meeteiifk die 4k>flip y&uickt tie (ieKoeeie alnier, voor het Departement Schcrmerho-m van de Maatschappij. tot Niut van; t Algemeen mejuffrouw Antoinette van Dijk uit Den Haag op De heer W. C. Setten van der Meer opende de bijeenkorast, er zijn genoegen over uit- sprekende, dat een zoo talrijk publiek aanwe- zig was. Spr berinnerde nog even aani den vorigen Ndtsavond, die zoo goed was ge- silaagd. Hoewel het genre van dezen avond veel verschilde met dat van den vorigen, zoo twij'felde spr-. toch niet of ook dezen Nuits- avcnd zou uitnemend slagen. Mejuffrouw van Dijk 'staat bekend als een- goed spreekster en ook als een goede zangeres. Hot woord was hierna aan mej. Antoinette van Dijk, die, gekleed in een costuum van edulvrouwe uit dfe 15e k 16e eeuw, de aanwe- zigen uit de middeleeuwen vertelde en: daar- bij eenige toepasselijke, met de luit begelei- dende liedjes zong. Daain'a verseheen mej. van Dijk in een costuum uit de 17e eeuw en ook cfaarbij zong zij eenige liederen, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Na een kort-e pauze verscbcein- mej. van Dijk wederom ten tooneele om eenige lied'jes te zingen, nu eens begeleid met piano, dan weer met de luit, uit den tegenwoordigen tijd. Een welverdiend applaus volgde op elk lied. Aan het einde van haar repertoire kldnk ccn d'ave- r: nd applaus door de zaal Ongetwijfeld was het een avond' vol afwis- seling, die zeer zeker bij de liefhebbers van zang in den smaak is gevallen In verschil- lenrle bladen werdi mej. van Dijk reeds zeer eunsfig beoordeeld1; ook hicr kunnm wi} niet 'nders zeegrn dan dat mej. van Dijk door haar optreden bij velen den- wansch heeft op- geroepen om haar nog eens voor het Nut te zien optreden. Het bestuur van het Departement had be- sb-ten voor dezrn avond geen raitrfe te hef- fen. zoodat de bijeenkoms-t voor icder toegan- k"'i'k was. In zijn slotwoord dankte de heer Setten van der Meer de aanwezigen voor hun o-p- icomst en meende wel de tolk van het publiek te ziiin wun-neer hit aan mej. van Dijk, die rich wemens hoofdpijn had laten excuseeren, den wel memcenden dank van de toehoorders 7 ou overbrengen (Applaus). UIT EOMOND AAN ZEE. (Jan.) Oeborert: Jan, zoon van Kos Zwart en A.ntje Groen. Ondertrouwd: Jan Konijin en Jansje Wijker. Qetrouwd: Klaas- Zwart en Pietje Visser. UIT STOMPETOREN. Door het vertrek van den heer D. Pascha naar Grootschermer is tot voorzitter van Crescende gekozen de heer C. Lodder. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer C. Kleijer naar Schoorl, werd voorzien door de benoeming van Mej. G. de Boer Held'er. Beidten hebben de benoeming aange- nomen. HEEM'SKERK. (Januari). Ondertrouwd: H P. A. Sprengers en M. Rij-ke. A. Snel en Pietertje Slot Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister stelde de Voorzitter voor, na de Indische' Begrooting aan de orde te stellen Hoofdstuk I der Stoats- begrooting voor 1924 en den spreektijd voor de algemeene beschouwingen te bepalon op. R.K. Partij 4 uur, S. D. 3% uur, A.R. 2H uur, Vrijh. Bond' 2/j uul, Chr Hist. 2 uur, V. D. 2 uur, Comm. fractie Wi uur, Piatt Partij iy2l uur, Staatk. Geref. Partij 3/4 uur, Liberate Partij 3/4 uur en den tijd voor de replieken op de helft dezer tijden. Conform besloten. Indische Begrooting. Voortgegaan werd1 met de Indische Begroo ting voor 1924. De heer Lovinck (C.