DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A.DMI&CO. Fiat-Automobielen. So 70. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 Afoonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brier en franco N.Y. Boek- en Handelsdr. r.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. ZATERDAl* HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Directeur: G. rf. KRAK. 22 MAART Buitenland. Gemengf nieuws Tel. 490. Scharloo, Alkmaar. L>it nuiiimer bcseatw ult 2 toadai HET HITLER-PROCES. Door het O.M. is in het proces tegen Hit- lei c.s. tegen den hoofdbeklaagde Hitler 8 jaar vestingstraf geeischt. Tegen Kriebel, Pohner en Werner werd 6 jaar wegens medeweten van de plannen ge eischt, tegen Ludendorif wegens medeplich- tigheid 2 jaar, tegen Prietschel, Rehn 1 en Brutschner eveneens 2 jaar, tegen Wagner 1H jaar en tegen Pernett 1 jaar en 3 maan den vestingstraf. Voor alle beklaagden werden verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. Als het betreft hoogverraders, die plannen hebben gemaakt tegen de republiek, vinden de Duitsche rechters nogal spoedig verzach tende omstandigheden en als het even kan komen de beklaagden er af met een heel zachte straf. Het requisitoir vain detn Staatsonwalt leek volgens het Hblmoer oip een pleidooi voor vcn Kalir, von Lossow en Seisser en was bij- zonder beminnelijk voor Ludendorff. Hiji ver- klaarde voorts dat Ludend'orff, wiens beiwe- ring, d'at hij van niets af wast, geloofwaardig was. zich vo l komen als man en als dapper solaaat gedragen had!, en, d)at zijn rioem als veldheer ongeschondten was geblfeven. Het requisiCicir was vrijwel hetgeen men had verwacht, maar hot eerste pleidooi van' Hitler's verdediger Roder was ongelooflijk en onuitstaanbaar vervelend, aldus gaat ge- moetmd blad voort. Hitler, die zelf zulk een schitierend redenaar is, motet nog meer gele- den hebben dan die rest der todhoorders, waar- van allien1, die niet gedv/ongen wareni ;te blijr ven, vluchtten terwijl de rest todommteldle of den voorzitter verwensdite, omdat hij, het sluit nam, dat de plteidooien voorloopig pu- bliek zouden zijn. Alls dte oveiiga verdtdigers van helzelf de kabiber ziin, dian is bet to h«">- pen, dat een hunner ten spoedigste het staaits- belang in gevaar brengt, dlaar de voorzitter aankouddgde, dan onmiddellijk de. deuren te- zu'llen sltui'ten, te meer daar nlatuurfijfc toah needs tang vast staait, welke vommissen zullen wordten gevelld en wanneer aan Hitler en nog een paar hoofdlscbuldigen, die men nibt direct durft vrijspreken, gratie zal worden verleend. Door het gentompel van vcrOntwaardiging, (fat volgdc op den eisch van twee jaar Vfc>- tiogstraf 'tegen Liudendorff, was het tetod van het requisitoir sleicht te verstaan. Daarin werd o.a. nog voorgestold voor alien, do voor- loopige hechtenis in mtodering te brenigen. In de zitting van gistcr werd1 geconsta- teerd, dat er geen aanwijlztogen zijto' voor de juistheid /dter verondenstelling, 'als zou ex- kroonprins Rupprecht bij de gebeurlenissen van 8 en 9 Nov. betrokkien' zijin gteweest. In. de avonduren kwant het bij1 de afzetfin- gen voor het geTech'tsgebouw toit kleine sa- menscholinigen, welfce de pol'iitite zonder tnoeb te kon verspreidten. Incidenten vielen niet voor. DUITSCHLAND ONDER CONTROLE VAN DEN VOLKENBOND? Naar de frankfurter Zeitung" uit Stock holm verneemt, heeft Branting, na zijn te- rugkeer uit Geneve, aan een journalist me- degedeeld, dat de Volkenbond zeer waar- schijnlijk