\lkmaarsche Gourant Uw Prijscouranten Laat oas drukken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, FEUILLETON. Voordam G 9, ALKMAAR. Maandag 11 Februari. ProTinciaal Nienws Een en ander over bodemgebreken in kleihoudende gronden. aric *o. 85. 1924. Honderd Zes an Twlntlgste Jaargang, (Vervolg.) Zooals u bekend is loopen de humeuze zandgronden, wanneer ze door kalk- of an dere alcalische bemestingen, waaronder dan' ook te rekenen is het Chilisalpeter, blijvend of voorbijgaand een alcalische reactie aam- nemen, groote kans haverziek te worden. Is nu dte alcalische reactie oorzaak van de haverziekte? Neert, want op kleigronden, die beslist akalisch reageeren, verbouwt men als regel volkomen gezondle haver. Nog sterker, volkomen gezonide haver op sc'huimaarde. Al calische reactie is dus niet de oorzaak, hoog- stens bij de humeuze zandgronden een der voorwaarden. Haverziekte komt overigens op de kleihou dende gronden veelvuldig voor, at mieemit de ziekte er gewoonlijik niet hetzelfde ernstige karaktfer aan als op de veeflkoloniiale eni an dere humeuze zandgronden. In de provincie Groningen zijn 't vooral de dude kleigron den random Beduur die aan deze ziekte lij- den; het verschijnsel is daar stellig al 30 ja-ar lang -bekend, al heeft men het matuur- lijk vroeger niet beschouwd als een1 ziekte waarvan- de grond de sc'huild draagt. Verder treft men1 't op zeer verschillenide kleigronden aan: roodoorngronden t.z. van Appinge- dam, lichte zavelgronden. In1 de DoIIard- polders onbekenid1. Wanneer treedt nu op kleigrond het ver schijnsel op? Op de klei nog lang niet zoo grondig bestudeerd1 als op den zandgrond; wel sindls enkele jaren aandacht aamge- soho-nkem, maar opzettelijke proeven zijn nog pas begouuen. Maar de waarnemingen heb ben geleerd, dat, althans op de zwaardere gronden de ziekte samenhangt met de struc tuur*. (Voorbeelden! Is dit werkelijlk een voorwaarde (rt.l. slech- te structuur) voor het optreden van die ha verziekte, dan zijn de verschijnselen op de klei en' op de humeuze zandgronden mis- schien onder den gezichtspunt te brengen op de volgende wijze: Een ho-ofdvoorwaarde voor het optreden' der ziekte zou kunnen zijn: een zekere zuur stof gebrek in den grond, hetzij diat dit zuurstofgebrek een directe oorzaak is, maar waarschijnlijk is dit niet, hetzij: dat bij dit gebrek aan ruime luchttoetreding goede bacterien' op den aclitergrond treden en' slechte bacterien' de overhand krijgen. Dit te kort aan zuurstof wordt bij de klei gronden veroorzaakt door een slechte struc tuur, bij humeuze zandgtonden door de hu mus bij, alcalische reactie (legt zuurstof vast). De alcalische reactie is dus si edits een voorwaarde om dte hoofdvoorwaarde zuurstof te kort te kunnen vervullen. Of deze hypothese juist is, zal eerst gezegd kun nen worden. als de eigenlij'ke oorzaak van de haverziekte bekend is. Maar dat op de klei de ziekte samenhangt met dte structuur volgt uit de feiien. Bij' onze proeven trachten we dan ook 'dte gronden door bekalking te verbeteren, een middtel dat op de zandgron den juist de ziekte te voorschijn roept. U zult bij u zelf al dte opmerking- gemaakt hebben, dat deze bewering omtrent dte slech te structuur en geringe luchttoetreding toch niet op gaat voor de lichte zavelgronden, voor de haverzieke gronden in den A. P. polder. Nteen, daar klopt't niet! Maar 't is de vraag of men- daar toch ook niet op ze-. kere diepte in den grond bij tijden te maken heeft met een zuurstof tekort. In dte Negenb. polder te Groningen waar voor enkele jaren de haverziekte op zeer goedi doorlatenden za- vel'grond optrad, werden in't najaar op 25 a 20 c.M. onder de oppervlakte blauwzwarte