AlKmaarsche Gourant Voor het plaatsen van advertenties in andere bladen is uw adres: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. Woensdasr 26 Maart. F E UIL L E T 0 N. Het pleegkind van de drie Gelibatairs. No. 73 riORdaro Zes an iwintigsta Jaargang. I'roviiieiaal Nieuwn UIT BERGEN. De Raad vergaderde gisteren ten 2 uur, in faoofdzaak ter behandteling van' de be grooting, welke begrooting in een aantal comite-vergadtenng door den Raad reeds behandeld was. Bij het in behandeling komen van de be grooting kwam al dadelijk een protest van heeren Brugman en Den Das, die zich er niet mee vereenigden, dait de Raad voor het in behandeling nenien van de posten het hou- den van algemeene beschouwingen niet wenschte in te voeren. Dit deed vermoedten dat de atmosfeer nog al sterlc geladen was. Behoudiens enk^Je pun- ten viel dit echiter nog al mee, zoodat om 6 uur de helft van het aantal posten zoo onge- veer was afgedaan. Om half 8 werd de vergadering heropenid en verwacht werd, dat in de avondzitting de begrooting nog kon worden vastgesteld. Tengevolge van de hooge temperatuur, mede ontstaan door het vele rookem, bleek om 10 uur een sehorsing van de vergadering noodzakelijk, aangezien de voorzitter een weinig onwel werd. Met eigenaardige was dat dte vergadering geschorst werd tot heden- avond 7 uur en wel, omdat de agenda aan- kond'igde, dat een voortgezette behandeling, zoo noodig 'dies middiag® om 2 uur zou plaats hebben. Wij vernamen, dat het verzetten van de vergadering geschiedde, omdat de heer Barnaart des middags verhinderd was. Toch gelooven wij, dat het desondanks beter was geweest, om des middags zonder den vertte- genwoordiger van de melkveehouders door te vergadteren, aangezien wi) niet gelooven, dat men hedenavond met de begrooting ge- reed zal komen. Van de gemomen besluiteu vermelden wij, dat dte wetlhouderssalarissen en de presentie- gelden omveranderd zijn gebleven; d'at het premievrij pensoen voor ambtenaren en werk- lieden gebandhaafd 'blijft, dat de subsidie voor „Herwonuen Levenskracht" op 50 en die voor de Openbare Leeszaal op f 25 blijft gesteld, dat aam „Geel-Zwart" een subsidie van 75 gegeven zal wonder,, dat aan het Witte Kiruia te ATkmaar voor de ontsoiet- timgsoven een subsidie van 1 cent per in- woner zal wordeni verleend en dat de subsi die aan het Harmoniecorps van 500 op f 400 is gebracht. De Framsche Cursus aan de O. L. S. blijft gehandhaafd. mats het aantal1 leerlingen 25 bedraagt. De ouders zullen nu 10 per lem- ling moeten betalen en dte kosten voor de ge- meente zullen van 800 op 350 worcfen terug gebracht. De andere subsidies moeten, nog worden behandeld. De gelden voor het aanschaffen van een motorbrandspuit warden gevoteerd. Hat staangeld voor auto-omnibussen werd per standplaats op 25 per kwartaal ge bracht. De tijdelij'ke gemeente-opzichter zal uiter- lijk 1 Jan. 1925_wordten ontslagen. Een Commissie van Adivies inzake het niet uitbetalen van het recognitierecht aan de gemeente door de Waterleidingmaatschappij werd ingesteld. Voorts laten wij hier het verslag volgen. Na de opening werden1 de notulen van de twee vorige vergaderingen goedgekeur en miedtedeeling gedaan van- dte goedkeuiring van verschi'ltende raadsbesluiten door Gedl St. Van< Alkmaar was een schrijven ingekomen waarin werd1 medtegedeld dat het niet dte be- doelinig was een wiinkel voor dten verkoop van gas-aparaten te stichten maar wel een toonkamer. De