De Lange De Moraaz. Openon Rekeamg-Courant met renteyergoeding. Twde mm fx* km aMH bet voorstel van wet van deni hear Albarda ,,1M c.s. tot bet insiiellllen vani een. onderzoek no- pens bet gescM in die textielnijverheid, waar- tegen bet 'bestuur zeer ernstige bezwaren heeft, waaromi bet dan ook die Kamer vert- zoekt dit ontwerp van wet te vartweanpien. DE TABAKSACCIJNS. Hot Verbond van Vareenigingen van Siga- renfabrikanten iin Ntederland, de Nederl. R.K. Vereeniginig van Sigaremfaibrikantenj, de vereeniging van R. K sigarenfabrlkantea Valkenswaardl, de vereeniging van R. K. si- garenfabri-kan-ten De Kemipen, die Nederl. Bond van Sigarenwin'Miersvereenigingen, die Nationale H'amzefbond van Sigarenwidke- lials, de Nederl. Sigarenmakers- en1 Tabaks- bewerlkersbondi, de Nederl. R. K. Tabaksbe- werkersbond, de Chirist. Bond' van Sigarenr makers en tabaksbewerkers in Nederl and, de Nederl. Federaiie van aigarenimakera en tan baksbdwerkers, en1 de Aligem. Bond van si- garenmakers en tabaksbewerkers in Neder- land hefbben den minister van: finanden aan- geboden een bekhopt avteTzidit van den fee- stand, waarin de sigarmindustrie zich be- vindt, en1 hero verzodnt, ndet over te igaan fet verhooging van den talbalksiacdjns. DE REORGANISATIE BIJ DE POST. Naar wij vememen, zegt de Telg. doen den laatsten tijd in postkrihgen geruchten de ronde als zou de plaats van dtrecteur-gene- raal vervangen worden door een directorium. Men overweegt inderdaad de installing van zoo'n lichaam, omdat dan beter de leiding van buitendienst, administratieven en techni- schen diienst zou zijn te conoentneeren. Ofsdioon nog geen definitieve beslissing is genomen, worden alle leden van het directo rium genoemd: de heer Duynstee als deskundige Voor den buitendienst, mr. P. F. van Royen als deskun- dige voor den administratieven dienst en ir. van Embden als deSkundge voor den techni- schen dienst. De installing van het directorium1 zou ech- ter in geen geval voor 1 Md te verwachten zijn, op wdken datum de tegenwoordige hoofdinspecteur zou aftreden. Het plan tot de instelling van dlit college heeft evenwel niets uit te staan met het rap port der commissie die volgens de mem. van anwoord op de Postbegrooting 1924 door den diredeur-generaal zou zijn ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de organisatie en werkwijze van bet hoofdbestuur. Deze commissie toch heeft alleen de werk wijze in het gebouw aan de Kortenaerkade te bestudeeren en haar opdracht betreft niet de reorganisatie van de diredie van bet geheele postbedrijf. Naar a an lading van het rapport der com- missde-Tak, die de oorzaken der onwrichtiog van den Postcheque- en girodienst moest on- derzoeken, vememen wij dat het verschijnen van dit rapport wacht op het plegen van overleg tusschen minister en commissie. Inderdaad zou in dit rapport overwogen worden, eenige ambtenaren, die verantwoor- delijk waren, terug te stellen. Zoo wordt in overweging gegeven, een hoofd-commies, die alls chef belast was met den inwendigen diienst, terug te stellen1 tot commites en een onder-directeur tot den rang van booMtommies. Van de terugstelling van den beer Kymmell tot inspecteur vemamen we, dat in dit rap port nite gerept wordt, diaar de inspect eurs- rang de eigenlijke rang van den beer Kym- mel was. DE WTCHELROEDE. Te Ambon is op het terrein van de Veree niging voor Schodwerktuinen bij het Park Sonsbeek met de wichelrtoedte geloopm