Aspirin-Tubletten uiseigenaren Verleenea credieten De Langs De Moraaz, a tf deni, en het geef t aarn, hoever de omrin- gende landen en wij zelif reeds gevorderd zijn op den weg, d'ie naar dat begeerde en nog in detze generatie te bereiken doel leidt.9 HET AANTAL HOOGERE AMBTENIARENI. nNaar in postkringen verluiidt", aldlus le- zen wij in ,,de Mslb.„staat de commissie, die in Augustus 1.1. is ingesteld, teneinde na te gaan of het aantal hoogere ambtenaren bij P. en T. verminderd kan worden en wellfce bezuiniging op deze wijze zou zijn te ver- krijgen, op het standpunt, dati het aantal post- en telegrahfkantoren sterk ingekrompen kan worden, door een f'ISink aantal1 kleine kantcren terug te brengen tot bijikantoren naar bepaalde, in de buurt gelegen griootere kantoren, die daardoor het karakter krijgen van eentrale kantoren. „Dat de Postadministratie verder rekening houdt met de mogelijkhcid dat de commissie tot de conclusie komt, dat er een te veel is aan hOpgene ambtenaren, blijkt well uit de omstandigheid, dat zij, die in aanmerfring komen voor thans vaceerende, belangrijker directies, tot directeur benoenid wordeni on- dfer de oticieele mededoding van den Direc- teur-Generaal dat zij rakening heb'ben te houden met de kan® binnen eenigen tijd te zulilen moeten afvloeien." IN HET IJS BENELD. Een der visschers die gisteren in het ijs in zee bekneld zaten, is te Lemmer met prijsge- ven van zijn metten, ter waarde van ruim 800, binnen gekomen. De uitgezonden sleepboot kon het andtere vaartuig, dat op het Vrouwenzand was gestrand, ndet bereiken en nu het ijs met den Z. W. storm van hedten begon te kruien, vreesde mem voor het be- houd van deze schuit. Men hoopt, zegt de Telg., dat db drie op- varenden zich door over het ijs naar de kust te loopen, zulilen kunmen redden. NEDERLAN'DSCHE OUDHEIDKUNi- DIGE BOND. Het 25-jarig bestaan van den N'ederlanid- schen Oudheidkundigen1 Botod is hedenna- middag herdacht in een bijeenkomst van vele leden en hun d'ames in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. Jh. Mr. E. A. van Beresteyn, voorzitter der feestcommissie, heeft een "herdemkingsrede gehouden, waarin hij een blink sloeg zoowel in het verleden als ill de toekomst van den Bond. In deze samenkomst heeft Prof Dr. W. Vogelsang een lezing gehouden over het on- derwerp: Over den stijl in de Noord'-Neder- landsche schilderkunst. DE ZOMERiTIJD. Op uitnoodiging van het bestuur van den Bond Vereeniging Westl'anldl is Donderdag- midcfeg te Poeldijik een vergadering gehou den van' vereenigingen op land 'en tuinbouw- gebier, gemeente-, kerk- en sthoolb ester en in het Westland. Verteegnwoordigd waren 66 vereenigingen of besturen, en van 5 corpo- raties waTeo betulgingen van instemming met een actie voor behoud van den zonnetijd imgekomen. De voorzitter zei'de, dat het boudsbestuur door deze bijeenkomst in de gelegenheid was gesteld, op de algemeene vergadering te kun- nen verklaren, dat er eenstemmigheid bestaat ter zake van handhaving van den zonnetijd n het geheele maatschappelij'ke leven van het Westland. De gemeenteraad van Heerde heeft, zoo wordt aan het Hdbl. gemeld, besloten, bij we- der-invoering van den zomerfijd zich d'aar- aan niet te storen, maar den zonnetijd te zul- len handhaven voor seholen, enz. Alle kerk- besturen jen particuliere werkgevers in de ge meente zullen worden uitgenioodigd, net voorbeeld van de gemeente te volgen EEN AANVARINIG. Donderdagmiddag heeft op den Rijn na- bij het Kleine Veer onder Wageningen een aanvariing