DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 59. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 Abonnementsprijs bij y o or uitbet filing per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertenticpr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Ben gevaar voor onze Open- bare [Leeszaal; en BibliotReek. B niton land. flemerigd Niemrs. L>it numtner bestasi alt 2 Maden MA ANT) A0 HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Directeur: G. H. KRAK. MAART Het is geen denkbeeldig gevaar, dat deze zoo populaire en nuttige instelling komt be- dreigen. la de algemeene bezuinigingswoede heeft de regeering besloten de R'ij'kssubsidies voor de Openbare Leeszalen met 40 pet. te vermxi- deren en acngezien er een onverbreekbaar verband tusschen de Rijks- en de Provinciate subsidies bestaat, heeft onze Leeszaal ook van de zijde der Provincie een heel wat klei- nere som dan andere jaren te wachten. Deze subsidies voornamelijk de Rijks- subsidievormen de grootste brou van in- komsten. Blijven die inkomsten voor een belangrijk dteel achterwege, dan dreigt het groote ge vaar, dat onze Openbare Leeszaal en Biblio- theek haar deuren voor het publiek zal rnoe ten sluiten. Wat ongetwijfeld een zeer gr. ,ot verlies voor Alkmaar en omgeving zou zijn. Ncrgens beter dan in bctrekkelijk kleine ste- den blijkt hoe d'eze nuttige instellingen tot de algenoeiu vo'lksontwl'kkel'ing bijdrayen Zclfoxitwikkeling zonder goed'e boeken en tijdschriftcn is niet mogelijk en onze Open- bare Leeszaal is langzamerhand1 tot een in- rirhting gegroeid, waar literatuur op vrijwel elk gebied :n ruime mate gratis voor alle belangstellenden beschikbaar gesield wordt. Op 1 bnuari van d'it jaar telde onze Lees zaal en Biblioiheek reeds 1820 leden. Het amtal ui'tgeloc-nde boekwerken bedroeg het vorige iaar niet minder dan 43312 deelen en het boekenbezit steeg tot 8092 bandon. Per dag werd deze instelling het vorige jaar door "-eirrddeld 84 personen bezocht Dnze ci'fers srevm een :ndruk van de plants die de Alkmaarsche Openbare Leeszaal nu reesd in ons volksleven heeft ihgenomen. Gemiddeld 84 personen bezoeken elken dag zoo nuttige instelling. 7ij lr:zm er hun couranten en tiidschiriften, en e n uitgebre:de biblioiheek van literati- en w tonschappelijk werk staat er te hunner be- Sfh'kkbg F.m bo-ekenoo-mmissie kieSt onpartijtiig en met zorg steeds de nieuwste werken voor "-i-iWvio. Taarlii'ks word't voor ongeveer 1000 aan nieuw uitvekomcn' bceken bi'ge- kocht en voor pi m. 600 voor abonnemen- ten couranten en tijd'schriften uitgegeven. W'c z'eh ontwikkelen wil hoeveel arbei- ders krmen hier niet1 hun vak-lectuur zoeken vindt hier alles wat hij noodig heeft Door aankoop van steeds nieuwe werken blijft de uitleenbibliotheek haar attractie be- houden en konden, zooals boven reeds mede- redeeld is. het vorig jaar niet miinder dan 43312 boekwerken ter' lem verstrekt worden. Hot is geen overdriiving wanneer wij bewe ren. dat s:nd!s de stichting van deze instelling de alcememe volksontwikkeling in Alkmaar en omgeving op beduidend hooger peil is ge- komen. De Leeszaal zet hare dlcuren voor ieder open. En er zijn er nog hoewel gelukldg niet velen, die van haar profiteeren zonder zich voor de luttele som van 1,50 per jaar als lid te laten insehrijven. Er zijn vele buitengemeenten1, waar corres- pondtentschappen der Leeszaal gevestigd zijn, waarheen wekelijks nieuwe uitleen-lectuur in groote kisten wordt weggezonden. De