DIENSTPLICHT. Bekendrmaklng van uiisprahen in take vriistelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kermis, dat omtrent die aanvrage -am vrijstelling van. den di'enst- plicht wegens BROEDERDIENST betref- fendle den hier onder genoemden p-ersoon, die uitspraak is geschied, als acbter zijni naam vermeld. De Jong, P. R., Editing 1924, uitspraak: Diet ontvankelijk verklaard. Tegeni deze uitspraak kan biinmien TIEN D AGEN na dlen dag dezer bekendfmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wiien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeenite voor dezelfde lichtimig ingeschreven per sonen of door dlienis wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aani de Ko- ningin te richten, meet met redenien zijn om- kleed en worden ingediend bij dm Burge meester, ter secretane dezer gemeente, a'fdee- ling M irirc Zaken, die voor de doorzen- Ali r, 4 A" 3 trt 1924. D Burgemeester vooruoamd1, WENDELAAR. BURGEMEESTER' en WETHOUDERS vain ALKMAAR brengen ter algemeene ken- Mis dlat in bet Gemeenteblad van Alkmaar, N. 878, is opgenomien bet besluit van den Raiad d'ier gemeente van 28 Febrtuairil 1.1., waarbiji is vastgesteld eene AANVULLINO der verordering, houdende be paling en omtrent de orde en tucht op de openbare scholen te Alkmaar. Dit besluit is heden afgekondigd en gedu- tende drie maaodeni ter gemeente-secretarie ter lezing nedergelegd en aldaar tegen beta- ling van 0.10 in afdiruk verkrijgbaar. - Alkmaar, 4 Maiart 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. verlengd, zoodat de organisatievertegenwoor- digers behoorlijk gelegenheid zullen hebben v66r de eindbeslissing hunne organisatie te hooren. Het voorstel werd verworpen met 5 tegen 7 stemmen. Over een voorstel van den voorzit- ter am in overleg met de regeering voort te zetten op de door de regeering gestelde basos als door haar aangegeven in den brief van 21 Feruari en nader aangevuld door de mon- delinge mededeelingen van minister Wester- veld staaktea de stemmen. De regeeringsvertegenwoorigers stemden voor, de organisatievertegenwoordigers tegen. Voorts bracht de Centrale Commissie nog advies uit over eene wijziging in de salariee- ring van het U. L. O. personeel en de toepas- sing van de Pensioenwet op los personeel in de province Groningen. DE SPOORWEG ALMELO—SALZ- BERGEN. Uit Oldenzaal wordt aan de N. Roitt. Grit, gemeld, dait de verboop van! de spoorlijn Nc-1- deiU'andsohe grensSailzfoergen aan de Dudit- sche rijlksspoorwegeni nog niet defimiitief go- sfloten is. TIENlDE N1EDERLAN1DSCHE JAAR- BEURS. De tieride Nedenlandsdie Jaarbeurs zal op Dinisdag 11 Maait des morgans' half-elif door mr. P. J. M. Aal'berse, minister van ar- beid, handel en nijverheid, off-ici:eel worden geopend. LUCHTV AARTDIENST. Gndamks de zware sneeuwstormen die Vrijdag m West-Europa hebben gewoed, zijn dien dag alle vliegtuigen van de Ron. Lucbt- vaartmaatschappij van en naar Parij's en Londen regelmatig vertrokken en op tijd aan- gekomen.' Een vlieglfiuiig van die maatschappij heeft Zaterdag den afsrand LondleniROitSeidhm: afeglegd in 1 uur 43 min. Dat is record. Hett vliegltuig had een voile ladling. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE IN DRENTE. Met ingang van 4 dezer is het vetrvoeren of doen vervoeren van nmdvee verboden binnen een kring, omvattende de provinde Drente. Wanneer bijzondere redenen afwijking van het verbod noodzakelijk maken, kan zoodani- ge ;- .r< worden toegestaan door den .commissaris der Koningin in de provinde I ei oor den inspecteur van den v. dieiist aan te geven voor- waarden. Aan de Prov. Dr. en zVsser Courant ont- leenen Ave in verband met deze beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw het volgende: In den loop der vorige week hebben dr Staal, rijksveearts en diens assdstent, de heer Van Rosmolen, verscfhillende sterfgevallen geconstateerd in den stal van de handelaren Gebr. Levie en M. de Levie te Assen. Ook in andere stallen, waarin vee was gestald van deze heeren afkomstig, werden dezelfde ver- schijnselen geconstateerd. De kenteekenen der ziekte wezen op een ver moedelijk besmettelijk longlijden, waarom de inspecteur van den veeartsenifkundigen dienst van een en ander op de hoogte werd gesteld. Deze vond Donderdag j 1. den toestand van dien aard, dat voor het netnen van bijzondere maatregelen aanleiding bestond. Vrijdag ■kwamen daaramtrenit1 die prof. De B'lieak van het instituut voor infectieziekten te Utrecht en prof. Remmelts van de veeartsenijgeneeskun- dtige hoogesdiool aldaar, te /Xssen, tot het houden van een onderzoek. Ook werden verdachte stallen te Zuidvelde, Nlorg en Nor- gervaart bezocht. Dit onderzoek iheeft ten ge volge gehad, dat de scherpste maatregelen worden genomen, zoodat vermoedelijk van- daag alle vervoer van nmderen en schapen zal worden verboden. Alle veemarkten in Drente, met uitzondering van die voor paar- den en varkens. zijn stopgezet. Alle van be- smdiiting verdach'fce bedrijven worden' afge- sloten en bewaakt. Het ewd'enroek wordt door de profes- soren hiervoor genoemd, voortgezet, terwijl ook de inspecteur van den dienst te Gronin gen nog leenige dagen zitting bEjlft houden te Assen. Met zekerheid is thans reeds te zeggen, dat de ziekte geen veepest is. Alleen kan wor den gezegd, dat de ziekte op een besmettelijk longlijden wffst. Verme'ding venJient fiet, dat deze ziekte hier sinds 1878 niet is voorgeko- men. Zeer uitgebreide maatregelen zijn ge nomen om zoo mogelijk voertgang der ziekte te beteugelen; allerlei politie-maatregelen zijn genomen, terwijl' die burt-aneesiers van aille gemeenten zijn geinstrueerd. Verder vemam de N. R. Crt. nog: Gisterrniddag hebben prof. dr. Remmelts uit dien: Haag en prof. dr. De Blieck het Za terdag reeds aangevangen onderzoek inzake de gevallen van besmettelijke ziekte die onder het vee in Assen en verschillende plaatsen in de omgeving zijn geconstateerd, voortgezet. Dit onderzoek heeft nog niet bevestigd dat men hier te doen heeft met een besmettelijke longziekte. Het is een besmettelijke ziekto, doch de diagnose is nog niet vastgesteld. Gisterrniddag zijn entoele sectiies gedaan etn ter verder onderzoek zal in het instituut voor infectieziekten van prof. dr. de Blieck te Utrecht een onderzoek gedaan worden om de- finitief den aard der ziekte te kunnen vaststel- len. Te Assen is het onderzoek voorloopig ge- eindigd. EEN VEETE TUSSCHE'N LAND- EN ZEIEMACHT. Te Bangkok (Siam) hebben cadetten en adelborsten een veete uitgevochten op het plein voor het koninkl'ijk paleis, waarbij mes- sen, steenen, flesschen en bofcsibeugels als wa- pens werden gebruikt. Een hoofdinspecteur van de zeepolitie, die de vechtenden wilde scheiden, liep een' messteek op, die den dood tengevolge had'. Oca- ^-en sdiildwadiii van de konimkll'ijke paleiswadit zou het hebben'm e- ten antgelden, wanneer hij: niet tijdig de wijk had' kunnen nemen naar de wadit, waar die. wachihebbend'en de opgewonden jongeliedtn met de gevelde bajonet tegenhielden. Politie- ke beteekenis is aan diiit alles vreemid, vernant de „Straiits Times". NEKKRAMP. In