heer Brugman was hiermede bevredigd. Van „Bergans Harmonie?' was een schrij ven ingekomen houdende het verzoek de snb- eidie niet te verlagen. Van de Middenstandsvereeniging was het verzoek ingekomen om niet tot vcrhooging van den( stroomprijs over te gaan. Te behan- delen bij de betreffende punten, Het verzoek van dten heer Schoeiink om voor de levering van drukwerk in aarnmer- king te komen, werd in, banden van B. en W. gesteld. Van de bewoners van de St. Aethonius- straat was het verzoek ingekomen om het in- zake de door Geel-Zwart geplaatste rietmatten het daar heen te leiden, dat dte aarygjikelijke toezegging van B. en W. om de rietmatten1 te verwijderen, wordt uitgevoerd. De voorzitter zeide, dat aanvankelijk ge- zegd was gewonden „faaal de matten weg en 1824 plant er boomen". De heer Springer, uit Haarlem, met wien de zaak was besproken vond dte rietmatten als er hout voor geplaatst wordt goed. In Haarlem doet men dit ook «n men ziet ze spoed'ig niet. De doortrekking van den wa raad'de hij echter af. De heer Brugman oordeelde het diaar geen plaats voor een voetbaltemeiin. Het dorp be- staat hoofdzakelijk van' het pensionhedrijf en men heeft daar last van het geblerk van de jongens. De voorzitter stemde toe, dat er mooiere plekjes zijn. Zij hebben echtier het terrein en net rech't dit met een minimum) van' hinder te gebruiken. De heer Brugman': Maar het is toch een kermisverma'kelijkhieid in het hart van het dorp. De voorzitter vond1 het gewemscht om' zich tot het verzoek te bepalen. Een voetbalterrein in de fcom van het dorp was niet mooi, adres- santen hebben dit ook liever niet, maar het verzoek gaat over de belemimerkig van het uitzicht. De heer Zeiler oordeelde, dat er op het oogenblik weinig aan te doeni is, d'och sloot zich overigens aan bij het betoog van den hr. Bniigman. Een, voetbalterrein behoort niet in dte kom van't dorp De adressanten roeren dit punt wel mitet aan, maar klagen ook dege- lijik over het lawaai. Spr. weet dat een vrouw die pas bevallen was twee dagen later zeer veel hinder ondervond van eeni match. Spr. varzocht B. en W. aan die zaak hun aandacht te schenken om zoo spoedig mogelijk met een andere oplossiing te komen1. De voorzitter erkende, dlat het terreimi niet funstig was gelegeni voor een voetbalveld'. pr. vond het wel gewenscht de aandacht aan dte zaak te blijven schenken, maar men meet roeien met de riemen die mien heeft. De heer Blank was van meening dat de be woners daar toch ook de kains beloopen, dat er huizen komen. De voorzitter merkte op dat ze dan niet het lawaai hebben. Het stond1 z. i. als een paal boven water dat het wenschelijk was het voetbalveld aan den buitenkant te hebben. De heer Brugman wiide van' gemeentewe, ge een ander terrein inrichten. De voorzitter wilde daar wel naar streven, doch niefcs berichten voor men weet het geld daar voor te hebben. Spr. verzoekt de heeren hun ged'achten daarover te laten gaan. De heer Martin wenschte op te merkem dat er in de buurt nog een sportterrein is en vroeg of het dte bedteeling was ook dit uit de buurt weg te doen De heer Barnaart was van meening dat tenndsbanien niet dat lawaai van1 een voetbal veld brachten. De voorzitter oordeelde, dat een oplossing een goede moet zijn. De heer Hoksbergen vond hiet onnoodig de discussie langer te rekken. Het was z. I. beter dat B. en W, gehoord de discussie van den raad trachten met Geel Zwart een schikking aan te gaan, om' te