plaats gehad1 tusschen de met stukgoederen geladen vrachtboot Deventer I, van de firma j. en A. van der Schuijt te Rot terdam, bestemd voor Deventer, en de met grind geladen motorschuit Lydia, kapitein A. van Leeuwen, komende van Engelen bij Den Bosch en bestemd voor Vreeswijk. De Lydia werd in den kop getroffen en zonk bijna onnviddellijk, de Deventer I kreeg ge- ringe sohade en kon doorvaren. Het gezonken vaartuig ligt in de vaargeul. Als oorzaak van de aanvaring wordt ge- noemd het uit het roer loopen van de De venter I. BRAND. Gistermorgen 10 uur is brandl onltsitaan in het hotel Groen te Heerenveen, waar schietwedstrijden gehouden werden. De brandweer wist het gebouw te behouden. Er is veel waterschade aangericht. De oorzaak van den brand is onbekendl. pheumatiek. wer=king Dm zich tegen vervalschingen' 1C j noeden, let men op de oranje banc een uitnemende plaats in het giootc stedehjike museum van Amsterdam zal innemen. De heer Boendennakerdeed! met zijjn schenking een grootsche daad. Het is mede zijn verdienete, dat het Stedeliji. Museum te Amsterdam op het gebied1 van de modterne kunst, tot bet belangrijikste centrum in Eu- ropa behoort eu als zoodanig intcrnationaal de aiand'acht trekt Bij en bezoek aan Amsterdam zali mien goed doen het Stedelijk Museum te bezoeken, om nader met het werk van oze kunstenaars kennis te maken. VERZET TEGEN DE AFSCHAFFING DER HANDICAP BIJ HARDDRAVEN. In eene bijeenkomst van vertegenwoordi- giers der .Harddiraverij-Vereenigingen te Wie- ringerwaard, Anna-Paulowna en Ondesluis, gehouden op 28 Februari te Schagen, werden besprekingen gevoerd over: „Draverijen zon- de.r liandicap", als gevolg van een ingdcomen schrijven van den heer G. A. Waaiboer te Wieringerwaard, bij de Ntedferl. Harddraverij- en Renvereeniging. Volgens dat schrijven is eene handicap bij eene draverij1 van geregis- treerdie en ongeregistreerde paarden, zopals meestal ten plattelande plaats heeft, niet zoo te maken dat zij goed is, vrijwel niet te doen De aanwezigen meendfen, dat inrtrekking van de handicap de ondergang van de plat- telandsdraverijen zal worden. De prikkel op kans van de overwinning zal veleni ontaomeu worden Spoed'ig zullen daarbij geen publiek en geen paarden meer zijn Voor de fo'kkerij zal het ook een groote terugslag zijn Beslo ten werd een bespreking aan te vragen met den heer P Olij, dlen Haag, secretaria van de Ned- Draverij- en Renvereeniging. Ingezonden stukken Suiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewifst veens zins, dat de Redactie er mede instemt Alkmaar, 29 Febr. 1924. Mijnheer de Redacteur! Ondergeteekende las in uw blad van 28 dezer een ingezonden stuk van uw abonne N. over gasmeterhuur en woninghuur, waarin nj tevens vraagt, of er niet een Mij. is, die lem na verloop van eenige jaren aan een eigen huis kan faelpen. Hierdoor neemt ondergeteekende de vrij leid, hem te verwijzen naar de N. V. „Pha russpaar- en eigenhuisverz. Mij. Inlichtingen bij ondergeteekende. U, mijnheer, de redacteur dankend1 voor de plaatsruimte teeken ik D. G. MEIJER, Nassaulaan 40, Alkmaar. Alkmaar, 29 Febr. 1924. Geachte Redactie! In verband met Uw uitmuntend verzorgd ?aadsyerslag en bij de lezing daarvan, be- speur ik een kleine onjuistheid en wel terzake de wijziging der Verordening, regelende de inrichting der Gemeente-Politie. In de 9e alinea, le kolom van het bijblad staat o.m. vermeld: „Tegen de wijziging door den Voorzitter gewild, had, spr. geen be- zwaar". In deze zin staat het woordje: „geen" te- veel, hetwelk ook bleek bij de stemming over let voorstel van den voorzitter, waar de 5 sociaal-democraten en de 2 vrijzinnig-demo- craten zich tegen verklaartlep. U zult ten zeerste verplichten, wanneer U deze kleine correctie kan aanbrengen. Met achting, v O. VEEN. Lid v.d. Gemeenteraad. Laat jaarlijks Uw schil. derwerk nazien. Over Cen reeks van jaren zal het dan minder kosten. MELKLEVERING NAAR DUITSCHLAND De besprekingen in'zake de melklevering naar Duitschland' hebben tot resultaat gehad, eredurende de maand Mr.