zou besluiten Duitschland onder controle te stellen. Zulks in verband met de overeenkomst, welke waarschijnlijk tot stand zou komen, wanneer de beide Commissies van Experts haar voorstellen zullen hebben bekendgemaakt. HET PETROLEUM-SCHANDAAL. Volgens bericht uit Washington is de vroegere minister der Amerikaansche Poste- irijen Hays opgeroepen een getuigenis af te leggen voor de commissie van onderzoek naar het olieschandaal met betrekking tot het gerucht, dat de oliemagnaat Sinclair hem en Daugherty een groote partij aandee- len had gegeven ten einde het deficit der fondsen voor 'de republikeinsche campagne te doen verdwijnen. CHINA EN RUSLAND. De Sovjet-gedelegeerde in China, Kara- chan, die van de Chiueesche regeering het verzoek heeft gekregen, het land te verlaten, heeft meegedeeld, voornemens te zijn naar Canton te vertrekken met het doel overleg te plegen met Soen Yat Sen, den president van de zoogenaamde Zuid-Chineesche republiek over de betrekkiagen tusschen Rusland en China. Dit beteekent een voorbijgaan van de re geering te Peking, die de eenige erkende re geering in China is. De liuidige toestand kan aanleidling geven tot ernstige complicaties in het verre Oosten. In verband met het feit, dat Japan en de andere mogendheden tusschenbeide zullen komen wanneer Rusland in Mantsjoerije bin- nenvalt, wordt een Russische actie tegen China onwaarschijnlijk geacht. Inmiddels wordt uit Moskou gemeld, dat Russische troepen worden samengetrokken aan de grens van Mantsjoerije. DE GEZONKEN JAPANSCHE DUIKBOOT. Uit Tokio wordt gemeld, dat de redding'?- brigade, die telefonische verbinding had ge kregen met de achttien overlevenden, die zich nog in de gezonken duikboot bevohden, als laatste mededeeling kreeg: „Vlug, wij snak- ken naar adem." Een nader bericht zegt, dat de telefoon- «ignal«n latar onheantwocrd blsvan, zoodat men vreest dat alle opvarenden zijn omgeko- men. DE MOORDAANSLAG OP DINES. Uit Los Angelos wordt gemeld, dat de rechtbank aldaar de zaak van den moord- aanslag op den oliemagnaat Dines door Greer, den chauffeur van de filmactrice Ma bel Normand naar het Hooge Gerechtshof verwezen heeft. Dines heeft bekend, dat hij op het oogen- blik van den aanslag dronken was. Hij wilde op de vraag van het O. M. of miss Normand het was die op hem schoot hiet antwoorden. DE DREIGENDE STAKINGEN IN ENGELANDi. De Arbeidersregeenng heeft snel ingcgxe- ptn iq verband met de staking van omnibus- oestuurders en trammanuen, welke te modder- nacnt zou ingaan. De cnaerhandeliugen tus schen de werkgevers en arbeiders werden Donderdbgavond afgebroken en reeds gister- voarmidbag heeft de minister van arbeid, een not van onderzoek samepgesteld, om het ge- sehil te onderzoekan. Het hof zal zijn werk- zaamhed'cn reeds hedenochtiead aanvangen. Bevia, de secretaris van den Transportar- beidersbond, hieeft na besprekingen met' het Uitvoerend Comite van den Bond, den minis ter medegedeeld, dat de vertegenwoordigers van dien bond hun standpunt zulleta uiteen- zetten voor het hof van onderzoek, doch dat het staicingsparool niet zal mgeti'olckctii wor den. In verband hiermede vafo te verwach'teu dat het straatverkeer te Londen' practised ge- heel stilgelegd zal worden. Door de arbeiders wordt verkiaard, dat 20.000 omnibusbestuur- ders en 17.000 trammannen het werk zullen neerleggen. Het aantal der omni'bussen dat rijden zal, wordt op cen' totaal van niet meer dan 250 geschat. Het effect van de stoking zali echter verzacht