DE WERKELUKE OORZAAK VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN, HOE MEN tIEVAARLIJKE MAAG-ZUHEN ONSGHABELUK KAN MAKEN. Huishondeljjk kwartet. I S lech is weinig menschen, behalVe genees- kundigen., beseffeoi, van hoeveel gewicht het is, zorg te dragen dat het voedsel, hetwelk zich in de maag bevindt, bevrijd blijft Van zuur-vormende gisting. Gezonde, normale spijsvertering kan niet plaats vinden war- neer de teergevoelige vliezen waarmede de maag gevoerd is, ants to ken en uitgezet zijn door zuur en gassen het gevclg wan gist/end voedsel in de maag. Ter verzekering van vol- maakte spijsvertering moet gisting worden ten einde gebracht of voorkomen, en moet het zuur onschadelijk worden gemaakt. Om d'it tot stand te brengen wordt gewoonlijk door doktoren de aanschaffing van een flacon Gehismureerd Magnesium aanbevolen en het ge bruik van een half theelepeltje ervan, im eene kleine hoeveelheid warm of koud water, onmiddellijk na het nuttigen van voedsel. Zij bevelen Gehismureerd Magnesium aan, omdat dit middel: welsma- kend is, geen onaangename nawerking, heeft, onmiddellijk de gisting doet ophouden, de zuren onschadelijk maakt en het verzuurde voedsel dat zich in de maag bevindt, gemak- kelijk verteerbaar maakt. Het geregeld gebruik van Gehismureerd Magnesium men lette er op dat men/ Gehismureerd Magnesium krijgt, daar andere soorten van magnesium slechts van gering nut zijn is beslist een waarborg voor ge zonde, normale spijsvertering, want de zuur- vorming welke alleen de oorzaak van het ongemak is, wordt er door ten einde gebracht en voorkomen. Gehismureerd Magnesium D6pot, Nassau- kade, 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij NIEROP SLOTHOUBER. Welgert alle ve-rvanglngsmiddetpn. Let er op dat gij het echte Gehismureerd Magnesium krijgt. Dait men b.v. van een tarweplant de meeldra- den weghaalt en er het stuifmeel opbrengt van een ander. Men krijgt dan een bastaard* Die bastaard is niet de kwestie, maar dezse splitst zich weer in meerdere plantenvorben. Het doel van de kruising is, goede eigen schappen van twee verschillende rassen zoo- veel mogelijk te veredelen, zoodat men een nieuw ras krijgt. De kweekers stellen daarbij als doel de goede eigenschappen van een ras zooveel mogelijk in een ras vereenigd te krijgen. De Wilhelminatarwe is daarvan een van de oudste voorbeelden. Er zijn meerdere van deze gevallen, Ook Mansholt werkte op deze wijze. Bij den aardappel heeft men reeds vroeger gebmik gemaakt van de kruising. De Duitsche professor Bauer is de lste ge- weest die er op gewezen heeft, dat men door het netnen van zaden van zelfbevruchting een minder sterke plant krijgt dan door kruis- bev.ruchting. Spr. is het. hiermede eens. Hi} kruiste de botergele met de Eigenbeimer en de bastaar- den waren aanmerkelijk sterker. De wetenschap heeft dit langen tijd ont- kent, omdat men er geeni oorzaak voor kent, maar Darwin deed reeds 40 jaar geleden on- derzoekingen) en vond dat men bij sommige gewassen dood kruisbevruchting steviger en grooter indiividuen krijgt dan door zelfbe vruchting. Dit lijfot wat vreemd omdat verschillende gewassen alleen voortgeplamt worden door zelfbevruchting, maar Darwin vond ook, dat na jaren bij1 bepaalde planten met steifmeel- bevruchting er plotseling enkele te voorschijn traden die boven de anderen uitsteken, zoodat die wel bestand waren tegen de zelfbevruch ting. Prof. Bauer neemt aan, dat van een gewas als de tarwe l'angzamerhand die soorten zijn overgebleven die wel besttand zijn tegen de zelfbevruchting. Die