GEVONIDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 13, 14. 15, 16 en 17 Februari 1924. Boek- je Kerkgeschiedenis no. 3", kerkboekje, hand- warmer, leeg blauw portem. bont, sleutel, speelgoed paardje, band van een mantel, mantel ban d, ceintuur, zilveren beursje, pak feamfer, ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de iogezetenen, ooderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 13, 14, 15, 16 en 17 Februari 1924: A. de Moor, le Landdw. straat 36, tbeedoek, gemerkt B. V., J. Luik, Eikelenbergstraat 41, hondje. D. Margadant, Kabeljauwstraat 2, palkje inh. lapje stof. J. Verhagen, Bloemstr. 14, heerenstrop. K Rah der, Kosterstraat 19, kettinkje. J Kuhl, Hofplein 43, porrm. inh. 2.78. P. Heinis, Heul 14, duif. G. Kok, Runstr. 8, notitieboek- je. A. Burgering, Spanjaardstr 18, citybag. M. Oudes, Magdalanenstr., fluweelen band. L. Appelmau, v.d. Woudestraat 51, zakmesje. T. Koppijn, St. Anthoniusstr. 11, witte zak- doek. W. Messeher, Spoorstr. 24, ceintuur (schakel). J: Drost, Eikelenbergstraat 38, hondenpenning. Ganda v. Baden, Westerhof- je 19, zilveren oorbelring. A Steur, Keizer- straat, mantelband. J. J. Gondijn, Schermer- weg 18, portem. inh. /0.08. A. Hes, Vrou- wenstr. 8, alpacca beursje inh. 0.28. P Moejes, Achtersitr. 10, hondenpennimg 114. Timrner, Baangracht 16, muts. V.d. Wal, Vis- scherslaantje 14, klein bruin hondje. M. van Enschut, Eikelenbergstraat 3, tommesje. de Grooi, Geest 26, 3 dashouders. ATbeidsbeurs, Doelenstr., grijs wollen handschoen. B, Bok, Schermerweg 48, schoolschrift. J Kramer, Dotelenstr. 8, sdhroevendraaier. r. Molenbuurt,- 6, boodschappentasch. D. Blok- Veenstra, appentasch. dijk, Verl. Landstraat 26, handwagen. J. v.d. Tooren, Gashouderstr. 25, zelfbinder. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt ihen verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po lice. dood en poetsten vervolgens da plaat met 1000 guilden, wat zilveren pasmunt, een fiets, een fototoestel en eenige kleedingstukken. Evenals gisteren in de zaak van den moordaanslag te Philippine legde Edmond Verstuyft, en der hoofddaders ook ditmaal volledige bekentenissen af en vertelde hoe hij, zijn breeder Rene en twee andere medebe- klagden De Meyer en Geernaert, den slag be- raamden en ten uitvoer brachten. Ook Geer naert bekende ten slotte, mar beweerde slechts 65 francs, het fototoestel, de fieis en wat vleesch te hebben gestolen.Waar de bendte zich nog over een groot aautal andere moorden, moordpogingen en diefstallen te verantwoor- den heeft, zal het vonms vermoedeliik eerst over een dental dagen worden geveld. BRIEFZENDINGEN PER EXPRESSE. De directeur-generaal der posterij en en te- legrafie maakt bekend, dat 'ingevolge een met die directie van de Nederlandsche Spoor- wegen overeengekomen regeling, met ingang van 1 April, voor het binnenland bestemde per expresse te bestellen briefpostzendingen, waarvan geen aanteekening wordt verlangd, aan de bagagebureaux van die stations kunnen worden f gegeven. De afgifte van de met een bepalden trein te verzenden stukken, als een bedoeld, mioet uiterlijk 10 mkmten v66r het vertrek van dien trein gesdhieden. De spoorwegdienst heft voor de aanneming en de overgifte aan den postdienst en bedrag van 10 cent per expresse-zending, welk be drag door den aanbieder van het stuk in ge- reed geld aan het bagagehureau moet worden voldaan. Aan den postdienst is voor deze zenldingen het gewone