reductievlekken waargenomen. Deze vlekken wijzen zeer beslist op zuurstofgebrek op die diepte. Naar de oorzaak kan men nog slechts gissen: sterke ontwikkeling van acrdben- bat. aan' dte oppervlakte. Hoe moei men de haverziekte op de klei bestrijden? Men' kan; bier nog niiet met dtezelfde be- slistheid spreken als ten aanzien v. d. zand gronden. Maar voor zoover onze kennis thans gaat kan men zeggen: a. verbeter bij' zwaar dere kletgronden dte structuur door bekal- Mng; b. geef op pereeelen die aan de. haver ziekte l'ijden bijj haver althans geen Chili maar zwavelamm, want dit voorsehrift voor de zandgronclen geldt stellig ook voor de klei; c. geef bij bet optreden van d'e ziekte een 50u naar 50 K.G. per H.A. Dat dit middel ook op kleigronden helpt zal u wel- licht bekend zijn uit het proefveld bij de hr. Waijboer ten misschien ook nog wel uit an- dere gevallen. Ik wil hier bij de haverziekte nog 6en punt ter sprake brengen. Ik zou dat ook gedaan hebben indien de beer Smeding bet mij1 niet genoemd had als een der puuten die men gaarne ihier door mij besprokem zou zien: nl. Oorspronkelljke novelle van J. C. L. B. Pet. 2) Ik werd z66 amgsHig, dat ik besloot daar- hieen ite gaan, orn te iiooren of er een onge- luk was gebeurd. Voor het geyal zij thuis miocht komen, wanneer ik er niet was, ilegde ik een brief je op de itaftel, waarop ik schreef „Bani even uit, kom direct terug, wadit hier.'" Toen ging .ik de trap al en litep unlet haas- tige, zenuwachtige sdireden naar dten hoek, ondertusschen isdierp uitziend1, of ik Marion in dte verte zag aankomen. Op den hoek van dte beidle straiten herin- nemte zidh niemiand, dat er lern ongieluk ge beurd -was. Ik kteerdie dus wteier huiswaarts met loome schreden. Ik voelde een grooten angisit, zon- •der te weten waaroni. Mijn kamfer1 was illeteg, tloen ik ttihuiekwani' en bet brief je lag onaangeromi1 op itiaM. Ik trachifte mijzelf te overfcuigen, dlat bet dwaas was, offi zoo angsiig te zija. het veelvuMg voorkomra van veenkoi. ha verziekte op gescheurd grasland1. In Gronin gen heb ik herhaaldelijk geboord van het voorkomen van haverziekte op gescheurd groenland en in het voor jaar van 1923 heb 3c zelf met een zeer typisch em zeer leerrijk voorbeeld daarvan kennis gemaakt. Op de thans beddjkte kweldter van waterscih. Th. v. T. werdlen reeds in het voorjaar 1923 en kele stukken gtescheuid. Een' der landtb. ver- bouwdle als proef haver, tarwe, gerst, mos- terd, bl. maanzaad. Ik had al die vraag ge- steld of de bewerking v. d grond wel juist was geweest, of voor jonge kwelder niet te diep geploegd werd. De gewassen kwamen niet fleurig op en op zekeren dag consta- teerde ik bij die haver en dte tarwe veenkol. ha verziekte en deze ziekte heeft zieh zoo hevig ontwikkeld, dat beidte gewassen totaal mis- lukt zijn. Dit geval is idterst leerzaam naar 't mij voorkomt en vooral op dit oogenblik In Groningen van zooveel belang omdat we daar thans voor de vraag staan hoe de 800'900 H. A. kweldergrond die thans be- dSjlkt zijn of worden in de eerstvolgende ja ren gescheurd' moeten worden. Ik heb n.l. direct verband gezocht tusschen dte wijze van scheuren op het bewuste perceel en het optreden van de haverziekte. Er werd in strijd met de eeuwenouden ervaring in Zeeland en met de ervaringem vroeger in Groningen opgedaan te diep geploegd. Pri- mo kwam hierdoor de zodten te diep onder de oppervlakte, niet meer ondter't bereik van de lucht. Secundo werd getweevoord waar- door over de eerste snede de nog minder doorwortelde en nog tot verslem'ping nel- gende grond onder de zouden' werd ge- bracht. Als bij reedls lange in cultuur zijnde poldergrond werd geegd en1 nog eens