Mknaarsche Courant Voortihet plaatsen van advertenties in andere bladen is nw adres: N.V, Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms, COSTER ZOON, Voordam C 9. 1LKMUR, Hond&d Zes'en Twintigsts laargang, Doiderdag 6 Maart. Genoskundige brieven. FEUILLETON. Het pleegkind van de drie Gelibatairs. No. 56. 1924 XLFV. Psyhische Geneeswijze 111 In mija voigen brief beproefde ik duidelijk te maken, da de menschelijke geest vatbaar is voor wijzigng door den invloed van ande- ren, en dat, dor het nauwe verband tusschen geestelijte en organische verrichtingen odk deze laatsten iangs psychischen weg bein- vloed kunnen. vorden. Ik wees er op, dat in het optreden van den huisarts bijna altijd, zij het ook onbewist, een psychisch element van groote Meekeais schuilt. Slechts zelden komt men er evenwei toe, om dezen invloed als zoo- danig, lei van de medicamenteuse behande ling, toe c passen. Toch is het in daartoe ge- schikte gwallen niet alleen mogelijk, maar het wordt nderdaad met veel succes in prak- tijk gebraat. Er is geen Otto-Otto noodig, om ons ditte leeren. Er zijn -erschillende manieren, waarop de psychisehe behandeling in practijk gebracht wordt. Meestal is echter het voornaamste deel dkr behandeling gelijk, n.l. de toepas- sing 4tr suggestie. Onder de meest verschil lende onstandigheden is het mogelijk, iemand ieis te suggereeren. Groote redenaars en veldheeen hebben hun succes vooral te dan- ken aanhun vaardigheid om groote menigten van measchen hun overtuiging te doen deelen. Hier beteft het in den regel godsdienstige of poiitiekemeeningen of wel opwekking tot ze- kere dado, als het in den strijd gaan. Maar even goet is suggestie mogelijk ten opzichte van meei persoonlijke verrichtingen en ge- dragingei. En de enuring leert, dat men den inen&helijken geest in zeer belangrijke mate kan trijven in een bepaalde richting, als het ware :an vervormen en kneden al naar men wenscit, zoodra het gelukt is om den be- trokken pesoon genoegzaam onder zijn in vloed te bengen. Die suggestieve invloed wordt belmgrijk vergroot in den eigenaar- digen toestand, welke men hypnose noemt, een toestairi', die in- sommige opzichten aan slaap doet denken, doch voomamelijk er hier- in van venchilt, dat het contact tusschen den patient en den operateur in den slaap wel, in de hypnose. daarentegea niet is ver- broken. liregendeel is in het laatste geval dat contact juist veel grooter. Bij1 de lypnose kan men veto graden on- derscheiden. Den lichtstcn vorm zciu men een soort inwendiige comoentratie kunnen noe- men. De aandaicht wordt van aides afgeleid behdlve van den operateur en1 het door dezen Miandekfe onderwerp. Oppervlaikkig is aan den patient geen veranidering want te ne- men. Hij verstaat a: het gezeg'de en rcageert daarop door volkomen logische antwoorden. Heogstens1 zijn bij de meest gebruikelijke me- thode om deze hypnose op te wekken, de oog- leden gesloten. Noodig is dit editor niet. De hynose kan ook dieper gaan. Dan wordt de overeenkomst met slapen grooter en grooter en ten sltlotte kan zelfs een toestand van diep somnambulisme bereikt worden. Bij; de diiiepe- re graden van hypnose 'kan de herinnring ge heel worden wegigenomen, zoodlat de patient later niet1 meer weet wat er gedurende dien toestand met hem is gebieurd. Deze diepc hypnose wordt echter niet bij' iedcreen even gemakkelijk bereikt en is ode voor geneeskun- dige doeleinden zoo goed als dimmer noo dig. Voor l'iehte hypnose is daarcntegen zoo goed als ieder gesehildt; wanneer zij door een in deze ■behandeling ervaren medicus wordt toegepast zeker 90 a 95 pet. Na de bdh'ande- ling