^ihmaarsche Conranl Voor het plaatsen van advertesties in andere bladen is uw adres: N.V. Boek- en Hanilelsilfiikkerij v.ti. Herms. COSTER ZOON, Vonrdam G 9. ilKMMR. Haa worden onzB.cultuuipwasssn op peil phooden en veredeld FEllILLETON. De onzichtbare hand. voraittg gaat wtocuen, ts wel ms gewl'g van her kit, <M Poro-f. Broekema verschil-lten- de vormen bij elkander beeft gedaan. De meesten meenen, dat de Wilhelmsaaitiarwe precies dezelfde eigenschappen vertoont. Ze vorachilit ook wel niet veel, maar toch wel iets. Hiet kan dus zijn, dat de door de be- ddelde vorin een spitse aar gal Maar voor een juiste verklaring moeti ik het antwoord schu'ldig blijven. Wanneer veel planten weg- vallen, verkrij-gt men een diu-nner stand en iin de praktijk is men gauw geneigd te dten- fcen, dat er planten zijn, die minder ge- schitot zijn. Ik geloof, dat faieit1 Russdsche step- pen vitas de voomaaimsle reden is, maar proefondervindelijk is dirt mooit nagegaan. "Men verval-t liter in verondersiteltdngien. Prof. Kamermans heef-t 7 jaar blauw- bloeiend Idjmzaad verbouwd en kon geen ach- teruitgang cons'tateeren. Het wordt wel eens overdreven. Het Friesdhe witbloeiende wordt jaar op jaar in Friesland verbouwd en is in 1816 geseilecteerd geworden uit het Rius- sische blauwbloeiende door den landbouwer Jensm-a, die de witbftoeLende uitzocht. De op-merking van den heer Van der Laan was judst, spr. 'had bij wiize van voorbeeld gesp-roken. In de natuur gaat het niiet vo-1- gens een re'kensommetje. Wat die vraag over de cnkruiden betreft, in Friesland is men bang voot het fclim- kruid!, o-mdat dit, er haast niet ui.t te verwiji- deren is. Bij1 de witte klaver is men zeer bang voor een Hodiiumsoort, een grassoort, waar van het zaad even groot is als het lijnzaad. Bij rogge is men erg bang voor de vogel- wikke. Dit zijn de drie soorten, waiarvoor men verbazend bang is, omdat het zaad door zijn grootie en kleur m-oeilij-k van 'het andere is te -onderscheiden. Het zaad van de Wilde aardbei is vnifwel van dezelfdte grootfce alls dat van het witte klaverzaad en bovendi-en heeft die plant de eigienschap, >iin sterke mate de planten te verdrukken, zoo- dat rook daar erg op gelet wordt. Spr. vindt persoonlijk die lodium erger dan de radium in de klaver. Lnzake de kwestie Wageningen moet spr. als lid van de aardappelcornmissie uit de school Happen. Hij- Is er altijd tegen' ge- weest, om de contnoleproeven op de keun-n- gen ;te Wageningen- -te nertuen en Friesland heeft zel'tfs het vorige jaar geweigerd, daar- voor monsters op te zendien. Spr. -bezwaren waren prirfdpieere. Het gaat er lorn, of Ne- derlandi moet hebben een centrale keuring of verschillende keuringsgebied en met een ze kere zelfstandigheid. Hij kan zich voorstel- len, dat in een cenitraal punt wo'rdlt- voorge- schreven, d'at er zooveel ziekte van dit en zooveel on-kruid van dat, mag zijn. En diat al'le provincies volgen® dit voorschrift moe ten werken. Maar voor een Centrale keuring voelt spr. niets, 'oimdat die ziekteverspreidinig in de eene Streek veel strenger is dan in de andere. In Friesland en Z.-Holland is dit lang zoo erg niet als in de veenkolonies en 'in Wageningen. Wanmeer de gewassen dus tijdens den groei- hetzelfdte zo-udien zijn, dan zou men loch het volgenld jaar wear verschillen tkdji- gen. Ik kan mij bijvootrlbeeld voorstelfen, dat de reini-r'nT en het sorteeren van het zaai- zaad in d .1 AnniaJPaulownapiOilder be-ter is dan an Groningen, waar men het grootbe- dirijf heeft en overal veel! ruwer wenkt. TijL dens d'e keuring kan men1 dus dezelfde eischen hebben en toch na de keuring door het verschil in werlken, verschil krij,gen,. Spr. will d'us voor geheel Nederl'and' een< schema maken1, maar voor de uitvoering 'aan elke streek eigen verantiwoordelijkheid gteven. Iedere streek kan1 dan zijn eigen merfc kiezen. Dit is de zaak, waar het bij spr. principled' om gaat. Wat de besmetting tc Wageningen betreit, de proeven waren z66 opgezet, diat deze daarop geen dnvlloed kon hebben. Er werden, veld'en aangelegdl van Z.