hier gemaakte onkosten worden door de contributes der buitenleden niet gedekt en er zijn helaas nog vele dorpsbesturen. die op het verzoek om subsidte niet of in niet vo-1- dornd'e mate reageeren. Hoewel juist op dergelijke kleine plaatsen steeds wisselende goede lectuur van groote cultureele beteekenis is. Wij behoeven die waarde van onze Leeszaal en Bibliotheek niet nad&r in het ldcht te stel- len. ■Haar arbeid is allereerst volksontwiklceling in de beste beteekenis van het woord'. Volksontwikkeling, die thans emsti'g be- dreigd wordt. Want wat zal er gebeuren wanneer Rijk en Provincie straks 40 pet van hun subsidies koiten De Leeszalen in de groote steden, die hooge gemeente-subsidies genieten, worded daar- do^r het minst getroffen. Maar die in plaatsen als Alkmaar zullen emstig in haar bestaan bedreigd worden.- Zij zullen haar boekenbezit niet meer kun- n:n aanvullen en binnen afzienbaren tijd ih'a-T u'.tlrrnbureaux rnoeten sluiten. Zij zullen haar ti^dschriften, couranten en vrkb1aden bed'uidend mceten inlcrimpen, tot schade van hen die hier dagelij'ks naar groo- ter ontwikkeling en" verruiming van inzicht zoeken. Op de begrooting van het komende jaar, waarop1 de verminderde subsidien voor het eerst merkbaar zullen zijii, komt -een bedui dend tekort voor. Een zoo groot tekort, d'at maatregelen mooten getroffen worden om de -'nkomsten dezer instelling belangriik te verhoogen, wil "p den thans ingeslagen weg kunncn Hi-'wrn vportgaan. Het personeel hoewel karig bczoldigd heeft vrijwillig een offer gebracht en' toege- zegd voor minder salaris hetzelfde werk op dezelfde wijze te zullen blijven verrichten. Aam den Raad' der Gemecnte zal daarnaast een adres gericht worden, om in de gegeven omstandigheden de jaarlijksche subsidie van .240O, waarvan 400 als huur van een gemeentegebouw terugbetaald wordt tot f 3000 te verhoogen. Een bescheiden vraag, die naar wij1 ver- trouwen aller instemming zal1 kumien vinden. Maar daarmede zijn wij er nog niet. Er moet ook iets van de leden uitgaan. Op hen, die jaar in jaar uit van deze zoo nuttige instelling profiteeren, rust thans de tnoreele plicht onze Leeszaal en Bibliotheek in deze zoo moeilijke tijden te steunen. Zijt gij dagelijk&che bezoeker, of geregeld gebruiker der uitleenbibliotheek, zijit gij in een der buitengemeenten een lid dat wekelijiks van de zendingen dezer openbare instelling profiteert? Help haar dan nu. Verhoog vrijwillig uwe minitnum-contribu- t:e met een bed rag dat gij; rnissen kunt. En' zoo gij nog geen lid zijt, geef U dan op. Doe het n u. Want n u is het tijd. De Leeszaal telde op 1 Januari 1820 ledlen. Dat wil zeggen, dat wanneer deze alien een vrijtwillige confributieverhooging toezeggen, en wanneer zij alien eens op zich nemen een enkele van hun vrienden of kennissen als lid te doen toetreden het gevaar dat enze Lees- 7."a! khans bedreigt, afgewend zal kunnen worden. Wij will en trachten hier hulp te brengen. 7 oo menigmaal heb-ben wij voor ern goed doel in ons land en ook wd buiten ons land gestreden. dat wij met dies te meer Tndrang durven vragen, nu het een onzer eigen nuttige vercenigingen betrcft. een in- swelling van de allergro-otste beteekenis voor dm cultureelen vooruitgang van alien die v-n haar gas'vriiheid profiteeren. Wit zullen in de advertenie-rubriek van dit ruimm^r eon bon plaatsen en verzoeken alien die d'it lezen zullen ledten en niet-leden der instelling deze bon in te vullen en: naar -n? hn.reau te wiPen