DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No,"SO Honderd en fcwinti$ste Jaargan#. 1924 DINSDAd Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 6 FEBRUARI UK niMMner un 2 MMfen Abonnementsprijs bij yoorultbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.T. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. Bultenland HET OVERLIJDEN; VAN EX-PRESIDENT WILSON Heel Amerika is in diepen rouw gedom- peld over dm dood' van' ex-president Wilson. President Coolidge heeft een nationalen ronw van dertig dagen uitgevaardigd. De Engelsehe bladen brengen in hoofdar- tikelen hu-lde aan den overteden president Wilson voor de rol die hiji gespeeld heeft als hoofd van de groote Amerikaansche republiek door de zaak van de geaillieerdien- in) dJcn1 grooten wereldoorlog te steunen. Ziji erken- nen de grootschheid van de ideeen die hiji ge- propageerd heeft, ea die 'ten doel haddten den vrede te bevestigen. Verder drukken de bladen hun waardeering nit voor den rnoed, waar- mede hij gestreden heeft orn deze pl'ammen tot werkelijkheid te maken. Tegelijikertijd' be- tooixt men sympathie Voor de fouten die de ex-president te Versailles gemaakt heeft. Men beschouwt als't voomaamste van zip loop- baan het aandeel in het werk dat hij in de oprichting van den Vol'kenbond heeft gehad. Lloyd George, de Fransche president en Poincare hobbem betuigtogen van leedtweizen near mevrouw Wilson g-ezonden. In de St. Pauls kathedraail te Londien ward Wilson herdacht. Al'le Parijsche bladten brengen h-uMe aan die nagedachteniis van wijlen ex-president Wil son Zij schrijven, dat de enkele dwaltogen, welke hij beging, geen afbreuk kunnen cben aan den eerbiea, welke zijn edel karaktter verdient, troch aan de rol, welke hij bij' die ovmvmnimg der geallieerden heeft gespeeld DE STAKING IN HEX BRUINIKOOL- GEBIED. De staking in het RijnlandSche bruinkool- gebied duurt onveranderd voort. De belangrijkste bepalimgen van de thans door den Rijiksmdnister van Arbeid' van kracht verklaarde scbeidsrcchtcrlijke uitspraak in za'ke den arbeidstijd in het RijulandSche bruinkool'gebied, zijn de wederinvoeirinig van den tien-urigen arbeidlsdag en de betaling van de twee uren overwerk. HET ONDERZOEK NAAR DE DUITSCHE FINANCIeN. De silb-commissie voor de begrooting on- d'erzocht de Duitsche begrooting voor 1924 en verzocht aan de regeering om verdene in- Hchtinigen. Men. is voornemens heden met staatssecretaris Fischer e. a. Duitsche dieskun- digen de verschiU'enide posten, inkomsten en uitgaven, na te gaan. Het tweedc comitd, dat slechts enkele da- gen te Berlijn zal blijven, boopt tegen1 het eind' dezer week met haar werkzaamihedien gerecd te zijn. Het zal waarscMjmlijk aan het eind ddr volgende week weer te Parijs bijteen komen, De sub-commissie voor valuta-hvesties zal hodem den rij-ksbunkprcsidtent dr. Schacht en den minister van financiten dr. Luther hoo- ren EEN AAWAL OP POINCARA In de Fransche Kamer is gister de a-anval op de door de regeering gevraagde bevoegd- heid, om de voorgesteldie bezu in igingsmaat- regelen bij decreet te 'kunnen1 invoeren, door den socialist Paul Boncourt ingezet. Deze drong -er bij de Kamer krachtig op aan, desze zaak zelf ter hand1 te nemen, in plants van deze aan de regeering over te dragen. Spre ker verdedigde hierna het parlementaire stelsel. Indien diiit niet m'eer voldoet, dan is dit de schuld der regeering, die geen leiding geeft. Er heeft door den oorlog een groote sociale verandlering plaats gegrepen, doch men laat de lasten steeds door dezelfde klas- s&i dragen, terwijl de oorl ogswinstmakers vrij uit gaan. Boncourt won 