bestaat biji den' patient zelfs niet de ge- dachite dat hij; zou geslapen hebben en het gevoerde gesprek kan hij zidi in de Meimste bijzonderheden herinneren. Het is nu juisiti deze lichte vorm van hyp nose, waarin met het grootste giernak ver- schi'Jlend suggesties kunnen; worden toege- diend, soms zelfs zoo gemakkelijk, dat naast de opzettelijk gewilde ook ongewilde bij hem post vatten. Wij mogen ons dit zoo voorstellen dat de patient in die mate vatbaar is voor den invloed van den hyprioitiseerenden geneeshaer, dat naast diens werkelijfce geuiite beweringen tevens post vat wat de patient door een on willekeurigen1, op een bepaaldi woord geleg- den nadruk, door een beweging of gebaar aat gelooven dat bovendien nog in de bedoe- ng van den arts heeft geliagen. Wordt niet met.de noodige voorzorgem te werk gegaan, dan zouden zeer icngewenschte gevolgen hieruiit kunnen vooillspruiiten. Trouwens nit al het boven. gezegdte zal wel duidelijk gewordew zijn, dat de toepassing der suggestieve behandeling, het zij1 dan met of z'onder hypnose, met gro'ote voorzidhtig- hei'd en mlat volledige kennis van zafcen moet plants hebben. Heti is als het mes van dee chirurg, d'ait, door diens bekwame hand ge- Geau'thoriseerde vertaling naar het Engalsdh van E. PhilipsGppenheiim, d'oor Mevrouw v. d. W. - Eerste deel. HDOFDSTUK I. Vellen on'beschreven papier lagen verspreid over mijn schrijftafelde rook van veel doeill- loos verbruifcte tab»ak hing in wolken in mijn kamer. Teilkens had ik mijn pen in de inkt ge- d'oopt om een'ige minuten later beladhelijke fi- guurtjes te teekenen1 op d'en rand van m'ijn vloeimap. Het was volsfcrekt geen gunstig begin voor iemand, die trachtte onsterfelijk te wordien. Van de andfere zijide dter kamer hoorde ik een' gebrom van Mabane, gekleed in een ton^- oogelijkeni kiel, met een stamipje zwart ge- brande pijlp in een m'ondhoek, vflttjtlig bezig met een doek te bekliadden. M'abane was gnoot en1 knap en longer, met een overvloed' van weenspannig haar, de wain- hoop van zijn kapper; een Sdholli met door- dringende bliauwe oogen en can geestigen veertt, tot to de etfeTste deeTen- van trrt nwn- schelijk lidiaam nuttig werk 'kan verriditen1, doch in de handen van een' ongeoefende een hoogst gevaarlliijic wapen moet heeten. En diif geldt bij suggestie zeer bizonder, omdat hier-. bij steeds wordt geopereerd1 op het teedersita, fijnste en ;gemaikkelijKst te beleedigen orgaan, den mensdielajken geest. Ook het otcg is een teeder orgaan. Wordt een oog door granwe sitaar aangetast, zoodat blindheid hot gevolg is, dan kan een subtiele operatie het gezidht terug gcven. Een kiledne font kan de operatie dtoen mislulkken. Maar evenimin als de moge- lijkheid van flcuten te maken er tee zal lei- den om den oogheelkundige te verbieden het lancet te hanteercn, levenmin bestaat er re- den, om hypnose en suggestie te verbieden', wijll oncordedkundige toepassing gevaren op- levert. Maar wel mag de eiscb gesteld worden, en met gestrengheid gehandhaafd dat operaties zoo goed' als op de oogen, ook op de ziel van een patient niet anders worden toevertrouwd d'an aan hen, van wie men met vertrouwen kan aannemen, dat zij voor die taak ten voile berekend zijh. Er komoi gevallen voor, en deze vindt men juist bij de op openbare stan ces behandelde patienten, waarbiji het uiterst gemakkelijk is, en direct, schijnbaar zelfs zeer groot succes te behalen. Maar wie geeft dan waarborgen, dat naast die werkdijke of schijnbare genezing niet een andere schadie is teweeg gebracht? Laat ons eens zien hoe het op zulke stances gewoonlijk toegaat. Als door een magneet