-H.) was nogal opti- mistisch voor de finaneien van Indie. Hij gaf een vergelijking met vroegere jaren en de conjunctuur, die hij daarin meent te zien voor de komenae jaren, is niet ongunstig. Na tuurlijk is dit van beteekenis vood' het econo mise!: peil der Inlandsche bevolking, maar een precies verband en een preciese voorstel- ling van de uitwerking van het een op het an- der is niet vast te stellen. De opbrengst der landrente is in de laatste tien jaar aanmerke- lijk gestagende accijnzen, de personeele be- lasting, de geslacht-belasting zijn eveneens vooruitgegaan. De inkomstenbelasting achtte spr. een minder juisten maatstaf. Omtrent de algemeene welvaart had hij gaarne nauwkeu- rige gegevens, indien dlat mogelijk ware. Hij. vroeg dfen minister de mogeiijkheid daarvan eens te overwegen. In de Indische regeering had spr. volko nei vertrouw. n, dat zij de financieele belan- gen zal behartigen en dat zij de geestelijke belangen niet zal verwaarloozen. Vervolgens besprak hij de Krawangsche bevloeiingswerken, die reeds zoover zijn ge- vorderd, dat perceelen beschikbaar zullen worden gesteld voor suiker-industrie. Gaarne had spr. dienaangaande nadere inlichtingen over deze werken en de uitgifte der perceelen. We staam hier voor een1 geheel nieuwen toe- stand' en daarom wenschte spr. den minister te vragen of deze bereid is deze zaak door een commissie te laten bestudeeren. De critiek op de gouvernementsondernemin- gen aCh'tte spr. dikwijls zeer overdreven. Het hebben van deze bedtijven is *an belang voor Indie, maar natuurlijk brengt het moeilijk- heden met zich mede. Tegenwer deze gouvcrnementsbedrijven staat spr. anders dan tegeinover de overheids- bedrijven hier te lande. Hij meende dat de Regeering cte gou vernementsondejr nem ingen moet bevorderen, hetgeen tot vermeerdering der welvaart zal bijdragen. De heer Feber, (R.-K.) besprak de spoor- wegstaking. Wel degelijk had die z.i. een poli- tieke strekking, hetgeen hij verdedigde met ci- t; ten uit de \trgaderingen der stakers. De In dische Regeering heeft allerminst de staking geprovoceerd door Semaoen te arrestecren. Die arrestable, welke verwacht werd was het teeken voor de staking maar d'aarom kan de Regeering zich niet aan haar plicht onttrek- ken. In het algemeen was spr. het eens met de heeren Albarda en Lovinck dat de financieele toestand1 in Indie niet ongunstig is. De crisis is men daar te boven Spr. keurde het haat- zaaien der Indische bladen zeer af en kon zich met het beleid der Regeering vereenigen. Van reactie bij de Regeering was geen sprake; misschien wel bij de Europeesche bevolking in IndiS. Qezegd is <fat <fe Javaansche bevol king autonomic wenschte maar spr. vreesde dat de Javaan niet weet( wat dit beteekent. Over het algemeen werd er goed! bezuinigd in Indie en de Regeering ging met nadruk voort om het financieel evenwicht te herstel- len. Spr. besprak de corruptie bij de politie en hij meende dat de oorzaak daarvan hierin ligt dat er te weinig selectie plaats heeft bij de uitzending. Een paar Haagsche inbrekers zijn b.v. in Indie politie-dienaar geworden. Het was dus niet te verwenderen dat dit mis liep. De Regeering behoefde zich niet te be- roepen op offideele stukken, want dat is nu eenmaal niet voldoende. Een tweede oorzaak is de onvoldoende controle, gelijk in den Volksraad ook reeds was betoogd. Het stelsel dat men volgt is verkeerd. Het tempo van de ontwikkeling in Indie is te overhaast. Spreker betoogde verder, diat zwak- ke karakters gevaar loopen in het stelsel dat bij de aanvulling der politie heerscht, omdat de controle te gering is. De schuld voor de corruptie ligt dus ook bij hen die de kwade gelegenheid schiepen of niet goed afsloten. Hij hoopte, d'at de Regeering het zou inzien en maatregelen nemen ter bestrijding van dit gevaar. Over het bestuursbeleid in NSeuw-Guinee sprekend, vroeg hij de regeering aan missie en zending zooveel steun te verleenen als mo gelijk is ter steunvereeniging aan de bevolking daar deze dreigt uit te sterven. De heer Scheurer (A.