AlkmaarscSie Courant To be or not to be. N.V. Boek- en Handelsdrukkerlj v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. FEU IL L E T 0 N. Het pleegkind van de drie Gelibatairs. Ziet, Uwe Drnkwerken na. Onze zetinachines stellen ons in staat I) ylag te bedicnen So. 59 1924 Hondera Zes en Iwintlgste Jaargang. Maandag 10 Maart. Nagagaani zal worden of em zoo ja welke ®aati zijm to oemea om eem verderm ttniggamg' van net hamdeisonderwijs te voor- ioiuvin en dit weder zijm vroegerem oimvang te (iota aanmemen". loeii op 25 Jaiauani j.l. het hierboven aam- reijaalde als punt 16 van het werkplan voor uo komende znungsipMode, door burgemees- ter en Viic.ho utters nam' dem Raiad van Alk- inaar aangebodien, dim druk verscheen, zuiiiem slechts wdmi-gen vermloed hebben welk een schoone gelegenheid er zidi juist had voor- redaan om deze plannen te verwezenlijken. (jipipervtakikig leek 'het, diat het moeiiijk zou Vi'i! andere 'dam zeer omtoereikemde maatrege- lto te vindenI miners, .vensdhililende van de bvalen waarcinder het haindelsonderwijs lijdt, zijm zeer moeiiijk te verhelpen. Ik moem siechis de bekende schoolgeldlkwestie met de buitangemeenten, die geen stap nader tat haar oplossiing gekomen is, en- die, nu de re- g-eerimg nog kort geteden heeft verklaard dat wditelijke regaling van- het bandtelsomderwijs met het oog op de kosiem dient te worden .uiteesteld, voorioopig wel omopgelost zal 4>lij- vea, em de school vender zal ontvol'kon. Toch waren reeds in t i'aa-tst van: het vorige jaar wee koninklijke besluiten verschenem, die voor het Handtelsonderwijs inalgemeem van urocte beteekenis zijin1, en bovendien het mid- I del kunnen zijm om htet conflict met de bui- I tengemeonten te beeimdi'gen, wat ik nader hoop aam te itoomen. Vooraf echlier tets over den inhtoud van deze besluiten. Het eerste, dat van 13 November 1923, geeft o.a. een urentabel voor can' Midddbare school met vijfjarigen cursus, waarvam dte verplichte minima zoodamig zijm dat een: volb dOend aantal lesuren bestemd kan worden voor het onderwijs in die handels- en ecomoi- jtiadhe vakkon en de Itsalem, m.a.w. dat een school kan ontstaan, die een geschikte oplek ding geeft voor hen, die later een werkftring vinden in handd en Industrie en biji groote adrimistratteve dienstem zooals die der bolas- timgenL pO'Sberijen, sp'oorwegen, het noitari- aat e.i Het tweede K. B., dat van 21 Decerns ber 1923, geeft o.m. een Programma vain het Ekdbcamen voor zullke scholen, waardoor richting aam het ondervvijs wordt gegeven, en waarin duidtelijk uitkomlt dat dSlb litterair-eco- nonisch geonienteerd is. Deze niieuwe Midi- delhare School die, zooals de heer G. Bolke- sfc'in, inspecteur van het Middclbaar Onder wijs in het Januari-nummer van het maand- blad „De Opbciuw1" schrijft, needs lang on to de andlere en min iuiste naam van han- deisschool inheems is zall bl'ijiken voor het tegenwoordige handelsonderwijs van zeer bijzomdere be.eekenis te zijto, en speciaal voor dai.te Alkmaar. Wat torfi1 is hetgeval? Malve diait deze school een geschikte op- leidiog biedt voor hen', dlie ma het 'bahalen van het einddiploma in dte handed gaan of ten betrekking vinden zooals hierboven ge- toemd, zal dit diploma ongetwijfeld it'oegang riot de Handelsh'oogescho ol te Rotlter- en' de economisohe faculteit 'aan de Uini- versiteit van Amsterdam, vrijstelliing verlee- na voor verschillende valkken van heti z.g. Staatecxamenl, en de gelegenheid geven lioit het afieggen' .van sommige academisohe examens. Men' zal zeggen dat het einddiplo- ma der tegenwoordige Hoogere Hanoels- scliool nu feeds versdhillende van dte gemoem'- de rechtcin geeft, d'och er yalt niet aam te itlwiji- felei' dat de Hiapdelsschioten bimnenkorti niet alleen deze rtechtert: .zuillem moeten mfesen.