DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 32 Honderd zes en twintigate Jaargang. 1924 7 FEBRUARI DONDERDAd Lht nummer uit 2 Maden Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Buitenland RUSLAN'D EN ENGELAND. In een speciaal interview met een verslag- gever van de „Manchester Daily Despatch" heeft Ramsay MacDctiald verklaard, dat die erkenning van Sovjet-R'usland absoluut is. Wat betreft „de jure" erkenning, maakte Mac Donald1 bezwaar tegen het bezigen van woorden, welbe door den „man in the street" niet kunnen worden begrepen, daar Rusland voor dezen of wel erkand is of niet erkend is. Daar de Sovjet-regeering echter waiarde hechtte aan dfeze phrase, was hij bereid1 zich daarbij neer te leggem. Voorts verklaarde de premier, dat zoowel Duitschland als Rusland tot den Volkenbond behooren toe te treden. Ten opzicbte van Rusland's toetred'ing kunnen; bezwaren be- staan, doch op de opneming van Duitschland moet worden aangedrongen. Sprekende over de bebrekkingen van Groot- Britannie tot de Fransehe regeering gaf Mac Donald als zijn meening te kennen, dat de weifelende, negatieve bouding van de Britsche regeering grootendeels verantwoordel ij;k was voor de misverstanden Dit allies is thans yoorbij en Groot-Britannic zal zich niet lar ger tevreden stellen met toezien; op de gebeur- tenissen. Het resultant van deze gewijzigde houding schij'nt boven verwachting gunsiig te zullen zijn. Gistermiddag kwam het Engelschie kabinet weer bijeen teneinde haar taak om de te vol- gen> pontiek te formuleeren te beeindigen. Ramsay MacDcnald1 zal, zooals reeds ge- meld is, Dinsdag a s. als het Parlement weer bijeenkomst, een politieke rede houden. Ver- nomen wordt, dat de debatten die volgesn zul'- len op de verklaring die de Premier zal af- leggen, twee dagen in beslag zullen nemen. Deze debatten1 zullen van uiterst groat belang zijn, aangezien er concrete voorstelilten behan- deld zullen worden, die door de Labour- Party voor het eerst in haar capaciteilt van regeering ingediond worden. Voordat het Kabinet gister bijeenkwam had een conferentie plaats op het Departtemcnt van Arbeid tussehen de ministers van Ar- beitf en Gezoudhcid en de vertegenwoordli- gers der organisaties van werkgevers en ar beiders in de bauwvakkeni. De conferentie had een gunstig verloop. Zoowel de werk gevers als de vakvereenigingen: gaven; op dleze conferentie de verzekering dat zij de regee ring zullen steunen in haar strevem om den woningnood' te bestrijdien op voorwaarde dat de regeering gunstige voorwaardem verschaf- fen zal aan degeneo die in deze industrie werkzaam zijn. De werkgevers- en1 arbeiders- organisaties kwamen overeen samen zondler uitetel bijeen te komen am defimitieve voar- stcllen te formuleeren die onmiddellijk door de regeering onderzocht zulkn warden. De werkgevers- en vakvereemigingsvertegenwoor- d'vers hidden' vervolgens zulk cen gezamen- liike conferentie, teneinde een schema samen te stellen dat aan de regeering voorgelegdl zal worden De hooHzaak waar het om gaait lis natuurlijfk de aanvoer van arbeidskraehten. Vein omen wordt dat in de eerste plaats voor- stellen zijn gedaan om1 bet aamtal geschoolde arbeiders te vergrooten door de bekwaamheid der ongeschoolde arbeiders te verbeteren, die intensief getraind zullen worden1. 'In de tweede plaats zal in die toekotast het aantal geschoolde arbeiders vergroot warden door fwrdere toepassing van het leertijdlsysfceem. 