door den heer W. Vermeiilen. Op twee plaatsen werden wateraders aangetoond. Men ver- moed'de er wel water (bet terrein lijgt miet_yer verwijdcrd van" den grooten vijver van Sons beek) maar dte juiste plaats was oribekend ERNSTIG MIJNONGEVAL. In de staatsmijrt „Emma" heeft gister weer een emstig onigeval pllaata gehad, meldt de Tel De 42-jarige houwer AMerilnk was bezig met boren in dien steen, toen een oud schot geraakt werd en de resteerende lading diaarin tot otitploffing kwam. De ongdukkige werd aan gezicht en an- dere plaatsen van bet lichaam emstig ge- kwetst. H'ij is in het hospitaal te Heerlen op- genomen. DE LOONEN BIJ DE SPOORWEGENl De directie der Nederiandlsdhe Spoorwegen heeft, volgens de Tel., de vertegenwoordigers der vijf vakbonden van het spoorwegperso- neel uitgenoodiigd tot een anderhoudi op bet- den, Dinsdagmiddag. TIENDE NEDERLANDSCHE JAAR- BEURS. Het secretadaat der Nederlandsdie Jaar- beurs deelt mede, dat aan de lOde beurs S27 firma's bebben deelgenomen tegen 756 aan de 9de beurs De lOde beurs werd in totaal, vol gens de uitgeigeven entreebewijzen, bezocht door 38656 personen, tegen 25066 personal, die de varige beurs bezochten. VACANTIEiKAARTEN GEDURENDE PASCHEN- EN PINJ'STEREN De Nederlandsche Spoorwegen zuillen dit jaiar de belkende vacatotiekaarten (van 10, 7,50 en 5) ook met Pascben en Pinikste- ren verkrijgbaar stellen en wel van 18 tot en met 23 April en van 6 tot en met 11 Juni ERNSTIG ONGEVAL. Aan den Sdhoterweg te Haarlem is gister- niiddag een vrij emstig ongeluk getoeurd'. E'en militaire fouragewagen kwam om drie uur van de caValeriekazeme. Ter hoogte van de Cronjestraat schrok het paard! van een mili- tairen motorrijder, waardioor de wagen dien trotfeirbaindi raaikte. De kisten, waarmee die wagen geladen was, stoegen door die sipiegel- rui't van den bloemenwinkel van den heer H. Jansen. De (bestuurdler, de miliciem Sdhutte, w; rd van den. wagen gesl'ingerd en gieraakte onder de uit de uitstalkast terugvallende kis- ren Gewond werd bij opgenomeu en1 per brancard naar de kazeme vervoerd. Hlet naard had zich losgerukt en verwondde een voo^hijiganger H'et werd daarna gegrepen De schade is aanzienlijk. VAN DE ARBEIDSWET. De kantonrecbter te Hlulst, mr. van die Ven, heeft zidh fet de bevollang geritiht met een piiMicatije, waiaxin bijl er op wijst, dat die vrijmoedigheid waarmee algemeen op Za- terdagrakldag nla den uur wondlt dioorgieWerkt aan't ongelooflijke gienst. D'aargelaten hoe men over de social® wetten den'kt, verzeketrt de rechter, dat, vioicai zoovec bij: er voor ge- roepen is de eenmejal bestaande wetten te h'andhaven, zulks ook gestreng staat te ge- beuden. Het laatste restje respect voor ge- zag en welt, dat no|g feeft in ons volk dient, volgens mr. van die Ven, „veilig gesteld". NEDERL!AND EN RUSLAND. iMet betrekiking tot de ibesprekmgen, die te Berlijn tiusscben Ruslandl en Nederland zijn gevoerd, meldt bet department van ibuiten- landsicbe zaken, dalt de gevotaaicbtigdai zicb om madere linstructiies tot bun regeenimgen bebben gewend. Een resuitaat kon nog niet wordenbereikt, met bet oog op de omsian- digbeid, diait verband werd gdllegd tusschen het sluiten Van een handelsoveremkomst, waartoe de Nederlandische delegatie ge- machtigd was, en een volledige erkenning die juirq, em de RnssisChe vertegenwoordigers niet bevoegdl waren, wat dbze erkenning ben .treft, een regelling van dlaarmede samenban- gende 