(er is reeds een begin rlpee gemaakt), doch ook haar karakter van sdiicilen voor algemeen ont- wikkckml awderWifs zuHen~verliezen. 'Hlet: is d'us te vpdrzien dat, als gevolg van het ont staan: van het nleuwe ondcrwijisinsliiituut, het aantal terlingpri der tegenwoordige hanr -celssQjitjd. a met vijfiarigen cursus nog rneer zal .ialen, en, waar deze dialing te Alkmaar reeds nu aanzienlijk is, zal er hler ter stede oa korter of larger tijn emstig moeten1 wor den overwogen of men wont zal gaarn een p'ijnende inrichiiiing (waarvan de kosten niet in verh'ouding staan tot het nut) op de been te houden, of wei deze zal opheffen, waar- me dan, na de Tmnbouwschml en de Cadet- tmchool, de derde belangrijke onderwijsin- richting te Alkmaar verdwijnt. Ik zou mij cdfoter niet geroepem aehten hier te wijzen op het gevaar dat de Handelsscho- ten hedreigt, die in hum tegenwoordigen vorm de kans loopen of te verdwijinm', 6f door etfn surrogaat aan de bestaande Hoo'gere Bur- gerschool te worden vervanigetn, als iik niet de vaste overtuiging had dat, wait cttzen oim dergang zou kunnen bewerken, ook het midi- dal :toit nieuwe opfcomst kan1 zijm"; dat het waard ihetwelk one met vemietigiing bedrei;gt, ook d'e reddling kan brengen, mite 'het door ons zelf gehauteerd word't. Juist' de bovenge- noemde Kominfclijlke Besluiten iopenen! dien Geauthodseerde vertaling naar hiet Engelsch van E. Pliilips-^Oppenheim, door Mevrouw v. d W. 4) „Uw naam is Greateon, nietwaar Ar nold Greatsoni? U werd mij eensi gewezen in de Vagebonds' Club en ik vergeet een ge- zichtnooit. Daar komen ze! Kijk! Kijk." De treim stand stil. De passagiers stroom- den over het perron. Mijn metgezel legde zijm vingers op mijn arm. H'ij praatte vlug maar zachtjes. „Ziet u ze, mijn jonge vriend," riep hij uit. „Dat zijn toeristen, die terugkomen1 uit Zwiteerland," het tengere meisje daar met dat soherpe gezicht en een gemiite roik en een tasch, is een Amerikaansche. Lieve hemel, wat praat die. Zij is een koffer kwijt. De heele boet zal op steltem wordlen gezet, totdlat zij hem terug heeft of schadevergoeding heeft gekregen. De twee jongelui met haar houden zieh kakn. Dte zijn verstandig.^ Zij zal het alleen wel klaar spelien. Ziet u die za- weg, wd w9l: bljRwuctor In dti geflSBCHiro Alkmaar, om de Handellsscholen onder een anderen naam' en met ie;s gewijlzigd (en verbeterd)) leerplan tot nieuwen bloed te bren gen. Het geldt hier rdet het stichten van een nieuwe school, doch Het geleidelijk vervor- men van de bestaande, en dieni!engevo1ge kunnen' de kos'ien zeer gering, em enbeteeke- nend zijn in vergeHijkiixig met de groote be- langen die op het spel staan, als men 'bezwa- ren die louter van formeelen aard' zijn, op zij weet te zettem. Indien n.l. de bestaande Ham- dlelsdagschool en Hoogere Handdlsschool, te beginner met 1 September a.s., d.ii. in den it'ijd van vijf jaar, wordt om; in een litterair-economische school, het nieu we instituut waarvoor de naam H. B. S. A is voorgesteld, on hoofdzaak met behoud van het tegenwooidige leerplan der Handels- scholen, dan zal niet alleen1 diet algemeen onlt- wi'kkelend karakter van het bestaandte Han delsonderwijs gehandhaafd en versterkt wor den1, doch het zal tevems op ruimer terrein werkzaam kunnen zijn. Door den naam H. B. S. behoeft niiemand zich loiverigens te 1'a- ten afschrikken, daar het onderwijs bijna even sterk zal afwijiken van dat der bestaandte H. B. S. als nu reeds met de Handtelsschool het geval is. De zooeven