Alcmaria II - Alcmaria I S.V. I, Heeren Overjassen ALCM. V1CTRIX. DiEiCi Zondag a.s., 13 Udp; Geneeskundige brieven. van 1 Februari 1924. Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet. Onze modellen zijn toonaangevend. Onze prijzen uiterst scherp gesteid. XX.S.Gloeok, Allimaar. WAU2NWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken op grond van arti- kel6, 2e lid der Warenwet 1919, Stbld. 581, bekend, J at bij onherroepelijk ge worden von- mis van den Kantonrechter te Alkmaar van 4 Jantnari j.l. is veroordeeM: ADELBERTUS JANSEN1, wonende te Alkmaar, Van der Woudestraat, nr. 11, tot een ge/dboete van 150.subsidair 50 da- gen hechtenis, wegens het verkoopen van wa- ren (HAARWATER), die bij gebruik over- eenkomstig de bestemming, voor de gezoatk heid schadelijk kunnen zijn. Burgemeester en Wethouders voomoemd, A. F. THOMSEN, Lo. Burgem A. KOELMA, Secretaris. Alkmaar, 1 Februari 1924. TIJDELIJK ONDERWIJZEND PERSONEEL. Zij, die eventueel in aanmerking wenschen te komen voor eene tijdelijke benoeming bij het openbaar lager onderwijs alhier, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te meldeu ter gemeente-6ecretarie, afdieeling on derwijs. DE LIBERAAL-KATHOLIEKE KERK. Het Noord Hollandsch Dagblad bevatte de vorige maand van de hand van R. R. Di San Marco te Waarland de volgende be- schouwing over die Liberaal-Katholieke kerk. „Naar aanleiding van versehillande mij ge- stelde vragen betreffende een „zeker modem religious genootschap, diat op vele punten, vooral met betrekking tot plechtighedeni en godsdienstige gebruiken, met de Katholieke Kerk overeenstemt", geef ik de volgende be- knopte inlichtingen: Een nieuwe godsdienstige secte van Brit- schen oorsprong, poogt sinds eenigen tijd ook in ons land, voomamelijk in intellectueele kringen, proselieten te maken. Ze draagt den naam van „Vrije"- of „Li- beraal-Kahotlieke Kerk," en is eene uitvin- ding van zekeren „bisschop" Wedgwood, een wijdeling van den beruchten Amod Har ris Mathew, aan wien nu wijlen Mgr. Gerar- dus Gul, aartsbisschop van Utrecht der Oud- bisschoppelijke Clerezij, den 28en April 1908 de handien oplegde, maar met wien de bis- schoppen der Vereenigde Oud-Kahtolieke ker- ken biji besluit van 11 September 1913 alle gemeenschap hebben verbroken, nadat gezeg- de Mathew „,in publiek medeaeelingen" te voren reeds „de kerkelijke gemeenschap met de tkerken van de „Unie van Utrecht had, prijsgegeven." Deze secte heeft, spijt haar mooien, maar bedriegelijken naam, titel noch iets uitstaan- de met de waarachtige Kerk van Christus. Hare Leer is een afschuwelijk mengsel van theosophische en pantheistische ideeen, ge- koppeld aan een heidensch ceremonieel, aan hetwelk eene magische kracht wordlt toege- kend. 't Ergelijkstfe is nog, dat laarbij wordt ge bruik gemaakt van Katholieke missalen en (ritualen, zoodat op bedriegelijke wijze de schijn van Katholiciteit wordt gewekt, en de argelooze buitenstaander heel gemakkelijk misleid wordit. Dat ook het Katholieke Dog ma op gruwelijke wijze wordt geschonden, spreekt vanzelf. De voorzittende „bisschop" Wedgwood onderhoudt imnige relaties met de beoefenaren van't Oecultisme in de Oostersche landen. Dit zegt genoeg! In ons land schijnt zich voor enkele weken een zekere „bisschop" Mazel te hebben opge- houden, teneinde eene krachtige propaganda voor deze secte in te ldiden. De „liturgische diensten" werden in elk geval