het militair hospitaal te Arahem zijn gister iwee patienten opgenomen, die lijden aan nekkramp. Een derde persoon is in obser- vatie. HET 500-JAR IG BEST AAN VAN iHILVERSUM. Ter herdenldng van het 500-jarig bestaan van Hilversum als -zelfstandige gemeente is hedenmiddag eene buitengewone zitting van den Raad der Gemeente gehouden. Tot de gasten dezer buitengewone zitting behoorden de Commissaris der Koningin in Noord-Holland Jhr. Mr. Dr. A. Roell; de Oud-Burgemeester van Hilversum, Mr. Dr. M. S. Koster; zes oud-wethouders, zeventien oud-raadsleden, de commissie van Redactie voor het Gedenkboek, t.w. de heeren P. J. van- Ravesteijn, J. Boehout en C. L. Heek en de 34 medewericers aan dit Gedenkboek, o.w. de hoof den van takken van dienst. Verder zijn aanwezig de Burgemeesters der Gooische ge meenten Bussum, Naarden, Huizen, Blari- cum, Laren en van de gemeente's Graveland, de chefs van de afdeelingen der gemeente- secretarie, een 7-taI geestelijken, vertegen- woordigende de onderscheidene kerkgenool- schappen. Voor den aanvang der zitting brengt het politiemnziekgezelschap ^Excel sior dat op de miuziektent op den Brink ze- telt, eenige nummers ten gehoore. Alls dan al le genoodigden en de leden van den Raad' in de met pl'anten en bloemen versierdie Raads- zaal hebben pILaatsgenomen, wheft de Bur- gemieies'ter Mr. P. J. Reijmier zidh van zijin zetel en houdit daarna een herdenikin gsrecle. Na db gasten >verwelkomd te hebben, scheitst de burgemeester in den breede die !ge- schiedenis van de gemeente Hilversum, welke op 4 Maart 1914 van Laren geschdden werd loor de totstandkoming van t Privilege van Jan van Beieren en daarbij als zelfstandige gemeente werd erkend. iSpr. bracht dank aan de Redactiecommis- sie van het Gedenkboek, tot welker uitgave de Raad van Hilversum besloten heeft. Na den Burgemeester hebben vervolgens het woord gevoerd de Commissaris van de Koningin Jhr. Mr. A. Roell, het oudste Raadslid, de heer H. A. van Ree, de burge meester van Bussum; de heer H. de Bordes en de voorzitter van de Redactiecommissie voor het Gedenkboek, de heer P. J. van Ra- vesteyn. Het zanggezelschap Apollo" heeft ver volgens verschillende liederen gezongen' na aflbop van de Raadszitting, weiike ook is bijge woond door den heer W. C. Pos te Loenen a.d. Vecht. Deze heeft gisteren aan het ge- meentebestuur van Hilversum ten geschenke gegeven een portnet van HendAk ae Blinde, dat destijds geschilderd is door den Hilver- sumschen schilder Jan van Ravenswaay, den kleinzoon van Hendrik de Blinde. Dat het ge- meentebestuur voor de schenking van dit ori- gineele portret zeer dankbaar is, sppeekt van zeU'f, waar het toch Hendrik de Blinde is ge- weest, die in 1766 bij den grooten brand van Hilversum, welke het Rechthuis o.m. in de asch heeft gelegd, me, veel moeite de oude ar- chiefstukken heeft gered, waaronder zich heeft bevonden de oorkonde van 4 Maart 1924. De schenker van de schilderij, de heer Pos, is een neef van den schilder van Ravenswaay. BRAND IN EEN KEKK. Tiidens d'e godtedienstoefening in de Gere- formeerde kerk te Alme'lo ontstond! een brand in de consistoriekamer, waarschijnllijk door een lek in de kachelpijp tusschen plafond en zold^r Het dak ging gedfeeltelij'k verloren. EEN DROEVTGE HISTORIE. T'idens een sneeuwsto-rm is- door de polffie te Ambt-Hardenberg aangetroffen een ruim 40-jarige oogehnwde vrouw met een kind v"ui zeven weken. Bij verhoor ten gemeente- hu'ize is gebleken, dat deze vrouw met een na?r zij meande ongehuwd'en man gedurende oxi'sren ti'd