lep in Ate £;2 gm. v*3iv& helv, g« u fcuroauitg m temeergeslagcn voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regiett die gal, ihelpt de spijsvcrtering en voorkomt verstop- ping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pill en 0.65; inapotheken en dirogistzaken. herziening van het Nsalarisvraagstuk. Nieuw zijn er bij: gekomen de stopzetting van den seholenbouw en van de pensioenlasten. De tweede soort maatregelen betrof de dek- king der tekorten. In de Millioenen-nota stel- de de Regeering zich op het standpoint, dat bezuiniging geheel de tekorten tnoet dekken. Met dat stand-punt gaan alle sprekers me- de en dus vonden zij dat van de Regeering juist. Met rrnve gegevens die de Regeering bezat bij het opstellen der Millioenen-nota mocht zij op niet meer dan 50 miliioen rekenen uit ver- aoberen en bezuiraigen. De salarisregeling lijdt aan de kardinale font van eindelooze nivelleering. Herziening is dringend noodzakelijk en de Regeering hoopte uit revisie een bedrag van 35 a 40 rrtil- lioen gulden te Vinden. In totaal en niet als een egale korting op alle salarissen. Er bleef ten slotte een bedrag van 30 mil iioen gulden ter dekking met belastingen over. Wat zou de Regeering hebben te hooren ge- kregen van Mr. Marchant als zij eens niet een plan had gegeven? Cijfers heeten prae- matuur maar wat zou men gezegd hebben als zij gefen cijfers had gegeven? Van een besparing van 50 miliioen op den staatsdienst in teen jaar lean geen sprake zijn. - Dai begrijpt ieder; op de geleidelijkheid van de besparing is herhaaldelijk gewezen. De Regeering heeft nu ingezien uit de ciifers dat er 40 miliioen zal zijn te bezuinigen. Een voorzichiig bqleid heeft de Regeering er toe gebracht het tijfer te stellen op 20 miliioen. Er bleef dus 20 miliioen over te dekken, waarvan 10 miliioen uit nieuwe belastingen. De Regeering zal van den zomer zien of deze 10 noodig zijn. Was het nu mqgdijk een endere methode te volgen? Het plan heette vaaig te zijn. Spr. begrijpt niet wait concreters men weer wenscht. Hij heeft een staatje ov-eiigieiliegTd1 waaruit blijkt dat reeds 8.4 milFoen is be- reikt. Zonder salarisverlagkig was het tekort niet te. dekken De 35 millroen- gulden zouden nog gezocht moeten worden buiten hetgeen nu reeds gezocht is. Zou""het anders gekund hebben? Er zijn 435 miliioen gulden waarop bezuinigd kan wordten Daarvan zijn 210 miilioen voor sa larissen. Bespaairt men, dus niet op de ambtie- naren-salarissen, dan moot men op 225 mil iioen 60 miliioen bezuinigen en dat gaat niet. In 1013 kostte de algcmeene dienst 180 mil iioen; Rekent men met de vermiinderde waarde van het geld meej dan zou de begrooting op dit moment bedragen moeten 360 miliioen. En de algemeene dienst kes-t op dit moment 525 miliioen, dus 165 milliiioen guklen mee'r. De salarisverlaging is veel" hooger geweest dan corrresponaeeert nut d'e jndlex-djfers en de kosten van het onderwijis zijn' vecl hooger. Daardoor is het niet anders dan door beper- king van den Staatsdienst mogelijk te bezui- ntocti. De legende dat spr. 10. pet. op alle salaris sen wilde korten, is onjuist. Er staat geen woord van in de Millioenen-nota 'Heft' is ail- leen bed-odd als voorloopige inaatregel, zoo- da t na de def'nitieve regeling een afrekening plants zou hebben. Salarissen bij d'e Grondwet geregeld!, zijn niet te herzien zonder grondwetsherziening. Men wil liever geen nieuwe belastingen. De Regeering oOk niet; maar zij' kan niet zon der deze. Ons tegenwoordig! belastings'id'sel gaat tegen de kapilaalvorming in. De Regee- r:ng wenscht daarvan