CADAVE! I Varirips Melange Cvctv over diieea, en el klaer inet de groote wasck, /Boeder! VlCjocic inval van. ons om er ^unligKt^ep voor to nemen! *Sk\\ ovden on5 tot klant, watTX? tijd uoorr'n 3Qcenkr pef> uiten van den wensch, dat het Joamalistieke Iven in den Haag zich verder moge blijven ontwikkelen en dat den Haag steeds meer en meer het internationale centrum moge wor- den. Dat is tot roem van het land, tot heil van het volkenrecht en eeri zegen voor de menschheid. Daama werden eenige ververschingen rondgediend. In den loop van den middag hield het Kringbestuur eeni zeer druk bezochte recep- tie in hotel Paulez, waar zeer vele autoritei- ten en vooraanstaandte personen hun geluk wenschen kwamen aambiedfea. Omstreeks halt vier. werd de komst van ddi Prins aangekondigd, die vergezeld was van zijn adjudant kapitein der zee jhr. von Mid ler. Bij het binnenkomen speelde de muziek het Wilhelmus. De Prins onderhield zich geruimen tijd met den voorzitter en de andere leden van het be- stuur en verklaarde het werk van den Joyrna- listenkring zoo zeer op prijs te stellen, dat hij gaanie persoonlijk zijn gelukwenschen met het jubileum kwam aanbieden. Ook baron van Geen, particulier secreta- rit en kamerheer van de Koningin kwam het bestuur complimenteeren. Voortis deden van hun belangstelling blij- ken baron Sweerts de Landas wyborch, com missaris der Koningin in Zuid-Holland, de waamemend burgemeester der Residentie, dr. W. W. van der Meulen, en de gemeente-se- cretaris, dr. ter Pelkwijk, wethoudfer Quant en de raadsleden van Sandick en Sintoeck Hen- kemans, de minister van justitie, mr. Heems- kferk, de grittier van dfe Eerste Kamjer, mr. Zillissen, de directeur-generaal van den land- bouw, dr. P. van Hoek, de chef van de afdee- ling kunsten^en wetenschappen van het de partment van ondferwijs, mr. Dupare, het Tweede Kamerlid mr. H. C. Dresselhuys, het lid van Ged. Staten de Wilde, de president van de Haagsche rechtbank, mr. Du Mosch, de commissarissen van politie Besseling en Kramer, verschillende dagbladdirecteuren, de voorzitter van de Vereeniging van Neder landsche gemeenten mr. Jonker, en de burger meesters van Bussum, Hilversum en Alk- maar. Verder waren o.a. aanwezig jhr. von Weiler namens het hoofdbestuur van het Al- gmeen Nederlandsch Verbond, kapitein Scharroo namens het Nederlandsch Olym- pisch Comite, die onder meer gewaagde van de steeds hartelijke samenwerking tusschen comite en pers, prof. Blink, dr. Sikkel, oud- voorzitter van de Ned. Maatschappij tot be- vordering van de geneeskunst, dr. Bik, voor zitter van de Haagsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer Ingenool na mens den Middenstandsbond en vertegen- woordigers van de Nederlandsche Heide- maatschappij, den A. Nl W. B. en de Kon. Nederl. Automobielclub. Namens de vereeniging, de Amsterdam- sche Pers sprak de heer Kouwenaar, die er op wees, dat de Nederl. Journalistenkring is voorgekomen uit een der oude Amsterdam- sche persvereenigingen.De Amsterdamsche oollega's hebben gemeend a an den Kring iets blijvends be moeten aanbieden en wel in den vorrn1 van: een nieuw cliche voor den kop van het joumalisten obgaan. Spr. uitte ten sIMtle den wensch, dat .die krieig nog lang moige groeien en blioeien. De heer Hans zeide het geschenk zeer op prijs te stellen. De hoofdredacteur vaq de Ingenieur, ir Van Sandick, die vergezeld was van het lid der commissie van toezicht ir. jhr. C. E. W. van Panhuys, bracht de verhouding tusschen de technische pers