port en expresse-recht verschul- digd. Alleen indlen het port en ten minste een bedrag van 40 cent wegens expresse-recht in frankeerzegels op de stukken zijn verant- wo4td, wordt aan het verlangen tot expresse- besrelling gevolg gegeven. De beoordeeling van de frankeering van de stukken blijft buiten de bemoeiingen van den spoorwegdienst. De afzenders hebben er dus zorgvuldig op te letten, dat de zendingen bij de afgifte aan het bagagebureau overeenkom- stig lien hiervoren aangegeven regel zijn ge- trankeerd. EMIGRATIE-CENTRALE HOLLAND. De directie der Emigratie-Centrale „Hol- land" deelt mede, dat voor zoover haar in- lichtingen strekken, het weigeren door den Rotterdamschen Gemeenteraad met 19 tegen 18 stemmen van de door B. en W. voorge- stelde subsidie, niet van belangrijken invloed zal zijn op de werkzaamheden eh het voort- bestaan der Emigratie-Centrale „Holland''. De directie meent, dat de waarschijnlijk- heid groot is, dat alle overige instellingen en personen die zich bereid verklaarden de Emigratie-Centrale „Holland" te steunen, dit in de toekomst zullen blijven doen. In elk ge- val worden de werkzaamheden voorloopig op denzelfden voet voortgezet als tot nu het geval was. EEN VITRIOOLWERPER. In het le Weteringplantsoeu te A'dam is een 37-jarig man een hoeveelheid vitriool in het gelaat geworpen. De man kneep onmid- dellijk de oogen dicht, zoodat deze gespaard bleven. Wei had hij brandwonden in het ge- zicht. Zoo gauw was alles gegaan, dat de aange- vallene niets omtrent den vermoedelijken aa- der kon opgeven. Echter leeft hij in onmin met zijn vrouw en echtscheiding is hangende. Vermoed wordt dat een van de „vrienden" van de vrouw zich aan het misarijf heeft 8chuldig gemaakt. DE TOESTANDEN OP DE BUITEN- GEWESTEN. In 'n conferentie te Weltevreden ten paleize met de hoofden van de buitengewestem heeft de lamdv. van Indie in zijn openiogswoord't lustrum van deze serie conferenties herdacht, welke een instelling zijn van zijn ambtsvoor- ganger en die bewezen hebben in elk opzicht bevorderlijk te zijn geweest aan de bestuurs- voering van de regeering. De hoofden van gewesteliik bestuur hebben de conferenties ten zeerste gewaardeerd De proef om de gewapende politie door het leger te vervamgem is geslaagd. Een groote meerderheid van genoemde hoofden heeft geen bezwaar onfin deze rich ting verder te gaan. Voor zoover de gewapende politie niet i6 vervangea door net leger, atal *ij omge- vormd worden tot veldpolitie, waardoor ver- wacht kan worden, dat de gewapende -politie eerlang geheel kan worden opgeheven. Dezelfde hoofden vonden uuaniem het voorstel van den directeu van Financien om onverwachte kasinspecties is houden, aanbe- velenswaardig. De landvocgd drong zeer krachtig aan op terugbrengir.g van het aan- tal kasnouders en het bedraK der gelden en het houden van een goede rckening binnen zeer enge grenzen. De hoofden van geweste- lijk bestuur zijn tegen vervanging van ass.