iets af te wijlken. In 1024 waren er 41 pet, dlrecte bdastingen en 50 indirect: in 1021 was het 66 j4 en 3314. De voorgestelde betas'in gen raken geen. on- middelliike levenshehodtfji De stopzetting van de storimgen in het Invaliditeitsfonds acht spr. begnjpelijk. De vraag is of het fords ze kan missed, en de be- rekening heel': gdeerdi van wel. Gevraagd is: kan het niet anders? Sph heeft reeds gezegd1 wat hij1 daarvan denkt. Een methode zonder cijfers te geven is wel te verzinnen, maar het helpt niet veel Het pl'an- Wibauf? De dene helft heft de and-ere op en het tekort blijft. Ten sfotte gaat spr. na wat er verder aan planncn is opgeworpen. F fij meent d'at men er niet verder rnee komt. De economische re- eonstructie, die de hee.r Dresselhuvs wenscht, wenscht de Regeering ook. Tie prod'uetie dient' verhoogd te worden en dus moet er langer gewerkt worden maar dat beteekent niet-dat alle grendels van de deur moeten. Er is soe- pe'.heid genoeg ip de wetgeving om zich bij de toestandten aan te passen. Een wetswijziging werkt eer ten kwade dan ten goerfte op het aligemeen 'overleg tusschen werkgevers en werknemers De Regeering kan alleett doen wat moge'ijk is om de welvaart te bevordenen en te steunen. Wijziging en herziening van het tarief- acht spr. dringend noodig, omdat de regeling zeer gebrekkig is op tal van pun- ten' Spr. resumeert nog eens het gansche be- zuinig'ingsplan. Hij is niet blind voor de li'chtpunten in de naaste toekomst en eenige hoop op uitkomst is er. Maar al difc ver- schijnselen zijn voor het oOgenblik niet van belang van het bestaande 'tekort. En daaroir dtoet de Regeering een beroep op de mede- werking der Kamer om hear te steunen in h'aar wenseh om die tdmrien te dekken. Spr. vreest geen kritiek, maar men moet zic'n eens ihdenleen in de madlijjke positie waarin de Rendering verkeert, ook togenovcr de ambte naren.' Spreker heHt- Mars en Mercurius met eere gediend De zinspreuk die Mr. Trcetstra aan Food zal spr. niet aanvaarden. De zijne zal ziinChristus mca petra (Christus is mijn mtsl Spr zal ten einde dtaorgaan: fais ce aue doit advipnne que pourra (doe wat noo- d''" i- lp.it urvan komcn wat wil). De vergadering werd verdiaagd tot hedfen 1 uur he. M j. KKlnssass, De Voorzitter zeide onge\-eer hat volgen- de: Mijne heerm! Met weemoed zal de ver- gadermg zeker kennis uemeu van het overlij- ei'.'ii van den iieer Kolkmad. Als men CyQ ruim 4U-jarige parkmentaire loopbaan achter zich heett en als men zelf lid der Kamer is, dan gevoelt men, Wat het zeggen wil, wanneer een man als Kolkman ons verlaat. Als lid der Tweede Kamer en als lid zijner partij heeft mr. Kolkman in het verledea voor de gemeen- schap veel goeds gewrocht. Wat mi] betreft, hij was een goed vriend van mij en in de korte sparine tijds die het mij welhcht gegund zal zijn nog te leven, zal zijn beeld mij nog dik- wijls voor oogen kornan en i'k denk, dat uetde heeren ook zoo zal gaan. Ik heb gemeend de nagedaohtenis van, den heer Kolkman met de ze korte woorderi te moeten memoreeren. Regeling van Werkzaamheden. De Voorzitter decide mede dat morgen- ochiend 11 uur verscliillende wetsontwerpen, die reeds in de -aideelimgen zijn onderzocht in openbare vergadering, zullen worden behau- deld en dat daarna ingevolge besluit der cen- trale sectie onmiddellijk een aanvang zal wor den gemaakt met het afdeelingsonderzoek van de indische begrdoting en de wijziging der Indische Tariefwet en daarna van de wetsontwerpen, bij de Kamer ingekomen on- der dagteekening van Februari j.l. De vergadering werd verd'aagd tot