aangetrokken, begeven zich steeds naar zu'lk een biieenkomst vele personen1, die uiterst ge makkelijk suggestibel zijn. De profeet begint dan met een. massa-suggestie, zooals het niet kunnen losmaken van de beide met de vitrgers tusschen el'kander ineengeschoven handen' Voor een dergelij'ke suggestie zijn zeer vele mcnschen ook zonder hypnose gemakkelijk toegankelij'k. In een voile zaal is eni dhs wel altijd een zeker aantal personen, bij; wie d:ze suggestie gelukt. De anderen vertoonen met een zekeren trots, dat zij de handen weer Ids hebben. Daardoor vatlen de gesuggereerden des te gemakkdijker op, en nit deze kiest de vertooner nu zijn prooi. Op' de uitgezochte slachtoffers vertoont de man d'an zijn kun- sten, die. goed bekeken, gewoonlijk niet veel om het lijf hebben. Natuurlijk is het niet uit- gesloten', dat zich daaronder een zeer vatbaar individu bevind't, geschikt am direct in diep somnambulisme te vervallen. en zoodoenae een willoos instrument wordt. Nu is de ver- tooning gered, nergens werkt het vaorbeeld' zoo aanstekelijk als bij' dergelij'ke personen, en er voigen spoedig een paar anderen1, waaraan alle mogelijkheden der suggestie gcdemonstreerd worden. H'et publiek is ver- wond'erd, vindt de zaak onibegrijpelijk en ver- kondigt luide dten lof van den wond'erd'oener. Doch nu hoor ik reeds vragen Wat steekt daar nu voor lcwaad in? De mensichen wor den toch geholpen en het publiek heeft een initerensanten avond. Indtrd'aad hoort men in de dagen, wanneer die seanices gehouden worden, menigmaal in dezen geest spreken. Goed beschouwd, is deze opvatting onbegrlij- pelijik- De behandeling van zieken wordt in enze beschaafdte maatSchappij toch als iets intiems beschouwd, De geheele behandeling van eeni ziektegeval draagt een vertrouwelijk karakter. hetzij tusschen den arts en den pa tient alleen, hetzij tusschen arts en gezin. Dat is natuurlijk en gewenscht om meer dan een reden Allereer# dient een volledig oiiderzoek pliUt.ts te hebben naar de bestaande afwijkin- gen;, omdat zetel, aard eni omvang der kwaal degelijk bekend moeten zijn, voordat tot be- hrndelng kan worden overgegaan. Zoowel het daarvoor noodige lichamelijke onderzoek ■als het vragen van inlichtingen omtrent le- venswijze, familieverhoudingen en allerlei -ndere omstandighaedien vereischen een - kere discretie, welke moeilijk in een publ'ieke bijeenkomst verwacht kan worden. Wanneer men geopereerd moet word'en is het geen ge-- •woonte bij die gelegenheid gasten te vragen. Zal men dan wel vreemden toelaten wanneer onze psyche een operatie ondergaat? Het zou herinneringen opwekken aan den goeden, ouden t'iiid, toen1 men tegen betaling toegang in de dolhuizen kreeg om zichi diaar met het aanschouwen van deze ongelukkigen te ver- maken. Dit wat de patienten zelf betreft. Maar voor het overige publiek zijh d'erge- lij'ke vertooningen een direct gevaar. Vroeger wees ik reeds op de ongewilde suggesties, welke bij daarvoor gedisponeerde leden zoo gemakkelijk worden opgewekt. Niemand kan van tevoren zeggen welken invloed de woor- dfen en gedkagingen van den vertooner op sommigen of velen zullen uitoefenen Dat al- dus nadteelige geVotgen kunnen optreden. is meermalen gebleken. En daar komt noig dit bh. dat een zoodanige seance allicht tot na- doen prikkelt. Treft men iemand aan die z:ch aan de proefneming ondenverpt en toevaTlig zeer suggerstibel is, dan gaat men er mee door. En zonder zichzelf er rekenschap van te kunnen geven, wat men doet, welke gevol gen die proeveni kunnen hebben, zonder te mlond, zoo geestig, dhf zijn leelijlkhdd niiet op vied. Ook hij traditte onstlerfeliijk te wor den. „In Godsna'am, Arnold!, begin toch einde- lijik", sm'eekte hij. „het kijfcen naar jou maafct iemiand luti. Doe een keuze en maak dat af. Sohrijf id's, ook al moet je het .later weer ver- sdheuren". 