aardappel is een van de gewassen geweest, waarbij men zeer veel de kruising heeft toegepast. Dit is de rede, dat de aardappel eigenlijk een zoodanige bastaardnatuur is, dat men, wanneer men daarvan zaden wint, men daaruit allerlei ver schillende planten uit ziet opgroeien. Nh is op het oogenblik voor de kweekers van nieuwe aardappelsoorten het kweeken uit zaad van meer belang geworden met het oog op de z.g. aardappelbladrolziekte. Men heeft n.l. eenige jaren geleden in de Veenkolonie een veld gevonden, dat aangetast was door de bladrolziekte, die in erge mate voorkomende verrotting van den aardappel veroorzaakt. t Langen tijd kw»m dit plaatselijk voor te Winschoten, maar nu is het gevonden te Winschoten, Ter Apel, Gelderland, Limburg en in de buurt van de Haarlemmermeer. De schade die deze ziekte aanrich't is wel wat overdreven geweest, maar een andere fac tor die in deze van belang is, is dat landem als Belgie strenge bepalingen maken voor die bladrolziekte. Voor onzen handel is deze ziekte dus een zeer nadeelige klamt. Op het oogenblik beschikken wij over een sortiment dardappelen, dat voldoet aan de eischen die wij stellen en dat onvatbaar is. In Engeland en Schotland is men die ziekte te boven gekomen, door het vinden van een Eigenheimer-varieteit. De Engelsche consument vraagt echter een witvleezigen aardappel en dien wil men hier niet, waardoor men dus de Engelsche varie- teit hier niet kon overbrengen. In de Veenko- lonien kan men die ook niet gebruiken, om dat het zetmeelgehalte te laag is. Nu is men dc laatste jaren ijverig bezig om verschillen de van die onvatbare Engelsche soorten te kruisen met Nederlandsche soorten, in de hoop, dat men de onvatbaarheid behoudt, maar tevens het hooge zetmeelgehalte en het geelvleezige. Dit is een voorbeeld van kruising waarbij men tracht de goede eigen schappen van de eene varieteit met de andere te combineeren. Volledigheidshalve merkte spreker nog op dat er in Nederland een paar soorten zijn, die in sterke mate resistant zijn tegen de ziekte. Spr. noemde de Cerus, Triumph en Red Star. Wij zoeken, aldus spr., echter nog steeds een Eigenheimersoort, die toch aan alle eischen die de handel stelt voldoet. Het kweeken van een nieuwe aardappelsoort is echter een on- derdeel op zichzelf. Behalve de kruising is er nog een ander punt, dat geringe economische waarde 'heeft, doch dat spr. toch r/j kiiosmen tn wel do knopmutatie of variatie, van belang alleen voor d'en aardappel. Men heeft langen tijd gemeenid, dat, wanneer em bepaalde planten- soort werd voortgeplant doer stekken" of emten, die soort bled voortbestaan. Men heeft een groot onderschei-.' gemaakt tusschen de ongeslachtelijke voortpl: iting en de ge- slachtelijke voortplanting men is uitge- gaam van het idee, dat bij de ongeslachtelijke voo, planting, wanneer het een bastaard Is, alle individual gelijk blijven. Wanneer men b.v, een aardappelsoort kweeH uit zaad, en men kweekt verder met knollei dan blijven het toch dezelfde aardappelen, aeende men, maar dat is niet het geval. Men kreeg te ma ken met knopmutanten, die bij een vergelij- king met den uitgangsvorm, in het voordeel staam Twee jaar geleden vond spr. een plant, met een sterigel, veel hooger dan de andere. Hij rooide de knoll en afzonderlijk en de knollen gavetn weer hooge stengels, maar an dere gaven weer lage planten. Spr. deelde nog mede, dat de mannelijke planten geen gunstige afwijking geven, waarom men daar- voor in Friesland weinig gevoelt. De waarde van de knopmutant voor dte praktijk hangt