-R.) meende dat de Regeering het ethisch beginsel moet hooghou- cten en krachtig tegen ondermijning daarvan moet opkemen. In tijden van materieelen ood komen de geestelijlce belangen min of meer in het gedrang en daarom zij de Regeering meer dan wit op haar hoede. Gelukkig is het fi- nancieete vwruitzicht gunstig en is in 1925 een sluitende begrwting te wachten. De Re geering moet haar eigen gang gaan en niet wijken voor de verderfelijke socialistische of communistische stroomingen. Iedere paging om de Regeering van haar weg af te brengen moet van den aanvang af worden tegenge gaan. Niet enkel materieele maar ook geeste- lijke belangen dient de Regeering te beharti gen. Juist in Indie zien wij stroomingen opko- tnen, die de Regeering met groote aandacht moet beschouwen. Er is een zoeken naar meer zelfstandigheid, waarin de Regeering niet al- tijd een vijandige houding der bevolking moet zien. Dat zoeken moet op verstandige wijze geschieden. De Regeering moet vooral de landontginning steunen, opdat de bevolking economisch sterk kan worden. De geestelijke stroomigen in Indie mag de Regeering niet uit het oog verliezen. Vooral de zending moet de Regeering steunen. Het is gemakkelijk afbrekende kritiek te leveren gelijk sompiige leden deden. Moeilii- ker is het echter de Regeering te helpen in het zoeken van den goeden weg. De staking bij de spoorwegen was naar spr.'s oordeel terde- ge een communistische daad. De bom-aan- slagen zijn eveneens communistische daden gevyeest betoogde spr., aan de hand van ver- schiltende krantenberichten. De heer Wijnkoop (C.-Fr.) Ik zal u over het onderzoek wel inlichten. De heer Scheurer (A.-R.): De heer Wijn koop schijnt er meer van te weten. (Gelach.) De aanstelling van Douwes Dekker ate leerkracht aan een Inlandsche school keurde spr. zeer af. Uit niets bleek dat Dekker van meening is veranderd. De corruptie betreurde spr. zeer. Men kan ze verklaren, ze verzachten, maar de oorza- ken dienen te worden wegraiomen. E haper- d'e iets aan de voorziening van ambtenaren voor de Staat. De sollicitante moeten niet al- leen lichamelijk maar ook geestelijk gekeurd worden. De aanwervingscommissie diende aansprakelijk te zijn voor de keuze. Ten slotte verdedigde spr. de scheiding van kerk en staat in Indie. De heer Van Boetzelaer van Dubbeldam (C.-H.) betoogde, dat een betere opleiding van de ambtenaren noodzakelijk is. Daardoor zal het gehalte stijgen en het gevaar voor corruptie vermindereii. Voorts vroeg spr..den Minister in welke richting hij de defensie thans dacht te sturcn. Ook' wenschte hij den1 minister te vragen wal hij dacht over het artikel van den heer Sibinga Mulder over de Aug^sstal bij de In dische administer-tie. Met den heer Scheurer verschilde hij van meening- omtrent de erkenning van de onaf- hankelijke kerken en hij prees de voorzich- tigheid van den Minister op dit punt. De heer Van Dijk (R.