'Ik draaide mijl in mijn stoel! lomi en' keek Mabane verwijtend aan. „Schiet toch op met je bestelwerk en llaat mi], met rust. Allan;", zeidc ik. „Jij begrijpt niets van miijn moeilijkheden. Het is eenvou- diiig de vraag welk gegeven ik zal kiezen. Mijn hoofd zit vol gegevens boordiavoil. Ik moet zeker zijn dalt ik ieen goede keuze doe. Een gebrom; van mimaditing was het amt- woord. Bestelwerk, ja! Hbe vindt je dan verhaal- tjes, waarvoor je ben guineas per stuk fcrijgt, gekruid op bestelling met suiker ini den trant van Alusllin Dobson eni met peper in; dan' trant van Kipling? Goeie genade, weet je wel wat bestelllweric is? Jiji leeft geheel van de werelid afgescheiden. HCb je wat tabak, Ar nold?" Ik gooide mijn tabakzak door de kamer en hij werd' bijzond'er handig 'opgevan'gen. Al lan Mabane was een crieketter en een goede kracht in zijn club. „Die slag is aan' jou, Allan'," antwoordde ik tarwijil ik van mijn sticel' opsprong en'mv wetm wetkn vooeeorgm soedfg zfjft, «n hoe d'reigende gevaren nog kunnen worden ver- hoed of gemaakte fouten mogelijk nog her- steld, waagt men zijn medemensch aan deze werkelijk hoogst gevaarlijke proeven. Nog afgezien van de mogelijkheid die niet al leen denkbeeldig is maar zich ook alreeds heeft voorgedaan dat mindferwaardige in- d'ividuen, eenmaal van de techniek der hyp nose op dfe hoogte, deze voor misdadlige doel einden misbruiken. Alles bijeen genomen, zal het moeilijlk te weerleggen zijn, dat dergelijke publieke stan ces gevaarlijk zijn en dat het te hopen is, dat snocdig een algemeen verbodzal worden uit- "■■cvaard'gd Hierop bestaat gelukkig groote k?ns. De inleiding van den voorzitter van het laatste Gezondheidscpngres, tevens voorzitter van den Gezond'heidsraad, dr. Josephus Jitta en het door den Minister aan een commissie ter zake gevraagde rapport doen in dit op- zicht goede verwachtingen koesteren. H. A. S. Staten-Generaai. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister (reeds voor een ged«elte in een onzer vorige edities opge- nomen) werd voortgegaan met de behande ling van Hoofdstuk IV (Onderwijs) der Staatsbegrooting voor 1924. Art. 18, met amendement-de Vries-Bruins tot schrapping van deh post voor de tropische geneeskunde te Leiden. De heer Schokking (C.-H.) was tegen dit amendement, omdat hij vooral de kliniek niet wil missen die aan de tropische genees kunde is verbonden, vooral ook met het oog op de zendelingsopleidingsschool te Oegst- geest. De-heer v.d. Molen (A.-R.) vond geen aanleiding om te Leiden tot reorganisatie over te gaan, nu te Amsterdam een volledig geoutilleerd instituut bestaat. De Minister zeide, dat eenige jaren gele'den principieel is ujitgirvochten dat te Leden een dergelijke inrichting zal worden opgericht. Het Rijk steunt het werk der ver- eeniging en zou nu het leven onmogelijk ma ken indien het zich thans terugtrok. De ver- eeniging helpt het Rijk eigenlijk meer dan het Rijk de vereenigiing en dus ontraadt spr. ten sterkste het amendement. Het geld dat reeds is besteed voor de verbouwing van het Her barium, zou nutteloos zijn geworden als het amendement werd^angenomen. Het amendement werd verworpen met 48 tegen 24 stemmen. Art. 25. Mevr. de V r i e s-B ruins (S.-D.) be- sprak het Leidsche Ziekenhuis. Zij wees er op, dat het Groningsche Ziekenhuis verreweg het goedkoopst wordt geexploiteerd, doordat Provincie en Gemeente bijdragen en vroeg den Minister te Leiden rekening te houden mt deze ervaring. Misschien is het mogelijk ook hier met Provincie en Gemeente in over- leg te treden. De heer Van Ravesteyn (C.