bereiken, dlat het voetbal terrein verplaatst wordt naar een terrain buii- De heer Apeldoom verwonderdte zich er hoe er over gesproken wordt. Over het ter rein om de Stutler van Surcklaan is geen kik gegeven, evenmin' toen het tegenwoordige ter rein in huur werd ganomen. De kwestie is fekomen toen er riehnatten werden geplaatst. ij hebben kosten' gemaakt en het gaat niet aan klakkeloos te zeggen ,,jelui moogt niet langer dit terrein behouden." Wanneer er overwegende bezwaren zijn dan hadden eerder stemmen moeten opgaan, maar moet men niet afwachten tot de kosten zijn gemaakt. De voorzitter stelde zich voor als er -een ander terein kan worden gegeven dlat er geen bezwaren' zijn. Wil Geel Zwart dit niet dan kunoen wij weer zien, maar op het oogenblik kunnen wij niets doen. De heer Apeldoorni was van meening dat dte tennisbanen, evenzeer hinderen als het voetbalveld. Het betreft hier echter geens- zins het centrums van de pensions. D'e heer De Wit merkte op dat het voet- balspel uitsluitend een winterspel is, dlat des zomers. en zeker niet in het seizoen, niet wordt beoefend. Iedere competitiiewedistrijd wordt in Mei reeds opgeheven. Spr. oordeel de de bezwaren dan ook niet zoo groot om er zoo tegen te ageeren. De heer Brugman zocht z. i. spijkers op laag water. Hij1 spant bovendien het paard achter den' wagen' en had eerder met zijn voorstel moeten komen. D'en heer Den Das merkte op dat het voor den heer Apeldoom onjuist was te beweren, dat niet eerder aanmerkingen zijn 'gemaakt. In de Alkm. Crt. stonden over dte zaak ver schillende inigezonden stufcken. Het verwijt moet dm heer Apeldoom richten tot den oudten raad. S'pr. vond een voetbalveld daar niet op zijn plaats. Dat de oude raad1 zich niet stoorde aan dte pensionsbelangen kan Geauthoriseerde vertaling naar het Engelsdh van E. Philips—Gppenheim, door Mcvrouw v. A W. 17) „Wiji zijin1 daarvan op dte hoogte gebracht", anitwoordde zij zondler een'ige ontroering, ai's- of er werd gesprokan over een kleini'glheki^. „Wij erkenden Majoor Delahaye als vertex geniwoordiger van hen, die htei recfat hebben over Isobei's toekomSit te beschifcken. Zijln dood brengt editer veel, veranidering. Isobeil zal in veiliger handten gesteld worden „Iso'beli heeft dus, veronderstel ik, falmi- liebetrekkingen. Mag ilk hunne nam'en we- ten?" Madame Richard1 zweeg een oogenblik. Zij keek miji voortdurend aan. Ik verbeeld'de mii} ztelfs, dat er een wreedte glimlacfa omi hare lippen speelde. „Ik heb niet het recht om eenige gegevens, welke dan ook, te openbarani." Ik btedg. „Ik wil niet nieuwsgierig schijlnten; van' den anderen kant stellen mijn vrienden en, ik veel belang in het kind. Ik zal openhartig zijn, madame Richard'. Wij, hebben geen techt op baar. dat! weet ik, maar wij1 zoudten, ten omtrent de menschen, onder wier hoede zij gesteld wordt." akvorem haiar af te ataan, wel' ieis willen1 w*- „Zij koimt hier terug. Wij zijn bereid haar te ontvangem. Zijl is 10 jaar bijl ons geweeSb. Ondter die oaistandligbedm en als ik er bij- voeg, dat het de wansich ilk van' degetmen, die vej-;m twoorde 1 ijk voor haar zijln, verondersittel ik, dat u niet zult aarzelen haar nlaar hier terug te sturen." Madame Richard, u, die zoo geheel' bui- ten de wereld leeft, veriest te een, of ander tijd de aanrafcing, met haar slechte zijlde. Wij! weten tot onze spijt rnfeer, ofschoon onze on- dervinding duur genoeg is gekodilt Laat mij u zeggen, dat ik