-K.) achtte ook de be tere vorming van de ambtenaren noodig, om de corruptie te voorkofnen. Vervolgens verdedigde hij een betere be- pted'ing van kapitaal voor de ondeniemingen in Indie, speciaal voor landbouw. De Regee ring zou hierbij meer medewerking kunnen verleenen, dan thans het geval is. De heer Wijnkoop (C.-Fr.) betoogde dat de Regeering de pogingen om de begrooting sluitend te makein misbruikt om de reactie te dienen. Het groot kapitaal wordt niet aange- pakt maar de Inlandsche bevolkng wordt uit- gebuit. De volkswelvaart gaat achteruit, meende hij, hetgeen o.a. blijkt uit het suiker- transport, dat verminderd is. Uitvoerig betoogde spr., dat de Regeering o,p alle gebied de reactie dient. Het communisme is z.i. de grootste bewe- ging in het Indonesche volk en het werd juist sterk door de reactie der Regeering. De com- munisten willen geen excessen; wat er voor- komt is de schuld der regeering, die de nor- male ontwikkeling tegengaat. Onjuist is het te beweren dat communsten de schuldigen zijn; de verklaringen der politie zijn valsch, beweerde spr en ctteerde tal van krantenbe richten. De vergadering werd1 verdaagd tot heden een uur. StfidiTriovms OVERHEIDSSTEUN AAN BINNEN- LANDSCHE INDUSTRIEeN. Zooals bekend heeft de Raad dezer ge- meente onlangs het verzoek verworpen om aan de machinefabriek hier ter stede een su'bsidie toe te kennen, waardoor deze fa- briek een order die anders naar het bui- tenland zou gaan zou kunnen uitvoe- ren. Dat men ook elders bedenkingen tegen dergelijke protectie-maatregelen heeft blijkt wel uit een adres dat de Kamer van Koophandel te Rotterdam dezer dagen aan den RotterdamsChen Raad heeft ge- zonden. Daarin wordt gezegd: „De totale capaciteit onzer werven en fabrieken, toegenomen in aantal en voor een deel in omvang door oprichting van nieuwe en uitbreiding van bestaande in- richtingen in de enkele jaren van hoogcon- junctuur in en kort na den oorlog, is voor de tegenwbordige behoefte te groot ge worden, zoodat het niet mogelijk blijkt op den ouden voet concurreerend te blijven werken. Deze omstandigiheid houdt, om ons tot de werven te bepalen, ten nauwste verband met het voor het tegenwoordige scheepvaartverkeer te veel aan scheeps- ruimte. Het gevolg ligt voor de hand, of men het zien wil of niet. Vele der reeds voor den oorlog bestaande werven moe ten, indien zij, aangelokt door tijdelijk te behalen hooge winsten, het bedrijf on- evenredig hebben uitgebreid, weer tot in- krimping overgaan. Vele der in den oorlog opgezette ondenieminkjes, die zuchten on- der de hooge oprichtingskosten waarop toen niet gelet werd, zullen hun poorter- moeten sluiten. Slechts zij zullen kunnen blijven, wier bestaan op gezonde econo- mische basis berust en voor wie de concur- rentie, ook wat de arbeidsvoorwaarden be- treft, niet door overheidsinaatregelen be- moeilijkt wordt. Het gevolg van deze in- krimping is uiteraard vermindering der werkgelegenheid in die bedrijven en dus voor een deel afvloeiing van werkkrachten van bedrijven die onder gunstiger omstan- digheden verkeeren, voor een ander deel werkloosiheid. De overheid, voor dit euvel terecht beducht, heeft nu in den la,atsten tijd meermalen een weg ingeslagen waarte- gen de Kamer meent haar stern te moeten verheffen. Men tracht de gevolgen van het kwaad te keeren, maar. laat het kwaad voortbestaan. Men dient den zieke morfine toe of, om een ander beeld te gebruiken, men plaatst een emmer onder een lekkende kraan. Het adres herinnert dan aan den steun aan Allan gegeven teneinde deze de fabri- cage van