'die geheele Ka mer voor zijn betoog en kreeg na afloop van Zijn red'e een geestdriftige ova tie. Andrd Leffevre, van het nationale blok, die oh hem sjprak, verzekerd'e, dat hij, hoe gaar- ne hij Poincar6 als premier zou zien gehan.dk haafd, niet v66r de decreterx kon stenrmen, evenmin als voor die tweejarige begrooting. De kaos, dlat de Kaniai de voongesteloe decreten niet zal goedieuren, neemt steeds toe. De langdurige redevoeriing van den com munist Lafont, die zich ook als verdediger van ide grondwet opwierp, maakte slechts weinig ihdlruk. Verwacht wordt, dat Poincarf heden een redevoering in de Kamer zal houden. Poincare stelde d!e vertrouwmskwestie. DE INTERNEERINGSKOSTE'N DER BELGISCHE MILITAIREN. Melt lid der Bdgische Maimer, de heer P. Wouwermans, die dee! uitmaakte van de comimii'sslfl, welke tot taak had' het wetsont- werp betrcffendle de regelinig der internee- ringskostien vain' Belgiische militairen ini Nb- demand te bestudceren, heeflt thans in' het parlement zijn desbetreffend rapport inige- diend, waaraan wij o.m. het volgende iooit- leenen: Art. 2 van het ontwerp omvat bepalingen van rekenplichtigen aard en opent een1 cue- diet van 105.000.000 frames tot vereffening van het resteerend 'gedeel'te van1 het ver- schuld'igdl kapitaal' (f 355.32)van die ver- sdhuldigda ilnteresten van' het fcapiiitaall op 31 Dec. 1922' en van de inlfaresten van dteze somimen, vabtlgesMd1 op de daltiai dler werike^ Mjke 'betalingen. Daar de regel'inig diezer be- dragen reeds volltro'kiken' is, is het miogelijk geworden het cijfer van 106 millioen, als ndet bep'erkend' aan'geduiid, te vervangen door het werkerijk bedrag dler uiitgaive n.l. fr. 108.470.805,66, 'De obligatiies dler Belgilsdhe schuld, aan de Neder'landsdie regeering af te dragen', zuilleni, aldus het rapport, vriiji zijtn van be- lasltingen en taxes. Art. 3 van de overeenlkamst v voorziletl die emisslie van ooligaties der Belgischie open- bare schuld tot ecu bedirag vau 46.738.000, tegen een rente van 5 pCf, aflosbaar in 15 jaren, met ingaing van 1923'. Hbt schrijven van 29 l^iei 1923 der Neder- landlsche regeering vermeldt, dat de boofki- som van de gelkapiiitaliseerde Belgische schu'ld in dertien semesters zall wo-rden be- taald. Deze obligaities zu'llen afgeleverd wordlen „afls borgstelling" en dat „de Nederl'aindl- sche regeering zich veilbindt deze obligaities sledits te vertoandelen voor't geval1 de Bid- gisdhe regeering zou te koirt komen1 aan' de bepalingen van de tegenlwoordige overeen- komst' Art. 2 van den tekst van genoemid ont werp zegt edhter, dat de terugbetaliing van onze schuld betaalbaar is in oblligattes dler openbare schu'ld. Nadlat in de Mem', van todidiiffiug nog een en andler over de regaling is modegedeeMi srhdllh d'e coimimissie de Mamer voor het wdsoott- werp goed te fceuren eyamwel onder voonbe- houd. dat in plaats van het in art. 2 genioem- de onbegrensde bedrag van 105 millioen francs gelezen wordtcrediet van fr. 108.470.865.6*5. H'ET PETROILEU'M-SCHIANDAAL. Een Reuternteiegram) uilt Washington mel'dt, dat de vroeger-e minister van binnen- landsclie Zaiken Fall, die heden, dim waerwil van het protest van zijn arts', voor de com- miissie van onderzioek 'is versdhemeri, rondUit heeft geweigerd de hem gestelde vragen in zaike de peitrolleumpacihten' of Zijte betrekMn- gen met de 'Sinclair- en Dobeny-groepen te ant'woor.den. 