genoemdte inspec teur van het Middelbhar Onderwijs verklaart dan ook in het vermrlde „Opbouw"-arti'kel dat de twee scholen, H. B. S. B (de bestaan de) en H. B. S. A (de nieuwe) zonder eeni- ge conaurrentie naast elkaar kunnen bestaan, als ieder zich rnaar op ergen terrein houdt (het eene physisch-mathematisch, het andlere litterair-eocnomisch)', zonder dat men telkaar leerlingeir tracht af te vangen door het opne- men van vakken, die op de andere- school thuis hooren. Op versch'illonidte nlaa'tsen in on® land is de verandering van Handtelsschool in H.B.S. A reeds in worbereiding. Men heeft dezer dagen in de bladen kunnen lezen dat Burge- meester en Wet bonders van Haarlem aan den Raad hebben voorgesteld de wljzlging tot stand te brengen, en zeer ztker zullen meer dere plaatsen binnenkort volgen. Voor dte omzetiing te dezer stede pleif bo vendien nog een' bijzondere omstandigheid, die wor de meeste andere plaatsen' niet geldt. Hler zal n.l. met de omzettlflg tevens de on- verkwikketijke schooldgeldkwesHe van de ge- meente Alkmaar met de buiteng meenten, op de meest bevredigende wi/ze tot aplossing ge- bracht zijn. Irnmers, als H. B. S. met gewijl zigd leerplan zal dte Handelsschool resior- teeren1 onder de Wet op het Miiddelbaar On derwijs. waarin uitdrukkelijk is bopaald dat de besturen der builengemeenten dte bijdrage die aan de centrate gemeente als tegemo'et- kom'i'ng in dte kosten van het onderwijs moet wordten' betaald, niet op de oudters nuegen' verhalen. Voor het Handelsonderwijs^ dat niet biji dte Wet geregeld is, heeft -men' dilt nlog steeds niet kunnen bereikem, zoodat een groot aantal oudters de kosten van dit ontdterwijs on- mogelijk kan dragen. Het is dus te voor- zieo, d'ait na dte lom'zetMng dter Handelsscholen dit onderwijs weder tientallen leerlingen uit de bui'tengemeenten zal trekkeni, terwijil dte ge meente Alkmaar de baten die het verwaehtfe maar niet gekregen heeft, nu werkelijk zal* omtvangen. De keuze: Handelsschool of H. B. S. A llj'Mi wor deze stad dan ook diet moeiiijk, en een keuze zal gediaan moeten wor den. Hlet Hanidlelsonderwijs kan de omtwi'kke- ling der gebeurtenissen niet lijdeliijk aanzieri, nu allies op het spel staat. Wij. staan op het kruispunt: de tine weg voert mar den onder gang, de andere tot vooruitgang en bloei, en een derden weg zle ik met. In het vertrouwen dalt dte belanigen van- het onderwijs in goede hamdlen zijn mogen alien die belang stellen in het Handlelsonderwijs, dte hoop fcoesterem dat het Gemeentebestuur dte nu geboden gelegenheid zal aangrijipen' om het woord, dat hierhioven als motto ggplaatslt is, tot een daad 'te makan. j. PO'STMA, directeur van de Handelsscholen. Naschrlft. Dit artikel was juist geschreven (het opsdhniflt incluis) toen mij1 het 'hoofdar- tikel in dte Alkmaarsche Courant van Zater- dag j.l. under dte oogen kwam, waarin ik met begrijpelijke instemiming las dat ook de Re- dactie van meenilnig is „dat het gemeentelijk handelsonderwijs momenteel in een stadium van „toi be or not to be" is gekomen". 'Proyinciaal Nienws UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de vergadering van de beheerders van het Plaatselijk Onderlimg Begrafemisfomds werd besloten de contributie (voor eene uit- keering van 50 bij overlijden) te. brengen van .10 op 15 cent, en dat van 25 van 5 op 7 K cent, terwijl het voor kinderen blijven' zal zooals thams geregeld. Vervolgens zal bij eene uilkeering (volgens Art. 34 van het reglement) 5 pet. worden af~ getrokken tot d'eklcing dter admimisitratitekos- ten. UIT HOORN. Het Comite voor de a.s. groote landbouw- tentoonstelling heeft afgezien van