druk bezocht en hadden blijkbaar sjicces. Naast de reeds bestaande gemeraten zijn in enkele kleinere plaatsen zelfstandige ge meenten opgericht. Het eerste vaste steunpunt dezer secte is de door Wedgwood gewijde „kapel" te Lei den (Stilie Rijn), waar door de „priesters" geregelde diensten worden gehouden, ieke 2 uiirl Amsterdam. De „Liberaal-KathoUefie Kerk" is een brutaal modem-pantheistisch verschijnsel, erger dan het verwoedste Schisma, erger dan het verwoedste Schisma, erger dan de hevig- ste Ketterij, erger zelfs dan het modeme heidendomze overtreft dit laatste nog verre in satansch-sluwen opzet!" Men verzocht ons nadere inlichtingen be treffende deze Liberaal-Katholieke Kerk en wij zijn er, na lang zoeken ingeslaagd een adres te vinden waar men ons volkomen hteeft kunnen inlichten. De heer J. P. W. Schuurman te BlAricum zond ons ter kennisneming een brochure ge- titeld De Libemal Katholieke Kerk, een be- ginselverklaring, samenvating der lee^stellin- gen en tabel der Apostolische successie. Wij lezen daarin o.a.: De Liberaal Katholieke Kenk bestaat om het werk van haar Meester Christus te bevorderen in de were Id en 0m1 Zijn kudde te voeden. Zij is een onafhankelijk en autonoom lichaam, in geen enkel opzicht afhankelijk van den Heiligen Stoel te Rome, of van eeni- ge andere autoriteit buiten haar eigen admi- nistratie. Zij is noch Roomsch Katholiek, noch Pro testant, maar Katholiek. Zij wordt Liberaal Katholiek genoemd, omdat haar opvattingen zoowel liberaal als Katholiek zijn. Katholiek be^eekent univer- seel, maar het woord wordt ook gebezigd voor de opvattingen der historische Kerk, in tegenstelling met die der latere sekten. De Liberaal Katholieke Kerk verbindt zichzelf ten doel den Katholieken vorm van eeredienst met deze historische traditie. Zij stelt zich zijn statig rituaal, zijn diepe mystiek en zijn duurzame getuigenis van de werkelijk- heid der sacramenteele genade te vereenigen met der uimste mate van intellectueele vrij- heid en eerbied! voor het imdividueele geweten. De Liberaal Katholieke Kerk kwam tot stand als resultaat van een algeheele reorga- nisatie in 191516 der Oud-Katholieke be- weging in Groot-Briitannie, die haar wijding ornving van de moederkerk der Oud Katho lieke beweging, den ouden aartsbisschoppelij- ken zetel van Utrecht in Holland. De Libe raal Katholieke Kerk heeft deze apostolische successie zorgvuldig bewaard, maar nam haren tegenwoordigen naam aan om ver- schillende redenen. De naam „Oud-Katho- liek" lijdt voortdurend, voomamelijk in nieu- were landen, onder het emstige nadeel ver- ward te worden met „Roomsch KathoLek" Verder zijn die relegieuze en leerstellige op- vatingeni van het historisch Oud Katholicisme niet die van de Liberaal Katholieke Kerk, welke niets te maken neeft met de politiek of organisatie der vastelancLche Oud Katholie ke Kerken en zij wenscht niet, dat aan deze beginselen van- liberatisme zQuden worden toegeschreven met betrekking *ot den gods- dienst, die nog niet in den smaak zouden val- len van de Kerk van Utrecht en in gemeen schap met haar van de meerderheid der Ker ken. Waar zij zich „Oud Katholiek" noemt, doet zij dit om den oorsprong van haar apostolische successie aan te duiden, en hare organische eeniheid met de histrische Kerk. De brochure die voor belangstellenden gaarne -op ons bureau teqinzage ligt be- vat verder bijzonderheden betreffende de leer- stellingen, de