- residenten ter beschikking door controleurs. DE INBRAAK IN DE 'AALTENSCHE BOTERFABRIEK. Aan de coop, boterfabriek werd, naar de Teig. meldt, eenige jaren geleden een ktbraak in het kantoor gepleegd, waarbij een bedrag van ongeveer 14.000, bestemd voor uitbeta- ling der melk, uit de brandkast werd gesto- len, welk bedrag men den directeur liet beta- len. Thans heeft het bestuur den directeur een som van 7000 geschonken. AANBESTEDING. Bij de gister door Burg, en Weth. van Lei den gehouden aanbesteding van1 het bouwen van 74 boven- en- 74 beneaenwoningen, enz-, op een terrein ten zuiden van den Haagweg, waren ingelcomen 20 inschrijvitigen. Laagste inschrijver was de heer F Z. de Vries te Alk- rnaai' voor dfe som van 330.400, indien hij vrij: werd gestdd om werklieden in dienst te stellea naar eigen keuze en voor 335400 voor zooverre hij verplicht zou zijn werklie den uit de gemeente Leiden' met dfe werkzaam heden der uitvoering.te belasten. GEZAGVOERDF.RS BIJ DE BININENVAART. Te Amsterdam had dezer dagen onder voorzitUeischaip van den heer A. Elffers Jr. uit Heemstede de jaarvergadering plaats van de Nederlandsche Vereeniging van Ge- zagvoerders (bij de Binnenvaart. Het Jaarverslag van den secretaris, den heer G. de Jong, wei'd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gdcozen de hee- ren S. Schokker te Haarlem en S. J. Sdhaafs- ma le Lranmer. Een uitvoerige gedaditenwisseling had plaats over het optreden van eenige leden, die rich in de plaats van het hoofdbestuur hadden gesteld en gotracht haidden een ver- gadering te houden. Deze vergadering werd onwetfig^ verklaard In verhand hiermede werden' geroyeerd de heercn J. Greve te Amsterdam, lid van het Hoofdbestuur, J. Porte, S. Veerman en P. R. Klein, bestmirsleden der aid. Amsterdam en U. Schouwstra, bestuurslid der afd. Leeu- warden. De Directie van „Oins Roer" te Assen zal worden aangemaand het publiceeren van stukken ten name der Ned. Vereeniging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart op last1 van de geroyeerde leden, te staken, waartoe zoo noodig gerechtelijjke hulp zal worden in- geroepen. Besloten werd dit jaar het 10-jarig be- staan der organdsatie te herdeniken en een ge- denkboek'uit ite geven. Voorts werd besloten aan de autoriteiten verschillende adressen te zenden met het ver- zoek tot verbetering van vaa'rwiegen, waaron- der een adres aan de gemeentle Amsterdam met het verzoek het geheele havenveTkeer van de hoofdlstad onder toezicfat van den havesn- meester te stelllen. BORINGEN IN. ltmburg. Bij de boring in't Langveld in de gemeente Booholtz heeft men thans een diepte van circa' 200 Meter bereikt. Tot dusver zijn enkele ko- lenlagen1 van onbeduidiende afmetingen aan- geboord GEMEENTERAADSLEDEN IN DEN VRIJHEIDSBOND. In de vergadering van de Vereeniging van Gemeenteraadsleden in den Vrijheidsbond is, na de inleiding van mr. E. van Ketwich Verschuur over het wetsontwerp tot herzie- ning van de Gemeentewet, de volgende con- clusie gesteld: Het regeeringsontwerp tot herziening van de Gemeentewet, ingediend bij Koninklijke boodschap van den 17den Juli 1923, zou, voor zooveel het wijzigingen voordraagt in de bevoegdheden en de wijze van samenwer- ken van de gemeentelijke bestuursorganen, de beweerde bezwaren, welke uit de geldCnde wet voortvloeien, niet opheffen, doch inte- gendeel vergrooten. DIENSTVOORWAARDEN SPOOR- WEGPERSONEEL. De vereeniging van spoorwegpersoneel St Raphael en drie andere organisaties van spoorwegpersoneel hebben aan de Tweede Kamer een telegram gezonden, waarin wordt te kennen gegeven dat de minister van water- staat h. i. zijn goedkeuring aan de voorgeno- men wijziging en aanvulling van het Regle- ment Dienstvoorwaarden behoort te onthou- den. UIT HET BOUWVAK. Naar Het Volk verneemt, hebben de pa- troons in het bouwvak in sommige plaateen het nieuwe collectieve contract ingevoerd on der de mededeeling, dat de z.g.n. sociale be- palingen