heden 11 uur. Provinciaal Kieuws UIT BERGEN. Maandagavond kwam. de Riaad dezer ge- meente in openbare vergadering bijeen. Na opening dor vergadering werden door het nieuw ccegelaien raadislidi, den heer C. die Wit, in handen van den voorzitter de door de wet vereischte eeden afgelegd. De voorzitter bood hierna aan den heer de Wit zijne ge- lukwensehen aan, waarbij de raadsleden zioh aansloten. Hierna deelde de voorzitter mede dlat B. en W. gemeend hebben de gemeente-begrooting 1924 den raad opndeuw te moeten aanbieden, zulks in verband met het felt dat vla'k voor en na de eerste aanbieding in, die begrooting een klcine omwerking heeft plaats gehad. Die aanbieding opuieuvy had daarna plaats. I'en slotte herdacht die "voorzitter de nage- dachtenis van den diien morgen ontslapen heer Jn. Oldenburg, die vele jaren als raads- lid en wethouder de helangen der- gemeenite heeft behartig-d, v- Ike .woarden door de ver gadering staande werden aangehoord. De vergadering werd hierna gesloten. Aan de rekening over 1923 van d'e Spaarbank alhier, ontleenen wij het navolgen- de. De rentetax bedraagt3 pet. van veelvou- dien van f 6; zoodlra de inleg 100 of meer bedraagt, '3 pet. van elkeni gulden. De ge- middekte gekweekte rente van alle beleggin- gen bedroeg 4,3 pet. Het kleinste bedrag dat inag worden ingelegd bedraagt 0.25. In den loop van 1923 hadlden 42 inlagen en 51 te- rugbetalingen plaats, Het aantal nieuw toe- getreden infeggers bedraagt, 6. Op het einde van 1923 waren-in omloop: 13 boekjes met een tegoed van minder dan 1, 16 met een tegoed van 1 tot benedien 10, 33 met een tegoed van f 10 tot f 100, 26 met een tegoed van 100 tot beneden 1000 en 4 met een tegoed hooger dan 1000. Het totaal aantal spaarboekjes bedraagt 92. Het totaal tegoed der inleggers op 31 December 1923 bedroeg 17850,14. De gemaakte winst over 1923. bedroeg 97.38 waardoor het ireservefonds gestegan is tot 1872.06H. -De herijk van mate® en gewichten is voor deze genieente vastgesteld op 9 en 10 April a.s. des voorm. tussdieu 10 en; 12 uur an des nam. respect, iussehen 14 esn 13 uur. U IT HE E RdiiUGO W A A RD. - Naar aanleiding van verschiliende dief- stallen van kip>peu en eenden werd door de njkspolitie en gameentepolitie vain bier en el ders een uiugebneid onderzoek ingestold miet ■het geyolg, dat zekere K., wonaide aan den Westdijk, aibier, in arrest werd gezet. Door vo'schillende eiganarem warder, een aantal van hunne gestolen ciieren berkend. Verder- onderzoek leidde mede tot de arres- tatie van zekere O. en B., van den Langen- dijk. Het onderzoek wordt door de politic nog verder voor,gezet, aangezien van do gesto- len dieren nog heel wat worden vermist, en wellicht ook niet iedere bestolene aangifte heeft 'gedaan bij de politie. dag te bereidea op d« wtjii® aooala S»t vorig jaar op den dag der Oranjeieestea plants had. UFT N'OORDSCHARWOUDE. Nu door ffet kon. besluit to,t verlaten van den toelatingsleeftijd voor de schooHdndeien het aantal omderwijzers aan de Chr. Nat. School dreigt te verminderen', wordt getrachit het aantal kinderen ten koste van de Open- bare School aan te vulleti. UIT WARMENHUIZEN. Nutsavond. r Maandagavond hield de plaatselijke af- deeling van de Mil Tot Nut van 't Alge- meen",- haar 2den nutsavond, in dit seizoen, van, welken avond wij reeds biji voorbaat: kun- nen zeggen, dat hij: boven ied.rs verwachting zeen- ani:neerend was en geheel: werdi uitge- voerd door de-leden der vereeriging zelf Bij de opening van dei avond heette de Voorzitter Ds. Oterdoom de aanWezigen, die in grooten getale waren