'Hiji beweerde 'ten eerste, dait de itermijii van bevoegdlheid van de comlmiissiie van onidferzoefc verstreken 'is, en ten tweede, dat zijn antwioorden welilchlt aahleiding zou- den kunnen zijn, hem bij; een evemtueale latere behandeling van de zaak voor het Hof, in staat van besdhulidligiiirig. te stellien. EEN MONUMENT VOO R TAS MAN. Den 3den December 1642' liet Abel Jans- zoon Tasman, zooals men weet, op het eiiland, waar hiji den naarn „Van Diemen's Hand" gaf en diait later naar hem Tasmania werd ganoemd, de NedMandsche viag pilian- ten. Dit was de eerslte maall, dat een bianike hat eiland1 betrad. De Royal Society, in Tasmania vatte in Januari 1923 het voornemen op, om dit feiit te herdenlken dbor op de plek, waar de vl'ag was geplant, een monument iop ite richten. Ze riep daartoe den steun van het pub'lidc dn_ en at spoedig bleek eh voldoende jdieslnaning voor het plan' te bestaan, zoodat itot oipriich- ting van een monument kon' worden lovepge- gaan. Naar de Mercury", een (be Htobart verschijnend' 'Mad, mededbelt, is het gedenk- tedkeu, een lobelisk van 3.67 M. hoogte, met een' vobtstuk ter breedte van 7.32 M., den 3d6n December 1.1. lonithuld. De plek, waar het mohumient is geplaatst, is van land uit rtitet IheelL gamakkel'ijk te be~ reiken. Het gezelschap, dat aan de plechtig- heid deelnam, inoesl dan ook na een reis in auto's en een moitorboot nog een wandeling van ongeveer 3 K.M. imaken door bosschen, waarVan- de bodelm door hevige regens dOor- weekit was, itertwijl' die woiMS op den igrond ooik niet tot v^raangen'almling van den tochlt bijidroegein. Toen men eincfelijk dte historisdhe plek had1 bereikt, hlield Sir Herbert Niidhoilils, die het monument onlthulda, een rede, waarin hij er op wees, dat de reliis van Tasman nooit iruag worden' veigetem en dat de belwoners van Tasmania den man, wrens naarn het eitiaind draagt, als een der hunnen raoeten besdhou- wen. De heer L. Rodiway, die namiens de Reyal Society sprak, deelde media, dlat de 'Neoen- landsche oonsul-ganaraal te Sydney een schrijyen had gezondlen', waarin hiji er zijn lleedwezen over uitspralk, dat hiji de plledhtig- heid niet kon bijfwonen. Hiji was eohter juist den vorigeni dag uit Nlederland teruggekeerd en was nu zoo overkropt met dlriegemd werk, dat hij zijn woonpilaats niet Ikon variaten. De pledhtigheid werd besloiten met het zingen van het volkisiliied. Helt monument draagt het volgendb op- scbriift: „Op deze plaa'ts plantte de expediltie ondfer AJbel J'ansz. Tasman, de eerste blan- ken die den voet zettrin op den1 bodjeimi van Tasmania' den 3dbn Decemlber 1642 de Ne- darliandscne vlaig. Deze staen heeft de Royal Sodety in1 Tasmania in 1923 opgericht als een; herinnering voor 'het nageslaidhit en de bewoners van ihet land." Een teekening van het monument met een verslag van de geschiedenis der stildhting er van werd1 in een koker Sol het voetstuk Van het m'onumient .geplaatst. TOET-ANKH-AMEN. De correspondent te Luxor van de „Mor- ning Post" meldt aan zijn blad, dat op 1 Fe- bru ari de voor- en achterkroonlijsten van het derde schrijn zijn verwij'derd. De deuien van Vt schrijn zijn nu ook weggenomien, zood'at men een beterwi blik heeft op de prachtig versierde deuren van het vierae. schrijn, diat direct den sarcophaag oinsluit met zijn wel- geteekende figureo van beschennende godin- nen' met uitgestrekte vleugels. Elk der aeuren van' het vierde schrijn toont de beeltenis van den pharao. Htowaid Carter maiakt voort in de hoop 6p 10 Februari zoo ver gevordlerd te kunnen zijn, dat dan de sarcophaag kan wordlen geopend. ERZBERGER'S MOORDE'NAARS NOG NIET GEVAT. 