-fr.) ver- heugde er zich over, dat het Leidsche Zieken huis voor een goed deel gereed was v66r de bezuinigingswaanzin over de bourgeoisie kwam. Een fout aan de ziekenhuizep is dat de kostelooze patienten tevens studiemateriaal zijn voor de studenten. Hoe dat te ver ande ren is, weet spr. niet, maar dit is een fout van het huidige maatschappelijke stelsel. De Minister zeide, dat in Groningen de zaak berust op een historisch geworden toestand. Het is niet gemakkelijk in die histo- rische toestanden in te grijpen en mevrouw de Vries moet zich geen illusies maken, dat te Leiden de toestand is te veranderen. Techmsche Hoogeschool te Delft. De heer Van der W aerden (S.-D.) geloofde niet, dat de nieuwe examen-regeling veel zal helpen tegen de overlading van het onderwijs. De professoren zullen uit liefde voor hun vak niet geneigd zijn veel prijs te geven en een reorganisatie over hun hoofden heen zal onvermijdelijk zijn. Spr. waarschuw- de er tegen dat het onderwijs te veel in een schoolsche richting gaat en te veel aan vrij- heid verliest. Dit is o.a. het geval door de in- voering van de jaar-examens, waardoor heel wat jaren verloren zullen gaan. Het aantal college-uren blijft gelijk bij de nieuwe rege- ling. De adviezen der studenten zijn zeer za- kelijk: zij willen-geen verlaging der examen- eischen; maar zijn alien tegen de jaarexa- mens. Spr. wenschte de reorganisatie nog eens emstig overwogen te zien. De heer Gerhard (S.-D.) betreurde het dat het aantal vrijstellingen van hen die de Midd. Technische scholen hebben bezocht en naar de Techn. Hoogeschool willen gaan, steeds is verminderd. Hij achtte die verminde- ring onbillijk. Spr. vroeg of de Minister be- reid was het oordeel van den rector-magnifi- cus der T. H. en zijn assessoren ter kennis van de Kamer te willen brengen. De heer B i e r e m a (V.-B.) sloot zich bij den heer v.d. Waerden aan wat betreft de kwestie der examen-eischen. De Minister betoogde, dat de nieuwe regeling na emstig overleg is tot stand' ge bracht. Het advies van den rector magnifi- gedlu'ldig in de gnoote leege kamer begon heen en weer te Joopon. „Die duivell' in eigen persoom heeft je miissdiien' die woorden in'ge- gevee. Ja, hot is allies bestelwerk en ik walg er van. Ik moet geheeli iefe anders gaan be- ginnen. Ik' weet zeker, dajt ik het kan, maar ik 'ben zoo gewen'd om die andere dingen te schrijyeni en daarv.an kan ik me niet losma ken. Daarom zi t ik nu hier als een uil in doodsno'od". Mabane vulde opnieuw zijn pijp en rookte met welbehagen. Ik weet best, wat je viodt, ouwe jiongen", zeidte hij heel sympalhiek. ,,Ik krijg oak soms zoo'in klap gewoonllijk in die lente. Het begint met een' soont droefgeestigheid, dan volgt er wel een'ige on'itspannimg, maiar je leeft in 'het onzekere. Je wilt dan al die mooie dingen in1 hot leven in je opnemen en weergeven. O, ik weet er alles van. Over heft algemeen ns er een vrouw in het spel. Waar ben je gisteravond geweest?" Ik haalde mijne schouders op. „Waar ik van- 'avond zal zijn, morgen- avon'd waar ik een j'aar geleden; was. Dat is het onigelufckige, men is alitiidl icp dlezelfdfe plaalts". Hij schudde zijh hoofd. „Nu sla je de plank mis", zeide hij. „In bet algemeen gesproken, heb je gelijk, maar je overtuigt mij daarmee niet". „Behalv6 itot juffmuw Buidett, heb ik ge- eua ts niet sehTifteHjlt uftgetrractlf maar wd mondeling. Met de geopperde bezwaren zou spr. gaarne rekening houden. Het splitsen van he propaedeutisch examen heeft algemeen goedkeuring weg gedragen. Nog steeds is spr. bezig de regeling te herzien waarbij voorop staat dat de deugdelijkheid van het onderwijs onaangetast moet blijven en de examen-eischen niet mogen worden verlaagd. Middelbaar Onderwijs. De heer M a r c h a n t (V.