o-o gehuurde kamers te Gronin gen gewoond heeft, waar het hierboven ge- noemde kind geboren was. Het is de vrouw tha-ns evenwei gebleken dat ziji niet met een on vehuwden doch met een te Valthermond gemeente Odoom) wonende getrouwdlen r- v. was Tfn einde voor haar rechten pn die v?n h^ar kind on te komen, wenschte ifl-r ^auhennond' te gaan en dler- halve ver+rok zij dezer da'gen met het kind c-t> -"-m daarheen, Toopend'e %an Apel- ,!orr -'wp-r zij laatstelijk vertoefde. In dien toestand is zij Vrijdiagavond te Ambt- Hardenberg tijdens het zware weer' 'aange troffen. Door db poliliie is haar in den nacht vm Vrijdag op Zaterdag onderdak versdiaft, waam.a' zij Zaterdlagmorgeoi haar nei« naar Va'Hthemrond heeft .voorge»t. GEVAARLIJKE INDIVIDUEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij Deldem een paard met wagem gestolen. Daarvan wordt verdiacht een zeer berucht individua, A Fr, vroeger woonachtig te En- schede, sinds geruimen tijd in Duitschland vertoevende om verschillende straffen te ontgaan. Marebhaussees van Hengelo, 01- denzaal. Lonneker, Glanerbrug en grenspoli- tie en rij-kspolitie zijn gisteren den geheelen dag in de weer geweest om dezen man op te sporen. Tegen den avond gelukte het bun, den beruchten inbreker, in gezelsehap van een Duitsohei' in een boerenwoning bij; 01- denzaai te airresteeren, nadlat vooral tussohien dit tweetal en de politic wel vijftig schoten waren gelost, en die Duitscher links aan het oog was gewond. Het 'tweetal was in het be- zit van zware brownings, waaruit zij ook nog vijf schoten op de landbo-uwers hebben gelost, die het huis waren' binnengedroogen. In een var'kenshok werden zij gearresteerd. Fr. heeft verschillende inbrakem en diefstal- len gepleegd en wo'idt verdacht van1 moord op den spoorloos verdwenen directeur van Weddbhoef, bij Goor. Omtrent de 'klopjacbt op inbrekers in Twente vemeemt de Telg. nog het volgende: Des nachts omstreeks lialfvier ontmoette een jachtopziener, tevens onbezoldigd rijks- veldwachter, die van' een bruiloft huiswaarts' keerde, op het Hof te Boekelo gemeente Lon neker, een met een paard bespannen boeren- wagen, waarop twee mannen zaten en die met eenige zakken graan- en 'n partiji doode kippen beladien was. Toen die politieman dten wagen aanhield, sprong een der pexsomen er a-f, sloeg hem tegen den grand en reed ijlings verder. De poging om den wagen' te volgen werd door den ongewapenden jachtopziener ge- staakt, toen uit den wagen' een 4 tal revolver- echoten op hem werden gelost. Te Boekelo werd de rijksveldwachter Vis- ser van 'het 'gebeurde in kennis gesteld, die, terwijl de jachtopziener met een jachtgeweer gewapend op onderzoek uittoog, zi'ch per rijdiel naar net politiebureau te Enschedb be gaf, van waar ook de Lonneker politic werd gewaarschuwdl Denkende aan smokkelarij, werden in de omgeviing van het Hof te Boe kelo, door de Lonneker pol itic tal van husiszoe- kingen gedaan, doch zonder Tesultaat. Te omstreeks 1 uur, toen genoemd1 onder zoek reeds lang was afgeloopen, werd even wei door de bij de Knalhutte dienstdoende rijksambtenaren assistentie der Lonnieker po- litie gevraagd, omidat een tweetal dezer ambtonaren die in een boerenschuur, twee personen aanrroffen, die paard en wagen bij zich haddbni, met een groot model revolver door die mannen waren bedragd. Toen nu ook inimiddlels uit Hengelo het be- richt kwarn, dat te Ambt Deldbn een paard en een wagen' waren gestolen, werd met een tweetal auto's en per rijwiel door politieman- nen van allerlei wapens uit Ensdiedb, Lon