terugzenden, n-n moge het succes groot zi;n zul- Un wit bestuur er mede verrassen1. Ondat het mogelijk kan worden dlat onze Leeszaal en Bibhotheek haar zegen- ri?W>n arhe:d ot> even krachtige wijze als tot a„oirr.r 7al kunnen voortzettrn. DE MACHTIGINGSWET IN FRANKRIJK. De Fransche Senaatseommissie heeft zich met 18 tegen 7 stemmen tegen de machti- gingswet uitgesproken, en stelt voor een be- zuiniging van een milliard te verkrijgen door annuleering bij decreet van de bij ae begroo ting toegestane eredieten. Men dlenkt, dat Poincare op zijn stuk zal blijven staan, zoodat hiermee het conflict ge- opend is, en waarschijnlijk Donderdag in de openbare zitting van den Senaat zal worden uitgevochten. :De commissie hoopt morgen met haar rap port gereed te zijn, zoodat Donderdag het openbaar debat kan beginnen. DE GOUDBELJETTENiBANK. Na wekenlange onderhandelingen is d'e president van de Duitsche Rijksbank ex in geslaagd met de Commissie van Experts te Parijs tot overeenstemming tie geraken over het plan tot oprichting van een Duitsche goudbiljettenbank. Van het cntwerp-Schacht is weinig over- gebleven. N'aar dr. Schacht Zaterdag in de hoofdeommissie van den Rijksdag, verklaarde, zal de nieuwe goudbiljettenbank een zuiver Duitseh instituut zijn met een Duitschen raad van commissarissen, zetelenid1 te Berlijn. Haar kapitaal zal 200 millioen goudmark bc- dragen; de helft der aandeelen plus een komt in handen van de Duitsche Rijiksbank 'De rest der 'aandeelen wordt door een svn- dicaat van Duitsche bankiers opgenomen. Ten einde de Rijksbank in de gelegenheid te stel- len deze operatie te volvoeren, wordlt haar door een intemationaal particulier consor tium een crediet van 5 millioen pond sterling verleend. Behalve over deze 200 millioen goudmark of 10 millioen pond sterling kapitaal, zal de bank te beschikkeh hebben over een rediseotu teeringscred'et van 200 millioen goudmark. Door wien dit crediet wordt verleend, vermeld- de dr Schacht niet. De bank zal goudbiljetten uitgeven tot een bedrag van 100 millioen goudmark, die in de eerste plaats rnoeten dienen om de in DuUschland in o-mlloop zij;nde vreemde ban:k- biljetten uit het verkeer te nemen. Zoodbende heeft het nieuwe instituut de bcschikklng over 500 millioen goudmark of 25 millioen pond sterling. De biljetten van de bank en ook haar aandeelen, zullen niet in goudmark, maar in pond sterling luiden. Het is'te verwachten dat de goudbiljetten bank thans weldra haar loketten zal openstel- len. Zijn alle wettelijke bepalingen1 vervuld aldus verklaarde dr. Schacht dan is de stichting van de bank nog slechts een kwestie van dagen Het nieuwe ontwerp van de goudbiljetten bank vond in de hoofdeommissie van dien Rijksdag geen onverdeelde instemming. Wtel- iswaar kan men als zeker aannemen, dat het desbetreffende wetsontwerp een meerderheid zal vinden, maar niettemin achtten vele afge- vaardigdten het een gevaar, dat die biljetten der bank in pond sterling-wa'arde luiden. ONTZETTENDE MIJMRAMP. Toen Zaterdag in den vroegen ochtend in een der steenkolenmijnjen in het mijndistrict Castle Gate, nabij Salt Lake City, de nacht- ploeg door den dagploeg werd afgelost, vond er in de mijn een ontploffing plaats gevolgd door een hevigen brand. Er werden 116 mijn- werkers van den dagploeg en 57 van den nachtploeg in de mijn ingesloten, op een, af- stand van, naar men aanneemt, enkele kilo meters van den ingang der mijn. Men vreest, dat zij alien om het leven zijn