-D.) herinner- de aan de wijzigingen in het aantal lesuren per week yoor de leeraren en het aantal leer- lingen per klasse. Enkele gemeenten houden zich daaraan niet. Is de Minister voornemens die gemeenten op de een of andere wijze te dwingen? Het is een algemeene klacht van de leeraren, dat zij met deze voorwaarden niet in staat zijn het onderwijs in vollen omvang te geven. Tal van circulair.es werden in een jaar tijds aan de scholen gezonden betreffende al lerlei onderwerpen. Zoo b.v. over de verwar- ming der lokalen, de schrijfbehoeften, de in richting van het leerplan, keuze van leerboe- ken. Uit dat alles bleek, dat de Minister de vrii- heid van het onderwijs aan banden legt, gelijk spr. bij de algemeene beschouwingen heeft ge- zegd. Daardoor wordt de lust der onderwijs autordeiten gedoofd. De heer T i 1 a n u s (C.-H.) betreurde het dat een wijziging der M. O.-wet voorloopig van de baan is, Hij begreep, dat dit moest gesehieden. Bij de herziening zal het noodig zijn het vraagstuk der fi.nancieele gelijkstel- ling van openbaar en bijzonder onderwijs on der het oog te zien. Hij hoopte, dat de Minis ter dit zou willen doen. Ten aanzien van de toelatingseischen wil spr. geen unlforme regeling voor het gansche land. Spr. wilde meerv rijheid voor gemeen ten en schoolbesturen om deze aangelegen- heid zelf te regelen. In dit opzicht zag spr. gaarne de wet ge- wijzigd opdat een examen' facultatief zijn gesteld voor de toelating. Bij de vaststelling der salarisregelingen vreesde spr. groote moeilijkheden. Als men de mogelijkheid van lagere salarieering open- vrijheid van bepailing wenscht, dan moet-ook staan en dat wil men natuurlijk niet. Dus gaat het bij de vraag naar vrijheid om vrij- heid voor het geven van hoogere salarissen. Spr. vreesde zeer vele conflicten daarvan. Spr. voorzag, dat het onderwijs hoe 1 anger hoe meer een andere richting ingaat, n.l. dat de zorg daarvoor op particulieren wordt ge- legd, De heer Van Wijnbergen (R.-K.) constateerde, dat tal van waarborgen voor deugdelijkheid van het onderwijs werden ge- vraagd. die bleken naderhand geen waarbor gen te zijn. Een herziening zal ook de instem- ming der linkerzijde krijgen. Meer vrijheid bij het onderwijs, o.a. voor splitsing der klasse, wenscht spr., al sloot hij zich niet ge heel aan bij den heer March ant. Van het bij zonder onderwijs moet hetzelfde eindprogram gevraagd worden en hetzelfde aantal uren voor verplichte vakken, maar daamaast kan zeer veel vrijheid worden gelaten van inrich ting. Mej. Wester man (V.-B.) meende.dat het met de aansluiting van het lager en het middelbaar onderwijs niet in orde is, hetgeen blijkt uit de resultaten van de eerste klassen der middelbare scholen. Zij gaf den Minis ter "in overweging die aansluiting te herzien. Vervolgens pleitte spr. voor't behoud der middelbare meisjesscholen, die zij nuttig acht. Deze reg. wil graag den meisjes een specifiek- vrouwelijke opvoeding geven, maar dan moet zij voor de scholen daarvoor zorgen. Ten slotte wees spr. er op, dat de boeken- fondsen beter beheerd moeten worden en dat men niet spraakzaam genoeg kan zijn met de uitgave van gratis-boeken. Een betere rege ling van de sChoolgelden voor de buitenge- meenten achtte spr. eveneens gewenscht. De heer v.d. Molen (A.