DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 45 Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 Atooimcmentsprijs l>ij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieyen franco N.Y. Boefe- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam 09, Tel. Adrainistr. No. 3. Redactle No. 33 YRIJDAG 22 FEfiRUARI. Bultenland BinnenJaitd. Gemenffd Nieims. Dit Hummer Utt 2 ftiatfen HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Directeur: G. H. KRAK. DE TOE STAND IN DE PALTS. Alle bezittiers van wapens te Pirmasens hebben dez op bevel der bezet tingsoverhcid moeten afgeven. Der gendarmerie heeft men haar wapens gdaten, doch asm de Duitsche po-iii-ue heeft men nu ook haar siabels ontato- men. Te Kaisers-lautern zijn 11 politieagenten aangehoudm. De Duitsche politic is in haar gehcel geschorst, ale wapens, met u-itzonde- ring van de sabels, zijn haar afgenomen De Schu-po moet samen met de Fransche soldaten patrouilleeren. De Correspondent van de „Times" te Lu-d- wigshafen me-ldt Bench-ten u-it vensehillmde gedtetelitan- vian de Pfalz be-vestigen het vermoeden, dat het beginsel van „geen repressailles" doorl de Franschen top al'erlei wijze wordt toegepast, -behalve onpartijdig. De separatisten, die de bevoUking aan-val- len, gaan vrij uit, terwijl zij, die die separa tisten aanvallen, woirden gearresteerd. Te Bergzabem arrestee-rden de Franschen drie personen op grond, dat zij1 ,,vcornemens warn geweest deel te nemien aan deni aanval op het distridShurteau". Ohd-anks ihiefc feit, dat een- dergdijke aan- val op het districtsbureau n-im-mer heeft ptaa'sgehad, is het systeemi -van gijzelaars in-gevoerd. Te Landau heeft de burgemeester van de plaaffielijke Fransche vertegenwoor- diging op'dracht gekregen een geheime lijst van zeven gijzelaars op te stellen, onder wie de voomaamste person-en der stad', die ver- antwoordelijk zullen zijn voor dte'vteiligheid van alle separatisten, hun families en hun eige-n-d'cim ter plaa'tsie. De b drei-gin-g van' air restatie hangt dus bo-vm i-edteren burger, wan- neer zich slechiffc een enkel indlvidueel geval van wraak voordloet. DE SEPARATI'STISCHE BEWEGING. Uit Pirm'asens wordt! aan hot „Berl. Tag." faneld1: De R ij.nl an d commissiei heeft deni ransdhen de berechting opgedragen van de z.g. aanstiditers tot den- aanval op bet Be- zirksamt. Het heeft den schijn, afeof het tot een heihal'ihlg van belt Dusseldorfsche Sdhu- poprcces zal komen. Waarschijnilijk zal de bekende advocaat dr. Grimm de verdedigimg der Paltser be- klaagden bp zich memen. DE FRANSCHEN IN B-EZET GEBIED. Te Bonn eisdhen de Franschen den foo-uw eenier artilileriekazeme ter waarde van ruim 600.000 goudmark. Het Wolff-bureau ontkent de nioodzakelijk- titeid hiervan, voigens dit bureau beschikken de iiroepen nog over vo-ldamd-e huisvesting. Ook wat -betreft de uitzetiti-ngen uit bet be- zeite gebied blij'ken de Franschen nog steeds door te gaan op den reeds eeneige maanden gevolgden weg, hoewel het zeker is dat die n'idJ de verzo-ening zal bespoedigen. Nadat de Franschen eendge da-gen geleden den lei der der -ch ristelijke va-kvereeniging van spoorwegpcrsanieel was verbanmen, is thans ook den. leider van den Dukschen bond van spoorwegpersoneeli gelast bet Ruhrgebied' te verlaten. DE HAVENSTAKING IN ENGELAND. De conferentie der havenarbeidcrs, welfce was bijeengeroepen om de regeliing van het conflict in d'e havens1 te bekrachtigen, is- tot hedien- verdaagd, zonder een' beslissing te heb- bm genomen D'E ENGELSGHE RE GEE RING EN DE WERKELOOSHE ID In het Lagerhuis heeft Ammon, de parle- mentaire secretaris