opgekomen, vanharte welkom en wekte degenen, die nog geen lid der vereeniging waren op, alsnog lid te wor- den van deze nuttige instel'ing, welke vooral door exploiteeren van diverse cursussen en I'teeszalen, trach. in.vloed uit te oefenen <cp de opvoeding, het onderwijs, de. vererteling van volksbegrippen en de verheffing, zoowel van het arbeidsvermogen als van den levens- standaard. Daarna, werd een begin gemaakt met het keurig opgestelde programma, bestaande uit 11 nuinmers, welk programma door de rappe handen van eenige jonge dames spoedig door de zaal werden verspreid. Ten eerste kregen we eenige muzieknum- mera te hooren Van viodl en- piano dtoor de dames Swan en Pastoor keurig uitgevoerd. Een drietal zangnummers, gezorigen door 6 dames, vielen eveneens zeer in den smaak van het aandachtig luisterend publiek. Ook de familie Sevenihuijsen gaf een muzieknum- mer ten beste met piano, viool en violoncel, terwijl de heer Mink en echtgen'oote een drie tal liederen zongen, die daarmede eveneens een hartelijlc applaus oogstten. Voor de pauze kregen we nog een blijspel in een bedrijf te hooren, opgevoerd door 7 da mes en 2 heeren. Het stiik was getiteld „Een zegen des Hemels". In dit tooneelstukje deed vader Koekoek alle mogelijke moeite zelfs door het plaatsen van een advertentie om van zijn 6 huwbare dochters af te komen, doch door een mysi'ificatie ontpopte die eenige rcflectant op de advertentie zich tenslotte als de reeds lang verloi-en zoon en legde deze zelf beslag op de huishoudster van zijn va der, die -zich daardoor de eenige kains 0m1 war de 4 de maal te thou wen zag o ntnomen. Dit stuk werd1 keurig en vlot uitgevoerd, de lachsalvo's waren niet van de lucht en de aanwezigeni aan de diverse clubtafelties raakten gedurende de pauze in een opgewek- te stemming. Na de pauze kregen we nog eeni muzielcnummer voor ,ool en piano, welk nummar vooramateurs zeer verdienstelijk werd1 ten uitvoer gebracht. Vervolgens zo-ng de heer S'.ikker 'n paar tie- deren van Dirk Witte, welke zeer In den smaak van het publiek vielen. Ook het too- neelstuk „Landlelijk Concert' werd onder lei- ding van den heer P. Sevenhuijsen keurig uifgevoerd, er werd sma'kelijk cim gelacben. Daarna kregen we nog een komisch d'ueti en een ketistmislied van Mejjuff. Pastoor, waamaar met aandadit werd geluisterd. De artisiten-revue, op'gevoerd door 3 dames en 5 heeren, wekte weder de groote lachlust op van de aan wezigen en d'eh spelers, in het bijzonder „Flipje", viel een hartehjk ap plaus ten deel. Tensloite werd door 8dames nog een revue opgevoerd1, getiteld „Leve de ScTidariieit", waaruit bleek, dat de mielkboer, veld'waditer en dienstbode het alien roerend met. elkander eens waren. De dames ontvin- gen een hartelijk applaus voor hun kranige prestaiie. Daarna sloot de Voorzitter met een har telijk woord van dank aan de commissie en aan alien, die hebben medegewerkt om"dozen avond zoo scliitterend1 te doen slagen, de bij- eenkomst. mym O? UANO^NDTJUC (Laugs^- ker Groentenveiling)19 Febr. 3850 K.U. Woirtelen 4.60—5.40, 60400 K.G. Roo- de kool le soort 10.30—/ 13.30, 79000 K.G. Gele kool le soort 9.5013.20, 2e soort 6.80—/ 9, 74200 K..G. Witte kool le soort 5—/ 6.40, 2e soort 1.80—/ 4.40, 6500 K.G. Uien 9—/ 9.60, Drielingen 9.20—10.40, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 19 Febr. Grove Uien 7.909.20, Drielingen 10.70—12.20, Peen 5.806.40, Roo- de kool 9.7012.90, Doorscihot 9.90— 11.20, Gele kool 9.90—/ 13.60, Door- schot 11.10—/ 11.70, Deensche Witte 4.60—/ 6.20, Doorschot 4.90—/ 5.70, alles per 100 K.G. Aanvoer