gekomen. Ofschoon de geheele mijngang met gas was gevuld, beproefde een reddingsbrigade van 10 man, alien van gashelmen voorzien, de ingesloten arbeiders te bexeiken'. Zij waren gevorderd tot op 600 meter in de mijn, toen een hevige gaslucht werd waargenomen. In weerwil van den gashelm geraakten 6 man bedwelmd en vielen bewusteloos neer. De vier overige redders snelden naar den ingang te- rug, om hulp voor hun acLtergebleven kame- raden te halen. De familieleden van de 173 ingesloten mijnwerkers spoedden zich op het bericht van de ramp naar de mijn. Sommige vrouwen en moeders waren haar zelfbeheersching geheel kwijt. Den geheelen nacht bleef de verslagen me- nigte de wacht houden, in de hoop, dat de voortgezette reddingspegingen succes zouden opleveren. Uit alle mijndistricten van den staat Utah werden met extra-treinen ervaren reddingsbrigades aangevoerd. Men vreest echter dat van de 173 arbeiders niemand meer levend zal worden gevonden, afgezien nog van de vraag of het mogelijk zal blijken hen door de lange gang, welke ge heel door puin versperd is, te bereiken. MUITERIJ IN IERLAND. In den Ierschen Vrijstaat doen zich moei- lijkheden van een zeer bijzonder karakter voor. Aan ongeveer 900 officieren van het Vrijstaatsche leger is ontslag aangezegd we- gens inkrimping van dat leger. De commas dant van het Vrijstaatsche gamizoen te Tem- lemcre is, na van zijn ontslag te zijn verwit- ti,gd, met zijn staf naar Dublin gegaani, ten einde de militaire autoriteiten aldaar te raad- plegcn. Deze handhaafden blijlcbaar het aan- gezegde ontslag. Daarop keerde de commandant hoogst on- voldaan naar zijn stand'plaats terug. Kort na zijn terugkomst ontruimde hij1 met eenige aanhangers de kazerne aldaar, met medene- ming van de voorhanden zijnde wapen-s en- munitie. Zij begaven zich naar het naburige gebcrgte. 7aterdagavond werd officieel uit Dublin ge- mcld, dat een bevel tot inhechtenisnoming is uitgevaardigd1 tegen majoor Lea Tobin en kolonel Dalton, die ziclj aan muiterij schul- dig maakten. Inmiddels zijn te Dublin door militairen van den Ierschen Vrijstaat huiszoekingen ver- richt in verband met de opsporing van de mui'tende officieren, doch tot dtisver zonder re- sultaat. EEN FRANSCH GEELBOEK. De Fransche regeering heeft een Geelboek gepubliceerd, waarin wordt uiteengczet, dat annexionistische ntigingen aan de Fransche politiek vreemd is. Na een resume van het be- spreken op conferenties en een verwijzing naar artikefen in het verdrag van Versailles, komt de Fransche regeering tot de volgende con- cluae 1. In den huidigen toestand waarin de werld verkeert, zullen1 vele staten hun be- wapeningen niet essentieel kunnen inkrim(- pen, indien zij geen essentieele waaxborgen vi «or hun veilipheid krijgen. 2 Deze veiligheid1 kan worden verschaft door een verdrag van wederzijdschen bij- stand- 3. Een1 algemeen verdrag zou alleen onvoil- doende zijn. Het'zal door overeenkomsten tusschen1 de staten, die gemeenschappeliike betangen heb ben, a an gevuld kunnen1 worden. VF.NTZELOS GAAT HEEN. Veenizelos heeft den moed: opgegeven; hij vertrekt heden met een Italiaansche boot naar Cannes. In de Atheensche bladen is een door Venizelos op 4 Maart j.l. aan den pas afge- treden premier Kafandaris gezonden vertrou- welijk schrijven gepubliceerd. Venizelos ver- klaart d'aarin zich te hebben vergist, toen hij naar Griekenland terugk^erde. in de verwach- ting, zich voor zijn land verdienstelijk te kun nen maken. „Terwijl mijn