Kippen en Konijnen. de berrie-berrie-zielrte la it tropta. De c-vitaminen zijn alleen van belang bij zoogdieren. Een te weinig aan deze vitaminea veroorzaakt de seheurbuik en ze worden daar- van anti-sco rtmturn-vita minen genoemd. De heer Henstra so-mde een lange lijst van voedselstoffen op, die voor de kippen gesdiikt of niet geschi'kt zijn. Niet gesdukt zijn b v. beukenootjes en eikels. Tenslotte gaf spr. den raad om altijd te zorgen dat in de kippenhokken aanwezig zijn: wat houtskool en schelpen of geklopt puin. Daama werden nog enkele dieren op 't doek gebracht, die lijdende waren aan dipthe- rilus, aan poederkammen (behandelen met jodium-tinctuur!) t.b.c. enz. Na de pauze werden nog plaatjes vertoond van de verschillende soorten kippen die in ons land gehouden worden. Zeetfldingen STOOMV A ARTLIJNIE N. STV. All J. NLDERLAND. Bengikalis (uiitr.) vertr. 26 Febr. v. Algiers. Kraikatau (thuisr.) vertr. 25 Febr. v. Port Soudan. R'ondo (uitr.) anr. 26 Febr. ite Port Said. Borneo (thuisr.) air. 27 Febr. te Suez. Celebes vertr. 27 Febr. v. A'dam- n. Anillwer- pen. KON. NED. STB. MI J. Olio, vertr. 26 Febr. v. Saamos n. Lefkandl. Ganymedes vertr. 27 Febr. v. A'dam a. Hamburg. Tellus arr. 26 Febr. v. Smyrna te Malaga. Hebe arr. 27 Febr. v. Bordeaux te A'dam. Aurora vanti. 26 Febr. v. Bonanza n. Cartha- gena. Ceres arr. 27 Febr. v. A'dam te Rotterdam. Hercules arr. 26 Febr. v. Smyrna te Kom- stantinopel. Irene vertr. 26 Fdbr. v. Algiers n. -Alexandrite. Mencpe vertr. 25 Febr. v. Gyon n. Oporto. Strabo vertr. 26 Febr. v. Koningsbergen n. ■Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. Gdniia (thuisr.) vertr. 26 Febr. v. Santos.. Montferiand (thuisr.) arr. 26 Febr. te San tos. Rijinland (uitr.) vertlr. 27 Febr. 2 u. v.m. v. Antwerpen. Flandria (uitr.) vertr. 26 Febr. v. Las Pal- mas. KON. WEST.-INDISCHE MAILD. Amor vertr. 26 Febr. Puerto Plata n. d. Azoren. Afjkmaar veritr. 26 Febr. v. Corral n. Pana ma. Helder arr. 24 Febr, v. Talcahuamo te Val paraiso. Jason arr. 25 Febr. v. Valparaiso te Antofa- gasta. HOLL. AMERIKA LIJN. Grootendijk vertr. 26 Febr. v. New-York o. Rott. Rotterdam vertr. 27 Febr. v. Napels. Veendam arr. 26 Febr. v. Rett, te 'New- York. Edam, v. New-Orleans n. Rott!., vertr. 26 Febr. v. Vera Cruz. Rotterdam vertr. 27 Febr. v. Napels n. Kjon- stantinopel. Locbgoal, v. Rott. n. d N. Pacifidkust, arr. 25 Febr. te Los Angelos. Spa-arm d am, v. Rott. n. New-Orleans, arr. 26 Febr. 'te Coruna. HOLL. AUSTRALIA LIJN. Abbckerk vertr. 27 Febr,. v. Bremen n. Ham burg. HOLL. BRL'SCH-INDD LIJN. Sommelsdijk (uitr.) -arr. 26 Febr. ite Bom bay. Streefkefk (uitr.) arr. 27 Febr. te Bombay. HOLL. OOST-AFR.'KA LIJN. Niikerk vertr. 27 Febr v Rott n. H'amb. Garoet (thuisr.) air. 25 Febr. te Suez. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. Ambon arr. 25 Febr. v. A'dam te Harnb. Albireo (thuisr.) arr. 26 Febr. te Accra. Djocja (lihuisr.) vertr. 26 Febr. v. Las Pa1- mas. J'aanstroom: vertr. 26 Febr. v. Harnb. n. A'dam. Maasland vertr. 24 Febr. v. Monrovia n. Gr. Bassa. HOLL. ZUID-ArRIKA LIJN. Kflipfouteim (uitr.) vertr. 26 Febr. v. Dakar. JAVA CHINA JAPAN LIJN. Tjikondi arr. 25 Febr. v. Tacoma te Yoko hama. KON. PAKLTV. MI J. Boutman arr. 27 Febr. v. Bat. te Sydney. ROTTERDAMSCHL IJLOYD. Arakan (thuisr.) arr. 27 Febr. te Londien. Kertoseno ^trr. 26 Febr. v. Rout, te Middles- bro. Tabanan (ithuisr.) arr. 27 Febr. te Suez. Kawi (uitr.) vertr. 23 Febr. v. Belawan. Kedoe (uitr.) arr. 27 Febr. te Belewan. Modiokento (uitr.) vertr. 26 Febr. v. Suez. Rimd'ja-ni (thuisr.) vertr. 