f DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 41 Honderd en zes twintigste Jaargang. 1924 Afcoimementsprijs lt>ij yooruitlbetaliiig per 3 maanden f 2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brleyen franco N.Y. Book- en Handelsdr. y.h, Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admin is tr, No. 3. Bedactie No. 33. 18 FEBRUARI MAANDAU Buitenland (3emens:<l Menws. Lht Hammer MX 2 Made* Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. de separatistische beweging. De ontruiming der plaatsen in. de Palts door de separatists maafk t snell-e vo-rderm-gen. Te Landstuhl bij Kaiserlautern is het Be- zirksambt door de separatisten ontruimd. De burgerij trok onder het gelui der klokken naar het stad'huiS en beesoh idle Beiersche en de separatistenvlag. De Franschen grepen niet in. Te Kusel gaven die separatisten1 den sleutel van het Finanzamt uit edgen beweging aan de autoriteiten. terug en verwijderdfen zij zich. Te Berg-Zobern deed1 de burgerij een po ng om de separatisten. met geweld te ver- rijven. Fransche soldaten grepen echter in en verdreven de inwoners van de straat. Het comite, door, die Rijnlandcommissie in gesteld om de orde en rust in de Palts te her- stellen, heeft gister zijn taak aanvaard. Zij heeft een onderhoud gehad met vertegenwoor- digera van Staat, gemeente en pers en de bc- voiking uitgenoodigd met kalmte de te tref- fen maatregelen af te wachten. Deelnemers aan betoogingen enz. worden gestraft. Bij beschikking van den districts-gedele- geerde in de Paltls zijn alle sport- en studfen tenvereenigingen in het district Kaiserlautem .ontbonden. Het comite heeft de vertegenwoordigers der autonomisten verzocht, zoodanige orders te geven, dat alle incidfenten worden vermeden. De nacht van Woensdlag op Donderdag was kalm in de Palts. De arbeiders, beambten en ambtenaren in de Palts hebben besloten: in staking te gaan. totdat de separatisten ook uit de steden en dorpen, waar zij zich nog door der steun der Franschen handhaven, zijn verdwenen. De separatistische beweging en speciiaal de voorvallen der laatste dagen zijn in de Fran sche Kamer ter sprake gebracht door den af- gevaardigde Daudet, die zijn verwondering uitte over de houding der Fransche autoritei ten ter gelegenheid van de gebeurtenissen te Pirmasens, waarop Poincaire antwo-orddle dat de autoriteiten zich vanzelfsprekend onzijdig hidden, terwijl zij1 de orde zooveel mogelijk handhaafden, en dat voor den eersten keer die intergeallieerde commissie met algemeene stemmen, den Engelschen -gedfelegeerde inbe- grepen, den staat van belag had afgekondigd. De gebeurtenissen sfceider; ons in het gelijk, zeidfe Poincare. De geallieerden zelf moesten erkennen, dat de provocaties uitgingen van de nationalistische Beiersche regeering. De bekendmaking van den voorzitter van den „Pfaltz-Kreis-Ausschuss" dr. Beyers- dorffer, welke het einde van de separatisti sche regeering aanfcondigt, werd Zondag in alle plaatsen van de Palts aangeplakt De voorloopige regeering wordt door den „Regierungsrat" dr. Staegler, den „0berre- gierungsrat" dr. Jakiob en den „Regierungs- rat" Bom gevormd, -aldus weet de „Crt"( te berichten. Het blad zegt dan verder: Dr Bey- ersdorffer had heden een langdhrig onder houd met generaal De Metz, waarin gespro- ken werd over de maatregelen, welke genomen moeten worden om de door de separatisten uitgewezen Duitsche ambtenaren terug te roe- pen. De speciale commissie van onderzoek heeft heden de Palts weder verlaten. Gister werden in het Rijnland massa-betoo- gingen gehouden voor de saamhoorigheid van de Palts met het Duitsche Rijk. Als