4<s terrnprestatie vow dezen aanvoer van arbeid'skrachten zullen de vakvereenigingten de regeering verzoeken werk voor een- zeker aantal iaren te garandeeren. De kwestie is nit mvaar voor hoe lang de nieuwe Arbeidsre- wrinrr f>er dergelii'ke garantie kan toestaan n» rnnoiliikheden1 die aan elk groot schema vfv>r don hii'zenbouw verbondten zijn, zijd root mering, doch de bladlen spreken hun vol1 duriVw u if over het feit dat beidd partijlcn Hsrhikkeliik ziin. hetgeen ten1 goede komt dp oplossing van een dier meest urgente nr«Wptnon die dli't land bedireigen1. NA DEN DOOD VAN WILSON In New-Yorrk is het Duitscbe gezantenge- bouw de eenige ambassade waarvan de vlag met halfstok waait. De Duiitsche regeeriing be- schouwt den overleden ex-presidfent Wilson als een gewoon burger en heeft daarorn d'e Duit- sche ambassade opgedragen, zich te onthou- d>en van officieele betuigingen van deelne- ming, ONTZETTEND SPOORWEG- ONG'EVAL IN POLENi. Bij Czenstochal in Polen is een personen- trein, die tengevolge van de hevi'ge snieeuw- stormon op een ander spoor was gebracht, op een arbeiderskolonne ingereden. Veertien) ar beiders werden ;gedood. HEREENIGING DER ENGELSCHE KERKEN? Een verklaring betreffende een evenltueele hereeniging der kerken werd gister door den Aartsbisschop van Canterbury in de Synodic van Canterbury afgelegd. Hij zeide, dat ge- stadig conferenities plaats vinden tussehen zebere bisschoppani en geestelijikeni van de Kerk van Engeland en zekere vooraanstaande vertegenwoord'igers van niet-Episcopale Ker ken in dit land Hij voegdie er aan toe: „Ik hoop de resultaten te publiceeren voor dat alle condusies gesloten zijn." Verwijzend naar de besprekingen te Milaan met de vertegenwoord'igers van de Roomsche Kerk. zeide de Aartsbisschop, dat deze private besprekingen niet het karakter droegen om de resultaten die bereikt waren met betrekking tot de niet-Episcopale Kerken of dte Kerken van het Oosten te doen publiceeren. Geen on- derhandelipgen met de Kerken' van: het Oosten of met de niet-Episcopale Kerken in Engeland of Amerika hebben plaats gevonden „Wij zijn nog niet zoover dat dtergielijke onderhanddingen binnenafzienbaren tijd kunnen worden tegemoet gezien. Er hebben private besprekingen over onze resp. dog ma^ plaatsgevonden, en- niets rneer'. HET „QUG VADIS'^DRAMA, Te Rome worden langzamiarhainidi mcer bijl- zonderheden bekend over de faitiale geibeurte- nissen, weike bij; hei verfilmen van ,,Quo Vadis?" hebben plaa'ts gehad, -gelllijk wiiji gis ter reeds under „Telegrtammieni" mielddien. De fiilimfondemenhng Ambrosro wiilde dit stulk opnieuw enscenceren en| had! eenl overeen- komst gesloten- met dien dierenitemimer Schneider, die 50 leeuwen bezit, waiarmadle hij de laatsbe dagen was opgetreden in den circus Adiriano. VOrleden week werden 26 van' de dieren overgebracht naar het theater van de Palatino-Tikni en in twee groote kooien ondergebracht. Gistermiddlag nu vertelt db Tel. zou de scene van de lleeuwen en de teredbitbtdllliing der christenen gefilmd worden. Er was een ballusdrade gehouwd! waarop de figuranitlen moesten plaats nemen. Daze ballustrade was ongeveer 4 Meter hoog. De arena was in itwee deelen vendleeld. In het eene wercten de martelaars opgesteld, terwijl in het andlere gededllte van het eerste dlcor een stevig tlralliewerk gescheiden die leeuwienl zouden binnenkomen. De eigenaar van die leeuwen. wilde edhter vooraf nog eans persoonlijk met zijn dieren repeteeren en daahbiji ginig allies goed. De dieren werden daariop weder din hunne hokken gedreven en toen began om dirie uur de eigenlijke opname. De fdguranten hadidto plaate genomen in hunne loges. Ondier hen foevondi zich ook de 50-jarige itooneelspeler Palombii, die de rol van< den