tegenstandars mij de beschul- dip">" naar het hoofd wierpen, aldus de grijze staatsman dat ik de executie van de ex-ministers zou hebben aangeradlen, werd ik in mijn politieek streven door miin vroegere aanhangers ten eemenmale gedwarsboemd. Mijn gezondheid' laat niet toe, den strijld voort te zetten. Om deze reden trek ik mij voorgped uit de politiek terug," Inmiddels hebben de republikeinen hun zin doorgedreven H'un eisch. de GrieksChe dy nastic onmidd'ellijk af te zetten, zonder te wachten op den uitslag van het dienaangaan- de te houden referendum, leidde tot den val van het kabinet. De repnblikeinsche leider Papanastasioe heeft van den regent de opdracht tot kabinets- formatie gekregen en deze aanvaard. Men verwacht, dat hiji, indien hij er in slaagt een republikeinsch ministerie samen te stellen en een vertrouwensvotum van de Nationale Ver- gadering te krijlgen, terstond eeq, wetsont werp zal indienen voor de afzetting van het Grieksche Koningshuis en de invoering van den nepublikeinschen staatsvorm. In militaire kringen is men van meening, dat de aanneming van zulk een wetsvoorstel een referendum overbodig zou maken. HET HITLER-PROCES. Alle aanh angers van Hitler, die in de vangenis te L'andsberg in voor-arrest wei gahouden, in verband met de gebeurtenissen op 8 en 9 Novem:ber j.l. zijn weer op vrije voeten gesteld. Dat is wat van den beginne af reeds werd verwacht. Niemand veroinder- sleide, dat er liuderdlaad straffan zouden wor den opgelegd. Voor de beklaagden is het in- tuss'chen een ni'ooie 'ongezochtc aanleiding ge- weest om te getuigeni voor hunne nationialisti- sche beginselen', wat zij dan ook ijverig heb ben geaaan. DE FISCALE VODRSTELLEN IN FRANKRIJK. De financieele commissie van den Senaat heeft Z'aterdagmorgen1 gedurende d'rie uur Poincare en De Lasteyrxe gehoord1. Poincare legdte zich er bij neer, dat de Se naat niet voor Donderdag bijteen zali koimen, dodh hij drong er op aan1, dat de commissie dien Donderdag dan meteen haar rapport zal indienen. opdat de openbare behandeling Vrijd'ag kan beuinnen. Poincare lian'dhaafde verdler dbn integralen tekst van het ontwerp, zooals deze door die Kamer aainigenomen is. met inbegrip van de machtigingswet en hij verzo'cht de commissie een rapport op lie stellen over hetgeen vol- gens hem een ondeelhaar gdhieel vorrnt DOUANEFORMALITEITEN AAN -DE BELGIS'CHE GRE'NS. De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt: De treinen, die om 7 u. 26's morgens en 1 u. 14's middags uit Amsterdam' naar Parijs vertrekiken, zullen niet meer stoppen aan het grensstation Esschen (Belgie). Het contro- leeren van de passen en van de hand'baigage zal in' den trein gebeuren tusschen R'oosen- daal en Antwerpen door Belgische ambtena- ren en 'de aangegeven bagage zal op de Rlaats van bestemming worden geyisiteerd. let vertrek uit Amsterdam zal later worden gesteld en wel op 8 u. 27 en 1 u. 49. De duur van de reis wordt voor den eersten trein' 61 minuten ingekort, voor den tweeden 35. De treinen die van Parijis naar Amster dam vertrekken om 8 u. 10's morgens en 12 uur 30 in deni middag zullen niet meer te Roosendaal stoppen. Nederlandsche douane- beambten en mareohaussees zullleini te Esschen in den trein komen en onderweg de controle uito-efenen. D'ientengevolge zal de eerste trein 80 minuten, de tweede 36 ntinuten' eerdier te Amsterdam kunnen zijn. DE AFGEZETTE KALIEF. Hett verb'lijf van den- afgezetten kalief in Zwitsersche politieke kringen. De