teruggekomen. Slechts door gestadigen, langdurigen, intelli- genten en intensen arbeid zal herstel zijn te verwachten van: onze veramde maatschappij. Gaarne vernemen wij in hoeverre uwe ex- cellentie bereid is in dezen geest stappen te ondernemen. 'N OPZIENBARENDE VERKLARING. Men sdhrijft aan het Hbld. In de laatste raadszitting te Bergen op Zoom heeft het raadslid Van As, die bij de R.K. raad'sfractie aangesloten is, verklaard, dat de bouw van de Petrus Canisius school aldaar, die 290.000 gekost heeft, geheel overbodig geweest is en op gemakkelijke veel goedkooper nxanier in de behoefte aan R. K. onderwijs had kunnen worden voor- zien, nxaar dat deze bouw indertijd door- gedreven is, omdat in den Raad leden za- ten, die daarbij belang hadden. CHESHIRE-KAAS UIT NEDERLAND. Reuter seint uit Londen d.d. 31 Jan.: In een vergadering van het bestuur van den nationalen boerenbond afd. Cheshire is een bespreking gehouden over de enor- me schade, toegebracht aan den handel in Cheshire-kaas door de oneerlijke concur- rentie met Nederlandsche „Cheshire"- kaas. Medegedeeld werd, dat er 20 Neder landsche kazen werden verkodht tegen een edhte Cheshire-kaas. Een motie werd aangenomen, waarin werd aangedrongen op het indienen van een wetsontwerp, voorschrijvende dat de Nederlandsche kaas moet worden ver- kocht in een van een merk voorzien omhul- sel* VER'SCHILLENDE INBRAKEN. OPGEHELDERD. De poiltie te Bussum is op het spoor geko- men van de daders van- verschillende inbra- ken, in den laatsten tijd in het Gooi gepleegd. Onlangs werden aan het kantoor der Amster- damsche Bank te Amsterdam effecten te koop aangeboden, welke gestolen waren bij die da mes R. te Bussum. Naar aanleiding van dezm verkoop heeft de politic een breedvoerig on- d'erzoeK ingesteld, dat geleid heeft tot aan- houding van den 22-jarigen B. S. uit Hilver- sum, den 20-jarigen K uit Laren en den 24- jarigen B. uit Bussum. B. en S. vertoeven thans in de strafgevangenis te Arnhem ter zake van een gepleegde inbraak biji dien heer Paardekoper te Blaricum. B- heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Gebleken is, dat bij de inbraak bij de da mes R. de daders op d'e hoogte zijc gebracht door vrouw S., die bij de dames R. werkzaam was. Verschillende inbrakeo zijn aan het licht gekomen, o. a een zilverdiefstal biji de familie G. gepleegd. De politie vennoedt met een talk van een, over het geheele land verbreide ben de te doen te hebben, omdat gebleken is dat dit drietal zeer intieme relaties had met de daders van den moord te Houtdorp. Het on- derzoek wordt vijortgezet. DE VEERDIENST ENKHUIZENST AVOREN De veerdienst EnkhuizenStavoren wordt Zaftrdagmorgen volledig hervat. BRAND. Gisternacht is te Rotterdam door onbe- kende oorzaak een hevige brand ontstaan in de magazijnen van de Naamloozc Venoot- schap „Schildersassociatie Wandele, Uink en Kelliorst". Het gezin van een der finnanten, dat boven de gebouwen woonde, Icon slechts met veel moeite gered worden. De magazijinen ziiti geheel uitgebrand. OEHEIME DTSTILLEERINRICHTING. Dinsdagavond hebben zes belastingambte- naren en .twee rechercheurs van politie een in- val gedaan in de woning van J K. op den Rotterdamschendijk te Delft. Zij betrapten op den' zolder den- bewoner en J. v. G. aan den arbeid biji een in werking zijnd1 distillatie- toestel Het toestel is in beslag genomen. Te gen J. K. en J. v. G. is proces-verbaal opge- maakt. DE MAALTIJD VAN DEN BANKET- BAKKER. Een banketbakker, een jongeman van 23 jaren, was zonder werk en bijgevolg, he- laas, zondter geld. Toch leek het hem aller- minst wenschelijk, al was zijn beurs ook niet gevuld, om niet dagelijks voor een stevigen maaltijd te zorgen. De banketbakker bestelde zich daarom den