niet meer gelden, omdat de Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond het contract ver- worpen heeft. waarschijnlijk zal het buitengewoon con- gres van den Algemeenen Neaerlandschen Bouwarbeidersbond worden gehouden te Utrecht op Zaterdag 29 dezer. WEER BOVEN WATER. Eenige maanden geleden werd uit den Am- stel en fiets gedregd, toebehoorend aan een veehouder te Nederhorst-den Berg, die sinds een halve week werd vermist. Daar de vee houder een groote som gelds bij zich had, werd aan misdrijf gedacht. Ondanks alle po- gingen werd verder geen spoor gevonden. Thans is de veehouder weer boven' water gekptnen; niet aan den Amstel, maar aan de Seine. In Haarlem, waar zijn vrouw en kin- deren bij familie in trek genomen hadden, heft hij een samenkomst rait de zijnen gehad en is daama met zijn gezin weer naar Frank- rijk wtrokken, Vaar hij' eelt in vnoager jamn venweM luMft. DE MOORDAANSLAG TE VAL- KENSWAARD. In de zaak tegen mevrouw D., besehuldSgd van poging tot moord en medbplichtigheid aan poging tot moord op haar echtgen-oot, welke zaak op 3 April voor het Amhemsche gerechtshof zal warden bdiandtel, zijn van de zijde van het O, M. als getuigen gedagvaard J. J. H. M. K., M. Boest, M. van Dinther, M. Stoelenberg en dr Casparie. Verdediger is ook nu mr. Van Zinnicq Bergmann, ite VHertogenbosch. IN BRAND GERAAKT. Zondagochtend zijn de kleeren van mej. Lievers, toen er in haar wooing aan die Klok- straat te Apeldoom een brandje was -ont- staan, in brand geraakt. Op het hulpgeroep kv^amen er buren toegeloopen en de heer G. v. Mossel wist die vrouw dfe kleeren van het lichaam te trekken, waarbij hij; vrij ernstige verwondingen kreeg. De vrouw is naar het ziekeei'huis gebracht, waar zij, Maandag is overleden. DE NEDERLANDSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN TE BERLIJN. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn seint d-d. 18 Maart: De Nederlandsch-Russische besprekingen, die op het oogenblik te Berlijn worden ge- voerd, nemen, naar ik uit de beste bron ver- neem, rustig hun voortgang. Het ministerie van buitenlandsche zaken in Den Haag staat in nauwe verbinding met de Neder landsche delegatie en worat met niet te over' treffen uitvoerinheid langs den snelsten weg van het besprokene op de hoogte gehouden Dit geeft tot dusver geen houvast voor een prognose over den uitslag en op dit oogen blik ook no? niet over den duur der onder- handelingen. Maar men kan wei nagaan, dat door de reeks van internationale successen, die de sowjetbewindslieden in den jonosten tijd hebben behaald, de besprekingen hooge eischen stellen aan het beleid van voorzicn- tige onderhandelaars wat de Nederlan ders r.iteraard geacht mogen worden te we- zen. DE AANHOUDING VAN EEN INBREKER. In den nacht van Zondag op Maandlag zaJg mevr. Miedema, echtgenoote van dien beken- den kunstschilder, uit haar wooing aan deo Schans be Rotterdam, dat er licht branddie in dte naast haar wooing gelegen fabriek van le- erwaren der firma't VeM. Zij stelde zi'ch op de binnenplaate verdekt op en zag, dat een man in de fabriek bezig was allCs na te zien en verschillende goederen inpakte. Toen haar man thuis kwam, zond zij1 hem oaaT den eige- naar der fabriek; intusschen blef zij d'en io- breker bespieden. Zij z,ag toen verder hoe deze met de goeeren over een plat dak ver- dween en. van d'aar op straat klom om spoe- diig verder te verdwijnen. Mevr. Miedema volgd'e hem l'angs den