tramwagens te kunnen opdragen en aan de bijdrage voor de sdheepsbouw- werf „De Nieuwe Waterweg" om een bui- tenlandsche order te kunnen bemachtigen en tipt dan verder aan dat de agenda der gemeenteraadszitting van Donderdag weer een dergelijk voorstel bevat. Het doel, zegt het adres dan verder, is in alle gevallen hetzelfde. Voorkoming van het (niettemin onafwendbare) gevolg, ont staan door het, mede door de schijnwel- vaart in de na-oorlogsjaren verwekte te- veel aan aanbod bij verminderde vraag. Dat gevolg is; opheffing van oorlogsin- dustrieen, inkrimping van ondernemingen binnen voor d'en tijd normale grenzen, af vloeiing van werklieden naar andere be drijven, werkloosheid voor die werklieden die elders geen emplooi vinden. De verde- diging van de overheidsdaad luid't naar de eene zijde, die het allermeest onder de werkloosiheid lijdt: voorkoming dat nog meer arbeiders zonder werk komen; naar de andere zijde (aan welke hardheid wel wordt verweten, omdat zij het nut van den maatregel niet ziet): het bekende rekeri- sommetje: „Wij gaven een zeker bedrag uit de algemeene kas, maar wij sparen daar- mede een grooter bedrag, daar wij, indien de bestelling buiten het land ging, een aantal werklieden, die thans gedurende den bouw werk vinden, zouden moeten ondersteunen en het bedrag aan steun de som, die wij nu geven, te boven gaat." Deze redeneering is fout. Zij ziet voorbij dat het beleid van de overheid zich moet richten langs groote lijnen en dat men er voor waken moet ge vallen, die teekenen des tijds zijn, aan te zien voor op zichzelf staande uitzonderin- gen. Want als zoodanig moet de overheid de enkele tot nu toe voorgekomen gevallen wel hebben beschouwd, toen zij haar be- sluit nam. Wij kunnen niet veronderstellen dat deze vorm van steunverleening aan in- dustrieele ondernemingen bedoeld is als deel van toekomstig beleid van de regee ring van land en stad. Dan echter is tevens over het hoofd gezien, dat de eene aan- vraag de andere moet volgende eene on- derneming op den duur niet kan«achter- blijven op een weg, dien zij zelve nooit zou hebben ingeslagen als een ander niet d'aar- heen was gebracht. De billijkheid gebiedt om d'en een den steun niet te weigeren, dien men den ander geeft. Dan zal steeds de overheid moeten bijpassen, omdat an ders met hetzelfde rekensommetje de drei- gende werkloosheid van heel arbeidend Nederland kan worden bewezen. De prik- kel om economisch te werken verdwijnt; het streven om een bestelling te verkrijgen, hetzij voor Nederlandsche, hetzij voor bui- tenlandsche rekening, op grond van de uitmuntendheid van het fabrikaat een streven waardoor de nationale nijverheid verhoogd wordt vermindert in kracht, nu die bestellingen gemakkelijker worden verworven door den lageren prijs waar- voor, dank zij geld uit de Nederlandsche publieke kas, kan worden ingesdhreven. De overheid moet voorbij hebben gezien dat steunverleening, als deze niet tot enke le gevallen kan blijven bepaald, zich uit- breidt als een vetvlek. En dientengevolge blijkt zij evenmin te hebben bedacht dat men in het buitenland tegenover dergelijke maatregelen van de zijde der Nederland sche overheid ook niet geheel machteloos staat. Er zijn zoovele mogelijkheden van represailles, dat wij die hier niet behoeven op te noemen. Moet nu, bij steun aan buitenlandscbe ondernemingen door de overheid van haar land, de Nederlandsche overheid de con- sequentie doortrekken tot in het ridicule? Is zij