af van verschillende omstandigheden, n.l. van den aard van veranderen, de veelvuldig- heid! en in de derde plaats geldt, of de vor- men constant zijn. Wat nu de aard van ver anderen betreft, spr. gelooft, dat de meeste knopmutanten meer vooruit dan achteruit willen, maar toch zijn er enkele, die hem be- ter toeschijnen dan dfe oorspronkelijke soor ten. Wat de veelvuldigheid betreft, daadVan kan gezegd worden, dat het optredenvan knopmutanten niet zooveel voorkomt. Men moet ze zoeken en probeeran, ze te benutten Het was spr. opgevalkin, dat men geen knop mutanten heeft op verbetering van smaak of zetmeel. Maar dit komt ook, omdat men dit uiterlijk niet kan opmerken. De knopmutant op kleur vindt men gemakkelijiker. Door stamselectie kan echter ook de mutant op smaak tot uiting komen. Bij de selectie lr Friesland zijn twee merkwaardige dingen gevondlen, n.l. dat de Red Star in sterker ma te vatbaar is voor de bladrolziekte en dat inwendig in de rol een roestkleurig vlekje naar alle plaatsen meeging. Hieruit volgt, dat men bij de selectie niet eenzijdig moet letten op ziekte, maar rekening moet houden met andere eigenschappen, die voor' de cul- tuur van waarde zijn. Spr. wil in geen enkel opzicht de rol, die de ziekte bij- de aardap pelen speelt, onderschatten, maar gelooft toch, dat men meer aandacht moet schenken aan andere eigenschappen, die voor de cul- tuur van waarde zijn. Dat, wanneer de va- rieteitplanten gezond zijn, alle nakomelingen gelijk moeten zijn, is niet zoo. Voor spr. staat vast, dat ook de gezonde verschillende vor- men kan kweekeni. (Applaus.) De heer Smeding veronderstelde, dat het misschieni wenschelijk kan zijn om te komen tot een merging van gewenschte vormen. Men gaat dan wel terug tot het verbouwen van landrassen, maar met dit verschil, dat men nu uitgekozen rassen1 krijgt. Spr. oordeelde deze opvatting wel de moei- te waard om te overwegen en na te gaan, welke bezwaren er aan verbonden zijn. Tot nog toe stelde men echter tot regel de grootst mogel'ijke uniforjniteit om tot de grootst mogelijike opbrepgst te komen. Kweekers als Mansholt, hebben meegewerkt, dit prin- cipe hoog te houden. Het kan zijn, dat de door den beer Dorst voorgestane menging een hoogere cultuurphase is, maar het zal zeer moeilijk worden, die menging te krijgen. Spr. meent, dat een ras, dat aan de verschil lende eischen voldoet, wel kan samengaan met groote produetiviteit en spr. oordeelde dit wel mogelijk, dit in een ras te combineeren en dan is bet voordeel, d'at men to doen heeft met raszuiverheid en dat men dan het ras kan kiezeni, dat men behoeft onder de omstan digheden, waaronder men werkt. Voor Mans- holt-haver neemt men voor gescheurd land, dat soort, dat stijf stroo levert. Een ander bezwaar tegen de menging is ook, dat mem dan meer afhankelijk wordt van deni kwee- ker. Men heeft dan niet meer een vast iets. Bij de mededeeiing, dat de levensfcracht grooter is bij bastaardem dan bij uitzaailngen zond'er kruising, dacht spr. aan een genomenl proef met mais. Spr. vroeg op grond waarvan duidelijk gemaakt kan worden dat krui sing gewenscht is. Geldt dit alleen voor het eenste jaar of ook voor de daarop volgen- de? In verband met het medegedeelde over de knopmutatie merkte spr. op, dat te Nib- bixwoud een aardappelknopvariatie met' grooten weerstand is gevonden. De heer Dorst zelde, dat hij voorzichtig- heidshalve had opgemerkt, dat het zijn per- soomlijike meening was, dat men den kanf van de menging uit moet. Spr. weet, dat die indruischt tegen de tot nog toe gevolgde