en de dagbladpers ter sprake. De voorzitter van de Nederlandsch Dag bladpers, de heer Vieweg wees in een korte toespraak op de steeds aangename wijze van samenwerking tusschen dfeze vereeniging en den Nederl. Journalistenkring. Nlamfens iem depuitatie van de R. K. Journai- listen-vereeniging voerde de heer Vesters, voorzitter dier vereeniging, nog het woord. De heer Hans beantwoordd deze verschil lende toespraken. De receptie, die nog door vele andere per sonen en door een groot aantal leden werd bezocht, eindigde ruim half viji Behalve deze vele bewijzen van persoonlij- ke belangstelling mocht het Kring-bestuur nog tal van sChriftelijke gelukwenschen ont- vangen. Van deze kunnen worden genoemd telegrammen of brieven van minister de Vis- ser, de burgemees'tiers van Amisiterdami, I.eid'en en Dordrecht, het Kamerlid Schokking, oud- minister Posthuma, prof, van Blom, mr. ba ron De Vos van Steenwijk, griffier der Twee de Kamer, den beer van't Sant, hoofdcom- missaris van politie, commissaris Aaltsz, het oonsulaire corps te Amsterdam. Indische col- lega's en het personeel van de drukkerij de la Mar, waar het blad De Journalist wordt ge- drukta Voorts \^as het volgcnde telegram in- gekomen van minister Coliju: Hoewel mo- menteel journalist op non-activiteit zou ik niettemin gaarne u persoonlijk mijn geluk wenschen ter gelegenheid van het 40-jadg be- staan komen aanbieden, ware het niet, dat an dere bezigheden mijn1 tijd ten voile in beslag namen. Wil thans gemoegen nemen met dezen telegrafischen wensch voor verderen voor- spoed van den Kring. Tal van bloemstukken waren er. Zaterdagavond heeft def eestelijke maal- tijd plaats gehad. Tot de genoodigden behoorden verschillen de ministers uit het tegenwoordige kabinet, met wie het kringbestuur meer directe aanra- king heeft gehad, n.l. jhr. mr. Ch.' J. M. Ruys de Beerenbrouck, jhr mr. H. A. van Karne- beek, dr. J. Th. de Visser, mr. Th. Heetnskerk, de heer H. Colijn en mr. P. J. M. Aalberse; voorts de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, baron E. Sweerts de Landas Wy- borgh; dfe burgemeester van Den Haag mr J. A. N. Patijn en de waamemend burge- "meester, dr W. W. van^ der Meulen; de bur- gemeesters van verschillende gemeenten, waar de Kring in de kaisie jaren op cursie offideel is onb/angen, n.l. de meester van Amsterdam, de zijn ex- burge- heer W. de Vlugit; van Rotterdam, mr. J. Wytema; van Alkmaar, mr. W. C. Wendelaar; van Heem- stede, jhr. J. P. W. van Toonv; van Dord recht, de heer P. L. de G iy rortman; van Hilversum, mr. P. J. Reyim.r; van Bussum, de heer H. die Bordes; van eidten, jhr. mr N. C. de Gijselaar, en van Bergen, mr. H. D. van R een en. Vervolgens de voorzitter en de d i rec teu ronyereen i gin g De Nlederland- sche Dagbladpers, de heer Ch. A. View het bestuurslid dier vereeniging, 6s heer Nijgh; de voorzitter en de secre iaris der Ka- thoiieke Journalistenvereeniging, de heeren J. B. Vesters en W. Galesloot; de president-di- recteur der Holland-Amerika-lijn, de heer J. Rypperda Wierdsma en de aii;ecteur diier maatschappiji, de heer A. Gips de directeur- hoofdredacteur der oudsie Nederlandsche, te- vens oudste Europeesche courant (de opredite Haarlemsche Courant), jhr. A. W. G. van Riemsdijk; de directeur van de Haagsche Courant, ae heer A. Sythoffde voorzitter der medezecgenschaD-commissie. t>rof. dr. D van Blom; dfe heer Cor van der Lugt Melsert, directeur van het Vereenigd Rotterdamsch- Hofstadtooneel en mevrouw Annie van der Lugt Melsert van