'kwesties in overtweging ite nemen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de Maartaflevering van bet tijd'sdhrift der Vereeniging „Nederlandsich Fabrikaat" treffen wij o.a. aan E'en uiteenzettipg omltrent die in voorberei- ding zijnde tentoonstelling van Neddrl'andi- sche Nijyerheid, uitgaande van die Vereeni ging „Neder!and'sdi Faibrikaatf' van 31 Mei tot en met 15 Juni a.s., in de zalien van bet Kurhaus te Sdieveningen te houden, waar- uiit blijlkt, dat deze teniloonstelllling zseer be- langr'ijk belooft te worden. In de bijdrage „De Nederlandsdie ban- det met bet Buitenland in 1923' wordt een beldlar en zaakrijk overzicbt gegeven om^- trent den uit- en invoer gadiuriende bet afge- ioopen jaar. Uit bet artikd „De Arbei'dsmaikt" blijUdt, dat bet aantal vani deganfin, die wegens werk- loosbdd van Overheidswage gesteund mloe- ten worden nog onrusitbarend groat is en' met recht valt uiit deze bijdrage de Ibering te trekken, dat het voorbijgaan van' de Nedler- landscbe Industrie eenwudliig onfedaatbaar is. „Oeze Bruinkoolindustrie" geeft een be- langwekkende uiiccnzetting omtrenlt de Md|. .Caiisborg" in iZui'd-Lilmlmirg. Tal van nfbeeldiinlglan verduidelijken ver- volgens een bijdrage ,,De Kuiperij1" zijnde een der onderdeden van de reeks artikelen „Enkeie Nevenbediijivcn der 'Nederlandsdie Noordzeevisscheri j „Van' all'es wat" geeft wedierom een 'aantal kortte, belangwekkende beiMtten uit versdhil- lende bladen en tijdschriften Van1 de officieele rubdeken ziji ditmialal gei- wezen op de mededeeling wat in de verschi'l- lende afdeelingen in den1 laiataten. tijd is ge- scbied, waariuit blijlkt, dat in bet bijlzonder de afdeelingen' 'c-Gravenhagei en Hbariem zeer actief waren. ONZ'E FTUIDIGE JACHTWET. Volgetns de jongste j'achltlwet Zijn fazanten to de Castricumm'er en Egmoodtenduinlen als sdhadelijfc en in de Heemskerker en Wijtk aan Zeeerduinen als onschadelijk gevogelte ver- klaard, deibalve als wild waar men' mag af- blijtven. DE MOORD TE KOEKANGERVELD Betreffande den moord te Koekangerveld meldt de „Mepp. Crt.": „Er hebben geruchten de ronde gedaan, over een brief, welke naar een1 familielid in Amerika zou zijn gezonden, een brief, welke in handem van den censor kwam' en welke eenige aanwijzingen bevatte. We hebben van die geruchten melding gemaakt, docb kun- nen ze tegenspreken. Zeker, er is een brief bijl de justitiie, maar idat is een heel andere. Het is een brief, door den veldwachter Looven te Zuidwolde reeds circa een' half jaar geleden ontvaingen en waarin beschuldigingen warden' geuit. Nn heeft destijds te Koekange een jouge man gewoond, wien1 het niet voor den; wind is gegaan. In zijn goedle dagen had hij1 om^ gang met de dochter van Pomp, den akige houdene. Later gingen z'n zaken slecht. Hij ginig failliet en verliet de gemeente. Z'n verbeerimg was uit. Maar wat gebeuirde er nu? De zoon van zijn toenmaligen buurman scheen nadfere kennismaking met zijn vroe- ger meisje, de bovenbed'oelde dochter van Pomp, te hebben1 aangeknoopt Dit is den vroegeran bewonderaar ter oore gefcomen en nu nemien Wiji aani, dat hij de schrijver is van den bewusten brief. Wat deze bevat is ons onbekend. Hoe em stig de beschuldigingen zijn, weten we ook niet. En onduidelijk is ons ook dat die brief reeds bijna een half jaar geleden; gesohreven zou zijn, terwijil pas onlangs de arrestatie plaats had. Wel weten; we dat de gangen; van Lam bert P. geruimen tijd zijn nagegaan, ook reeds voor geruimen tijd, toen hij' hiier met z'n woonschip in de Ree t lag". Lambert P. blijft ontkennen' iets met den moord uitstaande te hebben gehad. Desmiet- 'temin' wordt hij nog steeds in voorloopig ar rest gehouden. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VOOR HET HUWELIJK. In 'een gisteravond gehouden bijeenkomst van de afdeeling RotterdamSchiedam van de Nederlandsche Vereeniging van Staats burgeressen heeft mevrouw dr. L. Wenni- ger-Hulsebos gesproken over geneesktrodig onderzoek voor bet huwelijik en dlaaraan1 verbonden een aantal nuttige wenkm voor dte opvoeding. HET OONIFLICT IN HET BOUWVAK. Van werkgeverszijde wordt aan de N. R. Gt. nog meegedeeld dat de werkem, die stil zijn komen te liggen door het ontslag van db Amsterdamsche arbeidiers, die weigerden het nieuwe collectieve arbeidscontract te on derteekenien, zich in hoofdzaak bevindien in plan West. In de Indische buurt wordt bijna overai doorgewerkt. Uit plan Zuid waren nog geeo sf-cfsle berfcbfc- HnneTngetemeo. De werken aani het nieuwe postkhntoor en aan de staiaonsuitbrddihg liggen stil. Zij, die geweigerd hebben de nieuwe arbeids^ voorwaarden te onderteekenen, zijn meest aangesloten bij dien' Algem. Nederl. Bouw- arbeidersbond en de Landelijke Federatie van BouwvakarbeiderB. De katholieken zijn verdeeld. Van werkn'emesrszijde wierd m«eegedleeld, dat de uitsluiting to plan; West ongeveer 100 man betreft. Hoeveel niet-werkende ar- beiders er op de andere werken zijn, kon nog niet defiinitief worden meegedeeld. Bij de omgeorganiseerde patroans en de eigen bou- wers wordt doargewerkt, daar bleef de acht- urige weTkdlag gehandbaafd. In bet Bilderdijkkwartier en1 in dte Spaann- dbmmerstraat zijn ook nog eenige kleine werken stil komen te liggen. Pl'aatselijfce patroans- en werknemersver- eenigingen' hadden tegen1 gisteravond huis- houdelijike vergaderingen uitgeschreven om den toestand1 onder de oogen te ziien HET EERSTE NEDERLANDSCHE DR A ADL OOS -TEL EFONISCH E TIJD- SEIN. De draadlooze telefonische diienst van1 het Persbureau Vaz Dias zal: mtet ingang van M'aandag 31 dtezer, des morgans 10.15 en des middags 4.30, draadloos-telefonilsch den offideelen Aimsterdamschen tijd als tijdsein mededteelen. Het tijdsein zal worden gege ven; door oplezing van' bet uur, het aantal minuten en seconden, terwijl1 precies te 10.15 en1 4.30 een gongslag zal worden gehoord. Dit tijdsein, het eerste dat in Nederland verspreid wordt, zal' over het geheele land door alle ontvangtoestiellen kunnen warden opgenomen. SPOORWE GO NIGE V AL Op het spaorwegemplaoement te Heerlen1 is gistermiddag een1 rangeerende goederee- trein, die teruggezet werd, op een stoofblok geloopen. Die achterste wagen', een bagage- wagen', liep over het sfeotblok been- en; kwam terecht in het onderste gedeelte van het hoo- ge seinhuis, waarvan de muren in stukken' vitelten. In dit gedteelte van' het seinhuis be vonden zich de trekstangen en draden dter wiissels van dit deel van' bet spoorwegempla- cement. Deze 'braken, waardoor de wissels en sdnpalen van dit gedteelte van het empla cement niet meer beaiend konden worden1, zoodat de treinen' aanvankelijk niet meer het station Heerlen hinnen konden' komen. Aan- zienlijke treinvertraging was hiervan het gevolg. De materieelte schade is groot. ZATERDAGAVOND? Gistemacht is (ingebroken bijl den1 sliager B. aan de Kesselskadle te Maastricht. De dief heeft