-I Tolland, N.-Holland, Groniingen en Zeeland -en' die werden nagegaan, korten fijkj na de opkomisit, v6or de bemesting kan hebben plaats-gehad. Voor een strenge keuring zegt dit eehter wei- nig. Daarvo-or moet men ook de uitkomsten zien op het tijdstip van rooien. De mensclieD. zeggen, daii vroega pootaard- appelen 'beter poormateriaal leveren, maar het is du'idelijk, dat die door een sterke be- mleSting 001k een beteren indruk kuninen ma ken. Men mag niet vergeten, dat er venschil- tande omstandigheden zijn, die we bij1 de keu ring niet kennlen. In Friesland oonstaaeerde spr. op velden van de Froesdie Maatschappij van Landbouw .tout na de opkomst een zeer ldch'te graad1 van1 de mozaiek-ziekte. Tijdens dfe warme periode kon spr. diaarvaln niets zien, maar toen er in Augusltus meer vocht fcwam-, waren de planiten zoo bont als een ekster. In het eeriste tijdstip werd er dus mozaiekzidcte gevonden, in het tweede werd dit over het hoofd) gezien en in het derdte geval zou men 'direct hebbani afgekeurd. Vicor het herkennen van de ziekte is het dus moo- dig, dat er op ver&hillende itijidsltippen wordt gekeurd. Bij een aard'appdlgewas zal mien na regen- dagen de ziekte sierker zien dan na een paar drog: diRgm. I« {"rieslmd -will taos <sa*i ook den leant uit van twee keer keuren. Dit is wel1 dhur, maar het beste. Aan: den anderen kant wil men hefc ook niet te duur miaken. De heer Ve.lders had tien jaar gdeden een procfvdd aangelegd om een vergelijldng te maken. tuschen die erwten uit Zeeland en die uit Groningen. De Zeeuwsche waren verre te profereeren boven de Groninigsche. Spr. had eok proeven gedaan met de Eigenheimers en de rriesche stonden langen tijd beter. Spr. was overiuigd, dat de bodem van invloed was en vreesde, d'at men met proeven te Wage ningen tot onzuivere resultaten mo'est ko- men. HSj vreesde, d'at te Wageningen', waar de bodem beschouwd moet warden als een groot ziekenhu'is, de gewassen1 gauwer onli- aatden. De heer Dorst verklaarde nog eens, dat te Wageningen het pootmateriaal van den se- lectuur zoo spoedig mogeldjk na de opkomst, d'us voor een besmetting d'aar kan1 hebben plants gehad, wordt opgenomen'. Vborts wordt het gewas ook beooraeelt bij den verbouwer. De keuring te Wageningen is er een op ziekte en er is geen enkel voorbeeld bekend, dat die poofgoedverwi'sseling zieke planten maakt of d'at zieke planten diaardoor zieker wordien ge- maakt. Er bestaat geen reden, dat de proeven d'aar onzuiver zijn. Op het ge'bied van erwten heerscht groote verwarring. Veel hangt er van af hoe men de erw-ten krijgt. In Friesland worden Zeeuwsche schokkers aangeboden, waarvan is nagegaan, dat deze 6 jaar geleden uit Friesland waren verzon- d'en en langzamerhand' Zeeuwsche schokkers waren geworden. Mansholt heeft ook ver- sdhillende erwten verzicnden di'e hij later weer heeft ingetrokken. Met proeven moet' men ui'tgaan van hetzelfde matteriaal en dlaini tot 66n punt :ierug komen. Doet men dit niet, dan weet men1 niet' waar de oorzaak zit. De heer Velders: De Tandbouwers haddten mij gevraagd welke zadten voor hun land ge- schikt waren. Ik heb daarop de 2 soorten vergeleken. De heer Drost: Oml te constateeren of de ontaarding in Zeeland dan wel in Gronin gen plaats vindiii, moet u van hetzdlifde ma- teriaal uiitgaan. 