Radioconcerten in Hotel Toelast. De Langs De Moraaz. SPARTAAN I, Amsterdam, 3 Iflfkieim ©a griep iuni wAtn ALCM.V1CTRIX Zor«ilag a»s. 2 mr Jean men het beste bestrijden door bet gebnuik der Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. en naar Vardo (Noorwegen) opgebracht we- gens overtred'ing van de Noorsche vissdierij- wet. Uit Tokio wordlt gemeld, dat de Japan- sche minister van buiteniandsche zaiken in een kabinetszitting heeft medegedteeld, dat Japan Sovjet-Rusland eerst zou erkennen in dien de voorr.aa.mste hangende kwesties tus- schen beide landen opgelost zullen zijn. Als middel tor beatrijding der werlce- loosheid in Engeland dringeii de handelaren aan op verminderimg der militaire bezetting van Dnitschland. Uit Honoloeloe wordt gemeld, dat een Amerikaansche bombardementsvliegtuig in een windhoos is geraakt en neergestort. Het vliegtuig vloog in brand. Drie der mzitten- den werden gedood en een gewond. Volgens de „Mundo" zou de aardsdhok in Ifcalie (zie telegram in ons vorig nummer) veroorzaakt zijn door de instortingen ten ge- volge van den orfcaan in de streek van Amalfi Volgens berichten uit Berlijn zou het Grieksche koningspaar voornemens zijn, na definitieve afkondiging der republiek zich in Engeland te gaan vestigen. Voor de a.s. Rijksdagyerkiezingen in Duitschland hebben 25 partijen eigen candl- datenlijsten opgesteld. 't Is wel veel, maai haalt toch nog niet bij! wat in Nlederlatnd is vertoond bij de laatste verkiezingen. Vertegenwoordigers der Ned. Seintoe- stellenfabriek te HILVERSUM. Gemeng-t3 nieuws EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is in vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 1 April des avonds te 8.30 uur. EEUWFEEST N. H. M. In den rijkelijk met bloemen en planten ge- tooiden schouwburg „Carre" aan den Amstel te Amsterdam vierde directie, commissarissen en personeel van de Nederlandsche Handel Maatschappij gisteravond in feestelijke bij- eerukomst het honderdjarig bestaan dier Mi]. Nadat het orkest eenige nummers ten ge- hoore had gebracht opende de president der N. H. M., Dr. C. J. K. van Aalst, de bijeen- komst welke een intiem karakter droeg. met een korte rede. Daarna werd het feestpro- gramma afgewerkt. Het tooneelgezelschap van de R otter damsche Vereeniging van per soneel der N. H. M. oogstte veel succes met de boerendansen die het uitvoerde. De heer H. Klijniveld te Amsterdam vulde het eerste gedeelte van bet programma aan met zijn bekend repertoire. Hierna gaf de Kon. Ver. „Het Nederlandsioh Tooneel" on der directie en regie van Dr. W. Royaards een opvoering van „Mijlpalen", tooneelspel in drie bedrijven van Arnold Bennet en Ediuard Knoblach. Zoowel de rolverdeeling als monteering van dit tooneelspel waren geheel nieuw zooals het 2 April a.s. voor H. M. de Koningin zal worden opgevoerd. Dr. van Aalst sprak daar na een slotwoord uit. DE STAAT IN HOOGER BEROEP. De Staat der Niederlanden heeft hooger be- roep aangeteekend tegen bet vonnis der Haagsche rechtbank, in zake het giro-proces van inr. U* C. Bakhuizen van den Brink, te Haarlem, doch alleen voor het gedeelte van het vonnis, waarbij de Staat veroordeeld is tot het betalen van 5 pet. rente. In hooger berbep was geeischt deze rente tot 1 te beperken. Op 28 April dient nu de zaak voor het Hof te Den Haag. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIEUNIJVERHEID. iDe 30 verbonden weilkgevcrs, betrokken bij' het conflict in de Twcntache textielnijverheid, hebben het bemiddel ingsvoorstel van den dS- fecteur-generaal van den arbeid met alge- -meene stemlmen aangenomen. GEARRESTEERD. G., verdacht van poging tot doodsTag, ge- pleegd aan d'e 'Nieuwe Haven in Den Haag, is gister zonder bekend te hebben, in het huis van bewaring opgesloten. BOEK IN BESLAG GE'NO'MEN. De politic te Delft heeft biji den boekhabde- laar Garnade in de Ghoorstraaf aldaar in besi ag gen omen het boekwerk l Aphbodi te (van Pierre Louyst, uit 1896), dat voor het winkelraam ten verkoop lag uitgestald. TRAGISCH. Een echtschddingsprocedure, die Donder- dag geeindigd was met een vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij de schei- ding werd uitgesproken, heeft gistenen een onverwachte en tragische ontknooping ge- vonden zegt de N. R. Ct. Tijdens de proce dure ontving de vrouw, die met de beide kin- deren in den Haag afzonderlijk woonde, nog geregeld bezoek van haar man, die ook gisie- ren weer was gekomen om den koffiemaaltijd te gebraiken1. Toen de vrouw zich even naar de keuken had begeven, volgde de man haar en loste aanstonds een vijftal revolverschoten op de niets vermoedende vrouw. Daarna richtte hij het wapen op zich zelf, waarbij hij zich een doodelijk schot toebracht. De vrouw had kans gezien de keuken te verlaten, en naar buiten te strompelen1 en bij1 buren aan te schellen. De bur^n hebben toen de politic gewaarschuwd. Toen deze verscheen vond zij den man stervende en de vrouw in ernsti- gen toestand. De inmiddels ontboden Ge- neeskundigen Dienst heeft de vrouw daarop naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij on- verwijld geopereerd is. De toestand van den man was zoodanig, dat vervoer uitgesloten was. Hij is dan ook na een kort tijdsverloop in de woning overleden. VALSCHE B ANKBILJETTEN Meni meldt aan de N'. R. Ct., dat in' het Noorden des lands nu valsche bankbiljetten in ciroulatie zijn en wel van 60 en f 40, die vermoedelijk door Duitsche handelaren wor den ter betaling gegeven. DIEFSTAL. Te Delft is de 30-jarige workman C. G. G. gearresteerd, verdacht van diefstal van 1600 francs,, gepleegd in Frankrijk, waar hij. werk- zaam is geweest. De Fransche justitie had zijn opsporing en aanhouding verzocht. EENTAAIE! Toen de wielrijdcr H- den hoek van de Hasseltstraat te Tilburg omreed, zag hij' uit de ridiii'ng .Don'gen een autonicbiel aan'ko- men, welke hij! editor niet mteer ontwijken kon. De wagen botste tegen hein op en de wieleng ingen hem over het lichaam... zon der hemi evenwel te kwetsen. De fiets was er evenwel minder go'ed afgekomen en de chauf feur was derhalve z'oo vriendelijk H. toe to zeggen de schade to zullen betalen. Hij deci de hem daartoe zijn naam mede, doch toen d'e Chauffeur weggcreden was, Meek H. door de ondfcrvonden gmoties den naarn al weer vergeten te zijn. DE POSTCHeQUE- EN GIFODIE'NST. 0|p vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer Marchant, in zake de publi- catie van het rapport der coimmissie in zake de ontwrichting van den Post cheque- en Gi- rodienst: Kan de minister mededeelen, wanneer die publicatie is to verwachten van het rapport der Com'missie, belast met het onderzcek naar de 'oorzaken van de ontwrichting van den Postcheque- en Girodienst, alstmede naar de veranhvoordelijikheid daarvoor? heeft de minister van waterstaat geanit- woord Ondergetfeekendc heeft heifc rapport nog niet ontvangen. Zoodra het in zijln bezit is, zal hij. in afwachting van de publicatie, onmid- dellijk m'aatregeton nemen, dat het ter visie van de leden aan de beide Kamers der Sti- ten-Generaal wordt toegezonden. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- (il De opname in deze rubriek bewi/st ?eens zins, dat de Redactie er mede instemt Wel Ed. G. Heer. Ondergeteekenden verzoeken U beleefd het navolgende onder lingezonden stukken in uw blad te willen opnemen. In uw artikelen over de gemeentebegroo- ting en in die over de laatst gehouden raads- vergadering, wordt door U de „billijkheid" der pensioeniipremieheffing en de afschaffing van den vacantietoeslag bepleit. Hoewel wij die „billijikheid" in een licht kunnen stellen dat het tegendeel doet zien en bewijst dat deze verslechteringen zeer onbil- lijk zijn, willen w- daarover met U niet in discussie treden. Daarvoor is de vergadering van het G. O. de plants. TWaar editor in uwe aangehaalde artikelen meermalen absolute onjuistheden werden vermeld en wij aanvankelijk dachten „laisser aller", meenen wij, nu u opnieuw in uw blad van Woensdag j.l. dezelfde onjuistheden neerschrijft, thans eens aan u te moeten vra gen waar wiji de verordening, regelende de rechtspositie der ambtenaren kunnen vinden. Indien U de noodige aandacht had geschon- ken aan> het werkplan van B. en W. zoudt U reeds dadelijk gezien hebben dat de rechts- positieregeling voor de ambtenaren niet be- staat. Weet u verder ook niet meer dat de werk- tijd verlengd is? Kort van Memorie, M. d. R. want nog vorig jaar schreef U in Uw over- zicht dat de toen ingevoerde werktijdverlen- ging door de ambtenaren moest worden op prijs gesteld omdat anders andere verslech teringen zouden zijn gekomen. We zouden gaarne omtrent deze pun ten een nader antwoord van U ontvangen en zullen overigens op deze aangelegenheid in Uw blad niet ingaan. De Afdeelig Alkmaar van het Nationaal verbond van Gem.-Ambtenaren. (In het raadsoverzicht' was het volgende gescbreven Wanneer de loonen van ambtenaren en iwericlieden ongewijfcigd blijVen, bin rechts positie onverzwakt en hun arbeids^jd on- verlengdi, is het niet onbillijk, dat bij de zeer hooge premie, die de gemeente voor hun pensioenen rnoet betalen, een kl'ein percentage van eigen inkomen Mjdragen. Wij. kunnen daarin niet lezen en hebben het trouwens ook niet beweerd dat de rechtspositie der ambtenaren nu reeds in een verordening vastgesteld is. Toch is zij ge'regdd in loonen, vaeantie- regeling, pensioenen, vaste aanstelling enz. Niemand zal ontkennen, dat de rechtsposi- tie van heeren ambtenaren niet tot in alle oncterdeelen een der best geregelde te. Zooals bekend ligt het in de bedoeling, al die aibeidsvoorwaardcn binnenkcrt vast te leggen en bij de Com. v. Georg. Overieg in bespreking te brengen. Wat de werktijdverlenging betreft, is het' duid'elijk, dat wij de begrooting voor i924 en niet die voor 1923 bespreken. Het gaat er niet over wat het vorig jaar gebeurd is, maar over wat thans voorgest'eld werd. De wericti'd der ambtenaren thans 42 uur