Ees; de heer Willy Mul lens, directeur van Albert Freres; de eere- voorzitter van den Kring, mr. L. J. Plemp v Duiveland en de eere-leden Charles Boisse- vain, mr. R. Macalester Loup en P. A. Haaxman Jr.; de voorzitter van dfe Amster damsche Pers, dfe heer D. Kouwenaar, tevens voorzitter van het Nederlandsch Persmu- seum en vele andferen. De meesten van deze genoodigden waren aanwezig. Enkelen (o. a,, de burgemeesters van Rotterdam en den Haag wegens familie- omstandigheden) hadden bericht van verhin- dering gezonden. Voorts namen zeer vele le den van den Kring, verscheideme met hun da mes, aan den maaltijd deel. De heer D. Hans, voorzitter van den Kring, was tafelprSidfent. Bij dfen aanvang van den maaltijd stelde hij een dronk in op Koningin Wilhelmina. De muziek speelde het Wilhelmus. In den loop van den avond sprak de heer D. Hans een begroetingsrede uit. In dfe eerste plaats heette hij1 wellcom de aanwezige leden der regeering. Tot elk van hen sprak hij eeni ge woorden en ten aanzien van den voorzit ter van den ministerraad verklaarde hij be- hoefte te gevoelen om te getuigen, dat de mi nister, die dadelijk na zijn optredfen het initia- tief nam tot oprichtin^ van een publiciteits- commissie welke door den ministerraadJ offid eel werd erkend, te alien tijde voor het Kring bestuur toegankelijk is geweest. Nimmer had spr. vruchteloos een beroep op de medewer- king van; den minister gedaan waar het pers- belangen betrof en steeds had de minister hem onmiddellijk ontvangen. Voor die mede- werking bracht spr. de regeering dank. De pers wordt wel eens genoemd een volks- vertegenwoordiging op zichzelf. Spr. hoopte dat de ministers van dSt parlement zich van- avond nu eens recht-gezellig zouden gevoe len. Hij gaf de verzekering, dat zij zonder motie of interpellatie huiswaarts zoudten kee- ren,. Vervolgens riehtte spr. een woord van dank en waardeering tot het Haagsche gemeente- bestuur, tot de overige burgemeesters (daar- bij zeggende de afwezigheid van de heeren Wijtema en Patijn om familieredenen te be- treuren) en tot dfe directie der Hoi l and-Ame- rika-Lijn. Daama zich riehtend tot de heeren Vieweg en Nijgh. verklaarde spr. dat het, enkele uit- zonderingeo daargelaten, den joumalisten in de laatste jaren gelukt is, een belangrijke ver- betering te verkrijgen in hun economische po- sitie, d'och dat het nimmer gelukt zou zijn zondfer de loyalfe en krachtdadige medewer- ldng van de Vereeniging van directeuren. Er is veel bereikt, en steeds in minnelijk over leg en zonder conflicten. Nadat spr. zich nog in het bijzonder had gericht tot de directeuren van het C#rrespon- dentie-'Bureau, den voorzitter van het Pers- museum, het bestuur der Roomsch-Katholie- ke Journalistenvereeniging, den eere-voorzit- ter, de eere-leden en de voorzitters der plaat- selijke vereenigingen, sprak hij de Ifeden van den Kring toe. Vervolgens sprak de voorzitter van dfen mi nisterraad, jhr. mr. Ruys dfe Beerenbrouck. Hij waardeerde het zeer, dat hij en zijn ambt- genoot van arbeid dezen' avond te midden van de joumalisten konden plaats nemen. Het mo ge mij veroorloofd1 zijn aldius vervolgde de minister de hartelijke gelukwenschen van de regeering over te brengen met dit voor uwe vereeniging zoo merkwaardige feest. Spr. merkte'op, dat nij niet behoefde te zeggen, dat hij iedere regeering toewenseht een pers te hebben. Wij helpen elkander regeering en pers in onzen (fagelijkschen arbeid. Ons land kan roemen op een onafhankelij- ke pers, die zich