me- thode en meening. Langen tijd heeft spr. ech ter reeds denzel fden gedachtengang gevoeld. In Groningen heeft Mansholt jarenlang getracht, de wintergerst te veredelen. De beste is langzamerhand verdwenen. In dit verband is merkwaardig de uitdrukking van een Groninger boer: „Ik heb nog de echte, omvervalschte Groninger 'wintergerst." Natuurlijk is dit aeer overdreven, maar aan den anderen kant is het toch een bewijs, dat sommige gewassen, ondanks de nauw- keurigste toepassingen weinig zijn vooruit- gegaan. Bij veredeling ziet men in verschil lende jaren groote schommelingen. Spr. zegt, dat elke landstreek zijn eigen ras moet hebben, omdat de omstandigheden zoo zeer verschillen. Wel1 onderstreept spr., dat men moet zoeken naar een type, dat niet te zeer uiteen loopt. Het kan niet ontkend worden, d!at somonige landrassen een vrij goede 6p- hrengst geven. Spr. veronderstelt, dat dit komt, dat in de eene plant uitkomt, wat in de andere te kort komt. Zelfs gewassen met een gebrek aan uniformiteit, zijn niet waardeloos. We moeten de slechte vormen er uit halen, de uniformiteit dus grooter maken, maar te vens de risico verdeelen, naar gelang van de verschillende omstandigheden. Dit is moei lijk met feitenmateriaal te staven. Ons eind- doel moet wel zijn een soort te vinden, dat alle gunstige eigenschappen in zich vereenigt. Het kan waar zijn, dat men wintervastheid kan combineeren' met een hooge opbrengst, maar wat moet men al niet combineeren? Weerstand tegen verschillende ziekten, be- standheid tegen koude, warmte, legeren, roest, de kwaliteit moet goed zijn, de kon^ls mogen niet vallen. Mijn idee is, al geef ik toe, dat er bezwaren aan verbonden zijn, da} men awi 5 6 voniea kana heeft, dat meer te benaderen, omdat die elkander aaa- vullen. Men verdeelt daardoor de risico. We moeten de uniformiteit niet overschatten. Vroeger hadden we landrassen, waarbij het gebrek aan uniformiteit te groot was. Het is natuurlijk zoo, dat men met spr.'s methode meer afhankelijk word't van den kweeker, maar daar staat tegenover, dat men zoo'n bepaalde menging onder meer uiteenloopende omstandigheden kan verbouwen. Het is een strijdvraag en als hoogste ideaal kunnen we houden, te trachten een zuiver soort te vin den, dat alle gunstige eigenschappen in zich vereenigt. Maar als wij/ wachten op die goe de soort, zijn wij er missohien niet meer. Spr. gelooft dan ook, dat men in afwachiing van net betere, het door hem aangegeven middel wel moet probeeren. De voordeel en zijn naar zijn meening grooter dan de bezwaren, al moet men zoo'n nieuw idee niet als het eenige ware beschouwen. In het werk van Prof. Broekema met de Wilhelminatarwe ziet spr. echter steun voor zijn opvatting. In verband met de kruisbebestuiving bij de aardappelen merkte spr. nog op, dat de tegemwoordige wetenschap reeds tot het inzicht is gekomen, dat men bij de erfelijkheidsleer met de gemo- theorie van Mendel niet alles kan verklaren. Darwin toondte reed® bij een -proef met leeu- wenbekken aan, dat na het bereiken van een minimum bij inteelt, door toepassing van kruising in het zesde jaar, niettegenstaande de gemen gelijk waren gebleven, weer een herstel optrad en dit is in verschillende ge vallen vastgesteld. Darwin vond ook, dat voor een bepaalde plant de zelfbevruchting leid't tot achteruitgaiig en Bauer neemt voor den aardappel dat dit reeds voor het eerste jaar geldt. Een diepere verklaring is echter niet bekend, maar het is een geval waarbij men met de erfelijkheidsleer zit. Ook Prof. De Vries leert dat