spre- kers traden op de minister voor de bezette ge- bieden, dr. Hofle en de Duitsche gezant te Weenen, dr. Maximilian Kauf^r. Duizenden hadden zich verzameld en betoogden op drei- fende wijze tegen de separatisten-, zonder dat et echter tot botsingen is gekomen. Later wordt gemeld: Vrijdagavonjd is overeenstemming bereikt tussohen de bijzondere Paltscom-missie der In tergeallieerde Rijnilainidfcommissie 'en die ver- tegenwoordiigers der bev-olkinig. Men is over- eengekomen, idlat de separatisten Zaterdag- avond -om acht uur overal in de Palts het ge- zag zouden1 neerleggen1. Tegelijkertijd aan- vaardt de -districtscommissie het bestuur en stelfc zioh verantwoordelijk voor het handha ven1 der orde. De districtscommissie verklaar- dte, haar taak voorloopig te aanvaardfen tot dat overeenstemming zal zijn bereikt tusschen Beieren en1 ihiet rijk eenerzijd's en de gealli- eerde Rijnlandtommissie andlerzijdb. Reeds Vrijdagnacht zijn de separatisten uit een1 aantal gemeenten- verdwenen. De tot nu toe te Spiers gevangem gehouden ledten der Paltsregeering zijn weer vrajgela- ten. DE COMITE'S DER COMMISSIE VAN HERSTEL. De drie Belgische deskundigen zijn uit Ferlijn te Brussel temggekeerd. Zij ded'en aan Theunis en Jasper venslag van het re- sultaat hunner zending in tegenwoordigheid ytn Delacroix, den Belgischen gedelegec-rde in de Commissie van Herstel. Het resultaat der beraadslagingen van de deskundigencomite's te Berlijn zal vermoede- lijk eerst over ecnigen tijd officieel bekend worden, zegt het Hbl. Intusschen valt uit de mededeelingen, welke de deskundigen tot dus- ver hebben1 gedaan, een vrij duidelijk beeld te vormen van de plannen, die den grondslag uitmaakten van de werkzaamheden der comi ty's. Het plan der deskundigen der definitieve ancering der Duitsche valuta is een finan- eel plan op groote schaal, dat een organi- #che verbinding wil tot stand brengen tus- 4 km de vaIutah«rv»rirdiHf> aft ds schadsv«r- goedingen. In beginsel beschouwen de deskundigen met inbegrip van dfe Franschen en Belgen, het herstel der politieke en economische een- heidi des Rijks als voorwaarde voor het sanee- ringswerk. Het Rijk meet weder voile bestuuis souvereiniteit krijgen, oolc ten opzichte van de belastingen en douanen zoowel in het bezette als in het onbezette gebied. .Ook is men een- stemmig van1 oordeel, dat aan het Duitsche Rijk een -moratorium moet worden verleend en totdat de Duitsche betaalkracht is hersteld. moet aan Duiitschland een in het buitenlana uit te geven leening worden toegestaan. Het kapitaal der op te richten goudbiljet- tenbank moet! ten minste voor de helft uit bui- tenlandsch kapitaal bestaan. In den raad van toezicht op dfe bank moeten de voornaamste circulatiebanken ter wereld zijn vertegenwooi- digd1 en dfe helft van het aantal stemmen heb- bem. Aan dfe bank of aan een speciale afdeeling daarvan wordt dfe regeling der schadever- goeding opged'ragen en wel- op zoodanige wij ze, dat een door Duitschland op te brengen belasting ter delging der ooglogisschulden op een speciale rekening der bank wordt geboekt Deze beliasting, welke zal worden geheven nadat de begrooting in evenwicht zal zijn ge bracht, mag niet minder qpbrengen dan de belastingen bedragai, welke de geallieerden opbrengen ter dekking hunner oorlogsschul- den. De afdteeling „oorlogschulden" der emis- siebank draagt de inkomende bedragen over aan dfe schuldeischers in verband met de schadevergoeding. De deskundigen hadden zich met name ook bezig te houden met de vraag, op welke wijze Frankrijk onmiddfellijk een groot bedrag zou kunnen ontvangen. Men schijnt in hoofdzaak tot