der senatoren vervullkie. Hij zait het versfi van dien nitgang verwijd.erd. Ttoen daar- op de leeuwen uiit dfe fcoeien in de ar'ena wet- dien gedreven, nam' del ileeuwin „Europa" plo'ts'diing een geweldigen' sprong, en kwam midden ilussdien de figurant'en terecht, on- der wie een hevige paniek ontsbond. Allen slaagden er in den uitgang te bereiken, met uitzcndWng van den ongdukkigen Palom- bi. De leeuwin sltortite zidi !op hem em pllantte haar klauwen in zijn vleesich, terwijlli die tan^ dien in zijn nek! drongen. Del ongdukkige deed 'n wanhopige poging zidi- te weren, doch had! hetl ongduk daarbij ih die arena1 te valllen1. De leeuwin, welke eennmal bioed had: gerokm, sprong hem na en begon hem te verscheuren. De vrOuw van dbn leeuwem- temmer, die als een Romeinsche m'atrone onr der dfe figuranten zait, wildle dOn' armen Pa- lornbi' ite hufl^> sndlen, doch zij1 werd door die Vluchtenda figuranten daarin verWirtdterd. In- tusschen direven: de temmiers de overige leeu wen sn^jl in db kooien terug, dlaar ook deze, door den reuk van 'het versdhe bloed, onrus- tig 'begonnen te worden1. Een dbr filin-ope- rateurs, Grahato, dte een revolver bij! zitih had, teste een zestal sdhotem op db leeuwin, wd'ke door vier ervan in den rug werd ige- troffen. Zij liet h:aar pirooi daarop tes doch het was reeds te llaat. Db 'arm® PalHo'mbli was te zeer gewond1 en tijldens zijn overbrengiing naar het zibkenlhuis, bezweek hij. Dow dbn pcliiUie-quaestor is onmMdbllijk een uitgebrelH: onderzoek ingesteld. (Dat zijn dezelfde leeuweni die verleden jaar in een circus op de Paardenmarkt te Alkmaar vertoond werden. Red. Alfcm. Crt.) RADIO BEMIDDELING. Een V.-D.-telegram uit Louden meldt, dat twee personen te Remote, in Britsch Colum bia, door mid'ddel van draadlooze telegrafie over een afsitand van ongeveer zesduizend mijl hun broer in Londen een persoonlijk tele gram hebben gezonden, meldende het voorge- nomen bezoek aan Engeland. Dit Canadee- sche telegram werd eerst opgevangen door een amateur te Hertford (Connecticut), die het niet doorzond. Een amateur in Nedbrland die het opving, zond 'het evenwel naar het aangegeven adres te Londen. VOOR 2 MILLIOEN DOLLAR AAN JUWEELEN OP HET TOONEEL. Uit Ntew York wordt aan de „Daily Ex press" gemeld, dat mile Delysia, die optreedt in de revue „Topics of 1923"; in de Winter- Garden, een dezer avonden in een tableau van deze revue getiteld „Radiant Diamond" voor meer don. 2 millioen dollar aan diaman- ten en paarlen diroeg. Een en ander was zdfs voor Amerika „record". Een speciale afdeeling dbtectives hield mile Delysia tijdens de voorstelling in het oog, ter wijl een ander detachment had postgevat an der de vensters van haar kleedkamer die op straat uitzagen. Vier detectives waren als fi guranten op het tooneel aanwezig, en ver- schillendb andereni bevondbn zich onder het publiek op de eerste rangen, in de koffieka- mer en in de wand'elgangen. Naar vender ver- luidt, liep alles goed af. EEN KORTE VREUGDE. Mr. Michael Stephens, het hoofd van db bekende firma van dien naam, inktfabrikan- ten te Londen, is dezer dagen voor 27.165 pond sterling aan juweelen beroofdl Het werd uit zijn keurige etagewoning te Londen gesto- len, en hij ontdekte het feit, toen hij bezig was zich voor een diner te kleeden. Terstond belde hij Scotl and Yard op, en decide haar het feit mede, dat fen zijn juwee len en zijn huisknecht verdwenen waren. De geheime politie bracht natuurlijk een en an der in verbaud met elkaar. Zij stelde onmid dellijk een onderzoek naar den verdwenen man in, en vond hem nog denzelfden avond