altijd zou aarzelen om het kind toe te vertrouwten aan' de zorg van hem, diie haar de wereld in lieten gaan met een man als majoor DeHaihayte". Madame Richard raaikte het kruis aan, dat op haar borst hing. uMajoor Delahaye werd aangetwezemi door hen, diie het recht hebben schikkimgen te ma-' ken betreffendte het kind." „Diam zal ik eischen1, idlat zij hun recht be- wijzen, "'alvorens Isobel1 ons verl'aat. Ik' wil over de diooden geen kwaaid spreicen, m'aiar dk was er bij' tegenwoordig, toen majoor De lahaye werd d'oodgeschofen en ik heni er niet zeker van, d'at de kogtel' van1 dten mioordtenaar geen grooter misdaaid voorkwaim. Heb kind was doodsbang. Het is mijn, eerlijke overtui- gimg, dat haar vrees niiet omgegncmid was." „Mijnheer, die zaken gaan mij1 niets aan. Juist om die harfetochten en het kwade in dte wereld, houdten wij zoo streng vast aan ons dogma van afzondering. Wat Isobel ook moge geleden hebben, hier zal zij d'at leeren vargfltm. In da gezzsganda janaa, die v<S6r on* niet aan den nieuwe raad worden verwetec. De heer Apeldoom las, de Alkm. Crt. niet en had er mooit lets van gehoord. De heer Martin had het wel gelezen, doch toen was het sportterrein reeds lamg geopend. De heer De Wit was het wel bekend, aan gezien hij wel die Alkmaarsche Couramt las. De heer Zeiler was van meening dat de menschen niet konden klagen voor zij de hin der ontdekten. De heer De Wit oordeelde, dat er dimgen worden bijgehaaldi die er hiet bij' hooren. De adressanten1 klagen slechts over het plaatsen van de rietmatten. De heer Hoksbergen' vond het beter de dis cussie te sluiiten tot de gemeente lets andters heeft. De voorzitter was het hieirmedte een® en stelde het volgemdte punt aan' de orde. Het adres van dlen raad van N'oordwolde werd in hamdem van B. en W. gesteld om advies. E'en adres van de oudercommissie van' de openbare school om de Eransche cursus te handhaven zal bij dte begrooting worden be handeld. Van Bergens Belang wareni adlressen inge komen waarin' verzocht werd niet in te gaan op het voorstel inzake den Bergerweg, maar een begin te makem met de verbetering van den Kogendij'kvoorts om niet tot verhooging van diem stroomprijs over te gaan en om met de invorderimg van dte schuld van het water- leidingbedrijf dte noodige spoed te betrachten. Op een vraag van den heer Hoksbergen, decide dte voorzitter mede dat deze adressen Maanddg waren ingekomen, zoodat ze niet in B en W. bebamdteld kondlen worden. Er was echter niet tegen ze ook bij' de begroo ting aan de ordte te stellen. 4. Adres van den heer C. Nap, houdende verzoek om concessie tot den aanleg van een weg tusschien Breelaan en Oldeeburglaan. B. en W. stellen voor den aahleg van die gevraagde weg niet toe te sitaan. De heer Blank vond het vreemd, dat iemand die bouwterreinen wil exploiteereni haast geen medewerking krijgt. De voorzitter kom deze meening niet on- derschrijven en zette uiteen, dat B. en W. het serieus onder die oogen hadden gezien. Het is hier een doodloopend stuk, wat bekend was toen het gekocht wend. Wat B. en W. kunnen toeataan wordt toegestaan, maar hier wordt de boel bedorven. De hefer Baltus meendie dat B. en W. iin deze een doodzonde hadden begaan: (Gelach Aan den Breelaan werd een huisje gebouwd, dat er niet hoort en> dat zeker onfsiert. De voorzitter: Op de teekeming zag het a' niet onaardig uit. Wij zullen in' de toekomst nog meer met de otngevimg rekening houden en nog meer de