'Het bericht, dat de moordenaars van Erz- berger in Hongarije zijn gearresteerd, is voT- gens het „8 Uhr Abendbliatt" niet in overeen- stemming met die fatten. Omstreeks 14 dagen geleden decide iemand aan de Duitsche legatie te Boedapest mede, dat hij de beide moordenaars in een bepaalde straat te Boedapest had gezim. Bij onder- zoek bleek de genoemde straat aldaar even- wel niet te bestaan. De Hongaarsche regee ring nam in deze zaak een zeer loyale bon ding aan en steunde 'de politie zooveelll zij kon. Een verzoek tot uitlevering is zelfs1 niet gedaan, daar een arrestatie der moordenaars toch daaraan' natuurlijk moet voorafgaan. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING. Het Zondagavond1 door de separatisten ont- ruimde Kreisamt is door de aanhangers dler autonome Paltsbeweging opnieuw bezel De Duitsche regeering heeft gister aan die Fransche een ndta gezonden over de toestan- den in de Palts. Het zou den separatisten niimi- mer mogelijk ziin geweest de overhand te krijgen, indien zij niet door de Fransche auto- riteiten waren gesteund. Er worden dan enkele gevallen van onder- steuning genoemd, zooals het ter beschikldlng stellen van Fransche express-treinen aan se paratisten, d'e ontbinding van de Selbst- schutz in de Palts door de Franschen, het stellen der separatiston onder Fransch opper- bevel, de bewaking der door de separatisten bezette gebouwen door Fransche troepen, die arrestatie van die lectern der Selbstschutz, enz. De Duitsche regeering constateert ten slot- te, dat de Fransche autoriteiten die bij ver- drag vastgelegde verplichtingen niet in acht bebben genomen en in d'e Palts toestanden in het leven heb'ben geroepen, die een' ernstige schending der souvereiniteit van Duitschland in Beieren beteekenei*. De Duitsche regeering verzoekt derfialva aan d'e- Fransche, de met wetten* en' verdragen in overeenstemming zijhdie toestandlen in de Palts te herstellen, met name aan haar amib- ienaren te gelasten: lo. de separatisten te ontwapenen, hun verwijdering uit die door hun bezette gebou wen mogelijk te maken en aan de. Duitsche autoriteiten de hervatting van haar taak mo gelijk te maken; 2o. den terugkeer der d'oor de sep'aratisten verdreven inwonera toe te staan 3o zich in de toekomst te onthoudien van ellce inmenging in de binnenlandische poli- tieke toestanden in Duitschland, in het bijzon- der van oniderstaun'inig vau oproesriige elefflen- ten in die bezette gebieden. On Zondag 17 Februari zuilleni vol'gens het Hbld. in geheel Duitschland groote betoo- gimpen worden gehouden als uiting van sym pathie jegens de omderdrakte bewoners van de Palts. Tegel'ijkertijd zuillen' gelden worden biieeninebracht om de Duitsche nati'onialiteit in de Palts te kunnen' steunen. Te-Berlijn zu'llen vp'te betooffiingen' worden gehouden, o. a in circus Busch, waar de ministers Hofle' en Stiesemann zullen spreken. EEN REDE VAN STRESEMANN. De Minister van Buitenlandische Zaken, dir Stresemann, Meld te Berlijn Zondag voor de Pommersche Volkspartiji een rede, waarin hij' een aantai actueele kwesties ter sprake bracht. Naar aan leiding van het bericht over de zware ziekte van oudrpresidlent Wilson verklaarde de minister, dat Wilson Duitsch- lands nloodlot is geweest. Een deel van hef Duitsche volk had geloof geihecht aan zijn belof te, dlat er geen overwinnaars en overwon- nenen bijl den vredd zouden zijn. Zoo kwam Duitschland er toe, de wapens neer te leggen, toen het nog sterk was. Het Duitsche volk heeft thans de taak, het met Wilson's naarn verbonden ndodllot te kee- ren. Dat kan het niet door macht van wape- nen en wie zich thans op gewapende macht beroept, misleidt het volk. Duitschland moet ecbter evenmin pacifist zijn en zich er in het bijzonder tegen verzetten, dlat het als de al- leenschuldge aan den oorlog wordt