vrijheid van gedachlen, de ethiek, de voorwaarden voor de Communie, de verhouding tot andere kerken, de liturgie, de schrift, de individueele vrijheid, dfe biecht, het celibaat, de financien, de politiek, de kunst, de geneeskunde, en de mystiek en de nieuwe gedachte. Aan het slot der brochure vinden wij een samenvating der leerstellingen en een tabel der Apostolische successie in de Liberaal Ka tholieke kerk. EEN1 RIVIeKA-KEIS. Wat zijn lichtbeelden toch een prachtige uitvioding Dat bleek ons gisteravond weer in de so- cieieitszaal van de „Harmonie", waar dr. W. G. van der Sleen een lezing hield over het ondcrwerp: „Een Riviera-reis", zulks voor de a-fd Alkmaar van de Ned. Vereeniging van Hiuisvrouwen en van de Ned. Natuurhistori- sche Vereeniging. Wat zijln lichtbeelden toch een prachtige uitvinding. betoogden wij hierbovm. Wij bedoelen hiermee dit: Dr. Van der Sleen is een uitnemend verteller Hij! toovert de streken, die hiji bereisd! heeft, bijna alleen door zijn woorden voor de oogen der toe- hoorders. Doch om d'e illusie volkomen te ma ken, had hij lichtbeelden' tot zijn beschikking. En toen was het ons alsof wij plotseling in de romantische Riviera verplaatst waren. Wij volgden den verteller op zijn fietstocht met zijn metgezellen. Wij leerden van hem, hoc men een volledige kampeeruitrusting -op het rijwiel meeneemt. (Het gezelsdiap had nu oenmaal een antipathic voor hotels, ten eerste al omd'at zij daar niet genoeg te eten- kregen en ten tweede omdat men kampeereni kan, v/aar men wil, d u s op de mooiste plekjes). Dr Van der Sleen toonde in woord en bedd achterenvolgens de meest sclrilderach- tige plekjes van die geheele schitterende strode in het Zuiden van Frankrijk, die Riviera ge- mvund wordt. Het is niet mogelijlk dit alles n? te schrijven. De m'eest interessante dingen bracht spr. naar voren. Hij vertelde o a. van den vorigen vorst van Monaco, Albert, die bijna zijn ge heele leven gewijd heeft aan het onderzoek naar het leven van planten en dieien in de diepste diepten der groote zeeen. Een1 model- museum bevat de ontzaglijke hoeveelheid1 ma- teriaal bij dat onderzoek omhooggebracht. Het speet Dr. Van der Sleen, dat die tegen- woordige vorst van Monaco, een zoon van Albert, zoo weinig voor het werk van zijn vadcr gevoelt, dat hij zelfs nog nooit in het museum geweest is. Spr torndfe 0 a. de rotsen aan de zee, gril- lig uitgesleten door de eeuwige wcrking van het water, de prachtige flora, die de zeld- zaamste bloemen te zien geeft, de verschil- lende wegen, door de rotsen heen gehouwen, meermalen met de grootste moeite en kosten gepaard gaande. Bij alles stonid spr. uitvoerig stil, om na eeii kleine pauze zijn ondcrzoekitigen naar i?inwiizin<Trvn omtrent den oer-menoch te be- handelen. Daarbij werden de beide schedels van een man en een vrouw uit den oer-tijd vertor>nd, dfe eenige die gevonden zijn Jam- mer www ziiu ze zoo wanh-opig verknoeid, "d'at de ware vorm niet meer te herkennen is. Het voorhoofd n.l. dat laag moet1 zijn, Ver mont biin:a geen enkele afwijking van den srhedel van den- huidlgen menscliSpr. be- treurde dit ten zeerste, lcrachtie' protesteeran- de tegen' de wijze waarop een. Parijsch pro fessor den vimder van de schedels, Lorenzi, de kennis had' biigebraeht omtrent de samen- Hellino- dier schedels, dt:e bij1 het vinden in rUra 290 driehoekige stukies uiteen gevallen bleken E°n kracht'? applaus