per week is ditmaal niet verlengd1 ge- worden. i M In Hengelo werd dezer dagen de werktijd der ambtenaren op 44^ uur per week ge bracht en besloten met 1 Mei a.s. een pen- sioenpremie van 5H pet. en met 1 Junv een premie van 8 pet. te heffen. Vergelijkt men den toestand to Alkmaar met die in andere plaatsen, dan hebben de ambtenaren hier zeer zfcker niet te klagen Red. Allan, drt.) Bergen aan Zee, 28 Maart 1924 Mijnheer de Rledacteur, Naar aanleiding van het Gemeenteraads- verslag van Bergen van 26 Maart 1.1. verzoek ik U beleefd opname van het volgende: HQLLAN'DSCHE ZINDELIJKHE ID In boven'genoemd raadsverslag, zooals dit voorkwam in de „Alkmaarsche Courant" van Donderdag 27 Maart 1.1., te het volgende te lezen: De heer Den Das verklaarde een badhuiS van gemeenlewege noodzakelijk en vond1 het in tegenstelling met de minderheid diet ge- wenscht, dat het Witte Kruis het deed. Urt het rapport van den schoolaris was de nood1- zakelijkheid van een badhuis wel gebleken met het oog op schoolbaden De gemeente moet krachtigen sieun geven aan den school- arts, ter besitrijding van de onzinde 1 ijik- h e i d Een samenwerlcing tusschen de ou- dercommissies en den schoolaris te mede nioo- dig. De voorzitter verklaarde, dait de dokter van hem de voile medewerking heeft. Voor door hem moodig geoordeelde gevallen is er al een badgelegenheid in het wijkgebouw- (Let wel!) De heer Den Das bepleitte het bevorderen van besprekingen tuss'chen de Oudercom- missieen en B. en W Zonder hoofdelijke stemming werd besloten voor het bouwen van. een. badhuis geen post uit te trelckcin. Ziedaar, hoe de belangen der gemeente in den gemeenteraad behandeld worden.. Als de schoolaris een geval heeft, waarin het noodigi is, dat een kind een bad krijgt, (en dan zal het ook wel noodig zijn!), in dat geval is er zelfs al een badgelegenheid in het wijkgebouw van het Witte Kruis Maar iemand uit den gewonen burger- stand, die niet over een badkamer beschikkeni ken (en de tijden zijn helaas nog verre, dat i'eder burgerhuis voorzien is van een eenvou- dig badkamertje) en die niet wenscht te wach- ten, tot een arts het voor hem noodig oor- deelt, eens een bad te nemen, is verplidit zich een gang naar het badhuis van het Witte Kruis te Alkmaar te getroosten, welke gang hem of haar, indien men bovendien nog het geluk smaakt, i!n Bergen aan Zee te wonen, op een tramretourtje van 55 cent of op ,een fietstocht van 1% uur komt te staan En dan te moeten lezen, dat zonder hoofde lijke stemming (dus zonder, dat ook maar een der vroede vadercn er tegen op kwam) beslo ten- werd, voor het bouwen van een badhuis geen post uit te trekken! Het te wel' treurig gesteld met de dikwirls zoo booggeroemde Hol'landsche zindelijkheid. O f de mogelij'k- heid bestaat, dat de huizen van aile gemeente^ raad'sled'.'n voorzien zijn van een badkamer, zoodat zij het bouwen van een. primt'tief bad huis onnoodig achtten Maar dan zou het wel gewensch't zijn dat er ook eens gemeen- teraadsleden zitting namen,, die het opnemen voor hen, wier huizen dit niet zijn Dankend voor de verleende plaatsruimte, WIEBE HOUTTUIN. H. A. DE MAN, Metiusgracht 23. Controleeren van Admlnlstratlen en Balansen. Belastlngzaken. Stadsnioinvs DIR'ECTEUR CADETTENSCHOOL. In verband met het aan den, kapitein A. H. P. Blaauw