ge- egd, waardoor de bovenlaag sterk verkrui- meld werd en bij regen nog eerder verslemip- te. De zode werd dus totaal van die lucht af- gesloten. De verterende zode heeft dte nog in den' gron'dl aanwezige zuurstof verbruikt en zoodoende werd' de voorwaarde geschapen voor het optreden van die haverziekte. Mis schien zijn onder deze omstandighedten bac-, terien op d'en voorgrond getreden die bij de haverziekte een rol spelen. Nu moge oud 'groenland niet die neiging tot dithtslempen hebben als jonge polder grond maar toch mag men' de vraag stellen of er bij het scheuren van grasland! wel vol- doende om gedacht wordt niet te diep te plote- gen zoodat dte zode zich onder ruime toetre- ding van die lucht kan omzetten. Het schijnt mij toe, dat men bij het scheuren van oud grasland in hoofdzaak de gedragslijn moet volgen die die ervaring b. h. scheuren van, KWELDERGRONlD O'NS GELEERD HEEFT. Bij de humeuze zandgronden is als tegen- hanger van de haverziekte te beschouwen de zure of Hooghalensche ziekte, die optreedt bij een te groot kalktekort. Gf deze ziekte ook op kleigronden optreedt is mij niet bekend. Ik heb er reeds op gewezen, dat men biji d'e klei- houdend'e gronden' een zeer goede ontwikke ling van vele gewassen waarneemt onver- schillig of de'reactie akal'isch of sterk zuur is. De zure reactie op zich zelf draagt dus niet de schuld van deze ziekte maar andere eigenschappen van dte zandgronden spelen daarbij blijkbaar een rol. In Noord-Holland heb ik kennis gemaakt met 2 gevallen waarin een pleksgewijze slechte stand van' het gewas gepaard ging met een duidelijk verschil in reactie van den grond, met dien verstande, dat de slechte iplek uiterst zwak zuur, de goedte plek uiterst zwak akalisch reageerde. Het eene geval heeft betrekking op een kamp tarwe bij Mr. J. B. Waiboer te, Wieringerwaard; dit was een uiterst merkwaardig geval, omdat de ver- schillen in den' stand van' het gewas zoo ver- bazend groot waren en er voor dien trammer iets abnormaals opgemerkt was geworden. Het andere betreft een perceel groenland bij d'en beer P. Koster te Bobeldijk met pleks- gewij'ze slechte zodten. Gezien de veel en veel sterker zure klei gronden die toch goedte gewassen dfagen durf ik hier niet dadelijk de zwavelzure re actie voor dten slechten stand aansprakelijk stellen. Het reactieverschil kan secundair veTschijnsel zijn, behoeft geen- oorzaak te zijn. Toch ligt't natuurlijk voor die hand in dergelijke gevallen te probeeren of men door bekalking verbetering.kan verkrijgen. Op de zandgronden blijken volgens de on- derzoekingen van collega Hudig in meerdere of mindere mate gevoelig te zijn voor den aard der meststoffen. Of men het akaldsohe chilisalpeter of de zure meststof zwavelzure ammoniak geeft is dikwijls van zeer grobten invloed op de opbrengst. Langzamerhand is men daar zoover gekomen, d'at men na onder- zoek van den grond kan aangeven" hoe men bemesten moet of men chili of zwav. amm. superph. of Thomasmeel, al of geen mergel geven moet en hoeveel mergel men moet ge- ven om de kan® op een goede opbrengst aan een bepaald gewas zoo groot mogelijk te maken (Wordt vexvolgd.) UIT BERGEN. Vervolg Alg. Verg. V. V. V. De Voorzitter deelde niede, dat ingevolge een ingekomen schrijven van den beer Van Gulik, aan die zustervereeniging te Schoorl Het was bast miogelijk, .dat Marion had moetlen wachfen, of dat het gespnefc lan'geir duurde, dlan zij: had gedladit. Maar die on- rust wildte niet wijken'. Ik kon het niet langer uiithoudteni op niiijn kamer. Ik mioest iets doen. Hiet hrtefje lag nog op de tatfel, ik kon heel goed even gaan infor- meeren bij hiaar hospita, of ze nog niet thuis was geweest. Wear litep ik haiastfig door de straat 'Haiair kosthuis Was niet veraf. Olp mijn vraag, of miss Grened niet 'thuis v^as geweest, ant- woordde de hospita verbaasd, dat ze dachlt, dat dte juffrouw 'biji mij was, dai ze al voor achiten was weggegaan, en sindsdien niet ibe- ttug was gekoimen. Ik ging weer ilerug naar rnijln kamer. Toen ik de trap opging, wist ik al, dat zij er niet zou zijn, andters teas ze mij' zeiker te- gem'oetgekomjen. Een drukkende stillltte heerschte in het kamertje. Hiet brief je lag nog steedls op dte itaM. 