afge- schilderd. Stresemann was van meening, dat de open- bare opinie dter wereld1 zich* ten1 gunste van Duitschland wijzigt. Daarna roerde de minister de bijeenkomst van de conmiissies van experts te Berlijn aan In het feit, dat de commissies zijn samengeko- men, zag spreker de uitdrukking van de vrees en de zorgen der wereld over de ontwikkeling van de gebeurtenissen sedlert den vrede van Versailles. VervolgenS besprak de minister het feit van den val van tien franc. Het is de taak der ex perts de geldkoersen der verschillende landen zoo te regelen, d'at zij weer in een vaste ver- houding komen te «taan. Van dit punt uit- gaande zullen de experts alle .andere kwesties kunnen oplossen. Zjoo kan b.v. Dtiitschand geen verpichtin- gen op zich nemen as het Rijn- en Roergebied van zijn gebied zijn afgesnoerd. Duitschand moet thans de voorstellen af- wachten, die de experts na rij'j overleg zullen doen. Eerst dan zal het oogenblik gekomen zijn dat Duitschland zelf stelling peemt. Sprekende over Duitschlands binnenland- schen toestand constateerde spreker de herle- ving van't nationaal bewustzijn. Ten slotte zeide spreker, dlat Duitschland spioedig niet meer in staat zal zijn* de bezet- tingskosten te betalen. KORTE BERICHTEN. Het was Zondag te New-York zoo mis- tig als welhaast nog nooit is voorgekomen Niet minder dan veertig personen werden op straat en op de spoorlijeen aangpredten en) ge- wond, doordat zij wegens dlen mist de voer- tuigen niet zagen aaukomen. De „Vorwarts" bevat mededeelmgen omtrent een brief van zekeren Gotz, die offi- cier was bij de Hitler-troepen ter gelegenheid van' de jongste xputsch in Beieren, in welkm brief gesproken wordt van twee geheime war pendepdts, in een klooster en de Dresdmier Bank, waar 8570 geweren en 3200 kistemi met munitie werden) gevonden. N'aar d'e Daily Herald" mededeelt, zal binnehkort een Labourafgevaardigde bijl het Lagerhuis een wetsontwerp ind'ienen tot ah schaffing vau de doodstraf in Engeland. Hlet voorstel' wordt gesteuud) door den bond vau strafrechthervormiug. De sociaal-democratische fractie heeft bij den Duitschen Rijiksdlag een voorstel tot herstel der jury-rechtbanken, toekenning vau overwicht aau leekeurechters op beroepsrech*- ters en keuze dter juryleden volgens het stel- stel van evenred'ig kiesrecht ingediend. Uit een chemische fabriek te Berlijln zijn 85 kilogram1 morphine, welke bestemd waren voor export naar China, door oubekend ge- bleven daders gestolen. Te Unionville (V. S.) vond een gehieel geziui, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, den dood in de vlammen bijl een brand, welke in hun woning ontstond door dat een blik met kerosine, waarvau men den inhoud op de kachel wilde weipen, ontplofte In de Volkanbondscommissie, te Ge neve bijeen, voor de beperking der bewape- ning, is Wilson plechtig herdacht. De regeering te Bombay heeft last ge- geven den nationalistischeu teider Gandhi in vrijlheid te stelleu. Het verluidt, dat Canada van plan zou zijn de om den Noordpool liggende landen te annexeeren, noch voordiat de reis van die Amerikaansche „Shen'andoah" eeu aauvang neemt. Men weet, dat ook de Veneenigdie Sta- ten annextie-plannen hleb'ben. MacDonald heeft besl'oteu van die helft vau zijn salaris als minister-president af- stand te doen. Ook Lord Haldane heeft dit be- sloten. Ten aanzien van de erkenning dler Sov- jet zal Belgie voorloopig eeu afwachteude houding aaunemm. De „Daily Telegraph" oteldt uit Tibet, dat in vele stedten aldaar em revolutiouniaire beweging is uitgebrokm. Naar verluidt zou de Dalai-Lama de geestelijke en wereld- l'ijfke heerscfaer