kruisbevruchting sterker individuen geeft, maar daar staat tegenover, dat men in Amerika met zelfbevruchting weer sterker individuen heeft gekregen. Toch komt men terug op het standpunt om de gemen te beschouwen als den grond voor de eigenschappen. Spr. verklaarde nog, zeer veel belang te stellen in de knopmutant, die te Binnenwijzend was gevonden, De heer Srrieding zegde 'toe, den heer Dorst bizonderheden daarover te zuilen ver- strekken. De heer Velders vroeg nog, of bet moge lijk was, d'at een knopvariant erfelij'k was. Spr. zou zeggen van ]a, maar er staan weer dingen tegenover, die weer zeggen van niet. Tusschen Meikersen vond spr. takken, een knopvariatie, die volgers voortbrengen. Die knopvariatie werd overgebracht op een ge- wonen stam en1 men zou denken, dat men nu allemaal volgers kreeg, maar dat bleek niet het geval. De heer Dorst antwoordde, dat de knop variatie verschillende oorzaken kan hebben. In de litterateur wordt ook gewaagd van variaties, die niet overgaan met de zaden en wel overgaan. De oorzaak daarvan is niet altijd bekend Het komt ook vaak voor, dat sommige zoo afwijken, dat men geen zaden meer krijgt. Tot nog toe heeft men weinig aandacht geschonken aan hfet optreden van nieuwe planten; bij ongeslachtelijke voort planting. De Voorzitter vroeg, of spr. een paarde- boonenras kernde, d'at een zuivere kleur van bloesem heeft. Den heer Dorst was dit niet bekend. De heer Van der Loan kende die wel bij de; tuinboonen. De heer Dorst bevestigde dit. Het was n.l. een zuiver witbloeiende. De Voorzitter sloot hierop de vergadering, met een' hartelijk woord van dank aan den heer Dorst voor zijn voordracht en vooral voor de wijze, waarop hij die had gehouden en voor het beantwoofden van de vragen. Spr. deelde mede, dat in de Decemberverga- dering besloten was, de zomervergadering op de boot van Enkhuizen naar Stavoren te houden, om verder door te gaan naar I.eeuwarden, om cfaar de kweekvelden van den heer Dorst te bezoeken, waarom hij' den heer Dorst een hartelijk tot weerziens toe- riep. UIT SQHOORL. Vergadering van de tuinibouwvereeni- ging in't lokaal van den heer J. Beekfman. Bij opening hield de voorzitter, waar het een jaarvergadering was, een korte inlei- ding over het verloop van 'tafgeloopen jaar, dat voor de Schoorlsche tuinbouwers geen voordeelig jaar is geweest. Het jaarverslag van den heer Mooij, se- cretaris, deed zien dat het ledental was te- ruggegaan van 140 tot 130. Er zijn in 1923 gehouden 2 Algemeene Vergaderingen en 8 Bestuursvergaderin- gen, deze laatste vaak aangevuld met de tegenwoordigheid van leden voor een of andere specialen teelt. In het bestuur kwamen geen veranderin- gen voor, doordat de aftredende leden werden herbenoemd. 'tjaar, zoo vertelt het verslag, was voor de telers'zeer on- gunstig. De uitkomsten van aardbeien en kersteelt vielen zeer tegen, en dit zijn de twee voornaamste cultures. De boonen, hoewel hoog in prijs, kon- den de uitkomst ook niet goed maken en hiermede was de laatste hoop van de tuin- ders vervlogen. 'Juist echter in zulke tijden kan een- dracht ons sterk maken. 't Verslag spoorde hiertoe dan ook aan en eindigde met te wijzen dat een lichtstraal uitbreekt in 'tOosten, Duitschland blijkt nog koop- kracht te hebben, dit is ook voor den Schoorlsche tuinder van belang. Het financieel verslag had een eindcijfer in ontvang eh uitgaaf van 308.23 J4. Op 1 Januari 1923 werden de boeken ge- opehd met een restant van 18.8814, op 31 Dec. werden ze gesloten met een over- schot van 10.12. Bij monde van den heer G. Stoel advi- seerde de commissie om de rekening goed te keuren, waartoe de vergadering besloot. De gewohe dankbetuiginpen volgden. Hierna deed de heer J. Stam Nzn. ver slag van de werkzaamheden der kunst- mestcommissie. 