'Hiet! geluid van die klok deed' mlij opschrik- ken; het was tilen uur. Marion was niet teruggekosnien. Een oogenblik was ik radtel'oos. Ik d'adit er over om' nog te waektea, maar voalda, dat ews schrijven was gericht, ojn bij het 8taats- boschbeheer gemeenschappelijk stappen te doen om te bereiken, dat het gezicht op het Nokduin en andere plaatsen door de te hooge dennen niet langer wordt belemmerd. Van Schoorl was evenwel nog geen amt- woord ingekomen. Van het Reisbureau Hooyman en S'chuur- man was een verzoek ingekomen om voor dit Bureau als correspondent op te treden. Het Bestuur had' echter gemeend dat dit niet op den weg van het Bureau lag. Aan de Berger IJssportvereeniging waren voor de gehoudten kinder-ijswedstrijden de overgebleven prijsjes van het Bloemencoreo geschonken. Van den Bond Heemschut was bericht in gekomen, dat de contributie 1 pet. van de jaarlijksche ontvangsten moest bedragen. Het Bestuur had bericht, daarop niet te kun nen ingaan, waarop van Heemschut een schrijven was ontvangen, dat de vereeniging als vooriheen voor f 5 lid kon blijven. Als antwoord op een ingekomen. vraag, hoeveel buitenlandsche gasten de gemeente bezochten, was medegedeeld, dat slechts enke le Engelschen en Amerikanen de gemeente hadden bezocht. Van de Posterijen was bericht ingekomen, dat 'het plan' bestaat, in het seizoen het kan- toor te Bergen aan Zee inplaats van lOTs, 914 uur open' te stellten. Gevraagd werd, wel'ke uren het meest gewenscbt waren. Het Bestuur had geantwoord, de voorgeno- men inkrimping ten zeerste te betreurcm Wanneer deze onvermijidelijk was, dan werd aan een slutting van 12 uur tot 2 uur in plaats van 12 uur tot 1 uur met een overiigens onveranderden dienst d'e voorkeur gegeven. Ook die D'irecteur van het Post- en Telcgraaf- kantoor te Bergen had geadviseerd, tot de voorgenomen inkrimping niet over te gaan. De Voorzitter herinnerde er hierna aan, dat reeds dikwijls de noodzakelijkheid van een rijwielpad van De Franschman naar Bergen aan Zee was besproken. Het verheugde spr., thans te kunnen mededeelen, dat de familie van Reenen toestemming aan vereeniging heeft gegeven, dit rijwielpad Hangs dten be- staanden weg aan te leggen. (Applaus.) Spr. had een en ander met den Burge- meester opgenomen. Hij had gehoopt achter het vlagduin om te kunnen gaan, doch dit was niet mogelijk gebleken, zoodat het pad daar wel vlak langs de dennetjes zal moeten komen. Spr. zou, nil de toestemming er 'is:, alle zeil'en willen bijzetten, het pad tot stand te in en in die eerste plants daarvoor een ep wi'llen doen op de, rijwielpa'dvereeni- ging Noord-Kennemerland. H'et Bestuur van die rijwielpadvereeniging wil graag werken, maar kon tot nog toe niets bereiken. Spr. ge- looft dan, ook, dat de rijwielpadvereeniging zal willen steunen. Voorts hoopte spr. op de gemeente, maar bij vreest, die hoop te moeten Men varen. De gemeentef inancieo staan er niet gunstig voor. De heer Brugman: Nou, nou! De Voorzitter: Het zal miji straks hoogst aangenaam zijn, als de heer Brugman mij in den Raad voor het plan wil steunen. t Voorts zou spr. gaarne zien., dat de Ver eeniging het saldo van' de loterij beschikbaar stelde en ten slotte wil hij zich. wenden tot d'en A. N. W. B. Deze laatste geeft all'een voor paden langs niet-bestaande wegen, doch het geldt hier een bizonder geval en als wij flink aanpakken dan neemt spr. aan, de A. N. W. B. voor het plan te kunnen winnen. 