bovendien zelfs in staat de aamvra- gen van dezen aard, die haar bereiken, te beoordeelen? Kan haar blijken en is zij daartoe voldoende ingewijd of de prijsop- gaven van buitenlandsche concurreerende maatschappijen, die haar worden voorge- legd, reeel zijn? Staat het vast dat niet uit- voering van het te subsidieeren werk ten- gevolge zou hebben dat al de voor de uit- voering noodige werklieden gedurende den geheelen voor de uitvoering noodigen tijd werkloos zouden zijn? Is het reken sommetje het eenige riahtsnoer voor over- heidsorganen? Ligt het wellicht niet op hun weg om, behalve de vraag of het aan een onderneming te verleenen subsidie kleiner is dan het bedrag aan werkloozen- steun, nog andere vragen te stellen, zoo bijvoorbeeld de vraag of het gewensoht is bij het bestaande teveel aan scheepsruimte het den buitenlandschen reeder mogelijk te maken door den, dank zij steun met Neder- landsc'h geld, geringeren koopprijs van zijn schip, den Nederlandschen reeders de con currence nog zwaarder te maken? Wij we ten het niet, maar wagen het te betwijfelen of bij de gevallen, die tot dusver aan de orde zijn geweest, de consequenties van den maatregel zijn overzien. Onze Kamer heeft het daarom haar plicht geacht uwe vergadering met de be denkingen, die zij tegen dat beleid heeft, in kennis te stellen. De moeilijke omstand'igheden, waarin een deel der Nederlandsche nijverheid zich bevindt, zijn het gevolg van tweeerlei oor- zaken: le. De algemeene malaise in Euro- pa door kapitaalvernietiging gedurende den oorlog, en door belemmering van ka- pitaalvorming na den oorlog, door andere landen teweeggebracht: 2o. de mindere Konkurrenzfahigkeit van Nederland in ver gelijking tot naburige landen. De overheid, zich bepalende tot ver- zachting van cevolgen alleen, schiet in haar taak te'kort en blijkt weldra onmach- tig om aan de steeds nieuw optredende en steeds andere gevolgen grenzen te stellen. Mitsdien is de eenige weg dien zij met kans op welslagen kan inslaan het wegne- men der oorzaken voor zooveel dit in haar macht staat en het niet tegenwerken van het herstel van het natuurlijk even wicht der economische krachten, dat reeds belemmerd wordt door de vele voorsChrif- ten, waaraan de nijverheid zich gebonden ziet. Dit herstel zou ontegenzeggelijk nog verder worden tegengewerkt indien maat regelen als deze incicienteele subsidies het kwaad blijven verbloemen, dat uit het ont- breken van dit evenwicht voortvloeit. TDe conclusie uit bovenstaande beschou wingen lifd: voor d'e hand„Wij weten niet welke de scheepbouwmaatsdhappij is aan welke de verrassing van een subsidie wordt bereid, de agenda duidt haar niet nader aan en het ligt buiten de bevoegd- heid van onze Kamer te beoordeelen of een alleen formeele naleving van art. 44 der Gemeentewet met de bedoeling des wetge- vers heeft gestrookt. Voor ons betoog doet dit er evenwel ook niet toe. Subsidieverlee- ning in algemeenen vorm aChtten wij een fout die, alien tegenwerping van doctrinai- risme ten spijt, zich zelf zal wreken. De Kamer verzoekt derhalve den ge- meenteraad zijn goedkeuring aan het reeds aangestipte voorstel te onthouden". Gfmeng,(" nieuws HET NEDERLANDSCHE PERS- MUSEUM. Heden was boven den ingang van het Ou- de-Korenmetershuis op den N. Z. Kolk te Amstemdam de driekleur uitgehangen. Het gebouwtje dat een paar jaar ongebruikt had gestaan werd heden officieel in gebruik ge- nomen door d'e Stichting „Het Nederlandsche Persmuseum. De