worden omdat er geen aanwijlztogen bestoan dat de bestuurdters van de Under- ground-trcincn en van de andere treinen die in Londen rijden, aan de staking zullen deel- nemetii. Het geschil in de mijnbedrijven heeft een betere wending genomen. Shinwell, secreto- riis van de mijnen-afdeeling van den Board of Trade, is ijyerig in de weer om een nieuwe conferentie te regelen tusschen die mijneigena- "ren en de arbeiders, nadat de vorige confe rentie onlangs is afgebroken. Hij is h'erin geslaagd en gisiemamiddag kwamen de eige- naren en de arbeidersleiders weer bijleen. Na- derhand werd officieel medegedeeld, dlat de geschilpunten besproken waren' en dat een andere conferentie"Dinsdlag zal plaats vinden Vernomen wordt, dat de situatie tlians hoop- vol is. EEN MILITAIRE WAARBQRG VAN ENGELAND VOOR FRANKRIJK? Mten veuneemt, dalfc er een niieuwe brief- wi;sseling tusschen M'acDonald en Poincare gaande is. De Briitsche premier zou er bij Poincare op hebben aamigedrcngen, dat dteze toes'temit to dla toel'alttog van Duitsch'lamd tot. den Volkenbond, waarddor een belangrijke garantie zou worden veiferegen tegen een nieuwe boltstog tusschen1 de beide tandem Als Duitschland lid werd, zou Engeland zich fcuonen verlplfchiteni zijn strijdkrachten ter beschifcktog te stellen, dler mogendheid, op welike een onuitgelokte aanval wordt ,gedaan. Op deze wijfze zou ikunnen word'en, tegemoet gekomen aan den wensch van Fxiankrijlk een toilitaiTen waarborg te hebben en zouden werkelijilce defensieve Iraetaten oiaar oud m'o- del, zooals die voor dee oorlog bestonden, onnoodig worden. EEN PRDTESTBETOOGING VERSTOORD. De cenitulmparltiji to het Wupperdlal had tegen Woensdagavond een groote protestbe- tooging tegen de uitiiaitingen van Ludendorff in het proces-I litler op tiouw igezet. Deze de- monstratie is door de Deui'schvolkischeni vol- komen onmogelijk gemaakt. Reeds van te voren had men verwacht, zegt het HM., dait -de volkisdhe vereenigtogen en Jong-D'uiti- sdie organisaties, de aanhangers van Hiffler e.a. naar rechis georieniteerdc kringen hadL den besloten de tegen Ludendorff gerichte betooging onvoorwaardelij'k ite beletitten. Reeds toen de eerste spreker het woiord nam, ohtstond eeu zoodanig lawaail, dht het hem onmogelijk was zich verstaanbaar fe imaken. De rustverstoorddre dedlen de wanorde nog toeniemen door stinkbontoien to de zaal te werpen. Men heeft kunnen constateeren, dlat zich onder de cnruStstokers een zeer aanzienlijk aantal leerlingen der hoogere onderwij'sin- rcih'ttoigen' bevondten,, die door de uitenst rechtsche partijitoannen waren' opgeroepen om de vergadering te verstoren. De eenitrum- mlannen poogden door het te hulp roepen der poliitie de ongestooiidte voortzetting dfer ver gadering moigelijk te tnaken, hetgeen echler niet gelukte, daar de betoogers in een, klop- patritij met de toegesdhoten schupo's werden geWikkeld. Ten slb'tte moest die vergadering worden' ontbonden. DE EINSTEIN-THEORIE BEVE'STrGD. Volgens beriebtieri uit Londen heeft een nauwkeurig onderzoek van de opnamien van den, Italiaansdhen geieerde Pito! F.manueFi van de totale zonsverdhistertog igenomen, op het Australisch Station' to 1922, de rdativi- teitstheorie van, Einstein volkomen bevestigdi. DE OPSTANiD OP HONDURAS. Het Staatsdspartement te Washington hieeft volgens bericht uit New-York bericht ont- vangen dat op de in Honduras gelande Ame- rilcaiansche marine-soldaten door de opstati- deltogen gevuurd werd. DE MUITERIJ IN, IERLAND. Vier