-rt dlagelijks ee^ gemiddelde hoeveelheid' van tenminste 75,000 liter melk naar het Ruhrgebied zal warden geleverd'. KORTE BERICHTEN. Te Eelst, gemeente Est en Oipijnen, is gisteren een zesjarig kjpd door het ijs gezafct en verdronken. Stadsnieuws frorinoiaal Menws UIT BERGEN. De voordracht van B. en W. aan Raad van Amsterdam, om de door den heer P Boendermaker Czn. te Bergen (N-H.) ten geschenke aangeboden schildterijeu eo aquar rellen, te plaatsen in het Stedelijk Museum, werd door den Raad ondter dankzcgging aan- vaard. Deze sehenking bestaat uit een 30-tal schil- derijen en aquareilen van Charly Toorop, Leo Gestel, A. Colnot, G. W. van Blaederen, D. H Filarski, Math. Wiegman en anderen. Voor cnze gemeente is het ongetwijfeld eervol. dat het werk van d'e in Bergen wo- nende en werkende schilders voor die toekomst EEN KRASSE NEGENTIGJARIGE. De bekende oud'-piano-leeraies, mej. M. C. J. dte Gelder, dochter van dm in: 1890 over- ledan rector der wudte Latijnsche School Dr. J- J. de Gelder (dus kl'eindbchfer van den Leidschen hoogleeraar Jacob de Geldfer), be- reikte heden den leeftijd van1 90 jaar. In 1856 vertrok zij met haar vader we- gens diens benoeming alhier, van Leiden naar Alkmaar. Hier zette zij haar, reeds in Leiden aangevangen, muziekstudie, (piano en zang) voort, en dat zij als vocale kracht goed bekend stond, blijkt o.a. hieruit dat zij bij uitvoeringen van de zangvereeniging „Eu- rythmia" onder leiding van Cornelis Coster meermalen solopartijen vervulde in grootere koorwerken, o.a. in „Die Jahreszeiten" van Haydn en „Loreley" van Mendelssohn. Het vertrek van den heer Coster naar Pa- rijs in 1863 was voor haar aanleiding om diens pianolessen over te nemen en zich ver der alleen te wijden aan piano-studie en piano- onderwijs, met dit gevolg dat zij in 1882 het diploma voor piano L. O. der Ned. Toon- kunstenaarsvereeniging verwierf, voor welke acte zij op haar beurt daarna meermalen an deren opleidde, en dat zij benoemd werd tot leerares aan de Muziekschool der in 1874 opgerichte Toonkunst-afdeeling, uit welke functie zij echter na enkele jaren ontslag nam. f Op 65-jarigen leeftijd gekomen, achtte zij den tijd gekomen om het eigenlijke piano-oa- derwijs, dat zij steeds met veel ambitie heeft gegeven, te staken, om zich verder alleen met Lefh ebberij-lessen bezig te houden. Hoeveeli leerlingen heeft zij in dien tijd in de geheimen van het pianospel ingewijd, hoevelen danken aan haar hun eerste muzikale vorming! In- tusschen is de toestand op muzikaal gebied hier ter stede wel zeer veranderd: terwijl bij haar optreden het piano-onderwijs was toe- vertrouwd aan een 5-taI leerkrachten (de_„dei minores" niet meegerekend), is dit aantal nu toegenomen tot meer dan 20! Als men mej. de Gelder nu ontmoet, nog flank en opgewekt, nog in alles belangstel- lendT, wie zal haar dan 90 jaar geven Zulks een gezegenden oudlerdicm te mo-gen berea- ken, damkt zij, behalve aan haar sterke ige- stel, aan haar nooiit vertlauwde werkzaami- heid: gedachtig aan het spreekwoord „rust roest", is zij nog steeds werkzaam voor de kunst, die haar lief is, een voorbeeld voor vele jongeren. Van oud-leerlingen en vrienden mocht de jubilaris heden talrijke blijken van belang- stelling ondervinden. KEURINGSDIENST VOOR WAREN1. Op#de laatste zitting van het Kantonge- rec-ht alhier werden niet minder dan 10 over- tredingen behandcld, opgespoord door bo- vengenoemden dienst. Het eerste geval betrof den verkoop op 5 December 1923 van banket onder den maam van boterbanket, zonder dat voor d'e berei- ding boter was gebruikt. Vanwege den keu- ringsdienst was vooraf voldoend'e bekend ge- maakt, d'at op den verkoop van dergelijke waar onder misleidenden naam zou worden1 toegezien. De ambteniaar van het Openbaar Ministerie decide in zijn requisitoir mede, d'at banket, die zonder boter was bereid, zeer zeker als boterbanket ondeugdelijk van sa- menstelling was te achten, op grond waar- van een geldboete van 15 werd geeischt. De betreffende verkooper werd direct d'aarop door den Kantonrechter veroord'eeld tot eene geldboete van 8.subs. 4 d'agen hechtenis. Hiermede is een u-itspraak van de rechierlij- fsmaam en welwillend met het publiek te kun- nen omgaan. Del aatste 25 jaren zijner amb- telijke loopbaan bracht hij te Alkmaar door en was zeer bemind bij superieuren en colle- ga's. Dat is hem ook gebleken op den dag van zijn heengaan, nadat hij's middags had fscheid genomen van Inspecteurs en ontvan- ger, hadden zich 's avods om 5 uur al zijn collegoa's met den kommies-verificateur hun onmiddelijke chef in het gewone lokaal in het gebouw van het voormalig R. O. G. veree- nigd. waar hem een hartelijk afscheid werd bereid en werd den scheidenden ambtgenoot een cadeau aangeboden bestaande in eene door het atelier Vlaanderen geleverde prach- tige foto, in lijst, van al zijn collega's met hun dhef. Onder gezellige kout en bij een we! voorziene tafel bleef men enkele uren prettig bijeen; menig hartelijk woord werd over en weer gesproken. Aangename en minder aangename herin- neringen uit het ainbtelijk leve werden gerele- veerd en werd zoo deze avond den heer Visser tot een onvergetelijke gemaakt. De heer Visser blijft te Alkmaar woneu en zal als beeedigd scheepsmeter werkzaam blij- ven. Moge hij nog vele jaren niettegenstaan- voortdurende ziekte in zijn gezin aan- aam van zijn toegekend pensioen genie- ke macht verkregen, waaruit blijkt, dat bo- terlettere enz. met boter moeten worden be reid1. De volgende acht geval lem b etro ffeni alle overtredingeii, begaan door veehoudem uit de gemeenite Castricum, die meerendeels melk met water, anderdeels melk met te laag vet1- gehalte tenigevolge van ontrooming als voile melk hadden verkocht. Voor de beh a ridding dezer zaken werd' door Dr. Mol, directeur van den- Keuringsdienst, die als getuicre-des- kundige was gedagvaard, ter vergelijking met deze zaken medegedeeld, dat deze week in een ander gedeelte van zijin Keuringsge- bied d'e melk van 80 veehouders op een dag was bemonsterd en van geen van' die mon sters watertoevoeginig of ontrooiping was ge- constateerd, en het d'aarom moeielijk was aan te nemen, dat de geval len te Castricum1 aan toevalligheden of ongelukkigen samenloop van omstaindigheden waren te wijtem. Trouwens een dter beklaagden, een jonge veehouder, verklaarde onomwonden, dat de een in Castricum er toe werd gebracht door den ander. De ambtenaar d'rong met klem aan op principieele hechtenis, om in Castri cum, waar gevoelige lessen noodig bleken, voor