an- waardeerende woorden van den voorzider waren de beloo- "!"ir v^cyr de meer d°ri interessante voor- r'rr -Ul v°n den heer Van der Sleen maar 66k da victoria begint (wait in dew be- roerde itijden een meer dan gewone beteeke- niis heeft), dan kunen we -tevredien zijn. NIEUWE ZAAK. Hedenavond opent de heer G. Halff, Ver- dronkeuoord No. 40, bij de St. Annastraat, een nieuwe heeren-kapperszaak Wij namen even een kijkje. Aan' deze zaak is geen winkel verbonden. Aan de gracht treedt men allereerst een ruime frissche hal met een prachtigen eikenhouten parketvloer binnen, welke toegang geeft tot de achterka- mer. Dit vertrek is ingericht tot een kappers- salon. Het is een gezellige innchtmg. Bij1 het binnentred'en krijgt de bezoeker dadelijjk een aangenamen, rustigen indruk. Alles ziet er k-eurig uit. De frissche marmieren toiletten en groote spiegels, de practische electrische verlichting en een ruime leestafel maken het geheel zeer comfortabel. Hfet is het doel van den heer Halff om zon- der afleiding van een winikel zijn clienten een rustige bedicning te kunnen geven. H'iji verze- kerde ons, de laatste jaren nog een bijzondere studie van zijn vak te hebben gemaakt en heeft bovendien een jarenlange ervaring in zijn zaak aan de Houttil. I WngrauuiH'ii Tai i e< »ii NOORDER BANK TE ALKMAAR. Aan de op 20 Februari a s. te houden jaar- lijksche algemeene vergadering zal worden voorgest-eld het dividend voor 1923 het 29ste boekjaar te bepalen op 1Y, pet. (vo- rig jaar 7 pet.) VAN ALKMAAR BEG INT ENZ. 'Men schrijift aan De Planter: In aan'Sluiitiing met het bemidht dat bij dfe Kufeb. Cult. Mij. Amstferd'am1 enkele onder- nemingen en zelfstandig verielaarde ondler- deelen daarvan, namens van Holilandisdie steden, dorpen van1 villa's hebben1 gekregen, zal het u inferesseerien te vememien, dat de beheerder van dfe met dfen- n'aam Alkmaar" gedoopte onderneming in't vervolg den titel zall voeren van burgemeester". Laatstledfen1 St. Nlicoilaas is dfen betreffen- den functionaris onder grooit enlthousiasttne in de ondemem:ingscl!ub hetl burgemeesters- aftribuut ten gesChenke gegeven,-n.l. een- am den hals te dragen ke'ten, welke m-ct het oog op de hizondtete situatie kenschetsiend was vervaardigd van rubberpitten. Als het ..Thisftoire se repetei" nu maar be- waarheid wordt en van dit Oostkustsche Alk- ORIZABA GENOMEN. MEXICO CITY, 31 Jan. Uit officieele brond wordt gemeld, dat Orizaba, 60 mij- len van Vera Cruz, door de regeeringis- troepen is gen omen. VERDRONKEN. TWEEDE EXLOeRMOND, 31 Jan. Gis teravond pl>m. half zeven geraakte de 21- jarige dochter van den arbeidter H Sissing alhier door de duistemis misleid te water en verdronk. Ook haar vriendin kwam in het water terecht, maar op het hulpgeroep mocht het nog gelukkcn, haar, h-oewel reeds bewusteloos, op het droge te brengen. GODSDIENSTFANATICI. MANILLA, 31 Jan. Godsdienstfanatiri, die in Suriago (Mindanao-eiland) ordever- storingen veroorzaakten, worden, volgensi hier ontvangen berichten, uiteengejaagd- Er zijn naar schatting 2500 fanatici, die evenwel over de provinrie verspredd zijn. Gevreesd wordt, dat zij verdere misda- den zullen begaan. HET EI'NDE DER RUHROPERATIES-. KEULE'N, 1 Febr. Van Belgisdhe zijde wordt gemeld, dat de sOerkte van het- Bel- gische bezettingsleger in het Ruhrgebied vermiindferd is van 7000i to-t 4000 man. Hfet feit, dat de Bfelgische troepen niet meer zullen st'aan