Zwiitsersche Bondsraad, die door de plotsdiuge aan- klomst van den fcallief op Zwitsiersch grondge- bied eeniigszins verrast! was, heeft een legatie- raad van het deparfemant van buitentandsche zaken naar Territet gezonden. AHlte mamnellijke ledan van, dfe su-ltansfaimi- liie hebbeni, O'vereenkomstig de instructies van de nationale vergadiering ite Angora j.l. Don derdag de stad verTaben. De prinsessen is fasti gegeven, heden te vertrekken. In verband met de uiiroeping van koniing Hussein, tot kallief, wordt de loop der verdb- re gebeurtenissen met betongstellinig afge- wadit. Egypite en Marokko' zullen waar- sdtijnlijk o-ok candidaten1 voorstdlen. Wat In die zal doen, wordt ook met spanning tege- moet gezien. Men Wijst er op, dat de Mo- harnmediauen in den Hedjaz, Irak en Trans- jord'auie slecfate een1 kldn ded van den Islam uitmaken,. EEN PALE IS AFGEB'RAND. Dezer dlagen heeft te Petrograd een, hevige brand gewoed in het vroegere paileis van grco'tvonstin Alexamdrowna. Dit paleis werd onlangs bes-temd voor marine-museum, bi- blioteek en' particuliere huisvesting. Twaalf brandweeiibrigades streden 24 uur lang te gen het vuur. Het prachtige pallets werd even- wel zoo goed' als geheel verwoest. Bij het reddingswerk werden 40 bnand- weerlieden1 gewond, waarvan 8 emstiig.' Een vrouw kwam in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. DE PERS MOET EEN MINISTER ZOEKEN. De correspondent van de „Moming Post" te Wrshington meld't, dat president Cooiidge den dagbladcorrespondenten te Washington verzocht heeft hem te helpen een opvolger te vinden voor den heer Denby als minister van marine. De president heeft nog niemand van zijn gading gevonden en hij1 meent, dat de correspcndenten te Washington „met hun uitgebreide kennis van openbare personen,, hun bekwaamheden en karakter" wellicht in staat zijn dbn geschikteri man "uit te zoeken. De woordvoerder van den president zeide, dat de president het emstig meende met zijtn beroep. Het is vol'gens den correspondent van de Morning Post" voor het eerst dat een pre- r.ident den steun der persi heeft gevraagd1 bij de vomiing van zijn kabinet KORTE BERICHTEN. Poincard heeft Vrijdag in de Fransche Kamer de interpellaties over de binnenland- sehe politiek beantwoord. Hij zette in een uit- voerige rede, die duurde van 3 tot 7 uur, uit- een, diat zijn gedachten in zake de binnenland- sche politiek niet veranderd zijn. Zijn pro gram is n.l.: verdediging der republikdnsche instellingen,, toepassing der wetten op de congregaties, niet toelating der zendingsge- nootschappen. De Spaansche staatscourant zal heden een uitvoerig decreet bevatten, waarbij het' be- stuursvoorstel der gemeenten op democrati- sche wijze wordt hervormd. Die Thiiringsche Landdag heeft 'n wets ontwerp aanigenomen, waarbij, het aantal mi nisters op 3 wordt bepaald. De minister-president van Pruisen heeft in een schrijven aan den pauselijken nuntius, Racelli, officieel Zijn kedwezen uitgesproken over de aanvallen van- generaal' Ludendorff op den Paus. Het Deensche arbeidsconflict is opgclost op de basis van de voorstellen van den open- baren arbiter. De voorstellen zijn nog niet gepubliceerd. De crimineele politie te Essen heeft een' valsche munterabende gearresteerd, die o.a. valsche lionderdddllarbiljetten in -omloop bracht. De onderhandelingen over de bijlegging van de bankbeambtenstaking te Weenen heb ben tot volkomen overeenstemming geleid. Heden wordt het werk overal en algehed