't Bleek dat deze zeer wei nig zijn geweest, doordat de leden geen animo hadden om kunstmest aan te koo- pen. De voorzitter meende dat we met de belangen van kunstmeataankoop voort moesten gaan, vooral ook met de zoo hoog noodige controle. Hii haalde een paar voorbeelden aan hoe door onderzoek bleek dat't gehalte van aangekochte kunst mest lager was dan de garantie, waardoor de menschen vergoeding kregen van den handelaar. Zonder nu te willen beweren dat de handel opzettelijk minderwaardige waar zal leveren, zal't toch wel voorkomen dat inderdaa'd't gehalte aan bruikbare stoffen minder is dan waarvoor de menschen moe ten betalen. En om nu te maken dat de handelaar ,zeer nauwgezet zal trachten om goede waar voor zijn geld te leveren, stel de de voorzitter voor, om op ongezette tijden en van onbepaalde partijtjes kunst mest, door de leden gekocht, monster te trekken voor onderzoek bij 't Rijksproef- station. Deze monster-onderzoekingen echter kosten geld, vroeger was dit 1.-— thans echter 5.per monster. Spreker stelde voor, dit als volgt te dek- ken: De Vereeniging betaalt j 2 per monster, de eigenaar van de partij 1, dat hij er gaarne voor over zal hebben wan neer zijn waar wordt onderzooht, en, waar met vracht etc. nog 2.50 per mon ster overblijft te betalen, zou spreker hier- voor eene subsidie van de Gemeente willen vragen. 't Is voor een zeer nuttige zaak. Wat de Warenwet en Vleeschkeuringswet is voor de menschen,.is de keuring van hulpmest voor land- en tuinbouw. De voorzitter heeft wel zooveel vertrouwen in het goede hart dat ons Gemeentebestuur de Land- en Tuinbouw toedraagt, dat dit bestuur een offer van pl.m. 40 er voor over zal hebben. 't Wordt besteed ten gunste van't groote belang dat onze land- en tuinbouw bij goede - hulpmeststoffen heeft. Den heer J. Stam is dit voorstel (onder zoek) sympathiek, en de commissie wil hier gaarne hare zorgen aan wij den, doch zou liever zien dat de vereeniging of de tuinders de kosten betaalden, althans niet de gemeente. Spreker halveerde liever't on derzoek, zou liever 5 dan 10 monsters ne- men, doch ze dan zelf betalen. De heer J. Breed betwijfelde of het on derzoek aan het Rijksproefstation wel ver der zou gaan dan op gehalte. Groot ver schil is er tusschen onderzoek op anilyse en gehalte. Andere heeren vonden nog, dat wanneer een monster werd getrokken bij een kleine gebrui'ker, en deze evengoed zijne gulden heeft te betalen, dit een nadeel voor die menschen zou zijn, waar er voor een monster uit groote partijen ook slechts een gulden zou moeten betaald worden. Alle deze bezwaren werd na veel heen en weer praten opgelost. Met de opmerking van den heer Stam zal rekening worden ge houden, een minder aantal monsters zal worden getrokken, en daardoor wordt de te vragen subsidie ook iets minder. Met alien voor, wordt tot monstertrekking be sloten. Dit werd aan de commissie op- gedragen. Hierop werden 17 nieuwe leden aange- nomen. Vervolgens kwam de teelt van O. I. kers in bespreking. Waar van alle kanten uit voorzien kan worden dat er goede prijzen besteed zuilen worden, werd een heele partij ter teling opgegeven, en staat de op- gave nog open. Schoorl zal in 1924 weder meer dan ooit getooid zijn met een kleu- renpracht die deze teelt zoo goed aanpas- sen aan onze mooie'natuur. 