overeenstemming itte ziji gekomen omtrent het plan, ddt bedrag door middel eener lee ning te doen opbrenigen en aldus twee vliegen in een Map te slaan, n.l. Frankrijk en Duitsch land finandeel te saneeren. Grondslag dezer leening zullen dfe Duitsche spoorwegen vor- me. Men zal echter afzien van den vorm der pandneming, zooals aanvankelijk in het voor- nemen lag. De reeds opgerichte Reichseisenbahngesell- schaft, welker gezamen-lijke aandeelen aan den Staat behooren, zou obligaiies ter hoogte van 10 milliard! gondii] ark uitgeven, renten- dte 0 pet. Van dfeze obligaties zou Frankrijk vijf milliard krijgen. iHetgeen boven de vijf milliard zou worden ingeschreven zou aan Duitschland komen. Aan de bezitters der obligaties zou in een of anderen vorm een raad van toezicht wor- dfen toegestaan. Bij dfe bepaling van het ka pitaal van hen, milliard is men uitgegaan van de omstandigheid, dat de gezamenlijk Duit sche spoorwegen in vredestijd een .oversohot van een milliard per j'aar opleverden. DE REVOIUTJE IN MEXICO. De strijd tusscheni opstandlelingen en re geering gaiat op en neer. Qm beurtea behialen ze ch overwinniing. De regeeringsitroepen rukten Giuadalajara binnen. Last is gegeven om onverwijld op te rulckcn tegem Morelia, waar de rebelleni thams zijn geconcentreerd1. Een niet bevestigd btericht zegt, dat die bondstroepen Tuxpan hebben bezet. Dc revolutionnairen hebbein, ook een sutces Brvxhten. Hun gen-era'al1 Pinada heeft die bondstroepen van generaal Belascos in den i+aat Chiapas verslagen. ONL'USTEN IN DE OEKRAINEL Volgens berichten uit Jassy is er in ver- schillende deeten van dfe Oekraine 'en revolt tie uitgebroken. Er wordt van over dfe gre'ns schifeten vernomen. Tal van vHuchtelingien van Russisch 'gronrfgebied willen dfe Roemeensche grens oversteken, maar worden aan de grens tegen-gehouden. De Roemeensche grens- wacht wordt versterkt. VERPLIOHiTE WEKE'LIJ KSCHIE WINKELSLUITINO. Te Konstantihopel is gister voor dlen- eew sten keer de wekelijfcsche officiieete riistdlag toegepastu In overeenstemming mfet de door de Nati-onale Vergadering aanigen-onien' wet zijn winkels, kantoren, fabrieken en scholen zonder onderscheid' van nationaliieit of gods- dienst verpTi'cht te sluiten. Allfeen dlruMderijleai, dagbladen, hotels, restaurant, midldelen van vervoer blijven open of blijven f-unetionnee- ren,. STAKING IN DE BELGISCHE M ET AALNI JVE'RHE ID. Donderdlagm'orgen is in de Gentsche me- taa'lnijverheid de algemeene werksta'king uit gebroken wfegens afwijzing van den1 eisch van1 het personeel van 5 pet. loonsverhooging. Alle groote fabrieken liggen nu stii Het aantal stakers bedraagt ongeveer 7000. De arbeiders zijn van oordeel, dat die pa- troons, door het weigeren dter 5 pet. locns- verhooging in verband met het stijgen van de kosten van het levensondferhoud1, niet alileen naar bezuiniging streven., maar er den strijd tegen den 8-urendag aan verbinden. De pa- troons zouden te verstaan gegeven hebben, dat loonsverbetering in verband! imoet ge bracht wordfen met een liahgeren werktijd). DE STAKING DER ENGELSCHE HAVE'NARBEIDERS. De staking der hav-enarbeiders vind't door- gang nifettegenstaande dfe bemoeiingen van de conferentie, die gehouden werd met het doel overenstemiming te brenge ntusschen de werkgevers en weidcnemers in het havemibe- dlrijf. Deze conferentie heeft a'i- gem resulitaait gfehad. Voorspeld werdi, dlat heden in Louden gees enkele havenarbeider zou werken. Ook uit aille andere groote havensted'en ko men berichten binnen, "diat de arbeiders in- massa in staking zijn gegaan. Een groot aan tal schepen zal in de havens worden opge- houden. Te