'Hierop werd gepauseerd. Na de pauze ving de heer Dorst aan met de medbdeeling, dat hem een vraag was ge- s'teld over de roest. Spr. had er op geweizen, d'at bij de keuring gelet wordit op de raszui- veibeid op ziekte, op de stand en op he!i on kruid en de vermenging. Bij: het punit ziekte, aangenomen dat die raszuiveitod, de stand en de beoordeeling op onkruid en menging vaststond, had spr. beweerd, dat, wauneer het gewas ovengens een sterke mate van roes-, -vertoomde, het aaar- omi niet mocht woud'en afgekeurd, omdat roest niat als eigenschap op de nak'CMnd'ingen over- gaat. In het vendue gedeelte heb ok iets be weerd, dat daarmee in strijd1 lijlki, n.L dat Prof. Boekema een' mengsel maakt en bv. een voon, vatbaar voor roest, uitschakelt. Het groo-te verschill is eehter dit: Wanmeer men' een bepaald ras, b.v. de W'il'helminatarwie verbouwt op 100 verschillende velden en op twee van die velden heeft men een geilen stand, dan kan daar een sterke mate van' roest optreden, terwijl op 98 andere velden bijna geen roest voorkomt. W'anneer dan vaststaat, daii het ras werkelijk Wilhelmina- tarwe is, dan' kan men die roast niet1 te zwaar rekenen, want dan is die het gevol'.g van on- gunstige oms'tandiighedlenda eigenschap roest gaat niet over met, het zaad, miaar wel de vatbaariheid. Maar wanmeer Prof. 'Broeke ma honderd vormen naast elkander heeft op een veld, met gelijike omstandigheden' en er zijn er twee bij, die stark door roest zijn aan- getast en ach-t en negeniilig niet, dan is het optreden van die rtftest bij die 'twee vormen een gevolg van de meerdere vatbaauheid van die vormen en zal men' het kweeken daarvan moe- ten uitschakelen. Ik ben bij mijh. bespreking uitgegaan van de veronderstelling, dat het ras vasllstondi en dan zal men' 'het opitreden van dte roest niet te zwaar mogen refcenien. De omstandigheden brengen de roest voort, maar erven niet' over. De vatbaarheid om roest :te krijgen, gaat eeh ter wel over. Voor de keurmeesters zal het een groote waarde zijn, na te gaan, of hiet gewas, al of niet vatbaar is en bij een keu- ringsrappoUt moeten zij gegevens indiienen omltrent dfe va'Jbaarheid. In het eerste ge deelte van mijh itezing heb ik behandeld, hoe de gewassen op peil worden gehouden, -in het tweedfe wensch ik te behandtelen, hoe ze wor dien. verbeteud. Vooraf eeni fcorte 'mleidiiinief. Wanneer wij in de geschiedenis terugzien en wij vergelijfcen de bevolking van thans met die van enikele eeuwen, geleden, dan: zien wij twee groote verschillen; ten eerste, dat die be volking is toegenomen en ten tweede, dat, tengevolge van de beschaving, voor zoover die d'an is toegenomen, dat elk mensch voor zich meer noodig heeft dan vroe- ger. Het aantal individuen is grooter en de behoefte van de individuen is grooter dan vroegcr. Micrdt volgt, dit cte jsroetuc+ie groo ter moet zijn dan vroeger. Wij' zien- dan ook een toename in de productie, door het betrek- ken' uit andere landen en door meerdere op- brengst van eenzelfde oppervlak, tengevolge van intensiever werken en tengevolge van het in cultuur brengen van.woeste grondeh. De verbetering van rassen is hierbij ook een belangrijke factor geweest. Onder verbetering of veredeling van gewassen kan men verstaan het verhoogen van de cultuurwaarde van een dergelijk product. Nu is de cultuurwaarde op zichzelf ook weer een rekbaar begrip. Wij zieni bij' den aardappel, dat een soort als de bravo's, in de veenkolonies een slec'ht soort wordt geoordeeld, omdat deze-minder zetmeel levert. De Wilhelminatarwe is in Zeeland van grooter waarde dan in Groningen, omdat ze nog al eens uitwintert. De waarde hang't cius af van de streak. De red star wordt in Zee- land weinig verbouwd!, omdat de uitgebreide bietenculttur aldaar maakt, dat men in den tijd van de red-star juist veel werk heeft. In Friesland