soldaiten Van den Vrijstoat openden machtoegeweervuur op een groep BritSche soldaten, ids metverl'oi te Queenstown aaa wal gingm. Naar vernomen wordt, wendien twaalf soldaten' en to rgers gedood of ge- wond. Toen de aanval lers to een auto wegre- den, schoten zij op het oorlogsschip „Scy- the", roepende: „Up Tobin!" (Tobto is de fei- der der lersche muiters), Bolgens een nader oeuiter-bericht werd een soldaat gedood' en werden zeventien, perso- nen gewond, waarvan er vier hun verwondlia- gen vennoedelijk niet zullen overlieven. STORM IN PORTUGAL. Ten gevolga van een hevigen storm is .nia- bij Castelo Branco een 'trcin gederaiflleerdL Aicht p'assagters zijn ernstig gewond, terwijl groote materieele sch'ade werd1 aangericht. G'eweldige slagregens hebben groole over- stroomingen ten gevolge gehadi, met name to de buurt van eni te Lissabon, wiaar 15 pen- scnen verdironken zoud'en zijn. KORTE BERICHTEN. Volgens de bladen heeft de Grieksche regeering het wedler to dienst stellen gelast van ontslagen subalterne offideren. Vrijdagmorgen hebben te Hamburg botsingen plaats gehad tusschen stakende ha- venarbeiders en leden der Technische Nood- hulp. De politic moest ingrijpen. De rijksmi- nster van arbed, dr. Braun zal hedenmorgen aankomen om met de bij de havenarbeiders- staking betrokken partijen te confereeren. De Hongaarsche Regeering heeft to de Hoofdstad volmacht gegeven een leening van 10 millioen Dollar met een buitenlandseh Consortium af te sluiten. Het bedrag dient voor de reguleertogswerken van de stad Boe- karest. Het bericht van den Londenschen cor respondent van de Parijsche editie van een Amerikaansch dlagblad dat een nieuwe cor- respondentie gevoerd is tusschen Mac Do nald en Poincare wordt in officieele kringen te Londen van alien grond ontbloot genoemd. Volges bercht uit Mexico is de vroegere minister van oorlogfde rich bij de opstande- lingen had aangesloten^^evlucht naar de Ver- eenigde Staten. De toestand tozake de staking to de tex- tielfabrieken te Bombay wordt beter. Onge- veer 30 fabreken hebben het werk hervat, ten aanzi'en der andere wordt dit btonenkort ver wacht. Hugo Sttones zal zich wegens ziekte niet meer candidaat stellen voor den nieuwen Rijksdag Blijkens een Engelsch regeertoigsrapport is sinds den wapenstitetond een som van 400 mililoen pond uitgegeven voor steum aan die werkl'oozen, hulp aan gedemobiliseerden en hun opleiding to een of ander vialk op stoats,kosten. Te Beiroet zijto drie Fransche aviaiteurs bij een val met hun vliegtuiigi gedood1. De Fransche Kamer heeft het wetsont- werp inzake de vermindering van, het aantal regimenten infanterie, hetwelk to 1914: 173 bedroeg, tot 68, aangenomen. Ook heeft zij (met 374 tegen, 175 stemmen,) de fiscale voor stellen, welke van den, Senaat waren terugge- komen, na een aantal kleine wijzigitoigen aan genomen. L De Tsjecho-Slowakische minister van nationale verdediging heeft eenige mededee- lingen gedaan omtrent den stand van hqjl onderzoek to het benztoeschandaal, dat nog niet geheel beeindigd is. Verschillende be- schuldigden hebben al bekend. Het totale bedrag der omkoopgelden is ongeveer een millioen kronen. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft Mussolini aan de "stad Fiume de gouden pen ten geschenke gegeven, waarmede het Itali- aansch-Joegoslavische verdrag is ondertee- kend. Het Londensche trampersoneel, dat een loonactie voert, heeft arbitrage afgewe- zen en eveneens een voorstel tot gedeeltelijke inwilliging van hunne eischen. Nog altijd heeft men van den Deen- schen motorschoener „Teddy" der Oost- Groenland Mij., die den laatsten zomer van Kopenhagen met een opdracht naar de Oost- Groenlandsche kust is vertrokken, geen taal of teeken vernomen. De Sovjet-delegatie voor de Britsch- Russische conferentie te Londen vertrekt in het begin der volgende week uit Moskou. TWEED'E KAMER. Na voortzetting van de debattenl over de oorlogsbegrooting (zie ons telegram van gis- ter) is de vergadering tot Dinsdag 1 uur ver- dlaagd. KO'RTING VOOR PENSIOE'N- STORTING. Nlaar gemeld is, hebben*Ged,. Staten van.1 No,oref- Holland him goedkeuring onithoudlen aan het riaadsbesluit van Ilpendam tot tar- ting op het salaris der gerfHeenite-aimlbitenaren, aldaar voor pensioenstorftoig. Ged Staten hebben, naar ons thans wordt gemeld1', dlaatibijl ovetiwagen, dat, to veitend met de geschiedenis der peusioenwet to het algemeen, het verhaal van bijdlragen geacht meet worden met die bedoeltog van den' wet- gevar te strooken, zoodlat het allertminst op pu' hei den weg van Ged. Staten kan liggen, om aan, besturen der gemeenten, die overtomstig die bedoeling handelen, belemnuertogen to den weg te leggen. Evenwel, waar ten aan- zien van het gebruik ntoken van die be- voegdheidl geen uiteonjdering of voorbehoud is gemaakt met betrekking tot to art. 162 der pensioenwiet gestelde vereischte, waardoor al dergelijke besluiten aan de goedlkeurtog van dit college zijn oniderworpem, zoodat Ged'. Staten to elk concreet geval behooren na te gaani of die bijzondere omstandigheden zich ook verzetlten tegen de toepassing van het door den wetgewer gewildte, althans zonder eenig voorbehoud toegestane verhaal. Wat het besluit aangaat van Ilpendam, inderdaad1 zijn zulke omstandigheden aanwezig, ver- mits dit besluit uitsluitend om tot vermin dering .van belasttogdruk te komen, is geno men, op een voorstel1, dat nauwelijfcs bij de behandeltog dter gemeentebegrootiug werd' gedhan en met een stem meerderheid aange nomen, to strijld met 'het advies van, B. en W. en zonder dlat eenig voor-onderzoek was voorafgegaan,. De raad heeft rich dus bijl het nemen van zijn besluit geen refeensch'ap gegeven', eens- d'eels, welken invloed' de korting op de sala- rissen op den te Ilpendlam mid overdreven belasttogdruk hebben zou, andlerdeds of het to elk geval betrekkelijk gertoige voordeel,, dat daardoor voor de belasttogbetalers weird' verkregen opwoog tegen den last, die daar door op de schouders der wetoig talrijke en geenszins bui'tensporig 'bezoldigde ambtena- ren werd! gelegd. Uilt het bovenstaande blijfet dus, dat Gede- teerda Staten. het z.g. formeele standpunt ebben gehandhaafd, doch hier een, geval van bijzondere omstandigheden meenden te hebben. DE ZOIMERTIJD. De besturen dler werkgeversorganisaties op het Hoogeliand (Gr.) hebben' aan de gemecn- tebesturen, da bijzondere schoolbeeturen, enz. een brief gezonden, met het verzoek die klok- ken te biijvcn regelen naar den zonnetijd1 en o,ok de scholen overeenkbmBtig dilen itijial te openen en, te sluiten. DE DeBaCLE VAN DE CHR. AMSTERDAMM'ER. De strafz'aak tegen' dlen.' vooilmailiigen direc teur van het Chridtelijlk VoliksdagWadi ..De Amsterd'ammer' dsn heer togwerseai, ter zake van mlalversaties itijdens hot bestaau van het d'agblad1 gepleegdl, zal, op 1 Mei a.s. voor de Vierde Kamer der Rfechitbank te Amstei - dlani beh'andeld werden. S ALAR ISVE RLAGING. De redactie van de Nederlander schrijft onder een