'Spr. vraagt, of de vergadering voor de totstandkoming van. het rijwielpad een be- drag wil vaststelllen of aan het bestuur wil overlaten naar omstandigheden te handelen. De heer C. Bogtman Az. wee9 -er op, dat de kwestie-rijwielpaden in Bergen meer dan een® was besproken. Voor de nuttigheid en noodigheid ervan behoeft geen lams meer te worden gebroken. Het toerisme vraagt rond- ritten. De afd. Bergen van de rijwielpadver eeniging 'is actiief geweest en kreeg veel leden. Een onderhoud had.plants met den eigenaar van het bosch en de duinen, maar vet was toen ver te halen, een pad te 'krijgen door de duinen. In de, rijwielpadvereeniging kwam nieuW bloed', een projectie voor een rijteielpad van Egmond aan Zee naar Be rgeni aan Zee werd gemaakt 'en daarvoor werd toestemming verkregen. Het plan over een lengte van 4 K.M. vorderd'e 50.000. Er zou naar wor den omgezien, hoe dit geld te krijgen, maar sinds dien wordt er niet meer over gesproken. De heer Roggeveen projecteerde nog een wie- lerpad vanaf de waterleiding door den Uilen- vang naar de Franschman.. De heer Van Ree nen was alleen bereid, goed te vinden (dat er van den overgang van het spoor tot den. Zee- weg een rijwielpad gemaakt werdl Ook dit laatste plan is echter blijven zittem. Het Be stuur van de Rijwielpadvereeniging heeft ook het denkbeeld ondier d'e oogen: gezien van. een rijwielpad vanaf De Franschman naar Ber gen a an Zee, parallel aan den Zeeweg, maar er niet naast en dat zou loopen over den donkeren hoek. Hierdoor zou wordlen bereikt, dat m'en naar Zee, been, den Zeeweg en te rug het rijwielpad. kon volgen, of omgekeerd. Spr. wil dit denkbeeld vasthouden. Spr. be- grijpt niet, dat nog besproken moet worden, dat de heer Van Reenen ervoor is, dat er een rijwielpad komt langs- den Zeeweg. Zijn be- langen als exploitant en groot-grondbezitter -ik hientoe niet 'in isfaait zou zijn. Weer iraoesit ik iets doen. Dan- besloot ik, het huis van' mr. Hanote op te zoeken, en te vnageni of Marion daar was geweest, en of zij! er missctoiten nog was. HODEDSTUK IL Opgewo-ndten spoedide ik mij! voort, duizend anigstige gedaditen warrelden. dooreen1 in m'ijn. hoofd. Ik wist diet wat ilk zou zeggen en boeik zou liandclen:ik had maar edn doei M'ariion 'terug te.vinden. Ik dacbt er niu niet aan, of ze wterk voor mij zou hebben geivon- deni of niet; het eernige wait ik veriangdle was, mlijd l-iievdling ween veillig biji mij te 'htebben. In db straiten teas de stoffige teairimite van d'en Septemberdag nog blijven hangeni; 't zweet liep Van mijn vooarhoofd, enfedle voor- 'bijgangers kefcen miji na, 'terteijll ik in h'aasi- tige vaart voortsnelde. Ik merlkte het nauwe- lijks op, ik wildte vooruiit, vooruit. Elentaiaal botstle ik tegen een man op, ik maw er geen n'otitite van en zag niet om, toen ik aidhifer mij ho-ordie vl'oeken,. 13a was in Mffls End 'Raad, m litep op hot braigea dit mee. Spr. aou het op teoogeti prijs stellen, wanneer dit rijwielpad kon ge maakt worden over den. donkeren hoek tot Bergen aan Zee en was er geen voorstander van, dat de V. V. V. zich bemoeit met rijwiel- paden langs openbare wegen. Alleen afzon- derlijke rijwielipaden verdienen dien steun. Een rijwielpad langs den Zeeweg komt er evengoed. De heer Zei'ler meende dat men zich niet alleen moest afvragen, wat wenschelijk was, maar ook wat bereikbaar was. De familie van Reenen weigert kort en goed het aanleggen