adviescommissie raadplegen. De heer Martin was van meening, dat men wel had kunnen zien, dat het zoo'n klein huisje werd. De heer Hoksbergen: Het is B. en' W. wel een beetje oittgaam. De heer Baltus wilde voor wijtoen een ze- 'tere huurwaardte vaststellen. De voorzitter zeidte, dat B. en W. bij het ui'tbreidingsplan meer willen letten op dien •grond die bij het huis noodig is. De heer De Wit vond het een goed huis, maar het is daar te klein. De hear Brugman': De fout ligt ook bij den opzichfer, die wel een teekeming kan lezem. Waarschijnlijik heeft hij, te veel door de vin- gers gekeken. Aan den Geestweg wad wel op de grond- ruimte gaekend. De huurwaarde van perceelen is niet uit te drukken in' de breedte van terreinen. Iedter geval staat op zich zelf. Spr. meent dat ge- et moet wordten op huurwaarde van huis en grond. De voorzitter vond, dat dit a bij kwam. De moeielijkheid is, ddt remand te voren moet weten1 hoeveel grond hij moet koopen en Ireoogd wordt dit in het uitbreidingsplan vast te stellen. Het uiterlulf kan dan later worden beoordeeld. De voorstel 1 en zullen1 den raad straks bij het uitbreidingsplan bereiken. Z. h. s. wad hiaop het voorstel aange- nomen. 5. Aanvragen van het Bestuur da St. Ursulaschciol voor lager onderwijs en het Bestuur da St. Antoniusscliool voor uitge- hreid lager onderwijs, om vaststelling van het voorschot op de gemeentelijke vagoeding overeenkonistig art. 101 der Laga Onda- wijswet voor het dienstjaar 1924, alsmede een aanvraag van eerstgenoemd bestuur tot vaststelling van de gemeentelijke bijdrage voor het vavolgonderwijs over die maanden "anuari, Februari' en Maat 1923. Conform vastgesteld. 6. Behandeling en vaststelling der ge- meentebegrooting d'ienst 1924 met bijbehoo- raide begrootingen van het Gem. Electr. Be- drijf, Gem. Woningbedrijf en1 het Buirgerlijk Armbestuur. iggen, zal de haineaing aani haar onige- lukkigen, to'chit verduisteren en verzwaikken. Het kan wellicht voa hlaar 'bestwiil geweest zijn, dat zijl voor een oogenblik een schaduw van slechte dingen' heeft kunnen aanschou- wen." „IsoibeH is dius besitemd voor „Voor da kerk. Dat is het laatst genomen reslui't van. hen die dlaartoe het recht heb ben. Wij, nemen lieva geen loeridngen, die weinig gevoelem voor een noviciaat. Gewoon- ijflc worden wij' teleurgesteld en zij, in wis wij vertrouwen hebben, worden teruggelokit door de wereld. Wiji doen echter ons best om hien, terwijl zij bia zijh, den beterani weg te w'ijl zen. Wij, vreesdlen, dat wij1 Isobel haddien ver- orern. Wij zullen echter alien1 gel'ukkig zijln, haar hia wea weikom te heeten. Madame, ik geloof niet, dlat Isobel dbor l'aar natuur of aanleg geschikt is voor zuTk een leven." „Het verliangen' naar hefflghleid blijlkt noo'if duidelijk bij! dd jeugd. Het is een' zea groot geluk voor het kind!, dat zij' daarin zal op- groeien." „Ik ben bang, dat onze inzichfem in deze zaak te veel verschi'Ilen, dat een vadere woord'enWissding over hlen, did het recht heb ben ova dte teefcomst van htet kind te beSliis- sen. Ik zal hen gaan bezoeken. „Dat is nitet noodig, wij' zullen naar Enge- liand om- haar sturen." „Begrijip ik goed, madame Richard, dat u weigert om mij het adres te geven van hen', die achter u staan, wat betreft dte schikkin- gen omtrent het kixiid!?" De heer Brugman, vroeg het woorcf voor het houden van algemeene beschouwingen. De voorzitter was bang dat men dan naast elkander zou redeneeren en