kan beroemen op dfe roeping, welke de joumalisten hebben, want alien heb ben een sterk verantwoordelijkheidSgevoel. De leiders der verschillende organen schro- men niet hun meening fe verkondigen en wat de Nederlandsche joumalisten het meest ha- ten is het sparen van de kool en de geit. De taak der joumalisten is niet altijd gemakke- lijk, want hij, die de openbare meening voor- licht, moet beschikken over een uitgebreide kennds, die hem in staat stelt, alle voorkomen- de gebeurtenissen, zoowel in binnen- als bui- tenlandsche politick, naar waarde te schatten. Het algemeen belang, regeering en pers die- nen, wordt bevordeitl, wanneer de ministers de joumalisten in staat stellen, dfe bovenbe- doelde gebeurtenissen op him juiste waarde te schatten. Wanneer spr. hen dlaarbij be- hulpzaam is geweest, heeft hij dat gedaan uit liefde voor de joumalistiek en "hij is over- tuigd dat hij dat heeft gedaan in het alge meen belang. Ten slotte zeidte de minister te hopen, dat de Nederlandsche journalist de eervolle plaats, die hij thans inneemt, ook in de toe- komst zal blijven innemen. Met een dronk op het wel zijn van den Kring eindigde hij zijn rede. De w.n. burgemeester van' Den. Haag, dr. W. W. van der Meulen, gewaagdfe van de anonimiteit in de bladen. Het Nlederlandsche publiek kent de schrijvers niet, maar spr. adhtte het een eer en genoegen; tail van. jour- nalisten te hebben leeren kennen. Hij wensch- te dat de joumalistiek haar anonimiteit zou verliezen en dat aan de joumalisten de waar- dle zal worden toegekend, welke zij1 zoo buiten- -'«a> Van vi* gewoon verdienen. iDfe burgemeester van Leiden, jhr. mr. de Gijselaar, merfcte op, dat waar de pers1 wordt beschouwdi als een noodzakelijk kwaad, het wel gelukkig is dat, mede door het werken van den Journalistenkring, men erin is ge slaagd, van dit kwaad nog zooveel goeds te- recht te brengen'. Daarna sprak de heer Vieweg, voorzitter van De Nederlandsche Dagbladpers, die zei de, dat hij de uitnoodiging gaarne had aan- genomen, omdat de directeuren en dfe jouma listen in zoo nauwe relatie met elkaar staan. 'De heer Plem'p van Dniveland1, eerevoorzit- ter, sprak een woord van dank tot den heer van der Meulen voor het over hem gespro- kene. De heer Vesters, voorzitter van den R. K Journalistenvereeniging, merkte op, dat het hem een genoegen was, zijn woorden, 's mid- dags op de receptie gesproken, te kunnen her- halen. Aan de samenwerking in de economi sche actie, aldus spr., bewaren wij steeds een pangename htrinnering. Spr. uitte dfe hoop, dat dfe Kring nog lang zijn voorzitter mag behouden. Vervolgens hield de nestor van dfen Kring, de heer P. A. Haaxman, een geestige toe spraak. die veel bijval vond. Nog anderen hebben daama het woord' ge- voerd. Zondag kwam de Kring opnieuw in verga- dering te 's Gravenhage bijeen. Aanwezig waren vele leden met hun d'ames, benevens verschillende genoodigden. De Kring-voorzitter, de heer D. Hans hield een herdenkingsreie over „Veertig jaren Jour nalistiek" Spr. herinnerde in deze redfe aan den tijd, toen er in ons land nog geen volkomen pers- vrijbeid bestond. Uitvoerig schetste hij den langen worstelwedstrijd, dien de joumalistiek heeft moeten voeren, om de rechten en de vrij- heden te \erwerven, welke zij op dit oogen- blik bezit Daama wees spr. crop, hoe de Kring van de op ichting af langzamerhand het verza- melpunt onzer dagbladschrijvers is gewor- den. Spr. eindigde met een beroep te doen op de Nederlandsche joumalisten. opdat zij in