der admiral'itei.yt, aan- gaanb'e het plan' voor het bouwen vans l'ichte kru sers, hetwelk de vorige regeering had willen bespoedigen als maatregel ter bestrij1- dlin-g der werkeloosheid', verkilaard: De vori ge regeering wenscbte de kiel te laten l'eggen voor 6 of 8 dezer kruisers, terwijl de tegen- woordige regeering er slechts 5 wil llasben bouwen, waarvoor echter het werk aanstonds za! beginnen. Deze schepen zijn in hoofdzaak bestemd om verouderde schepen te vervangen en zul len de Engeslcbe bewapening niet opvoeren. De i beralen verzetten zich tegen1 het plan en stelden een motiye tegen de regeering voor. Deze werd' echter met 372 tegen 73 stemmeh verworpen. Een aantal arbeiders onthield zich. van stemming, terwijl de com- servatieven de regeering, steunden. AMERIKAANSGHE VERKIEZINGS- CAMPAGNE. M-acAdoo heeft voor de voortzetting van zijn verkiezingscampagne voor het presddent- schap itoestemming verzO'dht -een draadloos station te mogen oprichten om uit zijn wo- ning fe Lcs Angeflios driemaail per dag het land te kunmen- toespreken. HET P ETR'O'L EU1MSCH!ANDAAL. In den Arnerikaanschen senaat werdfen door senator Wheeler hevige aanvallen gedaan op den Attorney-General Daugherty, wiens af- tteden hij eischto. Daugherty is vani meening, dat die Senaat hem niet in Staat van besdiuldiging kan stel len. De resolutie van Senator Wheeler, om een onderzoek -in to sitelden -naar de gestie van- den Attorney-General Daugherty en hieit Departe- -m-ent van Justi'tie, werd naar die Senaaitscom- missie gezonden. Een s-temm-ing in den Senaaitl werdl vc-or- komen door Senator Lodge, den leider der Republ'ikeinen. Senator Wheeler zeide, gedurende het de- bat, dlat vrtienden van den Attorney-General geld hadden gekregen voor diensten, d-iie ten behoeve van 'het Dcpartement van Justitie waren bewezen. BONUS VOOR DE SOLDATEN. De Amerikaansdie senaat heeft een onder- zoiek gelast naar de beschuldig-ingen, inge- braCht tegen het ministerie van financier, in- zake beweerde bedreigingen met de soldaten- bon-us. DE RUSSISCHE PROPAGANDA IN BRII'SCH l'NIDle. De „T-im&j" maldt uit DelhiTerwijl de er- kenn'ing door de Bri-tsdhe regeering van de sovjetregeering door de Extremisusdie Lndi- sche pers enitn-ousiast begroei wordt, wordt in veranitwoordelijker kringen gewezen op het belang van een stiriktc nakomiog van de zij'diq der Sovjetregeering aan haar venplich- tingen- inzake het staiken der propaganda. Ondanks de jiongste gebeurtenissen, is de Russisch-e propaganda nog niiet op-gehouden. Een voorb-eeld hiervan is de voortduremde circuldtie en publicatie op Britsch grondge- bied van- anti-Britschie blad'en, gefinanciierd uit) bron-nen der Sovjet-regeering. Mahendra Pratab, wiens landgoed ged-u- rende den oodog was geoonfisceerd, d'aar hij- betrekkingen o-nderhield met Duitschland, zou, naar vemomen wo-rdt, met de Sovjetre geering samenwerkien voor de anti-Britsche propaganda. KORTE BERICHTEN. Ook de Hoagaars'cbe minister van Justi tie heeft zijn ontslag ingediend. De oppositie in het parlement eisch-t dat.het geheele kabi- net-Betblen zal aftreden Naar de bladlen uit Albania vememen, is de toestand in Skoetari, waar hon-gersnood heerscht, onhoud'baar geworden. De stad is cedteel-telijk door de bevoliking verlatien. Vde hui-sgezinnen zijn naar Zuid-Slaivisch gebied verhuisd De afkonffiging van de -annexatie van Fiume zal 2 Ma-art te Fiume in tegenwoordig- heid van den Italiaanschen koniing plaats hebben. In Belgie zal de uitvoer van 'brood war den verboden. De Bdersche Landdag heeft met allge- meene stemmen besl'oten tot -onitbiruffing op 5 