Sdiiedamscheweg. Onderweg onitmoette zij, naar de Telg.. meldt, haar man en den heer In't Veldt, aan wie zij den inbreker aanwees. In de Water- geursstraat wierp die heer In't Veld zich op deo dief, doch deze wisit zilch los te rukken en hard weg te loopen. Onder het roepen van „Houdt den dieE' liep men hem na, totdat een voorbijganger hem in de Wattierstraat greep en naar een politiepost bracbt. Daar bleek het te zijn de 35-jaige havenarbeadier, A A. In een zeildoek werden gevonden. damestas- schen, portemonnaies en; andere lecrwerken Een portemoonaie werd in zijn zak gevon den, ide onmogelijk thans gestolen kon zijn. Hij bekende, dat deze afkolmstig was van een inbraak gepleegdi op Kerstmis 1923 in hietzelf- de pand. WITZIGINO VAN BERALTNGEN BlETREFFENDE RECHTEN EN VER- PLICHTINGEN VAN AMBTENAREN. Bij de Tweede Kamer is een1 voorstel inge diend tot wettelijike regeling in zake de wijzi ging van bepalingen betneffende rechien en verplichtingeni van amlbtenaren; voorziening met betrek'king tot eene overgangsbepaling der Lager-onderwijsvv'et 1920. Antikel I van het voorstel luidt: Bepalin- gen betreffende rechten en veiplich.ingen van .amibtenaren, daaronder begrepen die be treffende hunne geldelijke aanspraJcen a's zoodianig, kuinlnen door het ter vaslstelling van die bepalingen bevoegd gezag ootk ten aanzien van ten tijde der wijtziging in dienst zijlnde fundionarissen. wciden. gewijzigdin geval van zoodanige wijkiging kunnen over het iijdvak van de inwerMngtredtog der wij ziging af noch aan de'door de wijziging vervallen bepalingen, noch aan' daarop steu- nende faciliteiten aansppraken worden ont- leend. AntiM 2. Het bepaalde in het vieide ldd van artikel 196 der Lageronderwijsiwet 1020 Vindt geen toepassing to aanzien van dfe in dat lid bedoelde versehillen, die of voor zoo ver zij na heti inwerkingtreden van deze wet modhto ontstaan'. Voorts worden bij; de vast- stelling van de bedragen, waarop het zesde lid van het evenigenoemde artikel aanspmak geeft in acbt gen'omen1 de wijzigingen, die in de salarisregeling, welke v6or den in dat lid bedoelden overgang old, na dien overgang mochten worden aangebracht. Artikel 3. Deze wet treedt in weridng op 1 April 1924 zij is van dat tijdstip af mede van toepassing op bepalingen als bedoeld in artilkd1 1, welke op dat tij'dstip gddSem. DE ZOMERT1JD. Het Comite van Actie tot behoud van den Zomertijd heeft het volgend schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land- bouw, verzondeu „Het Comite tot Behoud van den Zomertijd heeft met belangstelling gevolgd de discus- sies, the over dit onderwerp in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zijn gevoerd. Hoewel het meent zich voorloopig van het voeren eener actie te moeten onthouden, ver- oorloof het zch echter in Uwer Excellenhei herinnering te brengen, dat het in het voris jaar een adres tot behoud van den Zomertij heeft verzonden aan de Eerste Kamer der Stato Generaal, vergezeld van bijkans vier honderd duizend handiteekeningen en dat bij1 die gelegenheid ook onderscheidene publica- ties zijn vrschenen, waarin werd aangegeven, hoe de bezwaren, die voor sommige land- houwkringen htetaan, sutecuangsn imam Vsndaar, dat het ComlK Uwa met aandrang durft verzoeken, Diet gevolg te feven aan de door de Tweede Kamer der taten Generaal aangenomen motie-van den Heuvel, waarin de Regeering wordt ver zocht de Wet van 23 Maart 1918 in te trek ken." Met de meeste hoogachting, enz. enz. Namens het Com. t. behoud v.d. Zomer tijd. w.g. E. C. VAN LEERSUM, Vocrzitter. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL- N1JVERHEID. Het reedls aangekondigdt anitiatief-voorstel- Albarda, strekkend tot het insteilen van een onderzoek nopens het geschil in de textielnij- verheid, is bij dte Tweede Kamer ingediend. KORTE BERICHTEN. Op de grootste telegraafkantoren zal voor de behandeling en bestelling van tele- grammen weer het premiestelsel worden in gevoerd1. De Ind'ischc regeering heeft een mijn- legger, twee Vliegtuigen en een torpeddjager maar de Oostkust van Sumatra gezonden ter beteugeling van zeeroof De Schied. Crt. meldt dat gisterochtend in de chemische fabriek op de Ruigeplaat de 35-jarige ongehuwde D., uit Schiedam, die aan toevallen leed, in een kuip met water is evallen. Toen de man gevonden werd, bleek reeds overleden te zijn. Buitealawd. HET PETROLEUM-SGHANDAAL. 'Bolgens de accountants, die gister hunne verklaring aflegden voor de Senaatscommis- sie tot het insteilen van eem onderzoek naar het petroleumschandiaal, behoorden. de attor ney-general Daugherty en de scnatorn Curtis, Elkins en Slomp, thaos particulier secretaris van President Cooiidge, tot die Amerikaan- sche autoriteiten, die transacties deden in Sinclair- en Doheny-petroleuniaandeeien ten tijde dat de marine-oliereserve werd verpacht. Slemp was toen lid van het Huis van' Afge- vaardigdlen. Uit e cijfers van' de hoeken der malcelaars bleek, dat genoemde personeni over het alge- meen honderd aandeelen kochten, die zij la ter met winst verkochten. De rekeningen' van den attorney-general Daugherty loopen over vijfhonderd aandee len van dte Doheny-Company bij twee ver- schillendC gelegenheden. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. De algemeene indruk is, dat Griekenland aan den vooravond van de algemeene ver- zoening staat. Het Grieksche volk gelooft aan een spoedig einde der binnenlandsche twisten, die tien jaren geduurd hebben. Het vrijwillig vertrek van Venizelos, die zeer ge- haat wordt door de royalisten, d_ krachtige houding, aangenomen door de republikeinen, die de royalisten hebben medegedeeld, dat zij besloten hebben de macht in handen te hou den en de instelling van de Republiek, heb ben de royalisten doen besluiten de voorstel- len van Papanastasioe, waarbij hun waar- digheid wordt geeerbiedigd, aan te nemen. Aan den anderen kant is het volk ver- moeid van de oorlogen van de laatste tien jaren en het wenscht slechts, welke partij ook aan het bewind is, herstel van den bin- nenlandschen en internationalen vrede. Het volk gelooft, dat thans een tijdperk van ar- beiden, rust en welvaart voor Griekenland zal aanbreken. Metaxas, die in Dqpember door den Krijgsraad ter dood is veroordeeld wegens zijn deelname aan een contra-revolutionnaire beweging, heeft gratie gekregen en wordt D onder dag te Athene terugverwacht. De republikeinen hopen, dat tengevolge van de binnanlandsche consolidate van Griekenland, de Amerikanen bereid zullen zijn het land credieten te verstrekken, die Stemming met die bedoaling van den. raad. Moch:t hij zich daarin vergissen, dan ver- zoekit hijl bijl dezen eervol onM'ag a'l® lid van heb B. A., omdat na^r zijn meenmg het B. A. wel rekening moet houden met waf er leeft onder dte burgerij, maar zich niet moet laten beinvloeden door bepaalde organisaties. HUIDEBRO'S ONTVOERING Het geval van-Huidbro, dn Chileenschen