27 Febr. v. Bela wan. Pailembang arr. 26 Febr. v. Rott. te Monl- main. Rindjani (thuisr.) vertr. 25 Febr. v. Singa pore. Sitoebondo (thuisr.) vertr. 26 Fetor. v. Sa- bamg. Tamtoora (uitr.) vertr. 26 Febr. v. Southamp- itcm. STV. MIJ. OCEAAN. Demodocus, v. Japan n. Rott., vertr. 25 Febr. v. Hongkong. Lycaon, v. Japan n. Rott., an*. 25 Febr. te Suez. Mentor, v. Japan' n. Rott., vertr. 24 Febr. v. Colombo. Agapenor, v. Japan m. A'dam, arr. 27 Febr. te Colombo. Pyrrhus, v. Japan n. A'dam, via Makasser, vertr. 27 Febr. v. Manilla. JAVA BLNOALEN LIJN. Jacatra arr. 26 Fdbr. v. CuTeutta op Java. Recti tszaken ARRONDISSEM ENTS-RECHTBANK. Zitting van' Dinsdag 26 Februari. (Vervolg). Z A AKBE SCH ADIGTNG De 24-jarige tandbouwer Com. Jac. Bt te w^enum stond terecht ter zake dat biji op 7 November aldaar met een ijzeren staaf een aan den landbouwer Franciscus Verhoogt c toebehoorend'e brug heeft vemield. Deze getuige, bijgestaan door mr. Langeveld. stelde zieh civiele partij ten bedrage van 2,50 binatie met andere landbouwers met toe- stemming van den burgemeester, een brug Deze getuige heeft 4 jaar geleden, in com- ooeu siaan over de Wijssnd Deze brug was openbaar voetpad De eigenares van den grond, waorop de steunpunteni van deze brug rustten, was de stoomtram Schagen—Wog- num. Getuige heeft gezien, dat beikiaagde het hek door middel van een ijzeren staaf heeft vemield en aldus het hek heeft geopend. Een andter maal heeft hij de staaf tnsschen het hek en de hekpaal gestoken en aldtus het hek geopend. Beklaagdte is in dienst van den landbouwer Verstraten, die niet in dte kosten van de brug heeft bijgedragen1. Bekl'aagde is verschi'llloide mialten het hek overgeklommen en heeft, het htek geopend1, maar ten slotte begon hem strafrecht behoeven te bewandelen, met den zuiks te vervden en heeft hijj de ijizeren staaf gebezigd. Flij kwam telkens het paard van zijn pa- troon naar het land brenigcn. De getuige Dirk van Straten is een oom van beklaagde, eigenlijk geen oiom, ma'ar een pleegvader, maar hiji moet oom zeggen, want de zuster van getuige was de moeder van be klaagde. Na oplossing van dezen rebus werd getuige onder eed'e gehoord, daar niemand bezwaar had1. Hij had 5C toegezegd voor die kosten van de brug, maar toen hij hoorde dat gezegd werd,,wat van Straiten, wil geven is een habbekras", toen. heeft hij1 zijn toezeg- ging weer ingetrokken Hij, dacht: Dfen ken ik me wel redden met die voetbrug Toen hij eigenaar werd van hot land, dat hij tevoren in huur had, is er over bijdrage in de kosien niet mecr gesprckm „Heeft u beklaagde gelast over de brug te ga.-'n?", vroeg de president. fee", zeide getuige, „ze hebben1 gezegd: voet je maar redden, en hij1 heeft zich ge- >d". Burgemeester Commandeur, van Wognum, werd ook nog ails getuige gehoord. Getuige zeidc, dat de voetbrug niet meer voldeed aan de eischen en deze is vervangen door een- be- tonncn rij-brug. Voorts deelde de burgemees ter nog verschillende belanigwekkcn-d^ bijlzion- derheden me omtrent d'eze bm-g, n.'l1 opkoms-t en bloc, een en ander gestaafd door ambtelijke gesehriften. De brug moosit voor hrt pub'.iek verkeer worden opengesteld. Dit was 'een dier voorwaarden der conccssic, Medb zeilde de burgemeester nog, dat de brug het eigendom is van de banne Wognumi. Bekkpgde heeft van het bestuur dezer banne geen. toes-fern- nirng -gekregcn om te beschadiigen. of te ver- nielem. De officier zeide alleen. den weg van het cureelen weg, vol afgronden, klippen en spe- lcnken heeft het O M niet te nuniken. De