April a-s. en de ni-euwe verkiezingien vastge- stelidl op 6 April. Naar de „Lokalanzeiger" vemeemt, zou dte nieuwe Dui'tsche goudinotenbank 15 April a.s. met Zurich als zetd hare werfc- zaamheden aanvangen'. Uit Rome word-t gemdd, dat die Ruissi- sch-e afgevaard'igdte op de vlootbeperkim-gs- conf-ercn'tie heeft geprotesteerdl tegen het feit, dat men aan -Rusland1 slechts een vl-ooteenhteid van 110.000 ton wil -toes-taan), terwijl dit land er minstens een van 4O0 O'OOi ton mo-odlg heeft. Natuuriijlk! Andtere landen brddeni de vloot oclk ui-t Wij. gaan immers naar het dui- zendjarige rijk! Bij- de stemming in dte textielfa-brieken te Krefeld werden 5649 stemmen v6or en- 4801 stemmen tegen dte hervattimg van het werk uitgebracht, waarm-ede die staking wel als ge- ein-di-gd z-a-l kunnen wordten besch'o-uwd!. De Beiersche regeering heeft het verbod van Berlijnsche en Franldorter demo-cratische crt sociaal-democratische bladen in Beieren, opgeh-even,. De Fransche ministerraad legdie ter on- dlerteeken-ing aa-n president Miillterand een be- slu'ilt voor, waarbij die toegang tot de effecten- -beurzen wo-rdt verb-oden aan- vreemdteLngvn, die ni-et voorzien zijn- v?n een- machti-gimg, af- gegeven door de bevoegdte autori'tciten. Er is te Warscha-u een communistische samenzweriiug cntdekt tot het verwekken van onlusten in die Ooistzee-staiteni. Talrij'ke arrcs taties hebben plaats gehad. Het p-emeentebestuur van Emdien stelt verschillendle werken- voor tar uitbreid-ing en verbetering van de h-av-en. aldaar, om- de con- ru.rrenfie met Rott-erdam met meer suoces te kunnen vo-eren Te Cassel fs -op 66-iarigen Ieeftij-d' over- led<m dr. Wilhelm Schmidlt, die -het- eerst over- verli'itte stn-cm heeft gebru-ikt voor het in wer- ki-nig brengen van machines Ui't Orlando di Pugllia (Italie) wordt "emeld, dat ten gevol-ge der aanhoud'endte re- mens een aardstorting zes hubem heeft bedtel- ven Er zijn drie dooden en verscheidenc ge- wrond-en. Van- 2.1 tot 25 Februari zal dte Duitsche Riiksp-ostadminns-traitie beginnen met den- ver- koAn van h'efdladl'gheidlspostzegds ten- bate OiPiiteche Niothilfe Naar de ..Messaigero' 'uit Napels ver- niwmt wot-dlf h-et stnia-tsmuseum, waarin- de bekende Pompei-verzameling is onderge- Kr-rtif pjnsti'g be-direigd do-or verzakking. De 'Dtii'tsdhe pi-loot Afltex-andter von Bis- m-arck heeft -met een klein vliegtuig den af- siland' van Karislcrona in Zweddn- tot Beriijn. 'ever Kopenhagee, in drie en- een- half uur af- gelegd. Voigens de bliadten- heeft de Duitsche minister van finan-rien- tegen 1 April ieen- niet onhel-anigrijike verhoo-ging der -amhteina- ren-salanissen', die sindis December miet n.eer dlan de helft zijtoi vermli-ndterdl in uitzidht get- sfel'd. Bij een wedren- m'et hindterm-issen- is gis- teiren Lord Woolavington- uitSouthampton gevallen en- aan- de gevotgen- overieden. - D« bear Gotto uit Launcaster (Enga- land) heeft bij- de politie aang-ifte gedasn, dat hii aan boord van het c-too-mschip „Nar- kunda", op reis van Indite naar Engela-nd-, het slachtoffer is gew-o-rden van kwarujesvinders, aar wie hij. zes dui rend pond sterling is kwijtgeraakt. De staatsingenieur heeft de regeering van Niieuww Zuid Wales geadviseerd het aanbod te aanvaarden van de Londensche firma Dorman Loing Co., om voor 6.000.000 Pcndl Stenli-ng een- brug te bouwen o-ver -dte haven van Sydney, welke die grootsite brug ter wereld za-1 woiden. DIENiSTSTU'KKEN. De minMter van binnenlan-dlsche zaken- en landbouw heeft ami. de gemeentebesturen ge- schreven: De o-msdirijving in mijn circuliaine vani 3 Jianuari- gegeven- van het