verbouwt men veel red-star, omdat men in den tijd van het rooien juist veel han d-en beschikbaar heeft. In de laatste instantle beslist dus de praktijk over de cultuurwaarde van een bepaalde varieteit. Wanneer wij1 de gewassen van tegemwoordig met die van 25 jaar geleden vergelijken, dan zien wij de vroegere landrassen grootepdeels verd'wijnen en plaats maken voor veredelde gewassen. De rogge, het gewas dat zich in Nederland het sterkst verbreid heeft (Nederland heeft 200.000 H.A. rogge) was voor 4/5 afkomstig van den Duitschen kweeker Laheinze. Nederland heeft 180.000 H.A. aardappe- lenhiervan is naar schatting wel 3/4 afkom stig van den bekenden kweeker Veenhuizen. Neem voor de rogge 4 H.L. per H.A. en voor de aardappel en 20 H.L., dian kan men dit gemakkelij'k verkapitaliteeren. De Eigenheimer in Friesland is daar door toedoen van den kweeker Bergstra in cultuur gekomen. Toen die Eigenheimer een paar jaar verbouwd was op een boerd'erij, zei de eige- naar: „Mijm boerderij is 10.000 m-eer waard." De boerderij was er een van 50 bun ders Per 20 H.L. aardappelen op een bunder berekende hij' de meerdere opbrenst zoo hoog, dat wel f 500 pacht meer gegeven kon worden, welke 500 'hij verkapitaliseerde tot lO.'OOO. Het bezit van waardevolle rassen is dan 001k uit een gemeenschappelijtk oogpunt van groote beteekenis. In dit geval was het wel meer van beteekenis voor den landeigenaar dan voor den pachter, maar spr. zou op het "sociale vraagstuk maar niet ingaan. In ieder geval was het bezit van goede varieteiten uit een gemeenschapp'elijk oogpunt van groote beteekenis. De proefvelden dienen uit te ma ken de waarde van een ras. Dit is niet zoo gemakkelij'k. Wanneer dit gebeurt op een boerderij, door het aanleggen van een groot aantal proeven of door het -aanleggen van een groot aantal proeven o-p een aantal boer- derijen, dan heeft dit bezwaren, omdat men dan wel eens te veel zijn kracht zo-ekt ip de breedte en niet in- de diepte. De groote waarde van een proefveld1 blijkt wel uit het volgende. In Friesland zijn jarenlang proeven- genomen met geselecteerde en niet-geselecteerde aard- apelen. D-e waarde van de geselecteerde op 100 stellende, kwam die van de niet-geselec- teerde op 84. N'a eenige jaren waren deze cijfers 100 en 67, dus het seleCteeren op zich zel'f heeft reeds grooten invloed. Uit het ver- slag van het proefveld zien wij bij een verge- lijking tusschen d-e soorten, De Wet, Fontein-, Industria en Frisius verschillen van boog- stens 7 en bij de Eigenheimers van 16 De cijfers voor De Wet waren 93, Fontein- 90, Industria 100, Frisius 98. Vroeger werkte men met landrassen, thans met veredelde ge wassen. Een voorbeeld, dat men een gewas in ver schillende ri'chtingen kan veredelen is het vlas. Het vlas is een oude cultuurplant; de' Bijbel spreekt er reeds over en de gebalsem- de Pharao's van- Egypte werden gewikkeld in gewaden van linnen, gemaakt van vlas. De oude Grieken maakten- van lij-nolie en ho ning reeds een gebak. Van het vlas veronder- stelt m-en een zekere stamplan-t, het overblij- vende vlas, dat in het wild voorkomt en het een-jarige vlas. Het 6en-jarige vlas was reeds bekend in het btgin van onze jaartelling. Een Romeinsche schrijver, Plin-ius, gewaagt er reeds van. Het eenjarige vlas kan men ver- deelen in vlas, dat verbouwd wordt, in de eerste plaats om het zaad en in vl'as, dat in de eerste plaats verbouwd wordt 01m de vezels plus het zaad. Vlas, dat geteeld wordt voor het zaad, komt vo-or in Zuid- en Midden- Rusla-nd, Amerika, Australie en Algiers. Het vlas, dat in de eerste plaats wordt verbouwd om de vezels, zien wij- meer in streken- met een vochtig -klimaat, B-elgie, N.