be- sehiadiging staat volkomen vast. De beklaag de is in elk geva-1 niet gerechtigd dte vemie- ling te plegen. De officier wees nog op een arrest van den Hoogen Raad van zeer recen- ten datum en vorderde ten slotte 2.boete subs. 2 da'gen hecht. Mr. L.an'-gevd'd dankte het O. M. voor zijn requisito-ir m pleitte voorts voor toewiizing van de -gevraagde schadeloosstelling. Pleiter legde verschillende offici-eele stuikken over tot vcrsterkinig van zijn betoog. A s. week uitspraak UITS'LAG VER'KOOPING. Bij de op Dinsdag 26 Februari 1924 ten overstaani van notaris J. van der Veen te Alkmaar gehouden verk-ooping van een huis en erf te Zuid- en Noord-Schermer, kadaster Sectie D nummer 1688, groot 12 aren, 3 centiaren, is het perceel in koop toegewezen voor de som van 1600.aan den- heer T. Scherm-erhom te Zuid- en Noordschermer. Marktbericliten BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 27 Febr. 46800 K.G. Roode kool le snort 14—/ 17.80, 2e soort 10—/ 13.50, 61000 K.G. Gele kool le soort 14.5019, 2e soort 10.20—/ 14,. 27200 K.G. Witte kool le soort 67.80, 2e soort 2.803.40, 7500 K.G. Uien 9.1'011, Drielingen 12.90—/ 14.70 alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 27 Febr. Grove Uien 10.7012, Drielingen 11.80—/ 12.60, Roode kool 14.10— 18.60, Doorschot 14.20—/ 17, Gele kool 12.90—/ 19.20, Deensche witte 7.10 9.40, Doorsdhot 6.107.80, alles per 100 K.G. Aanvoer op 26 Fdbr.: 2500 K.G. Uien, 4000 K.G. Peen, 106500 K.G. Roode kool, 44500 K.G. Gele kool, 117000 K.G. D. witte. WARM'EN'HUIZEN, 27 Febr. 1924. Roode kool le soort 13.90—/ 19.50, 2e soort 14.4016.50, uitschot 67.70, Gele kool le soort 14.6017.30, 2e soort 13, uitschot 6.40—/ 8.10, Witte kool le soort 6.4'09.50, 2e soort 67.60, uitschot 1.70f 13.40, Drielingen 12.30 tot 12.50, Uien 9.5010, uitschot uien 2.80—/ 3.30, Peen 4.60—/ 5. Aanvoer: 42130 K.G. Roode kool, 4025 K.G. Gele kool, 28275 K.G. Witte kool, 1990 K.G. Uien, 4665 K.G. Peen. PU'R'MEREN'D, 27 Febr. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". 'Sprui'tkool 6.708.40 per 15 K.G., Boerekool 9 per 100 struiken, Rapen 2.50 tot 5.10 per 100, Uiien 1.65f 2 per 25 K.G., Prei 59—/ 76 per 100 bos. Handel zeer vlug. BOVENKAR'SPEL „de Tuinbouw", 26 Febr. '24. Heden hesteedde men voor: Roode kool 12.20—/ 13.40, Witte kool 4.90— 6.90, Gele kool uitschot 5.5-0, Uien 4.25 Spruitkool 4.30—/ 6.35, Blauwe aardap- pelen /4.80, Gele aardappelen Koh-I-Noor 3.65. DE KON1JNENFOK IN AMERIKA. De belangstelling van Amerika of nauw- keuriger uitgedrukt Vereenigde Staten van N.-A-merika in de konijnenfok, ontwaakte tegen het einde der vorige eeuw. Ontelbare exempla- ren van het Belgisch Haaskonijn vonden toen hun weg in het land van den dollar. Wel zel- den hebben de Engelsche fokkers zooveel kun- nen exporteeren als in die dagen. Natuurlijk was de konijnenfok voor Amerika een liefheb- berij', want wat voor een doel zou het gehad hebben, om in een land waar vleesch in over- vloed is konijnen te fokken? Hoe lang de be langstelling toen aangehouden heeft, weet ik niet. Een voortdurende werking heb ik in ieder geval niet kunnen vaststellen. Duitsch-Ameri- kanen hebben toch dikwijla van ons Vlaam- aene roueea m Deutsche RieseHschecktea (L«- tharingera) betroiidcen. Tijdschriften, die zich met de konijnenfok bemoeiden, schijnen er tot het uitbraken vaa den wereldoorlog niet ge- weest te zijn. Het oudste vakblad „The Small Animal World" (vroeger „The Pet Stock World") bestaat eerst 8 jaar en is dus tijdens den oorlog opgeridht. Ook „Pet Stock Jour