Hull staken 7000 havenarbeidlers en cr liggen nog ongeveer 80 schepen in de haven1. Men verwacht, dlat die invoer van vruehten en groenten1 van het continent ge- heel zal worden stopgezet. Uit Manchester wordt gemeldi, dlat aldaar 5000 inan staken, waarvan 3600 havenarbei- ders en 1600 arbeiders in andiere bedrijven, die een sympathiestaking zijn begonnen. De havenaTbeiders te Liverpool, Plymouth, Southampton, Bristol, Glasgow en die in- de havens van ZuidhWales en andiere plaatsen hebben hot werk neerge'egd). Het spreekt vanzelf, dat die staking stagnar tie veroorzaakt in de levensmidkifeleni- en bran-distoffenvoorzien'ing. Rleedis wordt |ge- dacht aan een evenitueele vleeschrantsoeniee- ring. De Londensche koletiliandelaren verklaren, dlat het effect van een staking binnen enlkele dagen reeds merkzaam. zal worden- Een groot dfeel van dfe kolera, welke Londien ver- bruikt, wonlten per sdhip aangevoerd. De voorraden, die door de jonigste spoorweg- staking aan-zienlijk verminderd zijinl, heeft men nor niet kunnen- aanvullcn. Wat dfe kruidenierswarcn1 betreft, wordt gemeld, dlat dfe meeste groothandelaars in ko- Fosiiale waren1 groote voorraidm hebben opge- slagen, toen de staking direigidfe. Als het pu- bliek niet in een paniekstemming komt, zul len zij in staat zijn, gedurenxDe verscheidene wfeken aan alle behoeften te voidoeri!. Ten aanzieni van de vruchen wordt medfe- igedeeld, dat dfe voorraden ter vooricning in dfe normale vraag voldloendte zijn voor een week- Gedurende de laatste tien dagen zijn jjroote zendingen vruehten aangekomen, De pakhuizen1 ziih vol! en het fcoude weer 'heeft er toe bijgcdra'gcn, de vruchiten in goeden sted te houden. Met betrekking tot de voedselvoorziening wordt nader gemeld, dat .de kleinhandlel op't oogienblik voorraden heeft, welke stellig bo ven het normale peil uiitsteken. Sommi'ge van de groote fiirrna's hebbeii haaa" voorraden zelfs met 25 pet. weten1 te vermeerdferen. In- dicn de kleine winkeliers op 'hum beperkt ter- rein dezelfde poil'tiek hebben gevolgd, zou er welli'eht voorloopig geen1 sprake van een le- vensmiddelfennood zijn, allthans niet geduren- db de eerste week van dfe staking, De directie van een dfer groote Londfensche winikfelbedrijlven heeft gepubllceerdl, dat zij volgens h-aar gewene dlistributie-rnethode ge- durendfe 14 dagen of 3 weken1 het bedrijf zal kunnen vcortzetten. Een andere firma ver- klaarde daarentegen, dat ma een week de toe- strnd reedls moeilijik zou worden. De kolenexport uit dfe inijnen is door deze savensteking geheel tot stilstand gelco- men. Dienten-gevolge zal dfe mijnbouw gedu- mndfe de staking enorme verliezien lijdien. Dez-e worden geraamd op 7% millioen pond sterling per week. SENSATIONEELE KLOPJACHT. Een 21-jarige krankzinnige, Batson ge- heeten, een uitnemend schutter, oefende sinds eenigen tijd een waar terrorisme uit in het dis trict tusschen I Iolbrook en Tumbarumba (Nieuw Zuid Wales, Australie.) Dezer dagen vuurde hij 17 schoten af op een groep personen, die te Jingelic, nabij Hol- hrook zaten te picniccen. Een werd gedood terwijl er drie gewond werdfen. Daarna ont- snapte hij naar het heuvelland, waar men hem, een woudlooper van prefossie, nog moei- lijker kon achtervolgen. De waanzinnige heeft zich een flinken voor- raad patronen en heel wat proviand weten te verschaffen en schijnt zijn hartstocht voor de schietsport nu op levendfe schijven te wil- •len botvieren. Een leger van politiebeambten en burgers zit hem op dfe hielen. Bijna had men hem in een boomgaard verschallt, maar hij schoot zoo heftig op zijn achtervolgers, dat dezen hem moesten laten