in een politieposthuis van een der voorsteden. Hij; was stomdronken binnengebracht en droeg een groot gedeelte van de verdwenen juweelen bij zich. De rest was beleend of verkocht. RADIO AAN DE NOORDPOOL. Kapitein Mc Donald, de ontdekingsreizi- ger, die met zijn sehip op 1 lVz graad van de Noordpool ingevroren ligt, heeft langs draad- loozen weg verbinding gekregen met de Ze nith Radio Cy. te Chicago. Bij deze gelegen- heid heeft hij ook bericht, dat zijn bemanning midden in den Poolnacht nog geniet van de muziek en den zang, die in het hartje van de beschaafde wereld worden uitgezonden en door de draadlooze inrichting op het kleine schip gretig worden opgevangen door de ar- me kerels, die van alles verstoken zijn. NIEUWE AANVALLEN OP POINCARe. De Kainer nam met algmeene stemmem, nil. 521, db eerste paragraa'f aan van artikel 1 'der belastimgwetsontwerpem, welke voorziet in een miuimumbezuiniging op de uitgaven van 1924 van een milliard. Verschillende amendementen der communisten werdeni met groote meerderheid van stemmen verworpen. Candace, socialistisch republikein, steldb een amendment voor, bepalende dat een af- zond'erlijk hoofdsituk de hoofdstukken der be- grooting zou aangeven, waarop de'bezuini- gingen zouden moeten wordten toegepast, waartoe aan' dte regeering biji decreet machti- ging zou worden verleend binnen het aidus vasigesteldte raam der wetgeving. Poincare stelde die kwestite van vertrouwem tegenover het amiendement van Candace, dat met 32,7 tegen 240 stemmen werd verworpen. Herriot stelde „disj onction" voor de twee de paragraaf van artikel 1 van het wetsont- wexp op de decrets-Lois. Poincare wees dte „disjonction" af en stelde ten tweedeo male die kwestie van vertrouwen. De Kamer ver- wierp het voorstel-Herriot met 253' tegen 16 stemmen. Harriot heeft op het Congres der radicaal- socialisten een redtevoering gehouden, waarin hij begon met te verklaren, dat het een beiee- diging was, het voor te stellen, alsof dte ra- dicaal-socialisten afzagen van die aan Frank- rijk versehuldigde sdiadevergoedingen. Hij wees er met nadruk op, dat er geen intema- tionaal recht zou zijn, wanneer het onrecht, door dte Duitschers begaan, niet werd her- steld. De radicalen, verklaardte Herriot met kracht, staan er op,dat Frankrijik voor alles dte genoegdoen'ing wordt geschonken, die het toekomt. Hij voegdte bier aan toe, dat de radtealen het intemationialisme verwerpen. KO'RTE BERICHTEN. Blijkems medtedeeling van' Tsjits'jerin aan den secret a ris-gener a al van den Volkenbond, Sir Eric Drummond, zal Rusland' tor yloOit- confterentie op 14 Februari a.s. te Rome 'verte- genwoordigd worden door Eugen Berens Lord Robert Cecil zal dit voorjaar een bezoek brengen aan Zwedien. Hij' is uitgenoo- digd door dte Zweedsch-B ritsche vereeni'ging. De werkloosheid in Zweden is in dte maand Jamuari grooter geworden. BinnenJand. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van' mevrouw Bakker-Nort be treffende de voorbereiding van het ontslag der gfihuwde ambtenaressen bij de posterijien en telegrafie heeft de minister van waterstaat geantwoord, dat naar het ban voorkomt, de vragen in verband met het schrijven van den minister van binnenlandsche zaken en land- bouw, voorzitter van den Raaid van; ministers, d.d. 13 December j.l., en de medtedeelingen van de regeering biji gelegenheid van de de zer dagen gehouden1 interpellatie-Westerman, geen n'adere beantwoord'ing behoeven REORGANISATIE EN INKRIMPING RIJKSSCHOOLTOEZICHT. Op vragen van het lid van de Tweedte Ka mer den beer Gerhard betreffende reorgani- satie en inkrimping van het rijlksschooltoe- zicht: 1. Is 'het waar, dat plaonen in bewerking zijn ter reopganisatie en inkrimping van het rijksschooltoezicht? 