eenen dag in dit, den anderen dag in dat restaurant het voedsel, dlat zijn maag begeerde als vakman had hij verstand van dergelijke zaken. Doch als het op be- talen aankwam dan bleek hij hiertoe niet in staat en hij liet zich op straat zetten met gevulde maag! Soms dineerde hij zoo ten koste van een van de restaurants op het Dainrak, soms sloeg hij elders in de stad zijn slag. Giste- ren was het in „Parkzicht" dat hij zijn maaltijd had verorberd. Doch hier waar- schuwde men de politie, die den banket bakker inrekende. Nu zucht hij achter slot en grendel. OP DE SLIKKEN. Twee jonge boeren, die Woensdagmid- dag op d'e slikien bij Oudd'orp aan het ja- gen waren op eenden, zijn door den mist uit den koers geraakt. Toen het water op- kwam, trachtte een hunner, de 30-jarige J. Br., zich zwemmend'e te redden; hij is ver- dronken. Zijn makker, die zich aan takken- 'bossen vasthield, is een half uur later door visschers gered. GROOTE BRAND TE HILLEGERSBERG. Gisteravoind tegen half negen kondigde een felroode gloed, boven een groot deel van Rotterdam z,ichtbaar, aan, dat een groote brand was uitgebroken, naar later bleek in de gemeente Hillegersberg. Die brand woedde op het terrein van den houthandel van de firma C. Berger en Zonen, aan den Kleiweg. Hij' werd ontdekt in de mla- chinekamer, een steenen gebouwtje, waarte- gen de houtzagerij is opgetrokken. In kor- ten tijd hadden de vlammm in de zagerij1, waarin groote partijen gezaagd bout en sta- pels zaagsel aanwezig waren, de overhanki. Een geweldige vuurzee, die honderden otn- wonenden en een heele menschenmassa uit Rotterdam naar de plaats van den brand trok, belette als het ware het verkeer liangs den Kleiweg. Langzamerhand zag men de geheele zagerij in vlammen opgaan, telkens stortte een gedeelte in, inaar gelukkig was de wind in de richting van de Bergsche Plas, zoodat de- geweldige vonkenregen in het wa ter van die Plas, die reikt tot aan het terrein achter de houtzagerij, terecht kwam. De ge vulde houtloodsen en stapelplaatsen, mede op het terrein aanwezig, bleven daardoor ge- spaard. De geheele zagerij is tot den grond toe af- gebrand. Er resit niets' van- dan groote sta- pels houtskool, en door het vuur verwrongen machinedtelen. Het machinegebouw, waarin de band is ontstaan, is voor een deel *ge- spaard Uit Rotterdam rukten eenige bandbrandi- spuiten uit doch ubrgemeester jhr. de Ville- neuve heeft v?n hun hulp geen gebruik ge- maakt Hoofdman W A. Keeman en vele brand- en brandspuitmeesters van de Rotter- damsche brandweer waren op het terrein van den brand, die omstreeks half elf vrijiwel ge- bluscht was, aanwezig. KORTE BERICHTEN. Op een uiterwaard bij Opijnen is het in staat va nontbindinig verkeerende lijk van een ongeveer 55-jarigen man gevon- den, vermoedtelijk een schipper. Een fietsrijd'er is Woensdag door den mist bij Haarlem in de ringvaart aan Aanleg HUfSTELEFOMEN, enz. N.V.Alkm. Telsfoondienst enz, Houitll 2. Tel.500 Electro-technlsehe BRANDlflspectlSi. Advlozen. Electro- en VTerktuigk. Ingenlenr A. POT Jzn. den Bennebroekerweg gered en en ver- dronken. De heer W. Vos, geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting Maas- oord, is overleden. B. en W. van.Utrecht stellen voor een 6 pet. 50-jarige leening, groot 5 mil lioen op te nemen. In een zeer druk bezochte buitenge- wone vergadering van de Delftsche Stu- denten-Debatingclub in de Studentensocie- teit Phoenix te Delft heeft Maandagavond een gedachtenwisseling van de hoogleera- ren en stud'enten plaats gehad over de stu- didhervorming aan de T. H. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten tot het aangaan van' een 6 pets, leening van 10.000.000. Een voorstel is verschenen van B. en W. van Amsterdam tot reorganisatie van de Schoonhei'd'scotmmissie aldaar. Op uitnoodiging van de R.