in Tibet ten gevolge van den opstand ziju gevlucht. Presidtent Coolidge beveelt het Congres aan de kustwacht te verstetken teneinde de dranksmokkelbeweging den kop to te drukken. De nieuwe Engelsehe regeering heeft zich verklaard tegen den bouw van kruisers als maatregel tot bestrijdSug der werkloos- heid. Zij zal met dit werk, door die vorige re geering aangevangen, niet vootrtgaan. Tien niijlen bezuiden Ohio heeftv een aanvaring tusschen een stoomschip en een ri- viervaartuig plhats gehad Vijf personen wor den- vennist. Uit Nieuw-Brunswijk wordt gemeld, dlat d'e Britsche schoener „Mail Scotland" htet Peruviaansche stoomschip „Perena" heeft ge- ramd. Van de Britsche bemanning worden 8 man vermist, terwij'l van de „Perena" een hoofdofficier en dlrie.ledteni der euipage zijn verdronken. Om deni toestand op de Duitsch e arbeidis- markt te verbeteren, heeft de Rijksmtoister van Arbeid een- verordming uitgevaardigd, volgens welke aan stilgelegde bedrijven gul den kunnen worden geleend uit de werkloo- zenkassen, indien ziji hunne werkzaiamheden wed'er aan van gen .en mistens 20 werkloozen in dienst nemm. De staking to de katoensptoenrijieni te Bo-mbay neemt een emstige wending aan. to een dWetal d'istricten. weTd met Steenen naaf de treinen en trams geworpen. Met stokken gewapende stakers hebben een- Europeesch magistraatspersoon, die in em,1 auto voorbdjl- reed, ernstig gewond. Binnenland. DE ZOMERTIJD. Bij K. B. is bepaald, dat to 1924 de ver- vroegtog met een uur van den wettelijken tijef, .bedoeld to art. 1 der wet van 23 Juli 1908, zal aanvangen 30 Maart en zal tindi- geni 5 October. Het centraal bestuur van den Nederl. Tutobouwraad had besloten, met kracht te gaan wenken voor d'e afschafftog van* den zo- mertijd. Mochten de pogtogen daartoe falen, dan zou men trachten dten zomertijid beperkt te krijigen van 15 J una tot 31 Augustus. LEEFTIJD VAN TOBLATIN'G LAGERE SCHOOL. De Minister van Onderwijs heeft aan 'de tospecteurs van het L. O. medegedeeld, dat er geen onzekerheid behoeft te bestaan om trent het tijidstip van de towerkingtreding van het K. B., waarbij' d'e lieeftijd, waarop ktoderen tot eene school voor gewoon lager ondlerwijs worden toegelaten, een jaar opge- schoven is. Dit K. B. is geen algemeene maatregel van bestuur, die. teuzij anders he ld, 20 dagen na die afkondiging to wer- treden, zoodlat dit besluit reeds in werking is getredlen op dten dag zijner afkon- ml. 19- Januari 1924. ticmengd Nieuws. HET FE'EST VAN DEN NEDERL. JGURNALISTENKRING. De vice-voprzitter, die heer Voogd, bracht een Woord van hartdijken dlank aan den heer Hans voor zijn rede. (Men zie ons vo- rig nummer.) Daarna ging die voorzittter over tot dte ui't- reifcing van' de medailles aan de beiide aan- wezige veteranen, die bieter P. A-. Haaxman Jr., te VGravenhage, en Van- Lessen, te Utrecht, (dlen dlerden ^musketier", zooals de heer Hans hen1 moemide, dten heer Siputan, te Nifmegen, die hdaas nit aanwezig Ikon zijn, zall dteze gedmkpenntog wordten toegezon- den), er daarbij) op wijzendla, dlat het toeken- nen van1 dteze medaile is een oprecht bewijs van waardteerilng en respect voor het jounnai- listielka weric van' d'e heeren, die van die op riehting van dien Kring 11 heden lid zijn geweest. De uiitreiMnjg werd 'gevolgi door een harte- lijk applaus van dte aanwezigen. De heer Van Lessen dankte, mede uit naarn van dten haar Haaxman, het Kringbesituur voor de toekenning van deze legpenntog. Verder Meld dte nestor van den Kring, die heer P. A. Haaxman Jr., een causerie over het onderwerp: De journalistiek om en nabij' het jaar 1848. Sipr. wenscbta