begrip dienststuk- ken van gemeen-tebesturen, heeft alsnog aan- -leiding gegeven- to-t het stellen van velerlei vragen. Het kiomt mij gewenscht voor, een categorische opgave te verstrefcken van die gemeentelijke autoriteiten en instellingen, van welke dte kosten van de ui-tgaande dienstco-rresp'ondentie in- aanmtrking komen voor afkoop ten- laste van m-ijn dep-artemen-t en die derhailve gebruik kunnen miaken van het nummer en de waarmerkin-g als -bedioeld in een circutaine van 7 December 19-23. Deze zijn behalve de in laaltstgen-oemdte circu-laire met name aangegeven a-utoriteiiten- en oolle- ges: de gemeenltepolisie (incl. dte hoofdioomi- m-issaris en oomimissari® van politie), de ambtenaar van den burgerlijken stand, dte gemeenite-secrcitaris, dte gemeiente-ontvanger, het burger! ijk armbestuur, de di-rebtie en de inspectie van. dte gemeenttebelasting, het cotli- lege van- zetters, de gemeente-archivaris, dte brandweer, dte gemeen-tereiniging, het hoiofdl- stembureau en dte stembureaux bij! gemeen- itieraadsverkiezingen, die direcfeur der m-een-te werken. 'Met mijn ambtgen-oot van aTbedd, h-andel en nijVerhei-di ben ;ik bovendien n-o-g cvereen- gekomien, dat ook dte gemeentelijke arbeids- -beurzen en da correspondtenten van den dienst der afbeidsbemiddteling, wat hun dienstco-rresponden-tie betreft, uit een oo-g- punt van eenhei-d, zullen- worden- beschiouwd als gemeentelijke daipn-jten-. Ui-tdrukkelijk wo-rdwi uitgezohdterdl: het abattoir, de bank van- leening, dte gemeen'te- lijke ziekenhui-zen, de m-arktmeester e.d. Omltrent dte vr-aag, h-o-e -te handelcn met dte d-ienstcorrespiondenti-e der hoof-den van scho- •len, van dje commissies tot wering vam schoolVerzu-im, de ou-dercomm-issies, dte ge meentelijke inspecteurs voor het 1. o. len dte comm-iseies van toezieht op htet 1. o, -en m. o., wordt alsn-o-g met mijn ambtgenoot van- on- derwijs, kunsten- en- wetenschappen o-verlegd. Ik_ verfrouw, dat ik u eenstdaags hi-eromitrent m'ijh beslissing zal kunnen meded'eelten. ge- OPZIENBARE ARRESTATIE. Ook Medan blijft verder niet buiten de groote golf van corruptie en fraude, welke schier de geheele wereld schijn-t te overstroo- men. 't Gi-ng gisteren en vanochtend reeds als een loopend vuurtje door de stad, dat er aan- zien-lijke fraudes zouden zijn gepleegd' bij den gouvememen ts-belasting-accountantsdienst en dat de heer B.-, werkzaam bij dien dienst, zou zijn gearresteerd. Inderdaad is de officier van justitie gister- morgen o-vergegaan tot het arresteeren van genoertiden B., die wordt verdacht van afper- sing bij het -opmaken van de rapporten, betref- fende den aanslag in dte O. W. belasting. Naar we hooren reeft de gearresteerde reeds ten voile bekend. Als volgt zijn de fraudes, waarvan 19 ge vallen- bekend, doch nog slechts enkele ondcr- zocht zijn, aan het lich-t geko-men. De gouver- neur en ook de inspecteur van finantien hier ter stedte ontvingen eenige maanden geleden reeds anoyme brieve, waarin- werd meegedteeld da! de fcelasting-accountantsdienst kn-oeide. Er werd een nauwgezet -onderzoek inge- steldl, met het resultaat, dat men einde No vember zoover was, dat er aanwijzigingen beschikbaar waren, dat enkelen van het oh- dergeschikte personeel v-an- den betreffenden dienst zich per brief wendde tot Ghineezen, die groote oorlogswinsten hadden gemaakt, met de belofte hen, tegen behoorlijke betali-ng, -hulp te zullen verleenen door middel van het inleveren van- frauduleuze acountantsrappor- ten. Zoo bleek later, dat een Chinees, v-an wJ-ien per se bekend1 was, dat hij tienduizenden oorlogswinst had gem-aakt, voigens