opening had met eenige plechtigheid! plaats. Tegen elf uur waren in het tentoonstellingszaaitje van dit oude ge- bouw dte burgemeester de heer W. de Vlugt, wethouders, directeuren van dagbladen, jour- nalisten en eenige belangstellenden in deze stichting. De voorzitter de heer D. Kouwenaar heet- te hen alien- welkom in het bijzonder de bur gemeester en de voorzitter van den Ned. Jour- nalisten Kring, den heer D. Hans om hem tevens geluk te wenschen met het jubileum van den Ned. Journalisten Kring die juist voor 40 jaar werd opgericht. Als herinnering aan dit feit werd' een oorkonde onthuld ver- vaardigd door den sierkunstenaar Chris van Geel. Alvorens het woord te geven aan den burgemeester voor het officieele openings- woord deelde de voorzitter nog het een en an der mede uit de geschiedenis van de stichting. Het woord was vervolgens aan den burge meester den heer W.de Vlugt die met eenige toepaselijke woorder. het museum voor ge- opend' verklaarde. 'De heer J. W. Enschede gaf vervolgens een toelichting op de tentoon- stelling die thans in het gebouwtje wordt ge- houden en welke bedoelt te zijn een overzicht van de ontwikkeling van het dagblad vanal de 17e eeuw tot op dezen dag. Nadat dfe heer D. Hans het bestuur had gelukgewenscht met haar nieuwe huis be- zichtigden de aanwezigen de tehtoonstelling, Onder de tentoongestelde bladen zijn zeer merkwaardige exemplaren uit de zeventiende en achttiende eeuw. Zoo ligt er o.m. het oud- ste exemplaren van de „Haerlemsche Cou- rant"', die thans nog bestaat onder den naam van Qprechte Haarlemsche Courant, en wel is het oudste dagblad van de geheele wereld, Tijdens de Fransche overheersching werden de dagbladen uitgegeven in twee talen en uit het tentoongestelde blijkt dat reeds voor dien tijd volksbladen werden uitgegeven- met zeer marquante titels als: De politieke Kruier", enz. Wat de 19e eeuw betreft zijn er tentoon- gesteld de eerste nummers van onze tegen- woordi-ge groote dagbladen. De tentoonstel- ling word't opgeluisterd' door tal van portret- ten van bekende mannen uit het „courantiers- vak". Ter gelegenheid van het feest van den NW. Journalisten Kring is ook een deel van de tentoonstellingsruimte aan die Vereeniging gewijd. DE FILM'KEURINC IN -HET ZIJ IDEM In de gister te Eindhoven gehouden ver gadering van de Vereeniging van Noordbra- bantsdhe en- Li-mburgsche Gemeen'ten- voor ge- meenschappelijke FiTmk'euring in 'het Zuiden, werd besloten, naar aanleiding van- een ver zoek van ieen zes-tal fi'lirihuurkan-to-ren, nl Poilygo-on te Haarlem, Emeiika, Universal, Meteo-r, Pa.lhe Frere® en- 'Nbrdisk, alle te Amsterdam, 10m -hanigende Iiet conflict met den Nfederlandschen Bioscoopbo-nd, it'oe te il'a- ten de ve-rtooning van de films, goedgekeurd door de Vetreeni-ging „Voor Eer en Deugd", of wel als goedgekeurd vermeld in het weelt- bla-d „Tooneel en Blioscoop", een en ander met inachtneming eventuedl, van de voorge- schreven co-upures. He! hoofdbestuur van dien 'Ntederlandlsdhen Bi-oseoopbondl deelt ons made, dat het door de Vereeniging van No-ordbraban-tsdie Ge meen'ten voor gemeensdha-ppelijke Filmta. ring -i-n het Zu-iden te 'Eindhoven geinomlen besluit, hem geeni aanlei-di-ng heeft jgegeven de aa-ngekondiigde stopzetting van -de f-ilimleve. rilng a-an de gemeanten-, die bij' deze Vereeni ging zijn aangesloren, op ite heffeni, aan-ge- zien, naar -het joordeel vani het 'Hoofdbestuur de oil-die toestan-d' niet' gehandhaiafd1 is