goed aan de knoeierijen met melk den cop in te drukken. De Kantonrechter, die in scherpe bewoor- d'ingen laakte, zooals in Castricum met de melk werd oingesprongen, terwijl dit juist zulk een teer voedingsmiddiel is, dial er bui- tengewoon zorgvuldig mee moet worden om- gegaan, zeide nog voor het laatst met geld- boetem te zullen straff en, die van 25 tot 60 uiteen Iiepen, doch dat als weer inwo- ners van Castricum tengevolge van knoeierij en met melk voor hem- verscnenen, hechtenis zou worden opgelegd. Verder stond terecht een1 eierenhandelaar uit Zaandam, die te Alkmaar op misleidtende manier kalkeieren had aangeprezen- en ver kocht als versche eieren, tegen den prijs die veel te hoog was voor kalkeieren. Als getui- gen waren ged'agvaard de kooper, die duide- lijfc had gevraagd of het wel versche eieren1 waren, waarop bevestigend was geantwoord, diens knecht, die bij den koop aanwezig was geweest, en Dr. Mol, als getuige-deskundige, die de eieren had ond'erzooht. De ipisleidende wijze, waarop de beklaag- de den verkoop van zijn eieren' had aange- moedigd, werd geacht, zeer sterk op listige kunstgrepen te gelijken, waarop werd afge- vraagd of deze zaak niet behoorde te dienen voor de Rechtbank. Door den ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie werd, voor het geval de Kantonrech ter zich in deze zaak bevoegd achtte, eene boete geeischt van 106 subs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. NAAR ALKMAAR VERVOERD. In verband met een zedenschandaal te Grootebroek is gevankelijk naar Alkmaar vervoerd de 77-jarige K. Gr. aldaar. EEN AFSCHEID EN EEN VERTREK. De heer D. Visser, mbtenaar bij 's Rijks- belastingen alhier heeft op zijn verzoek met ingang van 1 Maart j.l. als zoodanig eervol ontslag gekregen. Ruim 37 jaren heeft hij 's Rijks belangen behartigd op een wijze die eer- bied afdwong en waarbij hij blijken gaf naast trouwe en stipte plidhtsbetrachting ook aan- Bij deze gelegenheid werd mede hartelijk afscheid genomen van den naar Amsterdam vertrekkenden collega J W. Snellik, die om zijn collegiale zin werd geroemd en vele goe- de wenschen voor zijn ambtelijk leven in Am sterdam had in ontvangst te nemen. RECTIFICATIE. In een advertentie van d'e banketbakkerij de Winter, Laat 111, komt voor: Reclame Allerhande 22 cent per ons. Dit moet echter ,zijn 12 cent per ons. VOOR HET DRENTSCHE KIND. In het verslag van het concert ten bate van het Drentsche kind1 wordt de indruk gemaakt d'at mevr. Bosdh bedankte namens de Huis- vrouwenvereeniiging, alhier. De zaak is ech ter, dat mevr. Berendls uit Nieuw-Amster dam mevr. Bosch opbelde om te verzoeken alien, die hadden medegewerkt, namens de afd. Sleen van de Ned'. Ver. van Huisvrou- wen, 's avonds even te willen bedanken. Een woord van hulde is hier wel op zijn plaats voor bet initiatief van mevr. Bosch, die hier ter stedfe met't verzamelen voot het noad'lijderade Drentsche Kind is begonnen. HET ALKMAARSCHE TELEFOONNET. De Ministers van Waterstaat en van Fi- nancien hebben, ten gevolge op de beantwoor- ding van vragen van den heer Van de Bilt betreffendle't niet overgiaan in's Rijiks dienst van het personeel van het Alkmaarsche tele- Voor de fabricage wordert uitsluitend zui- vere grondstoffen gebezigd. Deze grondstoffen worden altijd verwerkt, gehee) onaf- hankelijk van hun marktprijs.