de boeken waarin dus fraude was gepleegd, niets had verdiend! T-oen -gelukte het ih December een brief te onderscheppen, die doqr een Chineesche kra- ni van het kan-toor van den bel'asting-accoun- tantsdi-enst was gesehreven aa-n een Chinees, die in de O. W. belastink aan-geslagen moest worden. Na langen tijd ondtervraagd te zijn, bekende de krani den brief teh ebben igeschre- ven. De Chinees, aan wien het schrijven was ge- richt, bekende den brief orotvangen te hebben, doch het bedlra-g, dat de krani van hem vroeg, had hij nog niet betaald- wegens gebrek aan con-tanten. Dit was dus de eerste duidelijk ge- bleven poging tot knevelarij, dan wel tot het uitlokken van het onh-angen can giften. Bij het verdere onderzoek kreeg men spoe- dig verdenking tegm een der laden van het toor en tez ijnen huize -is een onderzoek iag& steld. De bewuste krani, die ook deel uitmaakt van de oplichtersbende, is na de onderschep- ping v-an den brief reals gearresteerd. Bui- tendien schijnt er n-og een krani-tolk bij be- tro-kken te zijn, die kort geleden met verlor vertrok, waarschijnlijk naar Singapore, en die ondanks de vermaningen niet terug komt, Er schijna verder de verdenking te bestaan, dat -bij de frandes ook betrokken is een gewe zen gouv.-account-ant, thans particulier ac countant te Medan, de heer S. K., wiens bu reau gisteren do-or de justitie is verzegeld Htet desbetreffende .onderzoek duurt echter echter nog voort en- van medeplichtigheid schijnt nog niets vast te staan. Wat het bedrag der door afpersin-g vericre- gen gelden betreft, dit loopt in de tuinduizen den, welliclxt in de tonnen. Men begrijpt, dat het onderzoek bijzonder ingewikkeid is, d-aar de betro-kken Chineezen, die, als ze bekennen, eveneens strafbaar zijn wegens omkoopinig, niet het minste los-laten. De gearresteerde jon-ge man, die een betrek- kelij-k klein salaris had, zag er immer tot in de puntjes uit, en hiteld er een tijdlang een automobiel op na en een luzueus gemeubileerd huis EEN NIEUWE WIMDMOLEN. J. T. s-chrijft m het Htold!.: Onze windmol-ens verdwijneni, dat is een feit, waaraan weinig of niets te veranderen is. Wij- mogen dit om versdiiil'ltende redenien be- treuran-, van technisch standlpunt is onze oude vriend m-oei-lijk te verdedi-gen, want nie- mand kan hem een machine n-ocmen, die bij;- zouder goedte eigenschappen bezit De voort- sclirijdendte techniek heef-t echter reedls voor een plaatsvervanger gezorgd) en van dlezen nieuwen mo-lea, wiens uiterlijk wel eenigszins vreemd' aandoet, moeten wij- constaitceren, dat wiji met1 een technisch bijna volmaakte con- structie te d'oen- hebben. Een s-lanke, circa 12 M hooge toren, van gewapend beton, die sterk op den -kleinen vuurtoren gelijlkt, draagt een kap, die op kiogeilagers, dus uilerst gemakkeliijk bewee, baai', om een as draait. In deze kap -ligt koningsas, waarop de wieken gemoniieerd zijn, die bij een toren van 12 M- lioagte, een iengite van 8,5 M. hebben, dus een cirkel van 17 M. beschrijven. De vorm dezer wieken, „repellers" geno-emd, is nauwkeurig bene- kend, op grond dter ervaringen, met dte lucht- schrocven van vliegmachines, waarmedle zij ook bijna overeen komen, en zij- zijn evenals dtezen van dun hout, in verschilltende lagen gem-aakt. De wieken moeten v-an d-en wind af staan, zich dus aan den achterkant van den molen bevindien (als wij de windzijde den voonkant noemen) en daar de as, wa-arom de kap draai't, buiten het middelpunt van de kap aangebracht is, wordt deze door den- wind automatisch in dteg o-ed'e richting gedraakf en geh-ouden, zoodiat kruien niet meer noodi-g is. De