nal" kan op een 8-jarig verschijnen terugzien, terwijl „Rabbitcraft" 7 jaar bestaat. Alle 3 bladen verschijnen eenmaal per maand. Tot een grooteren bloei kwam de konijnenfok, na- dat de Vereenigde Staten in April 1917 tot den wereldoorlog toetraden. Later is de geest- drift zeer verslapt. Velen 'hehben wel niet dat bij den fok gevonden, wat zij er van verwach- ten, n.l. het middel om op gemakkelijke wijze veel geld te verdienen. In alle gevalls sdhijnt het volgens betrouwbare inlichtingen, dat de fok, zij het dan ook niet over een zeer groot, dan tooh over een sterk legertje van lieflhebbers beschikt. Zoo heeft de New Zee- land Club een leden aantal van ongeveer 600, de Flemisch Club 236, de Belgian Club 100, de American Blue Club 35, de Chinchilla- club 100, de Checkered Giant, Blice Flemish, Black Siberian, Dutch, Eglish en Havana- club 50 leden. Gefokt worden vrijwel alle ons bekende ras- sen. Sterk be'invloed wordt Amerika natuur lijk ook heden nog door het moederland En- geland. Nog heden is de import van Engel sche dieren zeer groot. Een bijzonder ras sc'hepten zich de Ameri'kanen in hunne New Zealand Reds, een middelzwaar ras, aan wiens onisitaan het Belgisch Haaskonijn wel niet geheel vreemd is. Onlangs bracht men van d-e New Zealands nieuwe kleurslagen naar vcren. Een witte bestaat reeds sedert eenige jaren. Over proefnemingen om een zwarte kleurslag te fokken, bericht F. A. Howl and in het Septemlbemummer van „The Pet Stock Journal". Hij paarde roode New Zealand met witte New Zealands en verkreeg daarvan reeds eenige zwarten, die echter en- kgle roode haren in hun pels vertoonden. Een fckker, die van hem 12 witte New Zealand betrofcken had, \iond in de eerste worp van beide voedsters roode jongen. Howl and was van meening, dat zijn witte steeds zuiver gefokt hadden en dat hier een kruising ondemomen was, De fokker gaf hem echter de verzekering, dat de witten slechts onderling waren gepaard. Nu werden de roo de roode jongen aan moeder gepaard en on der andere verkreeg men ook 11 zwarte jongen. Het geval, dat uit zuiver witte dieren gekleurde jongen geboren worden, is in ieder geval iets buitengewoons. Ia sta tegenover deze zaak tocb wel wat sceptisch. Onder American Blues verstaat men een donkerblauw gekleurd koriijn van ongeveer 10 pond zwaar; de Black Siberians komen in grootte en bouw met de American Blues over- een, doch in plaats van blauw zijn ze zwart. Zooals men ziet, is dat, wat die „Nieuwe Wereld" tot heden aan nieuwe varieteiten van konijnen naar voren bracht, nog niet veel. Wellicht echter zal ons het land der onbe- grensde mogelij'kheden, evenals in de kippen fok, ook in de konijnenfok met verrassingen gelukkig maken. Land- en Tuinbouw. VOOR KDE'INE TUINEN. In den fru-ittuin gaan we over tot het snoeien der bessen. Er zijn aalbessen en kruisbessen, en, laatste onderscheiden we nog i-n zwarte, roode en witte. Een gelijke snoei- methode voor alle bessen is niet aan te ge ven, daar die groei en vruchtvo-rming bij de verschillende soorten nog al uiteen loopen. De kruisbessen dragen gewoonlijk aan alle deelen, dus ook aan de krachtige 1-jarige twijge-n. Het is echter verkeerd om alle twij- gen te behoud'en; de belichting van het in- wendige van de struik zou daardoor te veel te wenschen over laten met als gevolg, weinig en minderwaardige vruchten in dat gedeelte. Verder zou het plukken der vruchten, wat toch al geen gema-kkelijk werkje is, daardoor zeer bezwaarlijk worden. We neme-n dhs zooveel hout weg als voor boven geuoemde zaken noodig