neker en Hiengelo een klopjacbt georgani- seerd. Varaaf db Knalhutte voerde net spoor der vlMcbtelimgen door Enschede, over de z.g. Hooge Boekel en Lonneker Beig naar Oldenzaal, waar eenige veldwaditere en marbohauss-ee's hen te De Lntte (gemeente Losser) achtediaalden. De bedde mannen lie- ten paard en wagen in dlen steek en wisten in de bossehen te ontkomen'. Ongeveer een uur later werden zij nabij Oldenzaal ontdekt, toen zij uit ©en op En schede rij'dende autobus staptem en anlder- maal begon de vervolging, waarbij; door de vluchtelingen1 zoowel als door de politic tal van revolverschoten' werden gelost. In het nauw gedreven vluchtten de beidb mannen een boerenhofstede binnen en werden daar ten slotte door de politic gearresteerd. De beide gearresteerden warden naar Hen gelo overgebracht. ONS ZEELAND. De Zeeuwsche vereenigingen in Nederiand hebben een gezamenlijk orgaan gesticht, ,,Ons Orgaan" geheeten, dat elke week het Ticht zal zien. De voorzitters der Zeeuwsche Vereenigingen vornien een commissie van toe- zicht en een hunner,, de heer J. C. Heyblom te Haarlem, voert de d'agelijiltsche leiding en een groot aantal Zceuwcn heeft zich bereid ver klaard hunne medewerking te verleenen. Het eerste nummer heeft het licht gezien en wordt gieopehd met een artikel over VIis- singen en het Achterland. Na een inleidend woord van de redactie volgen- een aantal ver- eenigingsbmcbten, nieuwtjes uit Zeoland, enz., terwijl een schets uit het Belgisriie boe- renleven' omstreelcs 1877, door een ongenoem- de het feuilleton vormt. INBRAKEN. In den nadht van! Zaterdag op Zoncfag is ingebroken in het bijkantoor van de Maas- bodie aan dbn Stations'weg in' Den Haag. In het kantoor zijn twee lessenaars opengebro- ken. Venmist worden 35, een pandbrief en' een armbandhorloge. Er is ingebroken ten huize van' v. H., in de van Brakelstraat in Den Haag. De db- ders zijn binnengeikomien via een' leegstaand belendend huis. In db slaapkamer is een linnenkast opengebro'ken en' voorts zijn ver schillende andere kasten doorzocht. Vermist worden twee spaarhan'kboekje®, waarop 1200 tezamen, twee certificaten van <te Westlanrische Stoomtram Mij. en een boekje Nedbrl. Werkelijke Scbuld van 1000. Tijdens afwezigheid van db bewoners is gisteraaeht ingebroken in de kapperszaak van den heer B. Engelenberg, in het perceel Zijlstraat 23 te Haarlem. Door opensluiting heeft de dief zich toegang tot de woning ver- schaft. Allies werd ondersiboven gehaalid. Gestolen zijn er een gouden -horloge, drie ouden ringen, een bankbiljet van f 100 en 7 losse guldlens. HET GESCHIL IN HET SOHILDERS- BEDRIJF. Aan de Hoofdbesturen der Gecontracteerde Patroonsbonden in -het Schildersbedrijf is door de drie sdhildersgezellenorganisaties, n.l. den Nlederlandschen Schildersgezellen- bond, den Nederl. R.K. Boiiwvakarbeiders- bond „St. Josef" en den Nederl. Christ. Bouwvakarb. bond een schrijven gezonden, waarin bericht wordt, dat de voorstellen in zake het Landelijk Collectief Contract door de vertegenwoordigers der Patroonsbonden fedaan, in de conferentie van 18 Febr. j.l. oor de verschillende bondsinstanties zijn verworpen. In het schrijven wordt o.m. gezegd: Onze Bondsbesturen hebben zich reken- schap gegeven van dbn toestand, die door de verwerping van deze voorstellen ontstaat. In- dien door Uwe bonden het laatste woord in deze is gesproken, dan is daarmede na den Sen Maart het L. C. C. voor ons bedrijf geein- died. Wij willen niet verhelen, dat wij een der- gelijke gebeurtenis emstig zouden bctreuren, daar