van een rijwielpad door de duinen toe te staan. Men kan daarover nu lang en breed spreken, maar per slot van rekening zijn zij' eigenaren en als zij het absoluut weigeren, dan is voor spr. de zaak daarmee uit. Wa.t men in de toekomst kan bereiken? Dii kan wel eens een verre toekomst zijn en wij' dienen tusschentij'ds te doen, wat bereikbaar is. Spr. meent, dat er al een succes is bereikt, dat het rijwielpad langs den zeeweg er nu mag ko men en merkte nog op, dat het los van dfn Zeeweg komt te liggen. Dfet bet pad er toch' zal komen wanneer de V. V. V. er rich niet mee bemoeit, betwijfelt spr. Door wie zal het er dan komen en wanneer? Spr. vreest, dat we dan nog jaren moeten wachten. Wan neer'de heer Bogtman evenals spr. het legio aantal klachten dezen zomer over het ver- keer langs den Zeeweg gehoord had, dan zou hij moeten erkennen, dat er niet gewaeht kan worden. Het was er eenvoudig niet te doen. Motoren met zijspanwagentjes, auto's, mo- torfietsen, fietsen, voetgangers, rijtuigen, kinderwagens, alles moest op dien eenen drukken zeeweg elkaar passeeren. Dat er geen d'ooden gevallen zijn, heeft spr. in hoo ge mate verwonderd. Spr. verneemt gaarne van den heer Bogtiqan, hoe 'het rijwielpad er anders zal komen. De heer Bogtman: Op het oogenblik is de Zeeweg eeni particuliere weg. Daarin zal ver- andering komen. Maar dit zal niet zoo vlug gaan. De gevaren ontstaan, doordat dte weg te smal is. De Voorzitter: Moeten- wii den toestiand z66 laten, met het gevolg, dat het nog jaren lang zoo kan duren of moeten wij trachten, met able middel en verandering in den toe- stand te brengen. Spr. meent, dat het laatste gedaan moet worden. De heer J. Ruiter wees er op, dat er aan den linkerkant van den Zeeweg meer moge- j lijkheid is, om het rijwielpad iets verder van i den weg af te maken. De Voorzitter kon nog niet precies zeggen, hoe het er komt. Het plan is, om het rijwiel pad aan dien rechterkant te leggen, omdat het andere ook reohts ligt en omdat daardoor venfied'en kan worden, dat men op den. hoek moet oversteken. Aan den anderen kant lig gen bovendien die buizen van de waterleiding en de kabel. Het ligt in de bedoeling een pad te maken van 2 a ty> M. breedte en het zal wel een stukje van den weg afkomen. De heer Brugman vroeg of de voorzitter met hem niet van meening was, dat de Raad inzake den Zeeweg ook een woordje mee- spreekt. N De Voorzitter was van meening, dat dit in den Raad thuis behoorde. De heer Klomp Icon begrijpen, dat men een. rijwielpad door die duinen, wat meer van den Zeeweg verwijderd, idealer vornd. In Bergen moest men nu evenwel het brood eten, dat nu gebakken wordt. Spr. was van meening, dat, wat' nu kon geschieden, hetgeen, wat later kon gebeuren, niet in' den weg stondl Den afgeloopen zomer was voor velen in Bergen niet bepaald gunstig geweest. De komende zomer zou vermoedelijk iets beter zijin, (de voorzitter zal daarover straks wel mededtee- lingen doeni) maar toch is d'e toestand1 zo6, dat dte bevolking in Bergen het van het he- den moet hebben en thans niet kan leven van hetgeen in de toekomst zal zijn. Men is het er over eens, dat de bestaande weg door de toe- name van het verkeer groota gevaren- ople- vert. Thans telt Bergen reeds '5000 zielei. en Alkmaar 26000. Wat beteekenen, als men de zaak in beidte plaatsen goed begrijpt, de aan het voorstel verbonden kosten? Spr. oor- deelt deze zoo luttel, dat men van het plan niet mag afzien, omdat in de toekomst een grooter plan mogelijk zou zijn. Alkmaar en Bergen hebben z. i. wel zoo'n toekomst, dat over een aantal jaren een bedrag, wat nu uit- gegeven moet worden, op het grootere plan geen rol speelt. Algemeen vindt men een