de indertijd door de gemeente voor het doel beschikbaar kemman, hij is al weg. Hij is naar Framkrijk, missehien ook naar Belgie geweest, om zijdie en kant te koopen. En die lange, oude mijn- heer? Kijk eens hoe blij hij is, diat hij- terug is waar Engelsch wordt gesproken en waar hij kan betalen met halve kronen en shillings. Ziet u die modiste, opvallend smaakvol ge- kleed, maar een beetje slordig. Zij is naar Parijs geweest voor de niieuwe modes; bin- nen een paar dagen zal haar zaak een cir- culaire rond'zenden. En wat dieekt u van die twee, mijn jonge vriend?" Het leek mij, dat de toon van mijn metge zel en ook zijn geheele uiteHijik veranderd waren. Ik had1 op eens een vaste overtuiging gekregen. Ik geloofde niet langer, dat hij evenals ik een lute lanterfanter was. Ik voel- dle, dat hij. met een bed'oeliimg 'hier was en dat dit eenigszins verband hield met die twee personen. Zij waren1 te midden van dte hete- rogene men'igte vrij1 opvallend. De man was, hoewel hij' erg jong deed, den middelbaren leeftijd voorbij en zijn gevlekte wangen, zijn kleine waterachtige oogen en dikken, rooden ne'k waren dte onmiskenbare teekenen van een goed leven. Hij was goed gekleed' en ver- zorgd en zijn houding tegenover zijn metge zel was zeer vrtenidelijk. Zij was een meisje van ongeveer vijftien of zestien jaar, nog wei- niiig; lichamelijk ontwikkeld; haar kleerea em gartcMo gewees cs-gtebwrwwE>i BTWtedre opzet eischt, dat men grootere ruimte be schikbaar heeft. Een zeer. geschikt terrein is nu gevonden aan den Westersingei, in eigen- dom bij den heer Van der Sand. Op initiatief van de afdeeling Hoom van het N. O. G. is hier een comiti van ac- tie opgericht tegen de voorgenomcn Regee- rmgsvoorstellen tot verslechtering van het onderwijs. Gedurend'e dten laatsten tijd kwamen hier telkens diefstallen voor. Thans is het de politic gelukt dte hand te leggen op een jeug- diige dievenbende. UIT WARMENHUIZEN. Voor het maken van' een fundeering voor den gashouder te Dirkshorn waren 6 in- achrijvingsbilijetten mgekomen, t. w. C. Bak- ker voor 2254, J. Ruis voor 2345, J. Le- vend'ig voor 2475, (in letters zeven en tw'intig honderd vijf en zeventig), alien te Dirkshorn, K. Westra voor 2370, M. J. de Ndjs voor 19&0 en W. Kemper voor 2460 alien te Warmenhuizen. Het werk is gegund aan M. J. dte Nlijs. Het verplaatsen van iden gashouder van dte gasfabriek te Warmenhuizen naar Dinkshorn is opgedragen aan' het Teehnisch Bureau H. Bierma en Co. te Amsterdam voor de som van 1780. Er waren in het geheel 8 in- schrijvers, waarvan de hoogste voor een be- dirag van 6250. UIT SOHERMERHORN. Vrijdagavond j.l. vergaderde in het lokaal „De Roode Leeuw" van dten heer J. H. Schreuder, alhter onder presidium van den heer C. Groot, de Tuinbouwvereeniging „Schermerhom en omstreken". Van de meer dan 100 leden waren ongeveer 30 aanwezig. Mededeel'ingen en. inge'komen stukken.De voorzitter decide medte, dat door opnieuw in correspondentie te zijn getreden met den heer Haytema de superfosfaat thans is geleverd voor 3.10. Spreker deelde mede, dat, toen de firma Holscher indertijd1 voor de levering van kal'izout en superfosfaat had ingeschreven, zij dit niet had gedaan voor de levering van de door de leden bestelde kalk. Het Bestuur was d'aama in overleg getreden met den heer Ad. de Vries, lid der vereeniging, waar- bij werd overeen gekomen, dat de heer de Vries de kalk persoonlijk zou bestelleh. Bij aan- komst van de kalk zou dat onder dte leden, die eveneens kalk besteld hadden, verdeeld en verrtekendi worden. De kalk werd door den heer de Vries op zoo voordeelig mogelijke wijze gekocht eri