2. Zoo ja, is dte minister dan bereid de Kamer met dteze plannen in kennis te stellen en met de vaststellitag er van te wachten1 tot- dat de Kam'er bij de behandteling dter begroo- ting van hoofdstuk V A de gelegenheid heeft gehad haar oordteel er over uit te spreken? heeft de minister van ondterwijs, fcunsten en wetensohappen geantwoord: I. De eerste vraag wordt in1 bevestigendem ziin beantwoord. II. De reorganisatieplannen zijn op dit oogenblik nog niet in een zoodanig stadium, dat de ondergeteekende daaromtrent mededtee- lihgen kan doen. Mocht dit bij de miondelin'- ge behandeling van hoofdstuk V A wel het geval z5jm, dlan zal hij! gaame de Kamer voor zooveel mogelijk inlichten. Oemen^ nieuws TRAGISCH. Woensdagmiddag is te Amersfoort biji het versjouwen van boorneo de 29-jarige zoon van den meubellmaker P. gestruikeld. Hij kreeg de boom- met voile kracht op ziin rug. De ongeluikkige, wiens ruggegraat gebrokeu werd, overleed na een kwartier. Een tragische samenloop is, dat zijn zus- ter morgen in het huwelij'k zou treden. EEN ONB ETROUWB A AR KAPITEIN. Onlangs heeft dte kapitein-adkninistrateur K. P., in garnizoen' te Edte zich uit de voeten gemaakt m;et medbneming van 44.000, wel ke som hij ten nadleele van den Staat dter Nedterianden had verduisterd, ten einde, zoo als hij indertijd zelf schreef„zichzel'f at bij voorbaat ziin pensioen te verzekeren". Op ver- zoek van d'e Nederlandsche justitie is hij thans in Belgie aangehouden en Dinsdag aan de Nederlanicfeche marechaussee uitgele- verd. Hij is gevankelijk naar 's-Hertogen- bosch overgebracht. INTERNATIONALE ANTI - MI LIT ARIS - TISCHE VEREENIGINIG. Het eenigen tijd geleden gehouden Con gres dter Internationale Anti-Militaristische Vereeniging (I. A. M. V.) Sectie Holland, besloot ter gelegenheid van het 10 Jarig her- dienken van het uitbreken van den wereld- oorlog, wat tevens saimenvalt met het 20-ja- rig besitaan1 van de I. A. M. V., op 27 Juli te Den1 Haag een groote lamdlelijke meeting te 'houden. Naast verschillende sprekers' uit Holland, zal tevens het woord gevoerd worden; door eenige bekende buitenlandscbe revolutionnai- re antf-militaristen. INBRAAK. Bij den heer P. te Geleen1, is1 gisteren intge- broken. Er wordt 400' gulden vermist. - EMIGRATIE. In de gemeente Emmen hebben zich reed's tweehonderd arbeiders aangemeld om met rijkssteun naar Canada te vertrekken. POGING TOT DOODSLAG OP EEN POLITIE-AGE NT. Het Gerechtshof te's Gravenhage heeft gisteren bevestigd de vonnissen van de Haag- sche rechtbank, waarbij J. L., J., 38 jaar, meubelmaker in Den Haag, gedtetineerdj is veroordeeld tot onderscheidenlijk 5 jaar ge- vangenissraf wegens een groot aantal inbra- ken in Den Haag, gepleegd in de laatste helft van 1919 en het begin van 1920, en 8 jaar gevangeni'sstraf wegens poging tot doodslag op een agent van politie, die hem. na een in- braak in een perceel aan de Koningskade aan den BenoordCnhoutscheweg hadgearresteerd, door van dichtbij op dezen agetR eenige scho- ten uit een revolver te lossen. De agent was echter niet doodelijk getroffen. BRANDSTICHTING. Het 'Haagsche gerechtshof heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, houdende veroordeeling van dten pettenmaker P. F. J. D. uit Gouda, gedetineera, tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, wegen3 brandstichting in zijn pettenwinkel te Gouda. OVERVAL IN DEN TREIN. Het verzoek om revisie van het doodvonnis van dten