zich meester gemaakt van' een geld- bakje met 20 en een portefeuille met 500 francs en heeft bovendien schoon ondergoeid van den slager aangetrokken. GROOTE BRAND TE ROTTERDAM. In het perceel Open Rijstuin1 12, hoek Middensteiger, waar gevestigdl is de foto- handel „Fotam", eigenaar de heer M. J. Walch, is Zondagmorgen te kwart over vijf door passeerende spoorwegbeambten brand ontdekt, meldt de „Crt.". Zij waarschuwden< de brandweer, die weldlra door den omvang van den brand genoodzaakt was groot alarm te maken. Bij onderzoek is gebleken, dat in de gang bij het schakelbord kartsluiting was ontstaan. Door de zuiging in het trap- gat trokken de vlammen naar tweedte ver- dieping en zoldter. Het pand' is onbewoond1. Gelijkvloers is de winkel gevestigd, terwijl de verdiepingen en de zolder als magazijn dienst doen. De vlammen sloegen uit de tweedte tetage en 'het dak. Onder leiding van den hoof d- man, den heer W. Keeman, werd het vuur weldra met kracht aangetast. Te half zeven was men; den brand zoover meester, dat alle spuiten op drie brandspuiten ma kondten in- rukken. Te 9 uur kon ook diit materiaal zich verwijderen. Tweede etage en' zol'der zijn geheel uitge- brand, de wirikel' heeft zeer veel waterschadte bekomen. Verzekering dekt de schade. KORTE BF.RICHTEN. Het Centraal Ui'tvaerend Comite van. de Sovjet Republiek heeft den Diensttijd voor de Marine en da Staatspoiliiffie op viter, voor de vliegeniters op drie en voor de overige troe- 'penafdedingen op 2 j'aren vastgesteld. Gistemacht is, door dat een jas te dicht b- eoi hrandende kachel king, brand ontstaan bij 'n brandende kachel hing, brand ontstaan harden wind1 is het huis totaal lafgebrand. Aan den voet van dten Kerkraadschen berg is gisteren een autobus die vol was met passagiers, omgeslagen. Niemand heeft zich emstig bezeerd. De bus was geheel dtefect. GiSteren is te Bemmel een zekere B. on der de Betuwsehe tram geraakt. Bade bee- nen werden afgereden. Zijn toestand was zeer ernstig. 'Gistermiddag is dte boerdterij, bewoond door Schel, te Wenl, eigenaar dte heer Schu- rink te Keppel, totaal afgebrand. Een varken is In dte vternmer? De losse werkman C.. de J. uit Vlaartiiin- gen is gistermiddag aan boord van het stoom- sehip IJsseldijk liggendte in dte Waalhaven te Rotterdam, in een 15 meter ddep ruim geval- len. Emstig aan dten rugwervel gekneusd i3 de man in het ziekenhuis opgenomen Op den Goudschen singel te Rotterdam heeft een man van 25- tot 30-jarigen leeftijd, met een grijzen gleufhoed op, van twee meis- jes de 13-jarige G. B. en die 11-jarige A. W., een gedeelte van het haar afgeknipt. Na een twist in een cafe in de Aert van Nesstraat te Rotterdam heeft gisteravond in die straat een vechtpartij plaats gehad, waar- bij de grondwerker E. S., uit de Lindtenlaan, zoo emstig met messteken in dte schouders verwond 'is, dat zijn opneming in het zieken huis noodig werd geacht. Als dadier is aange- houden de grondwerker J1. V. uit de Nieuwe Kerkstraat. Zondagnamiddag heeft te Hengelo een felle uitslaande brand gewoed in de machine- fabriek en gieterij van dte naamlooze ven- nootSchap Nive. De kantaren en magazijnen zijn uitgebrand. Te Papendrecfat is Zaterdagmiddag het 6-jarige zoontje van J. F. B. door een auto bus overreden en kort daarop overleden. Gistemacht is te Hengelo die bakkerij van M. Borchert afgebrand. Te 'Den Haag is Zaterdag overledten, 74 jaar oud, de heer A. Veenhuisen, oud-inge- nieurverificateur