-Frankrijk, Ier- la-nd, Nederland en de O-ostzeeprovincies. Het eenjarige vlas kan dus in twee groepen- wor den verdeeld. Het vlas, dat diens-t voor de ve zels plus het zaad, kan men onderscheiden in het blauwbloeiende vlas en in het wit- bloeien-de vlas. Het blauwbloeiende vlas is verreweg het belangrijkste. Het beslaat het grootste oppervlak, terwijl het witbl-oeiende vlas alleen in Friesland voorkomt. In Ameri ka heeft men ook een- witbloeiende, maar in anderen toestand. Het blauwbloeiende ver- schilt in onderdeelen, n-aar gelang de streak, waar het vandaan komt, maar ook het Frie- sche witbloeiende bestaat uit verschillende vormen. Het Friesche witbloeiende heeft bij vergelijking met het blauwhloeien-de voordee- 1-en, maar ook nadeelen. De vezel is iets gro- ver van kwaliteit, terwijl het witbloeiende be ter tegen ziekte kan en lang kan wachten op plukken. Een veld1 van blauwbloeiend vlas kan, als het geplukt m-oet wordien, en daarme.de een x week moet worden gewacht, in kwaliteit ach- teruitgaan. Dit geldt ook wel voor het wit bloeiende, maar in mindere mate als van het blauwbloeiende vlas. Het witbloeiende vlas heeft ook meer zaden. In -Nederland heeft-dit niet zoo'n beste naam, maar toch zijn er faetoren in het voordeel van het witbloeiende vlas. Het wordt in Frieslandl verbouwd uit een oogpunt van- werkvoorzieniing. Men heeft daar voor de uitgebreide aardappelen- en bietencultuur een groot aantal landarbeid-ers n-oodig en voor den tijd, dat men deze daar- voor niet noodig heeft, verbouwt men voor winterwerk het vlas. Het vlas wordt verwerkt op de boerderij, het wit-bloeiende vlas is dan ook voor Friesland een noodzakelijk kwaad geworden-. wparaan niet de meeste zorg wordt besteed. Op "de eene boerderij- heeft men bo vendien goed rooiwater en op de andere slec'ht. Verder is het perso-neel op die eene boerderij meer geschoold- dan op de andere boerderij. De omstandigheden maken. dat het ein-dresultaat bij- het witbloeiende vlas minder is dlan bij het blauwbloeiende, zonder dat dit een gevolg is van het ras. Spr. d-eelt dit med-e, omdat z. i. de naam van het witbloeiende vlas te veel naar otnlaag is gehaald, al gelooft hij dat de kwaliteit van de vezels van het blauw bloeiende vlas beter is. In de laatste oorlogsiaren heeft men- in Zeelan-d ook witbloeiendl vlas verbouwd en er zijn d-aar verschillende bouwers, die het hebben aangehouden. (Wordt vervolgd.) UIT HOORN. Aan den sergeant D. de Wit, uit deze ge- meente, is, op zijn verzoek, on-tslag uit den militairen dienst verleend, met behoud van het recht op pensioen. Ds. P. L. Kicke alhier heeft bedankt voor het beroep voo'r de Ned. Herv. Kerk te Eters- hei-m en Schardam. UIT ZUI'DS'OHARWOUDE De simultaan-seance in het d'ammen, gister- avem-d door de heeren R. W. T. BoSmaa en W Verkroost, in samenspel gegeven, had tot uitslag, dat 12 partijen door de heeren ge- wonnen werden en 3 partijen verl-oren, n 1. aan de heeren W. Kuiper, C. Rutscn' en' G Balder, terwijl de partijen gespeeld met de heeren P. v. d- Welle, J Kalverdijk en P. Bal der, remise werden. De partij- van d-en 'h-eer A. Balder stond- voor remise. Hij noodzaakte ech-ter den simultaanspeler tot slaan en deze was volgens theorie verplicht meerslag te volgen. Noch door dezen, n-och door den heer A Balder werd dit a-buis odder het spel op>- gemerkt Nu was het een verloren stand, welbe ech-ter remise geword'en was, indien het a-buis onder het spel opgemerkt was. Verder vcrnemen wij. dat getracbt wordt een combina-tie te vorm-.!i uit de clubs te Zmdscharwoude en Broek op Langen-d'ijlk, omj zich te m-eten met de Alkm-aarsche club. UIT SINT PANCRAS. De Chr Zan-gvereeniging „Lo-oft den Heer", welke het vorige jaar een' uitvoering ?af in de Gcreformeerde Kerk, hoopt het dit