hoofddader Kalt uit Osnabruck bij den overval in den trein bij: Schiittorf, op de familie Ruben uit Amsterdam, is door het Reichsgerkht verworpen. De moordenaar kan nu nog alleen een verzoek om gratie bij den rijkspresidtent doen. HET HUWELIJK MET DEN HAND- SCHOE'N. Hebben' wij onlangs vermeld, dat dte adtel- lijike personen, die door een der InTandsche vorsten uit het Zuidel'ijk gedeelte van Suma tra's Oostkust afgevaardigd wareni om een huwel'ijik met een Indo-Europeesch meisje te Medani tot stand te bremgen, zich genood- zaakt zagen1, terug te keeren, aangezien de vertoondte voltnacht voor het voorgenomen huwelijk, als diet beamtwoordende aan het doel, afgewezen. moest worden, thans lezen wij in dte Sum. Post, dat twee andere afge- vaardigdten van bed'oelden vorst ter piaatse waren gearriveerd met een nieuwe machti- ging, voorzien van de handteekening en een stempelafdruk van den vorst. Nadat deze schriftelijke voltnacht door den Toean Kahli was onderzocht en ook thans weder wegens den dubbelzikmigen inhoud niet aanvaard kon worden, werd bet advies van Tengkoe Moefti, dten djaksa van dte Kerapatan, te Medan,, ter zake ingewonnen, die daarop het1 oordeel uitsprak, dat volgenS de Islamadat 'geen huwelijk op deze voorwaarden kon plaats hebben.. Men rnerkte tevens op, dat dte handteeke ning van dem vorst niet door getuigen gele- galiseerd was dan' wel door bet hoofd van plaatselijk bestuur te Labo'ean Bili'k was ge- waarmerkt, reden waarom men' liever nog het desbetreffende antwoord op de teliegra- fisch verzoc'hte inlichting'en aan het bestuur, waarvoor reeds bij, voorbaat beta ling was gedaan, imwachtte. Ten overvloede werd de bruid door den Toean Kahli met betrekking tot hare eventueele plannen gehoord, die snikkende te kennen gaf, thans zeer yeront- rust te zijn en geen vertrouwen in dte zaa'k te hebben na de laatste gebeurtenissen. „Indlieni de vorst ernstige huwelijksplan- nen had, moest deze maar eens overkom'en' om nader kennis te maken". Hierop werdeni alle verdere ondterhandelihgen voorloopig afge- hroken. De Sum. Post van 14 Januarii meldt na der: Eergisteren werden dte ouders van het In- do-Europeesche mei&j'e en dte bruid terzake van de bewuste huwelijkskwestie door den controlteur van Medan1 te zijnen kantore ont- boden en in tegenwoordigheid van Tengkoe Moefti, den djaksa van de Kerapatan, al- hier, de medtedeeling gedaan, dat van den controleur van Laboean Bilik een schrijven was ontvangen, waarin vermeldt wordt, dat bedoel'de vorst te kennen had1 gegeven', niets van de geheele aangelegenheid af te weten en dat hij; ook nimmer afgevaardi'gden' had gezonden om' een Indo-Europeesch meisje ten huwelijk te vragen. Weliswaar had hij eer- tijids opdracht gegeven om een baboe te zoe- ken, doch dit behoordte reeds lang tot het ver- ledene. De controleur van Laboean Bilik had derhalve geen aanlteiding gevonden am een telegrafisch antwoord te zenden, reden waar om verzocht werd, bet re?u voor het betaald antwoord weder terug aan te biedten. Nadat, onder dankbetuiging, van dte ontvangen me- dedeeling kennis was genomen, verlieten de ouders en dte bruid verheugd het controleurs- kantoor, waarmedte ten slotte de sensationee- le zaalc een eindten' nam. Toch heeft het ons thans verwonderd, dat inmiddels bedoeldte vorst geen aanklacht heeft ingediend tegen; de twee adellijlke per sonen en dte latere afgevaardigden voor het te sluiten huwelijk, die dan toch immers zijn naam zouden hebben miebruikt en valsch- beild in geschofte zoudten hebben gepleegd, want de feiten hebben bewezen, dat die over- gelegde