verleendte eervol ontslag uit den mi'litairen dienst, wordt met ingang van 30 Maart a.s, de kapitein P. Clerk belast met de waarneming van de functie van dixecteur der Cadettenschool. GESLAAGD. Mej. M. Goes, alhier, slaagde te Amster dam voor het examen apothekers-assistente. OPLEIDING TOT OFFICIER. De dienstpl'ichti'ge korporaal L. A. Wou- ters, uit deze gemeente, wordt met ingang van 1 April a.s. bevorderd tot sergeant en wordt verder opgeleid tot officier. OVERPLAATSING. De heer Fr. Elders, commies-verifica- teur bij de directe belastingen alhier, wordt met ingang van 1 Mei a.s. als zoo danig overgeplaatst naar Rotterdam. BEVORDERD EN OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 Mei a.s. is de heer G. Joogkind kommies le klas to Amsterdam, tot kommles-vcrifteatr^v' inkr&ri plaatsing naar Alkmaar crcet evir- TOT BEHOUD VAN ONZE OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Als nieuwe leden gaven zich heden op de heeren C. S. (J 1,50) en mevr. wed de H. 1,50) Welke namen zullen wij in ons volgend nummer kunnen melden? Er te nog ruknte voor heel wat bereildVex- klaringen. DE ZOMERTIJD. Wij herimneren er aan, dat in' den nacht van heden (Zaterdag) op Zondag de Zomer- tijd ingaat.. Men zal dus goed doen vanavond de klok- ken &n uur vooruit te zetten! MALARIABESTRIJDING IN NOORD- HOLLAND. Aan het iaarverslag van de malaria- commissie voor Noord-Holland1 is het volgende ontleend: De indruk onzer commissie is, dat pa- raffineering van de wateren een krachtig strijdmiddel is tegen de anopheles, doch dat men haar, evenmin als met de winter- ontmugging, de anopheles in Noord-Hol land' is uit te roeien. Voor een blijvenden invloed op de hoeveelheid anopheles zal een blijvende bestrijding noodig zijn. Wel ke der twee methoden de beste is, zal ge heel afhangen van de streek; in het alge- meen is in ons waterrijk Noord-Holland de winterontmugging zeker praktisch be- ter uitvoerbaar. In bijzondere omstandig- heden, en zoo vooral in en om de groote steden heeft daarnaast de paraffineering reden van bestaan. Dat de malaria-morbiditeit belangrijk gedaald is, blijkt uit de antwoorden welke van 308 arisen in Noord-Holland binnen- kwamen op de door onzen voorzitter, als geneeskundig inspecteur van de Volksge- zondheid, tot hen gerichte vragen. De vraag „kwam in uw praktijk in 1923 veel, weinig of geen malaria voor?", wordt bij gemis aan gelijken maatstaf verschillend opgevat; dit blijkt uit de antwoorden, waarbij toet woord1 door een getal verdui- delijkt wordt, waarbij dan blijkt, dat som- migen bij 10 of 20 van „veel spreken, ter- wijl anderen bij 30 of 39 „weinig" bij 64 „matig" en bij 135 nog slechts „vrijveel" gebruiken. De tweede vraag „was dit meer of minder dan in de vorige jaren" laat geen plaats voor misvatting. In Amsterdam beantwoordden 65 art. sen deze met minder dan in 1922, 13 me gelijk, slechts 5 met meer, in het overiw Noord-Holland 138 arisen met minder dan in 1922, 20 met gelijk en eveneens slechts 5 met meer. De algemeene indruk dat in 1923 de malaria afgenomen is, wordt ncy verhoogd doordat verscheidenen he „minder" versterkten door toevoeging van „veel", of „belangrijk", terwijl het „gelijk" nog al eens voorkomt bij de opgaven van arisen wier praktijk zich uitstrekt over streken waar nooit malaria van