jaar, on^eveer einde Februari, wederom te d en, doch thans in de Ned- Herv Kerk. Ook heeft zij een uitnoodiging ontvangm om op dten 2en Paaschda-g aan een wedstrijd te Am sterdam d-eel te nemen. Near verluidt ligt het in de bedoeling der firma Dam uit Alkmaar, om, waar de Oirdernemin-g" den dienst AlkmaarBrock op Langendijiic ophief, deze door «haar weer in te stellen. UIT SCHERMER'HO'RN). Donderdagavond trad in het lokaal 's U-tids Welvaren", van den heer Jb. Koster <0 87. >924. Hendard sZes en Ewinttgste Jaargang. Vrijdiiir 1 Februari. ProYinciaal Nieuws (Vervolg.) De heer Snudting rneikte -op, dat de door hem genomen proeven, waarvan de heer Dorst gewaagde, proeven waren van die zaaizadencomniiissie van de Ver. van Oud- teilingen. B-iji het vlias wo'rdt altijd gezegd dat het geenite beter is dan het origineele. Spr. verineemt daarover gaarnie hel oordeel van den heer Dorst. Het voni'ge jaar bij1 het uitzaaien van 4 plan-ten van het speciale itype constateerde spr., dat de na-komers van die speciale -types alie -terug-kwamen. Spr. onderschrijf-t, daj er iets is, dat men aan uitwend-ige omstandig heden niet kan merken, waardioor men zich kan vergissen. Maar wanneer -men een- nio-r- maa-1 gewas heeft, dan kan men- wel rekenen, dat het speciale type icivererf-t. Spr. vroeg, met welke onkruideni bij- de beoondeeling neken-inig wordt geho-udlein en op grondi waarvan men afkeuri Spr. ach-t het denkbaar, dat men voor zekere onkrui-dlen deni grond moet af- keuiien. In Wagenii-ngen heeft men proeven geno men, om- de besmetting in-a te gaan van' lop- bon-t. Men is tot de conclusi-e gefco-men, door vergelij'kingen in Z.-HoMand, Friesland!, Wa geningen en de Veenkolonies, dat de lichterc gronoen een stericere besmatti-ng aangeven-, maar -toch heeft men het vorige jaar weer te Wageningen uiitgezet. om de keuringen- van Ni-Holland en- Z.-Hbllandi na -te gaan. Dit shit niet te best. Spr. meent, dat de heer Dorst lid is van de aardappelcommissie en verwachf d-us, diat hij1 dit n-a-d-er kan verida- ren. Waarom is Wageningen nu nog een geschikii punt voor -aoinltrole op keuringen? De heer Van der Laan merklte o-p, dat -de door spr. genoemde -getallen inzake het over- heerecnen va-n landrassen golden, wanneer atles an dezelfde verhou-dlinigen aamwezig was. De heer Dorst kan op de vraag over het Vl'as geen positief antwoordi gev-en. Een min der goede kiemikracht kan reden zijn, diat lijnzaad het eerste jaar wei-nig planten geeft. Daardo-or krijgt! men- het itweede jaar wel- eens een beteren stand dan het -eerste. Het vlas uit de Oostzieieprovin-cie is op zich zelf ook weer geen eenheid. Het komt uit verschillende deel'en van Rustand en de eene firiraa betrck-t het uiti een andere landistredk dan d'e andere. De versch-illen houden ver- band met de streek van waar met het Ru-s- sische Mauw-bloeiende kreeg. De naam: van den handdHaar gaf dikwijls het ras aan, maar dat was op zichzelf niet vo-ldo-ende. Zij- ga- randeerde dan ook een zekere kiemlkra-cht en zuiverheid, maar durfdle niets garandeeren- over het ras zelf. Dit kwaml ook, oirudiait teen in Rustand steppenvlas naar de Oostzeepro- vincies deed- verhuizen. Wanneer men, nu een gewas had met daarnaast een -gewas, dat het vorige jaar was lontvangen, dat beter stond, dan' onit'- stond hierdoor de indruk, -dat het enter 'beter was dan het origineele. Wat betreft de tar we van Prof. Broekema, daarvoor zou ik geen verkiaring -kunnien geven. I-k weat wel, dat aommigen in Z.