geble- ven. Het verzoek, diat een 6-tal filmverhura'- 'kantaren bij het 'bestuur -dier mieergenoemdle Zui-deiliijke Vereeniging is inigedten-d, is, naar het Hoofdbesiluur verder mededeelt, in strijd met de door den1 Bond genomien 'besluiten en het Ho-ofdbestuur zal' deze 6 leden overeen- ko-mstig het bepaaJde in dd statuten van dten N-ederla.nd'schen Bi-oscoopbcnd: iter verant- woordling roepen. Intu-sschen is iaan dd fillmverhuuricani'lofen en de betro-kken exp-loilf'an'ten in het Zuidlen medegedieeld, dlat geen Mimls in de bij boven- gen'oemde VeTeeni-ginlg a-angeslotem gemeeti- ten m-ogen wo-rdlen vertoond, met uitzondb- ring van; de gemleenten Bergen op Zoom, Waalwijk, Hoens'biroek en B'runssum, wier burgemeesters verUaard hebben- -alii die oude benalfnigen' te handhaven. HET DRAMA TE VALKENSWAARD. Het „Huisgezin" verneemt, d'at de heer Mr. van Haastert, advocaa-t-procureur te Eind-hi- ven, door den Raad van Discipline bij de Bossche Rechtbank voor den tijd van zes maanden geschorst is. Deze schorsing houdt verband met de ge- ruchtmakende onthullingen te zijnen opzich- te d'oor de beide beklaagd-en in de Vaikens- waardsche strafzaak gedaan. DE MOORD TE ETTEN. De strafzaak tegen de daders van de moord' te Etten komt 25 Februari in behande- ling voor dte Bredasche Rechtbank. ZEDENMISDRIJF? De „vader" van het Doorgangshuis voor verwaarloosde arme kinderen te Bussem is ge- arresteerd- in verband met het niet nader aan te duiden handelingen met minderjarigen. DE KINDERMOORD TE ZAN1DVOORT. E>e Duitsche d'ienstbode d-ie verdacht wordt van de kindermoord te Zandvoort gepleegd is naar de gevangenis te Haarlem overgebracht Zij is twee weken te Zandvoort vastgehouden. AUTOBUS IN BRAND. Gistermiddag geraakte een der autobus- sen van den d-ienst op -Groesbeek vl-ak bij die plaats in brand. De inzittenden konden rich bijtijds in vei- ligheid brengen. De wagen-, die verzekerd was, brandde geheel uit. DE DOMTOREN AFGEMIJND. In de raadsvergadering van- Utrecht hid de voorzitter in een razend- tempo de verdere posted af. Plotseling roept de heer Lambeck: „Miju. De Voorzitter, die ziet dat hij- juist is bij den post „hers:telling van den Domtoren"IJ heeft'm, den Domtoren. (Luid- gelach.)- HOOGE PACHTPRIJZEN. Uit Ter Apel wordt gemeld': Ofschoon zoowel de Friesche als de Gro- ningsche boer klaagt over te lage opbrengst van zijn bedrijf, blijven de paehtprijzen toch bizonder h-oog. In de nieuwe Veenkolonie te Weerdingermond werd een boeranplaats met cremengd bedrijf verpacht voor 180.per H.A. -CREDITEUREN W. H. BROEKHUIS. Men verzoekt ons opname van het vol- gende: Het Wkeeblad „Hande!sbelangen" Vuit-£ive Van der Graaf Co.), van deze week, bevat de crediteurenlijst in het faillissement W. H. Broekhuis. De schulden bedragen totaal de som van 2.488.095.90 J Buitenland DE IN BELG'Ie GEVANGEN DUITSCHE SABOTEURS. Die Belgische minister van Justitie heeft aan deni adlvocaat Grintm te Essen medege- deeld, dat de D-uitschers, die door een Belgi- schen krij'gsraad wegens sabotage zijn ver- oordeel d en- in Leuven gevangen zitten voor- taa-n als politieke misda-digers b-eschouwd zullen warden, terwijl zij tot nu toe als ge- wone misdadigers werden bchandeld. DE BERGDOLL-ZAAK, Van Am-erikaansche rij-die is herhaaldelijk bij de Duitsche Rijksregeering aangedrongen, op de invrijhei-dsstelling van den wegens den overval op dien Ameri-kaanschen deserteur \hX>l

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6