onder comtaaindo van generaal Degoutte, doch onder dat van dfen Belgischen generaail R'uequoy, wordt hier beschiouwd als een aanwijzihg, dat dfe milita'ire operaties in het Ruhrgdwed, die in samenwericiing met Frankrijk werden uitgevoerd, door Bfeigie worden beschouwd spoedig te zullen zijn geeind!igd*en dat in overaenstemiming dlaarmedfe <te Belgisdhe troepen weer d'eel uittaaken van het 'ge wone Belgisdhe bezettingsleger in het Rijln- fend. De Fransdhe troepen in het Ruhr gebied zijn feruggebradht tot 24.000 man. EEN CONFERENTIE TUSSOHENi MACDONALD EN POINCARE. PARIJS, 1 Febr. De „Matin" meldt, dat de Fransche minister-presidtent Poincare een uitooodiging tot een conferentie met Ramsay Macdonald zou hebben' aanvaard. VENIZELOS. LONDEN., 1 Febr. De „Times" meldt d.d. 31 Jan. uit Athene: Hedenavond werd medegedeeld, dat Venizelos er in toege- stemd heeft niet af te treden, voordat zijn geneesneer, Dr. Vaquez, die Zondagavond uit Parijs te Athene verwacht wordt, zijn meening over den gezondheidstoestand van den premier te kennen heeft gegeven. Intussclien blijft de regeering aan het bewind. De crisis is door dfe ziekte van Venizelos en door het feit, dat de Republi- keinen hebben voorgesteld de Nationale Vergadering te doen besluiten, dat de Glucksbourg-dynastie onttroond is ver- klaard, verhaast. Venizelos is zeer teleurgesteld en ont- moedigd door den onwil van hen, met wie hij gerekend had als vrienden samen te werken om orde te brengen in den chaos. HET PARLEMENT ONTBON'DEN. LONDEN, 1 Febr. De „Times" meldt uit Tokio, dat het Japarische Parlement Donderdag is ontbonden. XL II. - Psychische geneeswijze I. Ongeveer een jaar geleden beleefden wij eenige tusschenruimten geregeld noodig schijnen te zijn, dat de gemoederen beroerd worden door het optreden van personen, die zich erop beroemen, genezing te kunnen be- werke op een wijze, geheel afwijkende van de officieele, zooals de erkende geneeskundigen die toepassen. Deze genezers beginnen ge- woonlijk met veel reclame en leggen voorkeur aan den dag voor het houden van openbare sceances. Het publiek is daarop blijkbaar zeer gesteld, althans de toeloop is altijd zeer groot en er is een belangrijke tegenstelling met het bezoek, dat bijv. in den -regel aan streng weienschappelijke bijeenkomsten ten deel valt. Niet alleen kunnen aldus de bezoe- kers in een bepaalde richting bewerkt worden, maar de pers zorgt er door uitvoerige v^sla- gen voor dat ieder er van kan kennis nemen en zoo wordt de roem der nieuwe profeten in korten tijd door het g&nsche land verbreid. Zelden blijkt echter duidelijker dan in de ze gevallen, hoe vergankelijk aardsche roem is. Het enthousiasme voor deze lieden, in het begin zoo groot, dat critiek op hun handelen door de overtuigende adepten als een soort persoonlijke beleediging wordt opgevat, vet toont na een snelle stijging een dikwijls nog veel snellere daling, onverschillig, of de kan tonrechter zich al dan niet met het geval heeft ingelaten. Het stroovuur is spoedig uit- gebrand, den naam van den grooten man her- innert mten zich nauwelijks meer en de ge moederen komen weer tot rust en kalmte. totdat een nieuwe komeet van gelijksoortigen aard aan den populair-medischen hemel vei- schijnt. Dan begint hetzelfde spel weer van voren af aan. Met opzet heb ik den lust, om over dit on- derwerp te schrijven, het vorige jaar onder- drukt; ik doe het liever thans, nu