van het kadakter bij het de- partement van finanden, met dten persoon- lijken titel van Inspecteur van het kadaster. Hij was offider in de Orde van Oranje-N;as- sau. Te Rijswijk is Zaterdag overledten, 62 jaar oud, de heer C. van der Velde, oud-resi- dent van Palembang, ridder in de Ordte van den Nederl andschen Leeuw. Te Utrecht heeft de 23ste algemeene vergadering van den Bond van gepension- neerden plaats gehad, ondter voorzitterschap van den heer P. H. J. v.d. Drift, uit Kam- pen. De vergadering was zeer druk bezocht. Morgen zal op het kerkhof Pere La- chaise te Parij's een herinneringsplaat worden onthuld ter gedach'tenis van Sarah Bern- hard- De sneltrdn OstendeBazel is op een goederentrein geloopen. Er zijn 8 dooden en 11 gewoodea Gisteravond heeft de Haagscke afdiee- l'inig van het Nteutraal comite van aictie tegdn de onderwijsverslechtermigen een openbare vergadering gehouden, alwaar de heer Th. M. Kctelaar, lid van die Tweede Kamer, oi mevr. W. A. L. Ros-Vrijman gesproken heb ben. Men' meldt Bmssd, dat de Bellgische re- gcering groote baggerwerktmgen naar het nauw van Bath heeft gezondene, welke de Schelde daar op een grootere diepte moeten brengen, dan tot dusver ooilt bereikt was. Provinciaal Nieuws UIT HE'E RHIUGOWl A A RD. Zaterdagavond vergaderde de Cooperatie- ve Boerenleenbank alhier in het lokaal van den heer Rus. Volgois de presentielijst waren aanwezig 119 leden. Door den hr. Met, Voor- zitter van dten Raad van Toezicht, werd de vergadering geopend. De rekening over het afgeloopen jaar was nagezien door de heeren C. Ursem, Jb. van Slooten en P. M. de Vries; eerstgenoemde bracht rapport uit, waaruit bleek, dat alles in goede orde is bevonden. De rekening op de achterzijdte van het convocaat afgedmkt, gaf geen aanleiding tot op- of aanmerking en werd door de vergadering igoedgekeurd. Ont- vangsten en uitgaven liepen over een totaal bedrag van 426.990.88%. Aan spaargelden werd ontvangen 74195.77, terugbetaald 131066.30, te- mgbetaald werd aan voorschotten 33080, verstrekt 57700; in loopende rekening werd van de leden ontvangen 125.796.32 en ver strekt 134.361.65, van de Centrale Bank on'tvangen 170.389.93, terugbetaald 77-155.33. De totaal ontvangen rente be- droeg 12053.09, de uitbetaalde of bijge- schreven rente 9294.79. Er werd over het boekjaar een1 winst ge maakt van 1294.59, terwijl de reeds ge- vorinde reserve 10591.12 Vi bedraagt. Vervolgens bracht dte Directeur der Bank, dc heer van Slooten, 't jaarverslag uit, waar uit we het volgendte aanstippen. Spr. wees op dte nongunstigen toestand in den' aanvan van 1923, de hulp, die ook door tusschenkomst der Bank aan eenige tuinbouwers is verstrekt, door middtel van het z.g. tuinderscrediet. Met genoegeni werd geconstateerd, dat een betere toestand is ingetreden. Het ledtental vermin- derde met drie leden, terwijl 16 nieuwe le- doi werden ingeschrevea, zoodat op 31 Dec. j.l. het aantal 173 bedroeg. In omloop waren- 250 spaarboekjes; de ver- vangin'g der oude boekjes door nieuwe ge- schiedde op voorschrift der Centrale Bank en vomd de vole instemming van het bestuur, aangezien de control-e diaardoor nog weer is verbeterd, wat in het btelang der zaak geacht moet worden. Met genoegen werd door het bestuur ge constateerd, dat gevolg is gegeven aan den raad, welke de vorage vergadering van de bestuurstafel werd gegeven, ter zake het slui ten van lbopendle rekening, waarvoor