^ Dit is een der oorzaken, waar- door Erdal steeds gelijkmatig absoluut foonnet ter gelegenheid van de overnemiiu van genoemd telefoonnet door het Rijk ei aangaande verhaal van de hoogere kosten der bediening voor den nacht- en Zondagsdiensi op de abonne's van bedoeld net, medegedeskl dat het een punt van overleg tusschen beidj Mmisters heeft uitgemaakt, of het bedoek personeel al dan niet in Rijksdienst kon wor den opgenomen. De slotsom was, dat niet to overneming, geheel of gedeeltelijk, van h personeel kon worden overgegaan, vermiis hiertoe geenerlei verplichting bestond en het niet wel verdedigbaar zou zijn, dat de Rea ring eenerzijds een groot aantal ambtenaren wegens overcompleet ontslaat en aan den an deren kant krachten van buiten af aan haar dienst gaat verbinden voor werkzaamheden, die door het reeds aanwezig personeel A daarbij enkele andere overcomplete vaste dat is het dan ook. Watt en V? Watt, tuinlui aan een meisjes kostschool, helpen Eva Luck, die tooneelaspi- raties heeft, bij de opvoering van Hamlet, die in den nacht in het schoollokaal plaats heeft. De directrice miss Sharp, bijgenaamd de Rasp, betrapt hen op heeterdaad. Koddig is Rijksambtenaren inbegrepen zonder eenig bezwaar kunncn wordteni verricht. De door den raad der gemeente Alkmaar van 1 Maart 1924. Opgavd van Noordbollandscb Landbouwcrediet. Koers van heden te Vorlge Koers. 10.30 10.45 II.- I 33 11.15 11.30 (Ontvangen per draadlooze telefoon). 20610 1341 it 1381/, 138»/, 37 67 STAATSLEENINGEN. 6 Nederl. 1923 A. 5 1919 BANK.INSTELLINGEN. Kol. Bank Indische Bank Handol Mpij. Cert. V. 1000 Resc INDUSTR. OND. BINNENL. Centr. Suiker Aand. Furness«Stokvis Aand. Idem 7 Obliig. Jurgena Gew. Aand. ..A B C Philips Gloeilampem Nieuwe INDUSTR. OND. BUITENL. Anaconda Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A. .- Java Cultuur Bodjong Cult. Voratenl Dito action* Compania Poerworedjo PETROLEUM. Orion Dordtsche Petr. Gee. Holl. Olio Ron. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Nedcrl. Rubber Intercontin Rubber Bandar Rubber Koloniale Rubber Deli Bat. Rubber Serbadjadi Si'Iau Wai Sum Rubber SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Gem. Eig. Scheepvaart Unie Stoomvaart Mij. Nederland Holl. Lloyd Idiem 7 afgest. Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Niev. Goudriaan SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm Marino pref TABAKKEN. Oude DeK Senembah Deli Batavia Besoeki AMER1KA. Southern Rail*. 53 Union Pacific .141 °ROI ONGATIK vorige koers 5l/g 99i/, 90'/s 2071/, 135 13S'/W 139i/4 120 7 i/n 367/8 681/4 70»/4 69»/, 691/4 263i 254»/4 74'Vi« 112i/s 5101/4 404 190 197 204 27*/i 125i/i 421 2431/, 4401/, 161 73 5'Vie 80'/, 1241/4 941/4 227 V- 1161/, 127 991/2 831/, 1271/, 1461/, 17S/4 50 139»/4 83 if, 32u, 109 97/, 33*/4 365 318 3701/, 242 70 73 112V, 509 412 195 2001/, 27 416 2411/, 436 162 116 127 100 34 1271/, 171/, 32 V, 368-9 323 372 206 134 1387/, 138^/4 67 260-5 5081/1 412 124 243 436 161*/* 206 134 120 84 1271/, 18-7$ 83 32 V, 370 324 376 66 691/, 68 V, 68 V, 589 413 195 271/4 240-$ 4321/, 1611/, 80i/s 1241/4 94 84 127 V, 143 168/4 50-1 135 369 205f-6$ 133-1$ 1381/, 1388/4 66 508 409 246 4331/, 1231/4 100 127 V, 143 33 108 369 373 pCt., heden 5 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OPFICIEEL Londen Berlljn p. biljoen Parljs Brusse) Baze! Weenen p. Kr 10.000 Kopenhagen Stockholm Christian!* Vorige koers. 11.531/4 0.598/4 11.20 9 621/, 46.421/, 0 378/. 4255 69.95 35.45 New-York (taliS NIET-OFFICIEEL. 2.68 I 11.55 Voorbeurs- Koer, op heden 11.52}3$ 0 59$—60 11.15-7$ 9 70-5 46.40—5 0.37$-$ 42 30-58 60 90-70 35 50-70 2.68-$ 11.50-5

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2