arriveerde per trein in Wor- merveer en werd daama onder toezicht van den heer de V. in de motorboot van schipper Visser overgebracht. Bij aankomst alhier ech- ter bleek er- niet minder dan 61 zak kalk te- kort aanwezig te zijn. De seoretaris had zich onmidellijk met dte firma Schut uit Heerlen van wie de kalk afkomstig was, in verbinding gesteld, maar ontving op zijn sehrijven taal noch teeken terug. Aangezien echter den heer de Vries geen blaam in deze zaak treft en de 61 zak kalk, die te kort waren, reeds zijn betaald, stelde het Bestuur voor de kosten van dte tekort ge- leverde hoeveelheid kalk, begroot op ongeveer 50.—, uit de kas der vereeniging te betalen. De heer J. Jonk voelde er veel vpor een vervolging tegen dte firma Schut in te stellen. De secretaris was van oordeel, dat dit niet zou baten, diaar ni«t bewezen is, waar de 61 zak zalk zijng ebleken en't tekort eerst bij los sing alhier is geconstateerd. Na nog eenige d'iscussien omtrent deze zaak werd algemeen besloten dte kosten van het tekort uit de kas der vereeniging te beta len. Van den Nedterl. Tuinbouwraad was een sehrijven ingekomen betreffende actie tegen de invoering van den zomertijd (in te voeren van 15 Juni tot 31 Aug). 'Besloten werd met dit adres instemming te betuigen. De voorzitter dteelde mede, dat de levering van de mandten is gegund aan de firma Bij- voet van Alkmaar. De prijs der witte kaak- manden is 0.80 en die van de bruine f 0.57. Benoeming afgevaardigden voor de verga dering van de „Langendijker Groenten Cen- trale". Bij stemming werdien tot afgevaardig den benoemd de heeren: Joh. Krul, W. !e Maif, J. Doets, J. Jong, M. de Wit, J. Lake- man, J, Broersen, A. dte Vries, Jb. Poel, C. Krul en H. Schaap. Tot plaatsvervangend- afgevaardigden werden de heeren Jb. Blaauw D. Doets ^n E. Voerman benoemd. Door enkele ledten werd gestemd tegen het voorstel van de „L. G. C." om het ophouden van producten op de veiling uit dte wereld te helpen. De vergadering was meerendeels van meening, dat diegene die bij loting no. 1 werd niet de gelukkigste zou zijn, daar door d? kooplieden op de .veiling meestal de eerste nummers over bet hoofd gezien werden en ook meestal het minste opbrachten. De voorzitter bracht naar voren, om bij aanneming van het voorstel van, het Bestuur der „L. G. C.", gedaan zien te krijgen om de bepaling er bij te voegen, dat, wanneer een verkooper 2 dagen achfereen de nummers 13 trekt, hij 'gerechtigd is zijn product op beetje kort. Haar gezicht was srnal en bleek en in haar oogen mooie diepblauwe oogen was een eigenaardige uitdrukking van grooten anigst, zelfs zoo nu en dan van groote ontsteltenis. Haar donker haar was opgemaaict met ponny op het vooirtioofd en met een lange vlecht van aoh'teren, zooals schoolmeisjes 'diat dragen. Ondanks de linkscKhheid, die haar leeftijd medebracht en haar onmis'kenbaar lSjden, bewoog zij zich met een zekere waardigheid en bevalligheid, die bijzondieren indruk maken. Ik sloqg haar met bewonderimg gadie. „Die zijn mij een raadSel", zeidte iik. „Tk d'enk dat het best vader en dochter ikunnen zijn. Het is zeker, dat zij' pa® van' de een of andere kloosterkostschool is gekomen. De manier, waarop zij naar de man kijkt, bevalt mij niet en u? Het lijkt wel of zij doodsbang is. Het zal mij toch verwooderen, of dat haar vad'er is". Mijn metgezel antwoordde mij' niet. Hij rekte zich uit, alsof hij1 nieuws'gierig was te hooiren, wat dte man aan den kruier zeide over zijn bagaige: mijn tegenwoordigheid scheen hij geheel vergetan te zijn. Het meisje stand een oogenMi'k alleen. Meer dan ooit kon men thans in haar oogen een angst zien, als van