blijkt, waarbij; zorg gedragen wordt, dat het overgebleevm deel der twijgen regel- matig verdeeld is. De te verwijderen deelen piemen we geheel weg. Door hen op eenige oogen ter-ug te snijden, zoudten we -n.l. in- plaats van 1, meer scheuten terug krifgen, waardoor de struik nog voller wordt. Alleen bij jonge struiken, met nog te weinig gestel- takken, kan dit middel toegepast worden. Aa-n roode en witte aalbessen is gewoonlijk minder te snoeien. Aan elke hoofdtak moet een forsche, jonge twijg behouden blijven, en wij s-nijden- hem tot op dte helft terug. De an dere snijden we weg tot de aan den voet voor- komende zwakke oogen. Zwakkeren moeten gespannen blijven, evenals de korte vrucht- spoortjes. De spoortjes en korte vruehttakjes sterven, bij gebrek aan lieht, af, zoodat ook hier een behoorlijke lichttoetred'ing tot het in- wendige der struiken' noodzakelijk is. Oude, verzwakte hoofdtakken trachtem we bij het snoeien te vervangen door krachtige, jonge scheuten uit den voet der planten. Zwarte bessen dragen aan alle deelen, zoodat we ook hier kunnen volsfaan met het uttdunnen van het teveel aan hout. Natuurlijk nemen we steed- de zwakkere deelen- eerst weg. Na het snoeien bespuiten we de bessen met een 8 pet. carboleum-oplossing. Met de- zelfde oplossing bespuiten we onze appel-, peren- en pruimenboomen. Bloedluis wordt met een 10 pet. oplossing bes treden'. Kunst. BILDERDIJK. Dinsdag en Woensdagavond gaf de Kon. Rederijkerskamer: „Bilderdijk''' voor hare leden een voorstelling van: „Wantrouwen", tooneelspel in drie bedrijVen van K. N. Spijk- man. Beid'e avonden was de zaal geheel bezet en het publiek heeft met aandacht stuk en spel gevolgd. De auteur Spijkman plaats ons in zijn stuk in het huisgezin van den rijken fabrikant Herman ter Horst met zijn Vrouw Marie en hun doch-ter Paula. De doch ter versiert de kamer met bloemen ter eere van moeders ver- jaardag. Hendriks, een wegen® dronkenschap ontslagen werkman, Jcomt nog eens vragen of dte patroon hem niet aan werk kan helpen, maar waar deze reeds tweemaal consideratie met hem heeft gtebruikt, weigert hij nu perti nent iets voor Hendriks te doen. Bezield -met wraakgevoelens gaat de dronkaard heen. Mr. Hein Verbeek, een vriend dtes huizes, komt Kjevrouw feliciteereu «a il& de fabrikant ter Horst net hem alleeit it, relfftt <1 spsethg Vertrouwelijke mededeelingea; Ter Horst is nerveus en weldra komt de 'bekentenis, dat hij heeft gespeculeerd en'veel verloren. Natuur lijk geeft Verbeek, die vol' daakbaarheid ge- denkv, wat ter Horst jaren geledten voor hem heeft gedaan, den' raad1, alles aan Marie te vertellen: Dit doet Herman in het volgen-de tooneel dan oo'k. Marie is diep geschokt. Zij kan zich niet voorstellen, dat haar man zoo- iets met haar geld heeft gedaan. Zij kan nog niet direct alles vergeven en moet eerst na- denken. Paula is zeer verwonderd haar ouders zoo somber bij elkaar te vindeni en tracht hen op te beuren, wat haar slechts ma- tig gelukt. Herman moet nog even naar de fabriek, zeer tot verwondering van Marie. Hij keert echter spoedig terug en juist als Paula met haar verloofde Dolf op visits is gekomen, komt Stijntje de meid angstig binnen. Er is brand en ja op dten achtergrond ziet men hoe de fabriek van ter Horst in lieh-te laaie stond In het tweede bedrijf is de stemming in den huize ter Horst down, wat mede duidtelijk blijkt uit een gesprek d'er beid'e ditens-tboden. Vooral de fabrikant zelf beleef-t droevige oogenblikken. Hij voelt aan verschillende zij- den wantrouwen, twij'fel aan