op 18 Febr.: 5650 K.G. Uien, 7150 K.G. Peen, 113700 K.G. Roode kool, 36600 K.G. Gele kool, 107200 K.G. D. witte. lngezonden stukken Buiten verantwooriUlijkJieid van de Redae (ie. De apname in deze rubriek bcwijst veens zuis,-dat de Redaclie er mede uisumt UIT HOORN. Aan den onlaugs gekozen wethouder, de EERSTE KAMER. In de vergadering van gister was ingeko men een missive, hcvudende kennisgeving van het overlijden van het lid der Twe de Kamer, heer is b; trekking opgedragon van het Marktwezea, Openbare Werken en die Vteeschkeuringsdiianst. Tevens'is de wet houder voorzitter der financieele Commissde. Was aanvankelijk door de belasting- inspectie aan B. en- W. meegedeeld, dat de belastingopbrengst voor 1924 op ongeveer 325.000 kon wordan geraamdnu is be- richt ingekemon1, dat de raming 30 a 40 duizend gulden te hoog is. Ongetwijfeld een geduchte k'genvaller. In- verband met deze minder gunstige fi nancieele opzet s'ellen B. en W. thans voor den vacantie-toeslag geheel te doen verval- len en den bijslag voor pensioen te verhoo- gen van 2 op 5 pro-cent. UIT LANGENDIJK. In een gisteravond gehouden gecotnbineer- de vergadering van de besturen uit de Lahge- -11 Meer Restuurdersbondl, die afd. Bund van Ned. Ondervvijzers en de bcide afdeelingen vrn db S. D. A. P. is een eomiite gevormd. bestaandb uit acht leden, met het doe) actie ie \-neren tegen de Cc-hjnsche onderwijSver- slechteringien. l>e aetie za! gevoerd worden kings' die lij- n""i door het Lrndeliik Comite aangegeven. Het dngelijksch bestuur bestnat uit de hee ren R X'olkers. voorzitter. A Moll secretaris, T- F Bulens, penuingmeester. Daar vele leden van d'en R. K. Volks- bqnd huu organisatorische plidhten niet na- komtn, wordt door d'e afd van, den R. K Fanrlarbeidersbond aan den Ned. R. K. Volks- bofid het verzoek gedaan de no-od'ige maatre gelen tc nemen hierin verbetering te brengen Door den Fan gend'ij ker Restuurdcrsbond worden pogingen aangewend, om' te zamen met de be'rie afdeelinoen vrn db S D A P. en de I. A. M. V. een Meifees: te organiseeren1. Tevens zal gelrrcht worden voor db Idndbren der leden van die organisaties een uitgaacs bindt Akker's Kloosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spietpijn. Heerlijk wrijf- middel, zet het zijn verzachtende zuiverende en genezende working voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen bij brand- en snijwonden, winterhandlani en -voeten en alle huidaandoeningen. EEN ZEDENSCHAND'AAL. De politic van Grootebroek heeft in Groote- broek, Medemblik en Enkhuizen een zeden- schandaal ontdekt. Reeds lang bestond het vermoeden, dat in Grootebroek enkele personen zich schuldig makten aan handelingen, welke het daglicht niet konden verdragen. Men kon toen even- we/niet ingrijpen, daar men geen voldoende bewijzen had. Enkele weken geleden deed echtfer K. de G., uit Bovenkarspel, bij de po litie aangifte, dat hem /50 ontstolen waren. Van dezen diefstal verdacht werd aangehou- den P. v. S., uit Grootebroek, die den diefstal bekende, doch zich tevens liet ontvallen, dat hij de helft van het door hem ontvreemde be drag nog van K. de G. te vorderen had in verband met niet nader te noemen handelin gen. Uit hei onderzoek der politie bleek, dat be halve te Bovenkarspel. ook te Grootebroek, Medemblik en Enkhuizen tal van personen bij het zedenmisdrijf bctrokken waren. Allen zijn echier meerderjarig. Eerst deze week is ko men vast te staan, dat in de verschiliende plaatsen ook jongens, v.w. verscheiden be neden de 16 jaar, bij het sciiandaal betrokken ziin. Tea-en P. R is de instructie