-Holilandi, wanneer zij- die tarwe krijgen, het eerste jaar nog een echerpe sele-ctie toepassen en wanneer dan het gewas hell volgend- jaar beter is, dan is daarvoor wel can reden- aan te gev-en. De heer Smeding: Het ds to-ch wel- vreemd, dat Prof. Broekema -tel'.kens za-den af-levert, die in de ooigen van de lanidbo-uwers feitelij-k onzuiver zijn en dat die nog weer een selectie uitoefenen, die ten goede werkt De heer Dorst: Er is nog een andere kwes- ie bij die tarwe. De W-il'helmina-tarwe is strikf genomen, niet een zuivere soort. Prof. Broekema heeft een 'kru-ising uitgeyoerd en enkele soorten gevonden,, die goed waren, maar die soorten' zijn toch uitecn- loopend-. Zijn ta-rwe is -een menginig en wanneer hij iets verloeerda vindt, b.v. roest, dan schakeilt hi} die ui-t. Het' 'is mogelij-k, wanneer men er twee uitplant, dat he[- eenige eigenschappen vertoont van' het raszuivere soort. Hij houdt d-ie vormen afzon-deriijk, maar heeft ze ge- mengd aan -d'e praktijk, want hij1 gaat uit van het idee, dat het gevaariijk is, affies op ten kaart te zetten. W'anneer men' vijftig tot zestig vormen heeft, waarvan die eene beter is d'an de rest, d'an heeft men toch meer leans, een gewas te krijgen, dat voor de prak tijk beter voldoet, omdat de m-o-gel ijlkheid: be staat, d-af een van de vormen -in de praktijk voor een streek ongewensch'te eigensdha-ppen vertoont. In Wageni-ngen is dit wel tot uitiing gekomeji. Dat de Wilhelminatarwe spi-tse'aar- Door Douglas Valentine. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geeutoriseerde vertaling van W E. P (Nadruk verboden) 91) Zou -hij- sdhreeuwen? Zou hij probeeren' het' raiam stuk ite gooi-en? Desm-ond verwi-erp beidd ged'a-ohten. Terwijl1. het twijfdlachtig was of^arl-in-g het laiwaaii- zou Kooren en alls hij het hoord-e, het met Desmond :iuu verband zou brengen, was het zalcer dat Stramgwise en Bd-llward zo'owel het een ails het ander zoud-en d'oen en lonteiddellijlk 'op helm af zo-u- den -komen. Toen viiefll Etesimiond!'s oog op de dectrische kaars, die op de tafd afgegleden was. Hij hoo-rde vast te ziitten, op een zwami ko'peren kaindblaar en het eledrilsdhe fcnopje zat zoo dat hij- het over den hand van de 'tafel heen zien kon; de kaars weerkaatete in den Spie gel en tusschen' sp'iegd en raaim Stond niets. Met een blSk toad' Desmond dlit alles in zich opgenOmeni en veFwarkt. De Vborzieniglieid was hem gunstilg. Een paar rukken met den slt'oet brachten heb op zij van de iafd'. De rand van de tafel wai ongeveer op dan hoogte met de armleu- ningen van den sltod1, zo-odat hij, wanneer hij er eenmiaal goed voorzat, het -kno-pje 'met zijn vinger kon bereiken. Hij Was den belted en het legerbesbuur danlcbaar voor den 'seiincur- sus, dien hij Oril-angs bad1 moeten bij'wonen, want als hij- nu bet- licht met bepaalde i'usr schenp-o-ozen kon aan- en .u-itdraaiien, kon hij 'bij wij-ze van telegrafie korte en -1-ange strepen seinen in de mo-rse code. Darling", spe'lde hij, weliswaar lan'g- zaam en met moeiite, want hij- was er niet -in geoefend. Terwijl hij het fcnopje bewerkte, keek hiji naar den -overkanit1, naar het verllicbte raam waarvoor Barl'ing ijvarig over zijn podiserij stond gebo'gen. BarlingBarling -Het illidft flikkerdte aan en uit in lan-ge -en korte tuscbenp'o-ozoni. 'Nog steeds b-ieef „Buzzar" Darling zijn reveille fluiteni en hiidd hij geen1 oog van zijn werk af. Desmond varieerde den roep: „OkeW'0od aan B-ar-t-ing" seinde hij. Hij hehhaalde dien roep tweemaalli en was voor ddn d-erden -keer bezig, toen hij Buzzer Barling zaig opkijken. Het gefluit h-idd ornmidddlijlk op. „Okewood' aan Barfing", fli-kkerde het licht. Hell vollgende oogenblik wins dte slaapfca- mer -aan- den- overbant in duieter. Onteiididld'- dlfla'mifli began hat i1Mi|t teet angstwek- fcen-de snel-heid te flikkeren. Maar Desmond kon hot volgen. Htet beteekende„Ik ben klaar uw boodl- schap te on-tvangen." „Si'i%igwise beefit -mij gevangen" sedn- de Desmond terug, „haol daddijk hulp antwoord niet sdn een' .punt een streep -dJalt je begrijpt 1" Want hij was bang dat het igefliikbor vam het licht uit belt buis aan den- -o-verkabt de aand'acbt van de teammen bened'en kon trdc- ken. 