vond het beter dat wat men had te zeggen bij! de betref fende punten ter sprake te tarengen. Hij1 zou volop gelegenheid geven het woord te voe ren, De heer Brugman had tegen de werkwijze en de wijze waarop de begirooiinig tot dten raad was gekomen bezwaren. Wel1 posten kunnen z. i. gesclirapt worden. De voorzitter meemde, dat- de heer Brug man, wat biji daarover had te zeggen, ook bij de punten kon opmerken. Oe heer Brugman was van meening, dat er met cijfers was gegoochteld. Spr. vond een ernstige behandding van de begrooting nu overbodig. De heer Hoksbergen oordeelde, dat men hier was gekomen om zaken te dben en niet om te praten. Spr. vond het beter ariakel voor artikel te behandelen. De heer Bogtman was het met den voor zitter eens, maar steundie toch het voorstel van den heer Brugman, omdat biji de alge meene beschouwingen de opzet vah de cijfers kan, worden besproken. De heer Martin vroeg of de hieer Brugman de geheele begrooting sonis overbodig werk oordeeldte. De heer Brugman: Hdudt het ding maar voor je. Ik wil niets dan weergeven welken in- druk de begrooting op mij gemaakt heeft ai die is deze, dat er de noodige ernst aan ont- breekt. De heer Hoksbergen: De heeren zijin 12 keer voor de begrooting bij' elkander geweest en hebben dus wel vo'ldoende tijd gehad1 hun ne beschouwingen ten' beste te geven. Spr. dronig op artikelsgewijze behandeling aan. De voorzitter vond dit ook beter. De heer dten Das oordeelde, dat iedter randslid het recht had algemeene beschou wingen te houden. De heer 'Hoksbergen meende, dat de raad vo'lkomcn het recht had zijn werkwijze vast te stellen De voorzitter vond algemeene beschou wingen hier geheel nieuw. Bij; de punten zou een ieder overigens het recht krijgen te zeg gen wat hij meende te moeten zeggen, De heer Bal'tus had al lang genoeg op die !wrooting gekeken en oordeelde algemeene besrhouwingen overbod'ig. De heer Zeiler vond1 het overbodig, doch was er niet tegen omdat hij niemandl het '"eord wilde afsniiden. De voorzitter merkte op, dlat bij1 dte ariike- len volop gelegenheid zou worden' gegeven 't woord te voeren. Spr. was v66r arti'lcelsge- wijze behandeling, om niet naast elkander heen te redeneeren. 'De heer Bogtman oordeeldte, d'at vooraf besproken- moest worden hoe dte begrooting tot stand was gekomen1. Het voorstel van den voorzitter, om geen algemeene beschouwingen te houden, werd hierop aan,genomen. (Tegen de heeren' dten Das, Bogtman en Brugman). De heer Barnaart was genegen v66r te stemmen als't niet te lang duurdte. (Qelach.) De heer den Das wenschte in de notulen opgenomen te zien; d'at hij protesteerde, dat de raad hem voor algemeene beschouwingen het woord on team. De voorzitter wilde dten heer den Das- dit genoegen wel doen, maar merkte nogmaals op, dat de heer den Das en ieder lid biji de pun ten gelegenheid zou hebben naar voren te brengen wat hij meende te moeten dloen. Hierna werd tot artikellsgewijize behande ling overgegaan. Voor B. en W. was oorsnronkelijk het voorstel om 3K pet. pensioenaftrek voor amb tenaren en werklieden in te voeren; het sala- ris van de wethtuders van 300 op 200 te brengen en de preseivtiegelden van 5 op 3,50. B en W hadden later deze voorsfel- ien teruggenom'cn. omdat hen nader was ge- bleken, dat de cijfers dit niet noodlzakellijk maakten. De hirer Brugman wildte inzake de wetlhou derssalarissen het oorsprontkefijk voorstel van B. en W, handhaven, omdat z. i. de