geopend. Hij zal zich voor de Alkmaarsche rechtbank heb ben te verantwoorden. Acht jongens zijn ge- dagvaard om-tegen hem te getu; Marktberichten TEX EL, 18 Febr. 1924. (Texelsche Eieren- veiling). Aangevoerd 13200 stute. Hoogste prijs 7.70 per 100, laagste 6.40. Mijnheer de Redacteur. Zou ondei'gcteekende ook ecus een klein plaatje iu uw veelgeiezen, blad mogen heb- uen? Bij voorbaat mijn hartelijken uank. In uw blad van boiiderdag 14 Februari kwam een advertentie voor over het witikei- sluiten des ZaterdagsavondS, ondertieekieud door de Slageisvereeniging. Zaterd'ag 16 Februari daarop volgende werd er in't kont gemiemoreend per mgezcin- den stuk, wedei-om over bovonvenndd'e adver tentie, met dezelide onderteekenmg, die even- wei bij dit ingezo-nden stuk niet tbuis boorde, daar het niet rechtstreeks van de Slagersver- eenig tig unging. Schrijver van het inge- zond'en stuk van 16 Februari spoorde net publiek aan om zijn inkoopen voor 9 uur des avonds te widen doen, beschreef in't kort den weikdiag des Zaterdags voor bet slagets- bedrijf en wees er op, dat het momenteel nog gi'een wettelijke winkelsluiing is. Als voorzitter der Alkmaarsche Gezellen- Afdeeliing gevoelde ik mij verplicht, even die- per op het ingezondlen stuk in te gaan; om daardoor het geacht publiek van Alkmaar en omstreken nader naar het verlangen. dler sta gers te brengen wat betreft de winfaelslui- wng. Reeds vroeger bestaande vcreenigiin.gen hebben steeds gewerkt cm te krijgen een alge- meene winkeisiuiiliug. Dit werk is al' eens iu den Gemeenteraad' ter b'ehandeiing gegeven, doch tot heden toe zander resultaat. Daar op heden de patroons gebonden zijn, aan de Ar- bcidswet, wat het personeei betreft, kan ik mij best indenken, dat ook zij. dies avonds wat vroeger wi'llen sluiten dan tot nu toe het ge- val is. Een buitensiaander zal wel zeggen: „N'u,, dan sluiten ze maar, ze zijn hun eigen baas". Dock dlat is niet waar, een slagcrspa- tiroon is de knecht van het geachte publiek en kan zijn zaak maar niet sluiten wanneer het hem belieft. Zou hij dat doen, dan maakte bij alle kaus.ua verloop van itij'd geen lclant meer te krijgen. De praktijk brengt het nog zoo diikwijls uit: een-, tweemaali misgeloopen, .de derde miaal ziet men den Want niet meer terug. En tooh kan er verbetering komen., wanneer de pa troops alien zonder uitzondfeiing op een en hetzellde uur hunne zaken zoudeu sluiten, en dtot het geachte publiek daaraam ntedle wilde werken, om bijv. wanneer een dwarsboof- dige patroon niet mede wenschte te sluitien, bij zoo'n patro.cn goen inkoopen- na zoo'n tijd nicer te doen. Dan zoudlen dte slagers toch nog eens kunnen zeggen1: wij hebben des avonds nog een paar uurtjes, dht we rustig bitincn kunnen zitten, wat tot nu toe vo.or een patroon niet bet gevaiH is, daar er bier zaken iijni, die's avonds 10 uur nog klanten krij gen. Geacht publiek .van Alkmaar en omstre ken! Gunt u ons slagers slechts 'savcnds een paar uur rust en dbet dlan uw inkoopen voor 's avonds 8 uur, en mocht een patroom of halhouder zijn zaak open, houden:, loopt hem vo-orbij, opdat wij: slagers door zutk een stein toch ons doe! kunnen bereiken. Th, VAN SOEST. E'ENDREIGEND NATIONAAL GEVAAR. Wie twijfelt aan- de juisthei'd van dit op- schrift, of aan dte waarheid van onderstaan- de regelen, begeve zich evenials ik dit deed maar omze oostelijke grens. Daar op 4 a 5 uur sponens van- onze -groote stedem sptelt zich een drama af bij meer dan het 50ste deel van die geheele bcvol- king van Nederland, meeremdeels w-erklieden en' hunne gezinnen, dat in onze