de ze troebele tijden zich door hunne rdeping den weg laten wiizen om hun werk te doen in trouw, eerlijkheid en in waarheid. HET OONGRES DER NEDERLAND SCHE VEREENIGING SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Op het gisteren te Utrecht gehoudfen con- gres der Ned. Ver. van spoor- en tramweg- personeel zijn de directie-voorstellen onder voorbehoud aanvaard. Slechts werd tegemoetkoming op drie pun- ten geeischt. Van heTcongres meldt dfe Grt. o.a. nog het volgende: In de groote zaal van het park Tivoli alhier werd het congres van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel voortgezet, waarin besproken werd dfe houding, die de vereeniging zal aannemen tegenover de voor- stellen tot loonsverlaging. Vertegenwoordigd waren 184 afdeelingen met 19632 leden, ter- wijl hondierden belangstellenden aanwezig waren. De voorzitter, de heer P. Moltmaker hield een rede. Na deze redfe voerden een 28-tal sprekers het woord1. Eenerzijds kwam tot uiting dat men, hoewel noodgedwongen, de voorstellen der directie, aangevuld met de door den voor zitter besproken drie punten, wilde aanvaar- den, anderzijds kwam verzet tegen deze voor stellen. Deze afgevaardigden wilden eenvou- dig de directie laten begaan en het spoorweg- personeel brengen tot verzet. Vejjangd werd een spoedige invoering der nieuwe pensioen- regeling. Nadat de voorzitter dfe verschillende spre kers uitvoerig had beantwoord, stelde hij de volgende motie namens het hoofdbestuur voor: „Het Congres, enz.; aanvaardt de wijzi- gingen in dfe arbeidsvoorwaarden zooals de ze zijn aangegeven in blage A van den brief van 19 Januaii 1924 R. D. V. no. 21 der di rectie, waarbij echter aa de navolgende drie bezwaren zal moeten wordfen tegemoet geko- men: 1. de sub 1 en 3 genoemdte loonsverlagin- gen moeten zich indferdaad blijven bepalen tot eene verlaging van daarin genoemdfe percen tages zoowel wat het loon als de periodieke verhoogingen betreft, zulks met dien ver- stande dat de uurloonen worden afgerond op de gebmikelijke wijze (t.w. i/? cent en minder 0, boven cent 1 cent.) 2. het eerste lid sub 9 komt te vervallen; de Nederlandsche Vereeniging verbindt zich daartegenover om over de reeds ingevoerde 4e klasse en de nu in te voeren verlaagde loonregeling niet te procedeeren en de reeds aanhangig gemaakte procedure in te trekkeu. 3. in de laatste alinea van punt 11 de woorden ,,te maken" te vervangen door „aan de organisaties voor te leggen'. Bovendien spreekt het congres het verlan- gen uit dat de directie punt 7 van de boven- genoemde bijlage alsnog laat vervallen, en gaat over tot de orde van den dag." De mo tie werd met 1519 stemmen vo6r en 476 stemmen tegen aangenomen. De voorzitter wenschte de organisatie ge- luk met dfe thans gevallen neslissing, omdat de positie van de leiding daardoor buitenge- woon sterk komt te staan, zoowel tegenover de eigen organisatie, als de directie en de an dere organisaties. Spr. wekte de leden op dfe organisatie zoo sterk mogelijk te maken, opdat men in 1925 in staat zal zijn door eigen kracht eventueele verslechteringen te keeren. Onder het zingen van dfe Internationale ging het congres uiteen. DE BOTERWET. Het Algemeen Zuivel- en Melkhygienisch Weekblad spreekt met beslistheid tegen: het bericht van het Nederlandsch Weekblad voor Zuivelbereiding en Veetaelt, als zou aan het Departement van Binnenlandsche Zaken: en Landbouw een wijziging van de Boterwet in voorbereiding zijn. HET NIEUWE STOOMPONTVEER TE VELSEN. De nieuwe stoompont