her- vat. Het Spaansche directoire heeft een be- sluit afgekondigd tot instelling van een com missie ter bestudeering van een nieuwe ar- beidswetgeving. Bij den landbouwer Vierboom, in de Hetter, juist over de grens, in de buurt van Gendringen: zijn gevallen van, besmettdijke veeziekte geconstateerd. Men vreest voor longziekte. Reeds zeven koeien zijn bezweken. Tusschen den Griekschen gezant te Ber lijn en den Russischen zaakgelastigde zijn nota's gewisseld over d'e erkenn:n'g en de on- m-'ddellijke hervatting der dinlomatieke be trekkingvn tusschen beide landten. De Spamiaarden melden het afskan van een bajonetaanval der Rifkabylen in Marokko bij Tizza Assa. De acteur Meijer Eli as van Beem is 85 jaar oud te Amsterdam overledten. De inspecteur der artillerie, genera al ma joor Tonnet, gaat 1 Mei met pensioen. ERNSTIGE AANRANDING. Over de emstige aanranding te Edte wordt door de Telg. nog gemeld Gistermiddag omstreeks drie uur heeft in de omgeving van Lunteren een emstige aan randing plaats gehad. Een 24-jarig meisje, M. S., uit Edte, begaf zich van een gehouden visite in de richting F.de, toen plotseling een manspersoon zich bij haar voegdte, haar vastpakte en onder de woorden „nou heb ik je" op den grond gooi- de. De aanrander pakte het meisje, dat hevig gilde, als om haar te worgen bij die keel en trachtte onzedelijike handelingen te plegen. Op het gegil was de landbouwer A. toege- sehoten, waama de aanrander over slooten en weiden verdween. Het deerlijk gekwetsje meisje werd door toegeschoten hulp naar haar woning geleid, waar zij zich onder ge- neeskundige behandeling heeft gesteld. Haar portemonnaie, inhoudende enkele gul dens, bleek haar ontroofd. De politic heeft als vcrd'acht van d'eze aan randing aangehouden zekeren H., Uit Ede, die sinds kort uit de gevangenis onslagen, dien middiag omstreeks dien tijd uit Bameveld is komen fietsen en door het meisje bij; con- frontatie pertinent als dte d'ader werd aange- wezen. HET DRAMA TE VALKENSWAARD. Naar de Telg. vemeeemt zal de bekende strafzaak tegen mevr. Desmet, beschul'digd van medepliehtigheid aan de poging tot moord op haar echtgenoot, op 3 April a.s. voor het Gerechtshof te Amhem wordten be- handeld. UIT DE KLEEDINGNIJVERHEID Donderdag is opnieuw langdurig geconfe- reerd tusschen dte vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersbonden in het hee- renkleed'ingbedrijf De werkgeversbondten ble- ken tot eenige toenadering ten aanzien van de stu'kloontarieven en algemeene arbeidsvoor- waarden' bereid. De hoofd'besturcn van de werlonemersbonden hebben1 nader overleg met elkander gepleegd en besloten: met hun ledten den stand van zaken te bespreken Inmiddels hebben dte vertegenwoordigers van de kleer- makersbonden aan de besturen van de werk- geversorganisaties een nieuwe eonferentie aangevraagd tegen a.s. Woensdagmiddlag. BRAND TE LEIDEN. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur is te Lei den een zware brand' uitgebroken in de meel- fabriek „De Rijn" van de firma T. J. Bost, aan den Hoogen Rijndijk. De brand1 woeddte in het creuwe gedeelte van de fabriek, dtet na dien brand1 van 6 jaar geleden is bijgebouwd1 en geheel uit zware steen en beton is op-ge- trokken. De brandweer was spoedig met veel materieel ter plaatse en greep het vuur, dat voornamelijk op de bovenverdiep'ng van de fabriek woedde, met kracht aan. Aangezien ALKMAARSCHE CODRANT. M— MMIIIIUMI IIHIIIII

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1