'tis te wen- scherr d'at voor den tuinder de financieele uitkomst ook schitterend zal zijn. Ze heb ben 't zeer noodig. Hierna werd door den voorzitter met een zakelijke uiteenzetting't nut betoogd van platglas-cultures. Spreker raadde ten zeerste aan om, zij 't voorziohrig, een begin te maken. Er wa ren billijke aanbied'ingen van glas en lijs- ten van de T. A. C., wiens reiziger tevens aanwezig was, en eenige goede wenken aan de leden verstrekte. Enkele aanwezigen deden direct bestellingen. In de pauze werd een verloting gehou den van een sdhoffel en een hark. Win- naars werden de heeren P. Reus Czn. en W. Druijven. De verkiezingen hadden tot uitslag dat de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Jb. Mooij, secretaris, P. v. d. Oord en T. T. Medendorp met groote meerder- heid werden herbenoemd. Tot 13 Februari staat open de opgave van bestellingen van geselecteerde tuinza- den. 't Betreft hier aankoop, door het be stuur ten zeerste aanbevolen van de zaden, selectie „Nun'hem". De voorzitter wees er op dat deze maat- schappij vroeger uitsluitend hare produc- ten aan den handelaar verkocht. Thans echter verkooot ze alleen aan den bouwer, zoolang de voorraad strekt. Wat de han delaar aanbiedt zijn na-verbouwde zaden. Ook voor deze zaak gevoelde de vergade ring veel. Gedurend'e 14 dagen kan bij den secretaris worden opgegeven de kwantums benoodigde boonenstokken. Hierna zal het bestuur aankoopen. De heer v. d. Burg deelde mede 37 gul den in kas te hebben als penningmeester van den Tuinbouwcursus. De voorzitter deed eenige mededeelin- gen over het vervroegen van witlof, waar door veel betere prijzen teredht komen. Hij raadde de leden aan, ieder voor zich, uit te zien en middelen te beramen om vol- gen'den winter in deze iets te bereiken. Vervolgens deelde hij mede dat enkele Alkmaarsche tuinders gaarne op de Vei ling een andere regeling wenschten inzake de te veilen Schoorlsche producten. Ze moesten daar zoo lang op wachten, aan- Rheumatiek is de bekende naam voor pijo in de gewrichten, den rug, de ledematen ea vrijwel alle liohaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollige urinezuur in het bloed, door zwakte der me- ren veroorzaakt, betgeen voorkomen had kummen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, ge wrichten en zenuwen, en langs de wanden der aderen. Bij beweging van een spier or zenuw, waarin zich urinezuurkristallen heb ben afgezet, ondervinidt men scherpe, hevige verschietende pijn. Na verloop van tijd vor men zich ontstoken zwellingen. R'heumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in den' rugspieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of giji last krijgt van urinekwalen, is bet verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit bet bloed de vergiften af te voeren, die rheumatiek, ischias, zenuw- pijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, niergmis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jaren-worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). gezien de Schoorlsche wagens zulke gede- tailleerde partijtjes soms hadden. Nu is de voorzitter altijd een voorstander ge weest van't veilen van geeheele partijen, dus niet van verdeelen in onderdeelen doch voor de ontevredenheid der Alkmaar sche heeren gevoelde hij nu niet zooveel, zoolang ook die menschen met zeer kleine kwantums naar voren komen. De heer W. Druyven, die cje Schoorlsche producten veilt, deelde mede dat hij op de voogte is van deze bezwaren. 