rij wielpad nuttig en noodig. Laat men er dan ook wat voor over hebben. Spr. verwacht, dat, wanneer oniverhoopt over 5 jaar een rijwiel pad door de duinen gemaakt kon worden, de voorstanders, wanneer de vereenigingen geen geld konden yerschaffen, door vrijiwillige bij- dragen het geld bijeen zullen brengen-. Wie wat wil, moet er ook wat voor over hebben. Wat nu gevraagd wordt, is geen offer. Wat is er tegen, om het saldo van 1000 hier- voor te voteeren? Met den. voorzitter is spr. van meening, dat reeds veel is bereikt, nu de eigenaars bun toestemming hebben gegeven. Het rijteielpad zal een groote veiligheid geven en natuurgenot versdiaffen aan dui- zend'en uit deze streek. Spr. meent dan ook, al ziet hijl het rijwiel pad er nog niet, dat de V. V. V. althans alles moet doen-, om. de verwezenlijlking er van te bespoedigen en stelde voor, het Bestuur te machtigen, naar bevind van zaken te hande- itrottoir langs,dte oneveo genummerde hui- zen. Iik was b'ij. no. 2'19. Nlog .ruimi honderd huizen had ik lie llbopen voor ik bij no. 73 zou zijn. De numimers flifsitem voodbij! irnijinj oogen, een. enkele mlaal 'kon iik er een ondierscheiiden. Hij'gendle Shield) ik still bij' no. 73. Het was' teen- uit een lahge riji gelijkvoirm'ige leelijike huizen, die teen gelijke kleur schenen te heb ben door het grijize stof, diat deuren en ko- z'ijimen bedekte. :Iik belde en wadhltte. Geen ;gtel'uid klonk uit het huis. Driftig trok 'ik voor de ifiweedte m'aal aan de bel, de liuidl en vinnig rinkeldte in de gang. Nog bleek er geen1 leven in het huis. E'en ©ogenWiik sfond ik besiluiteloos. Toen had ik het ouaangen'ame gevotel, ailsof iemand imlij; van achteren strak aanzag. Plotsel-mg wendl- de ik tnSjto hoofd om. 'Eenigte meters vender slond telea- huuraiuto. De chauffeur h'ing uiiiil zijn voertuig en' zag m'iji met intense beiangstelling aan. Iju mijn radtel'oosheid stoinipte .ik op dte voordeur, toen. die, tot .mijh• verbazing, van- ztelf openging. Al den tijlcl, dat ik had staan beBim, had dte dlaun op m Jaar gastaaa. lea De heer Verbeek deelde dte meening niet, dat het ideaal zou zijn, een fietspad door de duinen te hebben. Waar te veel menschen ko men, wordt de natuur te zeer geschaad. De heer Klomp wenschte ook geenszins een doorkruizing van de duinen met rijwiel- paden. De Voorzitter was van meening, d'at de ver- nieling juist door eeni fietspad' wordt tegen- gegaan. De menschen blijven dan op't ge- baande pad. Vernieling geschiedt ook vaak uit onwetendheid. In. ons land zijp- talrijke buitenplaatsen, die voor het publiek gcsloten waren. De A. N. W. B. kreeg gedaan, dat cr rijwielpaden door gelegd mochten worden. In de Lage Vuursche is een bosch dat altijd open was,-- z66 vernield, dat het gcsloten is geworden, maar het rijwielpad is nog open. De heer Verbeek wees er op, dat er achter het Hof in d'en tijd van de bloeiend'e brem bijna geen wandelaar komt, of hij trekt er de brem stuk. Waar fietsers komen, zijn ook wandelaars. De heer Bogtman oordeelde, dat men steeds op hetzelfde aambeeld moest blijven hameren. Spr. zal geen voorstel doen, omdat hij toch te weinig gesteund wordt, maar hij had liever eeni uitspraak van de vergadering, dat wij hier moeten hebben rijwielpaden, los van de bestaande wegen. De voorzitter vreesde, dat-men d'aarmede bet tegenovergesteldc zou bereiken. Spr weet, d'at de familie Van Reenen geen toe stemming zal geven1 voor het leggen van een riiwielp-ad dtoor de duinent De heer Roggeveen raadde ook aan, de Vaas niet te broken. Als bestuurslid van de Rijwielpadvereeniging was ook hijl voter het voo-rstel van het bestuur Op een vraag van den heer Grootegoed, verktaarde die voorzitter, dat