wij van de groote waarde die aan een landelijke regeling der arbeidsvoorwanrden moet worden toegekend door de practijk van vijf jaren, sterfc zijn overtuigd. Het is dan ook om deze redenen, dat wij tot op het laatste oogenblik alles willen be- proeven, teneinde een dergelijk resultaat te voorkomen, waarom wij ons dan ook opnieuw verklaren, met Uwe hoofdbesturen in over- leg te treden, teneinde te trachten de nog be- staande verschdpunten zoo mogelijk op te heffen. In het schrijven worden verder de verschil- punten opgesomd, Aan het slot vermeldt het schrijven: Onze Hoofdbesturen verklaren zich gaarne bereid ter wille van het behoud eener landelij ke regeling, pogingen te doen de nog bestaan- de verschillende in de uurloonen te overbrug- gen. In verband hiermede wordt verzocht, als- nog besprekingen tusschen de partijen te doen plaats vinden, DE PLUNDERING VAN DE HOLEN- DRECHT. De Raad voor de Scheepvaart heeft volgens de Telg. gisterrniddag een onderzoek inge- saeld naar de oorzaak van de aanvaring op de Theems tusschen het Ned. s.s. „Holen- drecht" en het Engelsohe s.s. „Corea". De gezagvoerder, als getuige gehoord, ver- klaarde, dat het schip toebehoorde aan de N. V. „Kustvaart" te Rotterdam en 237 netto regi'stertom meet. De diepg'ang bedroeg op de bewuste reis 9 voet vioor en 10 wet aichter. Op 10 Januari om 2.20 u. bevond het vaar- tuig, dat volgeladen was, zich op de reede van Gravesend; hier werd een loods aan boord genomen en werd verder opgestoomd naar Londen. In het begin van de rivier was het heii'g; later werd de irfist dikker. Men was bezig een vaartuig te lichten en getuige voer er voor met gestopte machine. De „Holen- drecht" voer ten gevolge van het uitwijken in het middenvaarwater,> tot hij plotseling op 2 streken aan stuurboord en op een afstand van 2 a 300 Meter een schip bemerkte, dat recht op de Rotterdammer aankwam. Later bleek dit het Engelsche sdhip „Corea" te zijn, dat naar get, meende, vrij veel vaart liep. De „Holendrecht" gaf ibehoorlijk seinen en stopte haar machine. Ook de tegenkomer deed z'n best een aanvaring te voorkomen. Het mocht eciiler niet baten en de „Hoiendrecht" kreeg een knaiiw, d'ie zoo he-vig aankwam, dat het begon te zinken. De 14 manschappen konden zonder veel moeite op de „Corea" oversprin- gen en als laatste verliet de kapitein zijn schip. De „Holendrecht" zonk echter niet ge- heel. Get. wachtte hulp te krijgen van een sleepboot, maar deze voer voorbij. De haven- dienst legdc beslag op het schip, daar het on- bemand was. Eigenaardig is, dat toen get en zijn mannen den volgenden dag terug- kwamen, zij bemerkten, dat niettegenstaande de zegels, die de havendienst op het vaartuig had aangebracht, de hutteu letterlijk gepiun- derd waren. De zaak kwam bij de politie terecht. Terwijl het iderzoek aan den gang was, werd een postpakket bezorgd, waarin zich de kijker, een jas en een vest van den stuurman bevonden. De politie begreep er n'iets van en verklaarde dat zij het pakket niet had afgezonden. Het raadsel is nog niet opgelost. Wat de lading betreft 17 ton is bedorven of weggespoeld. De „Holendrecht" is verkocht. De Raad zal later uitspraak doen. DE FILMKEURING GEREORGA- NISEERD. Indertijd is door den burgemeesster van Amsterdam een reorganisa-tie-commissie inge- steld de filmkeuring dhar ter stede. Die commissie heeft thans, n-aar het Persbureau •Vaz Dias mededeelt, haar taak beeindigd. Door den burgemeester zijn nu een reglement voor de gemeentelijke bi osco opcammissie en een nieuwe speelvergunnan-g voor het