't Waren dan in hoofd'zaak de heeren Noort en Bier- man die in Alkmaar bezwaren hadden, doch hij, Druyven, had hoogstens 20 min. werk met veilen, zoodat het wachten nu niet zoo erg was. Het kan echter anders, en spr. wil er wel toe medewerken, mits de Alkmaarsche heeren willen instaan dat hij dezelfde prij zen krijgt, waar hij als vertegenwoordiger van de Schoorlsche kiiniers de verantwoor- ding voor heeft. Er kunnen dan partijen boonen b.v. in hup geheel worden geveild, dat de zaak bespoedigd1. De groenteboeren moeten dan niet de keuze hebben van een enkel zakje boonen, doch aannemen wat aangeboden wordt; de unifonme gewichts- regeling heeft de zaak ook niet bevorderd. De voorzitter zeide dat we in Alkmaar onderling moeten overleggen met elkaar wat't beste is. En dit overleg willen wij, doch we moeten dan ook de welwillende medewerking hebben van de Alkmaarsche heeren. Overigens zal een beter oogstjaar grootere partijen groenten enz. geven, en kan met onderling overleg alles bereikt worden. Vergadering Provinciate Commissie. Deze commissie stelde op prijs dat het weekblad „de Tuinderij" door de tuinders zoo veelvuldig mogelijk wordt gelezen. Proefnummers zuilen eerlang bij de leden rondgaan. De heer J. Stam beval dit blad aan. Spreker gaf't bestuur in overweging om lezers te winnen en voordien een collec- tief contract trachten afgesloten te krijgen. Het bestuur zal zich dien kant uit be- geven. Hierna ontspon zich nog een zeer lang debat over eene betaling aan de Schoorl- sclie en Berger Courant. 't Betrof de stor ting der garantie waartoe het bestuur zich niet verplicht achtte, daar ze bij toetre- ding tot het blad, hiermede niet op de hoogte was gebracht. 't Bleek echter dat de vertegenwoordiger, de heer C. Jonker, de plichten van toetreding wel had ge- noemd, doch deze niet door velen was ver- staan. Na lang praten werd besloten om zoodra de kasmiddelen het toelaten, de garantie te betalen. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de ver gadering. in. De electro-technicus heeft't mij gemakke- lijk willen.' maken door zijn bijdrage schrifte- lijk in te dienen, maar inderdaad bezorgde hij mij- daarmede meer last dan de jurist en de technoloog met hun extemporees. De elev- triciteitsman was n.l. begonnen met een con- scientieuse uiteenzetting over hetgeen onder electrische eenheden, volta, ampere, watt en kilowattuur begrepen wordt, vervolgens had hij bet onderscheid aangetoond tusschen de verschillende soortea van electrische lampen en berekeningen over het electriciteitsverbruik dier verlichtingsartikelen. Deze twee nuttige en/ leerzame besprekin- gen zouden origeveer 3 kolom van dit blad gevuld hebben. Ik heb ze echter gesuppri- meerdi en geef alleen het nog aanmerkelijk verkorte slot over het electrische strijkijzer. Hij begon biji de greep en- zette uiteen dat er drie soorten van grepen zijn, de Beflijn- sche, de Engelsche en de Westfaalsche. Al leen de laatste vond genade in zijn oogen, omdat daarbij de hand, die het strijkijzer voert aan alle zijden door hout beschermd is tegen de warme metaaldeelen. Een strijkijzer van 3.5 tot 4.5 K.G. ge wicht gebruikt gemiddeld circa 400 Watt per uur, hetgeen bij stroomprijzen van 10 en 20 cents per Kilowattuur een uitgave van 4 of 8 cent® per uur bed'uidt. Bij het aansc'haf- fen van zoo'n strij'kijzer, schrijft het huishou- delijk aangelegde deel van ons kwartet, moet men met het oog op de stijve wasch, zulke ijzers kiezen, die aan den achter-ond'erkant afgerond zijn. Om vaak en gemakkelijk den stroom te kunnen uitsChakelen, koope men

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 10