wij in zulk era. periode van rust verkeeren en de kans minder groot is, dat vele Iezers de lectuur van dezen brief reeds met era zeker vooroor- deel zullen beginnen. Vooraf wil ik er nadrukkelijk op wijzra. dat het geraszins in mijn bedoeling ligt, de kwakzalverij te behandelra. De door mij be- doelde personen mogra in zekere opzichten als kwakzalvers beschouwd kunnen worden, toch heb ik niet op het oog den echtra kwak- zalver, die een zeker middel voor alle moge- lijke kwalen aanprijst ra door den verkoop van d'at middel, tegen schromelijk overdreven prijzen, zijn voordeel zoekt. Wanneer men de door mij bedoelde personen de revue laat passeeren, dan valt het op, dat zij zich hoofd- zakelijk bezig houden met afwijkingen, waarbij het zenuwstelsel een rol speelt: ge- voels- en bewegingsstoomissra, pijn, kramp, verlamming, verstijving enz. Natuurlijk ko- ruen ook gemengde vormra voor. De beroem- de Sequah bijvoorbeeld genas voomamelijk rheumgatiek en is Rheumatiek een zuiver o-r- ganisch lijden. Maar onder dien naam wor den ook talrijke zenuwafwijkingen versleten, die met eigenlijke rheumatiek niets te maken hebben en het was juist bij zoodanig patien- ten, dat Sequah zijn grootste triomfen vierde. L)e afwijkingen van het zenuwstelsel wor den in twee groote groepen verdeeld, de or- ganjsche en de functioneele. Bij de eerste soort is bij het leven of na den dood era zieht- of tast-bare verandering als oorzaak aan te wijzra. De verlamming ra gevoelloosheid bij beroerte worden veroorzaakt dioor era bloe- ding in de hersenen, die era gedeelte van het hersenweefsel verscheurt. Bij sommige ze- nuwpijnra vindt men een ontsteking van een of andere zenuw, enz. Er komen echter tal van afwijkingen voor, pijnen, krampen, ver lamming, gevoelloosheid, bevingra, verande ring van stemming en gemoedstoestand, waarbij het niet gelukt, ook niet bij het meest nauwkeurige anatomisch onderzoek, om eeni ge abnormaliteit in hersenen, ruggemerg of zrauwen te ontdekken. Dit zijn de functionee le ziekten. Dikwijls is het voor den patient on- mogelijk en voor den arts zeer moeilijk om uit te maken of men met de eerste dan wel met de tweede soort te doen heeft. Zoo komen er functioneele verlammingra voor, die uiterst moeilijk te onderscheidra van de gevolgen eraer bferoerte; pijn in era bepaald zenuwge- bied kan zoowel van een ontstoken zenuw- stam als van era een functioned lijden af hankelijk zijn. Het blijft nog de vraag, of het op den duur niet gelukken zal, door beter on derzoek bij sommige functioneele afwijkin gen toch nog een anatomisch substraat te vinden. Maar voor de practijk heeft de ge- maakte onderscheiding toch groote waarde. Bij de afwezigheid van een anatomischen ondergrond valt het gemakkelijk te begrijpen, dat juist biji de functioneele afwijkingen de er varing een groote rol speelt. Door alle eeu- wra heen is dan ook door de geneeskundigen op grond van die ervaring beproefd om nut- tig voor hun patienten werkzaam te zijn. Ech ter kan niet ontkend worden, dat onder den invloed der streng materialistische levensbe- schouwing, die vooral in het midden en de laatste helft der 19de eeuw, niet het minst op de geneeskundige wetenschap haar stempel drukte, een zekere inzinking valt waar te ne men. De zucht om alles te willen verklaren, kon maar al te gemakkelijk remmend werken op hetgeen daarbuiten viel, omdat men soms zelfs zoo ver ging van het bestaan