een opgejaagd beest. Ziji keek heknelijk rood, met lets vreemdk, iets wilds te kmutas. Op voorstel van 0m Beer Poel werd beslo ten eerst eenige stemmen op de vergadering van de L. G. C. te hooren. Betreffende de verdere voorstellen in den beschrijvingsbrief gedaan, ging de vergade- rng met het prae-advies van het Bestuur der L. G. C. mee. Verloting. De gelukkige winner van een witte kaakmand was de heer J. Vos. Rondvraag. De heer J. Jonk informeerde naar de zakken. De voorzitter deelde mede dat het Bestuur hierover nog in onderhandeling was en* nog geen beslissing had genomen. De heer Oostwouder zou gaarne zien dat dc convocaties voor de vergadeiing voortaan wat eerder in het bezit van de leden kwamen. De voorzitter antwoordde hierop, dat reeds zooveel mogelijke spoed waS betracht, maar door het laat in bezit komen van den beschrij vingsbrief was het ditmaal niet eerder moge- lijk geweest. De heer Oostwouder zou naar aanleiding hiervan de L. G. C. willen verzoeken den be schrijvingsbrief wat vroeger te verzenden De secretaris zou zijn aandacht hieraan wij den. Daama sluiting. In de vacature van Bestuurslid van de Vereeniging „Hulpbctoon", alhier, ontstaan door het overlijden van Mej. de Wed. N. Weeshof- de Leeuw is voorzien door de benoe ming van Mej J. Bissehop-Ruyter, alhier. De statige boomen, die aan den Schermer- homderweg eertijds het aanzien gaven van e^n schaduwrijke laan, zijn verdwenen en de weg is nu vanaf de boerderij van den heer Visser tot aan den Jisperweg geheel boom- loos. Wanneer we nu wandelend of per fiets den Schermerhornderweg langs gaan, zal het schijnen, alsof we ons op een geheel anderen plaats bevinden; zoo vreemd is het de mooie boomen te missen. Zeer waarschijnlijk zullen er wel jonge boompjes voor in de plaats ge- plant worden, maar ettelijke jaren zullen wel zijn verstreken voor we onzen ouden bekenden Schermerhornderweg terughebben. Het fanfaTecorps „Christiaan! de Wet" van Qroot-Schermeer gaf Zondagavond in het cafte „De Roode Leeuw" van den heer J. H. Echreudter een openbare uitvoering voor een voile zaal met leege stoelen. Niettegen- staande de uitvoering niet door ging, wegens te weinig belangstelling, \vas „Chnstiaan de Wet" zoo bereidwillig een paar nummertjes van hun programma voor een paar niet-beta- lende belangstellnden ten beste te geven. Een paar marschen en een fantasie uit dte opera „Guillaume Tell" werden zeer goed gespeeld. Dat de uitvoering niet doorging was voor die leden van „Christiaan de Wet" geen aan-* leiding om direct huiswaarts te keeren. Tot na middernacht werd in de „Roodte Leeuw" vroolijk feest gevierd. UIT BERGEN. Het Kiodericoor van die Berger Koorver- eendgiiing, leidter de heer Joh. Brands, gaf gis- tervaond in „De Rustende Jageri' een uitvoe ring van de Kinder-Operette „De Toover- rinig". Met dte opvoeriing van deze operette oogst- te het kindtericoor het vorig jaar een, Zoodamig suooes, dat een herhaliimg in het seizoen' voor de gas.en werd voorbereid. Tengevolge van de hittegolf werd hiervan echter afgezien, waarom de herh'alinig nu plants had. Wij kunnen wel zeggen, dat deze een' nog grooter succes is sgeweest dan de eerstse op- vo'ering. iDe zang was lieflijk, het spel alleraar- digst, de eostuums zeer goed verzorgd en de decicirs en de ibeMditing bijzonder effectvol. Jorien Leegwater zong de partij van Ben Ali met een glaszuiver stemmetje en Henny Boersma was een waarlijk goede geest, haar broer een angstwekkend toovenaar en Chris B'l'ankiendaal een1 veel pret verschaffend' vriend. Een oxigineel 'type in het stuk, was de huislba'as.