bios- coopbed'rijf vastgesteld. Aan de leden der ke- ringscommissie, die uit ten minste viiftien le den zal- bestaan, wordt de keuringsplidht op- gelegd, tevens is een permanente herkeurinigs- comtmissie ingesteld. De door den burgemees ter aan de commissie toegevoegde secretaris zal er geen- deel van uitmaken. De keuring wordt voorgeschreven voor alle films, te ver- toonen aan personen beneden den 18-jarigen leeftijd. De nieuwe bepalingen zijn hedien in wer- king getreden POGING TOT MOORD. De rechtbank te 's-Hertogenbosch, uit spraak doende, veroordeelde Maandlag Tj. Bertissen, 37 jaar, 1-andbouwer te Ottersum, tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief terzake van poging tot moor-dl op zijn vrouw. De eisch was acht jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. HET CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN De Besturen van den Alg. Ned. Bouwar- beidersbond, den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond, den. Ned. R. K. Bouwvakarbeiderabond, den Chr. Nat. Botiwvakarbddersbond en it Land. Fed. van Bouwvakarbeiders hebben heden het volgende schrijven tot de beshreu van den Patroonsbond voor de Bouwbedrij- ven in Nederiand en den Nederl. R. K. van Bouwjmtroons gericht: „Namens de Besturen van onderstaande Bonden hebben wij de eer U te berichten, dat onze bondsinstanties zonder uitzondering Uw voorstellen hebben afgewezen. Wij hebben den indruk dat daar waar de eindbeslissing bij de leden berust, deze uit- spraken ongetwijfeld zullen worden gesanc- tionneerd. Op de door U aangeboden voorwaarden i dan ook geen overeenstemming mogelijk. Deze uitspraak sluit intusschen niet in, dat de arbeidersorganisaties zich daarmede op het standpunt geplaatst hebben dat overeen stemming nu alleen mogelijk is, indien id laatste aanbod hetwelk zij gedaan hebben, ii een nieuwe overeenkomst wordt belichaamd Onze besturen hebben machtiging gekre- gen om op een nieuwe conferentie belangrijl verder gaande stappen tot toenadering t> doen indien thans ook van Uw kant toenade ring mag worden verwacht. Wat het bestuur van de Landelijke Fede- ratie van Bouwvakarbeiders betreft, dit heeft nog geen volmacht gekregen, om verdere con- cessies te doen, doch is bereid om de onder- handelingen verder mede te voeren. Wij verzoeken U derhalve ten spoedigste een nieuwe conferentie te willen uitschrijven" CONGRES CHR PATROONS-O'RBA- NISATIES. De Vereeniging „Boaz" federatie van de Chr Werkgeversvereeniging, de Chr. Midtien- standsvereeniging en de Chr. Boeren- en Tuii dersbond, houdt heden een congres te Amster dam, ter bespreking van dten tegenwoordigea socialen en economischen toestand1. De voorzitter van het Ccngres, prof, mr, P, A. Diepenhorst, o-pende het Congres voorlezing van psailm 23 en gebed. In zijn kort openingswoord- zeide prof. Die- penhorst, dat dit congres bedoelt een sociale reveil. Geconstateerd mag worden dat de leidlende gedachte die de besprekingen be- heerscht, is dat er offers moeten worden bracht. Spr. zal beginncn met een offer on geen open-ingsrede te houden, rwndat minister Colijn weer spoed'ig weg moest. Hierna kreeg minister Colijn het woord over: „Den economischen toestand van Ne deriand" Hij had zijh rede in drie verdeeld: 1- Het tijd'perk van op-komst bloei 2. De storingen door den oo-rlog out- staan, en 3. De toestand na den vrede. Waar ook spr. een- offer wilde 'brengen, Iiet hij de bei'de eerste deelen vallem. De minister kwam ten slotte tot de conch sie, dat de aehtemitgang van het. nationaid - vcrmog-en in