ontsnappen, waarbij hij) in dicht kreupelhout verdlween. Het laatste nieuws, dat men omtrent zijn verblijfplaats heeft, is dat dfe Albury, na 'n schietpartij tusschen hem en dfe politie, de Murray is overgezwommen en zoo in den staat Victoria zijn heil gezocht heeft. DUITSCHE COURANTEN VERVOUGD. Tegen de „Vorwarts" is, naar de Tel. be- richt, op verzoek van den rij'ksweerminister Gessler en1 den -minister van- justitie Emmin- ger, een- vervolging ingesteld! wegetils1 land- verraad. Eveneens zal1 een vervolging1 Wor- den ingesteld tegen- de „Wel't om' Momtag" en de Frankfurter Zeitun'g", op grend van het feit. dat in deze bladfen beweringen zijn geuit over een saimenwerking welike zou! bestaan tusschen de rijksweer en verschillendfe bij1 die wet verboden militaire geheime orgauisaities. RUSLAND OP DE VLOOTCONFE- RENTIE. Berens, de vertegenwoordfger van Rusland op de vlootconferentie te Rome, heeft aam een vertegenwoord-iger van Havas verklaard, dat Rusland, wijl' het niet in staat is weer een modeme vloot te bouwen, zich ondler dfe hui- di'ge omstanidiightedfen ook niet zou kunnen' la- ten vastleggen aan een bepaald maximum voor zijn totaal-tonnage. Ru«lend sluit zieh heel graag aan bij het beginsel van beperking der bewapeoiingen ter zee, maar kan geen- beslissing Perneo, zov lang het dioor te veel state® nog op een- af- stand wordt gehouden en daardoor oo-k geen verdragen kan sluiten, die tot op zekerc hoogte zijn eigen veil-igheid waarborgen. TEGEN ROEKELOOZE CHAUFFEURS. De toeneming van ongelukken door auto's veroorzaakt, heeft de Berlijnsche politife aae- ieiding gegeven krachtig in te grijpen. Voort- &axh zal een chauffeur, door wiems schuld of onvoorzichtigheidi een ongeval plaats heeft, onmiddfellijk zijn rijbewijs verliezen. Bij reci- divi van overtreding van het voorschrift be- treffende de snelheid waarmede gereden mag wordfen, volgt eenzelfde sanctie. ;DE BESTRIJDING VAN KANKER. De Evening Standard verneemt, dat in dfen veldtocht tot bestir ting van de kanker een belangrijike stap voorwaarts iis gedaan tenge- "olge van de ontdekkingen van dr. Louiss Sambon te Londen, een kenner van tropische ziekten. Sambon heeft een opd'racl t van den Britschen bond voor kanker-bestrijding een bezoek gebracht aan de Italiaansche kust- strook van dfe Adriatische zee, waar kanker op sommige plaatsen bijzonlder veel voor komt en naar men meldlt is het hem ,gdukt een geheel nieuw licht te werpen op de oorzaken van kanker In het menschelijke lichaam. Men gelooft, dat zijn ontdekking in de eerste plaats tot voorkoming dfer ziekte zal lijden. De door hem bezochte Italiaansche streken bodten een zeer goed terrein voor zijn werk. Zoo vondl hij1 in 1 enkel dorp niet minder dan 500 kankerlij'ders, terwijl in een ander plaats- je zoo goed als de geheele bevolking in een of andferen vorm aan de zifekte leed. Aan den anderen kamt waien er dorpen niet ver van de eerstbedloelde gelegen, waar men soms in 20 jaar geen enM kankergeval had! waargeno- men. Een nauwkeurig onderzoek van de ver schillendfe omstandigheden, die in de door kanker besmette doijpen afweken van die, waar dfe ziekte manner voorkwam, schijnt tot zeer kostbare resultaten te hebben geleid. Men hoopt, dat de onderzoeldnigen tengevol- ge zullen hebben, dat verder op dezen nieu- wen weg zal worden voortgegaan wat op zichzfelf een belangrijke stap vooruit zou zijn. DE HANDEL IN VERDGOVENDE MIDDELEN. De Zwitsersche Bondsraad heeft zijn gofed- keuring gehecht aan een wetsvoorstel ter re geling van den handtel in verdoovendfe midde- len. Het is gebaseerd op art. 69 van1 de con stitute, waardoor den Bond