thans 35 boekjes zijn uitgegeven, 24 daarvan staan in debet, 11 in credit. Loopende waren op 31 Dec. 98 voorschotten. In den loop des jaars werd ongeveer 40.000 meer aan spaargel den opgevraa-gd' dan ingebracht, aan voor schotten 35.000 meer uitgegeven dan over 1922. Andere cij-fers, in het verslag aange- haald, werden door ons reeds genoemd Bestuur en Raad van Toezicht zijn zoowel over dten toestand der Bank ails over h-et ge- bmik dat van deze nuttige instelling wordt gemaakt, zeer tevreden. Door bet bestuur werd 16 maal! vergaderdl, soms met den Raad van- Toezicht. Over het algemeen wordt de rente behoor- lijk op tijd beta'ald, verschitende voorschot ten' geheel of ten deele afgelost; enkele kee- ren werden voorschotnemers tot eenige aflos- sifig aangespoord In het bestuur en den Raad van Toezicht kwam geen wijziiging. Door den kassier wer den de zaken zeer naar genoegen van het bo stuur en dten Raad' van- Toezicht behiandeld en de belangen der bank en hare ledten behar- tigd. Nog wordt in het verslag mddiimg gemaajct van het besMt der stichfteg van een waar- borgfonds op de algemeene vergadering der Centrale Bank, waardoor geacht kan worden dat de soliditeit dler Bank en hare afdeelingen wordt bevorderd. Aan het slot riep spr. aller medewerkinig in tot steeds hoogeren bloei van de Bank. E-en krachtig aplaus volgde op dit verslag, ter wijl dte voorzitter narnens dte vergadering den directeur daarvoor een woord van dank bracht. Vastgesteld werd, dait aan teen persoon ten hoogste 15.009, aan een' vereeniging 40.00, allteen in zeer bijzotndere gevallen tot 60.000, voorschot mag worden verleend Het totaal der voorschotten mag het bedrag van 5 ton niet te b-oven gaan. De rente voor spaargelden werd gesteld op 4 pet., die dter voorschotten op 5 petterwijl voor loopendte rekening Vsj pet. provisie wordt berekend. In het bestuur werden -dte heeren S. Brug- man en K. Ploeger, resp. als lid van- het be stuur en van.' den R. v. T. met bijna alge meene stemmen berkozen en namen die be- noeming aan. 'Voor de vacature, ontstaan door het a.s. vertrek van den heer Met, wend na eenige stemmiogen gekozen de heer P. Smit, terwijl als leden plaatsvervangers van het bestuur werden aangewezen 'tte heeren A. van dter Oord en P. Waker. D'e heer A. Mienis had aan: het bestuur te kennen gegeven, zich niet meer beschikbaar te stellen voor deze functie. In de salariteering van den kassier werd geen wijziging gebracht. Algemeen werd goedgevonden de gemaak- te winst wedler bij de reserve te voegen. Voor 'het nazien der rekening over 1924 werd teen commissie benoemd, waartoe door den voorzitter, onder goedkairing der verga dering, werden aangewezen dte heeren A. van der Oord, G. Diikmaat en J. Kamp. Door den directeur wend nog medegeoeeld, dat het bestuur het' gewenscht achtte, dat dte borgen steeds op de hoogte blijven van hurt borgtocht, waarom jaarlijiks de borgen daar van kennis zullen ontvangen1; op een aange- bestuur doen weten, d'at ze nota hebben ge- bestuur do -enweten, dat ke nota hebben ge nomen van 'die kennisgeviing en er mede ac- ooord gaan. Naar aanleiding van een1 desbetreffende vraag, an-twoordde de directeur, dat de bij drage van 306.20 aan -dte Centr. Bank haar oorzaak vond! in- het door de C. B. geleverde materiaal, een bijdrage voor dte te korten van Terbr-egge en Oude Wetering en die jaarlijk- sche bijdrage voor het waarborgf-onds. Aan- ezien' dp