'Hij- seindfe langzaam en- maakte telkens fouten en met fcloppend hart wa-chtte hiji dlan ook het antwoord: van- die overzijde af. Hiet -kwam daddijk. Een1 korile flibkerii'nig en een -llange volligden elfcaar op. Diaarna bleef het doniker. Met een zuch't van, veriiiditilng sdiarrelde Desmond- z-oo'ang totdat hiji de toilettafel weer op zijn plants had en krab- belde toen met zijn sibel over het karpdt naar de pllak waar Stran-gwise en Bellward hem mi-dden in dte kamier neergezet. Hier vondlen de beiidle man-nen heim, schijnbaar iiln slaap. toen bij een half uur later boven' kwamen,. Ze dTOegeo hem- weer naar beneden- naar de roode kam'er. „Weli Desmio-nd!" zei Strangwise, „toen ze hun last bp den vl'oer neergezet haddten- on der de roode lamp. „Wel, Maurice?" antwoordde d'e" a-ndter. SirangwiM merfcta, dat Desmond ham- hij zijn voo-rn-aanii noetade voor het' perst si-ndis hij in hu-is was geweeslt- en zijn stem was vriendelij'ker toen hij weer sprak. „Ik zie, dat je verstan-d'ig gaat warden-, ouwe jongen", zeii hij. „Geloof mij, da-t is het eenige, wait je d-oen kunt. Je zult afstand dben- van de Ster van Piclen, is 'het niet?" „0 neen-, Maurice, dat zal ilk niiiet", ant woordde 'Desmond openha-rtig -en- doodkallm, „iifc heb je gezegd, wat ik van plan, ben te d'oen. Ilk zal je aan dte 1-uidjes van Penton- vfflle -overleveren om je bis teoo-rdanaar te laten ophangen. En- bet zou me niiet verwon- deren, als ze je vriend Belliward daar naast je ophingen." -Sltangwise sch-u-ddte het boof J tegen hem-,. „Je d'oet heel onversltan-di^ met mijn aan- bod te verwerpen-, Desmoawr', zei' hij, want dat beteekent zooveel als dat ik niets teeer voor je kan d'oen. Onze vriend BeSlWaird, neemt nu dte leading van dte zaken op zich. Ik geloof nitet, dat je je goed1 kunt voorstel^ 1-en, waarin je jezelif begeeft. Je sdiijnt wat geprtitst te hebb'en in spi'onnalgeidienst. Mis- sch-i'en zal het je intertsseeren i'ets te booren van onze laatete Duitsche methiode om juiste inliichKi-ngen van 'onbe-trouwbare getuigen te krijgen. BellWerd!, missohien wil jij het hem wel eens veriJetllien." Btellward la-chte grilmimig. „Het is een- combina-tie", legde hij' uit met groote welbespraaMheid vaa dien uiteraltaa vo,rm van kru-isverboor, dien- de Aim-eiJikanen „The -third degree" noemien, een van hyp- noiii'sche bebandteling. &ommd:ge menschen zijn, zooals je ongetwijfeld opgemerkt zult hebben, minder gevoelig voor hypno-tische in- vloedian dan ageferon. Een zeer sterke bbhan- deling van The third dteigree en gebrefc aan slaap m-aken zulke weerbansti-ge naturen, b-ui- tengewoon geivoelig voor magndlische beban- dtelii-ng. Die maakt dten bodem als het ware ervoor kl-aar Beliward hoestte en- -keek naar Desmond over zijn sdhiidpad-omranfdten bril, di-en hij weer h-ad opgez-et!. „De mtetbode heeft de beste resultaten gei- h-ad, wanneer zij- op vroiuwen- wordt totgo paSt'", hemam hij-, onze medewerkers in Hol land1 hebben. er veel suoces mee. gelhad in ge- valllen) van vrouweiijfca sptennen, die over dte Belgisdhe grenzeh' kwamen. Maar sommlige vrouwen miss Ma-ckwayte bijvoorbeeM' sdhijnen m-eer weeistandsvarmogen te hebben dan' anderen. Wij mioesten een buittengewoon sterke behandteling van- „The ithird degree" op h-aar toepassen, niet StrangW.ise?" 'Hij- lachte spottend. Verii-oor ondter pijni'gen, dat in Amerika wordt toegepast om een beech uldiigde 'tot be- kenilenis te brengen. (Worott vwolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5