-R.) kwam op te gen de kritiek van den heer Marchant, op het beleid' van den Minister die de vrijheid van onderwijs te veel aan banden zou leggen. Ve le van de gekritiseerde gevallen zijn onver mijdelijk al lijken zij soms pietluttig. De heer A1 bar da (S.-D.) verklaarde zich tegen al te strenge voorschriften, gelijk de heer Marchant ook reeds deed, maar hij vreesde daamaast een al te groote vrijheid, gelijk de heer Van Wijnbergen wenschte. Spr. verdedigde het weigeren van subsidie door eenige gemeenten ten einde betere sala rissen te kunnen geven. Gn juist is't dat daar van de bijzondere scholen in die gemeenten de dupe Worden, want die scholen krijgen in dit geval toch subsidie al gaan zij boven de minima. Volgens spr. had1 mr. Marchant niet aan- getoond dat de drculaires overbodig waren Het is dikwijl'S noodig, dat controle wordt ge- oefend. Verbod; van boeken als Nathan der Weise is niet gewenscht. De Minister: Anderhalf jaar na dat verbod vlak voor de verkiezingen, is dat ver- haal gepubliceerd De heer A1 b a r d a (S.-D.) zeide, dat durende een week of longer, geen woord met een vrouw gesproken", verzekerdte ifc. Mabane hervatte zijn werk. Zulk een woordenwisseliing voont te zetlien, zijne geba- ren gaven dlat te kennen, vond hij' niet die mccite waard. Maar ik tedeheerde vender, mijn eigen gediaohtengang volgend, waar door ik zo'owel tot mij! zelf als tot mijn vrtiend sprak. „Wat mijn1 novdltn Ibietrefti, heib je gelijk. Ik heb ,rose gekleurde schilderijen gema'akt van een denkbeeldig leven en uitgevors heib- ben die gekoch/t en ik veronderstel, diat het pu- ul'iek ze gd'iezem heeft. Ik heb pioppen geL maakt van bout en s'.een en1 die alu miarionet- ten in beweging gebradht - rijk verguld', kuns'tig en grof. En vcwitdurenid worden wij op de werkelijfchei'd gewezen". Mabane deed een paar olappen terug van zijh doek om met een 'kritisch oog het effect te beoordeelen van- een bijzondere fcleuren- menging. „Het publiek, mijin waarde Greatson, ver- langt van jou geen werkcliijkheid. Ieder to zijn vak. Jiij moet zingen' van blauwe heme- len en wbsiie windm, van naar hooi rielcendie weiden en van' vrooliike gezelschappen, zoo als Watteaiu die sohiWert in een' paradijs even kunst'iig aanlgelegd al® een: Hol1 andschen tuin. Neem miin raad aan en leg jie muse aan banden. De andere wereild is voor andere echrijvam". men.natuurlijk niet te ver moet gaan met de circulaire-regeering. De aansluiting tusschen L.O. en M.O. is altijd minder goed geweest. Het is onwaar, dat zij slechter is gewordeft sedert kinderen van de onvermogende klasse toegang hebben gekregen. Het percentage van kinderen, dat niet „mee" kan is niet grooter geworden. Voor goede aansluiting is ook medewer- king van het middelbaar onderwijs noodig en juist daaraan ontbreekt het wel eens. De heer Rutgers (A.-R.) meende dat centralisatie bij het besturen van' het onder wijs gevaarlijk kan worden, voor de vrijheid van het onderwijs. In dit opzicht wenschte spr. minder uniformiteit. J De Minister erkende, dat betere aan sluiting van L. O. en M. O. noodig is en deel- de mede, dat reeds een opdracht ia gegeven om deze zaak te onderzoeken. Wat het boekenfonds betreft zegde spr. de ^grootste mogelijke zuinigheid toe. De belemmering van de vrijheid is nu door mr. Marchant nader gemotiveerd. Spr. kan constateeren,-dat bij het Hooger Onderwijs dienaangaande geen opmerking is gemaakt. Verschillende drculaires zijn uitgevaar- digd op bevel van de bezuinigingsinspectie en wat zou men toen gezegd hebben als spr. die niet had uitgevaardigd. Meer vrijheid bij het onderwijs is uiterst moeilijk om alles in evenwicht te houden. Daarvan gaf spr. verschillende