rondvraag verder niets oplev-erdte racht de directeur in herinnering, wat dte heer Met voor -de bank was geweest, hoe hij steeds -een functie had bekleed en met warm- te dte bankbelangen had gediiend en vo'orge- staan, waarvoor hijl hem, onder krachtig ap- pla-us der vergadtering hartelijk dank "zeidte en hem alle goedis toewenschte. De voorzitter op ijn beurt dankte het be stuur, zijn miedeleden van den R. v. T. en den kassier voor de zeer aangename sa-menwer- king. Voorts bracht hij dank aan de com missie voor het nazien der rekeningen, am de stembureaux. Spr. verklaarde steeds veel sympathie voor de bank te hebben gevoeld en sprak dan ook voor haar de beste wenschen uit Mocht de Bank over eenige j'aren haar 25- jarig bestaan h-erd'en-ken, dan zou het spr. aangeoaam zijn, die vergadering te mogen meemaken. (Appl'aus). Daarna slutting. THfsrraTmnrti ran hoden TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 25 Maart Bij den aanvang dter zitting wordt btehanddd het ontwerp opriditing van de N. V. Getneen- schaippdijke Mijlnhouw-Maatschappij Bil- liton. De heer Van dter Laar -bestrijdt het ant- werp en- verdedigt staatsexploi-tatie. Dit ontwerp is een dwangwet, opgdegd door de Bil'liiton-Maaischappif, die met ro-of- bouw dreigt, welke editer volgens artifcel 15 van de -conseasie geooriaofd is. Minister De Gnaaf ontkent dit. Artikd biedt geen enkelen waarborg teigen roaf- bouw, die edhter wtel wordt gegeven in de nieuwte overeehkomst. Het ontwerp wordt aan'genomen met 62 tegen 16 stemmen. (De zitti. duurt voort). STAKING OPGEHEVEN. ROTTERDAM, 25 Maart. Nadlat de 'Scheepvaartvereeniging Zuid haar bemid- deling had verleend in de staking der steen'kool- en handelsvereenigingen, is deze hedenmorgen opgeheven. EXECUTIES IN RUS'LAND? LONDEN, 25 Maart Een Exchange- telegram uit Berlijn meldt, dat die So-vjet- troepen 1800 mannen, vrouwen en kindle ren hebben gteexecuteerd te Oleviopel, om dat de boeren den plaatselijiken communis- tischen leider hebbeti' gedoad:. DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAMD. BOEKAREST, 25 Maart. Kooning George heeft standvastig besloten geen afstand van den troon te doen. De koning ver klaarde: „Ik heb vertrouwen', dat dte groote meerderbeid van het Grieksche volk verl-angt naar de voortzetting van- mijn re gime en ik zal daarom steeds bereid zijjn te rug te keeren naar Athene, totdat ik van het tegendteel overtuigd ben." DE ACT IE IN DE BOUWVAKKEN. AMSTERDAM, 25 Maart In het alge meen is de Situatie in de -uwvakken ne- dten, vergeleken bij gister niet veel ver- anderd'. In de hoofdstad wordt niet gewerkt door de bouwvakarbeidters, in dienst bij de leden van de beide pa'troonsbonden althans voor zoover het particuliere- en geoi gemeente- bouw betreft. In Den Haag hebben ook op verschillen- de werken de bouwvakarbeiders geweigerd dte nieuwe collectieve arbeidsoveieenkomst te teekenen. Sommige arbeiders hebben gis teren nog gewerkt, docb niet langer dan acht uur. Hunne weigering om nog een half uur langer te werken' volgens het nieuwe contract, werd dan ook door de paitroons zelf met ontslag lieantwoord. vow, Waarin dte Gluckshurg-dynastie vo-- vallen wordt verklaard en het verhlijf in Gri'dkenland aan alle ledten der ikoninklijSre fam-ilie wordt cntzegd. Griekenland wordt tot republiek verklaard en alle eigendotnl- mietn der dynastie zullen door dte republi-

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2