zich' te bepalien tet dte Westensdhe journallistiek en wel die van Nedtetrland, Franfcrijlkl en Etogeland. Nla deze bijtetenkoimst veremi'gd'en die aan wezigen zich aan een gemeonsch appel ijke lunch, eveneens to hotel; Paulllez, a.angebucfen door dte Haagsche J'ournaflisten Vereeaiging. Ged'urendte deze lunch MteOd Jhr. Jan Feiii een zeer geestige causerie, waarin hij op dte hem' eigene wijze eenige piquante hertonerin- gen uiit zijn journalistieke ervaring voor- droeg. a Als laatste nummer van dte feestel'ijlkhedlen vermelddte het programmai een bezoek aan' dm Kon. Schouwbuirg, aangehoden door den heer Cor can- dter Luigt Meloert. Vertoond werden viler stukjes to teen bedirijif, die alle zeer to dten smaak vielen. Na het tweedte stukje betrad het bestuur van1 den Kring het tooneelL De been Hans wees er op, diait de airbelid van dten tooneel- spelter en* ami jbtcmalist to zelkeren zih parali- lel 1'oopten, doordat beidten geestelijk weak verrkh'ten. Daarna huldigdte spr. den heer Van dter Lugt Mtelsert oimdat dteze altijd ■tracht dte Ntederlianidtecine taal hoog te hou den, door zooveel miogtelljlk sltuMken van Nte- derlanidische schrijveris te ventoonen1 en over- handigdje hern als blijk van Waatidteerilng een grooten krans. De heer Van dter Lugt Mtel sert was zeer getroffen door dit blijk van be- langstellitog to- zijn werk en dlankte dten heer Hans voor dte hem gtebrachte huldle. Daairinedte was het fteest van den Ntedter- landische Journalistenkring ten* eltodte. NIJVERHEIDSTENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSCHE INDUSTRIE UITGAANDE VAN DE VEREENIGING „NED'ERLANDSCH FABRIKAAT". Zooals bekend zal van 31 Mei tot en met. 15 Juni a.s. to de zalen van het Kurhaus te Soheventogen1 een Nijverheidstentoonstelltog van N'ederl'andsche todustrie worden gehou den, uitgaanide van de vereenigtog „Neder- landsch Fabrikaat". Niettegenstaande het nog verscheidene maanden Iduurt voordiat dte tentoonstelltog zal woitien geopend, blijibt nu -reeds groote be- langstelltog voor deze daad van het Bestuur der Vereenigtog „Nederlandsch Fabrikaat" te bestaan. In het bijzondter is het dte bedoeling het Ntederlau'dlsclie publiek te laten zien-, zo-oveel zulks doenlijk is, wat er moet worden ver- ritcht, voordat eeni artikel to handten van den kooper komt. Juist daarom zal nicer nog dan door een gewone tentoonstelltog de belangstelling voor -de voortbrengselen -d'er Ntedterlandsche Nijverhtei'd worden opgewekt. Men gaat zich er rekenschap van neven wat het beteekent een artikel te vevvaardigen en als g-evolg: grooter waardeer g voor de voortbrengselen van eigen land. A1 is het to verschillende gevallen niet mogelijk de Vervaardigtog van een artikel in al zijn onderdeelen te vertoonen, toch is d'e beschouwto'g van de vervaard'iging van een onderdeel reeds voor het beoogde doel van zooveel belang. Er blijkt reeds nu de belangstellmig voor d'eelname groot te zijn, on'getwijfeld zal het bezoek aan deze tentoonstelltog zeer gunstig worden betovloed1 door het feit dat S-cheve- ningen zich steeds to dien tijd (o.a. de Ptofc- sterdagen) to een druk bezoek mag verh-eu- gen, terwijl reeds nu -bekend is, dat tijdens de tentoonstellinig het Kurhaus een gezel- schap van 400 Amerikanen zal herbergen. VAN EEN MILITAIR VLIE'GE'R. Men schrijft aan de Tel. Een dienstplichtige van het 7-de regiment tofanterie verbond zich to Augustus 1922 bij de Kontoklijke Nederlandsche Marine met bestemmto'g voor d'en ditenist als vli-eger. Bij Kon. besluit van 19 Augustus 1922 ALRMAARSCHE COURANT r

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1