wet- houders het beste wisten wat ze waiard wa rm. Om deze voorstellen te doen. uit een oogpunt van bezuin-iging oordeelde hij1 echter een paskwil, Spr. had de ind'ruk, dat naar tekorten gezocht was, om die uit het elec- trisch bed'rijf te kunnen putten. Voor den. Bereerweg was eerst 30.000 ui'tgetrokken en later 50000. De. voorzitter merkte op, dat juist om alile moeilijkheden te voorkomen, de begrootilng daarom opnieuw was aan,geboden. Vroeger werd de begrooting nitet ter visie gelcgd. Spr had daar echter geen bezwaar tegen'. De h.per Hoksbergen1 merkte op, dat de f 20.000 die men voor den Bergerweg had uiteetrokkera, op deze begrooting slechte u met een 800. „Zij. zuleni dte zaak niet met u Willen be- sprekeni. Hun besdissing is reeds genomen. Isobel is bestemd voor de ikenk." Ik nam mijn hoed. „Ik zal u niet langer ophoudlen, madame." „Er is reeds iemamd1 naar Louden, 'oim htt 'kilnid terug te halen." „Wat dat betreft, is het milssdhien beter openhartig met u te zijn madame Richard. Uw boodschapper zal lalllteen teruglkeeren." Vloor het eetet toonde het gezicht van de vrouw eeniig teeken van gevoel. Hare dbnlke- re wen'kbrouiwen trokken een weinig saoten, De uitdrukking van haar gezicht stomdl mij tegen. „U heeft geen redht opi het 'kind.'" „Oolk weet ik niemand, die dat well heeft." „Wiji heibhen gedturendte titen jaren voor haar gezorgd. Dat igeeft op zich ztelf een, recht. Het zou n'iet passen, dat het kind' bij' u Meef Madame, Isiolbel 'is bestemd voor het le ven." „E>r is maar eeru leven. Wij zullen Isobel daartoe voorbereiden." „Ik zal mijn vrienden1 raadplegen. Uw boodschapper zal! onze besliissiing 'aan u over- brengen." Het geziicht van dte vrouw werd nog som- berder. „Maar on;getwijifteld zult u het kind niet dutrven houden." ,,Madlamle, de menschelijkheid geeft ons soimfijds bijizicndere redhten. Isobel is nog een kind. Zij kwam' onder mijn hoedte door een aigmaardig tesval. fk heb de zorg voor haar De voorzitter deed1 nog uitkomen, dat B. en W. hadden voorgesteld de wethouderssala- rissen te verlagen, omdat gemeend' werd zelf voor te moeten gaan als de ambtenaarssaJa- risscn verlaagd werden. Niu dit niiet gebeurt, is het andere ook niet' noodig en dit temeer daar d'e wethouderssalarisseu zeker te laag waren'. Zonder hoofdelijike stemming werd hierop het voorstel van B. en W. aangenomen, zoo dat werd besloten de salarisseu van de wet- houders oiiveranderd te laten. De heer Zeiler zag het liefst het presen- tiegelcl afgeschaft. De heer Apeldoom vond, dlat dit vooral met het oog op de arbeiders raadsleden, niet aamging. De heer Zeiler vond, dat de vergoeding gegeven moest worden door de kiesvereenii- giingen. De heer Martin kon zich er mede vereenl- gen om het presentiegeld van 5 op 3.50 te stellen mits des avonds, vergad'erd werd. De heer Barnaart steundte dit voorstel. Des avonds had niemand verzuim. De heer Bogtman vond het onjuist aan het presentiegeld te toirnen. Spr. wees er op dat ook een niet-arbeider-. raadslid, meermalen uitgaven heeft te doen. Spr. meendte d'at dit geen bezuinigihg was. De heer Apeldoom zou voor verlaging zijn wanneer ook de andtere verlagingen wa ren. door gegaan. Nfu was spr. er tegen. De voorzitter wees er op 'dlat hij de verga deringen uitschrijft en spr. zou zich niet bin- den) aan een besluit om des avonds te verga deren. De heer Hoksbergen1 vond, dlat nu dte wet- houdterssalarissen niet verlaagd waren het niet aanging de presenitiegelden te verlagen. Besloten werd het presentiegeld op 5 te laten. Voor een verlaging op f 3.50 stemden de heeren Barnaart, Zeiler, Blank en Baltus. De heer Zeiler wenschte op d'e ambtena ren 31/r, ,pct. pensioenaftrek te verhalen, aan gezien 'het rij'k deze meerdere kosten op de ge meente legt. De voorzitter zeidte dat B. en W. een on- derzoek naar dte salarissen in andtere gemeen- ten hadden ingesteld en tot de conclusie wa ren gekomen, dlat die niet hoog waren. B. 