zijn eerlijke on- schuld. Twee inspecteurs van de brandassu- rantie laten hem reeds niet 'onduidtelijk mer- ken, dat zij aan zijn opgaven weinig geloof hechten. Verschillende omstandigheden zijn ook in Hermans- n-adeel. Het wantrouwen van zijn vrouw pijnigt hem' 't meest en als dan aani't slot van de tweede acte cen imspecteur van politic Herman komt medenemen onder verdenking van brandstichting, is het alleen zijn dochter Paula, die toont rotsvast in de onschuld van haar goeden vader te gelooven en met verontwaardigin^ ziet zij hoe haar moeder en haar verloofde geen woord tot Hermans verdediging in 't midden brengen. Dolf valt voor haar "van zijn verheven voet- stuk af en tten zeerste in haar ouderliefde ge- krenkt, verbreekt zij elke verhouding met hem. Hoe haar moeder slechts een oogenblik aan haar mans schuld kon gelooven, is Paula on- begrijpelijk. 'En in het dterde bedrijf blijkt duidtelijk dat Paula goed1 had gezien. Gesteund door Ver beek, die van zijn- weldoener alleeni goeds ge- looft en wiens teruggedrongen lief de voor Paula weer opnieuw o-ntbrandt, wacht Paula het resultaat van het ondterzoek af. Dolf doet nog een wanhopige poging alles met Paula goed te maken doch de breuk is onberstelbaar. Dan komt de oude boekhouder van Galen, na een aardig intermezzo met Greta, aan Mevr. ter Horst vertellen hoe de dronken Hendriks zich zelf v-erraden heeft. Deze toch heeft, om wraak te nemen, de fa briek in brand gestoken; Ter Horst keeit te rug uit het voorarrest ontslagen. Zijn eerst? ontmoeting met zijn vrouw is pijnlijk, doch Marie srneekt om vergeving en de fabrikant en zijn vrouw willen samen opnieuw begin- nen. Paula en Verbeek vinden het verdiende geluk. Met ontroering heeft Paula Heins ver- haal gehoord' van den armen werkman, die van diefstal werd beschuldigd, maar door Paula's vader werd1 geloofd. De zoon van den oudeni werkman, is door ter Horst geworden wat hiji is n.l. mr. Hein Verbeek. Het stuk „Vertrouwen" wordt tegenwoor- dig door dillettanten veel gespeeld en dat ver- wondert ons niet. Het is en blijft altijd een der grootste moeilijkheden een geschikt stuk te vinden. Bij de Bilderdijkopvoeriiig bleek na elk der bedrijven en enkele malen biji open doek een hartelijk applaus. In verband met de bekendte afspraak met de Rederijkerskamer Bilderdijk zullen wij echter hier ons verslag eindigen. G. lngezondcii sLukken. Buittn veranlwoorUslijhheU van de Redac- tie. De opnaitu: in Ueze ruttriek bewij-st geens- eins dm de reduttie er mede inslemt.) Alkmaar, 28 Febr. '24. M. de Redacteur. In uw blad van 26 dezer komt een „Inge- zondten" voor over de gasmeterhuur, gevojgd door een naschrift van de kediactie, in weik naschrift de zmsnede voorkomt, dat de gas- meterhuurders na een zeker aantal- jaren zo-o veel betaabd h-ebuen dat de gas-met't feitenjk hun eigendom is, maar toch de gasfabriek de eigenaar blijft. In hoeverre ik het in dezen met U eens of niet-eens ben, wil ik in het midden laten. Maar zulks komt toch ook met andere dingen voor. Immers wantneer ik tien jaar lang in een huis w-oon, heb ik het huis ook geheel betaald1 en toch is nog geen- steen tje mijn eigendom, kan ik er nog net zoo gauw uitgezet worden als den eersten dag dat ik er m^woon, zood'ra de eigenaar zulks maar in het hoofd krijgt, wat nog al eens ge- beurt met verkoop van een huis, al heb Ik altijd stiipt mijn huurpenningen betaald. En om dan te kunnen blijven wonen, mag ik soms het huis zelf koopen, als ik er maar zooveel mger voor geef. Weet u op zooiets raad, mijnheer de