- Een avondl van het Kinderkoor behoont' tot een dter moodste avonden in Bergen. Het puMtek was hoogst voldlaan en onder aller instem'ming en een „leve de directeur" van de kleinen, boden mevr. Boersma en mej. Glijnis den heer Brands een lauwerkrans aan. De heer Brands dankte voor die hem ge- brachte hulde en sprak woordten van. dank tot m'evr. Boersma en mej. Glijiniis, dte hem' zoo kradhtig terzijde hadden gestaaxi'. Een speciiaal: woord van dank bracht dte heer Brands aan dte heeren Jem en' Schou- len voor de ar'iistieke aianlkleeding van de waarlijk mooie tooneeten: en voor de bijizon- dter effedtvolle bdiidhting. Wij 'houden ons overtmgd, dat een matinte voorsteliling, Voor icuders met. kinderen niet m'i'nider succesvol zal warden. Em bekorting van de te lan'ge pauze, is1 dan echter noodig. UIT ST. PANCRAS. De Tuinbouw alhier vergaderde ter be- spreking van' de agenda voor de algemeene vergadering der Langendijker Groenten- centralie op a.s. 12 Maart '24 te Heerhugo- in haar opengesperde oogen. Het zou mij niets, verwonderd hebben, als zij plotseling eeni pogiing had gewaagd om' te ontsnappen. De man dfaaide zich, nadat hij voor zijn ba- gage had gezorgd, om. „Dat is in orde," zeide hij! vriandlelijik. „Nu denk ilk er over am direct ergens te gaan lunchen en dangaah wij boodschappen doen. Ben je hongerig, Isobel?" „Ik ik weet het niet?' antwoordde zij zoo bevend, diat wij dte woordeo nauwelijks hoorden, hoewel1 wij maar een paar passen verder stonden'. ,.Wij zullen zien", zei hij. „Taxi! cafe Grand!" De taxi reed weg en toen begireep ik, dat i'k gedurende de laatste oogenblikken mijn metgezel totaal vergeten had. Ik draaide mij om en zag hem vlak bij mij staan. Hij was in gedlachiteo verzomken en' scheen alle be langstelling in zijn omgeving verloren te heb ben. Zijn handen had hij1 dlep in de zakken van' zijn overjas en zijn oogesn keken naar den ,grond. De stroom menschen uit den trein was verdwenen en wij waren bijma ge heel alleen op het perron. Ik aarzelae een opgehbl'ik en wandelde langzaam weg. Ik wildte niet onbeleefd zijn tegen den man, met wien ik een praatje had gemaakt, zoo ver- trouwelijk, als men maar zelden met es t waard met 110 ledlen' in De Driesprong al hier. Er werden eenige mededteelingen gedaan omtret den omzet op Jan., wat voor dte Tuinb was 96193, de entree ter veiling over de voorgaande maand a 120, tegen 180 over de 1 i maanden d'at dte abonnementen voor die kooplui, die over 80 plaatsen beschikken, ver- hoogd is van- 3 op 5 en voor parficulie- ren van 2 op 4, ook dat de beide afckers van' de heeren' Kostelijk en Ploeger resp. 12 sniees h f 75 en 514 snees h f 137. Ook is een vergadering gehoudten over de zetkoolire- geling, waaromtrent met Koediij'k en Broek op Langendij'k nader zal wordleni bericht. Een sehrijven van den Nedlerl. Bond van arbeiders in het land-, tuinbouw- en zuivel- bedrijf tot het houden. van een conferentie met het bestuur, werd, als niet thuis behoo- rende in deze vereeniging, op grondi, dat dte Tuinbouw geen patroonsvereeniging is, voor kennisgeving aangenompn, waarvan genoem- dten bond bericht zal worden gediaan. Daama 'kwam in behandeling de beschrij vingsbrief voor de algem'eene vergadering der L. G. C. De nummers 16 passeerden zonder eaiige opmerk'ing. Punt 7a: aanneming van De Zuid alhier en de Rijp, alien voor. Punt 7b: Stemrecht verleeneil aan leden van den L. T. bond, 't Bestuur was d'aarover niet eenstemmig; de vergadering verklaarde zich er tegen' met 56 tegen 3 voor en 39 bianco. 7c: 2 of 1 vertegeniwoordi'ger(s) van aan- gesloten1 vereeniging, aangenomen. 7d: UienSorteering met voor nep tot 35 ni.M., drielingen 3243 m.M., gewone uien 4'075 m.M., en groote 70 m.M. en dlaar- boven; aangienomen. 