-K. vereeni- ging „Geloof en Moed" te Utrecht, heeft gis teravoind d'e heer dr. Frans van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen, gesproken over „V!aanderens na-oorlogsciie strijd voor cul- tureele gez end wording". Stadsnimiws EEN JUBILEUM. Hedenmorgen herdacht de heer L. Prins, kanitoorknecht ten postkamtore alhier, den dag dat hij voor 25 jaar bij de Positerijen in diemst trad. De jubilaris werd door den directeur na- mens het geheele personeel gecompiimen- teerd. Spreker herdacht de loopbaan van den 'heer Prins en sprak zijn groote voldoening uit ever diens ijver en accuratesSe. Den heer Prins werd namens het personeel een cadeau overhandigd, waarbij de hoop uit- gesproken werd, dat de jubileerendie daarvan nog vele jaren zou mogen gebruik maken. De toegesprokene dankte met enkele woor- den voor de hem gebrachte hulde. VRIJWILLIGE VERBINTENIS. De dienstplichtige P. A. Jaeobse, uit deze gemeente, die eene verbintenis heeft gesloten als aspirant-reseive-officier van gezoniheid, is in verband daarmede thans in stede van aan het wapen der infanterie nader toegewezen aan de k compagnie bospitaiaK soldaten te Amsterdam, 3de ploeg, tijdvak van inlijving 15 October a.s. POLITIENIEUWS. Gistermiddag geraakte het paard en wa- gen van zekeren R., uit Heiloo, in het water van het Luttik-Oudorp alhier, doordat het dier schrok van een aldaar liggende schuit met carbidbussen, die men bezig was te lossen. Het paard zwom, na losgesneden te zijn, over het kanaal naar de tegenover ge- legen scheepswerf en werdl daar op het droge geholpen. De wagen werdi daarna met vereenae krachten op den wal gebracht Be- houdens eenige materieele schade liep het on- geval goed af WAARSOHUWING. De GommissaTis van Po'itie te Al'kmaar, vierzoekt bij aamtrefifen van Dr. Albert Ntey- meyer, geboren ite Regensburg, 20 Mei 1873, ziicih ook wel noemende Dir. Einsleri en Dr. Muller, bericht. Bedoeid persooa is als geesitelijke gekleed, hioudt zich vedlal oip in Zusteilkloosters, zus- terlhuizea of instituten en tracht imissen ite lezetn_, te prediken ien biiecht te hoorien. Hij tracht door biedelbrieven1 in het buiiten- land! giiften bijeen te krijgein. Hij is verimioe- deiijk in het bezit van papieren ten 'name yan een priester Julius Gehfenbott in Schaan in Liichtenstein, weto hiji ten nadeele van den Hofkapelaan Geldenbott 'in voormelde p'laats heeft ontvreemld'. Persiooosbeschrij'vingongeveer 40 jaar, middelbare grootte, ovaal gezicht zonder baard1, gave tanden, lichtb lond haar, hoog voorhoofd, grijze oogen, scherpe kin, Hoop® rechtep, spreekt bescliaafd, lijldt aan hart- kranipcn en bloe<! - miwingen, draagt zwarte O'pvaliend'en langc.r overj as met zwarte 'kraag zwarte slappe noed, zwarte kappen en gouden Torgnet. Het is niet urigesloten, dat hij binnien kort als hooger geestelijbe loptreedt. VOorte is hij vertnoeddijk in het bezit van: handelsadreskaarten van groote heerenklee- dingzaken. WEEST OP UW HOEDE! Het komt veelvuldig voor <$alt onbevo'Sgden gelden inzamelen, hetzij door verkoop van zegeltjes, lijstaanbieding als anderszins. De afgedragen: gelden1 worden dan later ge- bruibt voor andere doeleindlen dan die gevers bedoelen. Teneinde deze misbruiken tegen1 te gaan wiordt het publiek aangeradten geen gdlidm of goed'eren af te govern dan> aan, co1- iectanlen -enz. die in het bezit zijn van een1 vergunniinig van Burgemeester en Wethoudlers en die mede steeds voorzien moet zijn vain een politiestempel: dezer 'gemeente. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en1 andere voer- tuiger te 5.11 uur licht op. MAARSCHE OURA

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1