te negee- ren van wat niet duidelijk aantoonbaar was. Dit gold o.a. voor het verband tusschen de functioneele zenuwwerking en de organische verrichtingen. Het verband bestaat zoo dui delijk, dat ontkranen moeilijk viel, maar zeer zeker werd het in die mate veronachtzaamd, dat het er practisch mee gelijk kwam te staan ra in elk geval werd verzuimd er dat profijt van te trekken, wat op grond van de ervaring alleen reeds mogelijk geweest zou zijn. Geen wonder, dat anderra resultaten be- haaldra, welke de mediri verzuimd hadden zich toe te eigenra, zij het ook, dat die ande rra minder door wetraschappelijkra drang dan door wijsbegeerte gedreven werden. Intusschen begon ook voor de geneeskundi gen het licht te dagen. Maar zooals gemeen- lijk, duurde het zeer lang voordat het nieuwe licht tot alien was doorgedrongra. En juist Koers van heden te Koers, IJ pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.- pl.m. 2.15 pl.m.2.30 pl.m.2.45 - - I _~- - - - - - IS r (Ontvangen per draadlooze telefoon). STAATSLEENIN GEN. 6 Nederl. 1923 A. 5 1919 BANK.INSTELLIN GEN. Kol. Bank Indische Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Resc INDUSTR. OND. BINNENL. Centr. Suiker A-and. Furness«Stokvis Aand. Idem 7 Obtiig. JuTgens Gew. Aand. ..A B C Philips Gloeilampen Nieuwe INDUSTR. OND. BUITENL. Anaconda Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Bod'jong Cult. Vorstenl Dito actions Compania Poerwore-djo V PETROLEUM. Orion Dordtsohe Petr. Gee. Holl. Olie Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Nederl. Rubber Interoontin Rubber Bandar Rubber Koloniale Rubber Deli Bat. Rubber Serbadjadi Si'lau •Wai Sum Rubber SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Gem. Eig. Scbeepvaart Unie Stoomvaart Mij. Nederland Holl. Lloyd Idem 7 afgest. Paket vaart Oude Boot Holl. Stoomboot Niev. GoudWaan SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm Marine pref. TABAKKEN. Oude Deli Senembah Deli Batavia Besoeld AMERIKA. Southern Rails Union Pacific KiUon. VIII- 997/8 91 Via 190 1331/g 1397/s 138?/. 122 19V» 52 s 737/g 77 Vs 74i/, 74 287 276 112»/4 510 3973,% 194 1911/1 1928/, 21 Vs 118 V, 4231/j 2131/4 4448/, 1561/4 73 5'Vn 7 4 Vs 1181/5 878/, 2301/, 19 1258/, 1086/, 88 12"i;, 153s 8 58/8 46 b„ 1361/4 818,-8 3271, '118/, 9V, 351/8 3558/, 3131/, 3641/2 180 477/s 1403/, vorige koers 5V, pCt., heden 48/, pCl. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. 1911% 134 140V, 140 19U% 134 140-J 14U-1 191 134 14n.| 140 191-4 133 V, 140-4 189-4 134 140-4 140 124 75 75 i/s 771% 74 741% 75 Vs 771% 751/, 771% 731% 85 114 1134*4 515 398 514 401 5151% 400 516 409 515i/i 400 192-4 1 901/1 21 l<» U/l/1 192V, 1901% 92 i/s 19fi 1% 192 190 V, 1 92 hi lyoi/s 428 215'i 446 Vs 117i/s 219i-2i 447-8 2211/1 449-50 2201% 4494-50 274J 452 ls9| 60 1591/s 160 1601% 162 230 119 128 119'j 126 88 1 10 16 1091/s 89 i/s 1301% 154 16 1091„ 901/5 130 16 110 n() V, 10 110 90 130 15'/, 136 82 82 137 112 Vs 114 103/, 362 320 370 363 323 370 359 319 176 360 320 369-70 50 14U/, Londei Berlijn p. biljoen Parijs Brussel Bazel Weenen p. Kr 10.000 Kopenhagen Stockholm Christiania I orige koers. 1 453/, 0.638/, 12 45 II 021/, 46.30 0 38 43 45 70.30 36.45 New-York Itnli? NIET-OFFICIEEL. I 2.68 I 11 65 Koers op heden om 2.45 11.486/8 0 633/8 12.251/s 11.071/5 46.32l,j .376/, 43 30 70 20 35.90 2.66J7 11 00—10

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2