wieken of vleugels loo-pen bij een gerinige windsterkte, bij een windsndheid van 22,5 Meter per seeonde, reeds aan, m is de molten eemnaal op gang, dan blijft hij- draaien, zelfs indiien de windsnelheid tot 1,5 M. per sec. iaf- nieemt. Daar dte wieken geconstrueerd zijn voigens het principe der draagvlaklcen, zijn zij tegen i-ederen winddru-k bestand, omdat. dez op zijn hoogst een derde van- d-en drub kan. bereiken, die bij. dte vliegmacliine in vollle vacirt optreed't. Bij. oipkomendten storm is het dan ook nie-t n-oodig dte vlalkken te verkleinen, zooals bij- de windmo-lens -gesch-iedt, d'aor het godeeltelijlk of geh-eel wegnemcn der zeilen. Op technisch bijzo-ndter mooie manlier is er voor gezorgd, dat bij storm of te sterken wind, het aantal omdraai'mgen niet te gro-ot wordt Om dit te voorkomem, zijn aan de wie ken klappen aamgebracht, die zoodira dte snel-heid van. draaien boven het toeliaatbare maximum stijgt, uitschuivcn en- hindterende vlakken vormen. De windK en- dte afsitroo- m-end'e lUcht stoaten, hier tegen aan en er ont- staon d'raaikolken, die dten- werkiingsgraad der repellers sterk vermindteren, zoodat zij langi- zamer gaan- draaien, tatdat de klappen weder inschuiven De prafctijfc heeft reeds bewezen, dat op deze eenvoudi-ge wijze de dlraaisnelhieid bimnen dte gewenschte grenzen gercgeld' kan wordten. De „venti-motor" draait on'geveer twee maal zoo snel- als een- molen. en tien ma-al- zoo snel als een windmofor, dte verh-oudinlg dter tandrad'eren, voor het overbrmgen1 van de kracht, valt dus guns-tiger uit. Een venti- m-otor van dte bovenaangegeven afmetin-gen levers theofetisch bij- een- strelheid' van 4 M. wind' per sec. 5, bij' 6 M. sec- 25 en bij 8 M. sec. 60 P.K In de practijk blieken dterepellers meer arbeid te leveren, zoodat dte nieuwste model le nslechts van- twee wieken, voorzien- worden, eene vereenvaudiging diie vanech- niiS-ch stamdpumt zeker te apprecieeren- is, er triiter niet toe bij-'draogt, den nieuwen molen a-aneenamer voor het oog te maken. Een groot voordeel is, dat dte ventimotor nagenoeg geen bediming nood'ig heeft, daar hii_ -geheel zond'er toeziteht in bedrijf blijft H'ij stelt zich automatisch op den wind en ajtitom-atis-ch word't de snelheid geregd'd, zoodat alleen- oonitroleerm en snueren, te bei- zorg'en is. Dit l'aatste veroorzaakt ook weinig moeite, daar overal kogelTagers met zelfwer- kemde smering toegepaslt zijn, die sltechltS em naar maali per ja-ar gevuld en- niagezim Ibe- hoevm te worden. D-e ventimotorm kunnen. ai het weric ver- ri-chten der wiiidmolens, zijn echter in hoofd zaak gedach-t om in verbindinig m-ct een dy namo en accumulatorenbatterij, eenvoudige, -goedkoope krachtstatioaB te vormen. (Het is uit technisch oogpunt bezien waar schijnlijk bijzonder interosant een' gewonen windmolen in een „venti-motor" te veranide- ren. Wij kunnm evmwel die verandtering ook uit een aesthetisch oogpunut bekijkmi en dan valt het zeer zeker te betreurea, dlat onze mooie oude windmolens, dten eeni na dten an- dter, uit het Ftollandlsche landschap verdw-ij- nen. Vooral Noord-Holland mm denke aan die Zaanstreek staat bekend om zijn karak- teristiek molen-landschap Mogan toch- alle polderbesturen en' p-anti- cul'iere eigenarm voor behoud van dit natuur- schoon waken. Em HollandSch landschap met een mo- derne ,.ven-ti-motor" is als een oudl, pittoresk Hdsgrachtje, waarin em nuch-ter zatenman de stemming door een groot en leelijk reclame- bord1 heeft gebroken. Red. Alkm Crt) INSULAIRE HYPO-THEEK'BANiK TE ZIERTKZEE. Aan het verslag over 1923, het negmtim- de boekjaar, o-ntleenen wij- dat