over het Noordzee- kanaal zal heden in dienst wordfen gesteld,, zoodat dan twee ponten tegelijk zullen varen1 De nieuwe pont zal voorloopig echter slechts een gedeelte van dfen dag dienst doen' en wel van 912.30 en van 3—6.30. MET EEN MESTVORK DOODGESLAGEN. Voor de rechtbank te Assen heeft terechtge- staan de 55-jarige J. W. Aan beklaagde was bij dagvaarding onder meer ten laste ge- legd, dat hij; in dfen zomer van, het jaar 1918 den 50-jarigen Jan Meijer, tijdens een twist, met een mestvork had doQdgeslagee en hem daarop achter z'n woning had begraven1, met het oogmerk om het overlijden van het slacht- offer te verhelen. Beklaagde bekende het hem ten. laste geleg- de Evenwel merkte hij op, dat hij' geslagen had om Meijer bevreesd te maken. Het O. M. eischte tegen J. W een gevange- nissrraf voor den tijd van ach't jaren. DE ZAAK VAN RIOSSEN, Van Rcssen erkienlt dfe vardu'isitering van: 8750 voor aankoop van meubitlaiir, 15,000 voor aandedfen, 8000 voor een auto., 250 voor aan Misset en. 350 voor aan Pare gfelfeend geld verder dfe verduisttenilng van1 3500 vooir dfe rfeis vaini zijn vrouw. De 12,000 hypotheek en dfe 10,000 aan zijn broer gdteend zijln reeds iteruggestorlt, eveneens f 1400 aandeelen Hh'pbank. Een bedrag van 9000 a 10,000 heeft hij bo ven' zijn stand vertoerd. Beklaagde ontlkent de verduistering vain 28,000 .van die 47,324, welke itijdens zijn verlof aan dfe agentenikds outbrrten', en van de 3450, welke hij: aan Siegers schuMg zou zijn. Terugbetaald heeft hij 750 voor aan- koop van een forandkast en 5888 dieinsit- uitgatven1 1918 en 5626; heit geld voor dfeze iterugbetalingen kwattn voor een deieT uit zijn salaris, uit een' bataling door zijn brioer, van een levensverzekering en van twee spaarkasscn. De offtci'er van juStiitite stfelt da verduiisltei- ring vast iop 115,615 en achit, zonder te leften op dfe gerudhlien van een op sensatie belust publiek, dfe zaak een. schandaal, dat groo'iie moreele schiadfe heeft gedaan, groota' dan dfe finantieellfe schadfe. De bekenttenis van. bekl. en. dfe vrijlwiilllge afstand van zijn eigendommen mlaakten uen crunstigen 'indruk, welke ednter ten defele 'oe nifelti gediaan werd! door die beschuldigingen aan het adres van een coilllciga1, welke vbl- strekt onj:list waren. Het ittvcede lifebipuat voor bektaagde is het ontbrfeken van iedfer spoor van control©. De offi'cier eisrfite wegens voortigezet mils- drijf van helt als ambtenaar opzeifellijk ven duisteren van geld, dat hijl uilt hoofde vaa zijn bedienfinig -ondfer zich hlad', eeni gevan- genschap van zes' jaar mfet aftrfek van db vood'oopigfe hfeobtenis en vero,ordleel:ing in de kosten. BAK'KERSBEDRIJF. De besturten van de geizellen-organisaiies in het bakkersbedrijf ohtvingen van den. Ne- deriandsdie Bakkerspatrooinslbond bericht1, dat er geen1 eenstemimigheiid tusschen die ver- tegenwiotordigers van de werkgevers-onganiir saties' over de aMuitinig van1 een' ilandfelijke atrbeidSrfegelkug is bereikt. Onder deze omstamdigheden zijn bedoeldfe instianitles van. oordfeel, idalt verdlere poigingen in dfeze richting nuttdoos zouden zijn en dat van verdlere ondterhandelingen' over een lan- dfeHijke o.vereenfcomst moet worden afigezien. Deze beiiangrijkfe aaitgelegenheid niaakte heddi1 punt van bespreking uiit dini dfe verga- dering van het bestuur v. d. Aligemeenen Bond van arbeiders in het Bakkensbedtijf. Besllciten. werd1, dJaiti het Bondabestuur zidi zou wenden tot die pllaatsfelij'ke paitroonsver- eenligingen mlet