'en W. waren dan ook tegen het voor stel. Voor het voorstel-Zeiler stemdten de heeren Zeiler, Barnaart, Baltus en Blank, zoodat het was verworpen en besloten werd het pre mievrij pensiioen te handhaven. De heer Brygman oordeelde het niet in orde, dat de beambte Hoogeboom, die in ge- meertted'ienst was, den middenstand concur- rentie aan doet. De hear Martin wilde die heer Ho:'geboom een vaste aanstelling geven. Spr. was over- tuigd, dat dte man wel voldoet. De heer Apeldoom had dte instructie na- gegaan. Hij was voor een jaar aangenomen met toezegging bij goed1 vo'ldoen. van een vaste aanstelling. De man voldoet ten: zeersfe en spr. mratt in, afwijking van het voorstel van B. ,en W. d'at hij mede formuleerde, dat een vaste aanstelling moest volgen. De heer Barnaart wilde ieder jaar het werk aanbesteden. De heer Hoksbergen meende, dat dte man in tijdelijken dienst moet blijven Het blijft dan toch mogelijk later een aanbesteding te houden. De heer Apeldoom wees nog eens op die aanstelling. De heer Zeiler waarin staat, dat na een1 jaar een vaste aanstelling kan volgen. De heer Apeldoom: De man voldoet ten zeerste en hij heeft dus recht Wanneer men eenmaal een goed' werkman heeft behoort men hem een vaste aanstelling te geven. De beer Zeiiler icordeel'de, dat sehoontmai- kers en schoonmaalkslters- niet ails gem/eenie- ambtenaren moeten worden aangesltell'd. De voorziitlter zou nitet voor apnbested'ing zijn. Een vaste hand op het raad huis is wet n'oodiig. Dte man voldoet goed. Het toestaan van apder weric is een rnioett lijk punt. Will Imen, dit verbuledein, dan zal hij meer gelldl moeten hebben. hiet gezocht. Ik was er, om u die waarheid te zeggen, zeer mede vertegen. Toch is zij on der mijn hoede en ik zal doteru, wat naar mijln oordeel het beste is." iMijnheer, u mengt ziich in zaken, die ge- wichtiger zijn, dan u kunt vertnioeden." „Het ligt in uw fiiacht rniij voor te lich- ten, madhme." „Het is gem ntacht, die ik mag gebruiken." „Dan zal ik u niet langer ophouden, ma dame." Toen ik wegging, maak'te zij een lidhte bui- fing met het hoofd. Zij' had reedis gebeld1 en uiten dte deur kon ik de schuivende voet- stappen hooren van de oude meid), diie miji hpd binnenigeilatten. ..Mijnhcer, als u het kind houdt, zult u zich vijandten maken zeer machtige vijan- den. Htet is langen tijld geledlen, dat ik In de wterteld leefde, doch ik gtetoof, dat de tijden niet veel veranderd1 zijh. Van de fatnilie van het kind mag ik u niets vertellenomi u ech ter tot beter inzicbt te brengen zal ik u dit zeggen. Het zal: beter zijn voor! u en voor het 'icind dat zij hier terugkeert." Madame, ik zal met dat allies rekening houden." „Het zal zeer goed zijln als u dat doet, mijnheer1", zetii zij betteekemsvol. Een vijand van hen, in wier naaimuilk heb gesproken, moet noodzakelijk een heillige zijln, want hij deeft h'and in hand met den dcod!" (Wordt vorvolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5