in het afgeloo- pen jaar 130 aamvragen voor hypotheek zijn ingekoraen, tot een- bedrag van 2.307825. Hiervan zijn tot stand gekomen 114 leenin- gen, samen groot 2.008475. Tot 31 December 1922 waren gesloten 1384- leeningen, tot em bedrag van 23.324480, totaal -dus 1498 leeningen voor f 25.332955. V66r 1923 was aan aflossdngm1 ontvangen v-oor 12.208290 terwijl in het afgeloopm jaar door de debiteurm 1.492043 is terug- betaald, zoodat op 3-1 December j.l. per sal do-op hypotheek uitstond 11.63-2622, verdteeld over 711 leeningen, wa-arvan de spe cif icatie is: Provincie Zeeland 135 lceni-nigen voor 470538, VGravenha-ge 146 leeningen vOor 3.405862; Rotterdam 28 leeningen voor 598625; overig Zuid-Holland 29 lee- ningm voo-r 680965; Amsteidiam 162 lee ningen voor 4.490612; overig Noord-Hol land 176 leeningen voor f 1.714430; Pro vincie Utrecht 25 leeningen voor 156440; Provincie Gelderland1 5 leeningen voor 78900 en Provincie Noord'-Brabant 5 lee- ningm voor 36250. Aan pandibrieven was op 31 December 1922 in oml-oop voor 11.001050. In het af- geloopen jaar is totaal verkocht voor f 1.320150, n.l. 3100 4 %0 pandibrieven, 166-600 5 pandbrieven, l.!039000 5H pa-ndbrievm en 111450 6 pandhrie- ven; teruggekocht werd voor 510150, ver- zilverd voor 857-00 en uitgeloot voor 201-000, waardoor op 31 December j.l. aan pandbrieven in circulatie was voor een be drag van 11.524350 aan- 4 4 Yi %0, 5 5% en 6 pandbrievm. De geplaatste 1250 aandeelen, van 1000, waarop 10 is gestoirt, warm op 31 Decem ber over 396 houders verdeel-d1. De netto-winsl bedraagt- 70047,4414. Hiervan komt 15811.4314 aan het reserve- fonds, waam-a de gezammlijke reserves 187605.87 zullen bedtagm. Het dividend1 kan worden foepaald- op 18 (v. j. 17 HET BEZOEK VAN PR'INS HENDRIK AAN SPANJE. Prins Htendrik, wien-s bezoek aani Sp-anje onlangs is aangekondigd, zal dlen 3den Mri. uit den- iHlaag vertrdeken, o-m- zich te Marseil le in te schepm op Hr. Ms. pantsersdhdp Heemskerck, waarmee Z. K. H. naar B'arce- lona gaat, alwaar zijn rieis door Spanje zal beginnen-. VERPLIGHTING TOT VOLSTORTING VAN OVERGEDRAGEN) AANDEELEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft ar rest gewezen in de zaak tusschm de naamloo- ze vmnootschap en een hareroud-aandeel- h-ouders,'' inzake de verplichting -tot volstor- ting van overgedragm aandeelm. De aandeelhouder had aa-ndeelm, waarop 50 pet. was igestort, overgedragm aan een derde, met voorafgaande toestemmi-n-g van het bestuur der naamlooze vmnootschap. De rech-tbank had hem vero-ordeeld tot bij- storting der overi^e 50 pet., toen de nieuwe eigenaar niet tot oijstorting bij machte bleek. Het -hof heeft d'von-nis bevestigd. DE BATAVFERLIJN HEEFT DEN DIENST HERVAT. Naar de Telg vemeemt heeft die directie van de Batavieriijn besloten, den dienst op Lon-den te hervattm. Gislteravond vertrok het stoomschip „Batavier 4" zoowel met passia- giers als. met stukgoedteren nia-ar En-geland. HET ZEDE'NSCHANDAAL IN EE-N THEATER. De afdeeling dter cent rale r-echerche, sped- aal belast met dte opsporing van zedtenmi'sdrij- ven, heeft half December em zedns-chandlaal in em theater te Amsterdam onitdiekt, wa-arbij drie personm van het personeel1 onzedtelij-ke handelin-gen hebbm gepleegd met jongens van 13 tot 20 jaar. Gister stonden' deze individu-m- terecht voor die Vierde Kamer der Rechtbank alhiter. De zaak werd met gesloten- deuren btehan- dteld. Het O. M .eischite -tegm: em- bekldie in lossm dienst van de directie was, vijf imaian- dlen gevangenisstraf. De verdedigier, mr. AARSCHE -WjHU

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1