het recht ver leend! wofdt, maatregelen te nemien ter be- strijdihg van besmettelijke ziekteni, zeer ver- breide ziekten>, en ziekten, die -bijzonder ge- vaar voor mensch of dier oplever-en. Enkele kantons (Zurich, Bazel-stad en Neuchatel) hebben wel eenigen twijfel gcop per di aan die wettighdd van het nieuwe voor- stel, doch ook zij hebben er zich ten slotte medte aocoord verklaairt. Het project geeft slechts algemeene regels, de B'onldisraad zal later nog de details der uitvoering regelen. Voor dfe vervaardiging, dfen in- en uitvoer, het vervoer en voor den verkoop in groot- of kleinhandel zal vooraf toestemiming der re geering moeten worden gevraagd, aldus deelt de Tel. medte. Men zal iedere hoev-eelheild van een ver-doovend middfel dus 'kunnen vol- gen van het oogenblik af, dlat ziji ontetaat of in Zwitserland wordt ingevoerd tot het tijd- stip dat zij bij den verbruiker belandt. De uitvoer zal worden gecontroleerd volgens de bepal'ingen van de conventie van Den Haag. Onder verdoovende middel-en wordt in het voorsfel verstaan: oipium in alle vormen, -morphine en preparaten, die meer -ddn 0.2 morphine, heroine, cocabladen of cacai'ne be- vatten. Het ontwerp is- echter vaitbaar voor uitbreiiding tot elk schadfelijk product. De bui- ■tenlandlsche handel staat ondter controle der cohfederatie; de binnenlandische wordt ge controleerd door de kantons onder toezicht der confederatie. Voor de bereiding is een kantonale toesteniming noodig, gecontrasig- neerd door dfe bondlsautoriteitten. Zifekenhuizen moeten permissie vragen voor het koopen en in voorraad hebben van verdoovendfe middle- len. v B-estelliingen moeten voorzien zijn van een kantonaal visum die betrokken personen moe ten een register bijhouden. Vervoer van opium, bestemid om gerookt te worden, is verboden. Op overtreding zullen strenge straffen worden gesteld: gevangenisstraf van ten hoogste een- jaar en boete tot een maxiinum van 10.000 francs. MACDONALD PER VLIEGTUIG NAAR ZIJN GEBOORTEPLAATS. MacDonald zal gedurende een „week-endl" een luchtvaattochtje ma'ken naar zijn- geboor- testad Lossiemouth in Schotland. De voorbe- reidingsmaatregelbn zijn Vrijdag gereed ge komen, nadat een officier van de luchtmacht naar Lossiemouth was vertrokken om dfe lan- dingsplaats te kiezen. De vlucht van- den premier zal- die eerste directe vlucht zijn van Londfen naar Noord- Schotland. CREMATIE A. B. H. VERHEY. Onder ontzaglijke belangstelling heeft Za- terdagmiddag op Westerveld de crematie van Anton Verheij- plaats gehad'. Toen de onder bloemen badolven kist bin- nengedragen werd1 speelde J. H. Besselaar Jr H T NrH F R W F T BURGEMEESTER en. WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat zij bij- hun besluit van 15 Februaad 1924 vergunning hebben verleend aan P. BRUIN, aldaar, tot het oprichten van een HERSTELPLAATS van biljaxts en aanver- wante artikelen met plaatsing daarin van een electromotor van 3 P.K-, dienende tot het aandrijven van een cirkelzaagmachiine, achiter in het perceel SPOORSTRAAT Wijk E, No. 42, ten kadaster bekend gemeente Alkxnaar in Sectie C No. 2851. Alkmaar, 18 Februari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, S-ecretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brenge nter algemeene ken- nis, dat zij1 hunne beslissing op het verzoek van de firma ERO REM, aldaar, om ver gunning tot het oprichten- van een fabriek van chocolade- en suikerwefken, met plaat sing daarin van een stoomikstel, eenige elec- tro-motoren en verschillende machines, op een- terrein aan KAN1AAJLKADE en PATER- NOSTERSTRAAT, hebben1 VERDAAGD. Aikmaar, 16 