ingezonden situk: Het verluidt d'at de ministers, met ingang van 1 Mie, slechts zouden genieten 90 pet. van hun salaris, gelijk thans voor de leden der Algemeene Rekenkamer wordt voorge- steld'. Een aantal Kamerleden blijkt reeds vrij- willig afstand te hebben gedaan van 10 pet van de hun toekomende schadeloosstelling, zoodat deze leden, sedert 1 J'anuari 1924 slechts 80 pet. van het bun' grondwettelijk- toekomende bedrag ontvangen. HET GESCHIL IN DE TWENTSCHE TE XTIE L-NIJ VE R'H E ID. De direoteur-generaal van den aibeid zal a.s. Dinsdag een confterentie houden met de partijen, betrokken to het geschil to de Twent- sohe textielnij verheid. PROF. DR. H. J. ELHORiST. f. Uit Amsterdam aneldt men aan de N. R. Crt. Gisternacht is te Amsterdam overleden prof. dr. H. J. Elhors't, hoogleeraar to de Hebreeuwscihe taal en letterkundte, de taal en letterkunde der Semietische volken, de Israe- lietische ouddheden en de uitlegeing van het Oude Testament aan de universiteit te Am sterdam. DOODGEVALLEN. Te Oudericerk aan den IJssel is gistermid- dag de 45-jarige landbouwer M. de J. van een voer stroo gevallen, waarschijnlijk ten ge volge van een auizeling. Hij werd to een na- bijzijnd huis binnengedragen, waar de ont- boden d'ofcter slechts den door kon vasistel- len. De man laat een vrouw met 15 kmderen achter. DE „WILDE" HAVENSTAKING TE ROTTERDAM. De Centrale Bond' van Transportaibeiders en het Comite van Ache voor de Havensta- ktog hebben beide gisteravond overdruk be- zochte sta'kersvergadertogen gehoudem. In beide vergaderingen is met groote meer- derheid besloten de staking op te heffen. Zaterd'agmorgen te 6 uur zullen de vaste havenarbeiders weder aan het werk gaan en tevens zullen dan de losse werklieaen zich wederam aan de aanneemkantoren aanmel- den In de vergadering van dten Centralen Bond is de volgende motie aangenomen: ,.De vergadering enz. van oordeel, dat de huidige staking to. het havenbedrijf moet wor den bescliouwd als een uiting van protest tegen de opgelegde verslechteringen en een waarsohuwing aan de werkgevers, van oor deel, dat doorstaken tot bevTedigiing is ver kregen ten opzichte van die grieven, die aan- leidtog waren tot het conflict, niet mogelijk is, doo het groote aantal ongeorganiseerden besluit de staking te beeindigen met de ern stige bedoeling, niet te berusten to de op 3 Ma art opgelegde voorwaarden, doch een be- vredgenden afloop van dte grieven te verlan- gen draagt het bestuur op, rich ter bevei- Ijging daarvan to verbinding te stellen met de werkgevers en daarna de leden opnieuw bijeen te roepen1 iter besprektog van de verder te nemen maatregelen, indiem geten voldoende bevredigtog mocht worden verkregen". In de vergadering van ongeorganiseerden werd' een soortgelijke motie aangenomen; hier besloot men de staking zander meer op te heffen to het vertrauwen dat geen rancune maatregelen zullen worden genomen. AUTOONGELUK. Omstreeks vier uur heeft te Jutphaas gister- midag een auto-ougeluk ptoats gdnadi, dat be- trekeklijk goed' is afgelloopen. Op den1 weg naast het Merwedekanaal trachifte de bestuur- der van een auto zijn wageni te draaiten'. De manoeuvre van dten chauffeur, die eerst tart geleden, het leeren besturen van een' auto be- gonnen: was, mislukte, hetgeen tot gevolg had dat de auto een kleto' miodiel wagen van den DA meter hoogen walkant het Mer wedekanaal inreed. De auto verdween bijna dadelijk geheel onder water. De chauffeur werd dloor een schiipper gered. Pogingen