vergelijkmg met de toeneming der bevol'king en met de vermindering van de waarde van het geld, geschat kan worden op ongeveer twintig procent. Het groote bezwaar is nu, dat men dit nog niet in alle kringen inziet. Men kan toch dt jaren van den oorlog in drie deelen verdcelen: 1. de opleving; men is arm, d'och waantzidi rijlk2. er komt een somber vcrmocdcn van den toestand doch men aarzelt nog die want- heidl te aanvaarden; 3 de aanvaardling van den toestandl en het pogen. om het leven (ite med© in overeenstemming te brengen. Het stemt dankbaar, dat steed's r.iecrderai bij dht derde simdium zijn! aangelandl, Wordt dit door de meerderheid aanvaard, dan is osvcho-lofdsch het gevaar voorbiji en gaat men het leven daaro-p inrichtcn. Evenwei, zoo ergms. dan werkt hier de wet der traagheid Maar juist daarom moeten zij„ die de lei- dters van het volk zijn, met tact te wer-k gaaii Van die traagheid moeten- zij1 begrip hebben: zii molten uevoel hebben voor de pijnl'ij'kheid van het proces, dat zich in de breede kringen des vo1ks moet afspelen voor tot de werkeliji heid !s dioorgedrongen en d'aaruit de cioodza- kelijke consequenties het brengen van getrokken zijn. We hebben erger dinben doorstaan. dan we nu moeten- doormaken. Maar voorwaardc vrn slancn is. naar den mensch gesproken, om de waarheid te zien en te zeggen. De pitcht -B zoo te handelen, rust niet het min-st op hen, die bel'iidenis do-gn van het voorzienig bestel van Hem- Die ook het lot van Irndm en vol- ■W, heeft bepaald Den- toestand niet te willen z'en. zooals W is is niet minder dan verzei tegen wat God' ook over ons landi heeft be- or-KfiH- Fn voor d'en Christeen moeten inzicht '-n hatidleling een zijn KOR-TE BERICHTEN. De tentoonsteliling ,Jdet Kind", mi gaande van de afdeelingen Rotterdam let Vereeniging tot bevordering van. het onder- wijs inkinderverzorging en -opvoeding a der Nederlandsche Vereeniging van Huis- vrouwen, is gisteravond in d'e raadlszaal van het oude stadhuis geopend! Verschenen is de memorie van ar twocd op het voorloopig verslag van de. Tweedefc mer nopens het wetsontwerp tot verhoogis: vrjn den accij-ns op bier en, van het inw- recht op bier en op thee. Het voorstel tot w- hooging van het invoerrecht op thee is terug- gcbracht van 100' op 75 per K.G. v Bij de Tweede Kamietr is ingediend ea wetsontwerp, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. Eenige' tegemoetkemy is betracht voor -hen', die giemoedlsbezwami tegai inen-ting hebben. De staking in de Rotterdamsclie is opgeheven1. D-e machinist vain het Fngelsrfie stooffl' schip Galiacnm, liggende bij de petroleu® en asfaltfabrieken te Vlissi- i- Zaterdaj- dagnaeht bij het iaan boord ga-an te waft geraakt en verdr-onken. Zijn iij'k fe opge- vischt. Bij1 den Broekweg te Vlaardingen Zaterdaigavond -de met melk'bussen beladen brik van den veehouder L. de Jong door sehrikken van -het paard in een sloot geraah De Jong ko-n nog bijtijds van dten bole sprit- gen, maar vi-er op den wagen gezeteni perso nen kwamem in de sloot terecht. Een huoWS de 24-jairi'ge ongehuwde kn-echt J. K., Vlaardinger-Ambacht, -die onder den wagfl was geraakt, is verdronken. Ter -gedachtenis- van- dls. P. I leering, gedurende 27 jaar voorgnngcr van <te Geref. gemeente te 's-Gravenhage, is dien dien in het kerkgebouw aan D'e Lw eenvoudigc. treffen-de hnlde. gcbracht. Uit® gemeentdedten had zich een commissie If vormd die aan dte.beeldhouwster tnej. F. C- Carbasiua opdroeg een medaillon-buste vat

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2