het verzoelk, thans dfe be- sprfekingen ite gaian. houdlen, die zijn gevraagd' en die slechts aichltenwege blfeven zoo lang de mogelijkheid van o.verleg en overeenstem- mi'ng aanwezig was. Ete betrokkffl, afdeelingen zulllen' verlgiadb- ringen1 uitschrijven1, zo'odra dilt in verfmrf met dfe tie verwachiten antwoorden noodig wordt 'geacht. INVAL IDENiFONDS VOOR BLIND-EN. Het Bestuur der Vereen. „Blinden-Pen- .ning" te Amsterdam, deelt ons mede, dat de data voor het houdfen van dfen bazaar ten ba te van het „Invalidenfonds voor blinden" thans zijn vastgesteld op 18, 19, 20 en 21 Febr. e.k. De groote zaal van- de „Vereen. tot Werkverschaffing aan Hulpbehoevende Blin den", Plantage-Middfenlaan 64, die voor dit doel een. zeer gesehikte ruimte biedt, zal hier- toe geheel worden ingerichit. De openings- plechtigheid1 zal plaats vinden op Maandag 18 Febr. des middags om half drie uur. Reeds werden eenige belangrijke zendin- gen- gezonden. Hare Majesteit dfe Koningin heeft van Hare belangstelling doen blijken door het zenden van efen geldfelijke bijdrage. Wie nog zenden wil, doe dit zooveel moge- lijk voor den 15den Februari. Tolpo-pantnicn ya? GESLAAGD- DlELFT, 4 Febr Gesiaagd voor het can- didaats-examen werktuigkundig ingenieur dfe heer W. Slotemaker, uit Koedijk. HET OVERLIJDEN VAN WILSON. WASHINGTON, 3 Febr. De laatste woorden, die Wilson stamelend heeft uit- gebracht, waren gericht tot zijn vriend Greyton. Bijna onhoorbaar zeide hij „Het is beter zoo, dan dat ik zou moeten leven als een hulpelooze invalide". Mevrouw Wilson, die tot het laatste mo ment de hand van haar stervendfen echt- genoot vasthield, heeft bericht ontvangen, dat dfe Amerikaansche regeering er prijs op stelt, den ex-president een staatsbegrafenis te geven. BERLIJN, 4 Febr. De Berlijnsfche Mai den bespreken uitvoerig het verschei'den van Wilson en wijzen daarbiji op de noodlottige rol welke hij voor Duitschland heeft ge- speeld, dat in het vertrouwen op de „veer- tien punten" de wapens neerlegde, waaruit dan alilfe ellend'e ontstond, waarin Duitsch land1 en dew ereld zich nog bevindfen. PEST. MOSKOU, 3 Febr. In de Kirgizen-re- publiek werden vijftig pesthaarden gevon- dfen. Sinds 9 Januari zijn 281 pestgevallen geconstateerd1, waarvan 249 doodelijk. De pest is in de Kirgizen-republiek nog niet onderdrukt. Voorts werden pestgevallen ge- constateerd: in het Kalmiikengebied, in het Uralgebied en in het gouvemement Asb;a- kan. DE TOE STAND IN EUROPA. LONDEN, 4 Febr. De „Daily Tele graph" meldt, dat een Internationale Con- ferentie ter bespreking van het Europeesche vraagstuk niet zal worden bijeengeroepen, voordiat dfe commissies van deskundigen van de Commissie van Herstel rapport hooben uitgebracht. Het is mogelijk, dat dfe deskundigen zul len wordfen uitgenoodigd aan deze confe- rentie deel te nemen. DE STRIJD IN MEXICO. MEXICO-CITY, 3 Febr. Hevige gevech- ten worden verwacht zoowel ten Oosten en Westen van dfe grens, daar de rebelien hun troepen verzamelen en de fegeeringstroe- pen -naar het Oosten blijven oprukken. DE ERKENINING VAN RUSLAND. Londen 4 Febr. De Britsche nota aan Rusland werd Zaterdagmiddag in het Sov- jet-Congres do:r Litwinof voorgelezen. Een congres verklaart met voldoening kennis te nemen van het feit, dat dfeze historische da ad een der eerste daden is van de eerste regeering van Engeland, gekozen door de arbeidersklasse. fAa«iKAfTW* Vflf #PATtL«T BAAI OH ANN A (OITIK SunlightZeep

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2