beteekenis voorkwam en dus op enkele geimporteer- de gevallen slaat. In het algemeen wordt uit Kennemer- land, Haarlem en omgeving vermindering van malaria gemeld. De duinstreek is evenals vorige jaren geheel vrij, maar ui de daaraan grenzende landstreken vinden wij nogal eens bericht „veel malaria" en „evenveel als het vorige jaar", zoo b.v. ui Limmen, waar Van Oppen 81 gevallen noemt tegenover 80 in 1922, uit Heemste- de, Aerdenhout, Santpoort, Bennebroek. Dat in die streek nog brandpunten van malaria zijn, blijkt het meest overtuigenr uit d'e gegevens van Colenbrander te Heemstede: bedroeg het aantal gevallen in 1922—302, in 1923 was het 323 en de meeste daarvan waren door bloedonder- zoek vastgesteld. De berichten uit Haarlemmermeer spre ken in het algemeen van weinig malaria en van vermindering, alleen uit Hoofddorp wordt nog „veel" gemeld: Halfweg be richt wel vermindering, doch eveneens nog „veel". van 29 Maart 1924. Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet. Koers van heden te Vorige Koers. 10.30 10.45 II- 11.15 11.30 - - s% 11.64 0 6U/4 14 85 11 65 46.85 0.38 43 - 71 75 37 00 2.70*-1# 11.80—90 Heden en volgende dagen iedere middag en avond (Ontvangen per draadlooze telefoon). STAATSLEENINGEN. 6 Nederl. 1923 A. .99 5 1919 9U'/i« BANKsINSTELLINGEN. Kol. Bank 19b»/i Indische Bank 13 Handel Mpij. Cert. v. 1000 135s/8 Rese.136 INDUSTR. OND. BINNENL. Centr. Suiker Aand. 1031/j Furness»Stokvis Aand. 4 Idem 7 Oblig. 25 Jurgens Gew. Aand. 55s/« A651/s B64»/4 C621/4 Philips Gloeilampen 259i/s Nieuwe 239 INDUSTR. OND. BUITENL. Anaconda696/n Steel comm1077/e CULT UUR MAATSCH. H. V. A4 731/s Java Cultuur .376 Bodjong1811/, Cult. Vorstenl184 Vs Dito actions 1841/> Compania263/8 Poerworedjo 1161/« PETROLEUM. Orion Dordtsche Petr. 420i/s Gee. Holl Olie 205% Kon. Petr446% RUBBERS. Amsterd. Rubber .144 Nederl. Rubber Intercontin Rubber5'/i6 Bandar Rubber72% Koloniale Rubber U4i/S Deli Bat. Rubber 8-'i/g Serbadjadi 206 Silau i 067/fl Wai Sum Rubber 118i/s SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart 89 Gem. Eig. 75Vs Scheepvaart Unie .122 Stoomvaart Mij. Nederland 142V* Hoi). Lloyd 8"/i« Idem 7 afgest. 39 Vs Paketvaart .133 Oude Boot 77% Holl. Stoomboot 29% Niev. Goudriaan 101 i/s SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm8'%, Marine pref30 i/s TABAKKEN. Oude Deli3621/4 Senembah275 Deli Batavia 336% Besoeki 267 l/s AMERIKA. Southern Rails. 59 Union Pacific 142% PROLONGATUS vorige koers 5 pCt., heden 4% pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. 991/4 903/4 196 132 V, 135 Vs 136 197 132 V, 135% 135i-C 197% 132% 135% 135J-6 196J-7 132 104 4 103 r- 54 25 54 iit 64 V, 53-4] 53i/4 255-60 107 476 376 475 376 4761/, 376 475% 376 184 Vs 1841/g 27 116% 420 192 442 189-i 440i-i 2u9-i 440 187-94 439% 143£-4 144 143 Vs 107 118 7U% 114% 82% 205-7 90 122 143 8% 134 77 90 75 122 8 Vs 134 90 75 122 39-1 29% 89 122 8% 134 29% 39% 364 274 340 '267 365 275 340 268 366 339 365 330% 270 581/, 142 V, Louden Berlijn p. biljoen Parijs Brussel Bazel Wcenen p. Kr 10.000 Kopenhagen Stockholm Cliristiania Vorige koers. 11.64 Vs 0.60% 14 871/, 11.671/, 46.871/, 0 38 42 85 71.60 36 90 New-York Italii NIET-OFFICIEEL. I 2.70% 11.80 Voorbeurs- Koers op heden

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2