voorbeei- den. Practische oplossing is zeer moeilijk te vinden en vaak bleek, dat een schijnbaar groo te vrijheid ten slotte een belemmering bleek te zijn. Op verschillende punten had spr. juist meer vrijhdd gegeven en het speet hem, dat de heer Marchant dit niet heeft erkend. Spr. hoopte spoedig een novelle in te die- nen, waardoor meer vrijheid wordt verkregen. E)e vergadering werd verdaagd tot heden e&i uur. Proyinciaal Niftims UIT LANGENDTJK. Tot secretaris vani het comite tegen' de on1- derwijisverslechterinigeni is gekozen P. Stoop te Nioordscharwou'de. Voor de afdeeling S. D. A. P. II zijn aan bet comiite toegevoegd H. Bakker eni J Gor- ter. De aldteelingen van het N. O. G. en Volksonderwijs, benevens de oudercommissies zullen aangeschreveni wordien om samen te werken. UIT HEEMSK'ERK. Maaodagavond bereidde onze afdeeling van den Bond v. Staatspensionneering met medewerkimg van onze tooneelvereeniging T. A. V. E. N. U. voor hare leden' een feest- avond die in alle opzichten zeer goed ge- staaigd is. Na een kort welkomstwoord door den 'heer P. de Vries Thijm ging het schexm op en kre- gen we het blijspel „Gebr. Kalcoen" te hoorem. De inhoud van' dit stuk is zeer bekenid1 re den waarom een uiteenzetting onnoodig is. Het spel der „Gebroeders" die nog al eene tamelijke rol te vervullen haddlen was van het begin tot bet eind'e uitmuntend maar niet minder dat van de vrouwelijke hulp in de zaak van de gebroeders. Verdter is een woord1 van lof voor het spel van Truus en Pietje de eerste als huishouj- ster en de laatste als de zuster der „Gebroe- ders" hier op haar plaats. Onze huidige tooneelvereeniging heeft Maandagavond' weer eens blijken gegeven, (trouwens men heer dit uit't naburige Cas- tricum, waar ze ook al eens opgetreden is, erkend) dat er flinke krachten onder schuilen. Gok aan hot kapwerk van den heer Veenis uit Assendelft was veel zorg besteed waar door het spel zoo bizonder goed tot haar recht kwam. Ten slotte nog een opmerking en wel deze: ofsehoon de rolverdeeling goed was te noemen hadden we toch lie ver gezien diat de 'heer W. Schipper de rol vervuld had van den heer Houtwip.%*\ We kumnien het mis hebben maar meenen toch dat dan deze roll en nog beter zou den verdeeld! zijn geweest. Wij zien eerstgenoemde gaarne wat lam- ger op de planken. UIT ZUIDSCHARWO'UDE Door die Tuinbouwvereemiging „de Toe- komst" zal een adres aan den gemeenteraad Ik ergerde mlij1 over Mabane. Zijn woorden waren weli juist, maar ziji klon'ken, me onaan- genaam in de ooren. Ik 'antwoordde eenigs- zins heftig: Ik doe het niet, ook al moet ik gebrek lijf- den, Allan! Het vd!le leven hoor je en voel je voortdurend om je heen. Het is hier, belt is dlaar, het is overal. Jc wil er wat van in mijn werk leggen of anders schrijf ik niet meer". Mabana schudde zijn hoofd. Hiji was weer op zijln doek bezig. „Altijld wil de humiorfef, moimpelde bij;, „gaame een treurspel sdhrijven en1 omge- keerd. De zuiver denkende mensoh is degene, die begrijpt binnea welke perken hij1 moiet blij ven". „Megendied", antwoordde ik onmiddtellijk, „hij die dat toegeeft, is een dwaas. Be heb mijn 'besf-iuit genomen. Ik wil mijn poppea niet langer in mooie kleeren steken, om ze deftig te laten stappen over een' met rose bloemen getooid tooneel. Ik wil sdheppen of ■ik schei er mee uit. Ik wil sdhrijven over man- neni en vrouwen, of anders in t geheel! niet." „Dat zal je lin je beurs merken. Het zal je veel geld kosten aan positzegels en1 je manus>- cripten zullen met een bed'ankje worden1 te- ruggezonden". (Wordt verVAlna1*) 1)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5