Redacteur? Kdn ik lid worden van een woningbouw- vereeniging, waardoor ik na verloop van eenige jaren in het bezit kom van een eigen huisje tot schappelijken prijs? Of bestaat er wel lidht een maatschappij die zich daaimee bezig houdt zonder dat men lid is van een bouwvereemiging? Want wat met gasmeters plaats vindt, vindt mijns inziens ook met de woningen plaats. Alleen -met dit verschil, dat men een woning wel zou kunnen koopen, tenmimste als men geld heeft! Maar als men nu niets heeft, zooals ik? Ik dank u voor het miji ingeruimde plaatsje in uw blad en verblijf Uw abonne N. (De vergelijking van de gasmeterhuur met de wominghuur gaat niet heelemaal op. Een gasmeter zal spoediger afbetaald zijn dan een woning en zooals inzender ook al opmerkf kan een woning gekocht worden en een gasmeter niet. Of men in den loop van vele jaren alleen door het betalen van hunr eigenaar van een woning kan worden, hangt grootendeels van den huurprijs af. Er zijn zeer zek-er vereenigingen geweest of zij er nog zijn kan inzender zelf wel on- derzoeken die niet allereerst beoogden zoo veel mogelijk huur te kunnen innen, maar den huurprijs zoo geregeld hebben dat de woning in den loop der jarsn het tigendom van den huurder wardt ia Altewwtr fceefl dte mog heden twstaandj bouwveroeniging „Kennemerland" aldus v>. werlct. Er zijn ia d« Tuiastraat heel wat woaij. gen waarvan vele reeds eigendom der huur. ders zija geworden. Red. Allan. Crt.) NIEDERLAN'DSCH HULPCOMIT6 V001 DUITSGHE INiTELLECTUEELEN. Het mag geacht worden algemcen bekeni te zijn, dat breede lagen der Duitsche bevol- king in zeer ernatige -mate noodlijdend zijn, Dat o®der de intellectueelen, althans ol der bepaalde categorieen van deze als b.v. de docto-ren, de advocator, de docenten bij het hooger, mi'ddelbaar en lager onderwijs epj' enz., onder hen dus, die voor een wel zeer be- langrijk deel mede de hoeders en leiders zija van hun volk, de nood1 verreweg het meest nij'pend is, ook dat is dborgedrongen tot ve len der talloozen, op wier offei-vaardigheid onze n-atite als geen andere trotsch mag- zijn, Men behoeft slechts kennis te nemen van le aantal comite's, opgericht ten bate der nood- lijdende Duitsche bevolking, om gewaar tt worden, hoe meerderen van deze beoogen juist den intellectueelen- hulp te brengen. Thans hebben wij onderget-eekenden', verte- genwoordigers van de Nederlandsche Utltver- siteiten, Hoogescholen en Geleerde Oenoo). schappen ops tot eeni Comite tot steun der Duitsche intellectueelen uit anderen hoolde wij, bij- dezen, zij het niet zonder zekerai senroom, o-mdat wij weten, hoe heel veel reeds gegeven werd, een beroop op de hulpvaardig. heid onzer landgenooten. En wij doen dit i-n de overtuigi-ng, dat ze- ker niet in dc laatste plaats, op ons, op grond der internationale solid'ariteit de plidt rust te pogen de d'ragers d'er wctenschap van den on-dergang te redden, in welk la-nd dat zich ook mochten bevinden een zuiver natio- naal comite als het onze zal deze opvatting, die wij vertrouwen, dat doo-r geheel o-r-s volt gedeeld wordt, het dui-delijkst doen uitkomen. Met nauwgezetheid hebben wij onsafge- vraagd, of een afzonderlij-k comite als hot nu door ons gevormde, weer een nieuw cotniit dus, naast de vele, die reeds- werkzaam zija, recht van bestaan- zoude hebben Het antwoord op die vraag was bevw- genddte vele bewijzen van i-nstemming, dit oris uit eigen kring geworden,gaven ons reeds het noodige vertrouwen, -en de aanspo- ring ten slotte, die wij ontvingen van gelijk- soortige comite's in Zwitserl-and