volmachten' voorzien waren van de officieele zelfbestuurstempeMdrukken en de handteekeningeni van den vorst, waarvan de ze thans niet meer onkundig zal zijn. GEEN LIEPHEBBERS. In den tuin van de sodeteit de Eendracht te Winterswijk staat een populier die in 1868 is geplant en een om'trek heeft van 4 meter. Men heeft dezen boom publiek willen ver- koopen, doch er waren geen liefhebbers we gens de moeilijkhdd, hem te vellen. TI'ENDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Aangaande de vooruitzichten van dte in Maart a.s. te houden Tiende Nedterlandlsche Jaarbeuxs kan mddegedteeld worden1, dat, niettegenstaande door het aanbrenigen van nieuwe monsterkamers en tafelvlakten, de ex- positieruimte in het Jaarbeursgebouw aan- merkelijk uitgtebrdd is, alle beschikbare ruim- te in het gebouw nu reeds verhuurd is. Deze week is eeni aanvang gemaakt met den op- bouw der hnuten monsterkamers op het ter- reiln Vrederiburg, al'waar eveneens het aantal dfeelnemers dat der vorige beux's reeds heeft overschreden. EEN BRANDSriCHTENDE BRAND- NY ACHT? Den 2en April j.l. was er brand uitgebro- ken in een pand aan den Goudschesingel te Rotterdam. Er waren eenige spuiten van de vrijwillige brandweer aangerukt en de spui ten 15 en 19 waren als 5e en 6e aangekomen Een van.de spuitgasten van 19, zekere v.d W., was in het brandende pand naar boven gegaan om te zien of in nog meer deelen van het huis deb rand woedde, dat op de. 2e ver- dieping en den zolver boven die verdieping. Nadat hij twee ruiten had stukgeslagen, had hij zich toegang verschaft tot een anderen zolder en had via dezen den brandenden zol- dtei- bereikt. Op eerstgemoemden zolder had hij geen brand ontdekt, doch toen hij er later in gezelschap van een spuitgast van 15 nog eens heenging, bleek er wel 'brand te zijn. Een paar stoelen en wat stroo waren in brand ge- raakt. Op vermoeden van brandstichting stond v. d. W. terecht voor de Rotterdamsche recht bank terecht. Er waren eenige getuigen, die verklaarden gezien te hebben, dat de brand gesticht was door een brandweerman, doch of het bekl. was geweest, konden zij niet zeggen. Het O. M., waargenomen door mr. de Vis- ser, zeide in zijn requisitoir, dat het wettig en overtuigend bewezen is, dat een brandweer man dezen brand heeft aangestoken.. De re de hiervoor moet geweest zijn, dat men, door aan den brand' uitbreiding te geven, het uur- loon voor het blusschen zou vermeeideren J de spuitgasten ontvangen voor het blusschen 75 ct. per uur of dat men een bravourstuk- je heeft willen: uithalen. Hoewel de bekl. zich herhaaldelijk heeft tegengesproken, kon spr. geen verband leg gen tussehen deze brandstichting en dezen brandweerman, en requireerde hij deswege bekl.'s vrijspraak. VERVALS^dTE ASPIRIN'E. De politie hec; im een tweetal zoogenaam- de vliegende winkels te Utrecht een partij'tje van ongeveer 70 pakjes vervalschte asipirine in beslag genomen'. DE OUDERLIJKE NYONING ONT- VLUCHT. Drie jongens, respectievelijk 12, 13 en 13 jaar oud, hebben eergisteren te Weert de ou- derlijke Woning verlaten en zijn tot op heden nog niet teruggekeerd. De politie doet ijverig onderzoek. GROOTE HOEVEELHEDEN AARD- APPELEN BEVROREN, In tal van- plaatsen in NY'fest-Noordbrabant is bij dte opening der aardappelkuileni geble- ken, dat groote hoeveelhedten van deze vruch- ten bevroreu) zijn. EEN KOOPJE. Eenige dagen; geleden werd! op cen) boeldag te Dalen (Dr.) een oude Sfcateebijbel van htet jaar 1636 verkocht voor stecbts 1,60 De kooper heeft dezen thans weer verkocht voor 150. ALRMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1