7cOphouden van aangevoerde pro'ducten op de veiling. Men verklaarde zich algemeen tegen het niet-ophouden. 8a en b: regelende het percentage, dat aan de kooplui wordt uitgekeerd; werden met al gemeene stemmen- aangenomen en zullen dus na overleg met den Vierbond1 en Koophandel geregeld moeten worden. 10a: regelende een uniforme tossing d'roeg de goedkeuring der vergadering weg, terwijl 10b, rattenverdelging naar bevirid van eaken 'besiist zal worden, onder die opmerking, d'at overeenikomstig sdrt. 3 van de statute® van L. G. C. als geheel wel bevoegd is deze be- strij'ding ter hand te nenien. 11a. Nieuwe regelingen betreffende sortee- ring vond de vergadering het gewenscht die ledenf daarover te la ten uitspreken en dan ook een afwaehtendie houding aan te nemen. lib. Uitvoeren van genomen besluiten, algemeen voor, zoo ook 11c: zomertijid niet invoeren, algemeen voor. lid. 't Weegsysteem. Algemeen voor her- ziening met bijzondere bepaling voor kleine koolen. 12a en b. Vooretellen van1 De Tuinbouw zijnde, werden niet besproken. 'Na voorlezing van de rekening en verwij- zing van te stellen vragen naar dte algempe- ne vergadering, kwam in behandeling: Proef- tuin. Op voorstel van het bestuur besloot men toe te tredan ate lid a 25 contributie. Goedgevonden werd na afl'oop in deze maand van den loopenden tuinbouweursus met't najaair cen nieiiwen te openenopge- merkt werd dat zeer gewenscht was; ook iets voor ouderen in deze richting te doen, wat aangehoudlen werd. Men besloot voor een excursie naar het Westland voor de tegenwoordige cursisten 50 bij te dragon in de kosten. Op voorstel van den heer Jb. dte Vries be sloot men eenige brochures uit. te deelen be treffende dten Pl'antenziektenkundigee dfenst. Bij de rondvraag kwam- nog ter spraike de idee van Groentencultuur om een weg aan te leggen: van Broek op Lamgendijik naar Koe- dijk en werd!bepleit eeni weg door De Daal- mear. Een ander lid wees' op den last in de goot Van1 'daar liggemde vaartuigen. De heer Glas besprak het eerst verladen van kool gekochf op die veiling, die heer Hoog- land het salaris van den blikjesafgever, de heer de Vries- het doen ophalem van dte- ge- wichten door een man, de heer W. Ruys het gezamenliijk gaan naar I Icerhugowaard waarna' besloten werd 'dte afgevaardigden1 1 toeslag toe te kennen boven't presentie- geld'. Eindelij'k sloot die voorzitter de bijeenkomst met dank voor het aangenaam samenzijn. vreemdeling maakt. Hij zag er uit, alsof hij alleeni wide zijn en ik wilde mij niet opdrin- gen. Ik had nauwelijiks een tiental stappen gedaan, of ik werd ingehaald. Mijn metgezel van eenige oogenblikken gel'edten was weer bij mij. Het leek wel, of alles waarvan hij zoo vervuld was geweest, ptotseiing ver dwenen was. Hij stak een sigaret aan en zijn geestige, diepli'ggende oogen glinsterden vroolijk. „Welnu, mijnheer de romanschrijver", riep hij uit: „is u geslaagd? Is die kwijnende muse, wakker geschud? Heeft u een gezicht, een bl'ik, een gebaar gezien iets, dat uw ver- beelding pri'kkelt?" Ik haalde m:ijn schoudlers op. „I'k heb iets gezien-," antwoordde ik, „dat i'k niet lid\t zal vergeten. Ik heb angst een- vreeselij'ke angst gezien.' „U bedoelt ,,In het gezicht van dait kind of liever dat meisje, met dien ruwen bruut van een kerel.' De vriendelijkheid scheen te verdwijinen van het gezicht van mijn metgezel. Weer werd hij- emstig en nadenkemd! Ja,' gaf hij toe, „dlat zag ik ook. Indien men iets tragisch zoekt, is het daar missehien te via'den." (Wordt vewolgcL)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5