gezantschapsattaohte te Parijs, die zooals men weet ontvoerd was doch reeds weer is terug gekeerd is thans aanmerkelijk opgehelderd, doordien gebleken is, dat de ontvoering het werk was van Engelschen of sterke anglop- hielen, die verontwaardigd waren over Huide- bno's jongste boek „FLnis Britanniae." Van hem. was geeischf, dat hij hinderdmaal in het Engelsch, honderdmaal in het Fransch en honderdmaal in het Spaansch dte woorden zou schrijven: „Enge!and boven alles" IHuidebro maakte haast werktuigeliik zijn „strafregels" en werd vervolgens hoe hij er kwam weet hij nog niet 's nachts op de Place Ventimille uit een auto op en bank ge- zet. Hij was doodzwak en bad eenige blauwe plekken, maar dat is dan ook al het onaan- gename, dat zijn avontuur hem heeft be- zorgd. Tftlftgrrainmpn tsti hpdto TWEEDE KAMER, 's-GRAVENH(AGE, 19 Maart. De voor- zitter decide bij de naanvang mede, dat de volgende besluiten van de Centrale sectiies 25 Maart in de afdeelingen zullen worden onderzocht: Het voorstel-Alberda inlzake de geschil- len in de Twentsche textielindustrie en de voorzaening van dte bezoldigio'g der leden van de Rekenkamcr, den; Raad van State en dte rechterl'ijike madit Bij voortzetting van dte behandeling der buitenlandsche zaken, begrooting sprak me}. Van Dorp vertrouwen uit in dte Vol- kenbond'spolitiek van Van Karnebeek, diaar de garantieverdragen niet helpen, zondter den algemeenen wfl tot vredte. De heer Schokkin'g bestreed den heer Dresselhuijls. Iedter land moet zelfgelegenheid hioudlen1 te beoordeelen al of niet het verleenen van mi- litairen steun. Hij raaddte groote voorzi'ch- tigheid aan op het gebied der hamdelsbe- trekkingen met Rusland, omat daaraan de erkenning d e jure als voorwaarde schiiot verbendaa De heer Treelatna nexmAt it eritiUe. «p den Vo^anbond- ten critiek op de politielce atxncsfeer, die dient te worden. giezu.ivtrd. DE HAVENSTAKING TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 19 Maart. In verbanO met dte havens taking bier ter stede verne- men wij nog hell volgendeHedenmorgea was er een conferentie tuschen de hcofd- besturen van de Centrale, de Chr. en. de R.-K. bonden en 'de federatie. Het Ccmite van Tien, dat door da stakers was aange- wezen om dte feitelijke leiding op zich te nemen, had geeischii, dat de vier organisa ties deze leiding zouden ovememen. Het werk in de haven ligt zoo good als stil. Na de scheepvaartvereeniging Zuid ons mededeelt, doet zij; poging en om ar- beiders van buiten Rotterdam naar de ha ven te krijgen-, die dan zoo spoedig moge- lijk het werk zullen. moeten verrichten. Het gerucht ging hedenmorgen in de haven, dat deze arbeiders Woensdagavond in •grooten getale zullen1 aankomen. Het is zeer rustig in de haven. Relletjes kwamen tot dusver niet voor. Na zeer uitvoerige besprekingen werd door de hoofdbesturen besloten de staking in d:e haven als een proteststaking te be- scliouwen, die spoedig beelndigd inoet wor den. De hoofdbesturen begrepen zeer goed de gevoelens die bij de arbeiders heerschten, doch geen hunner wenschte dte leiding op zich te nemen. Intusschen heeft de staking zich heden morgen weer uitgebreid. Thans heeft ook het vaste personeel van dte Hall. Amerika Lijn, evenals dat van Thomsons havenbe drijf en dat van de graan-silo-Maatschap- pij, het werk neergelegd. HANDELSBETRE KlKINGEN MET SOVJET-RUSLAND. AMSTERDAM, 19 Maart. De Kamer van Koopihandel en Fabrieken te Amster dam heeft zich tot