en Skandi navie ,deed ons beslissen, de vele relaties, die zoowel wij: persoonlijk als de door oris vet- tegenwoordigde lichamen uitteraard met de D-uitsche initellecteuelen uit anderen hoofd' hebben, te benutten om zelfstandig te komen tot een doeltreffend'e algemeene hulpverlee- ning. Landgenooten, bijzondterlijk giji die U moog-i rekenen te behooren tot de 'intellectueelen onzer natie, helpt ons in ons werk doc Uwe gave te zendten (onder motto „Voor intellectu eelen in Duitschland1") ,aan't Hooidbestuiir van het Nederlandsche Roode Kruis, Prin- cesscgracht 27, den Haag, dat de taak van penningmeester wel op zich heeft willen nemen. Prof. Mr. H. KRA'BBE, Rector-Magniii- cus der Rijksuniversiteit te Leiden, Voorzitter. Het Secretariaat zal worden waarg3noirien door Mr. D. Krantz, Dedelstraat 11, den Haag. HELDEN DER ZEE. L. S. Luttele maanden zijn voorbijgegaan, sinds wij bij een kwamen met 'het doel om een natio- naal fond'3 te stichten ter verzorging van on ze dappere, nooit genoeg te waardeeren, stoe- re zoehelden. Zij, die zoo moedig worstelen door de zwa- re, allies vemietigende branding om schip- breukelingen, den dood voor oogen, het heer- lijke ,1'ieve leven weer te geven; zij, die dui- zenden Vaders en Moeders voote nun gezin spaarden, zij zijn zelve op hun ouden dag aan armoede en ellende overgegeven. In hun lage, sombere huisjes in de achter- buurten der zeeplaatsen sleepen zij, onver- zorgd en verlaten hun annoedig bestaan voort. En toch zullen onze kinds-kinderen over hun heldendaden vol trots en bewonderinj spreken. Maar gij, Nederlanders van heden, gij, lie iederen dag van hun stouttnoed-ige daden hoort verbal en, wat zult gij doen Aan den lof van het nageslacht hebben onze dappere Helden der Zee niets! Wanneer zij op het kerkhof liggen hebiben zij niets meer aan Uw hulde; dan komt gij te laat. Neen, nu dadelijk moet het huidige gc- si adit bewijzen, dat het de daden van onze zeehelden weet te eeren. Thans verkeeren 250 oude menschenred ders van meer dan 60 jarui in werkelij'k groo- ten mood. Hun borst versierd met Winkende medailles, en toch hun levensavond is in- droevig. Er is een Helden der Zee-fonds (Dons Rijkersfonds) opgericht, goedgek. bij Kon Bes'luit van 17 October 1923 no. 83, waar van de burgemeester van Helder eere-voor- zitter is. Dit f-onds heeft -de sympaihie verkre- gen van alien die toekend zijn met het redding- wezen. Vden immers weten, dal dte redding maatsdh'appijten alleen kleine ondersteunin- gen kunnen geven, en dan slechts aan de oude schippers van reddingbooten 60 a f 10® 's jaars), aangezien het reddingmaterieel te groote bedragen vereischt voor aankoop en onderhoud. Nederlanders, ons bestuur doet een beroep op uw goede hart om de oude en arme rea ders te willen gedenken. Met vrijmoedigheid bevelen wij hen in uw liefdadighaidszin aan en hopen, dat u niet afzijdi-g zult blijven ei koud-onverschillig toezien, doch onzen arbeid wilt steunen, opdat onze dappere zeehelden niet langer hun levensavond in kommer en zorg, in armoede en ellende behoeven door t! brengen. Giften worden gaame in ontvangst genj men door den penningmeester van het Hoofd- bestuur. In de groote dagbladen zal van de ont vangen giften verantwoording worden ge daan. Het Hoofdbestuur: Henri ter Hall, Rijswijk (Z.-H.) voorz. P. J- Jager, den Haag, secretaris. Levy "GrunWald, Fielder, H. J. P. Egner, Helder, Willy Mullens, den Haag, !eden. W. F. La Lan, Brfiewaferstraat 19, Fielder p«nmagmee®tif-

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 8