geschiedenis van de laatste eeuw zijn wed'erga niet hieeft. Flet zijn de in p-uiischlaud1 wonende Ne- derlanders, wien het nagemoeg aan alles be gin! te omtbreken, ondlanks dten lcrachtigen steun van onize regeering, die alles doe-t om deze landgenooten voor verhongerem te be- waren. Van regeeringswege worden geregeld daarheen geld .en levensmi-ddtelen. gezonden, do-cb het is onmogelij-k, dat dteze hul-p nog grootere afmetingen aanneemt, zonder dat de millio-enen, -die wij doop bezuiniging tra-ch- ten t-e b'esparen, daaraan zoudem moeten worden opgeofferd. Het zijn onze breeders, -die weliswaar niet door aardbevingen, fiverstroomingen als an- j derszins zijn geteisterd (immers dan stroom- de het geld bmnen), doc-h die door die toe- j standem in het Ruhrgebied en in gteheel j Duitsohland broodelo-os zijn geworden. De invoering van- de rentemark, waardoor de duurte schrikbarend is gestegen, waar door geen profijt meer kon wordten geirokken van. het Hqllandsch-e geld daar t-er plaatse, alsmed'e het felt, dat dte Hollanders als 1 vreemdlelingen bij de Duitsehers worden. ach- tergesteldi, heeft den toestand in. den laatsten tijd zeer verergerd. Er beerscbt ondervoeding, gebrek aan kleeding, schoeisel (klompen) en beddtegoed. Vele kinderen- kunnen niet naar school, om dat ze niet blootvoets door dte koude kunnen gaan. Omdat het arbeiderskinderen zijn, komen- zij slechts in beperkten getale ter verzorging hierhcen. (Hiermedte belasteni zich o.a. het Comite voor Ned kinderen in dten- Vreemde, Nassatikade 358, Amsterdam en het Amhem- sche Comite, Bouriciusstraat 10 Amhem). Doch wij kunnen er -ook voor zorgen, dat -die kinderen niet bun geheele leven ziekelijk oudters tRura. In verschiliende plaatsen in Duitschlapd zijn goed georganiseerdte Hollanidsohe comi- te's. Hierover moet alles gaan-. Zendem- wij dan onze giften daarheen door middtel van het Centraal Comite voor steun aan Neder- landea-s in het Buitcnland (Bescherrnvrouwe H. M. die Koningin) te's Gravenhage. Dan weten wij zeker, dat ons geld en goed1 in het belang van Nerieiiamdters wordt beeut. Immers vele transporten levensmidldlelen die over dte grens gaan, o.a. bet meereodeei van de Roode Kruis-transporten, komen in Duitseihe handen. Onze eigen landgenooten zien die passeeren met wamhopige °blikfcein, Laat ons alles doen om -hen dloor dezen tijd heen te -hel.pen,, opd'at ze naar wij ho- pen weer spoedig aan het werk kunnen- gaan en ih Duitsdilamd kunnenf blijven. wo- nen. Wanneer bet welgeateldle deel onzer natie niet dte handen ineenslaat en krachtige finan cieele bulp b-iedt, dan is een ramp niet te vermijdtem dte ramp, dat die ruim 15-0.000 Ntederlanders zich in- beweging gaan stellen en over dte grenzen komen.. Dan Zullen weer vluch'toordlen moeten wo-rdten gebouwd! en dit alles zal millioenen- verslinden als in de oorlogsjaren, nog daa-rgelaten de ellendte, die deze noodid'orpen, die nu gelukkig. tot het ver- leden hehooren, met zich medebrengen. Als iemand, die dit leest, niet zijn beun o-pent, of zijn kleeren, die nog kunnen wordten gem-ist, aan -het Centraal Comite zen-dt, dan klage hij later ook niet over -ho-ogere belas tingen, over nog scherpere bezuiniigilngs- maatregelen. of over een dal-enden gulden. Het is een emstige waarschuwing, die it tot het weldenken-dte dleel van ons volk richt, een dringende oproep tot alien, -die nog iets te missen hebben, om een nationale ramp te helpen voorkomen! W. A. ORTT, Directeur van Zandbergem. Zeetfldingen 16 en zwak wordten door -ben te helpen bij. hun i Febr. te Port Soudan. S-TOO M V A ARTLI J N EN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Jan Pietersz. Coen (uitr.) vertr. 