d'en minister vara buiten landsche zaken gewend met een schrijvem, waarin de aandacht gevestigd wordt op het feit, dat dte Kamer reeds geruimen tijd haar aandacht gewijd heeft aan dte vraag in hoe- verre aan het belar.g van den Nederland- schen' handel voldoende arguimenten kun nen worden ontleend om aan Z, E. in over- weging te geven stappen te ondememen, welke kunnen- leidten tot het sluiten van een Zij meent,te dat thans het oogenblik geko- men iis, die vraag bevestigend te beant-' woorden. OPHEFFING GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS? 'S GRAVENHAGE 19 Maart. De heer Schokking heeft met andere C. H. kamerle- den op de begrooting buitenlandsche zaken een amendement ingediend, strekkeade on het Ned. Gezantschap bij die H.. Stoel op te heffen. OP VRIJE VOETEN GESTELD. :s- G R AVE N HAG E19 Maart. Na- door den. rechter van instruc.ie te zijn van hoard, is dte winikdier die in verband met het zich' te 's-Gravenbage vcorgedaan' hteb- bende geheimzinnig vergiftigingsgevat was aangehouden, hangende het verder onderzoek van deze zaak op vrije voeten gestelld. DE BONUS-BILL. WASfdINGTON, 18 Maart Het Huis van Afgevaardigden heeft de Bonus-bill voor de soldaten aangenomen:. EEN BOMMENFABRIEK ONTDEKT. LONDEN, 19 Maart. Er zijn bijzonder- heden- bekend over dte inbeslagncming in een bommenfabriek in heet Manitsla-dis- trict. Een der gearresteerden heeft drie jaar gediend in een Bcngaalsch rtegiment in Mesopotamie, alwaar hij' op de hoogte van de bommenfabricatie geraakte. Hij- iys ver- want aan. Ullaskar Dutt, den bomenfabri- kant van Manitsla, die in 1909 gearresieerd werd. Een andere gearresteeide was een voor- malig onderwijzer. Te Chittagong werd in de fabriek een groote hoeveelheid explosieve stoffen ont- vangen en de uitstekendte constructie ves- ti'gdte bij de politie den indruk, dat men iiier te doen had met een goed' georganiseerd complot, hetwelk ten d'ed moet hebben lid vermoorden van zekere vooraanstaande m- geeringsambteraaren DE POSTZEGELDIEFSTAL TE BERLIJN. BRUSSEL, 19 Maart. De Griek Ras- tapaulos is gearresieerd, verdacht van den te Berlijn gepleegden postzegeldiefstal ten nadeele van een Nederlander. Verschillen de zegels, waaronder van groote waarde, overeenkornende met het gegeven signale- ment, zijn gevonden. MIJNWERKERSSTAKING. NEW-YORK, 18 Mrt. De onderhan- delingen tusschen de mijnwerkers en de mijneigenaren in Alberta zijn afgebroken. De staking is geproclameerd tegen 1 April. DE MIKADO STERVENDE. BERLIJN, 19 Mrt. Volgens een be richt uit Tokio is de Mikado stervende. Prorirtriaal NiVtitts UIT BERGEr De Berger Koorvereenigi;:^ angemoed'igd door het succes, d!at het Kinderkoor op 8 Maart met de opvoering van de kinderope- rette „De Tooverriog" oogstte, organ isecrt Zoradagmiddag in „dte Rustende Ja'ger" een matir.e, om ouders met kinderen in de gele genheid te stellen van de opvoering van „De Tooverring" te genieten. De cntrtee is zoo laag gesteld, dat deze geen beletsel daan-oor kan vormera. De zang, de belichting en de decors waren zoo mod, dat wij niet twijfelten of er zal ook Zoradagmiddag een voile zaal kindeim aarii wczig zijn. Voor Nut en Genoegen; geeft 27 Maart a.s. in „de Rustende Jager" het sym.phome- gezelschap uit Noordscharwoudte een uit- voering. Het gezelschap, dat hiter reed's eerder con- certewit, zal zeker op die noodigie 5*lsagf- oteMinsf kunjaew nduem 9

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2