de vereeniging niet verder zou kunnen gaan dan: ongeveer 1000 beschikbaar stellen. De kosten raatn- de hij op ongeveer 4500. De heeren Roggeveen en. Klomp oordieelden dteze ranting wel wat laag. De heer Grootegoed was niet tegen' het voorstel, mits de ledeti maar niet eventuetel pond-ponds gewijlze later een bijdrage moes- ten geven. De heer van- Gulilc veronderstelde, diat in Bergen en in Alkmaar dooir het oirculceren van lijsten ook wel geldcn voor het mtooie plain bijeengebracht konden wordten. De voorzitter vond dit geen kwaad idee. De heer de Jonge stond ook op het stand* punt, d'at het te maken rijteielpad eeni nutitige zaak is. Spr. had echter bij de opsommingvan de lichamen, waar getrachlt zal worden, geld te verkrijgen, teen lichaam gemist, nil. die Bouw- - en Explioitatie-Maiatschappij1 Bergen aan Zee. Deze was toch ook een belangheb- benlde. Spr vroeg of niet te bereiken was, dat ook dit licha'am een bijdrage geeft. De voorzitter zegcte toe, diat getrachlt zal worden dit te probeeren.. Spr. oordeelde de zaiak voldoende besproken. -E'r zijn twee voor- stetien., n.l. da't van den heer Bogtman,. olm de zaak te laten rusten en dat van het bestuur om de zaak tef hand te nemen en. te handelen naar bevind van zaken. Spr. verzocht den voorstanders van het voorstel1 van htet be stuur, dit door op te staan kenbaar te maken. Slechts een enkelirig bleef zi tten, zoodat het bestuursvoorstel werd aangenomem (Wordt vervolgd.) UIT HE I LOO. Heiloo staat in het teeken van liefdadlig-* heid. Herwonnen Levenskracht, een instelling van de R. K. Arbeidersbewegin-g, houdt in het Brunogebouw een tenteonstelling waar van gistermiddag om 2 uur de opening plaats had. Aan de tenteonstelling is een verloting ver bonden, rad van avontuur, enz., alien mid- delen om de bate voor H. L. te vergrooten. Dank zij- den onvermoeiden ijver van de se- cretaresse; Mevr. Gielis-Koopman, te er dteor veel ingezetenen financieelen steun gegeven, terwijl voor de verloting veel en belangrijke prijzen zijn afgestaan. De tentoonstellto~ mag zich in een druk bezoek verheugen en wat de verloting betreft, de bezoekers laten zich voor het goede doel -niet onbetuigd. Tentoongesteld wordt alles, wat H. L. be- oogt, hoe men dte patienten wel en niet moet verplegen en wat men kan. doen om aan deze ohilantropische instelling zijn steun te geven Het gemengde koor „Zang en Vriendschap" luisterde de tentoonstelling op. Als het heden te afgeloopen en de licht- beeldenavond is gehouden, zal het wel blijken een. voordeelig saldo voor het comite te zijn geweest. Mijn .hart fcloptle hevig, teen ilk de deur binenstapte. Even, stond ilk still. Toen werd Aneens een kaniierdeur open geworpen, het volllle licht scheen. in dte gang, en uit de dteuropening,, geruischloos langs miji heen vloog een vroiuwengestalte. Htet was Marion! „M;arion!" sdhreeuwdte ilk, zoo hard ik kon, maar, zij had1 reeds de deur bereikt. Ik wilde haar achterna rennen, maar, te:en ilk bij dte voordeur was, zag ik pliotsding het gezidht van. den .chauffeur voor mij, ik 'kreeg eeo! hevigen stoot in niiijn borst, dlle mij te rug deed- wankelen. De voordeur werd voor mijn neus dichtgiet- stegen, ik hoorde het geraas van' dten motor, en het wegrijdien van dte auto. Ik was aleani. ■PlotSeling begon- het te suizen 'in mlijini ooren1, ik kreeg een gevoelll of allies om' mij- heen dlraaidle. Ik begireep, dat ik inioest gaan ziltten, zoo ik niet willdte flauw vaMten. Ik wanktelde dte kaimter 'in- en- vie! op een stoel, die bijj de dteur stond. Etenige co-genblikken later opendte ifc mijn oogen en- zag dip kamer rond. fWawit viwwi^a.)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5