Februari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. op het orgel het slotkoor uit de Matthaus Passion „Wir setzen uns in Thranen nieder". Ommiddellijk trad baron van Hardenbr-odk naar voren om een krans namens de Haag- sche afdeeling van Toonkunst neer te lfeggen en daarna nam de heer J. A. Witkamp het wooid!. Ik moet beginnen, aldus spr. met het uit- drufckelijk verlangen dfer familie Verhey ken- baar te maken een Verlangen dat zeker door alle aanwezigen zal worden geeerbie- di-gd dat het aantal officieele toespraken op dfeze plaats zooveel als mogelijk is beperkt blijve. Zij gaf daarom als haar wensch te kennen dat met dat dloel uitsluitend dfe .ver- tegenwtoordigers der Rotterd. en Haagsche Toonkunst lafdedingen hier het woord zullen voeren. Vervolgens trad de secretaris van de Haag sehe ajdeeling van Toonkunst, dfe heer Jules Wolf naar vo-ren om een kort woord- te spre- ken. Zichtbaar ontroerd1 sprak een van Verhey's goede vrienden de heer M.S. van Veen, voor zitter van het Rotterdanxsche Koor van Toon kunst. Ook dfe voorzitter van Rott. Mannenkoor, de heer Kornacker hield een rede. Toen klonk vioolspelMevrouw Renee Phi- lipp-Andriesse, door Besselaar op het orgfe! begeleid, speelde het Adiagio uit dfe Vijfde symphonic van Mahler, een- der lievelingstuk- ken v,an Verhey. Het Monk aamgrijpend en merkbaar was dan ook aller diepe ontroering, toen onder de klagenjde tonen van de viool de kist langzaam in dfe diepte zonk. Toon Verhey had slechts dfe kracht enkele woorden van dank te stamelen tot alien die blijken van belangstelling en deelneming ge geven hebben. ONG-ENOODE GASTEN. Toen een winkelier in dfe Potterstraat te Utrecht gistermorgem zijn winke! zou openen, ootdfekte hij dat hij1 di-en nacht bezoek had ontvangen van onjgenoode gaStlen. Aan den binnen kant van dfe winkeldeur bemeiiktfe hij een sleutel, die niet zijn eigend'am was, terwijl hij: bovend'ien nog tot de ontdekking moest komien, dat- uit een kastje 150 verdwenen was. De politie heeft1 dfe zaak in handen. EEN NEDERLANDER TE BRUSSEL GEARRESTEERD. Vferdadht van1 verduistering van 50.000 ten nadeele eener transportondfernemiing itfe Rotterdam1, is te Ca-pede au Bois nabij, Brus sel gearresteerd een zekere Henri Crooy. Hij: zal aan dfe Nederiandsche autoriteiten wordfen uitgfeleverd!. OP STAP. In een rijtuig op het rangeerterrein dier Huizer tram heeft dfe politie te Buss-urn een 19-iarige jonge dame icntidfekt, die bij: nader onderzoek van huis weggfeloopen bleek te zijn. Zij is teruggebracht naar de ouders, die reeds hare opsporing verzocht hadden. DE TOELA TINGSLHEE'FTIJD BIJ HET lAGER ONDERWIJS. Nu ten gevol'gt /an die verhooging van den l'eeftijd voor toelating tot de lagere school een belangrijk overcompleet aan enderwij- zes(essen) is te verwachten, zullen tot nader order de, bij het openbaar lager onderwijs te Amsterdam openval-lendfe plaatsen niet door n-ieuwe benoemingen worden vervuld, doch worden opengeh-ouden voor hier eeds in dienst zijnde ond;ewijzers(essen), die anders eerlang op wachtgeld zouden m-oeten wordfen gesteld. In vefband dlaarmedte zal het aangekondig- de onderzoek voor die lljsten van bij. voorkeur benoembaren, waarvoor juist een oproeping van sollicitanten was gedlaan, niet doorgaan. Solliciitamten kunnen zich d'us die moei'te van het inzenden hunner stukken besparen. De tot dusverre reeds ingekomen stukken1 zullen wor den teruggezonden. DE ONTSLAGAANVRAGE VAN DEN DIRECTEURhGENERAAL DER POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Hot Alg Nederl. Correspondentiebureau te 's-Gravenhage meldt: na COORAN

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1