19 Febr. van Southampton.' Koningin der Nederlandten (uitr.) vertr. 18 Febr. v. Suez. Beng'kalis (uitr.) vertr. 18 Febr. v. Antwer- pen. Roepat arr. 18 Febr. v. Amst. te Hamburg KON. NED. STB. MIJ. Berenice vertr. 18 Febr. van Alexandrite naar Jaffa. Clio arr. 17 Febr. v. Cavalla te Smyrna. Deucalion vertr. 18 Febr. v. Lissabon naar Setubal, Iris arr. 18 Febr. v. Amsterdam te Hamburg. Mercurius vertr. 18 Febr. v. Lissabon naar Valencia. Nero arr. 18 Febr. v. Amst. te Gothenburg. Tellus vertr. 18 Febr. v. Smyrna n. Malta. Ulysses arr. 18 Febr. v. Patras te Malta. Vulcanus vertr. 18 Febr. v. Venetite n. Triest. Zeus vertr. 18 Febr. v. Nlapels n. Catonia. Hebe arr. 19 Febr. v. Amst. te Bordeaux. Juno vertr. 18 Febr. v. Carthag-ena n. Ali cante. Ntereus vertr. 18 Febr. v. Malaga n. Gadfa. Pluto arr. 20 Febr. v. Lissabon te Amsterd. Saturn,us vertr. 19 Febr. v. Amsterdam naar Hamburg. Vulcanus arr. 19 Febr. v. Venetite te Triest. KON. WEST-IND. MAILD. Amazone vertr. 17 Febr. v. New York a Port au Prince. Ares vertr. 18 Febr. v. 'Aritw. n. Curacao. Medea arr. 17 Febr. v. W. Indie te N.-York. Nickerie arr. 17 Febr. v. W.-Indite te N.-York. Orioni vertr. 16 Febr. v. Trinidad n. Ponta D-lgada (Azoren). Amor arr. 15 Febr. v. Chistoba-1 te Kingston. Bacchus vertr. 18 Febr. v. Bremen n. Amst. Calypso arr. 12 Febr. t-e Port au Prince. Delft arr. 16 Febr. v. Curasao -te Kingston J. Amsterdam vertr. 16 Febr. v. Caleta Buena n. Sala-verry. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Dinteldijik, v. Rotterd. n. de N. Pacifk. vertr, 17 Febr. v. London. Kinderdijk, v. Rotterd. n. Acajutla, vertr. 15 - Febr. v. Vancouver. Moerdij'k, v. Seattle n. Rotterdam, arr. 15 Febr. te Panama. Nieuw Amsterdam arr. 19 Febr. v. New York I te Rotterdam. j Boschdiijk arr. 18 Febr. v. Rott. te Halifax. Breedijk arr. 17 Febr. v. Rott. te Philadelphia Kinderdijk, v. Rott. v. Vancouver, vertr. 15 Febr. v. Acajutla. Lochgoil, v. Rott. n. Seattle, vtertr. 15 Febr. v. Punto Arenas. HOLL. BRITSCH-INDIE LIJN. Meerkerk (thuisr.) vertr. 19 Febr. v. Vizaga- patam. HOLL. WEST-AFRTKA LIJN.- Albireo vertr. 18 Febr. v. Lagos n. Want JAVA—NEW VORK-LIJN. Vechtdijk, v. Javan. Newyoirk, vertr. 19 Febr. v. Algiers. ROTTERD. LLOYD. Goentoer (thuisr.) arr. 19 Febr. te Marseille. Tjer-iinai (uitr.) arr. 19 Febr..te Marseille. Arakan (thuisr.) vertr. 18 febr. v. Marseille Deli arr. 18 Febr. v. R'dam te Bahia Blanca. Djember arr. 17 Febr. v. R'dam te Buenos Ayres. Soerakairta air. 17 Febr. v. R'd'ami te Bata- via. KON. HOLL. LLOYD. Flandria (thuisr.) vertr, 18 Febr. v. Per- nambuco. HOLL. ZUID-AFRIKA LIJN. Rietfontein (uitr.) vertr. 16 Febr. v. Wal- vihehbaai. HOLL. OOST-AFRIKA LIJN. Nijkerk arr. 19 Febr. v. O.-Afrika te Rotterd. HOLL. OOST-AZ1E LIJN. SchiedSjk (uitr.) vertr. 17 .Febr. v. Gemia. Oldekerk (thuisr.) vertr. 18 Febr. v. Singa- i pore. Zosma arr. 18 Febr. v. Hull te Hamburg. JAVA BENGALEN LIJN. Jacatra. vertr. 17 Febr. v. Rangoon n. Java. ROTTERD. ZUTD-AMERLKA LIJN. Aludta (uitr.) arr. 19 Febr. te Montevideo. I Waald'ijk (uitr.) vertr. 18 Febr. v. Leixoes. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN". Agapenor, v. O.-Azie.n. Amst. arr. 18 Febr. 1 te Singapore. Mentor vertr. 15 Febr. v. Singapore n. Rott. Phemius'v. Japan n. Rott., arr. 15 Febr. te Shanghae. Telemachus, v. Batavia n. Liverpool1 arr. n,on iron tin Hi iyo 1 n 5-Fnl 1 1 n re nr/il l-.a ^rrv-vt*6 i uw kwid

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6