wordten in het werk geSteld om den wagen op het diroge te brenigen. DE SCHORSING VAN Mr. VAN HAASTERT. Het hof in Den Bosch heeft uitspraak ge daan ter zake van de door den raad van toe- zicht en discipline aan mr. Van Haastert opgelegde discipltoaire straf van schorsing voor den tijd van 6 maanden (in verband met de zaak van den moordaanslag te Val- kenswaard). Het hof veranderde dteze straf to een schorsing van 66a maand op grond van de overweging, dat mr. Van Haastert de „beide schelmen" niet spoedig genoeg van zijn kantoor heeft verwijderd. Omtrent de z.g.n. ,,moordadviezen" accen- tueeiidle het hof die vrijspraak van mr. Van Haastert nog scherper dan de raad dit reeds had gedaan door de overweging, dat de woorden „ondanks gewichtige vermoedens in zijn nadeel" niet in het vrijsprekend vonnis thuis hooren. SPOORWEGPERSONEEL. In verband met de conferentie van de hoofdbesturen der personeelbonden die j.l. Maandag heeft plaats gehad, zal Donder- dag 27 dezer te Utrecnt een buitengewoon congres van de Nederl. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel gehoudten wor den. SPAARBANKBOEKJE VERDWENEN. Mej. A. K. te Wassenaar heeft to de Re- gentessebank in Den Haag haar spaarbank- boekje laten liggen. Het boekje is verdwenen. Er stond 700 on. MUSSCHENBESTRIJDING EN VOGELBESCHERMING. De Tel. meldt, dat onder de aandacht van de burgemeesters is gebracht, dat het verdel- gen van sommige vogels, met name van mus- schen, dikwij Is op een wijze geschiedt, welke to elk opzicht is af te keuren. Een dezer methoden is het uitloven van premies voor het toleveren van eieren en pooten van musschen. Deze wijze van ver- dtelging leidt tot het dooden van talrijke nut- tige vogels, die niet uit hun pooten en zelfs vaak niet uit de eieren kunnen worden her- kend. Bovendien leidt dit stelsel tot verru- wing van dte jeugd. I Het is toch voorgetamen, dat de pooten van levende vogels werden afgeknipt, en dat de aldus verminkte diertjes daarna weer wertfen vriigelaten. Ook het toleveren van 'eieren is geen doeltreffend middel tot mus- schen-bestrijdtog, daar de musch, die van haar eieren wordt beroofd, zeer spoedig nieu we legt. In plaats van deze methoden wordt aanbe- volen, gedurendte het najaarven den winter in welken tijd de musschen zich in de nabijheid van de woningen ophouden een volwassen persoon te belasten met het schie- ten van die vogels in de vroege morgenuren. Na begin April komen te veel andere vo gels aan, in welker belang de musschenbe- strijding moet etodigen. Aanbevolen wordt in die richting een proef te nemen, of wel een andere wijze, zonder dierenmishandeltog, toe te passen. Een vrij- gevige toepassing bij het uitreiken van ver- gunntogen ingevolge de Vogelwet, welke niet aan jeugdige personen mogen worden ver- strekt, kan to deze wellicht goede resultaten opleveren. NAT ION A AL SPORTPALF.1S. W oensdagavond vond to dte groote bovenr zaal van dte Harmonic dte eertste trtekking in Grtentogen voor het te vestigen Nationlaal Sportpaleis plaats. E>oor een der hoofdiamb- tenaren, van die ondternemtog werd uiteen ge- zet, wat dteze leentoig ten doel had. Daarna werden de renners, welke hun krach'tien met el'kander zoudten meteni 'aan het piiblilek voor- gesteld, n.l. Piet Moesltaps, dlriem'aal wereto- kampioen, die zoo uit Parijs was' gearriveerdl, Louis 'Didier, oud-fcampioen van Ntederland!, Frans Leddy, die Zonldag j.l. den; wegwed- ALRMAARSCHE COBRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1